gnomeicu - en to sv translation catalogue (547 entries)

en: 
    Reason:
sv: 
    Anledning:

en:    to
sv:    till

en:   Add To List
sv:  Lägg till i listan

en:   Authorize User
sv:   Ge användaren behörighet

en:   Away
sv:   Frånvarande

en:   Chat Request...
sv:   Chattförfrågan...

en:   Contact List...
sv:   Kontaktlista...

en:   Do Not Disturb
sv:   Stör inte

en:   File Request...
sv:   Filöverföringsförfrågan...

en:   Free for Chat
sv:   Ledig för chatt

en:   Hide shortcut
sv:   Göm genväg

en:   History...
sv:   Historik...

en:   Invisible
sv:   Osynlig

en:   Lists
sv:   Listor

en:   Message...
sv:   Meddelande...

en:   Not Available
sv:   Inte anträffbar

en:   Occupied
sv:   Upptagen

en:   Offline
sv:   Frånkopplad

en:   Online
sv:   Ansluten

en:   Read Away Message
sv:   Läs frånvaromeddelande

en:   Read Do not Disturb Message
sv:   Läs stör-inte-meddelande

en:   Read N/A Message
sv:   Läs inte-anträffbar-meddelande

en:   Read Occupied Message
sv:   Läs upptagenmeddelande

en:   Remove User...
sv:   Ta bort användare...

en:   Rename User...
sv:   Döp om användare...

en:   Show shortcut
sv:   Visa genväg

en:   User Info...
sv:   Användarinfo...

en: %s has added you to her list
sv: %s har lagt till dig i sin lista

en: %s has added you to his list
sv: %s har lagt till dig i sin lista

en: %s has added you to his/her list
sv: %s har lagt till dig i sin lista

en: %s has left the chat session.
sv: %s har lämnat chattsessionen.

en: %s is online
sv: %s är ansluten

en: %s status
sv: Status för %s

en: %u: %u Users Online
    %s
sv: %u: %u anslutna användare
    %s

en: %u: 0 Users Online
sv: %u: 0 anslutna användare

en: %u: 0 Users Online
    %s
sv: %u: 0 anslutna användare
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
sv: %u: 1 ansluten användare
    %s

en: (C) 1999-2001 Jeremy Wise
sv: © 1999-2001 Jeremy Wise

en: AWAY
sv: FRÅNV

en: About
sv: Om

en: About...
sv: Om...

en: About:
sv: Om:

en: Accept Chat Request from %s?
sv: Acceptera chattförfrågan från %s?

en: Accept file from %s?
sv: Acceptera fil från %s?

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a contact to your list
sv: Lägg till en kontakt till din lista

en: Add all files in directory
sv: Lägg till alla filerna i katalogen

en: Add files...
sv: Lägg till filer...

en: Add selected files
sv: Lägg till markerade filer

en: Add to List
sv: Lägg till i listan

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
sv: Lägg till/Ta bort kontakter till/från din ignoreringslista

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
sv: Lägg till/Ta bort kontakter till/från din osynliga lista

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
sv: Lägg till/ta bort kontakter till/från din uppmärksammande vid anslutning-lista

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
sv: Lägg till/Ta bort kontakter till/från din synliga lista

en: Added to Users List
sv: Tillagd till användarlistan

en: Age
sv: Ålder

en: Age:
sv: Ålder:

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Allow
sv: Medge

en: Allow others to see me on websites
sv: Låt andra se mig på hemsidor

en: American Samoa
sv: Samoa

en: Antigua
sv: Antigua och Barbuda

en: Applet
sv: Panelprogram

en: Application will be run with 3 arguments:
    Your current status, contact's UIN, Contact's nickname
sv: Programmet kommer att köras med tre argument:
    Din aktuella status, kontaktens UIN och kontaktens smeknamn

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
sv: Vill du verkligen ta bort
    %s från kontaktlistan?

en: Armenia
sv: Armenien

en: Ascension Island
sv: Ascensionön

en: Australia
sv: Australien

en: Australian Antarctic Territory
sv: Australiska Antarktisterritoriet

en: Austria
sv: Österrike

en: Auth Request from %s:
sv: Behörighetsförfrågan från %s:

en: Auth:
sv: Behörighet:

en: Authorization Request
sv: Behörighetsförfrågan

en: Authorization notification received
sv: Auktoriseringsnotifiering mottagen

en: Authorization request received
sv: Auktoriseringsbegäran mottagen

en: Authorized By User
sv: Berättigad av användare

en: Auto Away
sv: Automatisk frånvaro

en: Auto N/A message:
sv: Automatiskt inte anträffbar-meddelande:

en: Auto N/A time out is
sv: Väntetiden innan du blir inte anträffbar är

en: Auto away message:
sv: Meddelande för automatisk frånvaro:

en: Auto away time out is
sv: Väntetiden innan du automatiskt blir frånvarande är

en: Automatically Popup Message Windows
sv: Visa meddelandefönster automatiskt

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
sv: Visa hela svarsdialogen automatiskt

en: Automatically accept file transfers
sv: Acceptera filöverföringar automatiskt

en: Automatically hide main window after
sv: Göm programfönstret automatiskt efter

en: Automatically reconnect on forced disconnection
sv: Koppla automatiskt upp igen vid tvingad frånkoppling

en: Away
sv: Frånvarande

en: Away Message %d
sv: Frånvaromeddelande %d

en: Away Messages
sv: Frånvaromeddelanden

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Background
sv: Bakgrund

en: Before you can use this program, you must
    provide some information. You will not need
    to do this again, unless you remove your
    ~/.gnome/GnomeICU file.
sv: Innan du kan använda detta program måste
    du ange en del information. Du kommer inte
    att behöva göra detta igen, såvida du inte
    tar bort filen ~/.gnome/GnomeICU.

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Birthday:
sv: Födelsedag:

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: CP1250 <-> ISO-8859-2 translation
sv: CP1250 <-> ISO-8859-2-översättning

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Can't connect to server
     Adding new user failed
sv: Kan inte ansluta till servern
     Tilläggning av användare misslyckades

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot listen to socket, port %u
sv: Kan inte lyssna på uttag, port %u

en: Cape Verde Islands
sv: Kap Verde-öarna

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Cellular:
sv: Mobil:

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Change Status
sv: Ändra status

en: Change User _Info...
sv: Ändra din _information...

en: Change your personal information
sv: Ändra din personliga information

en: Chat Request
sv: Chattförfrågan

en: Chat Request Refused
sv: Chattförfrågan nekad

en: Chat Session terminated
sv: Chattsessionen avbruten

en: Chat beep sound
sv: Chattpipljud

en: Chat request received
sv: Chattförfrågan mottagen

en: Check spelling in messages
sv: Stavningskontrollera meddelanden

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: City:
sv: Stad:

en: Clear
sv: Töm

en: Clear all stored history?
sv: Töm all lagrad historik?

en: Close
sv: Stäng

en: Close Chat
sv: Stäng chatt

en: Cocos-Keeling Islands
sv: Kokos-Keelingöarna

en: Colors
sv: Färger

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Company:
sv: Företag:

en: Compatibility with applet version (ignored)
sv: Kompatibilitet med panelprogramsversion (ignoreras)

en: Completed:
sv: Färdigt:

en: Configure GnomeICU
sv: Konfigurera GnomeICU

en: Congo
sv: Kongo

en: Connect to server on startup
sv: Anslut till ICQ-servern vid programstart

en: Connected for a session.
sv: Ansluten för en session.

en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

en: Contact List
sv: Kontaktlista

en: Contact List Received
sv: Kontaktlista mottagen

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Country:
sv: Land:

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Current File
sv: Aktuell fil

en: Current File:
sv: Aktuell fil:

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
sv: Kyrillisk CP1251<->KOI8-U-översättning

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: DELETED
sv: BORTTAGEN

en: DND
sv: STÖREJ

en: Debug
sv: Felsök

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Dem. Rep. of the Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Denmark
sv: Danmark

en: Department:
sv: Avdelning:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Dialog
sv: Dialogfönster

en: Do Not Disturb
sv: Stör inte

en: Do not Disturb
sv: Stör inte

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Download Themes
sv: Hämta teman

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
sv: Dra användare som du vill lägga till i din
    uppmärksammande vid anslutning-lista till detta
    fönster, och klicka sedan på "Verkställ".

en: Drag the users you wish to send
    to %s to this window, and then click the
    "Send" button below.
sv: Dra de användare som du vill skicka
    till %s till detta fönster, och klicka
    sedan på knappen "Skicka" nedan.

en: Dump Client-Client Packets
sv: Dumpa klient-till-klient-paket

en: Dump Client-Server Packets
sv: Dumpa klient-server-paket

en: E-Mail
sv: E-post

en: E-Mail Address:
sv: E-postadress:

en: Egypt
sv: Egypten

en: Email
sv: E-post

en: Email:
sv: E-post:

en: Enable beeps
sv: Använd pip

en: Enable sounds
sv: Använd ljud

en: Enable sounds only when online
sv: Använd ljud endast när du är ansluten

en: Enable/Disable Sound
sv: Slå på/stäng av ljud

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Error %x on connection:
     Too many clients from the same IP address
sv: Fel %x vid anslutning:
     För många klienter från samma IP-adress

en: Error %x on connection: Bad UIN
sv: Fel %x vid anslutning: Felaktigt UIN

en: Error %x on connection: Rate exceeded
sv: Fel %x vid anslutning: Frekvens överskreds

en: Error %x on connection: Unknown
sv: Fel %x vid anslutning: Okänd

en: Error %x on connection: Unknown UIN
sv: Fel %x vid anslutning: Okänt UIN

en: Error %x on connection: Wrong password
sv: Fel %x vid anslutning: Fel lösenord

en: Error %x on connection: please try again
sv: Fel %x vid anslutning: försök igen

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Existing ICQ # - Select this if you already
    have an account which you'd like to use with
    GnomeICU.
sv: Befintligt ICQ-nummer - Välj detta om du
    redan har ett konto som du vill använda
    i GnomeICU.

en: F. Name:
sv: Förnamn:

en: F.Y.R.O.M. (Former Yugoslav Republic of Macedonia)
sv: Före detta jugoslaviska republiken Makedonien

en: FFC
sv: LFC

en: Faeroe Islands
sv: Färöarna

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Female
sv: Kvinna

en: Fiji Islands
sv: Fijiöarna

en: File Request
sv: Filöverföringsförfrågan

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: File save error.
sv: Filsparandefel.

en: File transfer completed: %s
sv: Filöverföring klar: %s

en: File transfer refused: %s
sv: Filöverföring nekad: %s

en: File transfer terminated: %s
sv: Filöverföring avbruten: %s

en: File transfer timed out.
sv: Filöverföringen gjorde time-out.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
sv: Filöverföring:
    Slutförde överföringen av %s från %s.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
sv: Filöverföring:
    Slutförde överföringen av %s till %s.

en: Files recieved successfully
sv: Filerna mottogs utan problem

en: Files:
sv: Filer:

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Name:
sv: Förnamn:

en: Foreground
sv: Förgrund

en: France
sv: Frankrike

en: Free For Chat
sv: Ledig för chatt

en: Free for Chat
sv: Ledig för chatt

en: French Antilles
sv: Franska Antillerna

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Polynesien

en: Functions >>
sv: Funktioner >>

en: General
sv: Allmänt

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Gnome Internet Communication Utility
sv: Gnome-Internetkommunikationsverktyg

en: GnomeICU Home...
sv: GnomeICU-hemsidan...

en: GnomeICU Homepage
sv: GnomeICU-hemsidan

en: GnomeICU Updates
sv: GnomeICU-uppdateringar

en: GnomeICU Updates...
sv: GnomeICU-uppdateringar...

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
sv: GnomeICU är en liten, snabb och funktionell klon av Mirabilis ICQ-program, speciellt konstruerat för Linux och X.

en: GnomeICU: Add Contact
sv: GnomeICU: Lägg till kontakt

en: GnomeICU: Authorization Request
sv: GnomeICU: Behörighetsförfrågan

en: GnomeICU: Away Color
sv: GnomeICU: Färg för frånvaro

en: GnomeICU: Away Message
sv: GnomeICU: Frånvaromeddelande

en: GnomeICU: Away message
sv: GnomeICU: Frånvaromeddelande

en: GnomeICU: Chat Request
sv: GnomeICU: Chattförfrågan

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
sv: GnomeICU: Färg för stör inte

en: GnomeICU: File Offer
sv: GnomeICU: Filerbjudande

en: GnomeICU: File Transfer
sv: GnomeICU: Filöverföring

en: GnomeICU: Free for Chat Color
sv: GnomeICU: Färg för ledig för chatt

en: GnomeICU: Ignore List
sv: GnomeICU: Ignoreringslista

en: GnomeICU: Invisible Color
sv: GnomeICU: Färg för osynlig

en: GnomeICU: Invisible List
sv: GnomeICU: Osynliglista

en: GnomeICU: Message History: %s
sv: GnomeICU: Meddelandehistorik: %s

en: GnomeICU: Msgs
sv: GnomeICU: Meddelanden

en: GnomeICU: New User
sv: GnomeICU: Ny användare

en: GnomeICU: Not Available Color
sv: GnomeICU: Färg för inte anträffbar

en: GnomeICU: Occupied Color
sv: GnomeICU: Färg för upptagen

en: GnomeICU: Offline Color
sv: GnomeICU: Färg för frånkopplad

en: GnomeICU: Online Color
sv: GnomeICU: Färg för ansluten

en: GnomeICU: Online Notify List
sv: GnomeICU: Uppmärksammande vid anslutning-lista

en: GnomeICU: Preferences
sv: GnomeICU: Inställningar

en: GnomeICU: Question
sv: GnomeICU: Fråga

en: GnomeICU: Received Contact List
sv: GnomeICU: Lista med mottagna kontakter

en: GnomeICU: Remove Contact
sv: GnomeICU: Ta bort kontakt

en: GnomeICU: Rename User
sv: GnomeICU: Döp om användare

en: GnomeICU: Save Chat Session
sv: GnomeICU: Spara chattsession

en: GnomeICU: Send Contact List
sv: GnomeICU: Skicka kontaktlista

en: GnomeICU: Send File
sv: GnomeICU: Skicka fil

en: GnomeICU: Send URL
sv: GnomeICU: Skicka URL

en: GnomeICU: User Info
sv: GnomeICU: Användarinformation

en: GnomeICU: User Information
sv: GnomeICU: Användarinformation

en: GnomeICU: Visible List
sv: GnomeICU: Synliglista

en: Go To
sv: Gå till

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Guantanamo Bay
sv: Guantanomobukten

en: Hide Email
sv: Göm e-post

en: Hide Main Window
sv: Göm programfönstret

en: Hide Tooltips
sv: Göm verkygstips

en: Hide/Show Main Window
sv: Göm/visa huvudfönstret

en: Home Page:
sv: Hemsida:

en: Hungary
sv: Ungern

en: ICQ No.:
sv: ICQ-nummer:

en: ICQ Server:
sv: ICQ-server:

en: INMARSAT (Atlantic-East)
sv: INMARSAT (Östra Atlanten)

en: INMARSAT (Atlantic-West)
sv: INMARSAT (Västra Atlanten)

en: INMARSAT (Indian)
sv: INMARSAT (Indiska Oceanen)

en: INMARSAT (Pacific)
sv: INMARSAT (Stilla Havet)

en: INV
sv: OSYNL

en: Iceland
sv: Island

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Incoming File
sv: Inkommande fil

en: Incoming message received
sv: Inkommande meddelande

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: International Freephone Service
sv: Internationella Freephone-tjänsten

en: Invi_sible List...
sv: _Osynliga listan...

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Invite to session:
sv: Bjud in till session:

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kanji Locale<->SJIS translation
sv: Kanji-lokal<->SJIS-översättning

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kiribati Republic
sv: Republiken Kiribati

en: Korea (North)
sv: Nordkorea

en: Korea (Republic of)
sv: Republiken Korea

en: Kyrgyz Republic
sv: Republiken Kirgizistan

en: L. Name:
sv: Efternamn:

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Name:
sv: Efternamn:

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Libya
sv: Libyen

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Local File Name:
sv: Lokalt filnamn:

en: Location
sv: Plats

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macau
sv: Macao

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Male
sv: Man

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mayotte Island
sv: Mayotteön

en: Message windows start in chat mode
sv: Meddelandefönster börjar i chattläge

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesiens förenta stater

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Multi-party session:  %s?
sv: Flerpartssession: %s?

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: N/A
sv: Inte anträffbar

en: NA
sv: IANTR

en: Name:
sv: Namn:

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New ICQ # - Select this if you've never used
    ICQ before, or if you don't remember your
    UIN or password.
sv: Nytt ICQ-nummer - Välj detta om du aldrig
    använt ICQ innan, eller om du inte kommer
    ihåg ditt UIN eller lösenord.

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Next message from %s
sv: Nästa meddelande från %s

en: Nick:
sv: Smeknamn:

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: No history to save.
sv: Ingen historik att spara.

en: No matches found.
sv: Inga träffar hittades.

en: No message history available.
sv: Ingen meddelandehistorik tillgänglig.

en: No messages available.
sv: Inga meddelanden tillgängliga.

en: No more occurrences found.
sv: Inga fler förekomster funna.

en: No reason given
sv: Ingen orsak angiven

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Norway
sv: Norge

en: Not Available
sv: Inte anträffbar

en: Not In List
sv: Inte i listan

en: Not entered
sv: Inte angivet

en: Not required
sv: Krävs inte

en: Not specified
sv: Inte angivet

en: Notify of being added to foreign contact list
sv: Notifiering om tilläggande på främmande kontaktlista

en: OCC
sv: UPPT

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: Occupied
sv: Upptagen

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Offline
sv: Frånkopplade

en: Old Email:
sv: Gammal e-post:

en: On Ignore List
sv: På ignoreringslistan

en: On Invisible List
sv: På osynliga listan

en: On Notify List
sv: På uppmärksammande vid anslutning-listan

en: On Visible List
sv: På synliga listan

en: Online
sv: Ansluten

en: Online
sv: Anslutna

en: Online Notify Includes Returning from Away and N/A
sv: Uppmärksamma vid anslutning, även från frånvaro eller inte anträffbar

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Other Email:
sv: Annan e-post:

en: Other emails:
sv: Andra e-postadresser:

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Packets
sv: Paket

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Please authorize my request and add me to your Contact List. %s (%d).
sv: Var vänlig och auktorisera min begäran och lägg till mig till din kontaktlista. %s (%d).

en: Please enter a new alias for %s:
sv: Skriv in ett nytt alias för %s:

en: Please enter a password
    for your new account
sv: Ange ett lösenord för
    ditt nya konto

en: Please enter your UIN
sv: Ange ditt UIN

en: Please enter your password
sv: Ange ditt lösenord

en: Poland
sv: Polen

en: Port Number:
sv: Portnummer:

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Protocol Version:
sv: Protokollversion:

en: Range: From
sv: Intervall: från

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Receive Message
sv: Ta emot meddelande

en: Receive URL
sv: Ta emot URL

en: Received
sv: Mottaget

en: Received URL from %s:
sv: Mottog URL från %s:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refuse
sv: Neka

en: Refuse packets from unknown contacts
sv: Acceptera inte paket från okända kontakter

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove User
sv: Ta bort användare

en: Remove User's History file
sv: Ta bort användarens historikfil

en: Remove files
sv: Ta bort filer

en: Require Auth
sv: Kräver godkännande

en: Required
sv: Krävs

en: Retry
sv: Försök igen

en: Reunion Island
sv: Réunionsön

en: Romania
sv: Rumänien

en: Rota Island
sv: Rotaön

en: Run Program On Event
sv: Kör program vid händelse

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saipan Island
sv: Saipanön

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Principe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Chat
sv: Spara chatt

en: Save History
sv: Spara historik

en: Save files to:
sv: Spara filer till:

en: Search
sv: Sök

en: Search Again
sv: Sök igen

en: Search complete.
sv: Sökningen färdig.

en: Select Auto-Accept Directory
sv: Välj auto-accepteringskatalog

en: Select destination directory
sv: Välj målkatalog

en: Send
sv: Skicka

en: Send "User is Away" Messages
sv: Skicka "Användaren är frånvarande"-meddelande

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
sv: Skicka chattförfrågan till %s:
    
    Anledning:

en: Send File to %s:
sv: Skicka fil till: %s

en: Send Focus
sv: Skicka fokus

en: Send Through Server
sv: Skicka genom servern

en: Send URL to: %s
sv: Skicka URL till: %s

en: Send file(s)
sv: Skicka fil(er)

en: Senegal Republic
sv: Republiken Senegal

en: Sent
sv: Skickat

en: Server forced disconnect.
sv: Servern tvingade fram en frånkoppling.

en: Set Away Message:
sv: Ställ in frånvaromeddelande:

en: Set Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Set Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg

en: Set IP address to send to ICQ
sv: Ange IP-adress att skicka till ICQ

en: Sex
sv: Kön

en: Sex:
sv: Kön:

en: Seychelle Islands
sv: Seychellerna

en: Show Again
sv: Visa igen

en: Show Border Around Applet
sv: Visa ram runt panelprogrammet

en: Show Main Window on Startup
sv: Visa huvudfönster vid start

en: Size:
sv: Storlek:

en: Slovak Republic
sv: Slovakiska republiken

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

en: Sort the online contact list
sv: Sortera anslutna användare i kontaktlistan

en: Sound
sv: Ljud

en: Sounds
sv: Ljud

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Spain
sv: Spanien

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Split
sv: Dela

en: St. Pierre and Miquelon
sv: St. Pierre och Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
sv: St. Vincent och Grenadinerna

en: Startup without applet support
sv: Starta utan panelprogramstöd

en: State:
sv: Delstat:

en: Street:
sv: Gata:

en: Suriname
sv: Surinam

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: TCP Port Range
sv: TCP-portintervall

en: Taiwan, Republic of China
sv: Kinesiska republiken Taiwan

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
sv: Följande kontaktlista skickades av %s.
    Var vänlig och ta bort de användare som du
     inte vill lägga till och klicka sedan på
     knappen "Lägg till i listan" nedan.

en: The following files have been successfully retrieved.
sv: Följande filer överfördes utan problem.

en: Time Left:
sv: Tid kvar:

en: Time Zone:
sv: Tidszon:

en: Time/Date:
sv: Tid/datum:

en: Tinian Island
sv: Tinianön

en: Too many matches, not all have been retrieved
sv: För många träffar, alla har inte hämtats

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: UNK
sv: OKÄND

en: URL received
sv: URL mottagen

en: UTC+0100 (Middle European)
sv: UTC+0100 (Centraleuropa)

en: UTC+0200 (Eastern European)
sv: UTC+0200 (Östeuropa)

en: UTC+0300 (Eastern African)
sv: UTC+0300 (Östafrika)

en: UTC+0400 (Yemen/Oman/Armenia)
sv: UTC+0400 (Jemen/Oman/Armenien)

en: UTC+0700 (Cambodia)
sv: UTC+0700 (Kambodja)

en: UTC+0800 (China/Taiwan)
sv: UTC+0800 (Kina/Taiwan)

en: UTC+1100 (Solomon Islands)
sv: UTC+1100 (Solomonöarna)

en: UTC+1200 (Fiji)
sv: UTC+1200 (Fijiöarna)

en: UTC-0200 (Central African)
sv: UTC-0200 (Centralafrika)

en: UTC-0300 (Brazil)
sv: UTC-0300 (Brasilien)

en: UTC-0400 (Atlantic)
sv: UTC-0400 (USA, atlantkusten)

en: UTC-0500 (Eastern)
sv: UTC-0500 (Östra USA)

en: UTC-0600 (Central)
sv: UTC-0600 (Centrala USA)

en: UTC-0700 (Mountain)
sv: UTC-0700 (USA, bergen)

en: UTC-0800 (Pacific)
sv: UTC-0800 (USA, stillahavskusten)

en: UTC-1000 (Hawaii/Aleutian Islands)
sv: UTC-1000 (Hawaii/Aleuterna)

en: UTC-1100 (American Samoa)
sv: UTC-1100 (Samoa)

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Unable to load Add Contact interface!
sv: Kan inte läsa in Lägg till kontakt-gränssnitt!

en: Unable to load Authorization Dialog interface (auth_recv)!
sv: Kan inte läsa in auktoriseringsdialogsgränssnittet (auth_recv)!

en: Unable to load Authorization Dialog interface (auth_request)!
sv: Kan inte läsa in auktoriseringsdialogsgränssnittet (auth_request)!

en: Unable to load Message Dialog interface!
sv: Kan inte läsa in meddelandedialogsgränssnitt!

en: Unable to send a message directly to %s.
sv: Kunde inte skicka meddelandet direkt till %s.

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Unknown
sv: Okänd

en: Use the defined UIN
sv: Använd angivet UIN

en: User
sv: Användare

en: User %d is requesting authorization. Do you want to grant the authorization so he/she can add you?
sv: Användare %d begär auktorisering. Vill du bevilja auktorisering så att han eller hon kan lägga till dig?

en: User %s (%d) need authorization. GnomeICU is going to send an authorization message to your friend.
sv: Användaren %s (%d) kräver auktorisering. GnomeICU kommer att skicka en auktoriseringsbegäran till din vänner.

en: User %s cannot be disturbed:
sv: Användaren %s får inte störas:

en: User %s is Away:
sv: Användaren %s är frånvarande:

en: User %s is Free for Chat:
sv: Användaren %s är ledig för chatt:

en: User %s is Not Available:
sv: Användaren %s är inte anträffbar:

en: User %s is Occupied:
sv: Användaren %s är upptagen:

en: User Information
sv: Användarinformation

en: User Offline
sv: Användare frånkopplad

en: User Online
sv: Användare ansluten

en: User asked for authorisation:
    %s
sv: Användaren begärde auktorisering:
    %s

en: User is in an unknown mode:
sv: Användaren är i ett okänt läge:

en: User logged off
sv: Användare loggade av

en: User logged on
sv: Användare loggade på

en: User's Info
sv: Användarinformation

en: Vatican City
sv: Vatikanstaten

en: View
sv: Visa

en: Visible
sv: Synlig

en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis och Futunaöarna

en: Web Message
sv: Webbmeddelande

en: Welcome to GnomeICU
sv: Välkommen till GnomeICU

en: Western Samoa
sv: Västra Samoa

en: Work
sv: Arbete

en: Yemen
sv: Jemen

en: You are authorized to add %s to your list
sv: Du är behörig att lägga till %s i din lista

en: You are sending messages too fast, your last message has been dropped, please wait 10 seconds and resend.
sv: Du skickar meddelanden för snabbt, ditt senaste meddelande har kastats, vänta 10 sekunder och skicka om.

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Zip:
sv: Postnr:

en: _Add Contact...
sv: _Lägg till kontakt...

en: _Add User
sv: _Lägg till användare

en: _Away Messages
sv: _Frånvaromeddelanden

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Event feedback
sv: _Händelseåterkoppling

en: _Hide Main Window
sv: _Göm programfönstret

en: _Ignore List...
sv: _Ignoreringslista...

en: _Interface
sv: _Gränssnitt

en: _Lists
sv: _Listor

en: _Miscellaneous
sv: _Diverse

en: _Networking
sv: _Nätverk

en: _Online Notify List...
sv: _Uppmärksammande vid anslutning-lista...

en: _Search
sv: _Sök

en: _Visible List...
sv: _Synliga listan...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
sv: gnomeicu: trasigt rör (sparar inställningar)

en: minutes
sv: minuter

en: secs
sv: sekunder
