enlightenment 0.16.4 - en to sv translation catalogue (400 entries)

en: 
    
        Are you sure you wish to log out ?
sv: 
    
        Säkert att du vill logga ut?

en: 
      Currently, no groups exist or this window  
      already belongs to all existing groups.  
      You have to start other groups first.
sv: 
      Just nu finns ingen grupp, eller så tillhör
      detta fönster redan alla grupper som finns.
      Du måste skapa andra grupper först..

en: 
      Currently, no groups exist. You have to start a group first.
sv: 
      Just nu finns inga grupper. Du måste skapa en grupp först..

en: 
      There's no current group at the moment.  
      The current group is the last one you created,  
      and it exists until you create a new one or break  
      the latest one.  
    
      Pick another group that the window will belong to here:
sv: 
      Det finns ingen aktiv grupp för tillfället.  
      Den den aktiva gruppen är den senaste gruppen som du skapade,  
      och den fortsätter att existera tills dess att du skapar en ny  
      eller bryter upp den senast skapade.  
    
      Välj en annan grupp som fönstret skall tillhöra här:

en: 
      This window currently does not belong to any groups.
sv: 
      Detta fönster hör just nu inte till några grupper

en: 
      This window currently does not belong to any groups.  
      You can only destroy groups or remove windows from groups  
      through a window that actually belongs to at least one group.
sv: 
      Detta fönster hör just nu inte till någon grupp.
      Du kan bara avlägsna grupper, eller ta bort fönster från
      grupper med ett fönster som tillhör minst en grupp .

en: 
    Enlightenment is unable to display raindrops on this
    display because Shared memory is not available on this
    X-Server.
    
    This may be due to Enlightenment being a remote client
    running over the network, a MIT-SHM incapable X-server,
    having run out of SHM ID's on the system or Shared
    Memory support being turned off in Imlib
    
    You may correct this by either running `imlib_config'
    or copying the system imrc (/usr/etc/imrc) to ~/.imrc
    and editing it, enabling shared memory.
sv: 
    Enlightenment kan inte visa regndroppar på den här
    bilskärmen eftersom delat minne inte stöds av
    X-Servern.
    
    Detta kan vara fallet om Enlightenment körs som en
    nätverksklient, en icke MIT-SHM kompatibel X-Server
    används, SHM IDs på systemet är slut, eller stödet
    för delat minne har slagits av i Imlib.
    
    Du kan korrigera detta antingen genom att köra 'imlib_config'
    eller kopiera systemets imrc (/usr/etc/imrc) till ~/.imrc
    och redigera den för att stödja delat minne.

en: 
    Enlightenment is unable to display raindrops on this
    display because shared pixmaps are not available on this
    X-Server.
    
    This may be due to either the X-Server not implementing
    shared pixmaps, or shared pixmaps being disabled in
    Imlib's configuration.
    
    You may correct this by either running `imlib_config'
    or copying the system imrc (/usr/etc/imrc) to ~/.imrc
    and editing it, enabling shared pixmaps.
sv: 
    Enlightenment kan inte visa regndroppar på den här
    bildskärmen eftersom shared pixmaps inte stöds av
    X-Servern.
    
    Detta beror antingen på att X-Servern inte har implementerat
    shared pixmaps, eller så har shared pixmaps slagits av i
    konfigureringen för Imlib.
    
    Du kan korrigera detta antingen genom att köra 'imlib_config'
    eller kopiera systemets imrc (/usr/etc/imrc) till ~/.imrc
    och redigera den för att stödja shared pixmaps.

en: 
    You have just started the Raindrops Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see "raindrops" hit the background and
    make little splashes. This Effect can be VERY CPU intensive.
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
sv: 
    Du har precis startat regndropseffekten.
    
    Om du tittar nogrannt på din skrivbordsbakgrund, och om den inte
    har en en enfärgad bakgrund (dvs den har ett bakgrundsmönster eller
    en bild), så kommer du att se "regndroppar" som träffar bakgrunden
    och ger små stänk. Denna effekt är mycket processorkrävande.
    
    För att avbryta denna effekt så välj den bara igen
    för att växla mellan på och av.

en: 
    You have just started the Ripples Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see a pool of water at the bottom of your
    screen that reflects everything above it and "ripples".
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
sv: 
    Du har precis startat krusningseffekten.
    
    Om du tittar nogrannt på din skrivbordsbakgrund, och om den inte
    har en en enfärgad bakgrund (dvs den har ett bakgrundsmönster eller
    en bild), så kommer du att se en vattenpöl i bildskärmens nederdel,
    som reflekterar allt ovanför och "krusar" sig.
    
    För att avbryta denna effekt så välj den bara igen
    för att växla mellan på och av.

en: 
    You have just started the Waves Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see a pool of water at the bottom of your
    screen that reflects everything above it and "waves".
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
sv: 
    Du har precis startat böljeffekten.
    
    Om du tittar nogrannt på din skrivbordsbakgrund, och om den inte
    har en en enfärgad bakgrund (dvs den har ett bakgrundsmönster eller
    en bild), så kommer du att se en vattenpöl i bildskärmens nederdel,
    som reflekterar allt ovanför och "böljar".
    
    För att avbryta denna effekt så välj den bara igen
    för att växla mellan på och av.

en: 
    You have just started the imagespinners Effect.
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
sv: 
    Du har precis startat bildspinnareffekten.
    
    För att avbryta denna effekt så välj den bara igen
    för att växla mellan på och av.

en: 
    You seem to be running Enlightenment over a network Connection
    or on an X Server that does not support Shared Memory, or you
    have disabled MIT-SHM Shared memory in your Imlib configuration.
    This means the Enlightenment Pager will perform slowly and use
    more system resources than it would when Shared Memory is
    available.
    
    To improve performance please either enable MIT-SHM Shared Memory
    in your Imlib config, if you disabled it, or disable Pager
    snapshots.
sv: 
    Du verkar köra Enlightenment över en nätverksförbindelse
    eller en X Server som ej stöder Shared Memory, eller så
    har du avaktiverat MIT-SHM Shared Memory i Imlib
    konfigureringen. Detta medför att Enlightenments
    sidväxlare får dålig prestanda, och anv. mer system-
    resurser en om Shared Memory hade varit aktiverat.
    
    För att förbättra prestandan vänligen antingen aktivera
    MIT-SHM Shared Memory i din Imlib konfigurering, om du
    hade avaktiverat det, eller avaktivera sidväxlarens
    snapshots.

en: 
    You seem to have an X Server capable of Shared Memory
    but it is incapable of doing ZPixmap Shared pixmaps
    (The server does not claim to be able to do them).
    
    The pager in Enlightenment will run slowly in snapshot
    mode if you continue to use that mode of the pager
    under these conditions.
    
    It is suggested you change the settings on your pager to
    disable snapshots to improve performance.
sv: 
    Det ser ut som din X Server stöder Shared Memory
    men ej zPixmap Shared pixmaps (Servern klarar
    inte detta).
    
    Enlightenments sidväxlare kommer att arbeta långsamt
    med snapshot aktiverat om du behåller dessa 
    inställningar.
    
    Det är att rekommendera att du ändrar sidväxlarens
    inställningar och ej aktiverar snapshots för
    bästa prestanda.

en: 
    Your X Server is capable of doing Shared Memory but you do
    not have Shared Pixmaps enabled in your Imlib configuration.
    
    Please enable Shared Pixmaps in your Imlib configuration
    then restart Enlightenment to gain better performance for
    the pagers when snapshot mode is enabled.
sv: 
    Det ser ut som din X Server stöder Shared Memory men du
    har inte stödet för Shared Pixmaps aktiverat i din
    Imlib konfiguration.
    
    Var vänlig att aktivera stödet för Shared Pixmaps
    i din Imlib konfigurering för att erhålla bättre
    prestanda med sidväxlare med snapshots aktivt.

en: 
    commands currently available:
sv: 
    kommandon som nu är tillgängliga:

en:    Pick the group to configure:
sv:    Välj grupp att konfigurera:

en:    Select the group to remove the window from.
sv:   Välj den grupp som fönstret skall tas bort ifrån.

en:   No
sv:   Nej

en:   Pick the group the window will belong to:
sv:   Välj den grupp som fönstret skall tillhöra:

en:   Select the group to break
sv:   Välj den grupp som skall brytas upp

en:   The following actions are  
      applied to all group members:
sv:   Följande egenskaper appliceras  
      på alla gruppmedlemmar:

en:   Yes, Log Out
sv:   Ja, logga ut

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's DEFAULT installed theme is missing or inadequately
    configured to be a useful DEFAULT theme.
    
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly. The DEFAULT theme Enlightenment comes with normally
    is BrushedMetal-Tigert and this theme is adequate for a DEFAULT
    theme.
sv: !!!!!!!! FEL FEL FEL FEL !!!!!!!!
    
    Enlightenments förvalda tema saknas eller är felaktigt konfigurerat
    för att kunna användas som förvalt tema.
    
    Detta är ett grundfel och Enlightenment kan inte köras.
    Var vänlig att korrigera detta, och kontrollera att den
    ar korrekt installerad. Förvalt tema för Enlightenment är normalt
    BrushedMetal-Tigert och detta tema uppfyller all krav för ett
    förvalt tema

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's documentation is not present or correctly installed
    
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting those files or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
sv: !!!!!!!! FEL FEL FEL FEL !!!!!!!!
    
    Enlightenments dokumentation är inte närvarande eller installerad
    
    Detta är ett grundfel och Enlightenment kan inte köras.
    Var vänlig att korrigera detta, och kontrollera 
    att den är korrekt installerad.
    
    Orsaken till detta kan vara att den saknas pga dåligt
    byggt paket, eller någon som manuellt har raderat
    programmet, eller fel vid Enlightenments installation .

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's dox executable is not able to be executed:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure dox is installed
    correctly.
sv: !!!!!!!! FEL FEL FEL FEL !!!!!!!!
    
    Enlightenments dox exekverbara fil kan inte köras:
    
    %s
    Detta är ett grundfel och Enlightenment kan inte köras.
    Var vänlig att korrigera detta, och kontrollera 
    att dox är korrekt installerad.

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable cannot be found at:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting that program or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
sv: !!!!!!!! FEL FEL FEL FEL  !!!!!!!!
    
    Enlightenments exekverbara fil för tillbehör hittas inte i:
    
    %s
    Detta är ett grundfel och Enlightenment kan inte köras.
    Var vänlig att korrigera detta, och kontrollera 
    att den är korrekt installerad.
    
    Orsaken till detta kan vara att den saknas pga dåligt
    byggt paket, eller någon som manuellt har raderat
    programmet, eller fel vid Enlightenments installation .

en: %i Desktop
sv: %i skrivbord

en: %i Desktops
sv: %i skrivbord

en: %i x %i
    Screens in size
sv: %i x %i
    skärmar i storlek

en: %u references remain
sv: %u referenser återstår

en: (fast)
sv: (fort)

en: -NONE-
sv: -INGEN-

en: 1
    Screen in size
sv: 1
    skärm i storlek

en: <command> : <description>
sv: <kommando> : <beskrivning>

en: Abort and Exit
sv: Avbryt och avsluta

en: About Enlightenment %s
sv: Om Enlightenment %s

en: ActionClass Error!
sv: Aktionsklass fel!

en: Alignment of anchoring when automatically resizing:
sv: Placering av förankring vid auto storleksförändring:

en: All new windows first get the focus
sv: Alla nya fönster får fokus först

en: Always pop up menus on screen
sv: Låt alltid menyer poppa upp på skärm

en: Animate shading and unshading of windows
sv: Animera fönsters skymundan/ej skymundan

en: Animate when iconifying to this Iconbox
sv: Animera vid ikonifiering till denna ikonlåda

en: Animated display of menus
sv: Animerad visning av menyer

en: Annihilate
sv: Förinta

en: Another Window Manager is already running
sv: En annan fönsterhanterare körs redan

en: Another Window Manager is already running.
    
    You will have to quit your current Window Manager first before
    you can successfully run Enlightenment.
    
    If you haven't edited your user start-up files, Enlightenment
    can do that now for you, so when you log in again after
    quitting your current window manager, you will have
    Enlightenment running.
    
    If you want to do this, click OK, otherwise hit cancel
    to abort this operation and edit the files by hand.
    
    WARNING WARNING WARNING WARNING!
    
    It is possible that this MAY not properly edit your files.
sv: En annan fönsterhanterare körs redan.
    
    Du måste avsluta fönsterhanteraren som körs för
    att du skall lyckas starta Enlightenment.
    
    Om du inte har redigerat dina startupp filer, så kan
    Enlightenment göra det åt dig, så att nästa gång efter
    att ha avslutat fönsterhanteraren som körs, så har du
    Enlightenment startad.
    
    Vill du göra detta, klicka OK, annars klicka avbryt
    för att avsluta och redigera filerna för hand.
    
    VARNING VARNING VARNING VARNING!
    
    Det är möjligt att detta inte kommer att redigera dina
    filer korreket.

en: Appear Slide speed: (slow)
sv: Dyka upp glid fart: (sakta)

en: Apply
sv: Använd

en: Are you absolutely sure you want to have Enlightenment
    edit your start-up files for you?
    
    If your start-up files are highly customised this may not
    work.
    
    Are you ABSOLUTELY sure?
sv: Är du absolut säker på att du vill att Enlightenment
    redigerar dina uppstartsfiler åt dig?
    
    Är dina uppstartsfiler mycket skräddarsydda finns
    risk för att det inte fungerar.
    
    Är du ABSOLUT säker?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Attention !!!
sv: Uppmärksamhet!!!

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: Audio not available since EsounD was not
    present at the time of compilation.
sv: Ljud ej möjligt eftersom EsounD inte fanns
    till hands vid kompileringstillfället.

en: Audio was enabled for Enlightenment but there was an error
    communicating with the audio server (Esound). Audio will
    now be disabled.
sv: Ljud är aktiverat för Enlightenment, men ett fel uppstod
    vid kommunikation med ljudservern (Esound). Ljud kommer
    nu att deaktiveras.

en: Automatically resize to fit Icons
sv: Auto storleksförändra för att passa ikoner

en: Autoraise Settings
sv: Lägga överst inställningar

en: Autoraise delay:
sv: Lägga fönster överst fördröjning:

en: BG Colour
sv: Bakgrundsfärg

en: Background
    Image
    Scaling
    and
    Alignment
sv: Bakgrundsbildens
    skala
    och
    placering

en: Background Error!
sv: Bakgrund fel!

en: Background definition information:
    Name: %s
    File: %s
sv: Bakrundens definitions information:
    Namn: %s
     Fil: %s

en: Background overrides theme
sv: Bakgrunden går före temat

en: Bad Theme
sv: Felaktigt tema

en: Blue:
sv: Blå:

en: Border Error!
sv: Kant fel!

en: Border style
sv: Ramstil

en: Both ends
sv: Båda sidor

en: Bottom
sv: Nertill

en: Box
sv: Låda

en: Button Error!
sv: Knapp fel!

en: CONFIG: ignoring extra data in "%s"
sv: KONFIG: ignorerar extra data i "%s"

en: CONFIG: missing required data in "%s"
sv: KONFIG: det saknas data i "%s"

en: Cancel (do NOT edit)
sv: Avbryt (redigera ej)

en: Cannot allocate enough memory
sv: Kan inte allokera tillräckligt med minne

en: Cannot comply
sv: Kan inte utföra

en: Changing Border Style
sv: Ändra ramstil

en: Class:
sv: Klass:

en: Cleanup Slide speed: (slow)
sv: Uppstädnings glid fart: (sakta)

en: Click here to lower this desktop
    to the bottom.
sv: Klicka här för att lägga detta
    skribord underst.

en: Click here to raise this desktop
    to the top.
sv: Klicka här för att lägga detta
    skrivbord överst.

en: Clicking in a window always raises it
sv: Musklick i fönster lägger alltid överst

en: Close
sv: Stäng

en: Close Iconbox
sv: Stäng ikonlåda

en: ColorModClass Error!
sv: Färgmodifierarklass fel!

en: Command:
sv: Kommando:

en: Continuously scan screen to update pager
sv: Scanna skärm kontinuerligt för att uppdatera sidväxlaen

en: Create New Iconbox
sv: Skapa ny ikonlåda

en: Default Group Control Settings
sv: Förvalda gruppkontrollsinställningar

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop %i
sv: Skrivbord %i

en: Desktop Background Settings
sv: Skrivbordsbakgrundsinställningar

en: Desktop Options
sv: Skrivbordsval

en: Desktop Slide speed: (slow)
sv: Skrivbordets glid fart: (sakta)

en: Dialog windows appear together with their owner
sv: Dialogfönster uppträder tillsammans med sin ägare

en: Display Root Window Tips
sv: Visa rotfönstertips

en: Display Tooltips
sv: Visa verktygstips

en: Display and use focus list
sv: Visa och använd fokuslista

en: Display desktop dragbar
sv: Visa skrivbordens draglist

en: Do not have execute access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
sv: Har inte exikveringsrättigheter för %s
    Detta är en allvarlig omständighet.
    Vänligen kontrollera rättigheterna till
    denna katalog och vidtag korrigeringsåtgärder.

en: Do not have read access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
sv: Har inte läsrättigheter för %s
    Detta är en allvarlig omständighet.
    Vänligen kontrollera rättigheterna till
    denna katalog och vidtag korrigeringsåtgärder.

en: Do not have write access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
sv: Har inte skrivrättigheter för %s
    Detta är en allvarlig omständighet.
    Vänligen kontrollera rättigheterna till
    denna katalog och vidtag korrigeringsåtgärder.

en: Drag bar position:
sv: Draglistens läge:

en: Draw base image behind Icons
sv: Visa bakgrundsbild bakom ikoner

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: E IPC Error
sv: E IPC Fel

en: ECursor Error!
sv: EPekar fel!

en: ERROR!
    
    Lost the Session Manager that was there?
    Here here session manager... come here... want a bone?
    Oh come now! Stop sulking! Bugger. Oh well. Will continue without
    a session manager.
    
    I'll survive somehow.
    
    
    ... I hope.
sv: FEL!
    
    Förlorade sessions hanteraren som fanns där?
    Kom... Kom sessionshanteraren... Kom hit... Vill du ha ett ben?
    Kom igen nu! Sluta sura! Helsike. Ok fortsätter utan en 
    sessionshanterare.
    
    Jag överlever i alla fall.
    
    
    ... hoppas jag.

en: ERROR:
    
    The configuration for the theme you are running is
    incompatible. It's config revision is %i.  It needs to
    be marked as being revision %i
    
    Please contact the theme author or maintainer and
    inform them that in order for their theme to function
    with this version of Enlightenment, they have to
    update it to the current settings, and then match
    the revision number.
    
    If the theme revision is higher than Enlightenment's
    it may be that you haven't upgraded Enlightenment for
    a while and this theme takes advantages of new
    features in Enlightenment in new versions.
sv: FEL:
    
    Konfigureringen för det valda temat är ej kompatibelt.
    Konfigurationsrevisionen är %i. Den måste vara
    märkt som revision %i.
    
    Vänligen kontakta författaren och informera om att
    för att temat skall fungera med denna version
    av Enlightenment, måste de uppdatera till
    nuvarande standard, och sedan matcha versionsnummret.
    
    Om temats versionsnummer är högre än Enlightenments
    har inte Enlightenment uppgraderats på ett tag och
    detta tema utnyttjar finesser som bara finns i senare
    versioner av Enlightenment.

en: ERROR:
    
    The settings you are using are incompatible with
    this version of Enlightenment.
    It's revision is %i It needs to be revision %i to
    be compatible.
    
    If you just upgraded to a new version of E
    Restarting with Defaults will remove your current
    user preferences and start cleanly with system
    defaults. You can then modify your configuration to
    your liking again safely.
sv: FEL:
    
    Inställningarna som används är ej kompatibla
    med denna version av Enlightenment.
    Revisionsnummret är %i men måste vara minst revision %i för
    att vara kompatibelt.
    
    Om du just uppgraderat till en ny version av E så kommer
    Starta om med grundinställningar att avlägsna dina nuvarande
    användarinställningar, och starta om med de förvalda.
    Sedan kan du välja dina egna inställningar på ett säkert sätt.

en: Easter Egg!  Iconboxes aren't implemented yet.
sv: Påskägg! Ikonlådor är inte implementerade ännu.

en: Enable Dialog Headers
sv: Möjliggör dialoghuvuden

en: Enable KDE Support
sv: Möjliggör KDE stöd

en: Enable edge flip
sv: Möjliggör kant flip

en: Enable pager display
sv: Möjliggör sidväxlare

en: Enable sounds
sv: Möjliggör ljud

en: End
sv: Slut

en: Enlightenment Audio
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    ljudinställningar

en: Enlightenment Automatic Raising
    of Windows Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    lägga överst inställningar

en: Enlightenment Default
    Group Control Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    förvalda gruppkontrollsinställningar

en: Enlightenment Desktop
    Background Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    bakgrundsinställningar

en: Enlightenment Desktop & Area
    Pager Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    skrivbords- & sidväxlarinställningar

en: Enlightenment Error
sv: Enlightenment Fel

en: Enlightenment Focus
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    fokusinställningar

en: Enlightenment IPC Commands Help
sv: Enlightenment IPC kommando hjälp

en: Enlightenment Iconbox
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    ikonlådeinställningar

en: Enlightenment KDE
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    KDE inställningar

en: Enlightenment Message Dialog
sv: Enlightenment meddelandedialog

en: Enlightenment Miscellaneous
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    diverse inställningar

en: Enlightenment Move & Resize
    Method Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments flytt- &
    storleksändringsinställningar

en: Enlightenment Multiple Desktop
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    multipla skrivbordsinställningar

en: Enlightenment Remembered
    Windows Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    ihågkommna fönsterinställningar

en: Enlightenment Special Effects
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    specialeffektsinställningar

en: Enlightenment Starting...
sv: Enlightenment Startar...

en: Enlightenment Tooltip
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    verktygstipsinställningar

en: Enlightenment Version : %s
    code is current to    : %s
sv: Version av Enlightenment : %s
    Koden är aktuell till    : %s

en: Enlightenment Version: %s
    Last updated on: %s
sv: Version av Enlightenment: %s
    Senast uppdaterad den: %s

en: Enlightenment Virtual Desktop
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    virtuella skrivbordsinställningar

en: Enlightenment Window Group
    Selection Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    fönstergruppsinställningar

en: Enlightenment Window Group
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    fönstergruppsinställningar

en: Enlightenment Window Placement
    Settings Dialog
sv: Dialog för Enlightenments
    fönsterplaceringsinställningar

en: Enlightenment cannot connect to the display nominated by
    your shell's DISPLAY environment variable. You may set this
    variable to indicate which display name Enlightenment is to
    connect to. It may be that you do not have an Xserver already
    running to serve that Display connection, or that you do not
    have permission to connect to that display. Please make sure
    all is correct before trying again. Run an Xserver by running
    xdm or startx first, or contact your local system
    administrator, or Xserver vendor, or read the X, xdm and
    startx manual pages before proceeding.
sv: Enlightenment kan inte ansluta till den skärm som anges i
    ditt skals DISPLAY-variabel. Du måste sätta denna variabel
    att peka på vilken skärm som Enlightenment skall visas på.
    Det kan vara så att du ej har en Xserver som körs för denna
    skärm, eller så har du inte rättigheter att koppla upp till
    den. Var snäll att kontrollera att allt är rätt innan du
    försöker igen. Kör en Xserver genom att köra xdm eller startx
    först, eller kontakta din lokala systemadministratör eller
    Xserver leverantör, eller läs manualsidorna för X, xdm och
    startx innan du fortsätter.

en: Enlightenment caused Bus Error.
    
    It is suggested you check your hardware and OS installation.
    It is highly unusual to cause Bus Errors on operational
    hardware.
sv: Enlightenment orsakade ett bussfel.
    
    Det är att rekommendera att du kontrollerar din hårdvara
    och OS installation. Det är mycket ovanligt med bussfel på
    fungerande hårdvara.

en: Enlightenment caused Segment Violation (Segfault)
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have accessed areas of your system's memory that they are not
    allowed access to. This is most likely a bug. It is recommended to
    restart now. If you wish to help fix this please compile
    Enlightenment with debugging symbols in and run Enlightenment
    under gdb so you can backtrace for where it died and send in a
    useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
sv: Enlightenment orsakade ett segmentöverskridande (Segfault)
    
    Detta betyder att Enlightenment, eller biblioteksrutiner som
    Enlightenment anropar, har accessat delar av ditt systems minne
    som de inte har access till. Detta är troligtvis en bugg.
    Det är att rekommendera en omstart nu. Om du vill hjälpa till att
    åtgärda detta vänligen kompilera om Enlightenment med debug-
    symboler påslagna, och kör Enlightenment under gdb så att du kan
    spåra tillbaka till haveristället och skicka in en så fullständig
    buggrapport som möjligt med info om bakåtspårnings data och variabel
    dumpar etc.

en: Enlightenment caused a Floating Point Exception.
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have performed an illegal mathematical operation (most likely
    dividing a number by zero). This is most likely a bug. It is
    recommended to restart now. If you wish to help fix this please
    compile Enlightenment with debugging symbols in and run
    Enlightenment under gdb so you can backtrace for where it died and
    send in a useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
sv: Enlightenment orsakade ett flyttalsfel.
    
    Det betyder att Enlightenment, eller biblioteksrutiner som
    Enlightenment anropar, har utfört en felaktig matematisk operation
    (troligtvis division av ett tal med noll). Detta är troligtvis en bugg.
    Det är att rekommendera en omstart nu. Om du vill hjälpa till att
    åtgärda detta vänligen kompilera om Enlightenment med debug-
    symboler påslagna, och kör Enlightenment under gdb så att du kan
    spåra tillbaka till haveristället och skicka in en så fullständig
    buggrapport som möjligt med info om bakåtspårnings data och variabel
    dumpar etc.

en: Enlightenment has encountered parsing errors in your autosaved
    configuration.
    
    This may be due to filing system errors, Minor bugs or unforeseen
    system shutdowns.
    
    Do you wish Enlightenment to recover its original system
    configuration and try again?
sv: Enlightenment har funnit analysfel i den automatiskt sparade
    konfigurationen.
    
    Detta kan bero på fel i filsystemet, mindre buggar
    eller oväntade systemstopp.
    
    Vill du att Enlightenment återskapar sin startkonfiguration
    och försöker igen?

en: Enlightenment has just experienced some major problems in
    attempting to load the theme you specified or the default
    configuration directory:
    %s/config/
    This will prevent Enlightenment from loading any configuration
    files at all.
    Since this couldn't be found Enlightenment is probably not
    going to find any configuration files anywhere on your
    system, and so it will have almost no configuration loaded
    when it starts up. This is most likely the sign of a bad
    installation of Enlightenment if this directory is missing.
    The likely causes are that the package was improperly built,
    if a binary package, or 'make install' hasn't been typed
    or during the installation the directory above was not
    able to be copied over for installation perhaps due to
    permissions or lack of disk space. It also could be that the
    config directory has been inadvertently deleted since
    installation.
    This is a serious problem and should be rectified immediately
    Please contact your system administrator or package maintainer.
    If you are the administrator of your own system please
    consult the documentation that came with Enlightenment for
    additional information.
sv: Enlightenment har just upptäckt några allvarliga fel vid försök
    att ladda temat du valt, eller i grundkonfigurationskatalogen:
    %s/config/
    Detta kommer att hindra Enlightenment från att ladda
    några konfigurationsfiler över huvud taget.
    Eftersom dessa inte kan hittas kommer Enlightenment troligtvis
    inte att hitta några konfigurationsfiler alls i hela ditt
    system, nästan ingen konfigurering kan laddas vid uppstart.
    Detta beror troligen på en felaktig installation om denna
    katalog saknas. Programpaketet kan vara felatigt byggt om det
    rör sig om ett binärpaket, eller så har 'make imstall' inte
    körts, eller så kunde katalogen ovan inte kopieras ut vid
    installationen pga otillräckliga rättigheter eller för lite
    ledigt diskutrymme. Det kan också bero på att konfigurations-
    katalogen har blivit bortagen av misstag sedan installationen.
    Detta är ett ett allvarligt fel som nåste rättas till på
    en gång. Vänligen kontakta din systemadministratör
    eller paketansvarig.
    Om du administrerar ditt eget system var vänlig läs
    dokumentationen som följer med Enlightenment för
    vidare information.

en: Enlightenment performed an Illegal Instruction.
    
    This most likely is due to you having installed an run a
    binary of Enlightenment that was compiled for a make or model
    of CPU not 100%% identical or compatible with yours. Please
    either obtain the correct package for your system, or
    re-compile Enlightenment and possibly any support libraries
    that you got in binary format to run Enlightenment.
sv: Enlightenment utförde en otillåten instruktion.
    
    Detta beror troligen på att den installerade binärfilen av
    Enlightenment är kompilerad för en processor som inte är
    100%% identisk eller kompatibel med din. Införskaffa rätt paket
    för ditt system, eller kompilera om Enlightenment och
    eventuella bibliotek som Enlightenment är beroende av.

en: Enlightenment's message of the day
sv: Dagens budskap från Enlightenment

en: Error finding sound file
sv: Fel vid sökning efter ljudfil

en: Error in attempting to free NULL pointer
sv: Fel vid försök att frigöra NULL pekare

en: Error in freeing memory that hasn't been allocated
sv: Fel vid frigörning av minne som inte hade blivit allokerat

en: Error in reallocating memory that hasn't been allocated
sv: Fel vid återallokering av minne som inte hade blivit allokerat

en: Error initialising sound
sv: Fel vid initiering av ljud

en: Error saving snaps file
sv: Fel vid sparande av snaps fil

en: Exit
sv: Avsluta

en: FATAL ERROR:
    
    Enlightenment is unable to initialise Fnlib.
    
    This is unusual. Unable to continue.
    Exiting.
sv: ALLVARLIGT FEL:
    
    Enlightenment kan inte initiera Fnlib.
    
    Detta är ovanligt. Kan inte fortsätta.
    Avslutar.

en: FATAL ERROR:
    
    Enlightenment is unable to initialise Imlib.
    
    This is unusual. Unable to continue.
    Exiting.
sv: ALLVARLIGT FEL:
    
    Enlightenment kan inte initiera Imlib.
    
    Detta är ovanligt. Kan inte fortsätta.
    Avslutar.

en: FATAL ERROR:
    
    This Xserver does not support the Shape extension.
    This is required for Enlightenment to run.
    
    Your Xserver probably is too old or mis-configured.
    
    Exiting.
sv: ALLVARLIGT FEL:
    
    Denna Xserver stödjer inte Shape tillägget.
    Detta krävs för att Enlightenment skall fungera.
    
    Din Xserver är troligen för gammal eller felkonfigurerad.
    Avslutar.

en: Focus Settings
sv: Fokusinställningar

en: Focus follows mouse clicks
sv: Fokus följer musklick

en: Focus follows pointer
sv: Fokus följer pekaren

en: Focus follows pointer sloppily
sv: Fokus följer pekaren slafsigt

en: Focus windows while switching
sv: Fokusera fönster vid växling

en: Go to this Desktop
sv: Gå till detta skrivbord

en: Green:
sv: Grön:

en: Group %i
sv: Grupp %i

en: Help! Cannot find epp!
    Enlightenment is looking for epp here:
    %s
    This is a FATAL ERROR.
    This is probably due to either the program not existing or
    it not being able to be executed by you.
sv: Hjälp! Hittar inte epp!
    Enlightenment letar efter epp här:
    %s
    Detta är ett avgörande fel.
    Beror troligen på att programmet ej finns
    eller inte får köras av dig.

en: Hide border around inner Iconbox
sv: Dölj kantlist för inre ikonlåda

en: Hide scrollbar when not needed
sv: Dölj rullningslist när den ej behövs

en: High Quality Off
sv: Hög kvalitet av

en: High Quality On
sv: Hög kvalitet på

en: Hold down the mouse button and drag
    the mouse to be able to drag the desktop
    back and forth.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
sv: Håll ner musknappen och dra musen för att flytta
    skrivbordet fram och tillbaka.
    Klicka högra musknappen för en lista på alla
    skrivbord och deras applikationer.
    Klicka mellersta musknappen för en lista på alla
    applikationer som körs nu.

en: Horizontal
sv: Horisontal

en: Icon image display policy (if one operation fails, try the next):
sv: Ikonbilds visningpolicy (om ett försök misslyckas, försök nästa):

en: Icon size
sv: Ikon storlek

en: Iconbox Options
sv: Ikonlådeval

en: Iconbox Settings
sv: Ikonlådeinställningar

en: Iconboxes and Pagers are disallowed from being
    members of a group. You cannot add these windows
    to a group.
sv: Ikonlådor och sidväxlare tillåts inte vara
    gruppmedlemmar. Du kan inte lägga dessa
    till en grupp.

en: Iconify
sv: Ikonifiera

en: Iconify this group
sv: Ikonifiera denna grupp

en: Iconifying
sv: Ikonifiera

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore this
sv: Ignorera detta

en: Ignore this (safe)
sv: Ignorera detta (säkert)

en: Ignore this error
sv: Ignorera detta fel

en: ImageClass Error!
sv: Bildklass fel!

en: Imlib initialisation error
sv: Imlib initieringsfel

en: Include iconified windows in focus list
sv: Ta med ikonifierade fönster i fokuslistan

en: Include shaded windows in focus list
sv: Ta med skymda fönster i fokuslistan

en: Include sticky windows in focus list
sv: Ta med klibbiga fönster i fokuslistan

en: KDE Settings
sv: KDE inställningar

en: Keep aspect on scale
sv: Ta hänsyn till skalan

en: Killing
sv: Döda

en: Left
sv: Vänster

en: Left / Top
sv: Vänster / Upp

en: Location
sv: Placering

en: Make miniature snapshots of the screen
sv: Gör mini snapshots av skärmen

en: Message
sv: Meddelande

en: Middle
sv: Mitten

en: Mirror Shade/Iconify/Stick
sv: Spegla skymma/ikonifiera/klibba

en: Miscellaneous Settings
sv: Diverse inställningar

en: Module Failed During Load.
sv: Fel vid laddning av modul.

en: Module Unload Failed.
sv: Fel vid urladdning av modul.

en: Module is Already Loaded.
sv: Modulen har redan laddats.

en: Module is not Loaded.
sv: Modulen är inte laddad.

en: Mouse button to display pager menu:
sv: Musknapp för att visa sidväxlarmenyn

en: Mouse button to select and drag windows:
sv: Musknapp för att välja och dra fönster:

en: Mouse button to select desktops:
sv: Musknapp för att välja skrivbord

en: Move & Resize Settings
sv: Flytt & storleksändringsinställningar

en: Move Methods:
sv: Flyttningssätt:

en: Move to Front
sv: Flytta upp

en: Moving
sv: Flytta

en: Multiple Desktop Settings
sv: Multipla skrivbordsinställningar

en: NO (do not edit)
sv: NEJ (redigera ej)

en: Name:
sv: Namn:

en: Never Focus
sv: Fokusera aldrig

en: No
    Background
sv: Ingen
    Bakgrund

en: None
sv: Ingen

en: Number of virtual desktops:
sv: Antal virtuella skrivbord:

en: OK
sv: Ok

en: OK (edit file)
sv: Ok (redigera fil)

en: Only new dialog windows get the focus
sv: Bara nya dialogfönster får fokus

en: Only new dialogs whose owner is focused get the focus
sv: Bara nya dialoger vars ägare är fokuserade får fokus

en: Opaque
sv: Ogenomskinlig

en: Orientation:
sv: Placering:

en: Pager Settings
sv: Sidväxlarinställningar

en: Pager Settings...
sv: Sidväxlarinställningar...

en: Pager scanning speed:
sv: Sidväxlares scanningshastighet:

en: Place windows manually
sv: Manuell fönsterplacering

en: Pop up window title when mouse is over the window
sv: Poppa upp fönstertitel när musen är över fönster

en: Pre-scan BG's
sv: Förscanna bg(er)

en: Quit Enlightenment
sv: Avsluta Enlightenment

en: Quit and give up
sv: Avbryta och ge upp

en: Raise Windows Automatically
sv: Lägg fönster överst automatiskt

en: Raise windows after focus switch
sv: Fönster överst efter fokusväxling

en: Raise windows on focus switch
sv: Lägg fönster överst vid fokusväxling

en: Raising/Lowering
sv: Lägga överst/underst

en: Received Unknown Client Message.
    Client Name:    %s
    Client Version: %s
    Message Contents:
    
    %s
sv: Tog emot okänt klientmeddelande.
    Klientnamn:    %s
    Klientversion: %s
    Meddelandeinnehåll:
    
    %s

en: Recover system config?
sv: Återskapa systemets konfiguration?

en: Red:
sv: Röd:

en: Remember this window's group(s)
sv: Kom ihåg detta fönsters grupp(er)

en: Remembered Application Attributes
sv: Ihågkommna applikationsattribut

en: Remembered Settings...
sv: Ihågkommna tillval...

en: Remembered Windows Settings
sv: Ihågkommna fönsterinställningar

en: Resistance at edge of screen:
sv: Motstånd vid bildskärmskanten:

en: Resize Methods:
sv: Storleksändringssätt:

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart Enlightenment
sv: Starta om Enlightenment

en: Restart and try again
sv: Starta om och försök igen

en: Restart application on login
sv: Starta om applikation vid inloggning

en: Restart with Defaults
sv: Starta om med grundinställningar

en: Right
sv: Höger

en: Right / Bottom
sv: Höger / Ner

en: Scrollbar arrows:
sv: Rullningslist pilar:

en: Scrollbar side:
sv: Rullningslist sida:

en: Select the attributes of this
    window you wish to Remember
    from now on
sv: Välj de attribut för detta
    fönster som du vill komma
    ihåg framöver

en: Semi-Solid
sv: Delvis täckande

en: Send mouse pointer to window after focus switch
sv: Muspekaren flyttas till fönster efter fokusväxling

en: Send mouse pointer to window on focus switch
sv: Muspekaren till fönster vid fokusväxling

en: Shaded
sv: Skuggad

en: Shaded state
sv: Skymt läge

en: Shading
sv: Skymma

en: Show icon names
sv: Visa ikonnamn

en: Show/Hide this group
sv: Visa/gömma denna grupp

en: Size
sv: Storlek

en: Slide Method:
sv: Glidningssätt:

en: Slide desktops around when changing
sv: Låt skrivborden glida omkring vid växling

en: Slide windows around when cleaning up
sv: Låt fönstren glida omkring vid uppstädning

en: Slide windows in when they appear
sv: Låt fönstren glida in när de dyker upp

en: Smooth high quality snapshots in snapshot mode
sv: Mjuka högkvalitetssnapshots i snapshot läget

en: Snapshot Windows, Use application icon, Use Enlightenment Icon
sv: Snapshot av fönster, Anv applikation ikon, Anv Enlightenment ikon

en: Snapshotting Off
sv: Snapshots av

en: Snapshotting On
sv: Snapshots på

en: Sort by Attr.
sv: Sortera efter attr.

en: Sort by File
sv: Sortera efter fil

en: Sort by Image
sv: Sortera efter bild

en: Special FX Settings
sv: Specialeffektsinställningar

en: Stacking layer
sv: Stapellager

en: Starting up Raindrops FX...
sv: Startar regndroppseffekten...

en: Starting up Ripples FX...
sv: Startar krusningseffekten...

en: Starting up Waves FX...
sv: Startar böljeffekten...

en: Starting up imagespinners FX...
sv: Startar bildspinnareffekten...

en: Stick / Unstick
sv: Klibbigt / Ej klibbigt

en: Sticking
sv: Klibba

en: Sticky state
sv: Klibbigt läge

en: Switch to desktop where dialog appears
sv: Växla till skrivbord där dialoger uppträder

en: Technical
sv: Teknisk

en: TextClass Error!
sv: Textklass fel!

en: The directory %s is apparently not a directory
    This is a fatal condition.
    Please remove this file
sv: Katalogen %s är uppenbarligen inte en katalog
    Detta är en allvarlig omständighet.
    Vänligen ta bort denna fil.

en: The theme:
    %s
    Is a badly formed theme package and is thus not being used.
    Enlightenment has fallen back to using the DEFAULT theme.
    
    The reason this theme is bad is:
    %s
sv: Temat:
    %s
    är av ett felaktigt format för teman och kan därför inte
    användas, Enlightenment återgår till det förvalda temat.
    
    Skälet till att detta tema är felaktigt:
    %s

en: Theme contains a control.cfg file
sv: Temat innehåller en control.cfg fil

en: Theme contains a keybindings.cfg file
sv: Temat innehåller en keybindings.cfg fil

en: Theme contains a menus.cfg file
sv: Temat innehåller en menus.cfg fil

en: Theme does not contain a borders.cfg file
sv: Temat innehåller inte en borders.cfg fil

en: Theme does not contain a buttons.cfg file
sv: Temat innehåller inte en buttons.cfg fil

en: Theme does not contain a colormodifiers.cfg file
sv: Temat innehåller inte en colormodifiers.cfg fil

en: Theme does not contain a cursors.cfg file
sv: Temat innehåller inte en cursors.cfg fil

en: Theme does not contain a desktops.cfg file
sv: Temat innehåller inte en desktops.cfg fil

en: Theme does not contain a imageclasses.cfg file
sv: Temat innehåller inte en imageclasses.cfg fil

en: Theme does not contain a init.cfg file
sv: Temat innehåller inte en a init.cfg fil

en: Theme does not contain a menustyles.cfg file
sv: Temat innehåller inte en menustyles.cfg fil

en: Theme does not contain a slideouts.cfg file
sv: Temat innehåller inte en slideouts.cfg fil

en: Theme does not contain a sound.cfg file
sv: Temat innehåller inte en sound.cfg fil

en: Theme does not contain a tooltips.cfg file
sv: Temat innehåller inte en tooltips.cfg fil

en: Theme does not contain a windowmatches.cfg file
sv: Temat innehåller inte en windowmatches.cfg fil

en: Theme file/directory does not exist
sv: Tema fil/katalog saknas

en: Theme versioning ERROR
sv: Fel version av temat

en: There are no active windows with remembered attributes.
sv: Det finns inga aktiva fönster med ihågkommna attribut.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    I am unsure as to why you could not do this. The file exists,
    is a file, and you are allowed to execute it. I suggest you look
    into this.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Jag är osäker på varför det inte kunde köras. Filen existerar,
    det är en fil, och du har rättigheter att
    köra den. Jag föreslår att du undersöker saken.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file does not exist.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Orsaken är att filen inte existerar

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file exists, is a file, but you are unable
    to execute it because you do not have execute access to this file.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Filen existerar och det är en fil, men du har inte
    rättigheter som räcker för att köra den.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is in fact a directory.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Detta beror på att filen i verkligheten är en katalog.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is not a regular file.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Orsaken är att filen inte är en vanlig fil.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is most probably because this program is not in the
    path for your shell which is %s. I suggest you read the manual
    page for that shell and read up how to change or add to your
    execution path.
sv: Det uppstod ett fel när programmet skulle köras:
    %s
    Programmet kunde inte exekveras.
    Det beror antagligen på att programmet inte finns i sökvägen
    för ditt skal, som är %s. Jag föreslår att du läser manualsidan
    för skalet, och kollar upp hur man lägger till eller ändrar
    sin sökväg.

en: There was an error saving your autosave data - filing
    system problems.
sv: Fel vid sparande av dina automat sparade data-filer
    system problem.

en: There was an error writing the clients session save file.
    You may have run out of disk space, not have permission
    to write to your filing system or other similar problems.
sv: Fel vid skrivning till klientens sessionsspar-fil
    gjordes. Du kan ha slut på diskutrymme, eller ej
    skriv rättigheter till filsystemet eller liknande 
    problem.

en: This Iconbox Settings...
sv: Denna ikonlådas inställningar...

en: This feature is heavily reliant on a feature of your
    X Server called the Vid Mode Extension. This feature exists
    in XFree86 Servers, but is not a heavily used part of the
    Server and thus isn't tested much.
    
    It is possible your X Server does not deal well with being
    asked to switch modes quickly and it may hang, glitch,
    display artefacts or perhaps simply refuse to work.
    
    This is a warning and will only be displayed this one time.
    If your Server does not behave well then you will probably
    have to avoid using this feature.
sv: Denna finess beror till stor del av en teknik hos din
    X Server som kallas för Vid Mode Extension. Denna finess
    finns hos XFree86 Servers, men utnyttjas inte mycket och
    är därför inte så noga testad.
    
    Det är möjligt att din X Server inte kan hantera växling
    av mode snabbt, och kan hänga sig, visa skräp och 
    bildstörningar eller vägra ett fungera.
    
    Detta är en varning som bara visas denna gång. Om din
    X Server inte uppför sig riktigt, skall du troligtvis
    undvika denna finess.

en: This is the Root desktop.
    You cannot drag the root desktop around.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
sv: Detta är rotskrivbordet.
    Det kan ej flyttas omkring.
    Klicka högra musknappen för en lista på alla
    skrivbord och deras applikationer.
    Klicka mellersta musknappen för en lista på alla
    applikationer som körs nu.

en: Tile image across background
sv: Bildmosaik för bakgrunden

en: Title:
sv: Titel:

en: ToolTip Error!
sv: Verktygstips fel!

en: Tooltip Delay:
sv: Fördröjning av verktygstips:

en: Tooltip Settings
sv: Verktygstipsinställningar

en: Top
sv: Upptill

en: Translucent
sv: Genomlysande

en: Transparent background
sv: Transparent bakgrund

en: Unable to display raindrops
sv: Kan inte visa regndroppar

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown Module Error.
sv: Okänt modul fel.

en: Unlist
sv: Lista inte

en: Unused backgrounds freed after %2i:%02i:%02i
sv: Oanvända bakgrunder frigörs efter %2i:%02i:%02i

en: Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
sv: Anv Enlightenment ikon, Snapshot av fönster

en: Use application icon, Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
sv: Anv applikation ikon, Anv Enlightenment ikon, Snapshot av fönster

en: Use background image
sv: Använd bakgrundsbild

en: Use dithering in Hi-Colour
sv: Använd dithering vid fullfärg

en: Use saveunders to reduce window exposures
sv: Anv spara-under för att minska fönsterexponering

en: User Config Version ERROR
sv: Användarkonfigurationsversion FEL

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Virtual Desktop Settings
sv: Virtuella skrivbordsinställningar

en: Virtual Desktop size:
sv: Storlek för virtuella skribord:

en: WARNING!
    There was an error writing the file:
    %s
    This may be due to lack of disk space, quota or
    filesystem permissions.
sv: VARNING!
    Fel uppstod vid skrivning till fil:
    %s
    Det kan bero på otillräckligt diskutrymme, quota eller
    filsystemsrättigheter.

en: WARNING!!!!!!
    
    Allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB) did not succeed.
    
    Either this is a bug where ridiculous amounts of memory
    are being allocated, or your system has run out of both
    real and virtual memory and is unable to satisfy the request.
    
    If you have a low memory system it is suggested to either
    purchase more memory, increase SWAP space, or reconfigure
    Enlightenment to use less resources by turning features off.
    
    The malloc requested was at %s, line %d
sv: VARNING!!!!!!
    
    Allokering av %i bytes (%3.0f Kb or %3.1f Mb) lyckades ej.
    
    Det är antingen en bugg, där orimliga minnesmängder
    har blivit allokerade, eller så har systemet gjort
    slut på både fysiskt och virtuellt minne och kan
    inte fullfölja förfrågningarna.
    
    Har du ett system med lite minne, är det att rekommendera
    att antingen installera mer, eller öka på swaputrymmet, eller
    omkonfigurera Enlightenment att använda mindre resurser genom
    att stänga av finesser.
    
    Begärt minnasallokering var %s, rad %d

en: WARNING!!!!!!
    
    Enlightenment attempted to free a NULL pointer.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    It is safe to ignore this error and continue running Enlightenment.
    
    The pointer value was %x.
    The error occurred at %s, line %d.
sv: VARNING!!!!!!
    
    Enlightenment försökte frigöra en NULL pekare.
    
    Detta är definitivt en bugg. Var vänlig att rapportera.
    Det är säkert att ignorera detta och fortsätta köra Enlightenment.
    
    Pekarens värde var %x.
    Felet uppstod vid %s, rad %d.

en: WARNING!!!!!!
    
    Re-allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB)
    for pointer %x is attempting to re-allocate memory for a
    memory chunk that has not been allocated or has already been
    freed.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    
    The error occurred at %s, line %d.
sv: VARNING!!!!!!
    
    Återallokering av %i bytes (%3.0f Kb eller %f3.1 Mb)
    för pekare %x försöker att återallokera minne för ett
    minnesblock som inte har blivit allokerat eller som redan
    har friats.
    
    Detta är definitivt en bugg. Var vänlig att rapportera.
    
    Felet uppstod vid %s, rad %d.

en: WARNING!!!!!!
    
    Re-allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB) did not succeed.
    
    Either this is a bug where ridiculous amounts of memory
    are being allocated, or your system has run out of both
    real and virtual memory and is unable to satisfy the request.
    
    If you have a low memory system it is suggested to either
    purchase more memory, increase SWAP space, or reconfigure
    Enlightenment to use less resources by turning features off.
    
    The realloc requested was at %s, line %d
sv: VARNING!!!!!!
    
    Återallokering av %i bytes (%3.0f Kb or %3.1f Mb) lyckades ej.
    
    Det är antingen en bugg, där orimliga minnesmängder
    har blivit allokerade, eller så har systemet gjort
    slut på både fysiskt och virtuellt minne och kan
    inte fullgöra förfrågningarna.
    
    Har du ett system med lite minne, är det att rekommendera
    att antingen installera mer, eller öka på swaputrymmet, eller
    omkonfigurera Enlightenment att använda mindre resurser genom
    att stänga av finesser.
    
    Återallokeringsförfrågan var på  %s, rad %d

en: WARNING!!!!!!
    
    freeing for pointer %x is attempting to free memory for a
    memory chunk that has not been allocated, or has already been
    freed.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    
    The error occurred at %s, line %d.
sv: VARNING!!!!!!
    
    Frigörning för pekare %x försöker att frigöra minne för ett
    minnesblock som inte har blivit allokerat, eller redan
    har frigjorts.
    
    Detta är definitivt en bugg. Var vänlig att rapportera.
    
    Felet uppstod vid %s, rad %d.

en: WARNING:
    This is not an X11 Xserver. It in fact talks the X%i protocol.
    This may mean Enlightenment will either not function, or
    function incorrectly. If it is later than X11, then your
    server is one the author of Enlightenment neither have
    access to, nor have heard of.
sv: WARNING:
    Detta är inte X11 Xserver. Den använder X%i protokollet.
    Detta betyder att Enlightenment inte kommer att fungera,
    eller fungera felaktigt. Om den är senare än X11, då har 
    Enlightenments upphovsman inte tillgång till eller kännedom
    om denna.

en: Warning !!!
sv: Varning !!!

en: Warning!
sv: Varning!

en: Warning!  Enlightenment was unable to load the
    following sound file:
    %s
    Enlightenment will continue to operate, but you
    may wish to check your configuration settings.
sv: Varning! Enlightenment kunde inte ladda
    följande ljudfil:
    %s
    Enlightenment kommer att fortsätta fungera, men du kanske
    vill kontrollera dina konfigureringsinställningar.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a BorderPart block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan ramdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Button block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan knappdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Control block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan kontrolldelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Desktop block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan skrivbordsdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Main Border block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan huvudramdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Menu block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan menydelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Slideout block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan glidut-delen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a text block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan textdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Action Class block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan aktionsklassdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ColorModifier block.
    Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan färgmodifierar-
    delen hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Iconbox block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan ikonlådedelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ImageClass block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan bildklassdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Sound block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan ljuddelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Extras block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan extras-delen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an FX block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan FX delen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Iconbox block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan ikonlådedelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ToolTip block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan verktygstipsdelen
    hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an WindowMatch block.  Outcome is likely not good.
sv: Varning: Konfigureringen verkar ha avbrutits innan fönstermatchnings-
    delen hade laddats färdigt. Resultatet blir troligen felaktigt.

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current  ColorModifier definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: kan inte bestämma vad som skall göras med
    följande text i mitten av nuvarande färgmodifieringsdefinition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ActionClass definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: kan inte bestämma vad som skall göras med
    följande text i mitten av nuvarande aktionsklassdefinition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Control definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: Vet inte vad som skall göras med följande text
    i mitten på den nuvarande kontrolldefinitionen:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Extras definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: Det går ej att bestämma vad som skall göras med följande
    text i mitten på nuvarande extras-definition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Iconbox definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: Det går ej att bestämma vad som skall göras med följande 
    text i den nuvarande ikonlådedefinitionen:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ImageClass definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: kan inte bestämma vad som skall göras med
    följande text i mitten av nuvarande bildklassdefinition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Text definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: Vet inte vad som skall göras med följande text
    i mitten på den nuvarande textdefinitionen:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ToolTip definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: kan inte bestämma vad som skall göras med
    följande text i mitten av nuvarande verktygstipsdefinition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current WindowMatch definition:
    %s
    Will ignore and continue...
sv: Varning: Det går ej att bestämma vad som skall göras med följande 
    text i mitten på nuvarande fönstermatchningsdefinition:
    %s
    Ignorerar och fortsätter...

en: Warp pointer after moving menus
sv: Flytta muspekaren efter att menyer flyttats

en: Welcome to the
sv: Välkommen till

en: Window Group Error
sv: Fönstergruppsfel

en: Window Group Selection
sv: Fönstergruppsval

en: Window Group Settings
sv: Fönstergruppsinställningar

en: Window List Skip
sv: Fönsterlistignorering

en: Window Options
sv: Fönsterval

en: Window Placement Settings
sv: Fönsterplaceringsinställningar

en: Window Shading speed: (slow)
sv: Fönsters skymnings fart: (sakta)

en: Wrap virtual desktops around
sv: Svep omkring virtuella skrivbord

en: X server setup error
sv: X server installationsfel

en: X server version error
sv: X server av fel version

en: YES (edit file)
sv: JA (redigera fil)

en: Yes, Attempt recovery
sv: Ja, försök återskapa

en: You have been warned about the dangers of Zoom mode
sv: Du har blivit varnad om farorna med Zoom mode

en: Zoom in on pager windows when mouse is over them
sv: Zooma in fönster i sidväxlare, när musen är över dem

en: error
sv: fel

en: lines per second
sv: linjer per sekund

en: use "help <command>" for an individual description
sv: använd "help <kommando>" för en individuell beskrivning

en: use "help all" for descriptions of each command
    use "help <command>" for an individual description
sv: använd "help all" för beskrivningar av varje kommando
    använd "help <kommando>" för en individuell beskrivning
