Galeon 0.12.7 - en to pt translation catalogue (1129 entries)

en: %Y-%m-%d
pt: %d-%m-%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
pt: %d-%m-%Y %H:%M:%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
pt: %dK de %sK bytes a %sK bytes/seg

en: %s (%d kB loaded)
pt: %s (%d kB carregado)

en: %s (%d tabs)
pt: %s (%d abas)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
pt: %s (%d%% completo, %d kB of %d kB carregado%s)

en: %s (1 tab)
pt: %s (1 aba)

en: %s = URL, %f = destination folder
pt: %s = URL, %f = pasta de destino

en: %s at %s
pt: %s em %s

en: %s at KB/s
pt: %s a KB/s

en: %s not found
pt: %s não foi encontrado

en: %s not found
pt: %s não encontrado

en: %s of %s
pt: %s de %s

en: , %02d:%02d:%02d remaining
pt: , %02d:%02d:%02d restantes

en: ?Subject=Check%20this%20out%21
pt: ?Subject=Verifica%20isto%21

en: A GNOME browser based on Mozilla
pt: Um browser GNOME baseado em Mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
pt: Um ficheiro foi seleccionado quando uma pasta era esperada

en: A folder was selected when a file was expected.
pt: Uma pasta foi seleccionada quando um ficheiro era esperado

en: AL_T text
pt: _Texto ALT

en: A_nimate images
pt: A_nimar imagens

en: Abandon Changes
pt: Abandonar Alterações

en: Abort
pt: Abortar

en: About _plugins
pt: Acerca dos _plugins

en: About this application
pt: Sobre esta aplicação

en: Accept _from current server only
pt: Aceitar apenas do _servidor actual

en: Action
pt: Acção

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Galeon bookmark
pt: Adicionar marcador Galeon

en: Add _bookmark
pt: Adicionar _marcador

en: Add _bookmark here
pt: Adicionar _marcador aqui

en: Add _folder here
pt: Adicionar _pasta aqui

en: Add a bookmark (don't open any window)
pt: Adicionar uma marcador (não abre nehuma janela)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
pt: Adicionar marcador para a página actual à pasta especificada

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
pt: Adicionar uma marcador para a página actual à pasta por omissão

en: Add alias for r_oot bookmark
pt: Adi_cionar sinónimo para marcador raiz

en: Add bookmark
pt: Adicionar marcador

en: Add bookmark for frame
pt: Adicionar marcador para a frame

en: Added:
pt: Adicionado:

en: Advanced
pt: Avançado

en: Afrikaans (af)
pt: Africanos (af)

en: Al_ways use these colors
pt: Usar _sempre estas cores

en: Albanian (sq)
pt: Albanês (sq)

en: Alias
pt: Sinónimo

en: Alias Error
pt: Erro de Alias

en: All
pt: Tudo

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Allow Java code to be executed
pt: Permitir ser executado código Java

en: Allow JavaScript code to be executed
pt: Permitir ser executado código JavaScipt

en: Allow Java_Script
pt: Permitir Java_Script

en: Allow _Java
pt: Permitir _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
pt: Autorizar _Java (requere plugin)

en: Allow _popups
pt: Autorizar _popups

en: Allow cookies from this site
pt: Autorizar cookies deste site

en: Allow image source
pt: Permitir fonte de imagem

en: Allow images from %s
pt: Permitir imagens de %s

en: Allow images from this site to be loaded
pt: Autorizar imagens deste site

en: Allow pages to create popup windows
pt: Permitir as páginas criar poups

en: Allow statusbar _messages
pt: Autorizar _mensagens na barra

en: Allowed
pt: Autorizado

en: Alt text
pt: Texto alt

en: Always Use
pt: Usar Sempre

en: Always _use this helper
pt: _Utilizar sempre este auxiliar

en: Always us_e these fonts
pt: Utilizar s_empre estas fontes

en: An error ocurred loading / pasting bookmarks. There was an alias that pointed to an invalid bookmark
pt: Ocorreu um erro ao ler / colar marcadores. Existia um alias que apontava para um marcador inválida

en: Animate images continuously
pt: Animar imagens continuamente

en: Animate images once through
pt: Animar imagens apenas uma vez

en: Appendix
pt: Apêndice

en: Apply and Close
pt: Aplicar e Fechar

en: Apply this sheet by default
pt: Aplicar este estilo por omissão

en: Arabic
pt: Arábico

en: Arabic (IBM-864)
pt: Arábico (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
pt: Arávico (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt: Arábico (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
pt: Arábico (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
pt: Arábico (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
pt: Arábico (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
pt: Arábico (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
pt: Árabe (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
pt: Arménio (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
pt: Perguntar a pasta de _destino em cada download

en: Ask the user
pt: Perguntar ao Utilizador

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
pt: Em alguns sites, tais como atrás de uma firewall de uma empresa, 
    você vai precisar de usar uma proxy para de ligar à Internet.
    
    Se você não tiver a certeza se precisa de uma proxy pode deixar as entradas 
    em branco, e configurar a proxy mais tarde nas preferências do Galeon

en: At the _bottom of each folder
pt: No _fundo de cada pasta

en: At the _top of each folder
pt: No _cimo de cada pasta

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
pt: Tentativa de carregar um URL numa janela de Galeon existente

en: Author
pt: Autor

en: AutoBookmarks
pt: Marcadores Automáticos

en: AutoFill Anonymous
pt: Auto-Preencher Anónimo

en: Autoconfigure _URL:
pt: Autoconfigurar o _URL:

en: Autodetec_t
pt: Autodetec_tar

en: Automatically
pt: Automaticamente

en: Automatically _wrap around
pt: Quebrar texto automaticamente

en: Automatically reload the current site every so often
pt: Recarregar automaticamente este site periodicamente

en: Autoreload
pt: Auto-Recarregar

en: Available Controls
pt: Controles Disponíveis

en: Back
pt: Anterior

en: Back history
pt: Anterior no histórico

en: Baltic
pt: Báltico

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt: Báltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pt: Báltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
pt: Báltico (Windows-1257)

en: Basque (eu)
pt: Basco (eu)

en: Block cookies from this site
pt: Bloquer cookies deste site

en: Block image source
pt: Bloquear fonte de imagem

en: Block images from %s
pt: Bloquear imagens de %s

en: Block images from this site from being loaded
pt: Bloquear imagens de este site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Bookmark Name
pt: Nome Marcador

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Bookmarks _dock
pt: Painel de marcador_dores

en: Bottom
pt: Fundo

en: Breton (br)
pt: Bretão (br)

en: Broken
pt: Avariado

en: Browsing
pt: Navegação

en: Bulgarian (bg)
pt: Búlgaro (gg)

en: Byelorussian (be)
pt: Bielorusso (be)

en: Bypass cache
pt: Ignorar cache

en: Bypass cache and proxy
pt: Ignorar cache e proxy

en: Bypass proxy
pt: Ignorar proxy

en: C_ut
pt: C_ortar

en: Cancel all pending downloads?
pt: Cancelar todos os downloads pendentes?

en: Cannot find a schema for galeon preferences. 
    Check your gconf setup, look at galeon FAQ for 
    more info
pt: Incapaz de encontrar um esquema para as preferências do galeon. 
    Verifique a sua configuração do gconf, procure nas Perguntas 
    frequentes do galeon para mais informações

en: Catalan (ca)
pt: Catalão (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt: Celta (ISO-8859-14)

en: Central European
pt: Central Europeu

en: Central European (IBM-852)
pt: Central Europeu (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
pt: Central Europeu (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
pt: Central Europeu (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
pt: Central Europeu (Windows-1250)

en: Certificates
pt: Certificados

en: Chapter
pt: Capítulo

en: Charset Encoding
pt: _Codificação Caracteres

en: Charsets
pt: Mapas de Letras

en: Chinese
pt: Chinês

en: Chinese (zh)
pt: Chinês (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
pt: Chinês simplificado (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt: Chinês simplificado (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
pt: Chinês simplificado (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
pt: Chinês simplificado (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
pt: Chinês Simplificado (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt: Chinês Tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
pt: Chinês Tradicional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
pt: Chinês Tradicional (EUC-TW)

en: Choose Helper App
pt: Escolher Apliacação Auxilar

en: Choose Helper Application
pt: Escolha Aplicação Auxiliar

en: Choose destination folder
pt: Escolha a pasta de destino

en: Choose helper application
pt: Escolher aplicação auxiliar

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear _Disk Cache
pt: Limpar Cache do _Disco

en: Clear _Memory Cache
pt: Limpar _Memória de Cache

en: Clear location
pt: Limpar endereço

en: Clear the console
pt: Limpar a consola

en: Clear the location entry field
pt: Limpar campo de digitação do URL

en: Click to (un)fold
pt: Clicar para abrir/fechar

en: Clone tab
pt: Copiar aba

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close all Galeon windows
pt: Fecha todas as janelas do Galeon

en: Close dock
pt: Fechar painel

en: Close other tabs
pt: Fechar outras abas

en: Close tab
pt: Fechar aba

en: Close the current tab or window
pt: Fechar a aba ou janela actual

en: Colors
pt: Cores

en: Completions
pt: Preenchimentos

en: Configure Proxy Settings
pt: Configurar Definições de Proxy

en: Configure the application
pt: Configurar a aplicação

en: Confirm Session Open
pt: Confirmar Abertura Sessão

en: Confirm Window Close
pt: Confirmar Fecho de Janela

en: Contents
pt: Conteudos

en: Control how proxies should be used
pt: Controlar como as proxies devem ser usadas

en: Control whether images are animated
pt: Controlar se as imagens são animadas

en: Control whether images are displayed
pt: Controlar se as imagens são mostradas

en: Coo_kie Sites
pt: Sites das Coo_kies

en: Cookie Information
pt: Informação das Cookies

en: Cookie Name
pt: Nome da Cookie

en: Cookie management
pt: Administração de Cookies

en: Cookies that are being stored
pt: Cookies que estão a ser armazenadas

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy destination location
pt: Copiar localização do destino

en: Copy email address
pt: Copiar endereço email

en: Copy frame location
pt: Copiar endereço da frame

en: Copy image location
pt: Copiar endereço da imagem

en: Copy link location
pt: Copiar endereço do link

en: Copy location
pt: Copiar endereço

en: Copy source location
pt: Copiar localização da fonte

en: Copy the selection
pt: Copiar a selecção

en: Could not create a temporary file
pt: Não foi possível criar um ficheiro temporário

en: Could not open file: %s
pt: Não foi possível abrir o ficheiro %s

en: Couldn't load any bookmark from that file.
    Make sure that it is in the correct file format.
pt: Incapaz de carregar qualquer marca desse ficheiro.
    Certifique-se de que está no formato de ficheiro correcto.

en: Couldn't load session from "%s"
pt: Não foi possível carregar a sessão de "%s"

en: Couldn't save your bookmarks to the specified file!
pt: Incapaz de gravar os seus marcadores para o ficheiro especificado!

en: Create a new alias
pt: Criar novo sinónimo

en: Create a new bookmark
pt: Criar um novo marcador

en: Create a new folder
pt: Criar uma nova pasta

en: Create a new separator
pt: Criar um novo separador

en: Create a new tab
pt: Criar uma nova aba

en: Create a new window
pt: Criar uma nova janela

en: Create bookmarks from previous session
pt: Criar marcadores da sessão anterior

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
pt: Cria uma janela inicial com a geometria dada.
    ver X(1) para o formato da GEOMETRIA

en: Croatian (MacCroatian)
pt: Croata (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
pt: Croata (hr)

en: Current Controls
pt: Controles Actuais

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut the selection
pt: Cortar a selecção

en: Cyrillic
pt: Cirílico

en: Cyrillic (IBM-855)
pt: Cirílico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
pt: Cirílico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
pt: Cirílico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt: Cirílico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
pt: Cirílico/Russo (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
pt: Cirílico/Ucraniano (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
pt: Cirílico/Ucraniano (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
pt: Checo (cs)

en: DYNAMIC
pt: DINÂMICO

en: D_ebian Packages
pt: Pacotes D_ebian

en: Danish (da)
pt: Dinamarquês (da)

en: Default
pt: Por omissão

en: Default (recommended)
pt: Padrão (recomendado)

en: Default Dock
pt: Painel Por Omissão

en: Default Layout
pt: Disposição Por Omissão

en: Delete this session
pt: Remover esta sessão

en: Destination
pt: Destino

en: Detach dock
pt: Destacar painel

en: Detach tab
pt: Descolar aba

en: Detailed proxy configuration
pt: Configuração detalhada da proxy

en: Details
pt: Detalhes

en: Details...
pt: Detalhes...

en: Dictionary
pt: Dicionário

en: Dis_k cache
pt: Cache de Dis_co

en: Disable Galeon's crash recovery dialog
pt: Desabilitar diálogo de recuperação de crash Galeon

en: Discard previous session
pt: Descartar sessão anterior

en: Display the latest content of the current page
pt: Exibir o último conteúdo da página actual

en: Displays context menu immediately
pt: Mostra imediatamente menu contexto

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
pt: Não eleve a janela quando abrir uma página num processo de Galeon existente

en: Dock
pt: Painel

en: Does nothing
pt: Não faz nada

en: Don't Close Window
pt: Não Fechar Janela

en: Don't Open Session
pt: Não Abrir Sessão

en: Don't Start Galeon
pt: Não Iniciar o Galeon

en: Don't _ask me confirmation again when removing several bookmarks
pt: Não voltar _a pedir confirmação ao remover vários marcadores

en: Don't ask me again
pt: Não me pergunte outra vez

en: Don't load any images
pt: Não carregar nenhuma imagem

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
pt: Não abra nenhuma janela; em vez disso age como um servidor para um começo mais rápidos de novos Galeons

en: Don't save
pt: Não gravar

en: Done.
pt: Feito.

en: Down
pt: Baixo

en: Download Paused
pt: Download Parado

en: Drag handle
pt: Arrastar gestor

en: Drag page location from here
pt: Arrastar endereço da página daqui

en: Duplicate Page
pt: Duplicar Página

en: Dutch (nl)
pt: Holandês (nl)

en: E_xit
pt: _Sair

en: East asian
pt: Extremo Oriente

en: Edit
pt: Editar

en: Element properties
pt: Propriedades elemento

en: Enable SSL Version 2
pt: Activar SSL Versão 2

en: Enable SSL Version 3
pt: Activar SSL Versão 3

en: Enable TLS
pt: Activar TLS

en: Enable smart bookmarks _history
pt: Activar _histórico dos marcadores inteligentes

en: Enables auto-scrolling
pt: Activa auto-rolamento

en: English (US-ASCII)
pt: Inglês (US-ASCII)

en: English (en)
pt: Inglês (en)

en: Enter the URL of the location to open:
pt: Insira o URL do endereço a abrir:

en: Entry width:
pt: Largura da entrada:

en: Error:
pt: Erro:

en: Errors
pt: Erros

en: Estonian (et)
pt: Estoniano (et)

en: Evaluate
pt: Avaliar

en: Ever
pt: Nunca

en: Every time
pt: Todas as Vezes

en: Example: .gnome.org, .mozilla.org
pt: Exemplo: .gnome.org, .mozilla.org

en: Exit
pt: Sair

en: Exit the program
pt: Sair do programa

en: Exit the program, saving the current session
pt: Sair do programa, gravando a sessão actual

en: Exit with _session
pt: Sair da _sessão

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: FTP download sites
pt: Site de download por FTP

en: Faeroese (fo)
pt: Faroês (fo)

en: Failed due to connection timeout.
pt: Falha devido a timeout na conecção.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
pt: Falhou a comunicação com o GTM.
    
    Por favor verifique se está instalado correctamente. Pode obtê-lo em:
    	http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
pt: Conecção ao site falhada.

en: Failed to execute download command.
pt: Falhou a execução do comando de download.

en: False
pt: Falso

en: Fetch bookmark _icon
pt: Obter _icon de marcador

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
pt: Obter icon marcador do site (se disponível)

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
pt: O ficheiro %s vai ser escrito por cima.
    (%li bytes, %s modificados )
    Se você escolher sim, o conteúdo vai ser perdido.
    
    Quer continar?

en: File transfer
pt: Transferência de ficheiro

en: Filename
pt: Nome Ficheiro

en: Filtering
pt: Filtragem

en: Find
pt: Procurar

en: Find _next
pt: Procurar segui_nte

en: Find bookmarks
pt: Procurar marcador

en: Find bookmarks whose
pt: Procurar marcador cujo

en: Find entry
pt: Procurar entrada

en: Find in page
pt: Procurar na página

en: Find pre_vious
pt: Procurar _anterior

en: Find text...
pt: Procurar texto...

en: Find text:
pt: Procurar texto:

en: Find:
pt: Procurar:

en: Finnish (fi)
pt: Finlandês (fi)

en: First visited
pt: Visitado pela primeira vez

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder Name
pt: Nome Pasta

en: Fonts
pt: Fontes

en: Fonts/Colors
pt: Fontes/Cores

en: Form action
pt: Acção de formulário

en: Forms on this page:
pt: Formulários nesta página:

en: Forward
pt: Seguinte

en: Forward history
pt: Ir para a frente no histórico

en: French (fr)
pt: Francês (fr)

en: Full screen
pt: Ecrã inteiro

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Fullscreen mode
pt: Modo ecrã inteiro

en: GConf error:
      %s
pt: Erro do GConf:
      %s

en: GEOMETRY
pt: GEOMETRIA

en: GIF Image
pt: Imagem GIF

en: GNOME Default
pt: Valores Defeito do GNOME

en: GNOME Help Index
pt: Index de Ajuda do GNOME

en: GNOME Integration
pt: Integração no GNOME

en: GNOME User's Guide
pt: Guia do Utilizador do GNOME

en: GNOME default
pt: Padrão do GNOME

en: GNOME help
pt: Ajuda do GNOME

en: Galeon Bookmarks Editor
pt: Editor de marcadores do Galeon

en: Galeon Crash Recovery
pt: Recuperação de Crash Galeon

en: Galeon Nautilus view
pt: Vista Nautilus do Galeon

en: Galeon Nautilus view factory
pt: Fábrica de vista Nautilus do Galeon

en: Galeon New User
pt: Novo Utilizador do Galeon

en: Galeon Web Browser
pt: Web Browser Galeon

en: Galeon _FAQ
pt: _FAQ Galeon

en: Galeon _home page
pt: _Home page do Galeon

en: Galeon _manual
pt: _Manual do Galeon

en: Galeon already running, using existing process
pt: O Galeon já estava a correr. Usando o processo existente

en: Galeon appears to have crashed or
    been killed the last time it was run.
pt: O Galeon parece ter crashado ou
    sido morto da última vez que correu.

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
pt: O Galeon pode ser configurado como o web browser pardrão quando 
    estiver a usar outras aplicações GNOME.
    
    Que protocolos é que deseja que o Galeon interprete?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
pt: O Galeon pode importar marcadores do Netscape ou Mozilla.
    para além de algumas opções de configuração do Netscape.
    
    Que é que gostaria de fazer?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
pt: O Galeon não suporta este protocolo,
    e nenhum gestor padrão do GNOME está definido

en: Galeon content view component
pt: Componente de vista de conteudo Galeon

en: Galeon content view component's factory
pt: Fábrica de componentes de vista de conteudo Galeon

en: Galeon object already active, server registration failed
pt: Objecto do Galeon já activo, registo do servidor falhada

en: Galeon question
pt: Questão do Galeon

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
pt: Início remoto Galeon falhou.
    
    Tente sair de outras aplicações OAF
    (por exemplo Evolution e Nautilus), e executar
    a "oaf-slay" da linha de comandos.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
pt: Parabéns, você completou a configuração inicial do Galeon!
    
    
    
    O Galeon é altamente configurável; existem muitas mais opções
    de configuração disponíveis no menu das Definições.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
pt: O Galeon usa "Marcadores Inteligentes" para uma maior facilidade de pesquisa na web.
    
    É possível criar uma barra de ferramentas contendo atalhos úteis para
    buscas na Web (você pode modificá-la mais tarde no editor de marcadores).

en: Galeon's old bookmarks format
pt: Formato antigo de marcadores do Galeon

en: Galician (gl)
pt: Galego (gl)

en: General
pt: Geral

en: Georgian (GEOSTD8)
pt: Georgiano (GEOSTD8)

en: German (de)
pt: Alemão (de)

en: Get icon
pt: Obter ícone

en: Glossary
pt: Glossário

en: Go
pt: Ir

en: Go To In-Page Bookmark
pt: Ir para marcador dentro da página

en: Go To Selected URL
pt: Ir para o URL seleccionado

en: Go back - Right button: History
pt: Ir para trás - Botão direito: Histórico

en: Go back in history
pt: Ir para trás na história

en: Go back several pages
pt: Ir para trás várias páginas

en: Go forward - Right button: History
pt: Ir para a frente - Botão direito: Histórico

en: Go forward in history
pt: Ir para a frente na história

en: Go forward several pages
pt: Ir para a frente diversas páginas

en: Go to specified location
pt: Ir para a localização especificada

en: Go to the Galeon homepage
pt: Ir para a homepage do Galeon

en: Go to your home page
pt: Ir para a sua home page

en: Go up a level from the current location
pt: Ir para cima um nível a partir da localização actual

en: Goes back in history
pt: Ir para trás no histórico

en: Google G_roups
pt: G_rupos do Google

en: Google I_mages
pt: I_magens do Google

en: Graphic arts:
pt: Artes gráficas:

en: Greek
pt: Grego

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grego (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
pt: Grego (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
pt: Grego (Windows-1253)

en: Greek (el)
pt: Grego (el)

en: Group by host
pt: Agrupar por host

en: HTML Files
pt: Ficheiros HTML

en: HTML GNOME Documents
pt: Documentos HTML do GNOME

en: HTTP _version
pt: _Versão HTTP

en: Handlers
pt: Gestores

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hebrew (IBM-862)
pt: Hebreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
pt: Hebreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
pt: Hebreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt: Hebreu (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
pt: Hebreu (he)

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Helper
pt: Auxiliar

en: Helper processes _URL
pt: Auxiliar processa _URL

en: Hide toolbar
pt: Esconder barra de ferramentas

en: High
pt: Alta

en: History
pt: Histórico

en: Home Page
pt: Página Home

en: Hours
pt: Horas

en: Hungarian (hu)
pt: Húngaro (hu)

en: I_mage properties
pt: Propriedades i_magem

en: I_nformation
pt: I_nformação

en: Icelandic (MacIcelandic)
pt: Islandês (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
pt: Islandês (is)

en: Icons only
pt: Apenas Icons

en: Identif_y as
pt: _Identificar-se como

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Illegal toolbar item type
pt: Tipo ilegal de item na barra

en: Image Loading
pt: Imagem a Carregar

en: Image URL
pt: URL imagem

en: Image blocking management
pt: Administrador de imagens bloqueadas

en: Image tit_le
pt: Títu_lo imagem

en: Images on this page:
pt: Imagens nesta página:

en: Import Netscape _preferences
pt: Importar _preferências do Netscape

en: Import bookmarks from _Mozilla
pt: Importar marcadores do _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
pt: Importar marcadores do _Netscape

en: Import from...
pt: Importar de...

en: Index
pt: Índice

en: Indian
pt: Indiano

en: Indonesian (id)
pt: Indonésio (id)

en: Info Pages
pt: Páginas "info"

en: Insecure
pt: Inseguro

en: Insert bookmarks here...
pt: Inserir marcadores aqui...

en: Irish (ga)
pt: Irlandês (ga)

en: Italian (it)
pt: Italiano (it)

en: JPEG Image
pt: Imagem JPEG

en: Japanese
pt: Japonês

en: Japanese (EUC-JP)
pt: Japonês (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
pt: Japonês (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
pt: Japonês (ja)

en: Java_Script console...
pt: Consola de Java_Script...

en: Javascript console
pt: Consola Javascript

en: Keep dialog open after all downloads have finished
pt: Manter o diálogo aberto após todos os downloads terminarem

en: Korean
pt: Coreano

en: Korean (EUC-KR)
pt: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pt: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
pt: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
pt: Corenao (UHC)

en: Korean (ko)
pt: Coreano (ko)

en: L_ocation
pt: Endereç_o

en: Languages
pt: Linguagens

en: Last _modified
pt: Última _modificação

en: Last three days
pt: Últimos três dias

en: Last two days
pt: Últimos dois dias

en: Last visited
pt: Visitado pela última vez

en: Latvian (lv)
pt: Letão (lv)

en: Left
pt: Esquerda

en: Li_nk text
pt: Texto li_nk

en: Link _title
pt: _Título link

en: Links on this page:
pt: Links nesta página:

en: Lithuanian (lt)
pt: Lituano (lt)

en: Load all images
pt: Carregar todas as imagens

en: Load from...
pt: Abrir de...

en: Load images from current server only
pt: Apenas carregar as imagens do servidor actual

en: Load pages from the cache instead of over the network
pt: Carregar páginas da cache em vez de da rede

en: Load selected bookmark in the browser
pt: Carregar marcador seleccionado no browser

en: Load the given session file
pt: Ler o ficheiro de sessão indicado

en: Loading site...
pt: Carregando o site...

en: Loading tab text _color
pt: Carregando _cor de texto de aba

en: Local disk browsing
pt: Navegação no disco local

en: Local files
pt: Ficheiros locais

en: Location
pt: Endereço

en: Location entry
pt: Digitação de endereço

en: Log of visited pages
pt: Log das páginas visitadas

en: Low
pt: Baixa

en: MIME Type
pt: Tipo MIME

en: MIME Types
pt: Tipos MIME

en: MIME type: %s
pt: tipo MIME: %s

en: Macedonian (mk)
pt: Macedônio (mk)

en: Mailer
pt: Programa de Correio

en: Malay (ms)
pt: Malaio (ms)

en: Man Pages
pt: Páginas "man"

en: Manage Certificates ...
pt: Gerir Certificados ...

en: Manual _proxy configuration
pt: Configuração manual de _proxy

en: Match _entire word
pt: Comparar palavra _enteira

en: Medium
pt: Média

en: Memor_y cache
pt: Memór_ia de cache

en: Messages
pt: Mensagens

en: Method
pt: Método

en: Migrate bookmarks and preferences
pt: Migrar marcadores e preferências

en: Min. Size
pt: Tamanho Min.

en: Minutes
pt: Minutos

en: Modified:
pt: Modificado:

en: Month
pt: Mês

en: More Bookmarklets
pt: Mais marcadores

en: More Info About...
pt: Mais informação acerca...

en: Mouse
pt: Rato

en: Mouse Buttons
pt: Butões do Rato

en: Mouse Wheel
pt: Roda do Rato

en: Move _down
pt: Mover para _baixo

en: Move _up
pt: Mover para _cima

en: Move bookmark down
pt: Mover marcador para baixo

en: Move bookmark up
pt: Mover marcador para cima

en: Move tab _left / up
pt: Mover aba para a _esquerda / cima

en: Move tab _right / down
pt: Mover aba para a di_reita / baixo

en: Move the current tab left / up
pt: Mover a aba actual para a esquerda / cima

en: Move the current tab right / down
pt: Mover a aba actual para a direita / baixo

en: Move the current tab to a different window
pt: Mover aba actual para uma janela diferente

en: Move the current tab to a new window
pt: Mover a aba actual para uma nova janela

en: Mozilla's bookmarks format
pt: Formato de marcadores Mozilla

en: My Portal
pt: O Meu Portal

en: N_o proxy for
pt: Nã_o utilizar proxy para

en: N_otes:
pt: N_otas:

en: Name
pt: Nome

en: Name:
pt: Nome:

en: Nautilus theme
pt: Tema do Nautilus

en: Netscape's bookmarks format
pt: Formato de marcadores Netscape

en: Network
pt: Rede

en: Never
pt: Nunca

en: Never animate images
pt: Nunca animar imagens

en: Never use proxies
pt: Nunca usar proxies

en: New
pt: Nova

en: New _alias
pt: Novo _sinónimo

en: New _folder
pt: Nova _pasta

en: New _item
pt: Nove _item

en: New _separator
pt: Novo _separador

en: New _tab
pt: Nova _aba

en: New a_utobookmarks folder
pt: Nova pasta de ia_uto-marcadores

en: New bar
pt: Nova barra

en: New folder
pt: Nova pasta

en: New item
pt: Novo item

en: New mime item
pt: Novo item mime

en: Next
pt: Seguinte

en: No
pt: Não

en: No document is loaded
pt: Nenhum documento está carregado

en: None
pt: Nenhum

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
pt: sites web normais

en: Norwegian (no)
pt: Norueguês (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
pt: Norueguês/Bokmaal (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
pt: Norueguês/Nynorsk (nn)

en: Notes:
pt: Notas:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
pt: Nada para fechar: não foram encontradas janelas do Galeon abertas

en: Off
pt: Desligado

en: Old versions of this page
pt: Versões antigas desta página

en: On New Page
pt: Numa Nova Página

en: On Startup
pt: Durante o Arranque

en: Once per session
pt: Uma vez por sessão

en: One _Level (folders first)
pt: Um níve_l (pastas primeiro)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
pt: Apenas mude isto se quer aceder a páginas web que só aceitam um conjunto limitado de browsers. Você pode colocar qualquer coisa aqui.

en: Only enable close _button on current tab
pt: Apenas activar botão de fecho na aba actual

en: Only in context _menu
pt: Apenas no _menu de contexto

en: Only show errors
pt: Apenas mostrar erros

en: Only show messages
pt: Apenas mostrar mensagens

en: Only show warnings
pt: Apenas mostrar avisos

en: Op_en session...
pt: Abrir s_essão...

en: Open Session
pt: Abrir Sessão

en: Open URL
pt: Abrir URL

en: Open _URL...
pt: Abrir _URL...

en: Open _popups in tabs
pt: Abrir _popups em abas

en: Open a URL
pt: Abrir um URL

en: Open a file
pt: Abrir um ficheiro

en: Open a new tab in an existing Galeon window
pt: Abra uma nova aba numa janela de Galeon existente

en: Open a new window in an existing Galeon process
pt: Abra uma nova janela num processo de Galeon existente

en: Open as a panel applet
pt: Abrir como uma panel applet

en: Open folder in My _Portal
pt: Abrir pasta no Meu _Portal

en: Open frame in Galeon
pt: Abrir frame no Galeon

en: Open frame in new tab
pt: Abrir frame numa nova aba

en: Open frame in new window
pt: Abrir frame numa nova janela

en: Open frame in window
pt: Abrir frame na janela

en: Open image (%s)
pt: Abrir imagem (%s)

en: Open image in Galeon
pt: Abrir imagem no Galeon

en: Open image in new tab
pt: Abrir imagem numa nova aba

en: Open image in new window
pt: Abrir imagem numa nova janela

en: Open in Galeon
pt: Abrir no Galeon

en: Open in a new tab
pt: Abrir numa nova aba

en: Open in a new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Open in new tab
pt: Abrir numa nova aba

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Open new browser
pt: Abrir novo browser

en: Open new tab
pt: Abrir nova aba

en: Open new window
pt: Abrir nova janela

en: Open session...
pt: Abrir sessão...

en: Open the Galeon FAQ (Frequently Asked Questions)
pt: Abrir a FAQ (Perguntas Frequentes) do Galeon

en: Open the Galeon manual
pt: Abrir o manual do Galeon

en: Open the Java console
pt: Abrir a consola de Java

en: Open the JavaScript console
pt: Abrir consola de JavaScript

en: Open the bookmarks editor
pt: Abrir editor de marcadores

en: Open the find dialog
pt: Abrir diálogo de procura

en: Open the related links menu
pt: Abrir o menu de links relacionados

en: Open whole folder in _windows
pt: Abrir a pasta inteira em _janelas

en: Opening a session will close all current windows.
    Are you sure you want to proceed?
pt: Abrir uma sessão irá fechar todas as janelas actuais.
    Tem a certeza que quer prosseguir?

en: Options
pt: Opções

en: Other
pt: Outro

en: PNG Image
pt: Imagem PNG

en: P_assword Sites
pt: Sites de P_asswords

en: Page Color...
pt: Cor da página...

en: Page Freshness?
pt: Frescura da página?

en: Page i_nformation...
pt: I_nformação página...

en: Page information
pt: Informação página

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
pt: Modo painel. Ignorando opção de modo servidor

en: Password management
pt: Administrador de Passwords

en: Paste
pt: Colar

en: Paste the clipboard
pt: Colar o clipboard

en: Pastes and loads selection as URL
pt: Cola e carrega selecção com um URL

en: Pause
pt: Parar

en: Paused
pt: Parado

en: Performs gestures
pt: Realiza movimentos

en: Performs gestures, displaying menu on button release
pt: Realiza movimentos, mostrando o monu ao largar o botão

en: Persistent Data
pt: Dados persistentes

en: Persistent Data Manager
pt: Gestor de Dados Persistentes

en: Personal Toolbar Folder
pt: Pasta da barra de ferramentas pessoal

en: Pick a Font
pt: Escolha uma Fonte

en: Pick an image file
pt: Escolher um ficheiro de imagem

en: Pick the background color
pt: Escolha a cor do fundo

en: Pick the color for visited links
pt: Escolha a cor para os links visitados

en: Pick the color unvisited links
pt: Escolha a cor para os links não visitados

en: Pick the text color
pt: Esoclha a cor para o texto

en: Plain Text
pt: Texto simples

en: Please name the bookmark.
pt: Por favor escreva o nome do marcador.

en: Please name the folder.
pt: Por favor escreva o nome da pasta.

en: Please see the Galeon Manual for a full listing of available expansion characters.
pt: Veja o Manual do Galeon para uma listagem completa de caracteres de expansão disponíveis.

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
pt: Deve especificar uma Página de Início no Diálogo das Preferências.

en: Polish (pl)
pt: Polaco (pl)

en: Port
pt: Porto

en: Portuguese (pt)
pt: Português (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
pt: Português do Brasil (pt-BR)

en: Preferences
pt: Preferências

en: Previous
pt: Anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Print current page
pt: Imprimir página actual

en: Print the current file
pt: Imprimir o ficheiro actual

en: Print the current page
pt: Imprimir a página actual

en: Programs
pt: Programas

en: Properties
pt: Propriedades

en: Protocol
pt: Protocolo

en: R_eversed relation
pt: R_elação reversa

en: Read Cookie for Site
pt: Preparar Cookie Para Site

en: Received
pt: Recebido

en: Recent sessions
pt: Sessões recentes

en: Recursively (_folders first)
pt: Recursivamente (_pastas primeiro)

en: Redirecting to site...
pt: Redireccionando para o site...

en: Refresh icon
pt: Actualizar ícone

en: Regenerate _autobookmarks
pt: Regenerar marcadores _automáticos

en: Related _links
pt: _Links relacionados

en: Relation
pt: Relação

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload all tabs
pt: Recarregar todas as abas

en: Reload all windows
pt: Recarregar todas as janelas

en: Reload frame
pt: Recarregar frame

en: Reload page every
pt: Recarregar página a cada

en: Reload tab
pt: Recarregar aba

en: Reload the current page
pt: Recarredar página actual

en: Remaining
pt: Restante

en: Remove
pt: Remover

en: Remove _All Cookies
pt: Remover _Todas as Cookies

en: Remove _All Pairs
pt: Remover _Todos os Pares

en: Remove _All Sites
pt: Remover _Todos os Sites

en: Remove and _Block Cookie
pt: Remover e _Bloquer Cookie

en: Remove bookmark
pt: Remover marcador

en: Remove entry
pt: _Remover entrada

en: Rendering
pt: Renderização

en: Report a bug in Galeon
pt: Relatar um bug no Galeon

en: Reset zoom level to 100%
pt: Restaurar o nível de zoom para 100%

en: Restore a previous session from a file
pt: Restaurar uma sessão anterior a partir de um ficheiro

en: Restore a recently-opened or -saved session
pt: Restaurar uma sessão aberta ou gravada recentemente

en: Restore previous session
pt: Restaurar sessão anterior

en: Resume
pt: Continuar

en: Resuming...
pt: A Reiniciar...

en: Revert
pt: Reverter

en: Right
pt: Direita

en: Romanian (ISO-8859-16)
pt: Romeno (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
pt: Romêno (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
pt: Romêno (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
pt: Correr Galeon em modo de ecrã inteiro

en: Run in _terminal
pt: Correr em _terminal

en: Run in a _terminal
pt: Correr numa _terminal

en: Run the first time druid again
pt: Correr o druida inicial outra vez

en: Run with Helper App
pt: Correr com Aplicação Auxiliar

en: Russian
pt: Russo

en: Russian (ru)
pt: Russo (ru)

en: SGML GNOME Documents
pt: Documentos SGML do GNOME

en: SSL Protocol versions
pt: Versões de Protocolo SSL

en: Sa_ve session as...
pt: Gra_var sessão como...

en: Same as --close, but exits server mode too
pt: O mesmo que --fechar, mas sai de modo servidor também

en: Save
pt: Guardar

en: Save _as...
pt: Gr_avar como...

en: Save as %s failed
pt: Falhou ao gravar como %s

en: Save as...
pt: Guardar como...

en: Save background as...
pt: Gravar fundo como...

en: Save bookmark as...
pt: Gravar marcador como...

en: Save folder as...
pt: Guardar pasta como...

en: Save image as...
pt: Gravar imagem como...

en: Save session as...
pt: Gravar sessão como...

en: Save the current page
pt: Gravar a página actual

en: Save the current session to a file
pt: Gravar sessão para um ficheiro

en: Save to disk
pt: Gravar para o disco

en: Save with content
pt: Gravar com o conteúdo

en: Saved as %s
pt: Gravado como %s

en: Scottish (gd)
pt: Escocês (gd)

en: Scroll Page (fast)
pt: Deslizar a página (rápido)

en: Scroll Page (slow)
pt: Deslizar a página (lentamente

en: Scroll Page (very fast)
pt: Deslizar a página (muito rápido)

en: Scroll Page (very slow)
pt: Deslizar a página (muito lentamente)

en: Scroll Page... (variable)
pt: Deslizar a página... (variável)

en: Scrolls by
pt: Deslizar por

en: Search
pt: Procurar

en: Search for a string
pt: Procurar uma expressão

en: Search for a word or phrase in the current page
pt: Procurar por uma frase ou palavra na página actual

en: Search for the next occurrence of a word or phrase in the current page
pt: Procurar próxima ocorrência de uma frase ou palavra na página actual

en: Search for the previous occurrence of a word or phrase in the current page
pt: Procurar ocorrência anterior de uma frase ou palavra na página actual

en: Seconds
pt: Segundos

en: Section
pt: Secção

en: Secure web sites
pt: Sites web seguros

en: Security
pt: Segurança

en: Security level: %s
pt: Nível de segurança: %s

en: Security level: %s
    %s
pt: Nível de segurança: %s
    %s

en: Select Animation Folder
pt: Seleccionar Pasta das Animações

en: Select Download Folder
pt: Seleccionar Pasta de Downloads

en: Select a file to add
pt: Seleccione ficheiro a adicionar

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Select all text in the current page
pt: Seleccionar todo o texto da página actual

en: Select the destination filename
pt: Escolha o ficheiro de destino

en: Select the file to open
pt: Seleccione o ficheiro a abrir

en: Send link to...
pt: Enviar link para...

en: Send the current URL by email
pt: Enviar o URL actual por email

en: Separator
pt: Separador

en: Serbian (sr)
pt: Sérvio (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
pt: Servidores para os quais o par utilizador/password não vai ser armazenado

en: Servers from which images will not be loaded
pt: Servidores de onde as imagens não vão ser carregadas

en: Servers that can and cannot store cookies
pt: Servidores que podem e não podem armazenar cookies

en: Set In-Page Bookmark
pt: Definir marcador dentro da página

en: Set current page as home page
pt: Definir página actual como página home

en: Set size of smart bookmark entry
pt: Definir o tamanho de entrada de marcador inteligente

en: Set to "_My Portal"
pt: Definir como "O _Meu Portal"

en: Set to _Current Page
pt: Definir como Página A_ctual

en: Set to default
pt: Voltar ao padrão

en: Setup Complete
pt: Configuração Completa

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
pt: Encurtar todos os _nomes desprezando os perfixos comuns

en: Shorten long names by dropping _vowels
pt: Encurtar nomes longos desprezando as _vogais

en: Shorten names to fixed _width
pt: Encurtar os nomes para um _comprimento fixo

en: Shorten names to target _length
pt: _Encurtar os nomes para comprimento do alvo

en: Show Folder Actions
pt: Mostrar Acções nas Pastas

en: Show _JavaScript entry
pt: Mostrar entrada _JavaScript

en: Show _all bookmarks
pt: Mostr_ar todos os marcadores

en: Show _blank page
pt: Mostrar página em _branco

en: Show _everything
pt: Mostrar t_udo

en: Show _home page
pt: Mostrar página _home

en: Show _last page
pt: Mostrar ú_ltima página

en: Show _menubar
pt: Mostrar barra de _menu

en: Show _toolbar
pt: Mostrar barra de ferramen_tas

en: Show blan_k page
pt: Mostra página em bran_co

en: Show bookmarks toolbars
pt: Mostrar barra de ferramentas dos marcadores

en: Show edit bookmarks controls
pt: Mostrar controle de edição de marcadores

en: Show everything
pt: Mostrar tudo

en: Show hom_e page
pt: Mostrar página hom_e

en: Show information about the current site
pt: Mostrar informação sobre o site actual

en: Show information about the currently installed plugins
pt: Mostrar informaçao acerca dos plugins actualmente instalados

en: Show las_t page
pt: Mostrar úl_tima página

en: Show menu
pt: Mostrar menu

en: Show menubar
pt: Mostrar barra de menu

en: Show only _this folder
pt: Mos_trar apenas esta pasta

en: Show only _warnings
pt: Mostrar apenas a_visos

en: Show only e_rrors
pt: Mostrar apenas e_rros

en: Show only errors
pt: Mostrar apenas erros

en: Show only m_essages
pt: Mostrar apenas m_ensagens

en: Show only messages
pt: Mostrar apenas mensagens

en: Show only warnings
pt: Mostrar apenas avisos

en: Show statusbar
pt: Mostrar barra de estato

en: Show toolbars
pt: Mostrar barra de ferramentas

en: Shows bookmarks
pt: Mostrar marcadores

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Site not found.
pt: Site não encontrado.

en: Size
pt: Tamanho

en: Slovak (sk)
pt: Eslovaco (sk)

en: Slovenian (sl)
pt: Eslovêno (sl)

en: Smart Bookmarks
pt: Marcadores Inteligentes

en: Smart Bookmarks Toolbar
pt: Barra de Ferramentas inteligente

en: Soc_ks host
pt: Servidor Soc_ks

en: Sort fold_er
pt: Ord_enar pasta

en: Source URL
pt: URL Origem

en: South European (ISO-8859-3)
pt: Sul Europeu (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
pt: Espanhol (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
pt: Especificar características da stylesheet para a página actual

en: Speed
pt: Velocidade

en: Spinner
pt: Ícone animado

en: Start
pt: Início

en: Start Galeon
pt: Iniciar Galeon

en: Starting download...
pt: A iniciar download...

en: Stop
pt: Interromper

en: Stop all tabs
pt: Parar todas as abas

en: Stop all windows
pt: Parar todas as janelas

en: Stop current data transfer
pt: Interromper transferência de dados actual

en: Stop the loading of the current page
pt: Parar the carregar a página actual

en: Stylesheets on this page:
pt: Stylesheets nesta página:

en: Subsection
pt: Subsecção

en: Swedish (sv)
pt: Sueco (sv)

en: Switch to the next tab
pt: Mudar para a próxima aba

en: Switch to the previous tab
pt: Mudar para a aba anterior

en: TIME
pt: HORA

en: T_ools
pt: _Ferramentas

en: Tab Colors
pt: Cor das Abas

en: Tab Names
pt: Nomes das Abas

en: Tabbed Browsing
pt: Navegação com abas

en: Tabs
pt: Abas

en: Target lan_guage
pt: I_dioma alvo

en: Target t_ype
pt: Tipo al_vo

en: Text _beside icons
pt: Texto ao _lado dos icons

en: Text _under icons
pt: Texto _debaixo de icons

en: Text beside icons
pt: Texto ao lado dos icons

en: Text only
pt: Apenas texto

en: Text under icons
pt: Texto debaixo dos icons

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thai (TIS-620)
pt: Tailandês (TIS-620)

en: The URL %s has MIME type %s
pt: O URL %s tem o tipo MIME %s

en: The following bookmarks will be deleted. Please, make sure that no important information will be lost.
pt: Serão apagados os seguintes marcadores. Certifique-se que nenhuma informação importante será perdida.

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
pt: O protocolo especificado não foi reconhecido.
    
    Gostaria de tentar usar o padrão do GNOME?

en: The specified path does not exist.
pt: O caminho especificado não existe

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (%s) does not match the detected version (%s).
    
    You may experience segfaults and other oddities.  Please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
pt: A versão do Mozilla Galeon foi compilada com (%s) que não é concordante com a versão detectada (%s).
    
    Você pode experimentar segfaults e outras coisas estranhas, por favor teste com uma versão concordante do Mozilla antes de comunicar quaisquer bugs.
    
    Quer, mesmo assim, continuar?

en: There are multiple tabs open in this window.
    Are you sure you want to close it?
pt: Existem várias abas abertas nesta janela.
    Tem a certeza que a quer fechar?

en: There is a file bookmarks.xml but no bookmarks.xbel in your ~/.galeon folder.
    This probably means that this is the first time that you run a post 1.0 version
    of Galeon.
    
    The bookmarks format of Galeon has changed to XBEL for enhanced interoperatibility.
    Your old bookmarks file will be loaded now and it will be left untouched for backup.
    
    Please, report any problems.
pt: Existe o ficheiro bookmarks.xml mas não o bookmarks.xbel na sua pasta ~/.galeon .
    Isto significa que provavelmente é a primeira vez que executa uma versão posterior à 1.0
    do Galeon.
    
    O formato das marcadores do Galeon foi modificado para XBEL para interoperabilidade melhorada.
    O seu ficheiro de marcadores antigo será agora carregado e será mantido inalterado como cópia de segurança.
    
    Reporte quaisquer problemas.

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
pt: Isto vai apagar todos os items guardados no seu hostórico.
    Tem a certeza que quer fazer isto?

en: Time
pt: Horas

en: Time elapsed
pt: Tempo decorrido

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
pt: Tempo de inactividade (em segundos) até o servidor se fechar a si próprio. Por omissão o tempo é uma hora. Use 0 para desactivar.

en: Time remaining
pt: Tempo restante

en: Times visited
pt: Vezes visitado

en: Title
pt: Título

en: Today
pt: Hoje

en: Toggle bookmark toolbars visibility
pt: Activar / Desactivar visibilidade de marcadores na barra de ferramentas

en: Toggle bookmarks sidebar
pt: Mostrar/Ocultar barra de marcadores

en: Toggle full screen mode
pt: Activar / Desactivar modo ecrã inteiro

en: Toggle fullscreen mode
pt: Activar / Desactivar modo ecrã inteiro

en: Toggle history sidebar
pt: Mostrar/Ocultar barra de histórico

en: Toggle menubar visibility
pt: Activar / Desactivar visibilidade da barra de menu

en: Toggle statusbar visiblity
pt: Activar / Desactivar visibilidade da barra de status

en: Toggle toolbar visibility
pt: Activar / Desactivar visibilidade da barra de ferramentas

en: Toolbar Appearance
pt: Aparência da Barra de Ferramentas

en: Toolbar Contents
pt: Conteúdo da Barra de Ferramentas

en: Toolbar Theme
pt: Tema da Barra de Ferramentas

en: Toolbars
pt: Barra de Ferramentas

en: Top
pt: Topo

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: Transferring data from site...
pt: Transferindo dados do site...

en: Translate to English
pt: Traduzir para Inglês

en: Translation:
pt: Tradução: Filipe Maia (fmaia@gmx.net)

en: True
pt: Verdade

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkish (IBM-857)
pt: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
pt: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
pt: Turco (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
pt: Turco (tr)

en: Two days ago
pt: Anteontem

en: URL Clicked
pt: URL Clicado

en: URLs recovered on %Y-%m-%d %X
pt: URLs recuperados em %Y-%m-%d %X

en: U_nderline links
pt: Subli_nhar os links

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Ukrainian (uk)
pt: Ucraniano (uk)

en: Unable to initialize mozilla libraries
pt: Incapaz de inicializar as bibliotecas do mozilla

en: Unable to save bookmark file.
pt: Não é possível guardar o ficheiro de marcadores

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Untitled
pt: Sem título

en: Untitled folder
pt: Pasta sem título

en: Up
pt: Cima

en: Update Settings
pt: Actualizar Definições

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
pt: Usar o GNOME Tranfer _Manager (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
pt: Usar o gestor de FTP padrão do GNOME

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
pt: Usar o _Galeon para visualizar os documentos de Ajuda do GNÔME

en: Use _built-in downloader
pt: Usar downlaoder _incorporado

en: Use _command
pt: Usar _commando

en: Use a different character encoding
pt: Usar uma codificação de caracter diferente

en: Use a different font size
pt: Usar um tamanho de fonte diferente

en: Use automatic proxy configuration
pt: Usar configuração automática da proxy

en: Use default colors instead of page-requested colors
pt: Usar cores por omissão em vez das cores pedidas pela página

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
pt: Usar as fontes por omissão em vez das fontes pedidas pela página

en: Use image as background
pt: Usar imagem como fundo

en: Use manual proxy configuration
pt: Usar configuração manual da proxy

en: Use own _colors
pt: Use _cores próprias

en: Use own _fonts
pt: Usar _fontes próprias

en: User Agent Identification
pt: Identificação de Agente Utilizador

en: User Defined
pt: Definido pelo utilizador

en: User Interface
pt: Interface do Utilizador

en: Username
pt: Nome do Utilizador

en: Username/password pairs that are being stored
pt: Pares Utilizador/passsword que estão a ser armazenados

en: Version mismatch!
pt: As versões não coincidem!

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Vietnamese (TCVN)
pt: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
pt: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
pt: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt: Vietnamita (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
pt: Vietnamita (vi)

en: View Source
pt: Ver Código Fonte

en: View _cookies...
pt: Ver _cookies...

en: View _passwords...
pt: Ver _passwords...

en: View as Web Page (Galeon)
pt: Ver como Página Web (Galeon)

en: View cookie _sites...
pt: Ver _sites das cookies...

en: View page info
pt: Ver info página

en: View password _sites...
pt: Ver _sites das passwords...

en: View sites for which images will not be loaded
pt: Ver sites de onde as imagens não serão carregadas

en: View sites for which passwords will not be stored
pt: Ver sites para as quais as passwords não serão guardadas

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
pt: Ver os sites dos quais as cookies vão ser aceites ou rejeitadas

en: View source
pt: Ver código fonte

en: View stored cookies
pt: Ver cookies armazenadas

en: View stored passwords
pt: Ver passwords guardadas

en: View the source code of the current page
pt: Ver o código fonte da página actual

en: Visited:
pt: Visitado:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pt: Hebreu Visual (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
pt: Esperando pela autorização...

en: Walloon (wa)
pt: Valão (wa)

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Warnings
pt: Avisos

en: Web Page (Galeon)
pt: Página Web (Galeon)

en: Web Page Viewer (Galeon)
pt: Visualizador Páginas Web (Galeon)

en: Week
pt: Semana

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
pt: Bem Vindo ao Galeon!
    
    
    
    O Galeon é um web browser GNOME baseado no motor
    de renderização Mozilla.
    
    As páginas seguintes vão ajudá-lo a configurar o Galeon.

en: Western
pt: Ocidental

en: Western (IBM-850)
pt: Ocidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
pt: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
pt: Ocidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
pt: Ocidental (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
pt: Que deseja fazer?

en: When Adding Bookmarks
pt: Ao Adicionar Marcadores

en: Wi_dth
pt: Lat_gura

en: Width
pt: Largura

en: Windowed mode
pt: Modo de janelas

en: Windows
pt: Janelas

en: XBEL bookmarks format
pt: Formato marcadores XBEL

en: XBEL bookmarks root
pt: Raiz dos marcadores XBEL

en: Yes
pt: Sim

en: Yesterday
pt: Ontem

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
pt: Você pode sempre obter completação explicita carregando em TAB

en: Your current set of bookmarks will be merged with the contents of %s.
    Do you want to continue?
pt: O seu conjunto actual de marcadores vai ser unido com o conteúdo de %s.
    Deseja continuar?

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
pt: O seu conjunto actual de marcadores vai ser substituído pelo conteúdo de %s.
    Quer continuar?

en: Zoom control
pt: Controle de Zoom

en: Zoom in
pt: Aproximar

en: Zoom on First Image...
pt: Fazer zoom na primeira imagem...

en: Zoom out
pt: Afastar

en: _About...
pt: _Sobre...

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Add bookmark to
pt: _Adicionar marcador a

en: _Add to context menu
pt: _Adicionar ao menu de contexto

en: _Address
pt: _Endereço

en: _Allow cookies from this site
pt: _Autorizar cookies deste site

en: _Allow images from this site
pt: _Autorizar imagens deste site

en: _Allow popups
pt: _Autorizar popups

en: _Always
pt: _Sempre

en: _Always accept
pt: _Aceitar sempre

en: _Always do the same with this type of file
pt: F_azer sempre o mesmo a este tipo de ficheiros

en: _Always load
pt: C_arregar sempre

en: _Always save session at exit
pt: Gr_avar sempre a sessão ao sair

en: _Always show tabs
pt: Mostr_ar sempre abas

en: _Always use this helper in future
pt: Usar sempre este _auxiliar no futuro

en: _Appearance
pt: _Aparência

en: _Ask user
pt: Pergunt_ar ao utilizador

en: _Ask user for a title
pt: Pergunt_ar ao utilizador por um título

en: _Autocompletion enabled
pt: _Auto-preenchimento activado

en: _Automatic proxy configuration
pt: Configuração da proxy _automátiac

en: _Autoreload enabled
pt: _Autoreler activado

en: _Autoreload...
pt: _Auto-recarregar...

en: _Back
pt: _Anterior

en: _Background
pt: _Fundo

en: _Block cookies from this site
pt: _Bloquear cookies deste site

en: _Block images from this site
pt: _Bloquear imagens de este site

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
pt: Colecção de _Bookmarklets (requere JavaScript)

en: _Bookmarks
pt: _Marcadores

en: _Bookmarks toolbars
pt: Marcadores na _barra de ferramentas

en: _Clear
pt: _Limpar

en: _Clear History
pt: Limpar históri_co

en: _Clear history
pt: Limpar históri_co

en: _Clear smart bookmarks after use
pt: Limpar mar_cadores inteligentes após usar

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Collapse all categories
pt: _Colapsar todas as categorias

en: _Compare page
pt: _Comparar página

en: _Continuously
pt: _Continuamente

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
pt: _Criar Barra de Marcadores Inteligente?

en: _Cursive
pt: Letra _Corrida

en: _Days before expiring history items
pt: _Dias antes de expirar os items do histórico

en: _Default charset
pt: Mapa pa_drão

en: _Default font
pt: Fontes pa_drão

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: _Detach tab
pt: _Descolar aba

en: _Dictionary
pt: _Dicionário

en: _Disabled
pt: _Desactivado

en: _Display close buttons on tabs
pt: _Mostrar botões de fecho nas abas

en: _Dock
pt: _Painel

en: _Don't import bookmarks
pt: _Não importar marcadores

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit bookmarks...
pt: _Editar marcadores...

en: _Edit toolbar...
pt: _Editar barra de ferramentas

en: _Edit...
pt: _Editar...

en: _Enable proxy keep-alive
pt: Conexões de proxy p_ersistentes

en: _Encoding
pt: _Codificação

en: _Expand all categories
pt: _Expandir todas as categorias

en: _Expires
pt: _Expira

en: _External program
pt: Programa _Externo

en: _FTP proxy
pt: Proxy _Ftp

en: _Fantasy
pt: _Fantasia

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Find bookmarks...
pt: _Procurar marcadores...

en: _Find...
pt: _Procurar...

en: _Find:
pt: _Procurar

en: _Fold bookmark
pt: Do_brar marcador

en: _Folder
pt: _Pasta

en: _Folder actions
pt: Acções na _pasta

en: _Forms
pt: _Formulários

en: _Forward
pt: _Próxima

en: _From current server only
pt: Apenas _do servidor actual

en: _Full screen
pt: _Ecrã inteiro

en: _GNOME helpers
pt: Auxiliared do _GNOME

en: _General
pt: _Geral

en: _Go
pt: _Ir

en: _Go to bookmark target
pt: _Ir para o marcador alvo

en: _Group by host
pt: A_grupar por host

en: _HTTP proxy
pt: Proxy _HTTP

en: _Height
pt: _Altura

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Helper runs in a terminal
pt: _Auxilar corre em terminal

en: _History dock
pt: Painel de _histórico

en: _History...
pt: _História...

en: _Icons only
pt: Apenas _Icons

en: _Image
pt: _Imagem

en: _Image Sites
pt: Sites de _Imagens

en: _Images
pt: _Imagens

en: _Import bookmarks...
pt: _Importar marcadores...

en: _In
pt: _Dentro

en: _Insert new tabs after current tab
pt: Inserir nova aba após a actual

en: _Java console...
pt: Consola de _Java...

en: _Jump to new tabs automatically
pt: _Saltar para novas abas automaticamente

en: _Keep fullscreen window above all other windows
pt: _Manter janela de ecrã inteiro acima de todas as outras janelas

en: _Keep location entry on main toolbar
pt: _Manter entrada de endereço na barra principal

en: _Language encoding
pt: Codificação da _Língua

en: _Link properties
pt: Propriedades _links

en: _LinuxPackages
pt: Pacotes_Linux

en: _Load from current server only
pt: Carregar apenas no servidor actua_l

en: _Load images
pt: _Carregar imagens

en: _MIME type
pt: Tipo _MIME

en: _Mail handler
pt: Gestor de E-_Mail

en: _Match upper/lower case
pt: _Comparar maiúscula/minúscula

en: _Menubar
pt: Barra de _Menu

en: _Middle button
pt: Botão do _Meio

en: _Middle-click opens link into new tab
pt: Clique-_meio abre o link numa aba nova

en: _Monospace
pt: Largura fi_xa

en: _Move tab to another window
pt: _Mover aba para outra janela

en: _Name
pt: _Nome

en: _Name:
pt: _Nome:

en: _Never
pt: _Nunca

en: _Never accept
pt: _Nunca aceitar

en: _Never load
pt: _Nunca carregar

en: _Never show this warning again
pt: _Não voltar a mostrar este aviso

en: _New
pt: _Nova

en: _New window
pt: _Nova janela

en: _Next tab
pt: _Próxima aba

en: _No proxies
pt: _Sem proxies

en: _None
pt: _Nenhum

en: _Once
pt: _Uma vez

en: _One Level
pt: _Um nível

en: _Open whole folder in tabs
pt: _Abrir a pasta inteira em abas

en: _Open...
pt: _Abrir...

en: _Other application
pt: _Outras aplicações

en: _Out
pt: F_ora

en: _Page source
pt: Código fonte da _página

en: _Paste
pt: Co_lar

en: _Path
pt: _Caminho

en: _Preferences...
pt: _Preferências...

en: _Previous tab
pt: Aba _anterior

en: _Print...
pt: Im_primir...

en: _Processes URL
pt: _Processa o URL

en: _Recursively
pt: _Recursivamente

en: _Relation
pt: _Relação

en: _Reload
pt: _Recarregar

en: _Remember passwords
pt: _Relembrar passwords

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Remove Cookie
pt: _Remover Cookie

en: _Remove Pair
pt: _Remover Par

en: _Remove Site
pt: _Remover Site

en: _Remove all these bookmarks
pt: _Remover todos estes marcadores

en: _Remove bookmark
pt: _Remover marcador

en: _Remove bookmark folder
pt: _Remover pasta de marcadores

en: _Report a bug
pt: _Relatar um bug

en: _Rerun first time druid...
pt: Voltar a co_rrer o druida inicial

en: _Resize entry...
pt: _Redimensionando a entrada...

en: _Revert
pt: _Reverter

en: _Right button
pt: Botão Di_reito

en: _Run with helper
pt: Co_rrer com auxiliar

en: _SSL proxy
pt: Proxy _SSL

en: _Save
pt: _Guardar

en: _Save to disk
pt: Gravar para o di_sco

en: _Search in frames
pt: _Procurar na frame

en: _Select all
pt: _Seleccionar tudo

en: _Server secure
pt: _Servidor seguro

en: _Set as default folder
pt: _Definir como pasta por omissão

en: _Settings
pt: Definiçõe_s

en: _Settings...
pt: Definiçõe_s...

en: _Shorten long names by looking for common separators
pt: Encurtar nome_s longos procurando separadores comuns

en: _Show alternatives window as you type
pt: Mo_strar janela de alternativas enquanto escreve

en: _Show as toolbar
pt: Mo_strar como barra de ferramentas

en: _Show editing controls
pt: Mo_strar controles para editar

en: _Smart URL:
pt: ULR _Inteligente:

en: _Statusbar
pt: Barra de _status

en: _Stock Quotes
pt: Cotações da Acçõe_s

en: _Tab
pt: _Aba

en: _Tabs appear along
pt: _Abas aparecem ao longo

en: _Text
pt: _Texto

en: _Text only
pt: Apenas _Texto

en: _Time:
pt: _Horas:

en: _Title
pt: _Título

en: _Toolbar
pt: Barra de Ferramen_tas

en: _URL:
pt: _ULR:

en: _Unfold bookmark
pt: _Desdobrar marcador

en: _Unviewed tab text color
pt: Cor do Texto de aba não _vista

en: _Unvisited link
pt: _Link não visitado

en: _Up
pt: _Cima

en: _Use built-in FTP handler
pt: _Usar gestor de FTP incorporado

en: _Use external program to view source files
pt: _Usar programa externo para ver ficheiros de código fonte

en: _Use page title
pt: _Usar título de página

en: _View
pt: _Ver

en: _View image sites...
pt: _Ver sites das imagens...

en: _View long description...
pt: _Ver descrições longas...

en: _View with helper application
pt: _Ver com aplicação auxiliar

en: _Visited link
pt: Link _Visitado

en: _Warn before accepting a cookie
pt: _Avisar antes de aceitar uma cookie

en: _Will open in
pt: Irá abrir e_m

en: _Work offline
pt: _Trabalhar offline

en: `%s' does not exist or is not a valid image file
pt: `%s' não existe ou não é um ficheiro de imagem válido

en: aeiouyAEIOUY
pt: aeiouAEIOUáàéíóúãõÀÁÉÍÓÚ

en: contains
pt: contém

en: disabled
pt: desactivado

en: doesn't contain
pt: não contém

en: ends with
pt: acaba com

en: f_ile
pt: f_icheiro

en: is
pt: é

en: is not
pt: não é

en: lines
pt: linhas

en: mozilla summary info
pt: resumo de info mozilla

en: name
pt: nome

en: name of icon for the mozilla view
pt: nome do ícone para a vista mozilla

en: notes
pt: notas

en: pages
pt: páginas

en: starts with
pt: começa com
