dia 0.88.1 - en to tr translation catalogue (709 entries)

en: %s Plugin could not be unloaded
tr: %s eklentisi kaldırılamadı

en: /Dialogs/_Layers
tr: /Diyaloglar/Katmanlar

en: /Dialogs/_Properties
tr: /Diyaloglar/Ö_zellikler

en: /Edit/C_ut
tr: /Düzenle/Ke_s

en: /Edit/Copy Text
tr: /Düzenle/Metni kopyala

en: /Edit/Cut Text
tr: /Düzenle/Metni kes

en: /Edit/Paste _Text
tr: /Değiştir/Metni ya_pıştır

en: /Edit/_Copy
tr: /Düzenle/_Kopyala

en: /Edit/_Delete
tr: /Dğzenle/_Sil

en: /Edit/_Paste
tr: /Düzenle/_Yapıştır

en: /Edit/_Redo
tr: /Düzenle/_Tekrarla

en: /Edit/_Undo
tr: /Düzenle/_Geri al

en: /File/---
tr: /_Dosya/---

en: /File/P_lugins
tr: /Dosya/_Eklentiler

en: /File/Page Set_up...
tr: /Dosya/Sayfa Ayarları ...

en: /File/Save _As...
tr: /Dosya/_Farklı kaydet ...

en: /File/_Close
tr: /Dosya/_Kapat

en: /File/_Export...
tr: /Dosya/Dışarı gönder...

en: /File/_New
tr: /Dosya/_Yeni

en: /File/_Open
tr: /Dosya/_Aç

en: /File/_Preferences...
tr: /Dosya/_Tercihler...

en: /File/_Print Diagram...
tr: /Dosya/Diyagramı _yazdır...

en: /File/_Quit
tr: /Dosya/Çı_k

en: /File/_Save
tr: /Dosya/_Kaydet

en: /Help/---
tr: /_Yardım/---

en: /Help/_About
tr: /Yardım/_Bilgi

en: /Help/_Manual
tr: /Yardım/_Kılavuz

en: /Objects/---
tr: /Nesneler/---

en: /Objects/Align Horizontal/Adjacent
tr: /Nesneler/Dikey hizalama/Bitişik

en: /Objects/Align Horizontal/Center
tr: /Nesneler/Dikey hizalama/Orta

en: /Objects/Align Horizontal/Equal Distance
tr: /Nesneler/Dikey hizalama/Eşit mesafe

en: /Objects/Align Horizontal/Left
tr: /Nesneler/Dikey hizala/Sol

en: /Objects/Align Horizontal/Right
tr: /Nesneler/Dikey hizalama/Sağ

en: /Objects/Align Vertical/Adjacent
tr: /Nesneler/Dikey Hizalama/Bitişik

en: /Objects/Align Vertical/Bottom
tr: /Nesneler/Dikey Hizalama/Alt

en: /Objects/Align Vertical/Center
tr: /Nesneler/Dikey Hizalama/Orta

en: /Objects/Align Vertical/Equal Distance
tr: /Nesneler/Dikey Hizalama/Eşit mesafe

en: /Objects/Align Vertical/Top
tr: /Nesneler/Dikey Hizalama/Üst

en: /Objects/Align _Horizontal
tr: /Nesneler/Dikey hizala

en: /Objects/Align _Vertical
tr: /Nesneler/Dikey hizalama

en: /Objects/Bring to _Front
tr: /Nesneler/Öne getir

en: /Objects/Send to _Back
tr: /Nesneler/Arkaya gönder

en: /Objects/_Group
tr: /Nesneler/Grupla

en: /Objects/_Ungroup
tr: /Nesneler/Gruplamayı çöz

en: /Select/---
tr: /Seç/---

en: /Select/All
tr: /Seç/Hepsini

en: /Select/Connected
tr: /Seç/Başlı olanları

en: /Select/Intersect
tr: /Seç/Kesişim

en: /Select/Invert
tr: /Seç/Ters çevir

en: /Select/None
tr: /Seç/Hiçbirini

en: /Select/Remove
tr: /Seç/Sil

en: /Select/Replace
tr: /Seç/Yerine yap

en: /Select/Same Type
tr: /Seç/Aynı tipdekiler

en: /Select/Transitive
tr: /Seç/Geçimlileri

en: /Select/Union
tr: /Seç/Birleşim

en: /Tools/Arc
tr: /Araçlar/Üst-daire

en: /Tools/Beziergon
tr: /Araçlar/Bezyergen

en: /Tools/Bezierline
tr: /Araçlar/Bezyer çizgisi

en: /Tools/Box
tr: /Araçlar/Kutu

en: /Tools/Ellipse
tr: /Araçlar/Elips

en: /Tools/Image
tr: /Araçlar/Resim

en: /Tools/Line
tr: /Araçlar/Çizgi

en: /Tools/Magnify
tr: /Araçlar/Büyüteç

en: /Tools/Modify
tr: /Araçlar/Değiştir

en: /Tools/Polygon
tr: /Araçlar/Çokgen

en: /Tools/Polyline
tr: /Araçlar/Diyagramn

en: /Tools/Scroll
tr: /Araçlar/Kaydırma

en: /Tools/Text
tr: /Araçlar/Metin

en: /Tools/Zigzagline
tr: /Araçlar/Zikzak çizgisi

en: /View/---
tr: /_Görünüm/---

en: /View/Diagram Properties...
tr: /Görünüm/Diyagram Özellikleri...

en: /View/New _View
tr: /Görünüm/_Yeni bakış

en: /View/Show _All
tr: /Görünüm/_Hepsini göster

en: /View/Show _Connection Points
tr: /Görünüm/_Bağlantı noktalarını göster

en: /View/Show _Rulers
tr: /Görünüm/Cetvelleri göster

en: /View/Zoom _In
tr: /Görünüm/_Yakınlaştır

en: /View/Zoom _Out
tr: /Görünüm/_Uzaklaştır

en: /View/Zoom/100%
tr: /Görünüm/Büyült/%100

en: /View/Zoom/141%
tr: /Görünüm/Büyült/%141

en: /View/Zoom/200%
tr: /Görünüm/Büyült/%200

en: /View/Zoom/25%
tr: /Görünüm/Büyült/%25

en: /View/Zoom/283%
tr: /Görünüm/Büyült/%283

en: /View/Zoom/35.4%
tr: /Görünüm/Büyült/%35.4

en: /View/Zoom/400%
tr: /Görünüm/Büyült/%400

en: /View/Zoom/50%
tr: /Görünüm/Büyült/%50

en: /View/Zoom/70.7%
tr: /Görünüm/Büyült/%70.7

en: /View/Zoom/85%
tr: /Görünüm/Büyült/%85

en: /View/_AntiAliased
tr: /Görünüm/_Düzeltmeli

en: /View/_Snap To Grid
tr: /Görünüm/_Ağa takıl

en: /View/_Visible Grid
tr: /Görünüm/_Görünebilinir ağ

en: /View/_Zoom
tr: /Görünüm/_Büyült

en: /_Dialogs
tr: /_Diyaloglar

en: /_Edit
tr: /_Düzenle

en: /_File
tr: /_Dosya

en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /_Objects
tr: /_Nesneler

en: /_Select
tr: /_Seç

en: /_Tools
tr: /Araçlar

en: /_View
tr: /_Görünüm

en: A Computer
tr: Bilgisayar

en: A Desktop PC
tr: Masaüstü PC

en: A Diagram Editor
tr: Diyagram Düzenleyici

en: A Mobile Phone
tr: Mobil Telefon

en: A Nor gate
tr: Nor kapısı

en: A Not
tr: Değil

en: A RJ45 Wall-Plug
tr: RJ 45

en: A UNIX Workstation
tr: UNIX Çalışma İstasyonu

en: A WAN Connection
tr: WAN Bağlantısı

en: A WAN Link
tr: WAN İletişimi

en: A Workstation Monitor
tr: Çalışma İstasyonu Monitörü

en: A Xor gate
tr: Xor kapısı

en: A ZIP Disk
tr: ZIP Diski

en: A monitor
tr: Monitör

en: AND
tr: VE

en: About Dia
tr: Dia hakkında

en: Absorb
tr: Em

en: Abstract
tr: Soyut

en: Acoustic Energy
tr: Akustik Enerji

en: Active
tr: Aktif

en: Active object
tr: Geçerli nesne

en: Activity/Data identifier
tr: Eylem/Veri tanımlıyıcısı

en: Actor
tr: Eylemci

en: Add
tr: Ekle

en: Add Corner
tr: Köşe ekle

en: Add Handle
tr: Yönetici ekle

en: Add Segment
tr: Bölüm ekle

en: Add connection point
tr: Bağlantı noktası ekle

en: Add segment
tr: Bölüm ekle

en: Adjacent
tr: Bitişik

en: Adjust
tr: Ayarla

en: Aggregate
tr: Içer

en: Align
tr: Hizala

en: Align _Horizontal
tr: Yatay hizala

en: Align _Vertical
tr: Dikey hizala

en: Alignment:
tr: Hizalama:

en: All
tr: Hepsi

en: Allow
tr: İzin ver

en: An Ethernet bus
tr: Ethernet veriyolu

en: An external DAT drive
tr: Harici DAT sürücüsü

en: Apply
tr: Uygula

en: Arc
tr: Yay

en: Arrow Properties
tr: Ok Özellikleri

en: Aspect
tr: İfade

en: Assemble
tr: Biraraya topla

en: Attach
tr: Tuttur

en: Attribute
tr: Özellik

en: Attribute data
tr: Özellik verisi

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Attributes visible
tr: Özellikleri göster

en: Autoload at startup
tr: Başlangıçta otomatik yükle

en: Automatically gray vertical flows:
tr: Dikey okları otomatikman grileştir:

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Colour
tr: Arkaplan Rengi

en: Begin
tr: Başla

en: Beziergon
tr: Bezyergen

en: Bezierline
tr: Bezyer çizgisi

en: Biological
tr: Biyolojik

en: Blanked Box
tr: Boşluklu Kutu

en: Blanked Dot
tr: Boşluklu nokta

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom:
tr: Alt:

en: Boundary
tr: Sınır

en: Box
tr: Kutu

en: Branch
tr: Dal

en: Bring to _Front
tr: Arkaya gönder

en: Browse
tr: Gözat

en: By extension
tr: Uzantısına göre

en: Call
tr: Çağrı

en: Can't connect to session manager!
tr: Oturum yöneticisine bağlanamdım!

en: Can't export png without libart!
tr: libart olmadan png dışarı gönderilemez

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
tr: Nesne tipi %s için ikon dosyaı %s açılamadı

en: Capture
tr: Yakala

en: Center
tr: Orta

en: Channel
tr: Kanal

en: Check
tr: Denetle

en: Chemical
tr: Kimyasal

en: Chronogram diagram objects
tr: Zamanlama diyagram nesneleri

en: Class
tr: Sınıf

en: Class name:
tr: Sınıf adı:

en: Class scope
tr: Sınıf faaliyeti

en: Close
tr: Kapat

en: Close Diagram?
tr: Diyagram Kapatılsın mı?

en: Collaboration
tr: Işbirliği

en: Colour:
tr: Renk:

en: Combine
tr: Birleştir

en: Comment
tr: Açıklama

en: Compact
tr: Kompakt

en: Composition
tr: Kompozisyon

en: Compound end outside compound
tr: Bileşiğin dışında bileşik son

en: Compress
tr: Sıkıştır

en: Compress saved files:
tr: Kaydedilen dosyaları sıkıştır :

en: Computer Graphics Metafile export filter
tr: CGM dışarı gönderme filtresi

en: Connect
tr: Bağla

en: Connected
tr: Bağlı

en: Connection Points:
tr: Bağlantı noktaları:

en: Constraint:
tr: Kısıt:

en: Contributors:
tr: Destekleyenler:

en: Control
tr: Denetle

en: Control Magnitude
tr: Büyüklüğü Denetle

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Copy Text
tr: Metni kopyala

en: Corner radius
tr: Köşe eni

en: Corner rounding:
tr: Köşe yuvarlama:

en: Could not create PNG header info structure
tr: PNG başlık yapısını yaratamadım

en: Could not create PNG write structure
tr: PNG yazma yapısını yaratamadım

en: Could not create per-user Dia config directory
tr: Kullanıcıya özel dia ayar dizinini yaratamadım

en: Could not deduce correct path for `%s'
tr: `%s' için doğru dizinlemeyi arıtamadım

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
tr: `%s''yi kaydetmek için kullanılanacak 
    dışarıdan alım filtresini belirleyemedim

en: Could not find help directory
tr: Yardım dizini bulunamadı

en: Could not find plugin init function in `%s'
tr: `%s''de eklenti başlangıç işlevini bulamadım

en: Could not initialize Bonobo!
tr: Bonobo'yu başlatamadım!

en: Could not load plugin `%s'
    %s
tr: `%s' eklentisini yükleyemedim
    %s

en: Could not open `%s'
tr: `%s''yi açamadım

en: Could not open `%s' for writing
tr: `%s''yi yazmak için açamadım

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs, exiting...
tr: Nesne kütüphanesina bakarken normal nesneleri bulamadım, çıkıyorum ...

en: Couldn't identify FIG object: %s
tr: FIG nesnesi tanınamadı: %s

en: Couldn't open: '%s' for reading.
tr: `%s' okunmak için açılamadı.

en: Couldn't open: '%s' for writing.
tr: `%s''yi yazmak için açamadım .

en: Couldn't read flipped bit: %s
tr: Flipped bit okunamadı: %s

en: Couldn't read text info: %s
tr: Metin bilgisi okunamadı: %s

en: Couple
tr: Çift

en: Create
tr: Yarat

en: Create Arc
tr: Yay yarat

en: Create Beziergon
tr: Bezyergen yarat

en: Create Bezierline
tr: Bezyer çizgisini yarata

en: Create Box
tr: Kutu yarat

en: Create Ellipse
tr: Elips yarat

en: Create Image
tr: Resim yarat

en: Create Line
tr: Çizgi yarat

en: Create Polygon
tr: Poligon yarat

en: Create Polyline
tr: Çizgin yarat

en: Create Text
tr: Metin yarat

en: Create Zigzagline
tr: Zikzak çizgisi yarat

en: Create a (large) package
tr: (Büyük) bir paket yarat

en: Create a (small) package
tr: (Küçük) bir paket yarat

en: Create a branch
tr: Bir dal yarat

en: Create a class
tr: Bir sınıf yarat

en: Create a component
tr: Bir bileşen yarat

en: Create a message
tr: Bir mesaj yarat

en: Create a node
tr: Bir düğüm yarat

en: Create a note
tr: Bir not yarat

en: Create a template class
tr: Bir şablon sınıfı yarat

en: Create an object
tr: Bir nesne yarat

en: Create new diagram
tr: Yeni bir diyagram yarat

en: Crush
tr: Ez

en: Curve distance
tr: Kavis uzaklığı

en: Cusp control
tr: Ekçe denetim

en: Custom
tr: Özel

en: Custom XML shapes loader
tr: Özel XML şekil yükleyicisi

en: Cut
tr: Kes

en: Cut Text
tr: Metni kes

en: Dash length:
tr: Tire uzunluğu:

en: Dash-Dot
tr: Tire-noktalı

en: Dash-Dot-Dot
tr: Tire-nokta-noktalı

en: Dashed
tr: Tireli

en: Data
tr: Veri

en: Decision
tr: Karar

en: Decrease
tr: Azalt

en: Def. value:
tr: Öntanımlı değer:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete  connection point
tr: Bağlantı noktasını sil

en: Delete Corner
tr: Köşeyi sil

en: Delete Handle
tr: Yöneticiyi sil

en: Delete Layer
tr: Katmanı sil

en: Delete Segment
tr: Bölümü sil

en: Delete connection point
tr: Bağlantı noktasını sil

en: Delete segment
tr: Bölüm sil

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Destroy
tr: Yoket

en: Detach
tr: Ayır

en: Details...
tr: Detaylar...

en: Determine file type:
tr: Dosya tipini belirle:

en: Dia v %s
tr: Dia sürüm %s

en: Dia v %s by Alexander Larsson
tr: Alexander Larsson'un Dia v, sürüm %s

en: Diagram Defaults
tr: Diyagram Öntanımlı Değerleri

en: Diagram Editor
tr: Diyagram Düzenleyicisi

en: Diagram Menu
tr: Diyagram menüsü

en: Diagram Properties
tr: Diagram Özellikleri

en: Diagram Properties...
tr: Diyagram Özellikleri ...

en: Diagram modified!
tr: Diagram değiştirildi!

en: Diagrams:
tr: Diyagramlar:

en: Differentiate
tr: Farklılaştır

en: Diffuse
tr: Dağıt

en: Dimension Origin
tr: Boyut kökü

en: Direction:
tr: Yön:

en: Discern
tr: Fark et

en: Discharge
tr: Boşalt

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Disperse
tr: Yay

en: Diverge
tr: Ayrıl

en: Divide
tr: Böl

en: Doesn't look like a Fig file: %s
tr: FIG dosyası gibi görünmüyor: %s

en: Don't show the splash screen
tr: Açılış ekranını gösterme

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Dotted arrow
tr: Noktalı ok

en: Draw arrow heads on upward arcs:
tr: Üste gösteren oklarda ok-başlarını göster:

en: Draw background
tr: Ardalanı boya

en: Draw border
tr: Kenarları çiz

en: Drawing Interchange File
tr: Çizim Takas Dosyası (Drawing Interchange File)

en: Drawing Interchange File import and export filters
tr: DIF dışarı gönderme ve dışardan alma filtreleri

en: Drill
tr: Del

en: Edit Layer Attributes
tr: Katman özelliklerini düzenle

en: Eject
tr: Çıkar

en: Ellipse
tr: Elips

en: Empty
tr: Boş

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Encapsulated Postscript
tr: Encapsulated Postscript (EPS)

en: End
tr: Son

en: End arrow
tr: Bitiş oku

en: End point
tr: Bitiş noktası

en: Energy
tr: Enerji

en: Entity
tr: Varlık

en: Entity/Relationship diagram objects
tr: Varlık/İlişki diyagram nesneleri

en: Equal Distance
tr: Eşit mesafede

en: Error
tr: Hata

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
tr: %s diyagramsi yüklenirken hata oldu.
    Bir Dia dosyası değil.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
tr: %s diyagramı yüklenirken hata oldu.
    Bilinmeyen dosya tipi.

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
tr: Diyagram yüklenirken hata oldu.
    Bağlı nesne dokümanda bulunamadı.

en: Error loading diagram.
    connection handle does not exist.
tr: Diyagram yüklenirken hata oldu .
    bağlantı yöneticisi yok.

en: Error loading diagram.
    connection point does not exist.
tr: Diyagram yüklenirken hata oldu .
    bağlantı noktası yok.

en: Error occured while printing
tr: Yazdırırken bir hata oluştu

en: Error occurred while writing PNG
tr: PNG'i yazarken hata oldu

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s seçeneğinde hata var : %s .
    `%s --help' ile erişilebilir komut seçeneklerini görebilirsiniz.

en: Error parsing point.
tr: Okuma noktası hatası

en: Error while reading %dth of %d points: %s
tr: %d inci %d noktasını okurken hata oluştu : %s

en: Evaporate
tr: Buharlaştır

en: Event specification
tr: Olay koşulları

en: Export
tr: Aktar

en: Export Diagram
tr: Diyagramı başka bir formata dönüştür (export)

en: Export Options
tr: Dönüştürme seçenekleri

en: Export loaded file and exit
tr: Yüklenen dosyayı ithal et ve çık

en: Failed to save file '%s'.
tr: `%s' dosyası kaydedilemedi.

en: Fasten
tr: İliştir

en: File
tr: Dosya

en: File already exists
tr: Dosya zaten var

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: File: %s type/version unsupported.
tr: %s : dosya tipi/sürümü desteklenmiyor .

en: Fill colour
tr: Dolgu rengi

en: Filled Diamond
tr: Dolgulu mücevher

en: Filled Ellipse
tr: Dolgulu elips

en: Filled Triangle
tr: Dolgulu üçgen

en: Fit to:
tr: Uyumlandır:

en: Flip Horizontal
tr: Yatay ters çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey ters çevir

en: Flip horizontal
tr: Yatay çevir

en: Flip vertical
tr: Dikey çevir

en: Flow style:
tr: Akış stili:

en: Flow type:
tr: Akış tipi:

en: Flow:
tr: Akış:

en: Flowchart objects
tr: Akış diyagram nesneleri

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font %s not found, using Courier instead.
tr: Yazıtipi %s bulunamadı, o'nun yerine Courier'i kullanıyorum.

en: Font size
tr: Yazıtipi boyutu

en: Font size:
tr: Yazıtipi boyutu:

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Fontsize:
tr: Yazıtipi boyutu:

en: Force
tr: Güç

en: Foreground & background colors.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
tr: Önalan ve ardalan renkleri. Ufak siyah ve beyaz kareler renkleri ilk haline getirUfak oklar renkleri değiştirir. Çift-tıklayıp renkleri değiştirebilirsiniz.

en: Form Entrance
tr: Form Girişi

en: Formal parameter data
tr: Formal parametre verisi

en: From A to B
tr: A'den B'ye

en: From B to A
tr: B'den A'ya

en: Function structure diagram objects
tr: Fonksiyon yapısı diyagram nesneleri

en: GRAFCET OR/AND vergent
tr: GRAFCET VEYA/VE kenarı

en: GRAFCET diagram objects
tr: GRAFCET diyagram nesneleri

en: Gamma Rays
tr: Gama Işınlar

en: Gas
tr: Gaz

en: Grid
tr: Izgara

en: Grid Lines
tr: Çizgiler

en: HP Graphics Language export filter
tr: HP Grafik Filtresi dışarı gönderme filtresi

en: Half Head
tr: Yarım baş

en: Hand
tr: El

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Hold
tr: Tut

en: Hollow Ellipse
tr: Boş elips

en: Hollow Triangle
tr: Boş üçgen

en: Human
tr: İnsan

en: Human Force
tr: İnsan Gücü

en: Human Motion
tr: İnsan Hareketi

en: Hydraulic
tr: Hidrolik

en: Image
tr: Resim

en: Image file
tr: Resim dosyası

en: Image file:
tr: Resim dosyası:

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
tr: Resmin sıra uzunluğu maksimum hücre genişliğinden fazla.
    Resim CGM'e gönderilemedi.

en: Implementation
tr: Uygulama

en: Imply resource (not shown downstairs)
tr: Kaynağı içer(aşağıda gösterilmeyen)

en: Import
tr: Al

en: Import resource (not shown upstairs)
tr: Kaynağı al (üste gösterilmeyen)

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
tr: Hatalı x noktası değeri "%s" %f; dikkate alınmadı.

en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
tr: Hatalı y noktası değeri "%s" %f; dikkate alınmadı.

en: Increase
tr: Artır

en: Inhibit
tr: Tut

en: Initial step
tr: Ilk adım

en: Input
tr: Girdi

en: Insulate
tr: Ayır

en: Integral Symbol
tr: İntegral İşareti

en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
tr: İç hata: Bezyer çizgisinin bitiş noktasının köşe tipini belirtirken

en: Intersect
tr: Kesiştir

en: Invert
tr: Dönüştür

en: Join
tr: Birleştir

en: Keep aspect ratio
tr: Oranları koru

en: Keep aspect ratio:
tr: Oranları koru:

en: Lathe
tr: Torna

en: Layer name:
tr: Katman ismi:

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Left
tr: Sol

en: Left Cardinality:
tr: Sol sayallık:

en: Left:
tr: Sol:

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Lift
tr: Kaldır

en: Line
tr: Çizgi

en: Line Style Properties
tr: Çizgi Stil Özellikleri

en: Line colour
tr: Çizgi rengi

en: Line style
tr: Çizgi biçemi

en: Line width
tr: Çizgi Genişliği

en: Line width:
tr: Çizgi Genişliği:

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Liquefy
tr: Sıvılaştır

en: Liquid
tr: Sıvı

en: Load
tr: Yükle

en: Loaded:
tr: Yüklendi:

en: Loading ...
tr: Yükleniyor...

en: Locate
tr: Yer belirle

en: Lock
tr: Kilitle

en: Lower Layer
tr: Katmanı alçalt

en: Macro call
tr: Makro çağrısı

en: Macro call step
tr: Makro çağrı adımı

en: Macro entry step
tr: Makro başlangıç adımı

en: Macro exit step
tr: Makro bitiş adımı

en: Magnetic Energy
tr: Manyetik Enerji

en: Magnify
tr: Büyüteç

en: Magnify:
tr: Büyüt:

en: Maintainer: James Henstridge
tr: Sürdüren : James Henstridge

en: Margins
tr: Kenarlar

en: Mark
tr: İşaretle

en: Material
tr: Madde

en: Mechanical
tr: Mekanik

en: Message type:
tr: Ileti tipi:

en: Message:
tr: Ileti:

en: Microwaves
tr: Mikrodalgalar

en: Mix
tr: Karıştır

en: Modified diagrams exists.
    Are you sure you want to quit?
tr: Değişiklikler yapılmış .
    Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Modify
tr: Değiştir

en: Modify object(s)
tr: Nesne(leri) değiştir

en: Mount
tr: Bağla

en: Move
tr: Taşı

en: Move down
tr: Aşağa taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Multi-bit data
tr: Çoklu-bitlik veri

en: Multiplicity:
tr: Çoklu oluşum:

en: NULL tooldata in tool_menu_select
tr: tool_menu_select'de tooldata NULL olarak verildi

en: NULL tooldata in tool_select_update
tr: tool_select_update'de NULL bilgisi verildi

en: Name:
tr: İsim:

en: Native Dia Diagram
tr: Gerçek Dia Diyagramı

en: Negative corner radius, negating
tr: Eksi köşe yarıçapı, eksileştiriliyor

en: Network
tr: Ağ

en: Network diagram objects
tr: Ağ diyagram nesneleri

en: New
tr: Yeni

en: New Layer
tr: Yeni Katman

en: New _View
tr: _Yeni bakış

en: New diagram:
tr: Yeni diyagram

en: New layer
tr: Yeni katman

en: New window:
tr: Yeni pencere:

en: No
tr: Hayır

en: No existing object to paste.
tr: Yapıştırılanacak nesne yok .

en: No object menu
tr: Nesne menüsü yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Notice
tr: Not

en: Number of undo levels:
tr: Geri alma seviyesi:

en: OK
tr: Tamam

en: OR
tr: VEYA

en: OUTPUT
tr: ÇIKTI

en: Object defaults
tr: Nesne öntanımlı ayarları

en: Object properties
tr: Nesne özellikleri

en: Object properties:
tr: Nesne özellikleri:

en: Objects and filters internal to dia
tr: Dia'nın iç nesne ve filtreleri

en: Open Diagram
tr: Diyagram aç

en: Open Options
tr: Seçenekleri aç

en: Operation data
tr: Işlem verisi

en: Operations
tr: Işlemler

en: Operations visible
tr: Eylemleri göster

en: Orient
tr: Yön

en: Orientation
tr: Yön

en: Orthflow type:
tr: Ters-akışın tipi:

en: Orthflow:
tr: Ters-akış:

en: Pack
tr: Paketle

en: Page Set_up...
tr: Sayfa ayarları...

en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarı

en: Page breaks:
tr: Sayfa kırılımlara:

en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

en: Paper type:
tr: Kağıt türü:

en: Parameter data
tr: Parametre verisi

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Parameters:
tr: Parametreler

en: Paste _Text
tr: Metni _yapıştır

en: Patterns are not supported by Dia
tr: Patern'ler henüz Dia tarafından desteklenmiyor

en: Please visit http://www.lysator.liu.se/~alla/dia for more info
tr: Lütfen daha fazla bilgi için http://www.lysator.liu.se/~alla/dia 'yı ziyaret ediniz

en: Plug-ins
tr: Eklentiler

en: Pneumatic
tr: Havalı/Pnömatik

en: Polish
tr: Parlat

en: Polygon
tr: Poligon

en: Polygon import is not implemented yet
tr: Dışarıdan Poligon alma henüz uygulanamıyor

en: Polyline
tr: Çizgin

en: Portable Network Graphics
tr: Portable Network Graphics (PNG)

en: Position
tr: Konum

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Premature end of FIG file
tr: FIG dosyası erken bitişi

en: Pressure
tr: Basınç

en: Prevent
tr: Koru

en: Print Diagram
tr: Diyagramı yazdır

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Private
tr: Özel

en: Properties:
tr: Özellikler:

en: Protected
tr: Korumalı

en: Provision
tr: Sağla

en: Public
tr: Kamusal

en: Purify
tr: Temizle

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit, are you sure?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Radio waves
tr: Radyo dalgaları

en: Radioactive
tr: Radyoaktif

en: Raise Layer
tr: Katmanı yükselt

en: Random Motion
tr: Rasgele Hareket

en: Really close?
tr: Gerçekten kapatayım mı?

en: Receive
tr: Al

en: Receive message
tr: Mesajı Al

en: Recognize
tr: Tanı

en: Recursive
tr: Tekrarlı

en: Regular step
tr: Kurallı adım

en: Relationship
tr: İlişki

en: Release
tr: Bırak

en: Remove
tr: Sil

en: Replace
tr: Yer değiştir

en: Represent
tr: Temsil et

en: Reset tools after create:
tr: Yarattıktan sonra araçları önayarlara dönüştür

en: Resist
tr: Dayan

en: Return
tr: Geri döndür

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects:
tr: Ters tarafa çekme 
    nesnelerin kesimlerini belirtir :

en: Right
tr: Sağ

en: Right Cardinality:
tr: Sağ sayallık:

en: Right:
tr: Sağ:

en: Role:
tr: Rol:

en: Rotate:
tr: Döndür:

en: Rotational Energy
tr: Dönüşümsel Enerji

en: SADT Arrow
tr: SADT Oku

en: SADT box
tr: SADT kutusu

en: SADT diagram objects
tr: SADT diyagram nesneleri

en: Same Type
tr: Aynı tip

en: Sand
tr: Kum

en: Save Diagram
tr: Diyagramı kaydet

en: Scalable Vector Graphics
tr: Ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG)

en: Scale:
tr: Ölçekle:

en: Scaling
tr: Ölçekleme

en: Scroll
tr: Kaydır

en: Scroll around the diagram
tr: Diyagramın etrafında gez

en: Secure
tr: Güvenli

en: Select Printer
tr: Yazıcıyı seç

en: Select color
tr: Rengi seçiniz

en: Select image file
tr: Resim dosyasını seç

en: Send
tr: Gönder

en: Send to _Back
tr: Öne getir

en: Separate
tr: Ayır

en: Shape
tr: Şekil

en: Shear angle
tr: Kesim açısı

en: Shear angle:
tr: Kesim açısı:

en: Shield
tr: Kalkan

en: Show _All
tr: _Hepsini göster

en: Show _Connection Points
tr: _Bağlantı noktalarını göster

en: Show _Rulers
tr: Cetvelleri göster

en: Show arrow
tr: Oku göster

en: Show arrow:
tr: Oku göster:

en: Show attributes
tr: Özellikleri göster

en: Show border:
tr: Kenarı göster:

en: Show this help message
tr: Bu yardım iletisini göster

en: Shows a red dot to figure the step's activity
tr: Adım eylemini belirlemek için kırmızı bir nokta gösterir

en: Side A
tr: Taraf A

en: Side B
tr: Taraf B

en: Signal
tr: Sinyal

en: Simple
tr: Basit

en: Slashed Cross
tr: Karşılıklı çarpı

en: Smooth control
tr: Yumuşak Denetim

en: Snap to:
tr: Yakalama hedefi:

en: Solid
tr: Katı

en: Solid lines:
tr: Dolgun çizgileri:

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Spline import is not implemented yet
tr: Spline dışarıdan alma henüz uygulanamıyor

en: Standard objects
tr: Standart nesneler

en: Start arrow
tr: Başlangıç oku

en: Start point
tr: Başlama noktası

en: Status
tr: Durum

en: Steady
tr: Sağlam

en: Steer
tr: Yönlendir

en: Step name
tr: Adım adı

en: Step type
tr: Adım tipi

en: Stereotype:
tr: Stereotip:

en: Straighten
tr: Doğrult

en: Sublimate
tr: Sublimat

en: Subprogram call step
tr: Altişlem çağrı adımı

en: Support
tr: Destekle

en: Suppress Attributes
tr: Özellikleri gizle

en: Suppress operations
tr: Eylemleri gizle

en: Switch
tr: Değiştir

en: Symmetric control
tr: Simetrik denetim

en: Taking point value of non-point node.
tr: Nokta-olmayan 'node'un nokta değerini alınıyor.

en: TeX PSTricks macros
tr: TeX PSTricks makroları

en: TeX Pstricks export filter
tr: TeX Pstricks dışarı gönderme filtresi

en: Template class
tr: Şablon sınıfı

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Text
tr: Metin

en: Text alignment
tr: Metin hizalama

en: Text colour
tr: Metin rengi

en: Text padding
tr: Metin yenlemesi

en: Text padding:
tr: Metin yenlenmesi

en: The anti aliased renderer is buggy, and may cause
    crashes.  We know there are bugs in it, so don't
    bother submitting another report if it crashes
tr: Düzeltmeleri gösterim şu an hatalı, ve çökebilir
    Burada çoğu hatanın barındığını biliyoruz
    ve lütfen bunla alakalı hata çıktılarını göndermeyin

en: The boolean equation of the condition
tr: Koşulun boolean eşitliği

en: The boolean equation of the receptivity
tr: Yeniliğin boolean eşitliği

en: The condition's color
tr: Koşulun rengi

en: The condition's font size
tr: Koşulun Yazıtipi boyutu

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: `%s' zaten var .
    Üstüne yazmak ister misiniz?

en: The identifier which appears in the lower right corner of the Box
tr: Kutunun alt sağ kenarında görünen tanımlayıcı

en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
tr: '%s' resim dosyası o dizinde bulunamadı .
    O'nun yerine `%s''yi kullanıyorum

en: The image file '%s' was not found.
tr: `%s' resim dosyası bulunamadı .

en: The kind of step
tr: Adımın tipi

en: The name of the step
tr: Adımın ismi

en: The receptivity's color
tr: Yeniliğin rengi

en: The receptivity's font
tr: Yeniliğin yazıtipi

en: The receptivity's font size
tr: Yeniliğin yazıtipi boyutu

en: This action is a call to a macro-step
tr: Bu eylem bir macro-step'e çağrıdır

en: This is a FIG version %d.%d file, I may not understand it
tr: Bu %d.%d FIG versiyonu, analamayabilirim

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
tr: Nesne Geri Alma/Tekrarlama desteklemiyor.
    Geri Alma bilgisi silindi.

en: This object has no defaults.
tr: Bu nesnenin öntanımlı ayarı yoktur.

en: This object has no properties.
tr: Bu nesnenin özellikleri yoktur .

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
tr: Okumayı kolaylaştırmak için başlangıç ve bitiş akışgrileştirilebilir

en: Top
tr: Üst

en: Top:
tr: Üst:

en: Torque
tr: Tork

en: Total:
tr: Toplam:

en: Transfer
tr: Gönder

en: Transitive
tr: Geçişli

en: Translational Energy
tr: Çevrimsel Enerji

en: Transmit
tr: Gönder

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia, using double-dotted
tr: Üç noktalı çizgiler henüz Dia tarafından desteklenmiyor, iki noktalı çizgi kullanılacak

en: Type:
tr: Tip:

en: UML Lifeline
tr: UML Yaşam Çizgisi

en: Unified Modelling Language diagram objects
tr: UML diyagram nesneleri

en: Union
tr: Birleştir

en: Unknown object type %d
tr: Bilinmeyen nesne tipi %d

en: Unknown polyline subtype: %d
tr: Bilinmeyen polyline alt-tipi: %d

en: Unload
tr: Kaldır

en: Untitled-%d
tr: İsimsiz-%d

en: Use menu bar:
tr: Menü çubuğunu kullan:

en: User Interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: User function
tr: Kullanıcı fonksiyonu

en: User/Device Fn
tr: Kulanıcı / Aygıt Fn

en: Value:
tr: Değer:

en: Verb
tr: Fiil

en: Vergent type:
tr: Kenar tipi:

en: Verify
tr: Doğrula

en: View Defaults
tr: Öntanımlı ayarları göster

en: Visibility:
tr: Görünebilinirlik:

en: Visible spacing
tr: Görülebilir boşluk

en: Visible:
tr: Görünebilinirlik:

en: Voltage
tr: Voltaj

en: Volumetric Flow
tr: Hacimsel Akış

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning no X Font for %s found, 
    using %s instead.
tr: Uyarı: %s için X yazıtipi bulunamadı,
    O'nun yerine %s'yi kullanıyorum .

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Wish function
tr: İstek fonksiyonu

en: WordPerfect Graphics export filter
tr: WordPerfect Graphics dışarı gönderme filtresi

en: X Size:
tr: X boyutu:

en: X-Rays
tr: X-Işınları

en: XFig File Format
tr: XFig dosya tipi

en: Y Size:
tr: Y boyutu:

en: Yes
tr: Evet

en: You must specify a file, not a directory.
tr: Bir dizin değil, bir dosyayı belirtmek zorundasınız.

en: Zigzagline
tr: Zikzak Çizgi

en: Zoom
tr: Büyült

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Zoom in 50%
tr: %50 yakınlaştır

en: Zoom out 50%
tr: %50 uzaklaştır

en: [OPTION...] [FILE...]
tr: [SEÇENEKLER...] [DOSYA...]

en: _AntiAliased
tr: _Düzeltmeli

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Dialogs
tr: D_iyaloglar

en: _Export...
tr: _Dışarı gönder ...

en: _Group
tr: Grupla

en: _Layers
tr: _Katmanlar

en: _New diagram
tr: _Yeni diyagram

en: _Objects
tr: N_esneler

en: _Print Diagram...
tr: Diyagramı yazdır...

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Select
tr: _Seç

en: _Snap To Grid
tr: Çizgiye takıl

en: _Tools
tr: Araçlar

en: _Ungroup
tr: Gruplamayı kaldır

en: _Visible Grid
tr: _Görülebilinir Çizgi

en: _Zoom
tr: _Büyült

en: `%s' is not a directory
tr: `%s' bir dizin değil

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
tr: '%s' '%s'lerden biri değil veya '%s'

en: by
tr: yoluyla

en: dia shape file
tr: Dia şekil dosyası

en: disable arrow heads
tr: ok başlıklarını kapat

en: no
tr: hayır

en: none
tr: hiçbiri

en: yes
tr: evet
