gnome-games 1.4.0.3 - en to tr translation catalogue (621 entries)

en: 
    Game Over.
tr: 
    Oyun Bitti.

en:  Roll !
tr:  At !

en:  of
tr:  in

en: %s wins the game with %d points
tr: %s oyunu %d puan ile kazandı

en: %s! -- You're up.
tr: %s! -- Sıra sende.

en: '%s' with safe moves
tr: '%s' güvenli hareketlerle

en: '%s' with super-safe moves
tr: '%s' süper güvenli hareketlerle

en: 's
tr: 'lar

en: ... Game paused ...
tr: ... Oyun Donduruldu ...

en: 1's [total of 1s]
tr: 1'ler [1'lerin tamamı]

en: 2's [total of 2s]
tr: 2'ler [2'lerin tamamı]

en: 3 of a Kind [total]
tr: 3 tane aynı [toplam]

en: 3's [total of 3s]
tr: 3'ler [3'lerin tamamı]

en: 4 of a Kind [total]
tr: 4 tane aynı [toplam]

en: 4's [total of 4s]
tr: 4'ler [4'lerin tamamı]

en: 5's [total of 5s]
tr: 5'ler [5'lerin tamamı]

en: 6's [total of 6s]
tr: 6'lar [6'ların tamamı]

en: A game.
tr: Bir oyun.

en: About
tr: Hakkında

en: After Level %d:     
    Your score: %d
tr: %d seviye sonra:     
    Puanınız: %d

en: Agnes
tr: Piramit

en: AisleRiot
tr: Yedili

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
tr: Yedili oyunu, Solitaire kart motoru ile pek çok farklı oyunun oynanabilmesine olanak verir

en: Aisleriot
tr: Yedili

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
tr: Yedili oyunu bu dosyayı yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen kurulumu yeniden gözden geçirin

en: Already used! Where do you want to put that?
tr: Önceden kullanıldı! Onu nereye koymak istiyorsun?

en: Already used! Where do you want to put that?
tr: Önceden kullanıldı! Onu nereye koymak istiyorsun?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
tr: Resim dosyası "%s" yüklenirken bir hata oluştu.
    Lütfen Kör Köstebek oyununun doğru yüklendiğinden emin olun.

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Ask confirmation when quitting
tr: Çıkmadan önce onay al

en: Auld lang syne
tr: Eski hikayeler

en: Background Pixmap:
tr: Arkaplan Resmi:

en: Background:
tr: Arkaplan:

en: Bakers dozen
tr: On üç

en: Bakers game
tr: Fırıncının oyunu

en: Base Card:
tr: Baş Kart:

en: Base Card:  Ace
tr: Baş Kart:  As

en: Base Card:  Jack
tr: Baş Kart:  Vale

en: Base Card:  King
tr: Baş Kart:  Papaz

en: Base Card:  Queen
tr: Baş Kart:  Kız

en: Beleaguered castle
tr: Kuşatma altında

en: Biiiig
tr: Kocaman!

en: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Level: %d Score:%d
tr: Bill:%d/%d  Sistem:%d/%d/%d  Seviye: %d Puan:%d

en: Block Pixmap:
tr: Blok Resmi:

en: Block ten
tr: Onlu küme

en: Blue
tr: Mavi

en: Board size
tr: Tahta boyutu

en: Boo hoo... I can't play...
tr: Ohooo... Ben oynayamam...

en: Bristol
tr: İstanbul

en: Calculate random die throws (debug)
tr: Rastgele zar atışları hesapla (debug)

en: Camelot
tr: Saray

en: Can't get at score file.
tr: Puan dosyasını kullanamıyorum

en: Can't move there!
tr: Oraya taşınamaz!

en: Canfield
tr: Cankurtaran

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
tr: Kart Oyunları:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
tr: Kart arka yüzeyi:

en: Cards
tr: Kartlar

en: Cave:
tr: Mağara:

en: Caves
tr: Mağaralar

en: Chance [total]
tr: Şans [toplam]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
tr: Hileci! Puanların kaydedilmeyecek.

en: Clear
tr: Temizle

en: Clock
tr: Saat

en: Code: Pista
tr: Kod: Pista

en: Color:
tr: Renk:

en: Colours
tr: Renkler

en: Complete
tr: Tamamı

en: Computer Opponents
tr: Bilgisayar Rakipler

en: Computer playing for %s
tr: Bilgisayar %s için oynuyor

en: Configuration
tr: Ayarlar

en: Configure Freecell
tr: İskambil'i Ayarla

en: Confirm before quitting game
tr: Oyundan çıkışı doğrulat

en: Congratulations
    
    You Won!!!
tr: Tebrikler
    
    Kazandınız!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
tr: Tebrikler, Robotları Yendiniz!! 
    Peki,Tekrar Yapabilir misiniz?

en: Congratulations, you win!
tr: Tebrikler, kazandınız!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
tr: Tebrikler.  Kazandınız.
    Tekrar oynamak ister misiniz?

en: Consider moving something into an empty slot
tr: Boş bir yuvaya bir şeyler taşımaya ne dersin?

en: Consistency is key
tr: Anahtar, kararlılıktadır

en: Continue
tr: Devam

en: Could not find '%s' pixmap file
tr: '%s' resim dosyası bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
tr: Çarpışan Robotlar oyunu için '%s' resim dosyası bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
tr: Iagno için '%s' resim bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
tr: Gataxx için '%s' resim dosyasını bulamadım

en: Could not find file %s
tr: Dosya bulunamadı: %s

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check you Same Gnome instalation
tr: Tema bulunamadı:
    %s
    
    Lütfen programın kurulumunu kontrol edin

en: Cover
tr: Tepegöz

en: Current game will complete with original number of players.
tr: Mevcut oyun orijinal oyuncu sayısı ile tamamlanacak

en: Custom
tr: Özel

en: Custom size
tr: Özel Boyutu

en: Dark
tr: Siyah

en: Dark must pass, Light's move
tr: Siyah pas geçmeli, Beyaz'ın sırası

en: Dark player wins!
tr: Siyah oyuncu kazandı!

en: Dark's move
tr: Siyahın hareketi

en: Dark:
tr: Siyah:

en: Deal a card
tr: Bir kart dağıt

en: Deal a card from the deck
tr: Desteden bir kart dağıt

en: Deal a new card from the deck
tr: Desteden yeni bir kart dağıt

en: Deal a new game
tr: Yeni bir oyun dağıt

en: Deal another card
tr: Başka bir kart dağıt

en: Deal another round
tr: Başka bir turu dağıt

en: Deal the cards
tr: Kartları dağıt

en: Dealing game...
tr: Oyun dağıtılıyor...

en: Debugging mode
tr: Hata ayıklama modu

en: Delay between rolls
tr: Atışlar arası süre

en: Delay computer moves
tr: Bilgisayar hareketlerini ertele

en: Density of blocks in a pre-filled row:
tr: Önceden doldurulmuş satır bloklarının yoğunluğu:

en: Device
tr: Aygıt

en: Diamond mine
tr: Elmaslar

en: Diamonds:
tr: Elmaslar:

en: Digital joystick emulation
tr: Dijital joystick taklidi

en: Display computer thoughts
tr: Bilgisayar düşüncelerini göster

en: Do you really want to end this game?
tr: Gerçekten oyunu sonlandırmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to quit the game?
tr: Oyundan çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to start a new game?
tr: Yeni bir oyuna başlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Doublets
tr: Şık

en: Down:
tr: Aşağı:

en: E
tr: D

en: Eagle wing
tr: Kartal kanadı

en: Easthaven
tr: Doğu limanı

en: Eight off
tr: Sekizli

en: Elevator
tr: Asansör

en: Endgame
tr: Oyunu bitir

en: Enforce Joker Rules
tr: Zorunlu Joker Kuralları

en: Escalator
tr: Merdiven

en: Exit
tr: Çık

en: Exit this game?
tr: Oyundan çıkılsın mı?

en: Extra Yahtzee Bonus
tr: Ekstra Yahtzee Bonusu

en: Extra large (920x660)
tr: Çok büyük (920x660)

en: FILENAME
tr: DOSYAADI

en: Faces: tigert
tr: Yüzler: tigert

en: Fake bonuses
tr: Sahte bonuslar

en: Fast moves
tr: Hızlı hareket

en: Field size
tr: Alan boyutu

en: Filename
tr: Dosyaadı

en: Fill Screen
tr: Ekranı Kapla

en: Filling game widget...
tr: Oyun alanı dolduruluyor...

en: Finger-twitching good
tr: Çok iyiyim

en: First law
tr: Birinci kural

en: Fishing wire makes bad dental floss
tr: Balık oltası dişe zararlıdır

en: Flags:
tr: Bayraklar:

en: Flip final results
tr: Son sonuçları döndür

en: Fortress
tr: Kule

en: Fortunes
tr: Hazine

en: Fourteen
tr: Ondört

en: Freecell
tr: Pis yedili

en: Freecell #%d
tr: İskambil #%d

en: Freecell Properties
tr: İskambil Özellikleri

en: Full House [25]
tr: Dolu Ev [25]

en: GTali setup
tr: GTali ayarları

en: Game
tr: Oyun

en: Game Number:
tr: Oyun Sayısı:

en: Game Over!
tr: Oyun Bitti!

en: Game Status
tr: Oyun Durumu

en: Game Type:
tr: Oyun Türü:

en: Game _options...
tr: Oyun _ayarları...

en: Game over!
tr: Oyun bitti!

en: Game paused.  Press Continue to continue.
tr: Oyun durduruldu. Devam düğmesine tıklayarak devam edin.

en: Game title
tr: Oyun başlığı

en: Game title:
tr: Oyun başlığı:

en: Game to play
tr: Oynanacak oyun

en: Gay gordons
tr: Mutluluk hapı

en: Generating
tr: Yaratiliyor

en: Glenwood
tr: Atılım

en: Glines
tr: Sıradaki toplar

en: Glines couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
tr: Sıradaki toplar oyunu bu resim dosyasını bulamadı:
    %s
    Lütfen kurulumu gözden geçiriniz.

en: Gnibbles
tr: Yılan oyunu

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
tr: Yılan oyunu resim dosyasını yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen programın kurulum dosyalarını kontrol edin

en: Gnibbles Preferences
tr: Yılan Oyunu Tercihleri

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
tr: Yılan oyunu, resim dosyasını bulamadı:
    %s
    
    Lütfen programın kurulumunu kontrol edin

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
tr: Yılan oyunu seviye dosyasını yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen programın kurulum dosyalarını kontrol edin

en: Gnobots II
tr: Çarpışan Robotlar

en: GnobotsII Preferences
tr: Çarpışan Robotlar Tercihleri

en: Gnome Mahjongg
tr: Uyumlu Taşlar

en: Gnome Mine Preferences
tr: Mayın Tarlası Tercihleri

en: Gnome Mines
tr: Mayın Tarlası

en: Gnome Robots Game
tr: Gnome Çarpışan Robot Oyunu

en: Gnome Robots II
tr: Gnome Çarpışan Robotlar

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
tr: Bir zamanların Color Lines oyununun Gnome versiyonu

en: Gnome xBill Scores
tr: Gnome xBill Puanları

en: Gnome-Stones
tr: Kör Köstebek

en: Gnome-Stones (c) 1998 Carsten Schaar
tr: Kör Köstebek (c) 1998 Carsten Schaar

en: Gnome-Stones Preferences
tr: Kör Köstebek Tercihleri

en: Gnometris setup
tr: Gnometris ayarları

en: Golf
tr: Portakal suyu

en: Grand Total
tr: Büyük Toplam

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Graphics:
tr: Grafikler:

en: Gray
tr: Gri

en: Green
tr: Yeşil

en: Gypsy
tr: Çingene

en: Have you read the help file?
tr: Yardım dosyasını okudunuz mu?

en: Height of grid
tr: Oyun alanı yüksekliği

en: Help
tr: Yardım

en: Helsinki
tr: Efes

en: Hint
tr: İpucu

en: Hit Return
tr: Return'e basınız

en: Honor pictures:
tr: Şeref resimleri:

en: Hopscotch
tr: Seksek

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: How many computers to play (max of %d) ?
tr: Kaç bilgisayar oynayacak (en fazla %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
tr: Kaç tur dönmek istiyorsunuz ?

en: How many wish to play (max of %d)?
tr: Kac kisi oynamak istiyor (en fazla %d)?

en: Huge (1840x1320)
tr: Kocaman (1840x1320)

en: Human
tr: İnsan

en: Human Players
tr: İnsan Oyuncular

en: I could sure use a backrub right about now...
tr: Şimdi sırtımı ovucak biri olsa ne güzel olurdu...

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
tr: Bir gün ormanda yalnız başına kaybolursan,bir ağacı kucakla

en: Increasing Number of Robots per Level
tr: Seviye Başına Robot Sayısı Arttırılıyor

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
tr: Seviye Başına Tip 1 Robot Sayısı Arttırılıyor

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
tr: Seviye Başına Tip 2 Robot Sayısı Arttırılıyor

en: Initial Number of Robots
tr: Başlangıç Robot Sayısı

en: Initial Number of Safe Teleports
tr: Güvenli Teleportların Başlangıç Sayısı

en: Initial Number of Type 1 Robots
tr: Başlangıç Tip 1 Robot Sayısı

en: Initial Number of Type 2 Robots
tr: Başlangıç Tip 2 Robot Sayısı

en: Initializing scheme...
tr: Düzen hazırlanıyor...

en: Isabel
tr: Eminem

en: Joker icon:
tr: Joker simgesi:

en: Joystick device:
tr: Joystick aygıtı:

en: Jumbo
tr: Kocaman

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
tr: Hotdog her ne kadar sıcak köpek anlamını verse de, öyle olmak zorunda değil

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
tr: Güvenli Teleport Almayı Beklerken Gereken Öldürme Sayısı

en: King albert
tr: II. Osman

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
tr: 2 Siyah 2 Beyaz
    Klotski klonu
    (Yorumlar için: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
tr: SEVİYE

en: Labyrinth
tr: Labirent

en: Lady jane
tr: Bayan oyunu

en: Large (736x528)
tr: Büyük (736x528)

en: Large Straight [40]
tr: Büyük Düz [40]

en: Left:
tr: Sol:

en: Level completed. Well done.
tr: Seviye tamamlandı. Tebrikler.

en: Level one
tr: Birinci seviye

en: Level three
tr: Üçüncü seviye

en: Level two
tr: İkinci seviye

en: Level:
tr: Seviye:

en: Level:
tr: Seviye:

en: Levels in random order
tr: Rastgele sıralanmış seviyeler

en: Light
tr: Beyaz

en: Light must pass, Dark's move
tr: Beyaz pas geçmeli, Siyah'ın sırası

en: Light player wins!
tr: Beyaz oyuncu kazandı!

en: Light's move
tr: Beyazın hareketi

en: Light:
tr: Beyaz:

en: Lines:
tr: Çizgiler:

en: Lives:
tr: Canlar:

en: Loading images...
tr: Resimler yükleniyor...

en: Look both ways before you cross the street
tr: Karşıdan karşıya geçerken her iki yöne de bak

en: Lower Total
tr: Aşağı Toplam

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
tr: Ana program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
tr: Bunu öntanımlı yap

en: Make it the default scenario
tr: Bunu öntanımlı senaryo yap

en: Maps
tr: Haritalar

en: Marked:
tr: Seçili:

en: Maximum Number of Robots
tr: Robotların Maksimum Sayısı

en: Maximum Number of Safe Teleports
tr: Güvenli Teleport Maksimum Sayısı

en: Maximum Number of Type 1 Robots
tr: Tip 1 Robotlarin Maksimum Sayısı

en: Maximum Number of Type 2 Robots
tr: Tip 2 Robotların Maksimum Sayısı

en: Maze
tr: Karmaşık

en: Medium
tr: Orta

en: Medium (460x330)
tr: Orta (460x330)

en: Mine size:
tr: Mayın boyutu:

en: Minesweeper clone
tr: Mayın Tarlası Programı

en: Modify the options for this game
tr: Oyunun ayarlarını değistirmek

en: Module xBill has caused a segmentation fault
    at memory address 097E:F1A0.  Core dumped.
    
        We apologize for the inconvenience.
tr: xBill mödülü belleğin 097E:F1A0 adresinde
    bir hata verdi.

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
tr: Monitörün sana D Vitamini vermez -- ama güneş ışığı verir...

en: Monte carlo
tr: Şile

en: Move card from Waste
tr: Çöpten kart taşı

en: Move stacks one by one
tr: Yığınları teker teker hareket ettir

en: Move the %s %s.
tr: %s %s taşı.

en: Move the %s on %s.
tr: %s'i %s üzerine taşı.

en: Move the selected piece down
tr: Seçilen parçayı aşağıya taşı

en: Move the selected piece left
tr: Seçilen parçayı sola taşı

en: Move the selected piece right
tr: Seçilen parçayı sağa taşı

en: Move the selected piece up
tr: Seçilen parçayı yukarı taşı

en: Move waste back to stock
tr: Çöpü depoya geri taşı

en: Moveable Junkheaps
tr: Taşınabilir Eşya Yığını

en: Moves Left:
tr: Kalan Hareket:

en: Moves:
tr: Hareketler:

en: My second day
tr: İkinci günüm

en: N
tr: K

en: NAME
tr: İSİM

en: NE
tr: KD

en: NUMBER
tr: SAYI

en: NW
tr: KB

en: Neighbor
tr: Komşu

en: Never blow in a dog's ear
tr: Asla bir köpeğin kulağına üfleme

en: New
tr: Yeni

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: New Game?
tr: Yeni Oyuna Başlayalım mı?

en: New _game of...
tr: Yeni oyun _seç...

en: New game with _seed...
tr: Kaynaklı _yeni oyun...

en: New game with seed...
tr: Kaynaklı yeni oyun...

en: Next Balls
tr: Sıradaki Toplar

en: Nibbles newbie
tr: Nibbles acemi

en: No
tr: Hayır

en: No good! Where do you want to put that?
tr: İyi değil! Onu nereye koymak istiyorsun?

en: No more moves
tr: Başka hareket kalmadı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not enough lines on the terminal
tr: Terminalde yeterli çizgi yok

en: Not too shabby
tr: Pek kötü sayılmam

en: Num Rolls
tr: Dönme Sayısı

en: Number of Free Safe Teleports per Level
tr: Bölüm Başına Güvenli Teleport Sayısı

en: Number of computer opponents
tr: Bilgisayar rakiplerin sayısı

en: Number of human opponents
tr: İnsan rakiplerin sayısı

en: Number of mines
tr: Mayınların sayısı

en: Number of mines:
tr: Mayın adedi:

en: Number of opponents:
tr: Rakip sayısı:

en: Number of players:
tr: Oyuncu sayısı:

en: Number of players:
tr: Oyuncu adedi:

en: Number of pre-filled rows:
tr: Önceden doldurulmuş satır sayısı

en: Odessa
tr: İlyada

en: Odessa is a better game.  Really.
tr: Odessa daha iyi bir oyun. Gerçekten.

en: Optional Rules
tr: Tercihi Kurallar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Original idea from KDE's same game program.
tr: Orijinal fikir KDE'nin same oyununa aittir.

en: Osmosis
tr: Hücre

en: Partial
tr: Bir kısmı

en: Pause
tr: Dondur

en: Pause Game
tr: Oyunu Dondur

en: Peek
tr: Görüntü

en: Pileon
tr: Güvercin

en: Place something on empty slot
tr: Boş yuvaya bir şey yerleştir

en: Plait
tr: Kıvrak

en: Play on a 2x2 board
tr: 2x2 tahtada oyna

en: Play on a 3x3 board
tr: 3x3 tahtada oyna

en: Play on a 4x4 board
tr: 4x4 tahtada oyna

en: Play on a 5x5 board
tr: 5x5 tahtada oyna

en: Play on a 6x6 board
tr: 6x6 tahtada oyna

en: Player Names
tr: Oyuncu İsimleri

en: Players
tr: Oyuncular

en: Playing %dx%d board
tr: %dx%d tahta oynanıyor

en: Playing level %s
tr: Seviye %s oynanıyor

en: Please fill in empty pile first.
tr: Lütfen önce boş yığını doldur.

en: Ported to GNOME by James Henstridge <james@daa.com.au>
tr: James Henstridge <james@daa.com.au> tarafından GNOME'a aktarılmıştır.

en: Predefined Set 1
tr: Öntanımlı Ayar 1

en: Predefined Set 2
tr: Öntanımlı Ayar 2

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prefs
tr: Ayarlar

en: Preview next block
tr: Sonraki bloğu önizle

en: Property
tr: Özellik

en: Props
tr: Destekler

en: Purple
tr: Mor

en: Puzzle solved!
tr: Bilmece çözüldü!

en: Puzzle solved! Well done!
tr: Bilmece çözüldü! Tebrikler!

en: Quatorze
tr: Tıpa

en: Quick Moves
tr: Hızlı Hareket

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
tr: Hızlı Hareketler (bilgisayarın bekleme süresini yarıya indir)

en: Quit
tr: Çık

en: Quit Aisleriot
tr: Yedili'den Çık

en: Quit Freecell
tr: İskambil'den Çık

en: Quit Game?
tr: Oyundan Çıkılsın mı?

en: Random Teleport:
tr: Rastgele Teleport:

en: Random block colors
tr: Rastgele blok renkleri

en: Rank font:
tr: Rütbe yazıtipi:

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redeals left:
tr: Kalan Karıştırma:

en: Redo
tr: Tekrar yap

en: Redo the last move
tr: Son hareketi tekrar yap

en: Reimplement the popular solitaire card game.
tr: Meşhur solitaire kart oyununun yenilenmiş hali.

en: Relative movement
tr: Bağıl Hareket

en: Remaining:
tr: Kalan:

en: Remove the
tr: Çıkarılacak:

en: Reserve left:
tr: Kalan yedek:

en: Restart
tr: Tekrar Başla

en: Restoring preferences...
tr: Tercihler yükleniyor...

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Return cards to Stock
tr: Kartları Depoya geri götür

en: Right:
tr: Sağ:

en: Robot Score
tr: Robot Puanı

en: Robot Score When Splatted
tr: Vurulurken Robot Sayısı

en: Robot Score When Waiting
tr: Beklerkenki Robot Puanı

en: Rolling for %s
tr: %s için atılıyor

en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönü tersine dön

en: Royal east
tr: İpek yolu

en: Rules
tr: Kurallar

en: S
tr: G

en: SE
tr: GD

en: SIZE
tr: BOYUT

en: SW
tr: GB

en: Safe Moves
tr: Güvenli Hareketler

en: Safe Teleports:
tr: Güvenli Teleportlar:

en: Same Gnome
tr: Benzer Benzemez

en: Same Gnome can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same Gnome installation
tr: Benzer benzemez oyunu bu resim dosyasını yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen oyunun kurulumunu kontrol edin

en: Scanning private game directory...
tr: Özel oyun dizini taranıyor...

en: Scanning private object directory...
tr: Özel nesne dizini taranıyor...

en: Scanning public game directory...
tr: Genel oyun dizini taranıyor...

en: Scanning public object directory...
tr: Genel nesne dizini taranıyor...

en: Scenario
tr: Senaryo

en: Score
tr: Puan

en: Score Required To Get A Safe Teleport
tr: Güvenli Teleport Almak İçin Gerekli Puan

en: Score:
tr: Puan:

en: Score:
tr: Puan:

en: Score: HoraPe
tr: Puan: HoraPe

en: Scorpion
tr: Akrep

en: Scuffle
tr: Anafor

en: Seahaven
tr: Cennet

en: Seconds left: %d
tr: Kalan saniyeler: %d

en: Seed
tr: Kaynak

en: Seed value:
tr: Kaynak değeri:

en: Select
tr: Seç

en: Select Background Tiles:
tr: Arkaplan Desenlerini Seç:

en: Select Game
tr: Oyun Seç

en: Select Map:
tr: Harita Seç:

en: Select Tile Background:
tr: Arkaplan Desenini Seç:

en: Select Tiles:
tr: Desenleri Seç:

en: Select a new game
tr: Yeni bir oyun seç

en: Select a new game variation
tr: Yeni bir oyun türü seç

en: Select background:
tr: Arkaplan seç:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
tr: Tekrar atmak için zarı seç, At!'a bas, ya da puan yuvası seç

en: Select scenario:
tr: Senaryo seç:

en: Select theme:
tr: Tema seç:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
tr: Yorumlar ve hata uyarıları için:
            pancho@nuclecu.unam.mx  veya
            mmeeks@gnu.org
    
    Desenler General Public License (GPL) lisanslıdır.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
tr: Yorum ve hataları itp@gnu.org 'a gönderiniz
    Desenler General Public License(GPL) lisanslıdır.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
tr: Yorumlarınızı sjm@acm.org ve itp@gnu.org adreslerine iletiniz

en: Set game configuration
tr: Oyun ayarlarını belirle

en: Set game scenario
tr: Oyun senaryosunu belirle

en: Set starting level (1-10)
tr: Başlangıç Seviyesini Belirle (1-10)

en: Show _Tool Bar
tr: _Kısayol Çubuğunu Göster

en: Show grid
tr: Şablonu göster

en: Show high scores and exit
tr: Yüksek puanları göster ve çık

en: Show thoughts during turn
tr: Sıra geldiğinde düşünceleri göster

en: Shu_ffle tiles
tr: Desenleri Ka_rıştır

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Shuffle tiles
tr: Desenleri karıştır

en: Sir tommy
tr: Hammurabi

en: Size of board (2-6)
tr: Tahta boyutu (2-6)

en: Size of mines
tr: Mayınların boyutu

en: Small (368x264)
tr: Küçük (368x264)

en: Small Straight [30]
tr: Küçük Düz [30]

en: Sol
tr: Mao

en: Sol_ve
tr: Çö_z

en: Solve the game
tr: Oyunu çöz

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
tr: Üzgünüm ama oynanabilir
    bir ayar bulamıyorum.

en: Sorry, there are no more valid moves.
tr: Üzgünüm, başka geçerli hareket kalmadı.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
tr: Üzgünüm, bu özellik (şimdilik) desteklenmiyor.

en: Sound
tr: Ses

en: Sounds
tr: Sesler

en: Speed
tr: Hız

en: Spider
tr: Örümcek

en: Spiderette
tr: Güneş tanrısı

en: Splats
tr: Vuruşlar

en: Stagger flips
tr: Yanıp Sönme

en: Standard Robots Keys
tr: Standart Robot Tuşları

en: Start a new game giving a seed number...
tr: Kaynak numarası vererek yeni bir oyuna başla...

en: Start a new game of a different variation
tr: Farklı türden yeni bir oyuna başla

en: Start a new game with a different seed
tr: Farklı kaynaklı yeni bir oyuna başla

en: Start at a different level
tr: Farklı bir seviyeden başla

en: Start cave:
tr: Mağaradan başla:

en: Start this game over
tr: Oyunu baştan başlat

en: Starting Level:
tr: Başlangıç Seviyesi:

en: Starting level:
tr: Başlangıç seviyesi:

en: Stock left:
tr: Kalan Depo:

en: Stock left:  0
tr: Depoda Kalan:  0

en: Story
tr: Hikaye

en: Story of xBill
tr: xBill'in hikayesi

en: Straight up
tr: Dimdik

en: Streaks
tr: Yollar

en: Streets and alleys
tr: Sokaklar

en: Suggest a move
tr: Bir hareket öner

en: Suit font (large):
tr: Yüzey yazıtipi (büyük):

en: Suit font (medium):
tr: Yüzey yazitipi (orta):

en: Suit font (small):
tr: Yüzey yazıtipi (küçük):

en: Super Safe Moves
tr: Süper Güvenli Hareketler

en: Switch level:
tr: Bölüm değiştir:

en: Tali top scores
tr: Tali yüksek puanları

en: Template
tr: Tapınak

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
tr: Tetravex klonu
    (Yorumlar için: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
tr: Bu hareket geçersiz.

en: The Same Gnome
tr: Benzer Benzemez

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
tr: Yüklemeye çalıştığınız mağara, tanımlanmamış bir obje içermekte.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
tr: Yüklemeye çalıştığınız mağara bu oyun için çok büyük.

en: The game is over.
    No hints are available
tr: Oyun bitti.
    Hiç ipucu yok

en: The game was a draw.
tr: Oyun berabere bitti.

en: Theme
tr: Tema

en: There are no safe locations to teleport to!!
tr: Teleport ile gidilebilecek güvenli bölge kalmadı!!

en: There are no teleport locations left!!
tr: Geriye hiç teleport bölgesi kalmadı!!

en: Thieves
tr: Hırsızlar

en: Thirteen
tr: Onüçüncü cuma

en: This game does not have hint support yet.
tr: Bu oyunun şimdilik ipucu desteği yok.

en: This game is unable to provide a hint.
tr: Oyun ipucu veremiyor.

en: This session: %d%%
tr: Bu oturum: %d%%

en: Three card deals
tr: Üç kart dağıtır

en: Tile Background
tr: Arkaplan Deseni

en: Tile Background:
tr: Desen Arkaplan:

en: Tile set:
tr: Desen Ayarı:

en: Tiles
tr: Desenler

en: Tiles Left:
tr: Kalan Desen:

en: Tiles don't match!
tr: Desenler uyuşmuyor!

en: Time:
tr: Süre:

en: Time:
tr: Süre:

en: Tiny
tr: Küçücük

en: Tiny (184x132)
tr: Küçücük (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
tr: Çubuğun görünmesini ayarla

en: Total
tr: Toplam

en: Total: %d%%
tr: Toplam: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
tr: Büyük ihtiyaç olmadıkça sargı bezleri tavsiye edilmez

en: Try moving cards down from the foundation
tr: Kartları temelden taşımayı dene

en: Try rearranging the cards
tr: Kartları tekrar dizmeyi dene

en: Type 1 Robot Score
tr: Tip 1 Robot Puanı

en: Type 1 Robot Score When Splatted
tr: Vurulurken Tip 1 Robot Sayısı

en: Type 1 Robot Score When Waiting
tr: Beklerkenki Tip 1 Robot Puanı

en: Type 2 Robot Score
tr: Tip 2 Robot Puanı

en: Type 2 Robot Score When Splatted
tr: Vurulurken Tip 2 Robot Sayısı

en: Type 2 Robot Score When Waiting
tr: Beklerken ki Tip 2 Robot Puanı

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo the last move
tr: Son hareketi geri al

en: Union square
tr: Düzkare

en: Unknown color
tr: Bilinmeyen renk

en: Unknown suit
tr: Bilinmeyen yüzey

en: Unknown value
tr: Bilinmeyen değer

en: Up:
tr: Yukarı:

en: Upper total
tr: Yukarı Toplam

en: Valentine
tr: Burcu

en: Value
tr: Değer

en: Variation on game rules
tr: Oyun kurallarında değişiklikler

en: Vertical:
tr: Düşey:

en: View the scores
tr: Puanları göster

en: W
tr: B

en: Wait:
tr: Bekle:

en: Warn on invalid moves
tr: Geçersiz hareketlerde uyar

en: Warn when tiles don't match
tr: Desenler uyuşmadığında uyar

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Warp To Level
tr: Seviyeye Atla

en: Warp to level...
tr: Seviyeye atla...

en: Warp to level?
tr: Hangi seviyeye atlayalım?

en: Welcome to Glines!
tr: Sıradaki Toplar'a Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Gnome Klotski
tr: 2 siyah 2 beyaz oyununa hoş Geldiniz

en: Welcome to Iagno!
tr: Iagno'ya Hoşgeldiniz!

en: Welcome to Same Gnome!
tr: Benzer Benzemez'e Hoşgeldiniz!

en: Welcome to gataxx!
tr: Gataxx'a hoş geldiniz!

en: Welcome to the game of Tali
tr: Tali oyununa hoş geldiniz

en: Well, why did you run this anyways???
tr: Bu arada, niye bunu çalıştırdın ki???

en: Westhaven
tr: Anadolu

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
tr: Hangi zar tekrar atılsın (hiçbiri için <RETURN>)?

en: What is the name of player #%d ?
tr: Oyuncu %d 'in adı nedir?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
tr: Tel zımbalayıcı yokken, bir tel ve bir cetvel de iş görür

en: Where do you want to put that?
tr: Onu nereye koymak istiyorsun?

en: Whitehead
tr: Beyaz tüy

en: Width of grid
tr: Oyun alanı genişliği

en: Will o the wisp
tr: Sihirbaz

en: Worm %d
tr: Solucan %d

en: Worm %d:
tr: Solucan %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
tr: Karım Matylda için yazılmıştır
    Yorum ve önerileri janusz.gorycki@intel.com adresine gönderiniz

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: Yield
tr: Başak

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
tr: Oyun Sırasında Oyun Türünü Değiştiremezsiniz

en: You are searching for a %s.
tr: Aradığınız şey bir %s.

en: You earned a high score.
    Enter your name:
tr: Yüksek bir puan aldınız.
    Lütfen adınızı girin:

en: You gained an extra life!
tr: Fazladan bir can kazandınız!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
tr: Sadece üç sefer hakkınız var! Bir puan kutusu seçin.

en: Yukon
tr: Penguen

en: _Advanced
tr: _Uzman

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Left
tr: So_l

en: _Medium
tr: _Orta

en: _Move
tr: _Taşı

en: _Novice
tr: _Acemi

en: _Right
tr: _Sağ

en: _Select...
tr: _Seç...

en: _Sound
tr: _Ses

en: _Up
tr: _Yukarı

en: ace
tr: as

en: aces
tr: aslar

en: an empty Foundation
tr: boş bir Temel

en: an empty Foundation pile
tr: boş bir Temel yığını

en: an empty Tableau pile
tr: boş bir Tableau yığını

en: an empty Tableau slot
tr: boş bir Tableau yuvası

en: an empty bottom slot
tr: boş bir taban yuvası

en: an empty corner slot
tr: boş bir köşe yuvası

en: an empty left slot
tr: boş bir sol yuva

en: an empty right slot
tr: boş bir sağ yuva

en: an empty slot
tr: boş bir yuva

en: an empty slot on tableau
tr: tableau üzerinde boş bir yuva

en: an empty top slot
tr: boş bir tepe yuvası

en: appropriate Foundation pile
tr: uygun Temel yığını

en: black joker
tr: siyah joker

en: classic robots
tr: klasik robotlar

en: clubs
tr: sinek

en: cows
tr: inekler

en: current: %d losses
tr: şu anda: %d kaybedildi

en: current: %d wins
tr: şu anda: %d kazanıldı

en: diamonds
tr: karo

en: disabled
tr: iptal

en: eggs
tr: yumurtalar

en: eight
tr: sekiz

en: empty slot on foundation
tr: temelde boş yuva

en: empty space on tableau
tr: tableau üzerinde boşluk

en: five
tr: beş

en: four
tr: dört

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
tr: Gataxx, eski ataxx oyununun Gnome versiyonudur.  Ian Peters'ın iagno  kodundan yararlanılarak yazılmıştır.

en: gnomes
tr: cüceler

en: hearts
tr: kupa

en: itself
tr: kendisi

en: jack
tr: vale

en: jacks
tr: valeler

en: king
tr: papaz

en: kings
tr: papazlar

en: mice
tr: fareler

en: nightmare
tr: kabus

en: nine
tr: dokuz

en: obsolete function - delay turned off by default)
tr: Eski fonksiyon - bekleme öntanımlı olarak kapatılmıştır)

en: off the board
tr: tahta dışı

en: queen
tr: dam

en: queens
tr: damlar

en: robots
tr: robotlar

en: robots with safe teleport
tr: güvenli teleportlu robotlar

en: robots2
tr: robotlar2

en: robots2 easy
tr: kolay robotlar2

en: seven
tr: yedi

en: six
tr: altı

en: something
tr: bir şey

en: spades
tr: maça

en: ten
tr: on

en: the appropriate Foundation pile
tr: uygun Temel yığını

en: three
tr: üç

en: to an empty foundation
tr: boş bir temele

en: two
tr: iki

en: windows
tr: pencereler

en: wins: %d, losses: %d
tr: kazanılan: %d, kaybedilen: %d

en: won: %d, lost: %d
tr: kazanılan: %d, kaybedilen: %d
