evolution 1.0 - en to tr translation catalogue (1588 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
tr: 
    
    Bu bakışta gösterilecek öğe yok
    
    Buraya çift tıklayarak bir bağlantı öğesini yarat.

en: 
      Additional:
tr: 
      Ek:

en: 
      City:
tr: 
      Şehir:

en: 
      Country:
tr: 
      Ülke:

en: 
      Ext:
tr: 
      Diğer:

en: 
      Family:
tr: 
      Aile:

en: 
      Given:
tr: 
      Verilen:

en: 
      Name:
tr: 
      İsim:

en: 
      Postal Box:
tr: 
      Posta Kutusu:

en: 
      Postal Code:
tr: 
      Posta Kodu:

en: 
      Prefix:
tr: 
      Önek:

en: 
      Region:
tr: 
      Bölge:

en: 
      Street:
tr: 
      Cadde:

en: 
      Suffix:
tr: 
      Sonek:

en: 
      Unit2:
tr: 
      Ünite2:

en: 
      Unit3:
tr: 
      Ünite3:

en: 
      Unit4:
tr: 
      Ünite5:

en: 
      Unit:
tr: 
      Ünite:

en: 
    Address:
tr: 
    Adres:

en: 
    Birth Date:
tr: 
    Doğum Günü:

en: 
    Business Role:
tr: 
    Meslek:

en: 
    Categories:
tr: 
    Sınıflar:

en: 
    Comment:
tr: 
    Açıklama:

en: 
    E-mail:
tr: 
    E-posta:

en: 
    E-mail:
tr: 
    E-posta:

en: 
    Geo Location:
tr: 
    Coğrafi Konum:

en: 
    Mailer:
tr: 
    Postalayıcı:

en: 
    Name:
tr: 
    İsim:

en: 
    Org:
tr: 
    Kurum:

en: 
    Public Key:
tr: 
    Açık Anahtar:

en: 
    Telephone:
tr: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
tr: 
    Telefonlar:

en: 
    Time Zone:
tr: 
    Zaman Dilimi:

en: 
    Unique String:
tr: 
    Özel Dizi:

en:  (Completed
tr:  (Tamamlanan

en:  (default)
tr:  (öntanımlı)

en:  color
tr:  renk

en: %02i minute divisions
tr: %02i dakika bölmeleri

en: %A %d %B
tr: %d %B %A

en: %A, %B %d, %Y
tr: %d %B %A, %Y

en: %a %b %d
tr: %d %b %a

en: %a %b %d %Y
tr: %d %b %a %Y

en: %a %d %Y
tr: %d %a %Y

en: %a %d %b
tr: %d %b %a

en: %a %l:%M %p
tr: %a %l %M %p

en: %a %m/%d/%Y
tr: %d %b %Y %a

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
tr: %d/%m/%Y %a %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
tr: %d/%m/%Y %a %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
tr: %a %d/%m/%Y %I:%M %p

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
tr: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: %b %d %Y
tr: %d %b %Y

en: %b %d %l:%M %p
tr: %d %b %l:%M %p

en: %d days
tr: %d gün

en: %d hours
tr: %d saat

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: %d seconds
tr: %d saniye

en: %d weeks
tr: %d hafta

en: %m/%d/%Y
tr: %d/%m/%Y

en: %s (%d%% complete)
tr: %s (%%%d tamamlandı)

en: %s attachment
tr: %s ek

en: %s mailing list
tr: %s posta listesi

en: %s server %s
tr: %s sunucu %s

en: %s service for %s on %s
tr: %s için %s üzerindeki %s servisi

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
tr: %sLütfen %s@%s için IMAP parolasını giriniz

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
tr: %sLütfen %s@%s için POP3 parolasını girin

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
tr: %sLütfen %s@%s için SMTP parolasını giriniz

en: %u bytes
tr: %u bayt

en: (No folder displayed)
tr: (dizin gösterilmiyor)

en: (No name)
tr: (isimsiz)

en: (Unknown error)
tr: (Bilinmeyen hata)

en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: (Untitled Message)
tr: (Başlıksız İleti)

en: (Untitled)
tr: (isimsiz)

en: (match-all) requires a single bool result
tr: (hepsini-eşle) boolean sonuç içermelidir

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: (unknown host)
tr: (bilinmeyen makine)

en: * Click here to add a contact *
tr: * Bağlantı eklemek buraya tıklayın *

en: --to--
tr: --kime--

en: 0%
tr: %0

en: 05 minutes
tr: 5 dakika

en: 1 byte
tr: 1 bayt

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 10 pt. Tahoma
tr: 10 bn. Tahoma

en: 10%
tr: %10

en: 100%
tr: %100

en: 10th
tr: 10.

en: 11th
tr: 11.

en: 12th
tr: 12.

en: 13th
tr: 13.

en: 14th
tr: 14.

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 15th
tr: 15.

en: 16th
tr: 16.

en: 17th
tr: 17.

en: 18th
tr: 18.

en: 19th
tr: 19.

en: 1st
tr: 1.

en: 20%
tr: %20

en: 20th
tr: 20.

en: 21st
tr: 21.

en: 22nd
tr: 22.

en: 23rd
tr: 23.

en: 24th
tr: 24.

en: 25th
tr: 25.

en: 26th
tr: 26.

en: 27th
tr: 27.

en: 28th
tr: 28.

en: 29th
tr: 29.

en: 2nd
tr: 2.

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 30%
tr: %30

en: 30th
tr: 39.

en: 31st
tr: 31.

en: 3rd
tr: 3.

en: 40%
tr: %40

en: 4th
tr: 4.

en: 50%
tr: %50

en: 5th
tr: 5.

en: 60 minutes
tr: 60 dakika

en: 60%
tr: %60

en: 6th
tr: 6.

en: 70%
tr: %70

en: 7th
tr: 7.

en: 8 pt. Tahoma
tr: 8 bn. Tahoma

en: 80%
tr: %80

en: 8th
tr: 8.

en: 90%
tr: %90

en: 9th
tr: 8.

en: <click here to select a date>
tr: <bir tarih seçmek için tıklayınız>

en: <click here to select a folder>
tr: <bir dizin seçmek için tıklayın>

en: A Bonobo control for an address popup.
tr: Adres menüsü için Bonobo denetleyici

en: A Bonobo control for displaying an address.
tr: Adres gösteren örnek bir Bonobo denetleyici

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
tr: Aynı isimde bir dosya zaten var
    Üzerine yazılsın mı?

en: A folder with the same name already exists
tr: Aynı isimli bir dizin zaten var

en: A password transition is needed
tr: Parola iletimi gerekiyor

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
tr: Adres defteri gösteren örnek bir Bonobo denetleyici

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
tr: Takvim gösteren örnek bir Bonobo denetleyici.

en: AUTH request failed.
tr: AUTH isteği başarısız.

en: AUTH request timed out: %s
tr: AUTH isteği zaman aşımına uğradı: %s

en: A_ll day event
tr: _Tüm gün olayları

en: Account
tr: Hesap

en: Account Information
tr: Hesap Bilgisi

en: Account Management
tr: Hesap Yöneticisi

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Add Addressbook
tr: Adres Defterine Ekle

en: Add Anyway
tr: Ekle Gitsin

en: Add Filter Rule
tr: Filtre Kuralı Ekle

en: Add Rule
tr: Görev Ekle

en: Add Sender to Address Book
tr: Göndereni Adres Defterine Ekle

en: Add action
tr: Eylem ekle

en: Add address to existing contact "%s"
tr: "%s" bağlantısına adres ekle

en: Add attachment...
tr: Dosya ekle...

en: Add criterion
tr: Sınıf ekle

en: Add folder to your list of subscribed folders
tr: Bu dizini üye dizinler listesine ekle

en: Add to Contacts
tr: Bağlantılara Ekle

en: Add to _Shortcut Bar
tr: _Kısayol Çubuğuna Ekle

en: Address Cards
tr: Adres Kartları

en: Address _2:
tr: _2. Adres:

en: Addressbook
tr: Adres Defteri

en: Addressbook Sources
tr: Adres Defteri Kaynakları

en: Advanced Search
tr: Gelişmiş Arama

en: Advanced...
tr: Gelişmiş...

en: Alarm notification service
tr: Alarm bilgilendirme servisi

en: Alarms
tr: Uyarılar

en: All _People and One Resource
tr: Tüm _Kişiler ve Bir Kaynak

en: Anni_versary:
tr: _Yıldönümü:

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Answered
tr: Cevaplanan

en: Any field contains
tr: Herhangi bir alanın içeriği

en: Apply Filters
tr: Filtreleri Uygula

en: Apply filter rules to the selected messages
tr: Seçilen iletilere filtre kurallarını uygula

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
tr: Bu sunucudaki GELEN kutusunda bulunan yeni iletilere filtreleri uygula

en: Appointment
tr: Randevu

en: Appointments
tr: Randevular

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
tr: Bu başlıksız günlük girdisini silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
tr: Gerçekten %d randevuyu silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
tr: Gerçekten %d günlük girdisini silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
tr: Gerçekten %d görevi silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
tr: Gerçekten '%s' randevusunu silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
tr: `%s' başlıksız günlük girdisini silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
tr: Gerçekten %s görevini silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete this account?
tr: Gerçekten bu hesabı silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete this news account?
tr: Gerçekten bu haber grubu hesabını silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
tr: Gerçekten bu randevuyu silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
tr: Gerçekten bu görevi silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
tr: Gerçekten %d iletiyi düzenlemek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
tr: Gerçekten %d iletiyi farklı pencerelerde açmak istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
tr: Gerçekten %d iletiyi yeniden göndermek istiyor musunuz?

en: Assign Score
tr: Puan Belirt

en: Assigned
tr: Görevlendirildi

en: Assistant
tr: Yardımcı

en: Assistant Phone
tr: Sekreter Telefonu

en: Attach
tr: Ekle

en: Attach a file
tr: Bir dosya ekle

en: Attach a file to the message
tr: İletiyi bir dosya ekle

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachment properties
tr: Ek özellikleri

en: Attachments
tr: Ekler

en: August
tr: Ağustos

en: Authentication
tr: Kimlik Denetimi

en: Authentication failed.
tr: Kimlik denetimi başarısız.

en: Authentication mechanism is too weak
tr: Kimlik sınama yöntemi çok zayıf

en: Authentication required
tr: Kimlik denetimi isteniyor

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Bad authentication response from server.
tr: Sunucudan hatalı kimlik sınama yanıtı.

en: Bad authentication response from server.
tr: Sunucudan hatalı kimlik sınama yanıtı.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
tr: %s adresinden hatalı bir sertifika alındı:
    
    %s
    
    Yine de kabul etmek istiyor musunuz?

en: Base
tr: Temel

en: Basics
tr: Temel

en: Bcc:
tr: Gizli:

en: Blank forms at end:
tr: Sonda boş formlar:

en: Body
tr: Gövde

en: Bottom:
tr: Alt:

en: Broken clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Bug buddy could not be run.
tr: Bug-buddy çalıştırılamadı.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
tr: Bug-buddy $PATH dizininde bulunamadı.

en: Business
tr: Meslek

en: Business 2
tr: 2. Meslek

en: Business Address
tr: İşyeri Adresi

en: Business Fax
tr: İşyeri Faksı

en: Business Phone
tr: İş Telefonu

en: Business Phone 2
tr: 2. İş Telefonu

en: Busy
tr: Meşgul

en: By Company
tr: Şirket

en: By Sender
tr: Gönderen

en: By Status
tr: Durum

en: By Subject
tr: Konu

en: C_lose
tr: _Kapat

en: C_ontacts...
tr: _Bağlantılar...

en: C_ut
tr: _Kes

en: Ca_tegories...
tr: Kategoriler...

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar Message
tr: Takvim Mesajı

en: Callback
tr: Geri Arama

en: Callback Phone
tr: Geri Arama Telefonu

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Mee_ting
tr: Toplantıyı İ_ptal Et

en: Cancel Task
tr: Görevi İptal Et

en: Cancel the current mail operation
tr: Şimdiki e-posta işlemini iptal et

en: Cancel the meeting for this item
tr: Bu öğe için toplantıyı iptal et

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Cancelled.
tr: İptal edildi.

en: Cancelling...
tr: İptal ediliyor...

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
tr: %s dizinine ileti eklenemedi: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
tr: İleti mbox dosyasına eklenemedi (%s): %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
tr: Mesaj mh dizinine eklenemedi: %s: %s

en: Cannot create folder lock on %s: %s
tr: %s üzerinde dizin kilitlemesi yaratılamadı: %s

en: Cannot create output file: %s:
     %s
tr: Çıkış dosyası yaratılamadı: %s:
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
tr: %s dizini yaratılamadı
    
    Hata: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
tr: Belirlenen dizin yaratılamadı:
    %s

en: Cannot get folder: %s: %s
tr: %s dizini alınamadı: %s

en: Cannot get message: %s
      %s
tr: İleti alınamadı: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
tr: %s iletisi %s dizininden alınamadı
      %s

en: Cannot initialize Evolution's composer.
tr: Evolution posta programı açılamadı.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
tr: Evolution'ın posta programı başlatılamadı.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
tr: Bonobo parçalar sistemi başlatılamadı.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
tr: MH dizin yolu açılamadı: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
tr: %s posta kutusu açılamadı: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
tr: Maildir dizini açılamadı: %s: %s

en: Cannot open message
tr: İleti açılamadı

en: Cannot open temporary mailbox: %s
tr: Geçici posta kutusu açılamadı: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
tr: Arama deyimi ayrıştırılamadı: %s:
    %s

en: Cannot register storage with shell
tr: Depo kabuğa kayıt ettirilemedi

en: Cannot send message: no recipients defined.
tr: MAIL FROM cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: Cannot send message: sender address not defined.
tr: İleti gönderilemiyor: gönderen adresi tanımlı değil.

en: Cannot send message: sender address not valid.
tr: İleti gönderilemiyor: gönderen adresi geçersiz

en: Cannot set up local storage -- %s
tr: Yerel kayıt kurulamadı -- %s

en: Car
tr: Araba

en: Car Phone
tr: Araç Telefonu

en: Card View
tr: Kart Görünümü

en: Card:
tr: Kart:

en: Case Sensitive
tr: Küçük/büyük Harfe Duyarlı

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Cc
tr: Bilgi:

en: Cc:
tr: Bilgi:

en: Change the name of this folder
tr: Bu dizinin adını değiştir

en: Change the properties of this folder
tr: Bu dizinin özelliklerini değiştir

en: Changed Contact:
tr: Değiştirilen Bağlantı:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
tr: "%s" biçiminden "%s" biçimine geçiliyor

en: Check Address
tr: Adresi Denetle

en: Check Full Name
tr: Tam İsmi Kontrol Et

en: Check for new messages in all folders
tr: Yeni iletileri tüm dizinlerde denetle

en: Checking for new mail
tr: Yeni iletiler denetleniyor

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
tr: Evolution'a aktarmak istediğiniz dosyayı seçin ve listenin bu dosyanın türünü belirleyin.
    
    Eğer dosya türünü bilmiyorsanız "Otomatik" seçeneğini işaretleyin. Bu durumda Evolution dosya türünü bulmaya çalışacaktır.

en: Classification
tr: Sınıflandırma

en: Clear sky
tr: Gökyüzünü temizle

en: Clearsigning is not supported by this cipher
tr: Bu şifreleme ile açık imza desteklenmiyor

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
tr: "Aktar" düğmesine tıklayarak dosyaları Evolution'a aktarın.

en: Click here for the address book
tr: Adres defteri için buraya tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Close the current file
tr: Güncel dosyayı kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Closing connections...
tr: Bağlantılar kesiliyor...

en: Color for overdue tasks
tr: Tamamlanamayan görevlerin rengi

en: Color for tasks due today
tr: Bugün tamamlanması gereken görevlerin rengi

en: Command not implemented
tr: Komut henüz tanınmıyor

en: Command parameter not implemented
tr: Komut parametresi henüz tanınmıyor

en: Comment contains
tr: Yorum içeriği

en: Company
tr: Şirket

en: Company Phone
tr: Şirket Telefonu

en: Compare against
tr: Karşılaştır

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Complete.
tr: Tamamlandı.

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Completed
tr: Tamamlanan

en: Completion Date
tr: Tamamlanma Tarihi

en: Compose a message
tr: Bir ileti yaz

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
tr: Seçili iletideki tüm alıcılara bir cevap gönder

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
tr: Seçilen iletinin e-posta listesine bir cevap gönder

en: Compose a reply to the sender of the selected message
tr: Seçilen iletinin göndericisine bir cevap gönder

en: Composer
tr: Düzenleyici

en: Confidential
tr: Gizli

en: Conflicting Contact:
tr: Çakışan Bağlantı:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
tr: Tebrikler, e-posta ayarları başarıyla tamamlandı.
    
    Şimdi Evolution kullanarak iletilerinizi alabilir 
    ve gönderebilirsiniz.
    
    Ayarlarınızı kaydetmek için "Bitir" düğmesine tıklayın.

en: Connecting to server...
tr: Sunucuya bağlantı kuruluyor...

en: Connection cancelled
tr: Bağlantı iptal edildi

en: Contact Editor
tr: İletişim Düzenleyici

en: Contact Quick-Add
tr: Bağlantıyı Hızlı Ekle

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
tr: Evolution adres defteri mini kartını gösteren denetleyici.

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Link Location
tr: Adresi Kopyala

en: Copy folder
tr: Dizini kopyala

en: Copy message(s) to
tr: İleti(leri) buraya kopyala

en: Copy selected messages
tr: Seçili iletileri kopyala

en: Copy selected messages to another folder
tr: Seçili iletileri başka dizine kopyala

en: Copy selected task
tr: Seçili görevi kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: Copy this folder
tr: Bu Dizini Kopyala

en: Copy to Folder
tr: Dizine Kopyala

en: Copying
tr: Kopyalanıyor

en: Copying messages to %s
tr: İletiler %s'e kopyalanıyor

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
tr: KPOP sunucuyla bağlantı kurulamadı: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
tr: POP sunucuya bağlantı kurulamadı: %s

en: Could not check mail file %s: %s
tr: E-posta dosyası %s denetlenemedi: %s

en: Could not close source folder %s: %s
tr: Kaynak dizin %s açılamadı: %s

en: Could not close temp folder: %s
tr: geçici dizin kapatılamadı: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
tr: %s adresine bağlantı kurulamadı (%d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
tr: %s üzerindeki POP sunucuya bağlantı kurulamadı

en: Could not connect to server: %s
tr: Sunucuya bağlantı kurulamadı: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
tr: PGP şifre açma dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create a PGP encryption context.
tr: PGP şifreleme dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create a PGP signature context.
tr: PGP imza dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create a PGP verification context.
tr: PGP onaylama dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
tr: S/MIME şifreli içerik (sadece serifikalı) oluşturulamıyor.

en: Could not create a S/MIME decode context.
tr: S/MIME kodlama içeriği oluşturulamıyor.

en: Could not create a S/MIME encryption context.
tr: S/MIME şifreli içerik oluşturulamıyor.

en: Could not create a S/MIME envelope context.
tr: S/MIME şifreli zarf içeriği oluşturulamıyor.

en: Could not create a S/MIME signature context.
tr: S/MIME imzası oluşturulamadı.

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
tr: E-posta düzenleme penceresi açılmadı, çünkü adınızı ve
    e-posta bilgilerinizi girmediniz.

en: Could not create directory %s:
    %s
tr: %s dizini yaratılamadı:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
tr: %s dizini yaratılamadı: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
tr: `%s' dosyası yaratılamadı:
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
tr: '%s dizini yaratılamadı:
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
tr: %s için kilitleme dosyası oluşturulamadı: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
tr: sendmail ile bağlantı kurulamadı: %s: ileti gönderilemedi

en: Could not create pipe: %s
tr: Boru yaratılamadı: %s

en: Could not create temporary directory: %s
tr: Geçici dizin yaratılamadı: %s

en: Could not create the alarm notify service factory
tr: Alarm bilgilendirme servis mimarisi oluşturamadım

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
tr: Takvim görünümü yaratılamadı. ORBit ve OAF kurulumunu gözden geçirin.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
tr: `%s' dizini silinemedi:
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
tr: `%s' dizini silinemedi: %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
tr: `%s' dizin indeks dosyası silinemedi: %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
tr: `%s' dizin özet dosyası silinemedi: %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
tr: %s çalıştırılamadı: ileti gönderilemedi.

en: Could not fetch message: %s
tr: İletiler alınamadı: %s

en: Could not find 'From' address in message
tr: İletide 'From' adresi bulunamadı

en: Could not find message body in FETCH response.
tr: FETCH cevabında ileti gövdesi bulunamadı

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
tr: sendmail çalıştırılamadı: %s: ileti gönderilemedi

en: Could not fork: %s
tr: Çatallama yapılamadı: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
tr: Kerberos bileti alınamadı:
    %s

en: Could not get group list from server.
tr: Sunucudan grup listesi alınamadı.

en: Could not initialize Bonobo
tr: Bonobo'yu başlatamadım

en: Could not initialize GNOME
tr: GNOME başlatılamıyor

en: Could not initialize gnome-vfs
tr: Gnome-vfs başlatılamıyor

en: Could not load %s: %s
tr: %s yüklenemedi: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
tr: %s yüklenemedi: Bu sistemde modül yükleneme desteklenmiyor.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
tr: %s yüklenemedi: Modülde başlangıç kodu bulunamadı

en: Could not load summary for %s
tr: %s için özet bilgisi yüklenemedi

en: Could not load the tasks in `%s'
tr: %s içindeki görevler yüklenemedi.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
tr: `%s' açılamadı. Takvim dizininden görevler dizinine gönderilecek öğe bulunmuyor.

en: Could not open cache directory: %s
tr: Önbellek dizini yaratılamadı: %s

en: Could not open directory for news server: %s
tr: Haber sunucusu için dizin açılamadı: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
tr: `%s' dosyası açılamadı:
    %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
tr: Dizin açılamadı: `%s':
    %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
tr: Dizin açılamadı: İleti listesi tamamlanmadı.

en: Could not open mail file %s: %s
tr: E-posta dosyası %s açılamadı: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
tr: Geçici e-posta dosyası %s açılamadı: %s

en: Could not open the folder in `%s'
tr: `%s' dizini açılamadı.

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
tr: MIME iletisi açılamadı: Kaynak kodu gösteriliyor.

en: Could not parse URL `%s'
tr: URL açılamadı: %s

en: Could not read pilot's Address application block
tr: Pilot adres uygulama defteri okunamadı

en: Could not read pilot's Calendar application block
tr: Pilot'tan takvim uygulama bloğu okunamadı

en: Could not read pilot's ToDo application block
tr: Pilot ToDO uygulama bloğu okunamadı

en: Could not rename folder %s to %s: %s
tr: %s dizininin adı %s olarak değiştirilemedi: %s

en: Could not rename folder: %s
tr: Dizinin adı değiştirilemedi: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
tr: %s POP sunucusundan iletileri alamadım: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
tr: '%s dizini taranamadı: %s

en: Could not send message: %s
tr: İleti gönderilemedi: %s

en: Could not start wombat
tr: Wombat başlatılamadı

en: Could not start wombat server
tr: wombat sunucusu başlatılamadı

en: Could not update files correctly
tr: Dosyalar düzgün bir şekilde güncellenemedi

en: Could not write data: %s
tr: Veri yazılamadı: %s.

en: Countr_y:
tr: Ü_lke:

en: Create Ru_le From Message
tr: İletiden Bir Kural Yarat

en: Create _New Folder...
tr: Yeni Bir _Dizin Yarat...

en: Create _Virtual Folder From Message
tr: İletiden _Sanal Dizin Yarat

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
tr: Kısayol çubuğunda bu dizine bir bağlantı oluştur

en: Create a new appointment
tr: Yeni bir randevu yarat

en: Create a new contact "%s"
tr: Yeni bir bağlantı yarat: "%s"

en: Create a new folder
tr: Yeni bir dizin yarat

en: Create a new shortcut
tr: Yeni bir kısayol yarat

en: Create a new shortcut group
tr: Yeni bir kısayol grubu yarat

en: Create a new task
tr: Yeni bir görev yarat

en: Create a rule to filter messages from this sender
tr: Bu gönderene göre iletileri filtrelemek için kural yarat

en: Create a rule to filter messages to these recipients
tr: Bu alıcılara göre iletileri filtrelemek için kural yarat

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
tr: Bu e-posta listesine göre iletileri filtrelemek için kural yarat

en: Create a rule to filter messages with this subject
tr: Bu konuyla iletileri filtrelemek için kural oluştur

en: Create a virtual folder for these recipients
tr: Bu alıcılar için bir sanal dizin yarat

en: Create a virtual folder for this mailing list
tr: Bu e-posta listesi için bir sanal dizin yarat

en: Create a virtual folder for this sender
tr: Bu gönderen için bir sanal dizin yarat

en: Create a virtual folder for this subject
tr: Bu konu için bir sanal dizin yarat

en: Create new contact
tr: Yeni bir bağlantı yarat

en: Create new contact list
tr: Yeni bir bağlantı listesi yarat

en: Create new shortcut group
tr: Yeni bir kısayol grubu yarat

en: Create or edit mail accounts and other preferences
tr: E-posta hesaplarını düzenle ve diğer seçenekler

en: Create or edit rules for filtering new mail
tr: Yeni iletileri süzmek için kural oluştur

en: Create or edit virtual folder definitions
tr: Sanal dizin tanımları oluştur/düzenle

en: Current store format:
tr: Güncel depolama biçimi:

en: Cursor could not be loaded
tr: İmleç yüklenemedi

en: Customise My Evolution
tr: Evolution'ı Özelleştir

en: Cut
tr: Kes

en: Cut selected messages
tr: Seçili iletileri kes

en: Cut selected task
tr: Seçili Görevi Sil

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
tr: DATA isteği zaman aşımına uğradı: %s: ileti gönderilmedi

en: DATA response error: %s: mail not sent
tr: DATA cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
tr: DATA cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
tr: DATA gönderimi zaman aşımına uğradı: %s: ileti gönderilmedi

en: Date
tr: Tarih

en: Date & Time
tr: Tarih & Zaman

en: Date Completed:
tr: Tamamlama Tarihi:

en: Date received
tr: Alınma tarihi

en: Date sent
tr: Gönderilme tarihi

en: Date/Time:
tr: Tarih/Zaman:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Day
tr: Gün

en: Day View
tr: Gün Görünümü

en: De_fault
tr: Ö_ntanımlı

en: December
tr: Eylül

en: Decryption is not supported by this cipher
tr: Bu şifreleme ile geriye dönük şifreleme desteklenmiyor

en: Define Views
tr: Görünümleri Tanımla

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Contact?
tr: Bağlantıyı Sil?

en: Delete after %s day(s)
tr: %s günden sonra sil

en: Delete all but signature
tr: İmza dışında tümünü sil

en: Delete selected contacts
tr: Seçili bağlantıları sil

en: Delete selected tasks
tr: Seçilen görevleri sil

en: Delete this folder
tr: Bu dizini sil

en: Delete this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Delete...
tr: Sil...

en: Deleted
tr: Silinen

en: Department
tr: Bölüm

en: Description contains
tr: Açıklama içeriği

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Digital IDs...
tr: Sayısal Numaralar...

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

en: Disable
tr: Kapat

en: Disable Queries
tr: Aramaları Kapat

en: Disable splash screen
tr: Açılış ekranıni gösterme

en: Disconnecting from %s
tr: %s bağlantısı kesiliyor

en: Display
tr: Gösterim

en: Display a different folder
tr: Farklı bir dizin göster

en: Display the next important message
tr: Sonraki önemli iletiyi göster

en: Display the next message
tr: Sonraki iletiyi göster

en: Display the next unread message
tr: Sonraki okunmamış iletiyi göster

en: Display the next unread thread
tr: Sonraki okunmamış konumu göster

en: Display the previous important message
tr: Önceki önemli iletiyi göster

en: Display the previous message
tr: Önceki iletiyi göster

en: Display the previous unread message
tr: Önceki okunmamış iletiyi göster

en: Do Not Exist
tr: Bulunmaz

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
tr: Kısayol çubuğundan `%s' grubunu 
    kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to save changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Don't ask me again
tr: Tekrar sorma

en: Don't import
tr: Alma

en: Don't remove
tr: Silme

en: Don't show this message again.
tr: Bu mesajı bir daha gösterme.

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Draft
tr: Taslak

en: Drafts
tr: Taslaklar

en: Due
tr: Tarihe göre

en: Due Date
tr: Tarihe göre:

en: Duplicate Contact Detected
tr: Çift Bağlantı Bulundu

en: E
tr: D

en: E-mail
tr: E-posta

en: EBook not loaded
tr: EBook yüklenmedi

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
tr: E-posta: %s
    Adı: %s
    Kurum Birimi: %s
    Kurum: %s
    Yer: %s
    Bölge: %s
    Şehir: %s

en: E_xit
tr: Çı_k

en: East
tr: Doğu

en: East - NorthEast
tr: Doğu - Kuzeydoğu

en: East - Southeast
tr: Doğu - Güneydoğu

en: Edit Addressbook
tr: Adres Defterini Düzenle

en: Edit Contact Info
tr: Bağlantı Bilgisini Düzenle

en: Edit Filters
tr: Filtreleri Düzenle

en: Edit Full
tr: Tümünü Düzenle

en: Edit Rule
tr: Görev Düzenle

en: Edit VFolders
tr: VFolder Düzenle

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Email
tr: E-posta

en: Email 2
tr: 2. E-posta Adresi

en: Email 3
tr: 3. E-posta Adresi

en: Empty _Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable Queries (Dangerous!)
tr: Aramaları Etkinleştir (Tehlikeli!)

en: Encrypt this message with PGP
tr: Bu iletiyi PGP ile şifrele

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
tr: Bu iletiyi S/MIME şifreleme sertifikasıyla şifrele

en: Encryption is not supported by this cipher
tr: Bu şifre ile şifreleme desteklenmiyor

en: Encryption required for requested authentication mechanism
tr: İstenen kimlik sınama yöntemi için şifreleme gerekiyor

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Enter folder URI
tr: Dizin URI girin

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
tr: İletinin kopyasının gönderilecek olunduğu adresler

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
tr: İletinin karbon kopyalarının gönderileceği adresi girin. Ancak buraya girilecek kişiler gönderilenler listesinde görünmeyecektir.

en: Enter the recipients of the message
tr: İletinin gönderildiği kişiler

en: Error
tr: Hata

en: Error copying mail temp file: %s
tr: Geçici mektup dosyasına yazarken hata: %s

en: Error creating SASL authentication object.
tr: SASL kimlik denetim nesnesi yaratılamadı.

en: Error executing filter search: %s: %s
tr: %s filtre taramasını çalıştırırken hata oldu: %s

en: Error executing filter: %s: %s
tr: %s filtresini çalıştırırken hata oldu: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
tr: Arama deyimi çalıştırılamadı: %s:
    %s

en: Error in regular expression '%s':
    %s
tr: `%s' düzgün deyiminde hata var:
    %s

en: Error loading %s
tr: %s yüklenirken hata oluştu

en: Error loading file: %s
tr: `%s' dosyasını yüklerken hata oldu

en: Error loading filter information:
    %s
tr: Filtre bilgisini yüklerken hata oluştu:
    %s

en: Error modifying card
tr: Kartlar düzenlenirken bir hata oluştu

en: Error parsing filter: %s: %s
tr: %s filtresini ayrıştırırken hata oldu: %s

en: Error reading mail file: %s
tr: %s posta dosyasını okurken hata oluştu

en: Error removing card
tr: Kartı silerken bir hata oluştu

en: Error saving file: %s
tr: %s dosyasını kaydederken hata oldu

en: Error saving messages to: %s:
     %s
tr: İletilerin kaydında hata: %s:
     %s

en: Error saving shortcuts.
tr: Kısayolları kaydederken hata oldu.

en: Error starting %s
tr: %s başlatırken hata oluştu

en: Error while '%s':
    %s
tr: '%s' sırasında hata:
    %s

en: Error while communicating with calendar server
tr: Takvim sunucusuyla iletişimde hata oluştu

en: Error while performing operation:
    %s
tr: İşlem sırasında hata:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
tr: %s dosyasını yüklerken hata oldu:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
tr: Geçici mektup dosyasına yazarken hata: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
tr: Geçici posta kutusuna yazma hatası: %s

en: Every
tr: Her

en: Evolution - Create new folder
tr: Evolution - Yeni dizin yarat

en: Evolution Account Editor
tr: Evolution Hesap Düzenleyici

en: Evolution Addressbook minicard viewer
tr: Evolution Adres Defteri mini kart görüntüleyici

en: Evolution _Window
tr: Evolution _Penceresi

en: Evolution calendar executive summary component.
tr: Evolution takvim özet bileşeni.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
tr: Evolution takvimi iTip/iMip görüntüleyici

en: Evolution component for handling contacts.
tr: Bağlantıları düzenleyen Evolution bileşeni.

en: Evolution component for handling mail.
tr: E-posta alma va gönderme için Evolution bileşeni

en: Evolution component for handling the calendar.
tr: Takvimi düzenleyen Evolution bileşeni.

en: Evolution component for the executive summary.
tr: Özet için Evolution bileşeni

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
tr: Evolution, Elm ileti dosyaları buldu.
    Bunları Evolution'a aktarmak ister misiniz?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
tr: Evolution, GnomeCard dosyaları buldu.
    Bunların Evolution'a aktarılmasını istiyor musunuz?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
tr: Evolution, Netscape e-posta dosyaları buldu.
    Bunların Evolution'a aktarılmasını istiyor musunuz?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
tr: Evolution, Pine e-posta dosyaları buldu.
    Bunların Evolution'a aktarılmasını istiyor musunuz?

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
tr: Evolution takvim dizininde bulunan tüm görevleri görevler dizinine aktardı.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
tr: Evolution takvim dizininde bulunan görevleri yeni görevler dizinine göndermeyi denedi, ancak bazı görevler taşınamadı. Bu işlemi daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Evolution installation
tr: Evolution kurulumu

en: Evolution mail composer.
tr: Evolution e-posta programı.

en: Evolution mail executive summary component.
tr: Evolution e-posta özet bileşeni.

en: Evolution mail folder display component.
tr: Evolution e-posta dizin görüntüleme bileşeni.

en: Evolution mail folder factory component.
tr: Evolution e-posta dizin bileşeni

en: Evolution's addressbook name selection interface.
tr: Evolution adres defteri isim seçme arayüzü.

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Execute actions
tr: Eylemleri işlet

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
tr: Bonobo başlatılamadı.

en: Exist
tr: bulunur

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: Expression
tr: Deyim

en: Expunging folder
tr: Dizin siliniyor

en: External Viewer
tr: Harici İzleyici

en: F_older
tr: _Dizin

en: Factory for the Addressbook Minicard control
tr: Adres defteri mini kart mimarisi

en: Factory for the Addressbook's address displayer
tr: Adres defteri isim gösterim arayüzü mimarisi

en: Factory for the Addressbook's address popup
tr: Adres defteri menüsü mimarisi

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
tr: Adres defteri isim seçim arayüzü mimarisi

en: Factory for the Calendar Summary component.
tr: Takvim özet bileşen mimarisi.

en: Factory for the Evolution composer.
tr: Evolution e-posta programı mimarisi.

en: Factory for the Mail Summary component.
tr: E-posta özet bileşen mimarisi

en: Factory for the alarm notification service
tr: Alarm bilgilendirme servisi mimarisi

en: Factory for the calendar iTip view control
tr: Takvim iTip görüntü kontrolü mimarisi

en: Factory for the sample Addressbook control
tr: Örnek adres defteri kontrol mimarisi

en: Factory for the sample Calendar control
tr: Örnek Takvim kontrolü mimarisi

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
tr: Outlook Express 4 iletilerini Evolution'a aktarım mimarisi

en: Factory to import VCard files into Evolution.
tr: VCard dosyalarını Evolution'a aktarım mimarisi.

en: Factory to import mbox into Evolution
tr: Mbox dosyalarını Evolution'a aktarım mimarisi

en: Failed at message %d of %d
tr: %d/%d iletisinde hata

en: Failed on message %d
tr: %d iletisinde hata

en: Failed on message %d of %d
tr: %d/%d iletide hata

en: Failed to decode message.
tr: Mesajın açılmasında hata.

en: Failed to find certificate for "%s".
tr: "%s" için sertifika bulunamadı.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
tr: fcntl(2) kullanılırken kilitleme hatası: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
tr: flock(2) kullanılırken kilitleme hatası: %s

en: Failed to send username to server
tr: Sunucuya kullanıcı adı gönderilemedi

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
tr: %s geçici mektup dosyasını oluştururken hata: %s

en: Failed to verify certificates.
tr: Sertifika denetlenemedi.

en: Failure in name lookup: %s
tr: İsim çözümlemesinde hata: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
tr: %ld yakınında e-posta ayrıştırma hatası (dizin: %s)

en: February
tr: Şubat

en: Few clouds
tr: Az bulutlu

en: Few ice crystals
tr: Az derecede buzlanma

en: File As
tr: Farklı Dosyala

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: File type:
tr: Dosya türü:

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Filter Rules
tr: Filtre Kuralları

en: Filter on Mailing List
tr: E-posta Listelerine Göre Filtreleme

en: Filter on Mailing List (%s)
tr: E-posta Listesine Filtre (%s)

en: Filter on Re_cipients
tr: _Alıcılara Göre Filtrele

en: Filter on Sen_der
tr: _Gönderene Göre Filtrele

en: Filter on Sub_ject
tr: _Konuya Göre Filtrele

en: Filter on _Mailing List
tr: _E-posta Listelerine Göre Filtrele

en: Filters
tr: Filtreler

en: Find in Message
tr: İletide Bul

en: Find:
tr: Bul:

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Flagged
tr: İşaretli

en: Folder
tr: Dizin

en: Folder `%s' does not exist.
tr: %s dizini bulunamadı.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
tr: `%s' dizini boş değil. Silinmedi.

en: Folder name:
tr: Dizin adı:

en: Folder type:
tr: Dizin türü:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
tr: Sunucudaki dizin silindi ve yeniden oluşturuldu.

en: Folders
tr: Dizinler

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Footer:
tr: Altbilgi:

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
tr: SMTP üzerinden bir sunucuya bağlanıp e-postalarınızı göndermek için.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
tr: Yerel sistemdeki sendmail programının e-postaları göndermesi için.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
tr: IMAP sunucuları ileti alma ve göndermede kullanmak için

en: For reading mail as a query of another set of folders
tr: diğer bir dizin listesinden alınan iletileri okumak için

en: Force images in HTML mail to be loaded
tr: HTML iletideki resimleri yükle

en: Forget _Passwords
tr: Parolaları _Unut

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
tr: Bilinen parolaları unut (tüm parolaları yeniden girmeniz gerekecektir)

en: Format
tr: Biçim

en: Forward
tr: Yönlendir

en: Forward As
tr: Farklı İlet

en: Forward _Attached
tr: _Eklentiyle Yönlendir

en: Forward as i_Calendar
tr: i_Calendar Olarak Yönlendir

en: Forward the selected message to someone
tr: Seçilen iletiyi birisine yönlendir

en: Forward the selected message to someone as an attachment
tr: Seçilen iletiyi birisine eklenti olarak yönlendir

en: Forward this item via email
tr: Bu öğeyi ileti ile yönlendir

en: Forwarded message - %s
tr: Yönlendirilmiş ileti - %s

en: Forwarded messages
tr: Yönlendirilen iletiler

en: Fr
tr: Cu

en: Free-busy URL
tr: Web Sayfası

en: Friday
tr: Cuma

en: From
tr: Gönderen

en: From:
tr: Gönderen:

en: Full Name
tr: Tam İsim

en: Function not implemented in this storage
tr: Fonksiyon desteklenmiyor

en: General
tr: Genel

en: Generic error
tr: Genel hata

en: Geographical Position
tr: Coğrafi Konum

en: Get Digital ID...
tr: Sayısal Numarayı Al...

en: Getting message %d (%d%%)
tr: %d (%%%d) iletisi alınıyor

en: Getting message %d of %d
tr: %d/%d ileti alınıyor

en: Go To
tr: Git

en: Go To Date
tr: Tarihe Git

en: Go to _Date
tr: _Tarihe Git

en: Go to _Today
tr: _Bugüne Git

en: Go to a specific date
tr: Belirli bir tarihe git

en: Go to folder...
tr: Dizine git...

en: Group name:
tr: Grup adı:

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
tr: HELO zaman aşımı: %s: ileti gönderilmedi

en: HELO response error: %s: non-fatal
tr: HELO cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Header/Footer
tr: Üstbilgi/Altbilgi

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Headings for each letter
tr: Her mektup için başlıklar

en: Heavy snow
tr: Ağır kar yağışı

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Help message
tr: Yardım mesajı

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide S_elected Messages
tr: Seçili İletileri Gizle

en: Hide _Deleted Messages
tr: _Silenen İletileri Gizle

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
tr: Silinen iletileri üzerine çizgi çekmek yerine gizle

en: Hide the shortcut bar
tr: Kısayol çubuğunu gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Higher
tr: Yüksek

en: Highest
tr: En Yüksek

en: Home
tr: Ev

en: Home 2
tr: 2. ev

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Home Fax
tr: Ev Faksı

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Home Phone 2
tr: 2. Ev Telefonu

en: Host lookup failed: %s: host not found
tr: Makine adı çözümlemesinde hata: %s: Makine bulunamadı

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
tr: Makine adı çözümlemesinde hata: %s: bilinmeyen hata

en: I/O error
tr: G/Ç hatası

en: IMAP command failed: %s
tr: IMAP komutu başarısız oldu: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
tr: %s IMAP sunucusu %s kimlik sınama yöntemini desteklemiyor

en: IMAP server response did not contain %s information
tr: IMAP sunucu cevabı %s bilgisini içermiyor

en: Ice crystal storm
tr: Buz fırtınası

en: Ice crystals
tr: Buzlanma

en: Ice crystals in the vicinity
tr: Yer yer buzlanma

en: Ice pellets
tr: Buz peltesi

en: Identity
tr: Kimlik

en: If
tr: Eğer

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
tr: Eğer bu dizini tekrar açamazsınız, elle 
    düzeltme yapmak zorunda kalacaksınız.

en: Immediately follow each other
tr: Birbirini ardışık takip et

en: Import
tr: Aktar

en: Important
tr: Önemli

en: Importers
tr: Alıcılar

en: Importing
tr: Alınıyor

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
tr: %s alınıyor
    (Hazır değil).
    5 saniye içinde yeniden denenecek.

en: Importing %s
    Importing item %d.
tr: %s alınıyor
    %d öğesi alınıyor.

en: Importing %s
    Importing item 1.
tr: %s alınıyor
    1. öğe alınıyor.

en: Importing %s.
    Starting %s
tr: %s alınıyor.
    %s başlatılıyor

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
tr: Outlook Express dosyalarını Evolution'a aktarır

en: Imports VCard files into Evolution.
tr: VCard dosyalarını Evolution'a aktarır.

en: Imports mbox files into Evolution
tr: Mbox dosyalarını Evolution'a aktarır

en: In HTML mail
tr: HTML iletide

en: In Progress
tr: İşlemde

en: Include:
tr: İçer:

en: Incoming
tr: Gelen

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert File
tr: Dosya _Ekle

en: Insert a file as text into the message
tr: Bir dosyayı ileti içine ekle

en: Insert text file...
tr: Metin dosyası ekle...

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Invalid email address trace information:
    %s
tr: Geçersiz e-posta adres izleme bilgisi:
    %s

en: Invalid message contents
tr: Geçersiz ileti içeriği

en: Invalid opaque trace information:
    %s
tr: Hatalı opak izleme bilgisi:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
tr: Hatalı izleme bilgisi:
    %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
tr: Gövde içeriğinde geçersiz tür. Dizgi bekleniyordu

en: January
tr: Ocak

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: LDAP Server
tr: LDAP Sunucusu

en: Landscape
tr: Yatay

en: Leave messages on server
tr: İletileri sunucuda bırak

en: Left:
tr: Sol:

en: Letter tabs on side
tr: Kenarda harf sekmeleri

en: Light mist
tr: Hafif sisli

en: Light rain
tr: Hafif yağmurlu

en: Light snow
tr: Hafif kar yağışı

en: Load _Images
tr: Resimleri _Yükle

en: Loading Calendar
tr: Takvim Yükleniyor

en: Loading calendar...
tr: Takvim yükleniyor...

en: Loading message content
tr: İleti içeriği yükleniyor

en: Local mail file %s
tr: Yerel mektup dosyası %s

en: Local stores do not have an inbox
tr: Yerel disklerde gelen dizini bulunmasın

en: Low
tr: Düşük

en: Lower
tr: Düşük

en: Lowest
tr: En Düşük

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
tr: MAIL FROM zaman aşımı: %s: ileti gönderilmedi

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
tr: MAIL FROM cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: MH-format mail directories
tr: MH biçimli e-posta dizinleri

en: MIME type:
tr: MIME türü:

en: MTWTFSS
tr: PSÇPCCP

en: Mail
tr: İleti

en: Mail Configuration
tr: E-posta Yapılandırması

en: Mail configuration interface
tr: İleti yapılandırma arayüzü

en: Mail delivery via the sendmail program
tr: Sendmail üzerinden ileti gönderimi

en: Mail from %s
tr: %s'ten E-posta

en: Mail summary
tr: İleti özeti

en: Mail to %s
tr: %s'e Postala

en: Mailbox Format
tr: Posta Kutusu Biçimi

en: Mailing list
tr: E-posta listesi

en: Main toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: Malformed external-body part.
tr: Bozuk harici gövde

en: Manage Subscriptions
tr: Üyelikleri Düzenle

en: Manager
tr: Yönetici

en: Mar_k as Read
tr: _Okunmuş Olarak İşaretle

en: March
tr: Mart

en: Margins
tr: Marjin

en: Mark All as R_ead
tr: _Tümünü Okunmuş Olarak İşaretle

en: Mark all visible messages as read
tr: Tüm görünen iletileri okunmuş olarak işaretle

en: Mark as U_nread
tr: Oku_nmamış Olarak İşaretle

en: Mark the selected messages as having been read
tr: Seçili iletileri okunmuş olarak işaretle

en: Mark the selected messages as not having been read
tr: Seçili iletileri okunmamış olarak işaretle

en: Mark the selected messages for deletion
tr: Seçili iletileri silmek için işaretle

en: Matches:
tr: Eşleşenler:

en: May
tr: Mayıs

en: Meeting
tr: Toplantı

en: Meeting _end time:
tr: Toplantı _bitiş saati:

en: Meeting _start time:
tr: Toplantı b_aşlama saati :

en: Merge E-Mail Address
tr: E-posta Adresini Birleştir

en: Message
tr: İleti

en: Message %s not found.
tr: %s iletisi bulunamadı.

en: Message Body
tr: İleti Gövdesi

en: Message Header
tr: İleti Başlığı

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
tr: İletiler düzenlenemiyor: İleti kutusu bozulmuş olabilir.

en: Message storage
tr: İleti deposu

en: Message was received
tr: İleti alındı

en: Message was sent
tr: İleti gönderildi

en: Messages
tr: İletiler

en: Mist
tr: Sisli

en: Mist in the vicinity
tr: Yer yer sisli

en: Mo
tr: Pt

en: Mobile
tr: Cep

en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

en: Moderate ice crystals
tr: Orta derecede buzlanma

en: Moderate mist
tr: Orta derecede sisli

en: Moderate rain
tr: Orta yağmur

en: Moderate snow
tr: Orta şiddette kar yağışı

en: Moderate tornado
tr: Orta şiddette kasırga

en: Moderate volcanic ash
tr: Orta derecede volkanik kül

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month
tr: Ay

en: Month View
tr: Ay Görünümü

en: Move
tr: Taşı

en: Move folder
tr: Dizini taşı

en: Move message(s) to
tr: İletileri buraya taşı

en: Move selected messages to another folder
tr: Seçili iletileri başka bir dizine taşı

en: Move this folder to another place
tr: Bu dizini başka bir yere taşı

en: Move to Folder
tr: Dizine Taşı

en: Movemail program failed: %s
tr: Movemail programında hata: %s

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Moving messages to %s
tr: İletiler %s'e taşınıyor

en: Mr.
tr: Bay

en: Mrs.
tr: Bn.

en: Ms.
tr: Bn.

en: Multiple Messages
tr: Çoklu İletiler

en: Multiple Unseen Messages
tr: Çoklu Görülmeyen İleti

en: Multiple VCards
tr: Çoklu VCard

en: My Weather
tr: Hava Durumu

en: N
tr: K

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Namespace
tr: İsim alanı

en: New Appointment
tr: Yeni Randevu

en: New Contact:
tr: Yeni Bağlantı:

en: New Task
tr: Yeni Görev

en: New VFolder
tr: Yeni VDizin

en: New phone type
tr: Yeni telefon türü

en: New store format:
tr: Yeni depolama biçimi:

en: New...
tr: Yeni...

en: News
tr: Haberler

en: Next
tr: İ_leri

en: Nickname
tr: Lakap

en: No
tr: Hayır

en: No Information
tr: Bilgi Yok

en: No Message Selected
tr: Hiç İleti Seçilmedi

en: No appointments
tr: Randevu yok

en: No error
tr: Hata yok

en: No message with uid %s
tr: %s kullanıcı numarasıyla ileti yok

en: No provider available for protocol `%s'
tr: `%s' protokolü için alıcı yok

en: No such folder %s
tr: Bu isimde bir dizin yok: `%s'

en: No such folder `%s'.
tr: Bu isimde bir dizin yok: `%s'

en: No such message
tr: İleti bulunmuyor

en: No such message %s in %s
tr: Bu isimle bir ileti yok: %s (%s)

en: No such message: %s
tr: Bu isimle bir ileti yok: %s

en: No support for authentication type %s
tr: %s kimlik sınama yöntemi desteklenmiyor

en: No_tes:
tr: _Notlar:

en: None
tr: Yok

en: North
tr: Kuzey

en: North - NorthEast
tr: Kuzey - Kuzeydoğu

en: North - Northwest
tr: Kuzey - Kuzeybatı

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: Not Started
tr: Başlamadı

en: Not enough space to create the folder
tr: Dizin yaratmak için gerekli disk alanı yok

en: Note
tr: Not

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
tr: Not: Farklı e-posta biçimleri arasında çeviri yaparken, 
    diskin dolması gibi hatalarda veri kayıpları olabilir.
    Lütfen bu özelliği dikkatli kullanın.

en: November
tr: Kasım

en: Now
tr: Şimdi

en: Number of columns:
tr: Sütun sayısı:

en: OK
tr: Tamam

en: Obtain the latest meeting information
tr: Son toplantı bilgisini al

en: October
tr: Ekim

en: Office
tr: Ofis

en: One
tr: Biri

en: Open
tr: Aç

en: Open Link in Browser
tr: Bağlantıyı Tarayıcıda Aç

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Open a window for composing a mail message
tr: İletiyi düzenlemek için bir pencere aç

en: Open file
tr: Dosyayı aç

en: Open in %s...
tr: %s içinde aç...

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Open in New _Window
tr: Y_eni Pencerede Aç

en: Open the folder linked to this shortcut
tr: Bu kısayola bağlı dizini aç

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
tr: Bu kısayola bağlı dizini yeni pencerede aç

en: Open the selected message in a new window
tr: Seçilen iletiyi yeni bir pencerede aç

en: Open the selected message in the composer to re-send it
tr: Seçilen iletiyi düzenleyicide yeniden göndermek üzere aç

en: Open this folder in an other window
tr: Bu dizini yeni bir pencerede aç

en: Opening folder %s
tr: %s dizini açılıyor

en: Opening store %s
tr: %s deposu açılıyor

en: Operation cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: Optional Information
tr: Seçimlik Bilgiler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Organization
tr: Kurum

en: Organizer:
tr: Kurum:

en: Orientation
tr: Konum

en: Original Contact:
tr: Asıl Bağlantı:

en: Other
tr: Diğer

en: Other Address
tr: Diğer Adres

en: Other Contacts
tr: Diğer Bağlantılar

en: Other Fax
tr: Başka Fakslar

en: Other Phone
tr: Diğer Telefonlar

en: Out of Office
tr: Ofiste Değil

en: Outgoing
tr: Giden

en: Overwrite file?
tr: Dosya üzerine yazılsın mı?

en: PGP Encrypt
tr: PGP Şifre

en: PGP Sign
tr: PGP İmza

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Setup:
tr: Sayfa Ayarları:

en: Pager
tr: Çağrı Cihazı

en: Paper
tr: Kağıt

en: Paper source:
tr: Kağıt kaynağı:

en: Partial mist
tr: Bölüm bölüm sisli

en: Partial rainfall
tr: Kısmi yağmurlu

en: Partial volcanic ash
tr: Kısmi volkanik kül

en: Password
tr: Parola

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste message in the clipboard
tr: İletiyi panoya yapıştır

en: Paste task from the clipboard
tr: Panodan görevi yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panoyu yapıştır

en: Performing query on unknown header: %s
tr: Bilinmeyen başlık üzerinde arama yapılıyor: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
tr: Tüm dizindeki tüm silinmiş iletileri tamamen sil

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
tr: Bu dizindeki tüm silinmiş iletileri tamamen sil

en: Permission denied
tr: İzin yok

en: Phone List
tr: Telefon Listesi

en: Phone Types
tr: Telefon Türleri

en: Pick a color
tr: Bir renk seçin

en: Play a sound
tr: Bir ses çal

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
tr: Dosyaları kurmak için "Tamam" düğmesine, ya da işlemi durdurmak için "İptal" düğmesine tıklayın.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
tr: %s@%s için NNTP parolasını giriniz

en: Please enter your %s passphrase
tr: %s parolasını girin

en: Please enter your %s passphrase for %s
tr: %s parolasını %s için parolayı girin

en: Please enter your password for %s
tr: %s için parolanızı girin

en: Pointer to FTP site (%s)
tr: FTP adresine bağ (%s)

en: Pointer to local file (%s)
tr: Yerel dosyaya bağ (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
tr: %s yerel dosyasına bağ ("%s" adresinde geçerli)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
tr: Bilinmeyen harici veriye bağ ("%s" türünde)

en: Portrait
tr: Portre

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview the printed item
tr: Yazdırılacak olan öğeyi önizle

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Previews the calendar to be printed
tr: Yazdırılacak olan takvimi önizler

en: Previews the contacts to be printed
tr: Yazdırılacak olan bağlantıları önizler

en: Previous
tr: Geri

en: Pri_vate
tr: Ö_zel

en: Primary
tr: İlk

en: Primary Email
tr: Birincil E-posta Adresi

en: Primary Phone
tr: İlk Telefon

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Calendar
tr: Takvimi Yazdır

en: Print En_velope...
tr: _Zarfı Yazdır...

en: Print Envelope
tr: Zarfı Yazdır

en: Print Item
tr: Öğeyi Yazdır

en: Print Message
tr: İletiyi Yazdır

en: Print Pre_view
tr: Yazdırma Ö_nizlemesi

en: Print Preview
tr: Önizlemeyi Yazdır

en: Print Setup
tr: Yazdırma Ayarları

en: Print selected contacts
tr: Seçili bağlantıları yazdır

en: Print this item
tr: Bu öğeyi yazdır

en: Print using gray shading
tr: Gri tonlama kullanarak yazdır

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Printing of message failed
tr: İletiyi yazdırılmasında hata

en: Priority
tr: Öncelik

en: Private
tr: Özel

en: Profession
tr: Uzmanlık alanı

en: Progress
tr: İşlem

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties for "%s"
tr: "%s" özellikleri

en: Pu_blic
tr: _Genel

en: Public
tr: Genel

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
tr: QUIT isteği zaman aşımına uğradı: %s: önemsiz

en: QUIT response error: %s: non-fatal
tr: QUIT cevap hatası: %s: önemsiz

en: Qmail maildir
tr: Qmail dizini

en: Querying Addressbook...
tr: Adres Defterini Araştırılıyor...

en: Question
tr: Soru

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
tr: RCPT TO zaman aşımı: %s: ileti gönderilmedi

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
tr: RCPT TO cevap hatası: %s: ileti gönderilmedi

en: RSET request timed out: %s
tr: RSET isteği zaman aşımına uğradı: %s

en: RSET response error: %s
tr: RSET cevap hatası: %s

en: Radio
tr: Radyo

en: Rain
tr: Yağmurlu

en: Rain in the vicinity
tr: Yer yer yağmurlu

en: Re_fresh Meeting
tr: T_oplantıyı Tazele

en: Re_fresh Task
tr: Görevi _Tazele

en: Read
tr: Oku

en: Received
tr: Alındı

en: Receiving Email
tr: E-posta Alınıyor

en: Receiving Mail
tr: E-posta Alınıyor

en: Receiving Options
tr: Alma Seçenekleri

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Reconfiguring folder
tr: Dizin yeniden yapılandırılıyor

en: Recurrence
tr: Tekrarlama

en: Recurrence Rule
tr: Tekrarlama Kuralı

en: Recurring
tr: Tekrarlama

en: Refresh List
tr: Listeyi Tazele

en: Refresh List of Folders
tr: Dizin Listesini Tazele

en: Refreshing folder
tr: Dizin tazeleniyor

en: Regex Match
tr: Düzgün Deyim Eşleşimi

en: Regions
tr: Bölümler

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
tr: Düzgün deyim derleme işlemi başarısız: %s: %s

en: Remember this password
tr: Bu parolayı hatırla

en: Reminder
tr: Hatırlatıcı

en: Reminders
tr: Hatırlatıcılar

en: Remove
tr: Sil

en: Remove All
tr: Tümünü Sil

en: Remove folder from your list of subscribed folders
tr: Bu dizini üye diziler listesinden sil

en: Remove selected items from the attachment list
tr: Seçili dosyaları ekler listesinden sil

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
tr: Bu kısayolu kısayol çubuğundan sil

en: Remove this shortcut group
tr: Bu kısayolu grubunu sil

en: Removing folder %s
tr: %s dizini siliniyor

en: Rename Shortcut Group
tr: Kısayol Grubunu Yeniden İsimlendir

en: Rename selected shortcut group to:
tr: Seçili kısayol grubunu yeniden isimlendir:

en: Rename selected shortcut to:
tr: Seçili kısayolları yeniden isimlendir:

en: Rename shortcut
tr: Kısayolu yeniden isimlendir

en: Rename this shortcut
tr: Bu kısayolu yeniden isimlendir

en: Rename this shortcut group
tr: Bu kısayol grubunu yeniden isimlendir

en: Replied to
tr: Cevaplanan

en: Reply
tr: Cevapla

en: Reply to All
tr: Tümüne cevapla

en: Reply to _All
tr: _Tümüne Cevapla

en: Reply to _List
tr: _Listeye Cevapla

en: Reply-To
tr: Yanıtla:

en: Reply-To:
tr: Cevapla:

en: Requested action aborted: error in processing
tr: İstenen eylem iptal edildi: işlem sırasında hata

en: Requested action not taken: insufficient system storage
tr: İstenen eylem yapılmadı: disk alanı yetersiz

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
tr: İstenen eylem yapılmadı: e-posta kutusu izni yok

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
tr: İstenen eylem yapılmadı: posta kutusu bulunamadı

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
tr: İstenen eylem iptal edildi: disk alanı yetersiz

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
tr: İstenen ileti eylemi yapılmadı: posta kutusu bulunamadı

en: Requested mail action okay, completed
tr: İstenen ileti işlemi tamamlandı

en: Required Information
tr: İstenen Bilgiler

en: Required People and _One Resource
tr: Gerekli Kişiler ve _Bir Kaynak

en: Resolving: %s
tr: Çözümleniyor: %s

en: Retrieving POP message %d
tr: %d. POP iletisi alınıyor

en: Retrieving POP summary
tr: POP özeti alınıyor

en: Retrieving message %s
tr: %s iletisi alınıyor

en: Reverse on even pages
tr: Çift sayfalarda ters çevir

en: Right:
tr: Sağ:

en: Rule name:
tr: Kural adı:

en: Rules
tr: Görevler

en: Run a program
tr: Bir program çalıştır

en: S
tr: G

en: S/MIME Encrypt
tr: S/MIME Şifreleme

en: S/MIME Sign
tr: S/MIME İmza

en: SMTP mail delivery via %s
tr: %s üzerinden STMP ileti gönderimi

en: SMTP server %s
tr: SMTP sunucu %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
tr: %s SMTP sunucusu %s kimlik sınama yöntemini desteklemiyor

en: SMTWTFS
tr: PPSÇPCCP

en: Sa
tr: Ct

en: Sand
tr: Kumlu

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save Attachment
tr: Eki Kaydet

en: Save Message As...
tr: İletiyi Farklı Kaydet...

en: Save Messages As...
tr: İletileri Farklı Kaydet...

en: Save Search
tr: Aramayı Kaydet

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save _Draft
tr: _Taslağı Kaydet

en: Save and Close
tr: Kaydet ve Kapat

en: Save as VCard
tr: VCard olarak kaydet

en: Save as...
tr: Farklı kaydet...

en: Save in addressbook
tr: Adres Defterine kaydet

en: Save in folder...
tr: Dizine kaydet...

en: Save signature
tr: İmzayı kaydet

en: Save the contact and close the dialog box
tr: Bağlantıyı kaydet ve diyalog penceresini kapat

en: Save the current file
tr: Şimdiki zamanı kaydet

en: Save the current file with a different name
tr: Güncel dosyayı farklı bir isimle kaydet

en: Save the message as a text file
tr: İletiyi bir dosyaya kaydet

en: Save the message in a specified folder
tr: İletiyi belirtilen dizine kaydet

en: Save this item to disk
tr: Bu öğeyi diske kaydet

en: Save to Disk...
tr: Diske Kaydet...

en: Saving attachment
tr: Ek kaydediliyor

en: Saving message to folder
tr: İletiler dizine kaydediliyor

en: Scanning folders in "%s"
tr: "%s" içinde dizinler taranıyor

en: Scattered clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Schedule _Meeting
tr: Toplantı Zamanı Düzenle

en: Schedule a meeting for this item
tr: Bu öğe _için toplantı zamanı düzenle

en: Score
tr: Puan

en: Score Rules
tr: Puan Kuralları

en: Sear_ch
tr: _Ara

en: Search
tr: Ara

en: Search Forward
tr: İleri Doğru Arat

en: Search for text in the body of the displayed message
tr: Görüntülenen ileti içinde bir metin ara

en: Sections:
tr: Bölümler:

en: Secure MIME
tr: Güvenli MIME

en: Security
tr: Güvenlik

en: Seen
tr: Görünen

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Select Folder
tr: Dizini Seçin

en: Select Names
tr: İsimleri Seçin

en: Select PGP binary
tr: PGP programını seçin

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: Select _Thread
tr: Konumu _Seç

en: Select a destination folder for importing this data
tr: Bu veriyi almak için hedef dizin seçin

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Select all contacts
tr: Tüm bağlantıkları seç

en: Select all visible messages
tr: Tüm görünen iletileri seç

en: Select an Action
tr: Bir Eylem Seçin

en: Select folder
tr: Dizini seçin

en: Select the folder that you want to open
tr: Açmak istediğiniz dizini seçin

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
tr: Kısayolu işaret etmek istediğiniz dizini seçin:

en: Send
tr: Gönder

en: Send / Receive
tr: Al / Gönder

en: Send HTML Mail?
tr: HTML Posta Gönderilsin mi?

en: Send _Later
tr: _Sonra Gönder

en: Send _later
tr: Sonra _gönder

en: Send an email
tr: Bir e-posta gönder

en: Send message to contact
tr: Bağlantıya ileti gönder

en: Send queued mail and retrieve new mail
tr: Kuyruktaki iletileri gönder ve yeni iletileri al

en: Send the debugging output of all components to a file.
tr: Tüm hata ayıklama verilerini bir dosyaya yazdır.

en: Send the mail in HTML format
tr: İletiyi HTML olarak gönder

en: Send the message later
tr: İletiyi daha sonra gönder

en: Send this message now
tr: Bu iletiyi şimdi gönder

en: Sender
tr: Gönderen

en: Sending "%s"
tr: "%s" gönderiliyor

en: Sending Email
tr: E-posta Gönderiliyor

en: Sending Mail
tr: E-posta Gönderiliyor

en: Sending message
tr: İleti gönderiliyor

en: Sending message %d of %d
tr: %d / %d ileti gönderiliyor

en: Sent
tr: Gönderildi

en: Sent and Draft Messages
tr: Gönderilen ve Taslak İletileri

en: September
tr: Eylül

en: Server Configuration
tr: Sunucu Yapılandırması

en: Server Message:
tr: Sunucu Mesajı:

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
tr: Sunucudan hatalı "Quality of Protection" anahtarı geldi

en: Server challenge invalid
tr: Sunucudan hatalı cevap

en: Server challenge too long (>2048 octets)
tr: Sunucu cevabı çok uzun (>2048 bayt)

en: Server rejected username
tr: Kullanıcı adı sunucu tarafından reddedildi

en: Server rejected username/password
tr: Sunucu kullanıcı adı ve parolasını reddetti

en: Server response contained incomplete authorization data
tr: Sunucu cevabı yetersiz kimlik denetim bilgisis içeriyor

en: Server response did not contain authorization data
tr: Sunucu cevabı kimlik denetim bilgisi içermiyor

en: Server response does not match
tr: Sunucu cevabı uyuşmuyor

en: Server response ended too soon.
tr: Sunucu cevabı çok erken bitti.

en: Service closing transmission channel
tr: Servis iletişim kanalını kapatıyor

en: Service not available, closing transmission channel
tr: Servis uygun değil, iletişim kanalı kapatılıyor

en: Service ready
tr: Servis hazır

en: Set Status
tr: Durum belirt

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Güncel yazıcı için sayfa ayarlarını yap

en: Shading
tr: Tonlama

en: Show / hide attachments
tr: Ekleri göster/gizle

en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: Show Email _Source
tr: İleti _Kaynağını Göster

en: Show Full _Headers
tr: _Kapsamlı Başlıkları Göster

en: Show _Only Working Hours
tr: _Sadece Çalışma Saatlerini Göster

en: Show _Zoomed Out
tr: _Uzaklaştırılmış Göster

en: Show _attachments
tr: Ekleri _göster

en: Show attachments
tr: Ekleri göster

en: Show message in the normal style
tr: İletiyi normal biçemde göster

en: Show message preview window
tr: İleti önizleme penceresini göster

en: Show message with all email headers
tr: İletiyi tüm başlıklarıyla göster

en: Show messages that have been temporarily hidden
tr: Geçici olarak gizlenmiş iletileri göster

en: Show only subscribed folders
tr: Sadece üye olunan dizinleri göster

en: Show the raw email source of the message
tr: İletinin kaynağını göster

en: Show the shortcuts as large icons
tr: Kısayolları büyük simgeler olarak göster

en: Show the shortcuts as small icons
tr: Kısayolları küçük simgeler olarak göster

en: Show the working week
tr: Çalışma günlerini göster

en: Sign this message with your PGP key
tr: PGP anahtarıyla bu iletiyi imzala

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
tr: S/MIME imza sertifikasıyla bu iletiyi imzala

en: Signature file:
tr: İmza dosyası:

en: Signing is not supported by this cipher
tr: Bu şifreleme ile imza desteklenmiyor

en: Size
tr: Boyut

en: Size:
tr: Boyut:

en: Snooze time (minutes)
tr: Dinlenme zamanı (dakika)

en: Snow
tr: Karlı

en: Snow in the vicinity
tr: Yer yer kar yağışı

en: Snowstorm
tr: Kar fırtınası

en: Source Account
tr: Kaynak Hesap

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: South
tr: Güney

en: South - Southeast
tr: Güney - Güneydoğu

en: South - Southwest
tr: Güney - Güneybatı

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: Special Folders
tr: Özel Dizinler

en: Specific header
tr: Özel başlık

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
tr: "%s" dizinini kopyalamak için bir dizin adı verin:

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
tr: "%s" dizinini taşımak için bir dizin adı verin:

en: Specify where to create the folder:
tr: Dizinin nerede yaratılacağını belirtin:

en: Spouse
tr: Eş

en: Sta_rt Date:
tr: _Başlangıç Tarihi:

en: Standard Unix mbox
tr: Standart UNIX posta kutusu dosyası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
tr: İleti başlangıcını girin, <CRLF>.<CRLF> ile bitirin.

en: Start on a new page
tr: Yeni bir sayfada başla

en: Status
tr: Durum

en: Stop
tr: Dur

en: Stop Loading
tr: Yüklemeyi Durdur

en: Stop Processing
tr: İşlemeyi Durdur

en: Store root %s is not a regular directory
tr: %s saklama dizini geçersiz

en: Store root %s is not an absolute path
tr: %s saklama dizininde hata

en: Style name:
tr: Stil adı:

en: Su
tr: Pz

en: Su_mmary:
tr: Ö_zet:

en: Subject
tr: Konu

en: Subject is %s
tr: Konu: %s

en: Subject:
tr: Konu:

en: Submit Bug Report
tr: Hata Raporu Gönder

en: Submit _Bug Report
tr: _Hata Raporu Gönder

en: Subscribe
tr: Üye ol

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
tr: Uzak sunuculardaki dizinlere üyelik işlemini gerçekleştir

en: Subscribing to folder "%s"
tr: "%s" dizinine üye olunuyor

en: Suggest automatic display of attachment
tr: Eklentinin otomatik gösterimini öner

en: Summary
tr: Özet

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
tr: Özet ve dizin uyuşmazlığı

en: Summary contains
tr: Özet içeriği

en: Summary:
tr: Özet:

en: Sunday
tr: Pazar

en: Syncing folder
tr: Dizin eşzamanlı hale getiriliyor

en: Syncing folders
tr: Dizinler eşzamanlı hale getiriliyor

en: Syntax error in parameters or arguments
tr: Parametre ya da argümanlarda imla hatası

en: Syntax error, command unrecognized
tr: İmla hatası, bilinmeyen komut

en: System status, or system help reply
tr: Sistem durumu, ya da sistem yardım yanıtı

en: Task
tr: Görev

en: Tasks
tr: Görevler

en: Telex
tr: Teleks

en: Temporarily hide all messages that have already been read
tr: Okunmuş iletileri geçici olarak gizle

en: Temporarily hide the selected messages
tr: Seçili iletileri geçici olarak gizle

en: Temporary authentication failure
tr: Geçici kimlik denetim hatası

en: Tentative
tr: Girişimli

en: Th
tr: Pe

en: The Evolution groupware suite
tr: Evolution kitlesel işlemler uygulaması

en: The Evolution shell.
tr: Evolution kabuğu.

en: The Personal Addressbook Server
tr: Kişisel Adres Defteri Sunucusu

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
tr: Kişisel Takvim Sunucusu

en: The URI of the tasks folder to display
tr: Gösterilecek görevler dizininin URI'si

en: The URI that the Folder Browser will display
tr: Dizin tarayıcısının göstereceği URI

en: The URI that the calendar will display
tr: Takvimin gösterecek olduğu URI

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
tr: Değiştirilen bağlantı adresinin adı ya da e-posta adresi zaten var.
    Yine de eklemek istiyor musunuz?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
tr: Gün, aşağıdaki biçimde girilmelidir: 
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
tr: `%s' dizini var, ancak Evolution için 
    kullanılmıyor. Lütfen Evolution kullanıcı dosyalarının
    kopyalanabilmesi için bu dizini taşıyınız.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
tr: "%s" için şifreleme sertifikası bulunmuyor.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
tr: `%s' bir dizin değil.
    Evolution kullanıcı dosyalarının yüklenmesi
    bunu silmelisiniz.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
tr: Dizin onarılamayacak şekilde bozulmuş.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
tr: Coğrafi konum aşağıdaki biçimde girilmelidir:
    
    45.436845,125.862501

en: The message contains only unsupported requests.
tr: Bu iletide desteklenmeyen bilgiler var.

en: The message does not appear to be properly formed
tr: Bu iletinin biçimi düzgün değil.

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
tr: İletinin tarihi filtrenin çalıştırıldığı
    zamana göreceli bir tarih ile karşılaştırılacaktır,
    örnek olarak "bir hafta önce".

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
tr: İletinin tarihi burada belirttiğiniz
    tarih ile karşılaştırılacaktır.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
tr: Bu iletinin tarihi filtrenin çalıştırıldığı
    ya da vfolder'ın açıldığı tarih ile
    karşılaştırılacaktır.

en: The method required to load `%s' is not supported
tr: `%s' yüklemek için gereken yöntem desteklenmiyor

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
tr: `%s' yüklemek için gereken yöntem desteklemiyor.

en: The method required to open `%s' is not supported
tr: `%s' açmak için gereken yöntem desteklenmiyor

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
tr: Bağlantı adresinin adı ya da e-posta adresi zaten var.
    Yine de eklemek istiyor musunuz?

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
tr: Yüzde değeri 0 ile 100 arasında bulunmalıdır.

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
tr: "%s" için imza sertifikası bulunmuyor.

en: The specified folder type is not valid
tr: Belirtilen dizin türü geçerli değildir

en: The specified folder was not found
tr: Belirtilen dizin bulunamadı

en: The specified type is not supported in this storage
tr: Bu kayıtta belirtilen tip desteklenmiyor

en: The time must be in the format: %s
tr: Gün %s biçiminde girilmelidir.

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
tr: İstenen işlem için seçili dizin tipi 
    geçerli değildir .

en: Then
tr: Sonra

en: There is no importer that is able to handle
    %s
tr: Bunu açabilecek hiç bir filtre bulunamadı:
    %s

en: Thick mist
tr: Kalın sisli

en: Thick volcanic ash
tr: Kalın volkanik kül

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
tr: Bu randevuyu Evolution düzenleyemiyor.

en: This contact belongs to these categories:
tr: Bu bağlantı adı aşağıdaki sınıflandırmalara girer:

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
tr: USENET haber gruplarından ileti okuma ve gönderme için sağlayıcı.

en: This message has no subject.
    Really send?
tr: Bu iletinin konusu yok.
    Yine de gönderilsin mi?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
tr: Bu ileti gönderilmedi.
    Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
tr: Bu ileti dijital olarak imzalanmıştır ve güvenlidir.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
tr: Bu ileti dijital olarak imzalanmış, fakat güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

en: This message is not currently available
tr: Bu ileti kullanılabilir değil

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
tr: Evolution'un bu yeni sürümü kişisel Evolution dizinine ek dosya
    yerleştirilmesini gerektirir.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
tr: Bu seçenek NNTP sunucusuna açık metin parola üzerinden kimlik denetimi yaptırır.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
tr: Bu seçenek IMAP sunucusuna açık metin parola kullanarak bağlantı kurulmasını sağlar.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
tr: Bu seçenek POP sunucuya açık metin parola kullanarak bağlantı kurar. Pek çok POP sunucusu tarafından desteklenir.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
tr: Bu seçenek POP sunucuya şifreli APOP protokolünü kullanarak bağlantı kurar.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
tr: Bu seçenek sunucuya Kerberos 4 kimlik denetimi ile bağlanacaktır.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
tr: Bu seçenek sunucuya güvenli CRAM-MD5 sistemi ile bağlantı kuracaktır.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
tr: Bu seçenek sunucuya güvenli DIGEST-MD5 sistemi ile bağlantı kuracaktır.

en: This option will connect to the server using a simple password.
tr: Bu seçenek sunucuya basit bir parola kullanarak bağlantı kuracaktır.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
tr: Bu seçenek sunucuya anonim bağlantı kuracaktır.

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
tr: Bu ileti değiştirildi, ancak kaydedilmedi.
    
    Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
tr: Evolution'ın bu sürümünde LDAP desteği bulunmuyor. 
    Eğer Evolution'ı LDAP desteği ile kullanmak istiyorsanız,
    programı CVS kaynaklarından alacağınız openLDAP desteği
    ile kurmalısınız:

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
tr: POP sunucuya bağlantı kurar ve Kerberos 4 kullanarak kimlik denetimi yapar.

en: Threaded Message list
tr: Konumlandırılan İleti listesi

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Zaman

en: Time format:
tr: Zaman biçimi:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
tr: %s dosyasının kilidinin açılmasını beklerken zaman aşımı. Daha sonra yeniden deneyiniz.

en: Title
tr: Sıfat

en: To
tr: Alıcı

en: To:
tr: Alıcı:

en: Today
tr: Bugün

en: Today %l:%M %p
tr: Bugün %l:%M %p

en: Toggle
tr: Aç/kapat

en: Toggle whether to show the folder bar
tr: Dizin çubuğunu göster/gizle

en: Toggle whether to show the shortcut bar
tr: Kısayol çubuğunu göster/gizle

en: Toggle whether we are working offline.
tr: Çevrimiçi/çevrimdışı çalış.

en: Toggles whether the BCC field is displayed
tr: Bcc alanını gösterir/gizler

en: Toggles whether the CC field is displayed
tr: Cc alanını gösterir/gizler

en: Toggles whether the From chooser is displayed
tr: Gönderen alanını gösterir/gizler

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
tr: Yanıtla alanını gösterir/gizler

en: Top:
tr: Tepe:

en: Tornado
tr: Kasırga

en: Tornado in the vicinity
tr: Yer yer kasırga

en: Transaction failed
tr: İletişim kurulamadı

en: Trash
tr: Çöp

en: Tu
tr: Sa

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type
tr: Tür

en: Type:
tr: Tip:

en: URL '%s' needs a host component
tr: '%s' URL'inde makine adı bilgisi bulunmuyor

en: URL '%s' needs a path component
tr: '%s' URL'inde dizin bilgisi bulunmuyor

en: URL '%s' needs a username component
tr: '%s' URL'inde kullanıcı bilgisi bulunmuyor

en: USENET News via %s
tr: %s üzerinden USENET

en: USENET news
tr: USENET haber grubu

en: Un-delete the selected messages
tr: Seçilen iletiyi silme

en: Unable to add message to summary: unknown reason
tr: İleti özete eklenemedi: bilinmeyen neden

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
tr: IMAP sunucuyla kimlik denetimi başarısız oldu
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
tr: SMTP sunucuyla kimlik denetimi başarısız oldu
    %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
tr: POP sunucusuyla bağlantı kurulamadı.
    Parola iletiminde hata: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
tr: POP sunucuya bağlantı kurulamadı.
    Kullanıcı adı gönderilirken hata: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
tr: POP sunucusuyla bağlantı kurulamadı.
    Belirtilen kimlik sınama protokolü desteklenmiyor.

en: Unable to create output file: %s
     %s
tr: Çıkış dosyası yaratılamadı: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
tr: %s için grup liste dosyası alınamadı: %s

en: Unable to open addressbook
tr: Adres defterini açamadım

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
tr: %s için .newsrc dosyası açılamadı ya da oluşturulamadı: %s

en: Unable to open spool folder
tr: Spool dizini açılamadı

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
tr: Bu hesap için taslak dizini açılamadı.
    Öntanımlı taslak dizinini kullanmak istiyor musunuz?

en: Unable to process spool folder
tr: Spool dizini işlenemedi

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
tr: %s için grup liste dosyası kaydedilemedi: %s

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
tr: IMAP sunucudan beklenmeyen cevap: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
tr: IMAP sunucusundan beklenmeyen cevap: %s

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown authentication state.
tr: Bilinmeyen kimlik denetim konumu.

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown error: %s
tr: Bilinmeyen hata: %s

en: Unseen
tr: Görünmeyen

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Unsubscribing to folder "%s"
tr: "%s" dizininden üyelik siliniyor

en: Untitled
tr: İsimsiz

en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

en: User canceled operation.
tr: Kullanıcı işlemi iptal etti.

en: User not local; please try <forward-path>
tr: Kullanıcı yerel değil; lütfen <forward-path> deneyin

en: User not local; will forward to <forward-path>
tr: Kullanıcı yerel değil, <forward-path> üzerine yönlendirilecek

en: VCard for %s
tr: %s için VCard

en: VFolder on Mailing List
tr: E-posta Listesi Üzerinde VFolder

en: VFolder on Mailing List (%s)
tr: E-posta Listesi Üzerinde VFolder (%s)

en: VFolder on Mailing _List
tr: _E-posta Listesi Üzerinde VFolder

en: VFolder on Mailing _List...
tr: _E-posta Listesine Göre VFolder...

en: VFolder on Se_nder
tr: _Gönderene Göre VFolder

en: VFolder on Se_nder...
tr: _Gönderene Göre VFolder...

en: VFolder on _Recipients
tr: _Alıcılara Göre VFolder

en: VFolder on _Recipients...
tr: _Alıcılara Göre VFolder...

en: VFolder on _Subject
tr: _Konuya Göre VFolder

en: VFolder on _Subject...
tr: _Konuya Göre VFolder...

en: VFolders
tr: VDizin

en: Variable
tr: Değişken

en: Verifying is not supported by this cipher
tr: Bu şifreleme ile onaylama desteklenmiyor

en: View Inline
tr: İzle

en: View Inline (via %s)
tr: İzle (%s kullanarak)

en: View the selected folder
tr: Seçili dizini göster

en: Virtual Folder _Editor...
tr: Sanal Dizin _Düzenleyici...

en: Virtual Folders
tr: Sanal Dizinler

en: Virtual folder email provider
tr: Sanal dizin e-posta sağlayıcısı

en: Volcanic ash
tr: Volkanik kül

en: Volcanic ash in the vicinity
tr: Yer yer volkanik kül

en: W
tr: B

en: Waiting...
tr: Bekleniyor...

en: Wants to receive _HTML mail
tr: _HTML e-postalarını kabul ediyor

en: Warning
tr: Uyarı

en: We
tr: Ça

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
tr: Bu adres defteri açılamadı. Yeterli izin haklarına sahip olup
    olmadığınızı ve dosyanın yerini kontrol edin.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
tr: Bu adres defteri açılamadı. Hatalı bir adres girilmiş,
    ya da LDAP sunucusu erişilemiyor olabilir.

en: Web Site
tr: Web Sayfası

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Week View
tr: Hafta Görünümü

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
tr: Giriş hatası: %s: önemsiz

en: West
tr: Batı

en: West - Northwest
tr: Batı - Kuzeybatı

en: West - Southwest
tr: Batı - Güneybatı

en: Width:
tr: Genişlik:

en: With Category
tr: Kategori

en: Work Offline
tr: Çevrimdışı Çalış

en: Work Week
tr: Çalışma Haftası

en: Work Week View
tr: Çalışma Haftası Görünümü

en: Working
tr: Çalışıyor

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
tr: Geçici dosya kutusuna yazma işlemi başarısız: %s: %s

en: Yes
tr: Evet

en: Yesterday %l:%M %p
tr: Dün %l:%M %p

en: You cannot copy messages from this trash folder.
tr: Bu çöp dizininden iletileri kopyalayamazsınız.

en: You didn't enter a password.
tr: Bir parola girmediniz.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
tr: Bir e-posta istemcisi yapılandırmadınız.
    Bu işlemi bir e-posta gönderip almadan
    önce yapmanız gerekiyor.
    Şimdi yapılandırmak istiyor musunuz?

en: You have not filled in all of the required information.
tr: Gerekli tüm bilgiler verilmedi.

en: You have not set a mail transport method
tr: Posta iletim yöntemi düzenlenmemiş

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
tr: Sadece taslaklar dizinine kaydedilen
    iletileri düzenleyebilirsiniz.

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
tr: Sadece Gönderilen dizinine kaydedilen
    iletileri yeniden gönderebilirsiniz.

en: You must be working online to complete this operation
tr: Bu işlemi bitirmek için İnternet bağlantısı sağlamalısınız

en: You must configure an account before you can send this email.
tr: Bu e-postayı göndermeden önce bir hesap ayarı yapmalısınız.

en: You must specify recipients in order to send this message.
tr: Bu e-postayı göndermek için alıcısını belirtmeniz gereklidir.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
tr: İleti göndermeden önce bir posta
    iletim ayarı yapmalısınız.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
tr: İleti göndermeden önce kendinize
    ait bir kimlik oluşturmalısınız.

en: _Actions
tr: E_ylemler

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Address:
tr: _Adres:

en: _Addressbook Sources...
tr: _Adres Defteri Kaynakları...

en: _All People and Resources
tr: _Tüm Kişiler ve Kaynaklar

en: _Apply Filters
tr: _Filtreleri Uygula

en: _Autopick
tr: _Otomatikman seç

en: _Bcc Field
tr: _Gizli Alanı

en: _Category:
tr: _Kategori:

en: _Cc Field
tr: _Bilgi Alanı

en: _City:
tr: Ş_ehir:

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Contact
tr: _Bağlantı

en: _Contacts...
tr: _Bağlantılar...

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Copy to Folder
tr: Dizine _Kopyala

en: _Copy to Folder...
tr: D_izine Kopyala...

en: _Copy...
tr: _Kopyala...

en: _Create Filter From Message
tr: İ_letiden Bir Filtre Yarat

en: _Current View
tr: Ş_imdiki Görünüm

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Delete all
tr: He_psini sil

en: _Due Date:
tr: _Tarihe Göre:

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _End time:
tr: B_itiş tarihi:

en: _Expunge
tr: _Sil

en: _File
tr: _Dosya

en: _Filters...
tr: _Filtreler...

en: _First:
tr: _Birinci:

en: _Folder
tr: _Dizin

en: _Folder Bar
tr: _Dizin Çubuğu

en: _Forward
tr: _Yönlendir

en: _Forward Message
tr: İletiyi _Yönlendir

en: _From Field
tr: _Gönderen Alanı

en: _Go to Folder...
tr: Dizine _Git...

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hide the Shortcut Bar
tr: Kısayol Çubuğunu _Gizle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Invert Selection
tr: S_eçimi Tersine Çevir

en: _Invite Others...
tr: _Başkalarını Davet Et...

en: _Job title:
tr: _Meslek tanımı:

en: _Large Icons
tr: _Büyük Simgeler

en: _Last:
tr: _Soyadı:

en: _Mail Message
tr: _İletiyi Gönder

en: _Mail Settings...
tr: E-posta Ayarları...

en: _Manager's Name:
tr: _Menejerinin adı:

en: _Message Display
tr: İleti _Görünümü

en: _Middle:
tr: _Ortanca:

en: _Move to Folder
tr: Dizine _Taşı

en: _Move to Folder...
tr: _Dizine Taşı...

en: _Move...
tr: _Taşı...

en: _New
tr: _Yeni

en: _New Folder
tr: _Yeni Dizin

en: _New Group...
tr: Yeni _Grup...

en: _Nickname:
tr: _Lakap:

en: _Normal Display
tr: Normal _Gösterim

en: _Office:
tr: _Ofis:

en: _Open
tr: _Aç

en: _Open Message
tr: İ_letiyi Aç

en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _PO Box:
tr: _Posta Kutusu:

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Preview Pane
tr: Önizleme _Panosu

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: _Priority:
tr: Ö_ncelik:

en: _Properties...
tr: Ö_zellikler...

en: _Rename...
tr: Y_eniden İsimlendir...

en: _Reply to Sender
tr: _Gönderene Cevapla

en: _Reply-To Field
tr: _Yanıtla Alanı

en: _Required People
tr: _Gerekli Kişiler

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: _Search
tr: _Ara

en: _Security
tr: _Güvenlik

en: _Select All
tr: _Hepsini Seç

en: _Send / Receive
tr: _Gönder / Al

en: _Shortcut Bar
tr: _Kısayol Çubuğu

en: _Small Icons
tr: _Küçük Simgeler

en: _Start time:
tr: B_aşlangıç tarihi:

en: _State/Province:
tr: _Bölge:

en: _Status:
tr: _Durum:

en: _Suffix:
tr: S_onek:

en: _Task
tr: _Görev

en: _Threaded Message List
tr: _Konumlandırılan İleti Listesi

en: _Title:
tr: _Sıfatı:

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Undelete
tr: _Silme

en: _Update Free/Busy
tr: _Boş/Meşgul Olanları Güncelle

en: _View
tr: _Göster

en: _Work Offline
tr: Çe_vrimdışı Çalış

en: _ZIP Code:
tr: Posta _Numarası:

en: `%s' is not a directory.
tr: `%s' bir dizin değil.

en: `%s' is not a maildir directory.
tr: `%s' bir maildir dizini.

en: `%s' is not a regular file.
tr: `%s' normal bir dosya değildir.

en: a time relative to the current time
tr: şimdiki zamana göreceli bir zaman

en: a time you specify
tr: belirttiğiniz zaman

en: address card
tr: adres kartı

en: after
tr: sonra

en: am
tr: öö

en: attachment
tr: ek

en: before
tr: önce

en: calendar information
tr: takvim bilgisi

en: contains
tr: içerir

en: contains? expects 2 arguments
tr: contains? iki argüman istiyor

en: contains? expects argument 1 to be a string
tr: contains? birinci argümanı dizgi şeklinde istiyor

en: contains? expects argument 2 to be a string
tr: contains? ikinci argümanı dizgi şeklinde istiyor

en: date-end
tr: bitiş-tarihi

en: date-start
tr: başlangıç-tarihi

en: day
tr: gün

en: day(s)
tr: gün

en: days
tr: gün

en: does not contain
tr: içermez

en: does not end with
tr: sonlanmaz

en: does not exist
tr: bulunmaz

en: does not sound like
tr: benzemez

en: does not start with
tr: başlamaz

en: end of appointment
tr: randevu sonu

en: ends with
tr: biter

en: exists
tr: bulunur

en: for
tr: için

en: forever
tr: daima

en: get-vtype expects 0 arguments
tr: get-vtype hiç argüman istemiyor

en: hour
tr: saat

en: hour(s)
tr: saat

en: hours
tr: saat

en: if all criteria are met
tr: tüm kriterler sağlanırsa

en: if any criteria are met
tr: herhangi bir kriter sağlanırsa

en: incoming
tr: gelen

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
tr: init_bonobo(): Bonobo başlatılamadı

en: init_corba(): could not initialize GNOME
tr: init_corba(): GNOME başlatılamadı

en: is greater than
tr: büyük

en: is less than
tr: küçük

en: is not
tr: değil

en: maildir
tr: pdizini

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
tr: make-time 1. argümanı ISO 8601 tarih/saat bilgisi olmalıdır

en: make-time expects 1 argument
tr: make-time 1 argüman istiyor

en: make-time expects argument 1 to be a string
tr: make-time için birinci argüman bir dizi olmalıdır.

en: mbox
tr: pkutusu

en: minute
tr: dakika

en: minute(s)
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: month
tr: ay

en: month(s)
tr: ay

en: months
tr: ay

en: not a maildir directory
tr: maildir dizini değil

en: now
tr: şimdi

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
tr: ocrur-in-time-range? iki argüman istiyor

en: occurrences
tr: tekrarlar

en: on
tr: tarih

en: on or after
tr: birlikte ya da sonra

en: on or before
tr: birlikte ya da önce

en: outgoing
tr: giden

en: pm
tr: ös

en: second
tr: saniye

en: seconds
tr: saniye

en: seconds.
tr: saniye.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
tr: sendmail %s sinyali ile kapandı: ileti gönderilemedi.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
tr: sendmail %d durumu ile çıktı: ileti gönderilemedi.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
tr: setup_vfs(): GNOME-VFS başlatılamadı

en: sounds like
tr: benzer

en: specific folders only
tr: sadece belirtilen dizinler

en: start of appointment
tr: randevu başlangıcı

en: starts with
tr: başlayan

en: th
tr: .

en: the current time
tr: şimdiki zaman

en: time-add-day expects 2 arguments
tr: time-add-day 2 argüman istiyor

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
tr: time-add-day 2. argümanı bir sayı istiyor

en: time-day-begin expects 1 argument
tr: time-day-begin bir argüman istiyor

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
tr: time-day-begin birinci argümanı time_t biçiminde istiyor

en: time-day-end expects 1 argument
tr: time-day-end bir argüman istiyor

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
tr: time-day-end birinci argümanı time_t biçiminde istiyor

en: time-now expects 0 arguments
tr: time-now hiç argüman istemiyor

en: until
tr: tarihe kadar

en: vFolder Sources
tr: vFolder Kaynakları

en: was after
tr: daha önce

en: was before
tr: daha sonra

en: week
tr: hafta

en: week(s)
tr: hafta

en: weeks
tr: hafta

en: with all active remote folders
tr: tüm etkin uzak dizinlerle birlikte

en: with all local and active remote folders
tr: tüm yerel ve etkin uzak dizinlerle birlikte

en: with all local folders
tr: tüm yerel dizinlerle birlikte

en: year
tr: yıl

en: year(s)
tr: yıl

en: years
tr: yıl
