gnome-pim 1.4.1 - en to pt translation catalogue (496 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
pt: 	Objecto não existia, a criar um novo

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
pt: 	Objecto foi modificado no PC e na pilot, o PC tem precedência

en: 
      Additional:
pt: 
      Adicional:

en: 
      City:
pt: 
      Cidade:

en: 
      Country:
pt: 
      País:

en: 
      Family:
pt: 
      Família:

en: 
      Given:
pt: 
      Dado:

en: 
      Name:
pt: 
      Nome:

en: 
      Postal Box:
pt: 
      Apartado:

en: 
      Postal Code:
pt: 
      Código Postal:

en: 
      Prefix:
pt: 
      Prefixo:

en: 
      Region:
pt: 
      Região:

en: 
      Street:
pt: 
      Rua:

en: 
      Suffix:
pt: 
      Sufixo:

en: 
      Unit2:
pt: 
      Unidade2:

en: 
      Unit3:
pt: 
      Unidade3:

en: 
      Unit4:
pt: 
      Unidade4:

en: 
      Unit:
pt: 
      Unidade:

en: 
    Address:
pt: 
    Morada:

en: 
    Birth Date:
pt: 
    Data de Nascimento:

en: 
    Business Role:
pt: 
    Cargo:

en: 
    Categories:
pt: 
    Categorias:

en: 
    Comment:
pt: 
    Comentário:

en: 
    Delivery Label:
pt: 
    Etiqueta de Entrega:

en: 
    Geo Location:
pt: 
    Localização Geográfica:

en: 
    Mailer:
pt: 
    Meio:

en: 
    Name:
pt: 
    Nome:

en: 
    Org:
pt: 
    Organização:

en: 
    Public Key:
pt: 
    Chave Pública:

en: 
    Telephone:
pt: 
    Telefone:

en: 
    Telephones:
pt: 
    Telefones:

en: 
    Time Zone:
pt: 
    Zona Horária:

en: 
    Title:
pt: 
    Título:

en: 
    Unique String:
pt: 
    Expressão Única:

en:  changed. Save?
pt:  modificado. Gravar?

en:  seconds
pt: segundos

en: %a %b %d %Y
pt: %a %d %b %Y

en: %a %b %d %Y (Week %V)
pt: %a %b %d %Y (Semana %V)

en: %s's calendar
pt: Calendário do %s

en: 12-hour (AM/PM)
pt: 12 horas (AM/PM)

en: 1st
pt: 1º

en: 24-hour
pt: 24 horas

en: 2nd
pt: 2º

en: 3rd
pt: 3º

en: 4th
pt: 4º

en: 5th
pt: 5º

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
pt: Um novo CartãoGnome não pode ser lançado. Talvez não esteja no seu caminho.

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a category
pt: Adicionar categoria

en: Add a category to the list of selected categories
pt: Adicionar uma categoria à lista de categorias seleccionadas

en: Add exception
pt: Adicionar excepção

en: Add the contents of another card file
pt: Adicionar o conteúdo de outro ficheiro de contactos

en: Add to-do item...
pt: Adicionar item tarefa...

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Address Conduit Options
pt: Opções Conduta Endereços

en: Address Conduit State
pt: Estado Conduta Endereços

en: Address List:
pt: Lista de Endereço:

en: Address data:
pt: Dados de endereço:

en: Address:
pt: Morada:

en: Addresses
pt: Endereços

en: Alarm Properties
pt: Propriedades dos Alarmes

en: Alarms
pt: Alarmes

en: All day event
pt: Evento que dura todo o dia

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
pt: Ocorreu um erro ao tentar obter a lista
    de pilots do deamon gnome-pilot

en: An event's end time must be later than its start time.
pt: A hora de fim de um evento tem de ser posterior ao seu início.

en: Append GnomeCard File
pt: Acrescentar Ficheiro CartõesGnome

en: Appointment
pt: Compromisso

en: Appointments:
pt: Compromissos:

en: Audio alarms timeout after
pt: Som de alarme termina após

en: Available
pt: Disponível

en: Beep on display alarms
pt: Fazer som ao mostrar alarme

en: Birth Date
pt: Data Nascimento

en: Birthdate:
pt: Data Nascimento:

en: By Card Name
pt: Por Nome de Contacto

en: By E-mail
pt: Por E-mail

en: By Last Name
pt: Por Último Nome

en: By Name
pt: Por Nome

en: By Organization
pt: Por Organização

en: Calendar holds %d entries
pt: O calendário contém %d entradas

en: Can not bind to device %s
pt: Incapaz de se ligar a dispositivo %s

en: Can not create Pilot socket
pt: Incapaz de criar socket Pilot

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
pt: Incapaz de se ligar ao Deamon GnomePilot

en: Cannot initialise the GnomePilot Daemon
pt: Incapaz de inicializar o Deamon GnomePilot

en: Car
pt: Automóvel

en: Card
pt: Contacto

en: Card Name
pt: Nome de Contacto

en: Card:
pt: Contacto:

en: Case Sensitive
pt: Usar Capitalização

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories:
pt: Categorias:

en: Category selection
pt: Selecção de categoria

en: Cellular
pt: Telemóvel

en: Change current card
pt: Modificar contacto actual.

en: Change selected
pt: Modificar selecção

en: Church
pt: Igreja

en: City:
pt: Cidade:

en: Classification
pt: Classificação

en: Colors
pt: Cores

en: Colors for display
pt: Cores para visualização

en: Column Display
pt: Vista em Colunas

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Conduit state
pt: Estado conduta

en: Confidential
pt: Confidencial

en: Configuration utility for the address conduit.
    The address conduit syncronizes addresses from the pilot with GnomeCard file on the local host
pt: Utilitário de configuração para a conduta de endereços.
    A conduta de endereços sincroniza endereços da pilot com um ficheiro CartõesGnome no PC local

en: Configuration utility for the calendar conduit.
pt: Utilitário de configuração para a conduta de calendário.

en: Configuration utility for the todo conduit.
pt: Utilitário de configuração para a conduta 'A fazer'.

en: Copy From Pilot
pt: Copiar Da Pilot

en: Copy To Pilot
pt: Copiar Para Pilot

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
pt: Incapaz de criar o objecto para conduta.
    Talvez a conduta não esteja correctamente instalada?

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
pt: Incapaz de abrir DatebookDB na Pilot

en: Could not read pilot's DateBook application block
pt: Não foi possível ler bloco da aplicação DateBook da pilot

en: Could not start gnomecal server
pt: Não foi possível iniciar servidor gnomecal

en: Country:
pt: País:

en: Create a new appointment
pt: Criar um novo compromisso

en: Create a new appointment for today
pt: Criar um novo compromisso para hoje

en: Create a new calendar
pt: Criar uma nova agenda

en: Create a new card file
pt: Criar um novo ficheiro de contactos

en: Create new appointment
pt: Cria um novo compromisso

en: Create new card
pt: Criar novo contacto

en: Create to-do item
pt: Criar item tarefa

en: Current day's number:
pt: Número do dia actual:

en: DATE
pt: DATA

en: Daily
pt: Diariamente

en: Day
pt: Dia

en: Day View
pt: Vista Diária

en: Day end:
pt: Final do dia:

en: Day numbers:
pt: Números dos dias:

en: Day range
pt: Intervalo de dias

en: Day start:
pt: Início do dia:

en: Days
pt: Dias

en: Default
pt: Por Defeito

en: Defaults
pt: Defeitos

en: Del
pt: Apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete all occurances
pt: Apagar todas as ocorrências

en: Delete card
pt: Apagar contacto

en: Delete selected
pt: Apagar selecção

en: Delete this appointment
pt: Apagar este compromisso

en: Delete this item
pt: Apagar este item

en: Delete this occurance
pt: Apagar esta ocorrência

en: Delivery Addresses
pt: Endereço Entrega

en: Disabled
pt: Desactivo

en: Display
pt: Ecrã

en: Displayed Columns
pt: Colunas Mostradas

en: Domestic
pt: Doméstico

en: Done
pt: Terminada

en: Due Date
pt: Data Final

en: Due Date:
pt: Data Limite:

en: E-mail Addresses
pt: Endereços Email

en: E-mail data:
pt: Tipo de E-mail:

en: Edit appointment
pt: Editar compromisso

en: Edit card
pt: Editar contacto

en: Edit this appointment...
pt: Editar este compromisso...

en: Edit this item...
pt: Editar este item...

en: Edit to-do item
pt: Editar item tarefa

en: Edit...
pt: Editar...

en: Electronic Business Card Manager
pt: Gestor Electrónico de Cartões de Visita

en: Email List:
pt: Lista de E-mail:

en: Empty days:
pt: Dias Vazios:

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
pt: Activa informação de depuração do TIPO (alarmes)

en: Enable snoozing for
pt: Activar espera por

en: Enabled
pt: Activo

en: End after
pt: Acabar após

en: End on
pt: Acabar em

en: End time:
pt: Hora de término:

en: Ending date
pt: Data de término

en: Erase card
pt: Apagar contacto

en: Error %s %s.
pt: Erro %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
pt: Erro ao comunicar com o servidor de calendário

en: Error while creating backup file: %s
pt: Erro ao criar ficheiro de backup: %s

en: Error writing the calendar file: %s
pt: Erro ao gravar o ficheiro de calendário: %s

en: Event day's number:
pt: Número do dia do evento:

en: Exceptions
pt: Excepções

en: Explanatory
pt: Explicação

en: Extended:
pt: Extensão:

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Failed to get a connection from the Pilot device
pt: Falha ao obter ligação ao dispositivo Pilot

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
pt: Ficheiro %s mudou desde que foi carregado
    Continuar?

en: File As:
pt: Identificar Como:

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: File to load calendar from
pt: Ficheiro de onde carregar a agenda

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Find
pt: Procurar

en: Find Backwards
pt: Procurar Para Trás

en: Find Card
pt: Procurar Contacto

en: Find:
pt: Procurar:

en: First
pt: Primeiro

en: First Name
pt: Nome Próprio

en: First card
pt: Primeiro contacto

en: First:
pt: Primeiro:

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta

en: Friends
pt: Amigos

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: GEOMETRY
pt: GEOMETRIA

en: General
pt: Geral

en: Geo. Position
pt: Posição Geo.

en: Geographic Position
pt: Posição Geográfica

en: Geographical
pt: Geográfica

en: Geometry for starting up
pt: Geometria ao iniciar

en: Gnome Calendar
pt: Agenda GNOME

en: GnomeCalendar Conduit
pt: Conduta de Calendário Gnome

en: GnomeCard
pt: CartõesGnome

en: GnomeCard File:
pt: Ficheiro CartõesGnome:

en: GnomeCard: %s
pt: CatõesGnome: %s

en: Go
pt: Ir

en: Go back in time
pt: Ir para uma data anterior

en: Go forward in time
pt: Ir para uma data posterior

en: Go to
pt: Ir para

en: Go to a specific date
pt: Ir para uma data específica

en: Go to date
pt: Ir para data

en: Go to present time
pt: Ir para o dia de hoje

en: Go to today
pt: Ir para hoje

en: Gpilotd address conduit
pt: Conduta endereços Gpilotd

en: Gpilotd todo conduit
pt: Conduta 'A fazer' Gpilotd

en: Hacking
pt: Programar

en: Headings:
pt: Títulos:

en: Highlight items due today
pt: Realçar tarefas cujo prazo termina hoje

en: Highlight not yet due items
pt: Realçar tarefas ainda não atrasadas

en: Highlight overdue items
pt: Realçar tarefas atrasadas

en: Highlighted day:
pt: Dia seleccionado:

en: Hobby
pt: Passatempo

en: Home
pt: Casa

en: Hour
pt: Hora

en: Hours
pt: Horas

en: Housekeeping
pt: Lida da Casa

en: ISDN
pt: RDIS

en: Identity
pt: Identidade

en: If used, starts in iconic mode
pt: Se usado, arranca como ícone

en: If you want to debug the attributes on records
pt: Se deseja depurar os atributos nos registos

en: International
pt: Internacional

en: Item Comments:
pt: Comentários do Item:

en: Jump to this _day
pt: Ir para este _dia

en: Jump to this _month
pt: Ir para este _mês

en: Jump to this _week
pt: Ir para esta _semana

en: Jump to this _year
pt: Ir para este _ano

en: Last
pt: Último

en: Last Name
pt: Nome de Família

en: Last card
pt: Último contacto

en: Last:
pt: Último:

en: Layout
pt: Aparência:

en: Load the user calendar
pt: Carregar a agenda do utilizador

en: Love
pt: Amor

en: Mail
pt: Correio

en: Mail to:
pt: Enviar para:

en: Make this appointment movable
pt: Tornar este compromisso móvel.

en: Meeting
pt: Reunião

en: Merge From Pilot
pt: Juntar Com Pilot

en: Merge To Pilot
pt: Juntar Para Pilot

en: Message Recorder
pt: Atendedor de Chamadas

en: Middle Name
pt: Nome do Meio

en: Middle:
pt: Meio:

en: Minute
pt: Minuto

en: Minutes
pt: Minutos

en: Modify
pt: Modificar

en: Mon
pt: Seg

en: Monday
pt: Segunda

en: Money
pt: Dinheiro

en: Month View
pt: Vista Mensal

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Music
pt: Música

en: Name
pt: Nome

en: Name:
pt: Nome:

en: Network
pt: Rede

en: New
pt: Novo

en: New appointment for _today...
pt: Novo compromisso para _hoje...

en: New appointment...
pt: Novo compromisso...

en: Next
pt: Seguinte

en: Next card
pt: Contacto seguinte

en: No Card Name
pt: Sem Nome de Contacto

en: No Card Name for this card.
pt: Nenhum Nome Cartão para este cartão.

en: No Card Name.
pt: Nenhum Nome de Contacto.

en: No appointments for this day
pt: Nenhum compromisso para este dia

en: No description
pt: Sem descrição

en: No filename specified. Please run address conduit capplet first.
pt: Nenhum nome de ficheiro especificado. Execute capplet de endereços primeiro.

en: No matching record found.
pt: Não foi encontrado nenhum registo coincidente.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
pt: Nenhuma pilot configurada, seleccione
    primeiro a capplet 'Propriedades Ligação Pilot.

en: None
pt: Nenhuma

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
pt: Desligado do deamon gnome-pilot

en: Number:
pt: Número:

en: Only syncs from desktop to pilot
pt: Apenas sincronizações do PC para a pilot

en: Only syncs from pilot to desktop
pt: Apenas sincronizações da pilot para o PC

en: Open
pt: Abrir

en: Open GnomeCard File
pt: Abrir Ficheiro CartõesGnome

en: Open _Default
pt: Abrir _Defeito

en: Open calendar
pt: Abrir agenda

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Open secret entries
pt: Abrir entradas secretas

en: Open the default file
pt: Abre o ficheiro de defeito

en: Organization
pt: Organização

en: Outline:
pt: Cabeçalho:

en: Owner:
pt: Dono:

en: PORT
pt: PORTO

en: Paperwork
pt: Papelada

en: Parcel
pt: UPS

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone List:
pt: Lista de Telefones:

en: Please select categories for the current item
pt: Seleccione as categorias do item actual

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
pt: Por favor seleccione a data para a qual deseja ir.
    Quando carregar num dia será levado para essa data.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
pt: Por favor seleccione as horas de início e término
    a serem mostradas nas vistas diária e semanal.
    Horas fora destes limites não serão mostradas 
    por defeito.

en: Possible Columns
pt: Colunas Possíveis

en: Post Office:
pt: Posto de Correios:

en: Postal Box
pt: Apartado

en: Postal Code:
pt: Código Postal:

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferred
pt: Preferido

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Prefix:
pt: Prefixo:

en: Prev
pt: Anterior

en: Previous card
pt: Contacto anterior

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Private
pt: Privado

en: Program
pt: Aplicação

en: Public
pt: Público

en: Public Key:
pt: Chave Pública:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
pt: Atingido registo %s.
    Continuar a partir do %s?

en: Recur on the
pt: Repetir ao

en: Recurrence
pt: Recorrência

en: Recurrence rule
pt: Regra de recorrência

en: Region:
pt: Região:

en: Relatives
pt: Familiares

en: Reminder of your appointment at
pt: Aviso do seu compromisso em

en: Remove
pt: Remover

en: Remove a category
pt: Remover uma categoria

en: Remove a category from  the list of selected categories
pt: Remover uma categoria da lista de categorias seleccionadas

en: Repeat forever
pt: Repetir para sempre

en: Role
pt: Cargo

en: Roll calendar to next day on midnight
pt: Voltar calendário para dia seguinte à meia-noite

en: Run program:
pt: Executar aplicação:

en: Sat
pt: Sáb

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Gravar

en: Save GnomeCard File As...
pt: Gravar Ficheiro CartõesGnome Como...

en: Save calendar
pt: Gravar agenda

en: Save changes
pt: Gravar modificações

en: School
pt: Escola

en: Search card
pt: Procurar contacto

en: Second
pt: Segundo

en: Seconds
pt: Segundos

en: Security
pt: Segurança

en: Select program to run at alarm time
pt: Aplicação a correr ao tocar o alarme

en: Selected
pt: Seleccionado

en: Set sort criteria
pt: Escolher critério de ordenação

en: Shopping
pt: Compras

en: Show TO-DO items and quit
pt: Mostrar Tarefas e sair

en: Show events and quit
pt: Mostrar eventos e sair

en: Show on TODO List:
pt: Mostrar na lista de Tarefas:

en: Snooze
pt: Relembrar

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sorts the card list by the card name
pt: Ordenar a lista de cartões pelo nome do cartão

en: Sorts the card list by the e-mail address of the person
pt: Ordenar a lista de cartões pelo endereço de e-mail da pessoa

en: Sorts the card list by the last name of the person
pt: Ordenar a lista de cartões pelo último nome da pessoa

en: Sorts the card list by the name of the organization
pt: Ordenar a lista de cartões pelo nome da organização

en: Sorts the card list by the name of the person
pt: Ordenar a lista de cartões pelo nome da pessoa

en: Specifies ending date [for --events]
pt: Especifica a data de término [para --events]

en: Specifies start date [for --events]
pt: Especifica data de início [para --events]

en: Specifies the port on which the Pilot is
pt: Especifica o porto onde se encontra a Pilot

en: Start time:
pt: Hora de inicio:

en: Street:
pt: Rua:

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Suffix:
pt: Suffixo:

en: Summary
pt: Sumário

en: Summary:
pt: Sumário:

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
pt: Sincronizada DateBook da Pilot para o GnomeCal

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronize Action
pt: Sincronizar Acção

en: Syncing with the pilot...
pt: A sincronizar com a pilot...

en: TYPE
pt: TIPO

en: Take from Name
pt: A partir do Nome

en: Telephone Numbers
pt: Números Telefone

en: Telephone data:
pt: Dados de Telefone:

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
pt: A agenda pessoal e calendário GNOME.

en: The default file
pt: O ficheiro por defeito

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
pt: O modo de vista inicial (diária, semanal, mensal, anual)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
pt: Há cartões que estão a ser modificados.
    Termine as modificações pendentes e tente novemente.

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta

en: Time
pt: Hora

en: Time Left
pt: Tempo Restante

en: Time Until Due
pt: Tempo Para Final Prazo

en: Time Zone
pt: Zona Horária

en: Time display
pt: Visualização de hora

en: Time format
pt: Formato da hora

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To Do List
pt: Lista de Tarefas

en: To Do List Properties
pt: Propriedades da Lista de Tarefas

en: To Do List style options:
pt: Opções da lista de tarefas:

en: To-Do item that is due today:
pt: Item tarefa que expira hoje:

en: To-Do item that is not yet due:
pt: Item tarefa que ainda não expirou:

en: To-Do item that is overdue:
pt: Item tarefa que está atrasado:

en: To-do list
pt: Lista de tarefas

en: Today
pt: Hoje

en: Toggle Card View
pt: Mudar Vista de Contactos

en: Toggle Tree View
pt: Mudar Vista de Árvore

en: Travel
pt: Viajar

en: Tree
pt: Árvore

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça

en: Type:
pt: Tipo:

en: Unable to open DatebookDB
pt: Incapaz de abrir DatebookDB

en: Unable to open file: %s
pt: Impossível abrir ficheiro: %s

en: Unit 1
pt: Unidade 1

en: Unit 2
pt: Unidade 2

en: Unit 3
pt: Unidade 3

en: Unit 4
pt: Unidade 4

en: VIEW
pt: VISTA

en: Voice
pt: Voz

en: Web Page
pt: Página Web

en: Web Page:
pt: Página Web:

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Week
pt: Semana

en: Week View
pt: Vista Semanal

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Weeks
pt: Semanas

en: Weeks start on
pt: Semana começa em

en: Work
pt: Emprego

en: Year View
pt: Vista Anual

en: Year:
pt: Ano:

en: Yearly
pt: Anualmente

en: _Append...
pt: _Adicionar...

en: _New appointment in this day...
pt: _Novo compromisso para este dia...

en: _New appointment...
pt: _Novo compromisso...

en: _New calendar
pt: _Nova agenda

en: ago
pt: atrás

en: april
pt: abril

en: august
pt: agosto

en: d_Every
pt: d_Cada

en: day
pt: dia

en: day(s)
pt: dia(s)

en: december
pt: dezembro

en: default file to load
pt: ficheiro a carregar por omissão

en: eighth
pt: oitavo

en: eleventh
pt: décimo primeiro

en: february
pt: fevereiro

en: fifth
pt: quinto

en: filename
pt: nome ficheiro

en: first
pt: primeiro

en: fortnight
pt: quinzena

en: fourth
pt: quarto

en: friday
pt: sexta

en: hour
pt: hora

en: hrs.
pt: horas.

en: january
pt: janeiro

en: july
pt: julho

en: june
pt: junho

en: last
pt: último

en: m_Every
pt: m_Cada

en: march
pt: março

en: may
pt: maio

en: minute
pt: minuto

en: monday
pt: segunda

en: month
pt: mês

en: month(s)
pt: mês(es)

en: next
pt: próximo

en: ninth
pt: nono

en: november
pt: novembro

en: now
pt: agora

en: occurrence(s)
pt: ocorrência(s)

en: october
pt: outubro

en: pi_accept failed
pt: falhou pi_accept

en: saturday
pt: sábado

en: sec
pt: seg

en: second
pt: segundo

en: sept
pt: setem

en: september
pt: setembro

en: seventh
pt: sétimo

en: sixth
pt: sexto

en: sunday
pt: domingo

en: tenth
pt: décimo

en: th day of the month
pt: º dia do mês

en: the default file
pt: o ficheiro por defeito

en: third
pt: terceiro

en: this
pt: este

en: thur
pt: quinta

en: thurs
pt: quinta

en: thursday
pt: quinta

en: today
pt: hoje

en: tomorrow
pt: amanhã

en: tues
pt: terça

en: tuesday
pt: terça

en: twelfth
pt: décimo segundo

en: w_Every
pt: w_Cada

en: wednes
pt: quarta

en: wednesday
pt: quarta

en: week
pt: semana

en: week(s)
pt: semana(s)

en: y_Every
pt: y_Cada

en: year
pt: ano

en: year(s)
pt: ano(s)

en: yesterday
pt: ontem
