gnome-games - en to ro translation catalogue (488 entries)

en: 
    Game Over.
ro: 
    Jocul s-a terminat.

en:  Roll !
ro: Dă cu zarurile!

en:  of
ro:  de

en: %s wins the game with %d points
ro: %s câştigă jocul cu %d puncte

en: %s! -- You're up.
ro: %s ! -- E rândul tău.

en: '%s' with safe moves
ro: '%s' cu mişcări sigure

en: '%s' with super-safe moves
ro: '%s' cu mişcări extra-sigure

en: ... Game paused ...
ro: ...Joc suspendat...

en: 1's [total of 1s]
ro: 1 [nr. total de 1]

en: 2's [total of 2s]
ro: 2 [nr. total de 2]

en: 3 of a Kind [total]
ro: Trei bucăţi [total]

en: 3's [total of 3s]
ro: 3 [nr. total de 3]

en: 4 of a Kind [total]
ro: Careu [total]

en: 4's [total of 4s]
ro: 4 [nr. total de 4]

en: 5's [total of 5s]
ro: 5 [nr. total de 5]

en: 6's [total of 6s]
ro: 6 [nr. total de 6]

en: A game.
ro: O clonă Supaplex pentru Gnome

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
ro: AisleRiot oferă un motor solitaire bazat pe reguli, care permite jucarea multor jocuri diferite

en: Already used! Where do you want to put that?
ro: Folosit deja! Unde doriţi să puneţi punctele?

en: Already used! Where do you want to put that?
ro: Folosit deja! Unde doriţi să puneţi punctele?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
ro: A apărut o eroare la încărcarea fişierului "%s".
    Vă rugăm verificaţi dacă Gnome-Stones este instalat corect!!

en: Animation
ro: Animaţie

en: Ask confirmation when quitting
ro: Cere confirmare înainte de ieşire

en: Background Pixmap:
ro: Textura fundalului:

en: Background:
ro: Fundal:

en: Base Card:
ro: Carte de bază:

en: Base Card:  Ace
ro: Carte de bază:  As

en: Base Card:  Jack
ro: Carte de bază:  Valet

en: Base Card:  King
ro: Carte de bază:  Popă

en: Base Card:  Queen
ro: Carte de bază:  Damă

en: Biiiig
ro: Maaaare

en: Block Pixmap:
ro: Textura pieselor:

en: Blue
ro: Albastru

en: Board size
ro: Mărimea tablei

en: Boo hoo... I can't play...
ro: Haa haa... Nu pot juca...

en: Can't get at score file.
ro: Nu pot găsi fişierul cu scoruri.

en: Can't move there!
ro: Nu puteţi muta acolo!

en: Card back:
ro: Spate carte:

en: Cards
ro: Cărţi

en: Cave:
ro: Peştera:

en: Caves
ro: Peşteri

en: Chance [total]
ro: şansă [total]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
ro: Trişorule! Scorurile nu vor fi înregistrate.

en: Clear
ro: şterge

en: Code: Pista
ro: Cod: Pista

en: Color:
ro: Culoare:

en: Colours
ro: Culori

en: Complete
ro: Completă

en: Computer Opponents
ro: Oponenţi

en: Computer playing for %s
ro: Calculatorul joacă pentru %s

en: Configuration
ro: Configurare

en: Configure Freecell
ro: Configurează Freecell

en: Confirm before quitting game
ro: Confirmă înaite de ieşire din joc

en: Congratulations
    
    You Won!!!
ro: Felicitări
    
    Aţi câştigat!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
ro: Felicitări, aţi înfrânt roboţii!!! 
    Dar mai puteţi să o faceţi o dată?

en: Congratulations, you win!
ro: Felicitări, aţi câştigat!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
ro: Felicitări.  Aţi câştigat.
    Doriţi să jucaţi din nou?

en: Consider moving something into an empty slot
ro: Încercaţi să mutaţi ceva într-un loc liber

en: Consistency is key
ro: Consitenţa este cheia

en: Could not find '%s' pixmap file
ro: Nu am putut găsi fişierul '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
ro: Nu am găsit fişierul pixmap '%s' pentru Gnome Robots

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
ro: Nu am putut găsi fişierul '%s' pentru Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
ro: Nu am putut găsi fişierul '%s' pentru gataxx

en: Could not find file %s
ro: Nu am putut găsi fişierul %s

en: Current game will complete with original number of players.
ro: Jocul curent se va continua cu numărul iniţial de jucători.

en: Custom
ro: Definita de utilizator

en: Custom size
ro: Mărime personală

en: Dark
ro: Negru

en: Dark must pass, Light's move
ro: Negrul obligat pass, Albul la mutare

en: Dark player wins!
ro: Negrele au câştigat!

en: Dark's move
ro: Negrul la mutare

en: Dark:
ro: Negru:

en: Deal a card
ro: Cere o carte

en: Deal a card from the deck
ro: Cere o carte din pachet

en: Deal a new card from the deck
ro: Cere o carte nouă din pachet

en: Deal a new game
ro: Începe un joc nou

en: Deal another card
ro: Cere altă carte

en: Deal another round
ro: Cere altă rundă

en: Deal the cards
ro: Împarte cărţile

en: Dealing game...
ro: Fac jocul...

en: Debugging mode
ro: Mod de depanare

en: Delay between rolls
ro: Arată mâna pentru fiecare

en: Delay computer moves
ro: Întârzie mutările calculatorului

en: Density of blocks in a pre-filled row:
ro: Densitatea blocurilor în liniile pre-umplute:

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Diamonds:
ro: Diamante:

en: Digital joystick emulation
ro: Emulare joystick digital

en: Display computer thoughts
ro: Arată gândurile calculatorului

en: Do you really want to end this game?
ro: Chiar doriţi să terminaţi acest joc?

en: Do you really want to quit the game?
ro: Doriţi să ieşiţi din joc?

en: Do you really want to quit?
ro: Chiar doriţi să ieşiţi din joc?

en: Do you really want to start a new game?
ro: Doriţi să incepeţi un joc nou?

en: Down:
ro: Jos:

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit this game?
ro: Părăsiţi acest joc?

en: Extra Yahtzee Bonus
ro: Bonus extra Yahtzee

en: Extra large (920x660)
ro: Foarte mare (920x660)

en: Faces: tigert
ro: Grafica: tigert

en: Fake bonuses
ro: Bonusuri false

en: Fast moves
ro: Mutări rapide

en: Field size
ro: Mărime câmp

en: Filename
ro: Numele fişierului

en: Fill Screen
ro: Umple ecran

en: Filling game widget...
ro: Iniţializez jocul...

en: Finger-twitching good
ro: Dureros pentru degete

en: Fishing wire makes bad dental floss
ro: Aţa de pescuit nu e bună pe post de aţă dentară

en: Flags:
ro: Steaguri:

en: Flip final results
ro: Arată rezultatul la sfârşit

en: Freecell Properties
ro: Proprietăţi Freecell

en: Full House [25]
ro: Full [25]

en: GTali setup
ro: GTali setări

en: Game
ro: Joc

en: Game Number:
ro: Numărul jocului:

en: Game Over!
ro: Jocul s-a terminat!

en: Game Status
ro: Starea jocului

en: Game Type:
ro: Tipul jocului:

en: Game _options...
ro: _Opţiuni joc...

en: Game over!
ro: Jocul s-a terminat!

en: Game title
ro: Numele jocului

en: Game title:
ro: Titlul jocului:

en: Game to play
ro: Tipul jocului

en: Generating
ro: Generez

en: Gnibbles Preferences
ro: Gnibbles Preferinţe

en: GnobotsII Preferences
ro: GnobotsII Preferinţe

en: Gnome Mine Preferences
ro: Gnome Mine Preferinte

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
ro: Port pentru Gnome al jocului Color Lines

en: Gnome-Stones Preferences
ro: Gnome-Stones Preferinţe

en: Gnometris setup
ro: Gnometris setări

en: Grand Total
ro: Total

en: Graphics
ro: Grafică

en: Graphics:
ro: Grafică:

en: Gray
ro: Gri

en: Green
ro: Verde

en: Have you read the help file?
ro: Aţi citit fişierul ajutor?

en: Height of grid
ro: Înălţime grilaj

en: Help
ro: Ajutor

en: Hint
ro: Sugestie

en: Hit Return
ro: Apăsaţi Return

en: Honor pictures:
ro: Imagini figuri:

en: Horizontal:
ro: Orizontal:

en: How many computers to play (max of %d) ?
ro: Câţi jucători comandaţi de calculator (maxim %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
ro: De căte ori doriţi să daţi cu zarul?

en: How many wish to play (max of %d)?
ro: Câţi jucători doriţi să jucaţi (maxim %d)?

en: Huge (1840x1320)
ro: Imensă (1840x1320)

en: Human
ro: Om

en: Human Players
ro: Jucători umani

en: I could sure use a backrub right about now...
ro: Mi-ar prinde bine un masaj....

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
ro: Dacă te-ai rătăcit prin pădure, îmbrăţişează un copac

en: Increasing Number of Robots per Level
ro: Măreşte numărul de roboţi pe nivel cu

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
ro: Măreşte numărul de roboţi Tip 1 pe nivel cu

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
ro: Măreşte numărul de roboţi Tip 2 pe nivel cu

en: Initial Number of Robots
ro: Numărul iniţial de roboţi

en: Initial Number of Safe Teleports
ro: Numărul iniţial de teleportări sigure

en: Initial Number of Type 1 Robots
ro: Numărul iniţial de roboţi Tip 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
ro: Numărul iniţial de roboţi Tip 2

en: Initializing scheme...
ro: Iniţializez schema...

en: Joker icon:
ro: Icon joker:

en: Joystick device:
ro: Dispozitiv Joystick:

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
ro: Nr. de roboţi distruşi pentru o teleportare sigură când aşteptaţi

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
ro: Clonă Klotski
    (Comentarii pentru: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
ro: NIVEL

en: Large (736x528)
ro: Mare (736x528)

en: Large Straight [40]
ro: Quintă mare [40]

en: Left:
ro: Stânga:

en: Level completed. Well done.
ro: Nivel rezolvat. Felicitări.

en: Level one
ro: Nivelul unu

en: Level three
ro: Nivelul trei

en: Level two
ro: Nivelul doi

en: Level:
ro: Nivel:

en: Level:
ro: Nivel:

en: Levels in random order
ro: Niveluri în ordine aleatoare

en: Light
ro: Alb

en: Light must pass, Dark's move
ro: Albul obligat pass, Negrul la mutare

en: Light player wins!
ro: Albele au câştigat!

en: Light's move
ro: Albele la mutare

en: Light:
ro: Alb:

en: Lines:
ro: Linii:

en: Lives:
ro: Vieţi:

en: Loading images...
ro: Încarc imaginile...

en: Look both ways before you cross the street
ro: Uită-te în ambele direcţii inainte să traversezi strada

en: Lower Total
ro: Total jos

en: Make it the default
ro: Fă această opţiune implicită

en: Make it the default scenario
ro: Acesta este scenariul implicit

en: Maps
ro: Hărţi

en: Maximum Number of Robots
ro: Numărul maxim de roboţi

en: Maximum Number of Safe Teleports
ro: Numărul maxim de teleportări sigure

en: Maximum Number of Type 1 Robots
ro: Numărul maxim de roboţi Tip 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
ro: Numărul maxim de roboţi Tip 2

en: Medium
ro: Medie

en: Medium (460x330)
ro: Medie (460x330)

en: Mine size:
ro: Numar de mine:

en: Minesweeper clone
ro: Clona Minesweeper

en: Modify the options for this game
ro: Modifică opţiunile pentru acest joc

en: Move card from Waste
ro: Mutaţi carte din grămadă

en: Move stacks one by one
ro: Mută grămezile una câte una

en: Move the %s %s.
ro: Mutaţi %s pe %s.

en: Move the %s on %s.
ro: Mutaţi %s pe %s.

en: Move the %s on the %s.
ro: Mutaţi %s pe %s.

en: Move the selected piece down
ro: Mută piesele selectate în jos

en: Move the selected piece left
ro: Mută piesele selectate în stânga

en: Move the selected piece right
ro: Mută piesele selectate în dreapta

en: Move the selected piece up
ro: Mută piesele selectate în sus

en: Move waste back to stock
ro: Mutaţi grămada înapoi la stoc

en: Moveable Junkheaps
ro: Gunoaiele pot fi mişcate

en: Moves Left:
ro: Mutări rămase:

en: Moves:
ro: Mutări:

en: My second day
ro: Novice

en: NUMBER
ro: Numar

en: NW
ro: NV

en: Never blow in a dog's ear
ro: Nu sufla niciodată în urechea unui câine

en: New
ro: Nou

en: New Game
ro: Joc nou

en: New _game of...
ro: _Joc nou de tipul...

en: New game with _seed...
ro: Joc nou cu _samânţa...

en: New game with seed...
ro: Joc nou cu sămânţă...

en: Next Balls
ro: Bilele următoare

en: Nibbles newbie
ro: Incepător

en: No
ro: Nu

en: No good! Where do you want to put that?
ro: Nu e bine! Unde doriţi să puneţi punctele?

en: No more moves
ro: Nu mai sunt mutări!

en: None
ro: Fără

en: Not enough lines on the terminal
ro: Număr de linii insuficient pe terminal

en: Not too shabby
ro: Nu prea repede

en: Num Rolls
ro: Nr. de mâini

en: Number of Free Safe Teleports per Level
ro: Numărul de teleportări sigure per nivel

en: Number of computer opponents
ro: Numărul jucătorilor comandaţi de calculator

en: Number of human opponents
ro: Numărul jucătorilor umani

en: Number of mines
ro: Număr mine

en: Number of mines:
ro: Număr de mine:

en: Number of opponents:
ro: Numărul oponenţilor:

en: Number of players:
ro: Numărul jucătorilor:

en: Number of players:
ro: Numărul de jucători:

en: Number of pre-filled rows:
ro: Numărul liniilor pre-umplute:

en: Odessa is a better game.  Really.
ro: Odessa e un joc mai bun. Sincer.

en: Optional Rules
ro: Reguli opţionale

en: Options
ro: Opţiuni

en: Original idea from KDE's same game program.
ro: Ideea originală aparţine jocului omolog pentru KDE

en: Partial
ro: Parţială

en: Pause
ro: Pauză

en: Place something on empty slot
ro: Plasaţi ceva într-un loc liber

en: Play on a 2x2 board
ro: Tablă 2x2

en: Play on a 3x3 board
ro: Tablă 3x3

en: Play on a 4x4 board
ro: Tablă 4x4

en: Play on a 5x5 board
ro: Tablă 5x5

en: Play on a 6x6 board
ro: Tablă 6x6

en: Player Names
ro: Numele jucătorilor:

en: Players
ro: Jucători

en: Playing %dx%d board
ro: Joc pe tablă de %dx%d

en: Playing level %s
ro: Nivel %s

en: Please fill in empty pile first.
ro: Vă rog umpleţi locul gol întâi

en: Predefined Set 1
ro: Setul predefinit 1

en: Predefined Set 2
ro: Setul predefinit 2

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Prefs
ro: Preferinţe

en: Preview next block
ro: Arată următoarea piesă

en: Property
ro: Opţiune

en: Props
ro: Proprietăţi

en: Purple
ro: Purpuriu

en: Puzzle solved!
ro: Puzzle rezolvat!

en: Puzzle solved! Well done!
ro: Puzzle rezolvat! Felicitări!

en: Quick Moves
ro: Mutări rapide

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
ro: Mutări rapide (reduce timpul de gândire al calculatorului la jumătate)

en: Quit Aisleriot
ro: Ieşire din AisleRiot

en: Quit Freecell
ro: Ieşire din Freecell

en: Random Teleport:
ro: Teleportare aleatoare:

en: Random block colors
ro: Culoarea pieselor aleatoare

en: Rank font:
ro: Font rank:

en: Red
ro: Roşu

en: Redeals left:
ro: Reîmparte stânga:

en: Redo
ro: Repetă

en: Redo the last move
ro: Repetă ultima mutare

en: Reimplement the popular solitaire card game.
ro: O versiune a jocului Freecell

en: Relative movement
ro: Mişcări relative

en: Remaining:
ro: Mai rămân:

en: Remove the
ro: Elimină

en: Reserve left:
ro: Rezervă rămasă:

en: Restart
ro: Re-începe

en: Restoring preferences...
ro: Restaurez preferinţele...

en: Results
ro: Rezultate

en: Return cards to Stock
ro: Returnează cărţile în stoc

en: Right:
ro: Dreapta:

en: Robot Score
ro: Puncte per robot

en: Robot Score When Splatted
ro: Scor per robot distrus

en: Robot Score When Waiting
ro: Puncte per robot când aşteptaţi

en: Rolling for %s
ro: %s dă cu zarurile

en: Rotate counterclockwise
ro: Rotire invers acelor de ceas

en: Rules
ro: Reguli

en: SIZE
ro: Marime

en: Safe Moves
ro: Mişcări sigure

en: Safe Teleports:
ro: Teleportări sigure:

en: Scanning private game directory...
ro: Scanez directorul privat al jocului...

en: Scanning private object directory...
ro: Scanez directorul privat de obiecte...

en: Scanning public game directory...
ro: Scanez directorul public al jocului

en: Scanning public object directory...
ro: Scanez directorul public de obiecte...

en: Scenario
ro: Scenariu

en: Score
ro: Scor

en: Score Required To Get A Safe Teleport
ro: Scorul este necesar pentru a avea o teleportare sigură

en: Score:
ro: Scor:

en: Score:
ro: Scor:

en: Score: HoraPe
ro: Scorul: HoraPe

en: Seconds left: %d
ro: Secunde rămase: %d

en: Seed
ro: Sămânţă

en: Seed value:
ro: Valoare viteză:

en: Select
ro: Selectaţi

en: Select Background Tiles:
ro: Alegeţi fundalul pieselor:

en: Select Game
ro: Selectaţi jocul

en: Select Map:
ro: Alegeţi harta:

en: Select Tile Background:
ro: Alegeţi fundalul pieselor:

en: Select Tiles:
ro: Alegeţi piesele:

en: Select a new game
ro: Selectaţi un joc nou

en: Select a new game variation
ro: Selectează o variaţie nouă de joc

en: Select background:
ro: Alegeţi fundalul:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
ro: Alegeţi zarurile cu care mai daţi o dată şi apăsaţi Dă cu zarurile!, sau alegeţi o căsuţă de scor.

en: Select scenario:
ro: Alegeţi scenariul:

en: Select theme:
ro: Alegeţi tema:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
ro: Trimiteţi comentarii şi bug reports lui:
            pancho@nuclecu.unam.mx sau
            mmeeks@gnu.org
    
    Distribuit sub Licenţa Generală Publică

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
ro: Trimiteţi comentarii si bug reports lui: itp@gnu.org
    Distribuit sub Licenţa Generală Publică

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
ro: Trimiteţi comentarii şi bug reports la: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Set game configuration
ro: Setează configuraţia jocului

en: Set game scenario
ro: Setează scenariul jocului

en: Set starting level (1-10)
ro: Setaţi nivelul de pornire(1-10)

en: Show _Tool Bar
ro: Arată bara de unelte

en: Show grid
ro: Arată caroiajul

en: Show high scores and exit
ro: Arată topul scorurilor şi ieşi din program

en: Show thoughts during turn
ro: Arată gândurile în timpul jocului

en: Shu_ffle tiles
ro: _Amestecă piesele

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Shuffle tiles
ro: Amestecă piesele

en: Size of board (2-6)
ro: Mărimea tablei (2-6)

en: Size of mines
ro: Mărime mine

en: Small (368x264)
ro: Mică (368x264)

en: Small Straight [30]
ro: Quintă mică [30]

en: Sol_ve
ro: Rezol_vă

en: Solve the game
ro: Rezolvă jocul

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
ro: Nu pot găsi
    o configuraţie validă.

en: Sorry, there are no more valid moves.
ro: Îmi pare rău, nu mai sunt mutări valide.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
ro: Această opţiune nu este încă implementată.

en: Sound
ro: Sunete

en: Sounds
ro: Sunete

en: Speed
ro: Viteză

en: Splats
ro: Buşituri

en: Stagger flips
ro: Întoarceri animate

en: Standard Robots Keys
ro: Tastele standard

en: Start a new game giving a seed number...
ro: Începe un jo nou cu sămânţă dată...

en: Start a new game of a different variation
ro: Începe un joc nou cu o variaţie diferită

en: Start a new game with a different seed
ro: Începe un joc nou cu altă sămânţă

en: Start cave:
ro: Prima peşteră:

en: Start this game over
ro: Porneşte acest joc de la început

en: Starting Level:
ro: Nivelul de început:

en: Starting level:
ro: Nivelul de început:

en: Stock left:
ro: Stoc rămas:

en: Stock left:  0
ro: Stoc rămas:  0

en: Streaks
ro: Lovituri

en: Suggest a move
ro: Sugerează o mutare

en: Suit font (large):
ro: Font suită (mare):

en: Suit font (medium):
ro: Font suită (mediu):

en: Suit font (small):
ro: Font suită (mic):

en: Super Safe Moves
ro: Mişcări extra-sigure

en: Switch level:
ro: Nivel de schimb:

en: Tali top scores
ro: Tali topul scorurilor

en: Teleport:
ro: Teleportare:

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
ro: Clonă tetravex
    (Comentariile pentru: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
ro: Această mutare este invalidă.

en: The Same Gnome
ro: Same Gnome

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
ro: Peştera pe care încercaţi să o încărcaţi include un obiect care nu a fost declarat.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
ro: Peştera pe care încercaţi să o încărcaţi este prea mare pentru acest joc.

en: The game is over.
    No hints are available
ro: Jocul s-a terminat.
    Nu mai sunt disponibile sugestii

en: The game was a draw.
ro: Remiză

en: Theme
ro: Teme

en: There are no safe locations to teleport to!!
ro: Nu mai sunt locuri sigure de teleportare!!

en: There are no teleport locations left!!
ro: Nu mai sunt locuri de teleportare!!

en: This game does not have hint support yet.
ro: Acest joc încă nu are suport pentru sugestii.

en: This game is unable to provide a hint.
ro: Acest joc nu vă poate oferi o sugestie.

en: This session: %d%%
ro: Această sesiune: %d%%

en: Three card deals
ro: Împărţiri de trei cărţi

en: Tile Background
ro: Fundalul pieselor

en: Tile Background:
ro: Fundalul pieselor:

en: Tile set:
ro: Înfăţişarea tablei:

en: Tiles
ro: Piese

en: Tiles Left:
ro: Piese rămase:

en: Tiles don't match!
ro: Pesele nu se potrivesc!

en: Time:
ro: Timp:

en: Time:
ro: Timp:

en: Tiny
ro: Mica

en: Tiny (184x132)
ro: Microscopică (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
ro: (Dez)Activează bara de unelte

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
ro: Tourniquets nu sunt recomandate decât în caz de strictă urgenţă

en: Try moving cards down from the foundation
ro: Încercaţi să mutaţi cărţile jos din fundaţie

en: Try rearranging the cards
ro: Încercaţi să rearanjaţi cărţile

en: Type 1 Robot Score
ro: Puncte per robot Tip 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
ro: Scor per robot Tip 1 distrus

en: Type 1 Robot Score When Waiting
ro: Puncte per robot Tip 1 când aşteptaţi

en: Type 2 Robot Score
ro: Puncte per robot Tip 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
ro: Scor per robot Tip 2 distrus

en: Type 2 Robot Score When Waiting
ro: Puncte per robot Tip 2 când aşteptaţi

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo the last move
ro: Anulează ultima mutare

en: Unknown color
ro: Culoare necunoscută

en: Unknown suit
ro: Suită necunoscută

en: Unknown value
ro: Valoare necunoscută

en: Up:
ro: Sus:

en: Upper total
ro: Total sus

en: Value
ro: Valoare

en: Variation on game rules
ro: Variaţie pe regulile jocului

en: Vertical:
ro: Veritcal:

en: View the scores
ro: Vizualizare scoruri

en: W
ro: V

en: Wait:
ro: Aşteaptă:

en: Warn on invalid moves
ro: Anunţă la mutări invalide

en: Warn when tiles don't match
ro: Anunţă când piesele nu se potrivesc

en: Warnings
ro: Atenţionări

en: Welcome to Glines!
ro: Bine aţi venit la Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
ro: Bine aţi venit la Gnome Klotski

en: Welcome to Iagno!
ro: Bine aţi venit la Iagno!

en: Welcome to Same Gnome!
ro: Bine aţi venit la Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
ro: Bine aţi venit la gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
ro: Bine aţi venit la jocul de Tali

en: Well, why did you run this anyways???
ro: Păi atunci de ce l-aţi mai pornit????

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
ro: Cu ce zaruri mai daţi o dată (<RETURN> pentru nici unul)?

en: What is the name of player #%d ?
ro: Care este numele jucătorului nr. %d ?

en: Where do you want to put that?
ro: Unde doriţi să puneţi punctele?

en: Width of grid
ro: Laţime grilaj

en: Worm %d
ro: Râma %d

en: Worm %d:
ro: Râma %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
ro: Scris pentru sotia mea, Matylda
    Trimiteţi comentarii şi bug reports la: janusz.gorycki@intel.com

en: Yellow
ro: Galben

en: Yes
ro: Da

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
ro: Nu puteţi schima tipul jocului în timpul unui joc

en: You are searching for a %s.
ro: Căutaţi %s

en: You gained an extra life!
ro: Aţi câştigat o viaţă!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
ro: Nu aveţi voie decât la trei mâini! Alegeţi o căsuţă de scor.

en: _Advanced
ro: _Avansat

en: _Down
ro: _Jos

en: _Left
ro: _Stânga

en: _Medium
ro: _Mediu

en: _Move
ro: _Mută

en: _Right
ro: D_reapta

en: _Select...
ro: _Selectează...

en: _Sound
ro: _Sunete

en: _Up
ro: S_us

en: ace
ro: as

en: aces
ro: aşi

en: an empty Foundation
ro: o fundaţie goală

en: an empty slot
ro: un loc liber

en: an empty slot on tableau
ro: un loc liber pe tablă

en: an empty top slot
ro: un loc liber de sus

en: appropriate Foundation pile
ro: fundaţia potrivită

en: black joker
ro: joker negru

en: classic robots
ro: robots clasic

en: clubs
ro: treflă

en: cows
ro: vaci

en: current: %d losses
ro: curent: %d pierderi

en: current: %d wins
ro: curent: %d câştiguri

en: diamonds
ro: romb

en: disabled
ro: dezactivat

en: eggs
ro: ouă

en: eight
ro: opt

en: empty slot on foundation
ro: loc liber în fundaţie

en: empty space on tableau
ro: loc liber pe tablă

en: five
ro: cinci

en: four
ro: patru

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
ro: gataxx este un port pentru Gnome a jocului ataxx. Îşi trage rădăciniledin codul iango al lui Peter.

en: gnomes
ro: gnomi

en: hearts
ro: inimă roşie

en: jack
ro: valet

en: jacks
ro: valeţi

en: king
ro: popă

en: kings
ro: popi

en: mice
ro: şoareci

en: nightmare
ro: coşmar

en: nine
ro: nouă

en: obsolete function - delay turned off by default)
ro: funcţie inadecvată - întârzierile oprite implicit

en: off the board
ro: în afara tablei

en: queen
ro: damă

en: queens
ro: dame

en: robots with safe teleport
ro: robots cu teleportări sigure

en: robots2 easy
ro: robots2 uşor

en: seven
ro: şapte

en: six
ro: şase

en: something
ro: ceva

en: spades
ro: treflă

en: ten
ro: zece

en: three
ro: trei

en: to an empty foundation
ro: pe o fundaţie goală

en: two
ro: doi

en: wins: %d, losses: %d
ro: câştigate: %d, pierdute: %d

en: won: %d, lost: %d
ro: câştigate: %d, pierdute: %d
