libgtop 1.0.12 - en to tr translation catalogue (275 entries)

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: hatalı seçenek -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `%c%s' seçeneği bir argüman istemiyor

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: '%s' seçeneği tanınmıyor

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: '%s seçeneği bir argüman gerektirir

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '--%s' seçeneği bir argüman istemiyor

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: '-W %s' seçeneği bir argüman kullanmaya izin vermiyor

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' belirsiz seçenek

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: bu seçeneğin bir argümana ihtiyaç var --%c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: bilinmeyen seçenek '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: bilinmeyen seçenek '--%s'

en: Abort
tr: İptal

en: Address
tr: Adres

en: Address of beginning of code segment
tr: Kod bölümünün başlangıç adresi

en: Address of end of code segment
tr: Kod bölümünün bitiş adresi

en: Address of the bottom of stack segment
tr: Alt yığın bölümünün adresi

en: Adjust on exit max value
tr: Max değeri çıkışta eşitle

en: Alarm clock
tr: Alarm saati

en: Available blocks
tr: Kullanılabilir blok

en: Background read from tty
tr: tty'dan arkaplanda okuma

en: Background write to tty
tr: tty'a arkaplanda yazma

en: Bad argument to system call
tr: Sistem kaynaklarına hatalı bağlantı

en: Basename of executable file in call to exec()
tr: Exec() komutunda işaret edilen çalıştırılabilir dosyanın ismi

en: Blocked
tr: Bloklanmış

en: Broken pipe
tr: Kırık boru

en: Buffers
tr: Tamponlar

en: Bus error
tr: Veriyolu hatası

en: Bytes In
tr: Giren Bayt

en: Bytes Out
tr: Çıkan Bayt

en: Bytes Total
tr: Toplam Bayt

en: CMaj_Flt
tr: CMaj_flt

en: CPU          (0x%08lx): %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f
tr: İŞLEMCİ          (0x%08lx): %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f

en: CPU          (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f
tr: İŞLEMCİ          (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f

en: CPU %3d      (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f
tr: İŞLEMCİ %3d      (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f

en: CPU %3d      (0x%08lx): %12lu %12lu %12lu %12lu %12lu
tr: İŞLEMCİ %3d      (0x%08lx): %12lu %12lu %12lu %12lu %12lu

en: CPU Time in System Mode
tr: Sistem Konumunda İşlemci Zamanı

en: CPU Time in User Mode
tr: Kullanıcı Konumunda İşlemci Zamanı

en: CPU Time in User Mode (nice)
tr: Kullanıcı Konumunda İşlemci Zamanı (öncelikli)

en: CPU Time in the Idle Task
tr: Boş Görevlerde İşlemci Zamanı

en: CPU Usage
tr: İşlemci Kullanımı

en: CPU limit exceeded
tr: İşlemci limit aşıldı

en: Cached
tr: Önbelleklenmiş

en: Child status has changed
tr: Yavru sürecin durumu değişti

en: Collisions
tr: Çarpışmalar

en: Command line arguments of the process
tr: Sürecin komut satır parametreleri

en: Continue
tr: Devam

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
tr: Sürecin rss limit boyu (genellikle 2,147,483,647).

en: DEBUG
tr: HATA AYIKLA

en: Data resident set size
tr: Veri kalıcı boyutu

en: Data_RSS
tr: Bilgi_RSS

en: Default max size of queue
tr: Öntanımlı azami kuyruk büyüklüğü

en: Dirty Size
tr: Kirli Büyüklük

en: Don't fork into background
tr: Arkaplana gönderme

en: EMT error
tr: EMT hatası

en: Effective Group ID
tr: Etkin Grup ID

en: Effective User ID
tr: Etkin Kullanıcı ID

en: Enable debugging
tr: Hata ayıklamayı etkinleştir

en: Enable verbose output
tr: Detaylı çıktı aktif

en: End_Code
tr: Kod_Bitimi

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: Hatalı seçenek %s: %s.
    Kullanılabilecek tüm seçenekleri görmek için '%s --help' yazın.

en: Errors In
tr: Giren Hata

en: Errors Out
tr: Çıkan Hata

en: Errors Total
tr: Toplam Hata

en: File System Usage
tr: Dosya Sistemi Kullanımı

en: File size limit exceeded
tr: Dosya limiti aşıldı

en: Floating-point exception
tr: Kayar nokta hatası

en: Free Memory
tr: Boş Bellek

en: Free Swap Space
tr: Boş Takas Alanı

en: Free blocks
tr: Boş blok

en: Free blocks available to non-superusers
tr: Diğerlerinin kullanabileceği boş blok

en: Free blocks available to the superuser
tr: Yöneticinin kullanabileceği boş blok

en: Free file nodes
tr: Boş dosya düğümü

en: Free memory size in kB
tr: Kb cinsiden boş bellek

en: Frequency
tr: Frekans

en: Full device number of controlling terminal
tr: Kontrol eden terminalin aygıt numarası

en: GID of process
tr: Sürecin GID numarası

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Hangup
tr: Takılma

en: I/O now possible
tr: G/Ç mümkün

en: Idle
tr: Boş

en: Idle (%)
tr: Boş (%)

en: Idletime
tr: Boşzaman

en: Illegal instruction
tr: Tanımsız yönerge

en: Information request
tr: Bilgi talebi

en: Input bytes
tr: Giren bayt

en: Interface Flags
tr: Arayüz Değerleri

en: Interrupt
tr: Kesme

en: Invoked from inetd
tr: Inetd'den çalıştır

en: It_Real_Value
tr: Gerçek değer

en: K_Flags
tr: K_Değeri

en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
tr: Sürecin çekirdek bayrakları
    
    Linux altında, her bayraktaki math biti ektindir, çünkü crt0.s matematik emülasyonunu denetler.
    Bu bir hata olarak görülebilir, çünkü her süreç derlenmiş C programı değildir.
    
    Math biti 4, ve takip biti 10 değerini almalıdır.

en: Kernel scheduling priority
tr: Çekirdek liste önceliği

en: Keyboard stop
tr: Klavyeden durdurma

en: Kill
tr: Öldür

en: Last PID
tr: Son PID

en: Length in bytes of the returned string.
tr: Dönen karakterin bayt uzunluğu (bayt).

en: List of currently mounted filesystems
tr: Bağlı durumdaki dosya sistemlerinin listesi

en: List of running Processes
tr: Çalışan süreçlerin listesi

en: Load Average
tr: Yük Ortalaması

en: Load Averange
tr: Ortalama Yük

en: Locked
tr: Kilitli

en: Mask of blocked signals
tr: Engellenmiş sinyal maskesi

en: Mask of caught signals
tr: Yakalanan sinyal maskesi

en: Mask of ignored signals
tr: Önemsenmeyen sinyal maskesi

en: Mask of pending signals
tr: Bekleyen sinyallerin maskesi

en: Max number of arrays
tr: Max dize sayısı

en: Max number of segments
tr: Max bölüm sayısı

en: Max number of undo entries per process
tr: Süreçler için Max geri alma sayısı

en: Max ops per semop call
tr: semop çağrısı başına azami op

en: Max queues system wide
tr: Sistemdeki azami kuyruk sayısı

en: Max segment size
tr: Max bölüm büyüklüğü

en: Max semaphores per array
tr: Her dize için Max gösterge

en: Max semaphores system wide
tr: Max sistem göstergesi

en: Max shared segments per process
tr: Max paylaşılan süreç başı bölüm

en: Max size of message
tr: Azami mesaj büyüklüğü

en: Max total shared memory
tr: Maksimum toplam paylaşılan bellek

en: Maximum Transfer Unit
tr: Azami Transfer Birimi

en: Memory Usage
tr: Bellek Kullanımı

en: Memory in locked pages in kB
tr: Kilitlenmiş sayfalardaki bellek alanı (Kb)

en: Memory used from user processes in kB
tr: Kullanıcı işlemlerinin harcadığı bellek miktarı (Kb)

en: Message Queue Limits
tr: Mesaj kuyruğu limiti

en: Message segment size
tr: Mesaj bölüm büyüklüğü

en: Min segment size
tr: Min bölüm büyüklüğü

en: Mount List
tr: Bağlama Listesi

en: NO-DAEMON
tr: NO-DEAMON

en: Network Load
tr: Ağ Yükü

en: Nice
tr: Öncelik

en: Nice (%)
tr: Öncelik (%)

en: Number of Tasks
tr: Görev Sayısı

en: Number of clock ticks since system boot
tr: Sistem açılışından beri oluşan tik sayısı

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
tr: Sistem konumuna girildiği andan itibaren darbe sayısı

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
tr: Bekleme konumuna girildiği andan itibaren darbe sayısı

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
tr: Kullanıcı konumuna girildiği andan itibaren darbe sayısı

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
tr: Kullanıcı konumuna girildiği andan itibaren darbe sayısı (öncelikli)

en: Number of entries in message map
tr: Mesaj haritasındaki toplam girdi sayısı

en: Number of entries in semaphore map
tr: Harita göstergeleri sayısı

en: Number of input bytes
tr: Giren bayt sayısı

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
tr: 1, 5 ve 15 dakikadır eşzamanlı çalışmakta olan görevler

en: Number of list elements
tr: Liste elemanlarının sayısı

en: Number of output bytes
tr: Çıkan bayt sayısı

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
tr: Paylaşılan sayfa sayıları

en: Number of pages of virtual memory
tr: Sanal bellek sayfa sayısı

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
tr: Belleğin gerçek bellekte tuttuğu sayfa sayısından üç çıkartılmış halidir. Metin, veri ve yığın alanlarının toplamını verir.

en: Number of resident set (non-swapped) pages
tr: Kalıcı paket sayfalarının sayısı (takas edilmeyen)

en: Number of system message headers
tr: Sistem mesaj başlıklarının sayısı

en: Number of tasks currently running
tr: Halen çalışan görev sayısı

en: Number of undo structures system wide
tr: Sistem tabanındaki undo yapısı sayısı

en: Output bytes
tr: Çıkan bayt

en: PID of parent process
tr: Ana Süreçlere ait PID

en: PPP State
tr: PPP Durum

en: PPP Statistics
tr: PPP İstatistikleri

en: Packets In
tr: Giren Paketler

en: Packets Out
tr: Çıkan Paketler

en: Packets Total
tr: Toplam Paket

en: Page In
tr: Giren Sayfalar

en: Page Out
tr: Çıkan Sayfalar

en: Percent:
tr: Yüzde:

en: Priority
tr: Öncelik

en: Process Arguments
tr: Süreç argümanları

en: Process ID
tr: Süreç ID

en: Process Kernel Data information
tr: Süreç çekirdek veri bilgisi

en: Process Memory Map
tr: Süreç Bellek Haritası

en: Process Memory information
tr: Süreç bellek bilgisi

en: Process Segment information
tr: Süreç bölüm bilgisi

en: Process Signal information
tr: Süreç sinyal bilgisi

en: Process Status information
tr: Süreç durum bilgisi

en: Process Time information
tr: Süreç zaman bilgisi

en: Process UID and TTY information
tr: Süreç UID ve TTY bilgisi

en: Process group ID
tr: Süreç grup ID

en: Profiling alarm clock
tr: Alarm saati

en: Quit
tr: Çıkış

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
tr: Süreç tarafından depolanan gerçek zaman miktarı

en: Resident
tr: Kalıcı

en: Resident Set Size
tr: Kalıcı Boy

en: Resident Set Size Limit
tr: Kalıcı Boy Limiti

en: Running Tasks
tr: Çalışan Görevler

en: SMP CPU Time in System Mode
tr: Sistem Konumunda SMP İşlemci Zamanı

en: SMP CPU Time in User Mode
tr: Kullanıcı Konumunda SMP İşlemci zamanı

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
tr: Kullanıcı Konumunda SMP İşlemci Zamanı (öncelikli)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
tr: Boş görevlerde SMP İŞLEMCİ Zamanı

en: SMP Total CPU Time
tr: Toplam SMP İşlemci Zamanı

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
tr: Süreç tarafından depolanan SMP çekirdek modu İŞLEMCİ zamanı

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
tr: Süreç tarafından depolanan SMP kullanıcı modu İŞLEMCİ zamanı

en: Segmentation violation
tr: Erişim hatası

en: Semaphore Set Limits
tr: Semafor Set Limitleri

en: Semaphore max value
tr: Max değer işaretçisi

en: Server Features
tr: Sunucu Özellikleri

en: Session
tr: Oturum

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: Share
tr: Paylaşım

en: Shared Memory
tr: Paylaşılmış Bellek

en: Shared Memory Limits
tr: Paylaşılmış Bellek Limitleri

en: Shared memory size in kB
tr: Kb cinsiden paylaşılmış bellek

en: Shared-Lib resident set size
tr: Paylaşılmış kütüphane kalıcı boyutu

en: Signal
tr: Sinyal

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
tr: Süreç durumunun tek karakterlik gösterimi (S=uyuyor)

en: Size
tr: Büyüklük

en: Size in kilobytes of message pool
tr: Mesaj havuzunun büyüklüğü (Kb)

en: Size of a single list element
tr: Tek liste elemanının büyüklüğü

en: Size of buffers kB
tr: Kb cinsinden tampon boyu

en: Size of cached memory in kB
tr: Kb cinsinden önbelleklenmiş bellek

en: Spin:
tr: Devir:

en: Stack resident set size
tr: Yığın kalıcı boyutu

en: Stack_RSS
tr: Yığın_RSS

en: Standard unix nice level of process
tr: Standard unix uygun süreç seviyesi

en: Start time of process in seconds since the epoch
tr: Saniye olarak sürecin başlangıç değeri

en: Start_Code
tr: Kod_Başlangıcı

en: Start_Stack
tr: Yığın_Başlangıcı

en: Start_Time
tr: Başlangıç_Zamanı

en: State
tr: Durum

en: Stop
tr: Dur

en: Subnet
tr: Alt Ağ

en: Swap Usage
tr: Takas Kullanımı

en: Sys
tr: Sistem

en: Sys (%)
tr: Sistem (%)

en: System Uptime
tr: Sistemin açık kalma süresi

en: Terminal process group ID
tr: Terminal süreç grup ID

en: Termination
tr: Sonlandırma

en: Text resident set size
tr: Kod kalıcı boyutu

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
tr: Geçerli 32 bit komut işaretçisi

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
tr: Yığın işaretçinin değeri, çekirdek içinde süreçleri için yığın sayfası olarak bulunur.

en: The number of major faults that the process and its children have made.
tr: Ana ve çocuk süreçlerin oluşturduğu büyük hatalar.

en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
tr: Sürecin oluşturduğu büyük hatalardan dolayı diskten tekrar bellek sayfasını yüklemek gereklidir.

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
tr: Ana ve çocuk süreçlerin oluşturduğu küçük hatalar.

en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
tr: Sürecin oluşturduğu küçük hatalardan dolayı diskten tekrar bellek sayfası yüklemeye gerek yoktur.

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
tr: İç zamanlayıcı nedeniyle sürece sonraki SIGALRM'ın gönderilmesinden önce geçen zaman (jiffy cinsinden)

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
tr: Sürecin sonraki zamanaşımının zamanı (jiffy cinsinden)

en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
tr: Bu, sürecin beklediği "kanal"dır. Başka türlü belirtmek gerekirse, bir sistem çağrısının adresidir. Eğer güncel bir /etc/psdatabase dosyanız var ise ps -l komutu yardımıyla WCHAN bilgisini görebilirsiniz.

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
tr: Bu `nwchan' alanının ismidir.

en: Tick Frequency
tr: Darbe Frekansı

en: Tick frequency
tr: Tıklama frekansı

en: Tick frequency (default is 100)
tr: Darbe frekansı (öntanımlı 100)

en: Ticks (%ld per second):
tr: Darbe (saniyede %ld kez):

en: Time in seconds since system boot
tr: Sistem açıldıktan sonra geçen zaman (sn)

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
tr: Sistemin açılışından beri boş geçirdiği zaman süresi (saniye)

en: TimeOut
tr: Zamanaşımı

en: Total
tr: Toplam

en: Total # of pages of memory
tr: Bellekteki toplam sayfa sayısı

en: Total (%)
tr: Toplam (%)

en: Total CPU Time
tr: Toplam İşlemci Zamanı

en: Total Memory
tr: Toplam Bellek

en: Total Swap Space
tr: Toplam takas alanı

en: Total blocks
tr: Toplam blok

en: Total file nodes
tr: Toplam dosya düğümü

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
tr: Sistem açıldığından beri alınan takas sayfalarının toplam sayısı

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
tr: Sistem açıldığından beri gönderilen takas sayfalarının toplam sayısı

en: Total number of tasks
tr: Toplam görev sayısı

en: Total physical memory in kB
tr: Kb cinsiden toplam fiziksel bellek

en: Total size of dirty pages
tr: Tehlikeli sayfaların toplam büyüklüğü

en: Total size of list
tr: Listenin toplam büyüklüğü

en: Trace trap
tr: Takip hatası

en: UID of process
tr: Sürecin UID numarası

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Uptime
tr: Açık kalma süresi

en: Urgent condition on socket
tr: Sokette acil durum

en: Used Memory
tr: Kullanılan Bellek

en: Used Swap Space
tr: Kullanılan Takas Alanı

en: Used memory size in kB
tr: Kb cinsiden kullanılan bellek

en: User
tr: Kullanıcı

en: User (%)
tr: Kullanıcı (%)

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: User defined signal 1
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 1

en: User defined signal 2
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 2

en: VERBOSE
tr: DETAYLI

en: Virtual
tr: Sanal

en: Virtual alarm clock
tr: Sanal alarm

en: Window size change
tr: Pencere boyu değişimi

en: cumulative stime of process and reaped children
tr: sürecin ve ek yavruların toplam stime süresi

en: cumulative utime of process and reaped children
tr: sürecin ve ek yavruların toplam utime süresi

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
tr: Süreç tarafından depolanan çekirdek konumu işlemci zamanı

en: read %d bytes
tr: %d bayt okundu

en: read data %d bytes
tr: %d bayt okundu

en: read data size
tr: okunan veri miktarı

en: user-mode CPU time accumulated by process
tr: Süreç tarafından depolanan kullanıcı konumu işlemci zamanı

en: write %d bytes
tr: %d bayt yazıldı
