gnome-pim - en to sv translation catalogue (477 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
sv: 	Objektet existerar inte, skapar ett nytt

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
sv: 	Objektet har modifierats både på skrivbordet och piloten, skrivbordet vinner

en: 
      Additional:
sv: 
      Mellannamn:

en: 
      City:
sv: 
      Stad:

en: 
      Country:
sv: 
      Land:

en: 
      Ext:
sv: 
      Utökad:

en: 
      Family:
sv: 
      Efternamn:

en: 
      Given:
sv: 
      Förnamn:

en: 
      Name:
sv: 
      Namn:

en: 
      Postal Box:
sv: 
      Postlåda:

en: 
      Postal Code:
sv: 
      Postnummer:

en: 
      Street:
sv: 
      Gatuadress:

en: 
      Unit2:
sv: 
      Enhet2:

en: 
      Unit3:
sv: 
      Enhet3:

en: 
      Unit4:
sv: 
      Unit5:

en: 
      Unit:
sv: 
      Enhet:

en: 
    Address:
sv: 
    Adress:

en: 
    Birth Date:
sv: 
    Födelsedag:

en: 
    Business Role:
sv: 
    Affärsroll:

en: 
    Categories:
sv: 
    Kategorier:

en: 
    Comment:
sv: 
    Kommentar:

en: 
    Delivery Label:
sv: 
    Leverensetikett:

en: 
    E-mail:
sv: 
    E-post:

en: 
    E-mail:
sv: 
    E-post:

en: 
    Geo Location:
sv: 
    Geografisk plats:

en: 
    Mailer:
sv: 
    Skickare:

en: 
    Name:
sv: 
    Namn:

en: 
    Public Key:
sv: 
    Publik nyckel:

en: 
    Telephone:
sv: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
sv: 
    Telefoner:

en: 
    Time Zone:
sv: 
    Tidszon:

en: 
    Title:
sv: 
    Titel:

en: 
    URL:
sv: 
    Url:

en: 
    Unique String:
sv: 
    Unik sträng:

en:  changed. Save?
sv:  förändrad. Spara?

en:  seconds
sv:  sekunder

en: %A %b %d, %H:%M
sv: %A %d %b, %H:%M

en: %a %b %d %Y
sv: %a %d %b %Y

en: (C) 1998
sv: © 1998

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
sv: © 1998 Free Software Foundation

en: 12-hour (AM/PM)
sv: 12-timmars (AM/PM)

en: 1st
sv: första

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: 2nd
sv: andra

en: 3rd
sv: tredje

en: 4th
sv: fjärde

en: 5th
sv: femte

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
sv: En ny Gnomecard kunde ej startas. Den kanske inte ligger i din sök väg.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a category
sv: Lägg till en kategori

en: Add a category to the list of selected categories
sv: Lägg till en kategori till listan av valda kategorier

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add the contents of another card file
sv: Lägg till innehållet från en annan kortfil.

en: Add to-do item...
sv: Lägg till att-göra-objekt...

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Address Conduit Options
sv: Alternativ för adresskomponenten

en: Address Conduit State
sv: Komponenttillstånd

en: Address List:
sv: Adresslista:

en: Address data:
sv: Adressdata:

en: Address:
sv: Adress:

en: Addresses
sv: Adresser

en: Alarm Properties
sv: Egenskaper för alarm

en: Alarms
sv: Alarm

en: All day event
sv: Hela dagen

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
sv: Ett fel uppstod vid hämtning av
    pilot-listan från gnome-pilot-demonen

en: An event's end time must be later than its start time.
sv: En händelses sluttid måste vara senare än starttiden.

en: Append GnomeCard File
sv: Lägg till i GnomeCard-fil

en: Appointment
sv: Möte

en: Appointments:
sv: Händelser:

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio alarms timeout after
sv: Ljudalarm slutar efter

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Beep on display alarms
sv: Pip vid alarm

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Birthdate:
sv: Födelsedatum:

en: Bulletin Board
sv: Elektronisk ansl.

en: By Card Name
sv: Efter kortnamn

en: By E-mail
sv: Efter e-post

en: By Last Name
sv: Efter efternamn

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Organization
sv: Efter organisation

en: Calendar holds %d entries
sv: Kalendern har %d poster

en: Can not bind to device %s
sv: Kan inte binda till enhet %s

en: Can not create Pilot socket
sv: Kan inte skapa uttag för piloten

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
sv: Kan inte ansluta till GnomePilot-demonen

en: Cannot initialise the GnomePilot Daemon
sv: Kan inte initiera GnomePilot-demonen

en: Car
sv: Biltelefon

en: Card
sv: Kort

en: Card Name
sv: Kortnamn

en: Card:
sv: Kort:

en: Case Sensitive
sv: Matcha versaler/gemener

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Category selection
sv: Kategorival

en: Cellular
sv: Mobiltelefon

en: Change current card
sv: Ändra nuvarande kort

en: Change selected
sv: Ändra vald

en: Church
sv: Kyrka

en: City:
sv: Stad:

en: Classification
sv: Klassificering

en: Colors
sv: Färger

en: Colors for display
sv: Färger för månadsvy

en: Column Display
sv: Kolumnvisning

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Conduit state
sv: Komponenttillstånd

en: Confidential
sv: Konfidentiell

en: Configuration utility for the address conduit.
    The address conduit syncronizes addresses from the pilot with GnomeCard file on the local host
sv: Konfigureringsverktyg för adresskomponenten.
    Adresskomponenten synkroniserar adresser mellan piloten och en GnomeCard-fil på datorn

en: Configuration utility for the calendar conduit.
sv: Konfigurationsverktyg för kalenderkomponenten.

en: Configuration utility for the todo conduit.
sv: Konfigurationsverktyg för att-göra-komponenten.

en: Copy From Pilot
sv: Kopiera till piloten

en: Copy To Pilot
sv: Kopiera från piloten

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
sv: Kunde inte skapa objekt för komponenten:
    Kanske är den inte installerad korrekt.

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
sv: Kunde inte öppna DatebookDB på piloten

en: Could not read pilot's DateBook application block
sv: Kunde inte läsa pilotens applikationsdata för DateBook

en: Could not start gnomecal server
sv: Kunde inte starta kalenderservern

en: Country:
sv: Land:

en: Create a new appointment
sv: Skapa nytt ärende

en: Create a new appointment for today
sv: Skapa nytt ärende för idag

en: Create a new calendar
sv: Skapa en ny kalender

en: Create a new card file
sv: Skapa en ny kortfil

en: Create new appointment
sv: Skapa nytt möte

en: Create new card
sv: Skapa nytt kort

en: Create to-do item
sv: Skapa att-göra-objekt

en: Current day's number:
sv: Nuvarande dagens nummer:

en: DATE
sv: DATUM

en: Daily
sv: Dagligen

en: Day
sv: dag

en: Day View
sv: Dagsvy

en: Day end:
sv: Dagsslut:

en: Day numbers:
sv: Dagsnummer:

en: Day range
sv: Dagsområde

en: Day start:
sv: Dagsstart:

en: Days
sv: Dagar

en: Default
sv: Standard

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Del
sv: Ta bort

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete all occurances
sv: Ta bort alla förekomster

en: Delete card
sv: Ta bort kort

en: Delete selected
sv: Ta bort vald

en: Delete this appointment
sv: Ta bort detta möte

en: Delete this item
sv: Ta bort detta objekt

en: Delete this occurance
sv: Ta bort denna förekomst

en: Delivery Addresses
sv: Leveransadresser

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display
sv: Visuellt

en: Displayed Columns
sv: Visade kolumner

en: Domestic
sv: Nationellt

en: Done
sv: Klar

en: Due Date
sv: Slutdatum

en: Due Date:
sv: Slutdatum:

en: E-mail Addresses
sv: E-postadresser

en: E-mail data:
sv: E-postdata:

en: Edit appointment
sv: Ändra detta möte...

en: Edit card
sv: Ändra kort

en: Edit this appointment...
sv: Ändra detta möte...

en: Edit this item...
sv: Ändra detta objekt...

en: Edit to-do item
sv: Ändra att-göra-objekt

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Electronic Business Card Manager
sv: Elektronisk visitkortshanterare

en: Email
sv: E-post

en: Email List:
sv: E-postlista:

en: Empty days:
sv: Tomma dagar:

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
sv: Slå på avlusningsutskrift av TYP (alarm)

en: Enable snoozing for
sv: Slå på slummerfunktionen för

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End after
sv: Sluta efter

en: End on
sv: Sluta den

en: End time:
sv: Sluttid:

en: Ending date
sv: Slutdatum

en: Erase card
sv: Radera kort

en: Error %s %s.
sv: Fel %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
sv: Fel vid kommunikation med kalenderservern

en: Event day's number:
sv: Händelsedagens nummer:

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Explanatory
sv: Förklaringar

en: Extended:
sv: Utökad:

en: FILE
sv: FIL

en: Failed to get a connection from the Pilot device
sv: Misslyckades med att koppla upp mot piloten

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
sv: Filen %s har modifierats sedan den lästes in
    Fortsätt?

en: File As:
sv: Lagra som:

en: File not found
sv: Kan inte hitta fil

en: File to load calendar from
sv: Fil att läsa in kalendern ifrån

en: Filename
sv: Filnamn

en: Find
sv: Sök

en: Find Backwards
sv: Sök bakåt

en: Find Card
sv: Sök kort

en: Find:
sv: Sök:

en: First
sv: Första

en: First Name
sv: Förnamn

en: First card
sv: Första kortet

en: First:
sv: Förnamn:

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: Friends
sv: Vänner

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: General
sv: Allmänt

en: Geo. Position
sv: Geografisk position

en: Geographic Position
sv: Geografisk position

en: Geographical
sv: Geografiskt

en: Geometry for starting up
sv: Geometri för uppstart

en: Gnome Calendar
sv: Gnome-kalendern

en: GnomeCalendar Conduit
sv: Gnomekalenderkomponent

en: GnomeCard
sv: GnomeKort

en: GnomeCard File:
sv: GnomeCard-fil:

en: Go
sv: Gå

en: Go back in time
sv: Gå tillbaka i tiden

en: Go forward in time
sv: Gå framåt i tiden

en: Go to
sv: Gå till

en: Go to a specific date
sv: Gå till specifikt datum

en: Go to date
sv: Gå till datum

en: Go to present time
sv: Gå till nutid

en: Go to today
sv: Gå till idag

en: Gpilotd address conduit
sv: Gpilotd adresskomponent

en: Gpilotd todo conduit
sv: Gpilotd att-göra-komponent

en: Hacking
sv: Kodning

en: Headings:
sv: Titelrad:

en: Highlight items due today
sv: Visa dagens punkter i en annan färg

en: Highlight not yet due items
sv: Visa icke passerade slutdatum i annan färg

en: Highlight overdue items
sv: Visa passerade slutdatum i annan färg

en: Highlighted day:
sv: Aktiv dag:

en: Home
sv: Hem

en: Hour
sv: timme

en: Hours
sv: Timmar

en: Housekeeping
sv: Husgöromål

en: Identity
sv: Identitet

en: If used, starts in iconic mode
sv: Om använd, starta i ikonifierat läge

en: If you want to debug the attributes on records
sv: Om du vill felsöka attributen på poster

en: International
sv: Internationellt

en: Item Comments:
sv: Kommentar:

en: Jump to this _day
sv: Hoppa till den här _dagen

en: Jump to this _month
sv: Hoppa till den här _månaden

en: Jump to this _week
sv: Hoppa till den här _veckan

en: Jump to this _year
sv: Hoppa till det här å_ret

en: Last
sv: Sista

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last card
sv: Sista kortet

en: Last:
sv: Efternamn:

en: Load the user calendar
sv: Läs in användarkalendern

en: Love
sv: Kärlek

en: Mail
sv: E-post

en: Mail to:
sv: Skicka e-post till:

en: Make this appointment movable
sv: Gör detta möte flyttbart

en: Meeting
sv: Möte

en: Merge From Pilot
sv: Slå ihop från piloten

en: Merge To Pilot
sv: Slå ihop till piloten

en: Message Recorder
sv: Telefonsvarare

en: Middle Name
sv: Andranamn

en: Middle:
sv: Mellannamn:

en: Minute
sv: minut

en: Minutes
sv: Minuter

en: Modify
sv: Modifiera

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: Money
sv: Pengar

en: Month View
sv: Månadsvy

en: Monthly
sv: Månatligen

en: Music
sv: Musik

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Nytt

en: New appointment for _today...
sv: Nytt ärende för _idag...

en: New appointment...
sv: Nytt möte...

en: Next
sv: Nästa

en: Next card
sv: Nästa kort

en: No Card Name
sv: Inget kortnamn

en: No Card Name for this card.
sv: Inget kortnamn för detta kort.

en: No Card Name.
sv: Inget kortnamn

en: No appointments for this day
sv: Inga ärenden för denna dag

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: No filename specified. Please run address conduit capplet first.
sv: Inget filnamn angivet. Kör cappleten för adresskomponenten först.

en: No matching record found.
sv: Hittade ingen passande post.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
sv: Ingen pilot har konfigurerats. Kör
    "Egenskaper för Pilot Link" i kontrollcentret först.

en: None
sv: Ingen

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
sv: Inte uppkopplad mot gnome-pilot-demonen

en: Number:
sv: Nummer:

en: Only syncs from desktop to pilot
sv: Synkroniserar bara från skrivbordet till piloten

en: Only syncs from pilot to desktop
sv: Synkroniserar bara från piloten till skrivbordet

en: Open
sv: Öppna

en: Open GnomeCard File
sv: Öppna GnomeCard-fil

en: Open _Default
sv: Öppna s_tandard

en: Open calendar
sv: Öppna kalender

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open secret entries
sv: Öppna hemliga poster

en: Open the default file
sv: Öppna standardfilen

en: Organization
sv: Organisation

en: Outline:
sv: Ytter kant:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Pager
sv: Personsökare

en: Paperwork
sv: Pappers arbete

en: Parcel
sv: Paket

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone List:
sv: Telefonlista:

en: Please select categories for the current item
sv: Välj kategorier för nuvarande tid

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
sv: Var god välj datumet du vill gå till.
    När du klickar på någon dag kommer du att
    komma till det datumet.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
sv: Var god välj start och slut-timmar som du vill
    att det ska visas i dags och vecko-vyn.
    Tider utanför detta område kommer inte att visas
    som standard.

en: Possible Columns
sv: Möjliga kolumner

en: Post Office:
sv: Postkontor:

en: Postal Box
sv: Postlåda

en: Postal Code:
sv: Postnummer:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferred
sv: Föredraget nummer

en: Prev
sv: Föreg

en: Previous card
sv: Föregående kort

en: Priority
sv: Prioritet

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Private
sv: Privat

en: Public
sv: Offentlig

en: Public Key:
sv: Offentlig nyckel:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
sv: Nådde %s posten.
    Fortsätt från %s?

en: Recur on the
sv: Upprepa den

en: Recurrence
sv: Upprepning

en: Recurrence rule
sv: Upprepningsregel

en: Relatives
sv: Släktingar

en: Reminder of your appointment at
sv: Påminnelse om ditt ärende som inträffar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove a category
sv: Ta bort en kategori

en: Remove a category from  the list of selected categories
sv: Ta bort en kategori från listan av valda kategorier

en: Repeat forever
sv: Upprepa för evigt

en: Role
sv: Roll

en: Run program:
sv: Kör program:

en: Sat
sv: Lör

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save GnomeCard File As...
sv: Spara GnomeCard-fil som...

en: Save calendar
sv: Spara kalender

en: Save changes
sv: Spara förändringar

en: School
sv: Skola

en: Search card
sv: Sök kort

en: Second
sv: sekund

en: Seconds
sv: sekunder

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select program to run at alarm time
sv: Välj program som skall köras vid alarm

en: Selected
sv: Vald

en: Set sort criteria
sv: Sätt sorteringskriterier

en: Show TO-DO items and quit
sv: Visa Att-göra-objekt och avsluta

en: Show events and quit
sv: Visa händelser och hoppa ur

en: Show on TODO List:
sv: Visa på Att-göra-listan:

en: Snooze
sv: Slumra

en: Sort
sv: Sortera

en: Specifies ending date [for --events]
sv: Specificerar slutdatum [för --events]

en: Specifies start date [for --events]
sv: Specificerar startdatum [för --events]

en: Specifies the port on which the Pilot is
sv: Anger vilken port piloten sitter på

en: Start time:
sv: Starttid:

en: Street:
sv: Gatuadress:

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
sv: Synkroniserar DateBook från piloten till GnomeCal

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Synchronize Action
sv: Händelse vid synkronisering

en: Syncing with the pilot...
sv: Synkroniserar med piloten...

en: TYPE
sv: TYP

en: Take from Name
sv: Ta från namnet

en: Telephone Numbers
sv: Telefonnummer

en: Telephone data:
sv: Telefondata:

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
sv: Den personliga kalendern och planeraren för GNOME.

en: The default file
sv: Standardfilen

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
sv: Vy vid uppstart (dagsvy, veckovy, månadsvy, årsvy)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
sv: Det finns kort som håller på att modifieras.
    Avsluta de förändringarna och försök igen.

en: Thu
sv: Tor

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time
sv: Tid

en: Time Left
sv: Tid kvar

en: Time Until Due
sv: Tid kvar

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Time display
sv: Tidsvisning

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To Do List
sv: Att-göra-lista

en: To Do List Properties
sv: Att-göra-listans egenskaper

en: To Do List style options:
sv: Stilalternativ för Att-göra-listan:

en: To-Do item that is due today:
sv: Att-göra-objekt som händer idag:

en: To-Do item that is not yet due:
sv: Att-göra-objekt som inte har hänt än:

en: To-Do item that is overdue:
sv: Att-göra-objekt som har hänt:

en: To-do list
sv: Att-göra lista

en: Today
sv: Idag

en: Toggle Card View
sv: Växla kortvy

en: Toggle Tree View
sv: Växla trädvy

en: Travel
sv: Resor

en: Tree
sv: Träd

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to open DatebookDB
sv: Kunde inte öppna DatebookDB

en: Unable to open file: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s

en: Unit 1
sv: Enhet 1

en: Unit 2
sv: Enhet 2

en: Unit 3
sv: Enhet 3

en: Unit 4
sv: Enhet 4

en: VIEW
sv: VY

en: Voice
sv: Hemtelefon

en: Web Page
sv: Hemsida

en: Web Page:
sv: Webbsida:

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week
sv: vecka

en: Week View
sv: Veckovy

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Weeks
sv: veckor

en: Weeks start on
sv: Veckor startar med

en: Work
sv: Jobb

en: Year View
sv: Årsvy

en: Year:
sv: År:

en: Yearly
sv: Årligen

en: _Append...
sv: _Lägg till...

en: _New appointment in this day...
sv: _Nytt ärende för den här dagen...

en: _New appointment...
sv: _Nytt ärende...

en: _New calendar
sv: _Ny kalender

en: ago
sv: sen

en: august
sv: augusti

en: d_Every
sv: d_Varje

en: day
sv: dag

en: day(s)
sv: dag

en: eighth
sv: åttonde

en: eleventh
sv: elfte

en: february
sv: februari

en: fifth
sv: femte

en: first
sv: första

en: fortnight
sv: 14 dagar

en: fourth
sv: fjärde

en: friday
sv: fredag

en: h
sv: t

en: hour
sv: timme

en: hrs.
sv: timmar

en: january
sv: januari

en: july
sv: juli

en: june
sv: juni

en: last
sv: sista

en: lon.
sv: long.

en: m_Every
sv: m_Varje

en: march
sv: mars

en: may
sv: maj

en: mins.
sv: minuter

en: minute
sv: minut

en: monday
sv: måndag

en: month
sv: månad

en: month(s)
sv: månad

en: next
sv: nästa

en: ninth
sv: nionde

en: now
sv: nu

en: occurrence(s)
sv: förekomst(er)

en: october
sv: oktober

en: pi_accept failed
sv: pi_accept misslyckades

en: saturday
sv: lördag

en: sec
sv: sek

en: second
sv: sekund

en: seventh
sv: sjunde

en: sixth
sv: sjätte

en: sunday
sv: söndag

en: tenth
sv: tionde

en: th day of the month
sv: :e dagen i månaden

en: the default file
sv: standardfilen

en: third
sv: tredje

en: this
sv: denna

en: thur
sv: tors

en: thurs
sv: tors

en: thursday
sv: torsdag

en: today
sv: idag

en: tomorrow
sv: imorgon

en: tues
sv: tisd

en: tuesday
sv: tisdag

en: twelfth
sv: tolfte

en: w_Every
sv: w_Varje

en: wednes
sv: onsd

en: wednesday
sv: onsdag

en: week
sv: vecka

en: week(s)
sv: vecka

en: y_Every
sv: y_Varje

en: year
sv: år

en: year(s)
sv: år

en: yesterday
sv: igår
