gedit - en to sv translation catalogue (243 entries)

en:  Decimal to _Hex
sv:  Decimalt till _hexadecimalt

en:  Decimal to _Octal
sv:  Decimalt till _oktalt

en:  Hex to Decima_l
sv:  Hexadecimalt till decima_lt

en:  _Change...
sv: _Ändra...

en: %sYou won't be able to use the %s plugin without %s. 
     Do you want to specify a new location for %s?
sv: %sDu kommer inte att kunna använda insticksmodulen %s utan %s. 
     Vill du ange en ny plats för %s?

en: '%s' doesn't seem to be a program.
sv: "%s" verkar inte vara ett program.

en: '%s' doesn't seem to exist.
sv: "%s" verkar inte finnas.

en: '%s' seems to be a directory.
    but '%s' could not be found inside it.
sv: "%s" verkar vara en katalog
    men "%s" kunde inte hittas i den.

en: (C) 1998, 1999, 2000 Alex Roberts and Evan Lawrence
sv: © 1998, 1999, 2000 Alex Roberts och Evan Lawrence

en: (modified)
sv: (ändrad)

en: (readonly)
sv: (skrivskyddad)

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Add _header
sv: Lägg till rubri_k

en: Add a new view of the document
sv: Lägg till en ny vy av dokumentet

en: An error was encountered while closing the file: 
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid stängning av filen: 
    
    %s

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Could not allocate the required memory.
sv: Ett fel uppstod vid öppning av filen "%s".
    Kunde inte allokera det minne som krävs.

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Please make sure the file exists.
sv: Ett fel uppstod vid öppning av filen "%s".
    Var vänlig och se till att filen finns.

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid läsning av filen: 
    
    %s

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
    
    Make sure that you have permissions for opening the file.
sv: Ett fel uppstod vid läsning av filen: 
    
    %s
    
    Se till att du har rättigheter att öppna filen.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Are you sure you wish to revert all changes?
    (%s)
sv: Är du säker att du vill återställa alla ändringar?
    (%s)

en: Author(s):
sv: Författare:

en: Browse
sv: Bläddra

en: C_lose All
sv: S_täng alla

en: Can't count lines if another search operation is active, please close the search dialog.
sv: Kan inte beräkna antalet rader om en annan sökoperation är aktiv. Var vänlig och stäng sökdialogen.

en: Cannot initialize gnome-vfs.
sv: Kan inte initiera gnome-vfs.

en: Case _sensitive
sv: Gör skillnad på geme_ner/VERSALER

en: Change...
sv: Ändra...

en: Choose the files to compare
sv: Välj filerna som ska jämföras

en: Close
sv: Stäng

en: Close All Open Files
sv: Stäng alla öppna filer

en: Close the current file
sv: Stäng den aktiva filen

en: Colors
sv: Färger

en: Convert
sv: Konvertera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Could not allocate the memory for the Replace all request.
sv: Kunde inte allokera det minne som krävs för Ersätt alla-begäran.

en: Could not allocate the required memory.
sv: Kunde inte allokera tillräckligt med minne.

en: Create a new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: De_scription
sv: Be_skrivning

en: De_tails
sv: _Detaljer

en: Diff found at:
sv: Diff hittades på:

en: Document has not been saved.
sv: Dokumentet har inte sparats.

en: Documents
sv: Dokument

en: Editor Behavior
sv: Redigerarbeteende

en: Email
sv: E-post

en: Email the current document
sv: E-posta det aktiva dokumentet

en: Email the current document to a specified email address
    gedit searches for sendmail to use this plugin.
sv: E-postar det aktuella dokumentet till en angiven e-postadress
    gedit söker efter sendmail för att använda denna insticksmodul.

en: Enable _Auto-indent
sv: Använd _autoindrag

en: Enable word _wrapping
sv: Använd _radbrytning

en: Enter the _URL to browse for:
sv: Ange _URL:en att bläddra efter:

en: Enter the location (URI) of the file you would like to open:
sv: Ange platsen (URI:n) för de filer som du vill öppna:

en: Error in the pipe.
sv: Fel i röret.

en: Error saving file!
sv: Fel vid sparande av fil!

en: Error, init_plugin returned an error
sv: Fel, init_plugin retunerade ett fel

en: Error, plugin does not contain init_plugin function.
sv: Fel, insticksmodulen innehåller inte funktionen init_plugin.

en: Error, plugin is still in use
sv: Fel, insticksmodulen används fortfarande

en: Error, unable to open module file, %s
sv: Fel, kunde inte öppna modulfilen, %s

en: Executing command: %s
sv: Kör kommandot: %s

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: F_rom:
sv: F_rån:

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File to use as body of message:
sv: Fil att använda som meddelandetext:

en: Filename: %s
    
    Total Characters: %i
    Total Words: %i
    Total Lines: %i
    Total Paragraphs: %i
    Total Bytes: %i
    
    Current Line: %i
    Current Column: %i
sv: Filnamn: %s
    
    Totalt antal tecken: %i
    Totalt antal ord: %i
    Totalt antal linjer: %i
    Totalt antal stycken: %i
    Totalt antal byte: %i
    
    Aktuell rad: %i
    Aktuell kolumn: %i

en: Find
sv: Sök

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: First
sv: Första

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Fonts/Colors
sv: Typsnitt/färger

en: Found and replaced %i occurrences.
sv: Hittade och ersatte %i förekomster.

en: From a file on disk
sv: Från en fil på disk

en: From document
sv: Från dokument

en: From:
sv: Från:

en: General
sv: Allmänt

en: Go to a specific line number
sv: Gå till en specifik rad

en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: Goto _Line...
sv: Gå till _rad...

en: Hello World
sv: Hej världen

en: Insert Time
sv: Infoga tid

en: Insert the shell output in the document
sv: Infoga utdatat från skalet till dokumentet

en: Inserts the current date and time
sv: Infogar aktuellt datum och tid

en: Internal error reading the file: 
    
    %s
    
    Please, report this error to submit@bugs.gnome.org.
sv: Internt fel vid läsning av filen: 
    
    %s
    
    Var vänlig och rapportera detta fel till submit@bugs.gnome.org.

en: Left
    Right
    Top
    Bottom
sv: Vänster
    Höger
    Överst
    Nederst

en: Line number:
sv: Radnummer:

en: Loaded %i files
sv: Läste in %i filer

en: Loaded file %s
sv: Läste in filen %s

en: Lynx found at:
sv: Lynx hittades på:

en: MDI (Multiple Document Interface)
sv: MDI ("Multiple Document Interface")

en: Makes a diff file from two documents or files
sv: Gör en diff-fil från två dokument eller filer

en: Makes a diff file from two documents or files on disk
    For more info on diff, type "man diff" in a shell prompt
sv: Gör en diff-fil mellan två dokument eller filer på disken
    För mer information om diff skriver du "man diff" i en skalpromt

en: Manage available plugin modules
sv: Hantera tillgängliga insticksmoduler

en: New
sv: Nytt

en: Notebook
    Toplevel
    Modal
    Default
sv: Flikhäfte
    Toppnivå
    Modal
    Standard

en: Notebook _tab position:
sv: _Flikhäftets flikposition:

en: Number Converter
sv: Talkonverterare

en: Open
sv: Öppna

en: Open (swap) .c/.h file
sv: Öppna (byt) .c/.h-fil

en: Open File ...
sv: Öppna fil...

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a file from a specified URI
sv: Öppna en fil från en angiven URI

en: Open from URI
sv: Öppna från URI

en: Open from _URI...
sv: Öppna från _URI...

en: Orientation
sv: Orientering

en: Page: %i/%i
sv: Sida: %i/%i

en: Pages
sv: Sidor

en: Paper
sv: Papper

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Plugins manager...
sv: Insticksmodulhanterare...

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preview data to be printed
sv: Förhandsgranska data som ska skrivas ut

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Document
sv: Skriv ut dokument

en: Print line _numbers every:
sv: Skriv ut _radnumren var:

en: Print pre_view
sv: Förhands_granska

en: Print pre_view...
sv: Förhands_granska...

en: Print preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktiv fil

en: Printing
sv: Utskrift

en: Printing ..
sv: Skriver ut..

en: Printing ...
sv: Skriver ut...

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last operation
sv: Gör om den senaste åtgärden

en: Remove view of the document
sv: Ta bort en vy av dokumentet

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Reverse
sv: Baklänges

en: Reverse text
sv: Skriv texten baklänges

en: S_how statusbar
sv: _Visa statusrad

en: Sample 'hello world' plugin.
sv: Exempel-"Hej världen"-insticksmodul.

en: Sav_e All
sv: Spara _alla

en: Save
sv: Spara

en: Save All Open Files
sv: Spara alla öppna filer

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save the current file
sv: Spara den aktiva filen

en: Se_arch
sv: S_ök

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: Search from the _beginning of the document
sv: Sök från början av dokum_entet

en: Search from the _cursor position
sv: Sök från _markörens position

en: Search string not found
sv: Söksträngen kunde inte hittas

en: Search string not found.
sv: Söksträngen kunde inte hittas.

en: Second
sv: Andra

en: Select the "first" file...
sv: Välj den "första" filen...

en: Select the "second" file...
sv: Välj den "andra" filen...

en: Select the plugins to activate:
sv: Markera insticksmodulerna att aktivera:

en: Select the working directory...
sv: Ange arbetskatalogen...

en: Sendmail found at:
sv: Sendmail hittades på:

en: Set limit on _undo levels to:
sv: Begränsa antalet _ångra-steg till:

en: Set toolbar according to _system settings
sv: Ställ in verktygsraden enligt _systeminställningarna

en: Set toolbar to _icons only
sv: Visa endast _ikoner i verktygsraden

en: Set toolbar to icons with _text
sv: Visa ikoner och _text i verktygsraden

en: Shell Output
sv: Skalutdata

en: Shell _command:
sv: Skal_kommando:

en: Show commands debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för kommandon.

en: Show document debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för dokument.

en: Show file debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för filer.

en: Show plugin debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för insticksmoduler.

en: Show prefs debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för inställningar.

en: Show printing debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för utskrifter.

en: Show recent debugging messages.
sv: Visa de senaste felsökningsmeddelandena.

en: Show search debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för sökning.

en: Show undo debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för ångrande.

en: Show view debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för vyer.

en: Show window debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för fönster.

en: Specify the working directory and the command you want to run.
sv: Ange arbetskatalogen och det kommando som du vill köra.

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Tab _width:
sv: Ta_bbredd:

en: The "first" document contains no text.
sv: Det "första" dokumentet innehåller ingen text.

en: The "first" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
sv: Den "första" filen du valde finns inte.
    
    Var vänlig och ange en giltig fil.

en: The "second" document contains no text.
sv: Det "andra" dokumentet innehåller ingen text.

en: The "second" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
sv: Den "andra" filen du valde finns inte.
    
    Var vänlig och ange en giltig fil.

en: The document contains no data.
sv: Dokumentet innehåller ingen information.

en: The file %s was not found.
sv: Filen %s hittades inte.

en: The file ``%s'' does not exist.  Would you like to create it?
sv: Filen "%s" finns inte. Vill du skapa den?

en: The program %s could not be found.
sv: Programmet %s kunde inte hittas.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
sv: Fältet för skalkommando är tomt.
    
    Var vänlig och ange ett giltigt skalkommando.

en: The two documents you selected are the same.
sv: De två dokument du markerade är samma.

en: This file does not end with a valid extension
sv: Denna fil slutar inte med en giltig filändelse

en: To use the %s plugin, you need to specify a location for "%s".
sv: För att använda %s-insticksmodulen måste du ange en plats för "%s".

en: To:
sv: Till:

en: Turn on all debugging messages.
sv: Aktivera alla felsökningsmeddelanden.

en: Unable to open recent file: %s
sv: Kunde inte öppna nyligen använda filen: %s

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last operation
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Untitled %i
sv: Namnlös %i

en: Use the _unified output format (-u option)
sv: Använd det _universella utdataformatet (flaggan -u)

en: Web browse plugin
sv: Webbläsarinsticksmodul

en: You can't remove the last view of a document.
sv: Du kan inte ta bort den sista vyn av ett dokument.

en: You can't revert an Untitled document
sv: Du kan inte återställa ett namnlöst dokument

en: _Activate all
sv: _Aktivera alla

en: _Add View
sv: _Lägg till vy

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Converted value:
sv: _Konverterat värde:

en: _Deactivate all
sv: _Deaktivera alla

en: _Default font:
sv: _Standardtypsnitt:

en: _Documents
sv: _Dokument

en: _File
sv: _Arkiv

en: _File/
sv: _Arkiv/

en: _Foreground:
sv: _Förgrund:

en: _Landscape
sv: _Liggande

en: _Location to search for:
sv: _Plats att leta i:

en: _Manager ...
sv: _Hanterare...

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _New
sv: _Ny

en: _Plugins
sv: _Insticksmoduler

en: _Portrait
sv: _Stående

en: _Remove View
sv: _Ta bort vy

en: _Replace with:
sv: _Ersätt med:

en: _Revert
sv: _Återgå

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Subject:
sv: _Ämne:

en: _To:
sv: _Till:

en: _Value to be converted:
sv: _Värde att konvertera:

en: _Working directory:
sv: _Arbetskatalog:

en: _level(s)
sv: _steg

en: ``%s'' has been modified.  Do you wish to save it?
sv: "%s" har ändrats. Vill du spara den?

en: ``%s'' is about to be overwritten. Do you want to continue ?
sv: "%s" kommer att skrivas över. Vill du fortsätta?

en: filename
sv: filnamn

en: gedit could not create a temp file.
sv: gedit kunde inte skapa en temporär fil.

en: gedit could not find the font "%s".
    gedit is unable to print without this font installed.
sv: gedit kunde inte hitta typsnittet "%s".
    gedit kan inte skriva ut om inte det typsnittet är installerat.

en: gedit is a small and lightweight text editor for GNOME.
sv: gedit är en liten och enkel textredigerare för GNOME.

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (1). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
sv: gedit kunde inte spara filen:
    
     %s 
    
    på grund av en okänd orsak (1). Var vänlig och rapportera detta problem till submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (2). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
sv: gedit kunde inte spara filen:
    
     %s 
    
    på grund av en okänd orsak (2). Var vänlig och rapportera detta problem till submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file: 
    
     %s 
    
    Make sure that the path you provided exists,and that you have the appropriate write permissions.
sv: gedit kunde inte spara filen: 
    
     %s 
    
    Se till att sökvägen du angav existerar, och att du har de rätta skrivrättigheterna.

en: gedit: Browse for program location...
sv: gedit: Bläddra för programplats...

en: gedit: Diff plugin
sv: gedit: Diff-insticksmodul

en: gedit: E-mail plugin
sv: gedit: E-postinsticksmodul

en: gedit: Number Converter plugin
sv: gedit: Insticksmodul för talkonvertering

en: gedit: Preferences
sv: gedit: Inställningar

en: gedit: Print Preview
sv: gedit: Förhandsgranskning

en: gedit: Set program location...
sv: gedit: Ställ in programplats...

en: gedit: Shell Output plugin
sv: gedit: Skalutdata-insticksmodul

en: gedit: Web Browse plugin
sv: gedit Webbläsarinsticksmodul

en: gedit: e-mail plugin
sv: gedit: e-postinsticksmodul

en: l_ine(s)
sv: r_ad(er)

en: label
sv: etikett

en: location
sv: plats
