centericq 4.7.2 - en to uk translation catalogue (352 entries)

en:  %s: details
uk:  Інформація про %s

en:  1st language : %s
uk:  Мова N1 : %s

en:  2nd language : %s
uk:  Мова N2 : %s

en:  3rd language : %s
uk:  Мова N3 : %s

en:  About
uk:  Про

en:  Accounts..
uk:  Аккаунти..

en:  Add to list            a
uk:  Додати в контакт-ліст  a

en:  Age : %s
uk:  Вік : %s

en:  Age range : %s
uk:  Вікова категорія : %s

en:  Anti-spam: kill msgs from users not on the list : %s
uk:  Відкидати повідомлення від тих, хто не в контакт-листі : %s

en:  Arrange contacts into groups : %s
uk:  Впрорядковувати контакти в групи: %s

en:  Automatically set Away period (min) : %d
uk:  Змінювати статус на 'Відійшов' через %d хвилин

en:  Automatically set N/A period (min) : %d
uk:  Змінювати статус на 'Недocяжний' через %d хвилин

en:  Birthdate : %s
uk:  Дата народження : %s

en:  Cellular phone : %s
uk:  Мобіла : %s

en:  CenterICQ config options
uk:  Параметри CenterICQ

en:  CenterICQ configuration
uk:  Параметри CenterICQ

en:  Change color scheme to : %s
uk:  Палітра кольорів : %s

en:  Change sound device to : %s
uk:  Звуковий пристрій : %s

en:  Change status                       s
uk:  Змінити статус                      s

en:  Channel : %s
uk:  Канал : %s

en:  Chat messaging mode : %s
uk:  Режим балачки: %s

en:  Check the local mailbox : %s
uk:  Перевіряти поштову скриньку : %s

en:  Check the password : %s
uk:  Пароль ще раз : %s

en:  City : %s
uk:  Місто : %s

en:  Comment
uk:  Коментар

en:  Communications
uk:  Мережа

en:  Company : %s
uk:  Компанія : %s

en:  Contact list
uk:  Контакт-ліст

en:  Country : %s
uk:  Країна : %s

en:  Department : %s
uk:  Відділ : %s

en:  Detailed IM events log in ~/.centericq/log : %s
uk:  Детальний протокол подій в ~/.centericq/log : %s

en:  Details
uk:  Інформація

en:  Drop
uk:  Відкинути

en:  E-Mail : %s
uk:  Адреса ел.пошти : %s

en:  E-mail : %s
uk:  Адреса ел.пошти : %s

en:  Edit away message on status change : %s
uk:  Редагувати автоповідомлення при зміні статусу : %s

en:  Events history         h
uk:  Історія повідомлень    h

en:  Fax : %s
uk:  Факс : %s

en:  Files
uk:  Файли

en:  Find/add user(s)
uk:  Пошук користувачів

en:  Find/add users
uk:  Пошук користувачів

en:  First name : %s
uk:  Iм'я : %s

en:  Gender : %s
uk:  Стать : %s

en:  Go to contact..                 alt-s
uk:  Перейти до контакту            meta-s

en:  Groups
uk:  Групи

en:  Hide offline users                 F5
uk:  Приховати відлючених               F5

en:  Hide offline users : %s
uk:  Не показувати відключених : %s

en:  Home
uk:  Адреса

en:  Homepage : %s
uk:  Домашня сторінка : %s

en:  IM account manager
uk:  Розпорядник акаунтів

en:  Language : %s
uk:  Мова : %s

en:  Last name : %s
uk:  Прізвище : %s

en:  Location
uk:  Місце

en:  Login : %s
uk:  Логін : %s

en:  Miscellaneous
uk:  Різне

en:  More
uk:  Інтереси

en:  Move to group..
uk:  Перенести до групи..

en:  Name : %s
uk:  Ім'я : %s

en:  Network
uk:  Мережа

en:  Nickname
uk:  Кличка

en:  Nickname : %s
uk:  Кличкa : %s

en:  Online only
uk:  Лише підключені

en:  Password
uk:  Пароль

en:  Password : %s
uk:  Пароль : %s

en:  Password to set : %s
uk:  Новий пароль : %s

en:  Phone : %s
uk:  Телефон : %s

en:  Position : %s
uk:  Посада : %s

en:  Quote a message on reply : %s
uk:  Цитувати повідомлення у відповіді : %s

en:  Register
uk:  Зареєструватися

en:  Registration progress
uk:  Реєстрація

en:  Remember passwords : %s
uk:  Запам'ятовувати паролі : %s

en:  Remove user          del
uk:  Видалити користувача del

en:  Rename contact         r
uk:  Переіменувати          r

en:  Russian translation win1251-koi8 needed : %s
uk:  Перекодування кирилиці між Win1251 та Koi-8 : %s

en:  SMTP server : %s
uk:  Поштовий сервер: %s

en:  Send a message     enter
uk:  Надіслати повідомлення

en:  Send an SMS
uk:  Надіслати СМС

en:  Send an URL            u
uk:  Надіслати URL          u

en:  Send file(s) to %s, %lu
uk:  Відіслати файли для %s, %lu

en:  Server : %s
uk:  Сервер : %s

en:  Server to use : %s
uk:  Сервер: %s

en:  Set away message
uk:  Надіслати автоповідомлення

en:  Show offline users                 F5
uk:  Показувати відключених             F5

en:  State : %s
uk:  Штат : %s

en:  Street address : %s
uk:  Адреса : %s

en:  Update user details
uk:  Поновити Ваше інфо

en:  User's details         ?
uk:  Інфо користувача       ?

en:  View/edit ignore list
uk:  Редагувати список ігнорування

en:  View/edit invisible list
uk:  Редагувати список невидимості

en:  View/edit visible list
uk:  Редагувати список видимості

en:  Work
uk:  Робота

en:  Your %s details
uk:  %s інформація про вас

en:  Zip code : %s
uk:  Поштовий індекс : %s

en:  [Ctrl-X save, Esc cancel]
uk:  [^X зберегти, Esc скасувати]

en:  [_] Offline
uk:  [_] Відключений

en:  [a] Away
uk:  [a] Відійшов

en:  [all] All of them
uk:  [всі] Всі з них

en:  [c] Occupied
uk:  [c] Зайнятий

en:  [d] Do not disturb
uk:  [d] Не турбувaти

en:  [f] Free for chat
uk:  [f] Xoчу попатякати!

en:  [i] Invisible
uk:  [i] Невидимий

en:  [icq] ICQ network
uk:  [icq] Мережа ICQ

en:  [n] Not available
uk:  [n] Недocяжний

en:  [o] Online
uk:  [o] В ефірі

en:  enter to select a file, esc to cancel
uk:  <enter> вибрати файл, <ESC> скасувати

en:  password:
uk:  пароль:

en:  server address:
uk:  адреса серверу:

en:  user name:
uk:  ім'я користувача:

en: ! another running copy of centericq detected
uk: ! Вже одна копія centericq працює

en: ! free disk space is less than 10k, going offline
uk: ! на диску менше 10К вільного простору, відключємося

en: ! otherwise we can lose events and configuration
uk: ! інакше можна втратити конфігурацію та облік подій

en: ! this may cause problems. pid %lu
uk: ! це може призвести до проблем. номер процесу %lu

en: %s changed status to %s from %s
uk: %s змінив статус з %s на %s

en: %s requested our away message, sent the response
uk: %s - запит нашого автоповідомлення, відіслано відповідь

en: %s to %s has been put to the queue
uk: %s до %s поставлено в чергу

en: %s went offline
uk: %s від'єднався

en: %s went online, with status %s
uk: %s під'єднався, статус %s

en: %s: went offline
uk: %s: від'єднався

en: %s: went online, with status %s
uk: %s: під'єднався, статус %s

en: + %s has been added to the list
uk: + %s додано у контакт-ліст

en: + [%02d:%02d:%02d] new mail arrived, %d messages
uk: + [%02d:%02d:%02d] нова пошта! %d листів

en: + [%s] automatically set %s
uk: + [%s] авто зміна статусу: %s

en: + [%s] status restored
uk: + [%s] статус відновлено

en: + [aim] adding %s to the contacts
uk: + [aim] додаємо %s в контакти

en: + [aim] connect failed: %s
uk: + [aim] невдале під'єднання: %s

en: + [aim] connecting to the server
uk: + [aim] під'єднання до серверу

en: + [aim] logged in
uk: + [aim] законектилися

en: + [aim] password sent
uk: + [aim] пароль відіслано

en: + [aim] password was changed successfully
uk: + [aim] вдала зміна паролю

en: + [aim] removing %s from the contacts
uk: + [aim] видаляємо %s з контактів

en: + [aim] unable to connect to the server
uk: + [aim] не можу законектитися

en: + [icq] cannot fetch away msg from %s, %s
uk: + [icq] не можу витягти автоповідомлення від %s, %s

en: + [icq] connecting to the server
uk: + [icq] під'єднання до серверу

en: + [icq] disconnected
uk: + [icq] від'єднано

en: + [icq] failed SMS to %s, %s
uk: + [icq] збій відсилання SMS до %s, %s

en: + [icq] logged in
uk: + [icq] законектилися

en: + [irc] channel members list fetching finished, %d found
uk: + [irc] отримання списку каналу завершено, знайдено %d користувачів

en: + [irc] connect failed: %s
uk: + [irc] невдале під'єднання: %s

en: + [irc] connecting to the server
uk: + [irc] під'єднання до серверу

en: + [irc] logged in
uk: + [irc] законектилися

en: + [irc] unable to connect to the server
uk: + [irc] не можу законектитися

en: + [msn] connecting to the server
uk: + [msn] під'єднання до серверу

en: + [msn] disconnected
uk: + [msn] від'єднано

en: + [msn] logged in
uk: + [msn] законектилися

en: + [msn] removing %s from the contacts
uk: + [msn] видаляємо %s з контактів

en: + [yahoo] adding %s to the contacts
uk: + [yahoo] додаємо %s в контакти

en: + [yahoo] connecting to the server
uk: + [yahoo] під'єднання до серверу

en: + [yahoo] logged in
uk: + [yahoo] законектилися

en: + [yahoo] removing %s from the contacts
uk: + [yahoo] видаляємо %s з контактів

en: + cannot fetch away messages being offline
uk: + не можу витягти автоповідомлення, коли не підключені до серверу

en: + last msg from %s
uk: + останнє повідомлення від %s

en: + no URLs within the current context
uk: + немає посилань

en: + no history items for %s
uk: + історія замовчує про %s

en: + the user is back
uk: + користувач повернувся

en: + user %s is already on the list
uk: + %s вже у контакт-лісті

en: 2nd e-mail
uk: E-mail #2

en: 60-above
uk: 60 та далі

en: About
uk: Про

en: Accept
uk: Прийняти

en: Add
uk: Додати

en: Address
uk: Адреса

en: Age
uk: Вік

en: Age:
uk: Вік:

en: Apr
uk: Кві

en: Are you sure want to remove %s?
uk: Справді видалити %s?

en: Are you sure want to remove the group?
uk: Справді видалити групу?

en: Aug
uk: Сер

en: Auto Away period (0 - disable):
uk: Період автоматичної зміни статусу на 'Відійшов' (0 - скинути):

en: Auto N/A period (0 - disable):
uk: Період автоматичної зміни статусу на 'Недосяжний' (0 - скинути):

en: Away
uk: Відійшoв

en: Background
uk: Минуле

en: Birthdate
uk: Народження

en: Cellular
uk: Мобіла

en: Cellular phone:
uk: Мобіла:

en: Change
uk: Змінити

en: Channel:
uk: Канал:

en: Check the password you entered:
uk: Введіть вдруге той самий пароль:

en: City:
uk: Місто:

en: Comment
uk: Коментар

en: Company
uk: Компанія

en: Company:
uk: Компанія:

en: Connecting to the server %s ...
uk: Конектимося до серверу %s ...

en: DND
uk: Не турбувати

en: Dec
uk: Гру

en: Department
uk: Відділ

en: Department:
uk: Відділ:

en: Details
uk: Інфо

en: Disconnected
uk: Від'єднано

en: Done
uk: Гаразд

en: Drop the account information first!
uk: Спочатку треба скинути інформацію про акаунт

en: E-Mail:
uk: Адреса електронної пошти:

en: E-mail:
uk: Адреса ел.пошти:

en: Edit
uk: Редагувати

en: Empty authorization request message
uk: Порожній запит авторизації

en: Enter birthdate (DD-MM-YYYY):
uk: Дата Вашого народження (дд-мм-рррр):

en: Event recipients
uk: Отримувачі

en: F2/M current contact menu, F3/S change status, F4/G general actions, Q quit
uk: F2/M меню користувача, F3/S зміна статусу, F4/G головне меню, Q вихід

en: Fax
uk: Факс

en: Fax:
uk: Факс:

en: Feb
uk: Лют

en: Female
uk: Жіноча

en: Fetching your details
uk: Отримання Вашої інформації користувача

en: First name:
uk: Ім'я:

en: Free for chat
uk: Xoчу попатякати!

en: Fwd
uk: Переслати

en: Gender
uk: Стать

en: General
uk: Загальне

en: Go ahead
uk: Йдіть геть

en: History for %s, %d events total
uk: Історія з %s, всього подій: %d

en: Home
uk: Дім

en: Homepage
uk: Сторінка

en: Homepage:
uk: Домашня сторінка:

en: I do really enjoy the default %s away message of %s %s.
uk: Мені подобається типове %s автоповідомлення для %s %s.

en: I do really enjoy the default AIM profile of centericq %s.
uk: Мені подобається типовий AIM-профіль centericq %s.

en: Ignore all events from %s?
uk: Ігнорувати повідомлення від %s?

en: Ignore list
uk: Список ігнорування

en: Incoming %s from %s
uk: Вхідне %s від %s

en: Info
uk: Інфо

en: Information about %s
uk: Інформація про %s

en: Interests
uk: Інтереси

en: Invisible
uk: Невидимий

en: Invisible list
uk: Список невидимості

en: Jan
uk: Січ

en: Jul
uk: Лип

en: Jun
uk: Чер

en: Languages
uk: Мови

en: Last IP
uk: Остання IP

en: Last name:
uk: Прізвище:

en: Last seen
uk: Востаннє

en: Location
uk: Місце

en: Male
uk: Чоловіча

en: Mar
uk: Бер

en: May
uk: Тра

en: Message
uk: Повідомлення

en: Mobile number:
uk: Номер мобіли:

en: More
uk: Додатково

en: Move to contacts
uk: В контакт-ліст

en: N/A
uk: Недосяжний

en: Name
uk: Ім'я

en: Name for a group to be created:
uk: Назва для нової групи:

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Never
uk: Ніколи

en: New UIN received, %lu
uk: Отримано новий номер UIN, %lu

en: New name for the group:
uk: Нова назва групи:

en: New nickname to show:
uk: Показувати під такою Кличкою:

en: New search
uk: Новий пошук

en: Next
uk: Далі

en: Nickname
uk: Кличка

en: Nickname to set:
uk: Зареєструватися з кличкою:

en: Nickname:
uk: Кличка:

en: Not specified
uk: Не вказано

en: Nov
uk: Лис

en: Occupied
uk: Зайнятий

en: Oct
uk: Жов

en: Offline
uk: Відключений

en: Ok
uk: OK

en: Old e-mail
uk: Старе мило

en: On channels:
uk: На каналах:

en: Online
uk: В ефірі

en: Open
uk: Відкрити

en: Organize contact groups
uk: Впорядкувати контакти в групи

en: Outgoing %s to %s
uk: Вихідне %s до %s

en: Password must be entered
uk: Слід ввести пароль

en: Password:
uk: Пароль:

en: Passwords do not match
uk: Паролі не співпадають!

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone:
uk: Телефон:

en: Position:
uk: Посада:

en: QuickSearch: type to find, Alt-S find again, Enter finish
uk: ШвидкийПошук: набирайте, Meta-S знову шукати, Enter закінчити

en: Received on %s
uk: Отримано %s

en: Reject
uk: Відкинути

en: Remove
uk: Видалити

en: Rename
uk: Переіменувати

en: Reply
uk: Відповісти

en: Retrieve
uk: Поновити

en: Retrying..
uk: Нова спроба...

en: SMS
uk: СМС

en: SMTP server hostname:
uk: Адреса поштового серверу:

en: Search/Add
uk: Шукати/додати

en: Select
uk: Вибрати

en: Select a group to add the user to
uk: Виберіть групу, в яку треба перемістити користувача

en: Select a group to move the user to
uk: Виберіть групу, в яку треба перемістити користувача

en: Select contacts to add to the list
uk: Виберіть контакти щоби додати в ліст

en: Send
uk: Відіслати

en: Sending request
uk: Надсилання запиту

en: Sent on %s
uk: Відіслано %s

en: Sep
uk: Вер

en: Server:
uk: Сервер:

en: State:
uk: Штат:

en: Street address:
uk: Адреса:

en: The user has no profile information.
uk: На цього користувача немає профілю.

en: Timed out waiting for a new uin. Retry?
uk: Помилка очікування реєстрації. Спробувати ще?

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Title
uk: Посада

en: URLs within the current context
uk: Посилання в поточному повідомленні

en: Unable to connect to the icq server. Retry?
uk: Не можу під'єднатися до серверу ICQ. Спробувати ще?

en: Visible list
uk: Список видимості

en: Wait a moment. Your details haven't been fetched yet
uk: Зачекайте... Ваше інфо все ще не отримано

en: Work
uk: Робота

en: You have to disconnect the service first!
uk: Спочатку треба від'єднатися від сервісу!

en: You must be logged to the ICQ network to update the details
uk: Треба бути під'єднаним до мережі ICQ щоби поновити інформацію

en: Your details have been fetched
uk: Отримано вашу інформацію користувача

en: Zip code
uk: Індекс

en: Zip code:
uk: Поштовий індекс:

en: aim connection failed
uk: збій під'єднання до мережі aim

en: already logged
uk: вже в мережі

en: as requested
uk: як запитувалося

en: authorization
uk: авторизація

en: away
uk: відійшoв

en: away message
uk: автоповідомлення

en: bad password
uk: невірний пароль

en: bad username
uk: невірне ім'я користувача

en: blue
uk: блакитна

en: cLear
uk: очистити

en: changed our %s status to %s from %s
uk: змінено наш %s статус на %s з %s

en: comment:
uk: коментар:

en: dark
uk: темна

en: disable
uk: без звуку

en: don't change
uk: без зміни

en: event sending error: not enough parameters
uk: помилка відсилання події: недостатньо параметрів

en: event sending error: only UINs are allowed with icq protocol
uk: помилка відсилання події: в icq-протоколі дозволяються лише UIN'и

en: event sending error: the destination contact doesn't exist on your list
uk: помилка відсилання події: цільовий контакт не існує у вашому лісті

en: event sending error: unknown IM type
uk: помилка відсилання події: невідомий тип програми

en: event sending error: unknown event type
uk: помилка відсилання події: невідомий тип події

en: events log started
uk: почато протокол

en: filename:
uk: який файл:

en: icq disconnection reason
uk: причина від'єднання від icq

en: ignored
uk: ігнорується

en: incoming %s from %s
uk: вхідне %s від %s

en: message
uk: повідомлення

en: mode 1
uk: режим 1

en: mode 2
uk: режим 2

en: move Down
uk: посунути вниз

en: move Up
uk: посунути вгору

en: n/a
uk: н/д

en: no
uk: ні

en: none
uk: нема

en: outgoing %s to %s
uk: вихідне %s до %s

en: password:
uk: пароль:

en: rEmove
uk: Видалити

en: registration is not supported
uk: реєстрація не підтримується

en: search for:
uk: шукати:

en: socket problems
uk: проблеми socket'ів

en: sound card
uk: звукова карта

en: speaker
uk: динамік

en: status change error:
uk: помилка зміни статусу:

en: turboing
uk: зачасті спроби

en: unknown IM type
uk: невідомий тип комунікатора

en: unknown status character was given
uk: невідомий статусний символ

en: username and password mismatch
uk: невірні пароль та ім'я користувача

en: yes
uk: так
