gnome-games 1.4.1 - en to no translation catalogue (772 entries)

en: 
    Game Over.
no: 
    Spillet er over.

en:              The Rules:
    
    xBill has been painstakingly designed and
    researched in order to make it as easy to use
    for the whole family as it is for little Sally.
    Years - nay - days of beta testing and 
    consulting with the cheapest of human interface
    designers have resulted in a game that is easy
    to use, yet nothing at all like a Macintosh.
    
    I.   Whack the Bills (click)
    II.  Restart the computer (click)
    III. Pick up stolen OSes & return(drag)
         them to their respective computers
    IV.  Drag the bucket to extinguish sparks
    V.   Scoring is based on total uptime,
         with bonuses for killing Bills.
    
    As for the rest, you can probably figure
    it out.  We did, so it can't be too hard.
no:             Reglene:
    
    xBill er et resultat av lang tids utredning og
    forskning for å gjøre det like lett å bruke for 
    hele familien som det er for lille Sally.
    År - nei - dager med betatesting og
    konsultasjoner med det billigste av designere
    innen HI-området har resultert i et spill som
    er lett å bruke, men likevel ikke likt en
    Macintosh i det hele tatt.
    
    I.   Smekk Billene (klikk)
    II.  Start datamaskinen på nytt (klikk)
    III. Plukk opp stjålne OS og returner (dra)
         dem til sine respektive datamaskiner
    IV.  Dra bøtten for å slukke glør
    V.   Poenggivning er basert på total oppetid,
         med bonus for å drepe Bill'er.
    
    Resten finner du sikkert ut. Vi klarte det
    så det kan ikke være så vanskelig.

en:              The Story:
    
    Yet again, the fate of the world rests
    in your hands!  An evil computer hacker,
    known only by his handle 'Bill', has
    created the ultimate computer virus.  A
    virus so powerful that it has the power
    to transmute an ordinary computer into
    a toaster oven.  (oooh!) 'Bill' has
    cloned himself into a billion-jillion
    micro-Bills.  Their sole purpose is to
    deliver the nefarious virus, which has
    been cleverly diguised as a popular
    operating system.
    
    As System Administrator/Exterminator,
    your job is to keep Bill from succeeding
    at his task.
no:            Historien:
    
    Enda en gang hviler verdens skjebne i
    dine hender! En ond datakriminell, kun
    kjent ved sitt kallenavn 'Bill', har
    laget det ultimate datavirus. Et virus
    så kraftig at det kan skape en datamaskin
    om til en toastmaskin. 'Bill' har
    klonet seg selv til en fantasillion
    mini-Bill'er. Deres eneste hensikt er
    å levere viruset 'nefarious',
    forkledt som et populært operativsystem.
    
    Som systemadministrator/skadedyrutrydder
    er det din jobb å forhindre Bill's
    suksess.

en:  "Game->New game" to begin
no:  «Spill->Nytt spill» for å begynne

en:  %s wins!
no:  %s vinner!

en:  Hint: Column %d
no:  Hint: Kolonne %d

en:  I win!
no:  Jeg vinner!

en:  It's a draw!
no:  Uavgjort!

en:  Roll !
no:  Kast !

en:  Sorry, full column
no:  Beklager, full kolonne

en:  Thinking...
no:  Tenker...

en:  Welcome to Gnect!
no:  Velkommen til Gnect!

en:  You win!
no:  Du vinner!

en:  Your move...
no:  Ditt trekk...

en:  and all cards below it
no:  og alle kort under det

en:  of
no:  på

en: "Four In A Row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html
no: «Fire på rad» for GNOME, med en datamaskinspiller som bruker Giuliano Bertoletti's Velena-motor.
    
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~vbe/velena.html

en: %s wins the game with %d points
no: %s vinner spillet med %d poeng

en: %s! -- You're up.
no: %s! -- Din tur.

en: %s: no themes available
no: %s: ingen tema tilgjengelig

en: '%s' with safe moves
no: '%s' med trygge trekk

en: '%s' with super-safe moves
no: '%s' med super-trygge trekk

en: (C) 1998 Ian Peters
no: © 1998 Ian Peters

en: ... Game paused ...
no: ... Spillet er pauset ...

en: 1's [total of 1s]
no: Enere [total av enere]

en: 2's [total of 2s]
no: Toere [total av toere]

en: 3 of a Kind [total]
no: 3 like [total]

en: 3's [total of 3s]
no: Trere [total av trere]

en: 4 of a Kind [total]
no: 4 like [total]

en: 4's [total of 4s]
no: Firere [total av firere]

en: 5's [total of 5s]
no: Femmere [total av femmere]

en: 6's [total of 6s]
no: Seksere [total av seksere]

en: A game.
no: Et spill.

en: About
no: Om

en: After Level %d:     
    Your score: %d
no: Etter nivå %d:      
    Din poengsum: %d

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
no: Prøv å plasser stokkene i rekkefølge som plasser best til aktiv plaseering.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
no: AislerRiot gir deg en regel-basert, solitaire, kabalmotor som tillater en å spille mange forskjellige spill

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
no: Aisleriot kan ikke laste filen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Aisleriot-installasjon

en: Allow temporary spots use
no: Tillat midlertidig bruk av plasser

en: Already used! Where do you want to put that?
no: Allerede brukt! Hvor vil du plassere det?

en: Already used! Where do you want to put that?
no: Allerede brukt! Hvor vil du plassere det?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
no: En feil oppsto under lasting av bildefilen "%s".
    Vær vennlig å forsikre deg om at Gnome-steiner er riktig installert!

en: Animation
no: Animasjon

en: Animation:
no: Animasjon:

en: Appearance and Behaviour
no: Utseende og oppførsel

en: Applying this change to Player Selection
    will end the current game
no: Aktivering av denne endringen i spillervalg
    vil avslutte aktivt spill

en: Ask confirmation when quitting
no: Spør etter bekreftelse når spillet avsluttes

en: Ask me first
no: Spør meg først

en: Auto move to homecell
no: Flytt automatisk til hjemmecelle

en: Background Pixmap:
no: Bilde for bakgrunn:

en: Background:
no: Bakgrunn:

en: Bakers dozen
no: Bakerens dusin

en: Bakers game
no: Bakerens spill

en: Base Card:
no: Basiskort:

en: Base Card:  10
no: Basiskort:  10

en: Base Card:  2
no: Basiskort:  2

en: Base Card:  3
no: Basiskort:  3

en: Base Card:  4
no: Basiskort:  4

en: Base Card:  5
no: Basiskort:  5

en: Base Card:  6
no: Basiskort:  6

en: Base Card:  7
no: Basiskort:  7

en: Base Card:  8
no: Basiskort:  8

en: Base Card:  9
no: Basiskort:  9

en: Base Card:  Ace
no: Basiskort:  Ess

en: Base Card:  Jack
no: Basiskort: Knekt

en: Base Card:  King
no: Basiskort: Konge

en: Base Card:  Queen
no: Basiskort: Dronning

en: Beleaguered castle
no: Beleiret slott

en: Between games, too
no: Mellom spill også

en: Biiiig
no: Stoort

en: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Level: %d Score:%d
no: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Nivå: %d Poeng:%d

en: Black
no: Sort

en: Block Pixmap:
no: Bilde for blokk:

en: Block ten
no: Blokk ti

en: Blue
no: Blå

en: Board size
no: Størrelse på brettet

en: Boo hoo... I can't play...
no: Buhuu... Jeg får ikke spille...

en: Brown
no: Brun

en: Calculate random die throws (debug)
no: Kalkuler vilkårlige terningkast (debug)

en: Can't get at score file.
no: Kan ikke finne poengfilen.

en: Can't move there!
no: Kan ikke gå dit!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
no: Kortspill:     Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
no: Kortrygg

en: Cards
no: Kort

en: Cave:
no: Hule:

en: Caves
no: Huler

en: Chance [total]
no: Sjanse [total]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
no: Juksepave! Poengsummen vil ikke bli lagret.

en: Chessboard
no: Sjakkbrett

en: Cleaning up connection
no: Rydder opp forbindelsen

en: Clear
no: Slett

en: Clock
no: Klokke

en: Code: Pista
no: Kode: Pista

en: Color:
no: Farge:

en: Colours
no: Farger

en: Complete
no: Fullstendig

en: Computer Opponents
no: Datamaskinmotstandere

en: Computer playing for %s
no: Datamaskinen spiller for %s

en: Configuration
no: Konfigurasjon

en: Configure Freecell
no: Konfigurer Freecell

en: Confirm before quitting game
no: Bekreft før spillet avsluttes

en: Congratulations
    
    You Won!!!
no: Gratulerer
    
    Du vant!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
no: Gratulerer, du har overvunnet robotene!! 
    Men kan du klare det igjen?

en: Congratulations, you win!
no: Gratulerer, du vant!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
no: Gratulerer. Du vant.
    Vil du spille en gang til?

en: Connection failed
no: Tilkobling feilet

en: Connection in progress...
no: Tilkobling pågår...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
no: Tilkobling fullført. Venter på motstander

en: Consider moving something into an empty slot
no: Tenk på å flytte noe til en tom rad

en: Consistency is key
no: Konsistens er nøkkelen

en: Continue
no: Fortsett

en: Could not find '%s' pixmap file
no: Kunne ikke finne bildefilen '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
no: Kunne ikke finne bildefilen '%s' for Gnome Roboter

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
no: Kunne ikke finne bildefilen '%s' for Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
no: Kunne ikke finne bildefilen '%s' for gataxx

en: Could not find file %s
no: Kunne ikke finne filen %s

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check you Same Gnome instalation
no: Kunne ikke finne tema:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Same Gnome installasjon

en: Cover
no: Dekke

en: Current game will complete with original number of players.
no: Pågående spill vil spilles ferdig med det opprinnelige antall spillere.

en: Custom
no: Egendefinert

en: Custom size
no: Egendefinert størrelse

en: Cyan
no: Turkis

en: Dark
no: Mørk

en: Dark must pass, Light's move
no: Mørk må stå over...lyst trekk...

en: Dark player wins!
no: Mørk spiller vinner!

en: Dark's move
no: Mørkt trekk

en: Dark:
no: Mørk:

en: Deal a card
no: Del ut et kort

en: Deal a card from the deck
no: Del ut et kort fra stokken

en: Deal a new card from the deck
no: Del ut et nytt kort fra stokken

en: Deal a new game
no: Del ut til et nytt spill

en: Deal another card
no: Del ut et nytt kort

en: Deal another hand
no: Del ut en ny hånd

en: Deal another round
no: Del ut en ny runde

en: Deal more cards
no: Del ut flere kort

en: Deal the cards
no: Del ut kortene

en: Dealing game...
no: Deler ut spillet

en: Debugging level (if N is 4, shows the random number seed used)
no: Feilsøkingsnivå (hvis N er 4 vises utgangsverdi for tilfeldig tall som brukes)

en: Debugging mode
no: Avlusingsmodus

en: Delay between rolls
no: Pause mellom omganger

en: Delay computer moves
no: Forsink datamaskinens trekk

en: Density of blocks in a pre-filled row:
no: Tetthet av blokker i forhåndsutfylt rad:

en: Device
no: Enhet

en: Diamond mine
no: Diamantgruve

en: Diamonds:
no: Diamanter:

en: Digital joystick emulation
no: Digital joystick emulering

en: Display computer thoughts
no: Vis datamaskinens tanker

en: Do you really want to end this game?
no: Vil du virkelig avslutte dette spillet?

en: Do you really want to quit the game?
no: Vil du virkelig avslutte dette spillet?

en: Do you really want to quit?
no: Vil du virkelig avslutte?

en: Do you really want to start a new game?
no: Vil du virkelig starte et nytt spill?

en: Doublets
no: Dubletter

en: Down:
no: Ned:

en: Draw _grid
no: Tegn _rutenett

en: Drawn
no: Trukket

en: Drop counter
no: Slippteller

en: E
no: Ø

en: Eagle wing
no: Ørnevinge

en: Eight off
no: Åtte av

en: Elevator
no: Heis

en: Enable _sound
no: Aktiver _lyd

en: Enable or disable sound
no: Aktiver eller deaktiver lyd

en: End the current game?
no: Avslutt aktivt spill?

en: Endgame
no: Slutt

en: Enforce Joker Rules
no: Tvungen bruk av joker-regler

en: Error loading theme
no: Feil under lasting av tema

en: Error occurred during connect attempt.
no: Feil oppsto under forsøk på å koble til.

en: Error occurred during write.
no: Feil oppsto under skriving.

en: Escalator
no: Eskalator

en: Exit
no: Avslutt

en: Exit the program
no: Avslutt programmet

en: Exit this game?
no: Avslutt dette spillet?

en: Extra Yahtzee Bonus
no: Ekstra bonus for Yatzy

en: Extra large (920x660)
no: Ekstra stor (920x660)

en: FILENAME
no: FILNAVN

en: Faces: tigert
no: Ansikter: tigert

en: Fake bonuses
no: Falske bonuser

en: Fast moves
no: Raske trekk

en: Field size
no: Størrelse på feltet

en: Filename
no: Filnavn

en: Fill Screen
no: Fyll skjermen

en: Filling game widget...
no: Fyller ut spillets widget...

en: Finger-twitching good
no: Fingerbrekkende god

en: First law
no: Første lov

en: Fishing wire makes bad dental floss
no: Fiskeline er dårlig tanntråd

en: Flags:
no: Flagg:

en: Flip final results
no: Snu om på de endelige resultatene

en: Fortress
no: Fort

en: Fourteen
no: Fjorten

en: Freecell Properties
no: Frecell egenskaper

en: Full House [25]
no: Hus [25]

en: GEOMETRY
no: GEOMETRI

en: GNOME sound
no: GNOME-lyd

en: GTali setup
no: GTali oppsett

en: Game
no: Spill

en: Game Number:
no: Spill nummer:

en: Game Over!
no: Spillet over!

en: Game Status
no: Spillstatus

en: Game Type:
no: Spilltype:

en: Game _options...
no: Alternativer for spill...

en: Game over!
no: Spillet over!

en: Game paused.  Press Continue to continue.
no: Spillet er pauset. Trykk Fortsett for å fortsette.

en: Game title
no: Tittel på spill

en: Game title:
no: Tittel på spill:

en: Game to play
no: Spill som skal spilles

en: Generating
no: Genererer

en: Get a hint for your next move
no: Vis hint for ditt neste trekk

en: Glines couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
no: Glines kunne ikke finne bildefilen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Glines-installasjon

en: Gnect Preferences
no: Brukervalg for Gnect

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
no: Gnibbles kunne ikke finne bildefilen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Gnibbles-installasjon

en: Gnibbles Preferences
no: Instillinger for Gnibbles

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
no: Gnibbles kunne ikke finne bildefilen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Gnibbles-installasjon

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
no: Gnibbles kan ikke laste nivåfilen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Gnibbles-installasjon

en: GnobotsII Preferences
no: Instillinger for GnobotsII

en: Gnome Mine Preferences
no: Instillinger for Gnome-miner

en: Gnome Mines
no: Gnome miner

en: Gnome Robots Game
no: Gnome Robot spill

en: Gnome Robots II
no: Gnome Roboter II

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
no: GNOME port av det tidligere populære Color Lines spillet

en: Gnome xBill Scores
no: Poengsummer for GNOME xBill

en: Gnome-Stones
no: Gnome-steiner

en: Gnome-Stones Preferences
no: Instillinger for Gnome-steiner

en: Gnometris setup
no: Gnometris oppsett

en: Grand Total
no: Sum

en: Graphics
no: Grafikk

en: Graphics:
no: Grafikk:

en: Gray
no: Grå

en: Green
no: Grønn

en: Grey
no: Grå

en: Gypsy
no: Sigøyner

en: Have you read the help file?
no: Har du lest hjelpfilen?

en: Height of grid
no: Gitterhøyde

en: Help
no: Hjelp

en: Hint
no: Test

en: Hit Return
no: Trykk linjeskift

en: Honor pictures:
no: Æresbilder

en: Horizontal:
no: Horisontal:

en: How many computers to play (max of %d) ?
no: Hvor mange datamaskiner skal spille (maks %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
no: Hvor mange ganger ønsker du å trille?

en: How many wish to play (max of %d)?
no: Hvor mange vil spille (maks %d)?

en: Huge (1840x1320)
no: Enorm (1840x1320)

en: Human
no: Menneske

en: Human Players
no: Menneskelige spillere

en: I could sure use a backrub right about now...
no: Jeg kunne virkelig trengt en ryggmassasje nå...

en: Iagno server to use
no: Iagno-tjener som skal brukes

en: If stopping an unfinished game:
no: Ved stopp av uferdig spill:

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
no: Hvis du noen gang har gått deg vill alene i skogen, klem et tre

en: Increasing Number of Robots per Level
no: Økende antall roboter for hvert nivå

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
no: Økende antall type 1 roboter for hvert nivå

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
no: Økende antall type 2 roboter for hvert nivå

en: Initial Number of Robots
no: Antall roboter i ved start

en: Initial Number of Safe Teleports
no: Trygge teleporteringer ved start

en: Initial Number of Type 1 Robots
no: Antall type 1 roboter ved start

en: Initial Number of Type 2 Robots
no: Antall type 2 roboter ved start

en: Initial theme file (excluding path)
no: Forvalgt temafil (uten sti)

en: Initial window placement (size is ignored)
no: Startplassering av vindu (størrelse ignoreres)

en: Initializing scheme...
no: Initialiserer planen...

en: Invalid game data (move)
no: Ugyldige spilldata (move)

en: Invalid game data (set_peer)
no: Ugyldige spilldata (set_peer)

en: Invalid move attempted
no: Forsøk på ugyldig trekk

en: Joker icon:
no: Joker-ikon:

en: Joystick device:
no: Joystick-enhet:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
no: Bare fordi en kryssgange ser ut som et hopscotch brett betyr ikke det at det er et

en: Keyboard
no: Tastatur

en: Keyboard control:
no: Tastaturkontroll:

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
no: Antall drap som trengs for å få en trygg teleportering ved venting

en: King albert
no: Kong Albert

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
no: Klotski klone
    (Kommetarer til: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
no: NIVÅ

en: Labyrinth
no: Labyrint

en: Lady jane
no: Lady Jane

en: Large (736x528)
no: Stor (736x528)

en: Large Straight [40]
no: Stor straight [40]

en: Left:
no: Venstre:

en: Level completed. Well done.
no: Nivå fullført! Godt gjort.

en: Level one
no: Nivå en

en: Level three
no: Nivå tre

en: Level two
no: Nivå to

en: Level:
no: Nivå:

en: Level:
no: Nivå:

en: Levels in random order
no: Nivåer i tilfeldig rekkefølge

en: Light
no: Lys

en: Light must pass, Dark's move
no: Lys må stå over...mørkt trekk...

en: Light player wins!
no: Lys spiller vinner!

en: Light's move
no: Lyst trekk

en: Light:
no: Lys:

en: Lines:
no: Linjer:

en: Lives:
no: Liv:

en: Loading images...
no: Laster bilder...

en: Look both ways before you cross the street
no: Se begge veier før du krysser veien

en: Lower Total
no: Under streken

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
no: Hovedprogram:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
no: Sett som standard

en: Make it the default scenario
no: Sett som standard scenario

en: Maps
no: Kart

en: Marked:
no: Markert:

en: Maximum Number of Robots
no: Maksimalt antall roboter

en: Maximum Number of Safe Teleports
no: Maksimalt antall trygge teleporteringer

en: Maximum Number of Type 1 Robots
no: Maksimalt antall type 1 roboter

en: Maximum Number of Type 2 Robots
no: Maksimalt antall type 2 roboter

en: Me
no: Meg

en: Medium
no: Middels

en: Medium (460x330)
no: Middels (460x330)

en: Mine size:
no: Minestørrelse:

en: Minesweeper clone
no: Minesveiperklone

en: Modify the options for this game
no: Modifiser alternativene for dette spillet

en: Module xBill has caused a segmentation fault
    at memory address 097E:F1A0.  Core dumped.
    
        We apologize for the inconvenience.
no: Modulen xBill har forårsaket en segmenteringsfeil
    ved minneadresse 097E:F1A0. Kjerne dumpet.
    
        Vi beklager problemet.

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
no: Monitorer gir deg ikke D-vitamin -- men sollys gjør det...

en: Monte carlo
no: Monte Carlo

en: Move a King on to the empty Tableau slot
no: Flytt en konge til den tomme tablåplassen

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
no: Flytt et bygg med kort til den tomme tablåplassen

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
no: Flytt et kort fra reserveplassen til den tomme tablåplassen

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
no: Flytt et kort eller bygg av kort til den tomme plassen

en: Move a card to an empty temporary slot
no: Flytt et kort til en tom midlertidig plass

en: Move a card to the Foundation
no: Flytt et kort til fundamentet

en: Move card from Waste
no: Flytt kort fra kastet

en: Move left
no: Flytt til venstre

en: Move one by one
no: Flytt en og en

en: Move right
no: Flytt til høyre

en: Move something into the empty Tableau slot
no: Flytt noe til den tomme tablåplassen

en: Move something on to an empty reserve
no: Flytt noe til en tom reserveplass

en: Move stacks one by one
no: Flytt stokkene en og en

en: Move the %s %s.
no: Flytt %s %s.

en: Move the %s on %s.
no: Flytt %s på %s.

en: Move the %s on the %s.
no: Flytt %s på %s.

en: Move the selected piece down
no: Flytt den valgte briken ned

en: Move the selected piece left
no: Flytt den valgte brikken til venstre

en: Move the selected piece right
no: Flytt den valgte brikken til høyre

en: Move the selected piece up
no: Flytt den valgte brikken opp

en: Move waste back to stock
no: Flytt kast tilbake til stokken

en: Move waste on to a reserve slot
no: Flytt kast til reserveplassen

en: Move waste to stock
no: Flytt kast til stokken

en: Moveable Junkheaps
no: Flyttbare søppelhauger

en: Moves Left:
no: Trekk igjen:

en: Moves:
no: Trekk:

en: My second day
no: Min andre dag

en: NAME
no: NAVN

en: NE
no: NØ

en: NUMBER
no: ANTALL

en: NW
no: NV

en: Neighbor
no: Nabo

en: Network initialization complete.
no: Initiering av nettverk fullført.

en: Network shutdown in progress.
no: Nedstenging av nettverk pågår.

en: Never blow in a dog's ear
no: Aldri blås en hund i øret

en: New
no: Nytt

en: New Game
no: Nytt spill

en: New Game?
no: Nytt spill?

en: New _game of...
no: Nytt spill med...

en: New game started
no: Nytt spill startet

en: New game with _seed...
no: Nytt spill med _seed...

en: New game with seed...
no: Nytt spill med seed...

en: New net_work game
no: Nytt nett_verkspill

en: Next Balls
no: Neste baller

en: Nibbles newbie
no: Nibbles nybegynner

en: No
no: Nei

en: No game server defined
no: Ingen spilltjener definert

en: No good! Where do you want to put that?
no: Hjelper ikke! Hvor vil du legge den?

en: No hint available
no: Ingen hint tilgjengelig

en: No more moves
no: Ingen flere trekk

en: Non-Velena / Simple
no: Ikke-Velena / Enkelt

en: None
no: Ingen

en: Not enough lines on the terminal
no: Ikke nok linjer på terminalen

en: Not too shabby
no: Ikke for værst

en: Num Rolls
no: Ganger trillet

en: Number of Free Safe Teleports per Level
no: Antall utdelte trygge teleporteringer per nivå

en: Number of computer opponents
no: Antall datamaskinmotstandere

en: Number of human opponents
no: Antall menneskelige motstandere

en: Number of mines
no: Antall miner

en: Number of mines:
no: Antall miner:

en: Number of opponents:
no: Antall motstandere:

en: Number of players:
no: Antall spillere:

en: Number of players:
no: Antall spillere:

en: Number of pre-filled rows:
no: Antall forhåndsutfylte rader:

en: Odessa is a better game.  Really.
no: Odessa er et bedre spill. Virkelig.

en: Optional Rules
no: Alternative regler

en: Options
no: Alternativer

en: Orange
no: Oransje

en: Orest Zborowski - Curses Version (C) 1992
no: Orest Zborowski - Curses Versjon (C) 1992

en: Original idea from KDE's same game program.
no: Original ide fra KDE's same game program

en: Osmosis
no: Osmose

en: Partial
no: Delvis

en: Pause Game
no: Pause spill

en: Peer introduction complete
no: Introduksjon av peer fullført

en: Pink
no: Rosa

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
no: Plasser kort til tablået for å danne pokerhender

en: Place something on empty slot
no: Plasser noe på den tomme plassen

en: Place something on to the empty Tableau slot
no: Plasser noe på den tomme tablåplassen

en: Play on a 2x2 board
no: Spill på et 2x2 brett

en: Play on a 3x3 board
no: Spill på et 3x3 brett

en: Play on a 4x4 board
no: Spill på et 4x4 brett

en: Play on a 5x5 board
no: Spill på et 5x5 brett

en: Play on a 6x6 board
no: Spill på et 6x6 brett

en: Player 1
no: Spiller 1

en: Player 1 : %s
no: Spiller 1: %s

en: Player 2
no: Spiller 2

en: Player 2 : %s
no: Spiller 2: %s

en: Player Names
no: Navn på spillere

en: Player Selection
no: Spillervalg

en: Players
no: Spillere

en: Playing %dx%d board
no: Spiller på %dx%d brett

en: Playing level %s
no: Spiller nivå %s

en: Please fill in empty pile first.
no: Vennligst fyll ut den tomme haugen først.

en: Ported to GNOME by James Henstridge <james@daa.com.au>
no: Portet til GNOME av James Henstridge <james@daa.com.au>

en: Predefined Set 1
no: Predefinert sett 1

en: Predefined Set 2
no: Predefinert sett 2

en: Preferences
no: Innstillinger

en: Prefs
no: Innstillinger

en: Preview next block
no: Forhåndsvis neste blokk

en: Property
no: Egenskap

en: Props
no: Egenskaper

en: Purple
no: Lilla

en: Puzzle solved!
no: Puslespillet løst!

en: Puzzle solved! Well done!
no: Puslespillet løst! Godt gjort!

en: Quick Moves
no: Hurtige trekk

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
no: Raske trekk (halver datamaskinens ventetid)

en: Quit
no: Avslutt

en: Quit Aisleriot
no: Avslutt Aisleriot

en: Quit Freecell
no: Avslutt Freecell

en: Quit Game?
no: Avslutt spillet?

en: Random Teleport:
no: Vilkårlig teleportering:

en: Random block colors
no: Tilfeldige farger på blokker

en: Random number seed
no: Utgangspunkt for tilfeldig tall

en: Rank font:
no: Skrifttype for verdi:

en: Really exit Gnome Mahjongg ?
no: Avlutt GNOME Mahjongg?

en: Really restart this game ?
no: Start dette spillet på nytt?

en: Really start a new game ?
no: Start et nytt spill?

en: Red
no: Rød

en: Redeals left:
no: Omdelinger igjen:

en: Redo
no: Gjenta

en: Redo the last move
no: Gjenta forrige trekk

en: Reimplement the popular solitaire card game.
no: Reimplementering av den populære kabalen.

en: Relative movement
no: Relativ bevegelse

en: Remaining:
no: Gjenværende:

en: Remove the
no: Flytt

en: Reserve left:
no: Reserver venstre:

en: Reshuffle cards
no: Stokk om kortene

en: Restart
no: Start på nytt

en: Restoring preferences...
no: Gjeninnfører instillinger...

en: Results
no: Resultat

en: Return cards to Stock
no: Returner kortene til stokken

en: Right:
no: Høyre:

en: Robot Score
no: Robot poengsum

en: Robot Score When Splatted
no: Poengsum for robot ved knusing

en: Robot Score When Waiting
no: Poengsum for robot ved venting

en: Rolling for %s
no: Kaster for %s

en: Rotate counterclockwise
no: Roter mot klokken

en: Rules
no: Regler

en: SE
no: SØ

en: SEED
no: UTGANGSVERDI

en: SIZE
no: STØRRELSE

en: SW
no: SV

en: Safe Moves
no: Trygg flytting

en: Safe Teleports:
no: Trygge teleporteringer:

en: Same Gnome can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same Gnome installation
no: Same Gnome kan ikke laste bildefilen:
    %s
    
    Vennligst sjekk din Same Gnome installasjon

en: Scanning private game directory...
no: Gjennomsøker privat spillkatalog...

en: Scanning private object directory...
no: Gjennomsøker privat objektkatalog...

en: Scanning public game directory...
no: Gjennomsøker offentlig spillkatalog...

en: Scanning public object directory...
no: Gjennomsøker offentlig objektkatalog...

en: Score
no: Poeng

en: Score Required To Get A Safe Teleport
no: Poengsum som trengs for å få en trygg teleportering

en: Score:
no: Poeng:

en: Score:
no: Poeng:

en: Score: HoraPe
no: Poeng: HoraPe

en: Scores
no: Poeng

en: Scorpion
no: Skorpion

en: Seconds left: %d
no: Sekunder igjen: %d

en: Seed value:
no: Seed verdi:

en: Select
no: Velg

en: Select Background Tiles:
no: Velg bakgrunn for steiner:

en: Select Game
no: Velg spill

en: Select Map:
no: Velg kart:

en: Select Tile Background:
no: Velg bakgrunn for steiner:

en: Select Tiles:
no: Velg steiner:

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
no: Velg et kort fra reserveplassen for første fundamenthaug

en: Select a new game
no: Velg et nytt spill

en: Select a new game variation
no: Velg et nytt spillvariant

en: Select background:
no: Velg bakgrunn:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
no: Velg terning som skal kastes om igjen, trykk kast!, eller velg.

en: Select scenario:
no: Velg scenario

en: Select theme:
no: Velg tema:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
no: Send kommentarer og feilrapporter til:
            pancho@nuclecu.unam.mx eller
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles er under General Public License.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
no: Send kommentarer og feilrapporter til: itp@gnu.org
    Tiles er under General Public License.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
no: Send kommentarer og feilrapporter til: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Serious internal error
no: Alvorlig intern feil

en: Set game configuration
no: Sett spillscenario

en: Set game scenario
no: Sett spillscenario

en: Set starting level (1-10)
no: Sett startnivå (1-10)

en: Show _Tool Bar
no: Vis verktøylinje

en: Show _tool bar
no: Vis verk_tøylinje

en: Show grid
no: Vis rutenett

en: Show high scores and exit
no: Vis poengene og avslutt

en: Show or hide the grid
no: Vis eller skjul rutenettet

en: Show or hide the toolbar
no: Vis eller skjul verktøylinjen

en: Show thoughts during turn
no: Vis tenking under tur

en: Shu_ffle tiles
no: Stokk _steinene

en: Shuffle
no: Stokk

en: Shuffle tiles
no: Stokk steninene

en: Sir tommy
no: Sir Tommy

en: Size of board (2-6)
no: Størrensen på brettet (2-6)

en: Size of mines
no: Størrelse på minene

en: Small (368x264)
no: Lite (368x264)

en: Small Straight [30]
no: Liten straight [30]

en: Sol_ve
no: L_øs

en: Solve the game
no: Løs spillet

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
no: Beklager, kan ikke finne
    en spillbar konfigurasjon.

en: Sorry, there are no more valid moves.
no: Beklager, ingen flere gyldige trekk.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
no: Beklager, denne funksjonen er ikke implementert (ennå).

en: Sound
no: Lyd

en: Sound type:
no: Lydtype:

en: Sounds
no: Lyder

en: Speaker beep
no: Høyttalerpip

en: Speed
no: Hastighet

en: Spider
no: Edderkopp

en: Stagger flips
no: Snublende vending

en: Standard Robots Keys
no: Standard robottaster

en: Start a new game
no: Start et nytt spill

en: Start a new game giving a seed number...
no: Start et nytt spill og oppgi utgangsnummer...

en: Start a new game of a different variation
no: Start et nytt spill av en annen variant

en: Start a new game with a different seed
no: Start et nytt spill med forskjellig seed

en: Start at a different level
no: Start på et annet nivå

en: Start cave:
no: Starthule:

en: Start this game over
no: Start dette spillet på nytt

en: Starting Level:
no: Startnivå:

en: Starting level:
no: Startnivå:

en: Stock left:
no: Stokker igjen:

en: Stock left:  0
no: Stokk igjen:  0

en: Story
no: Etasje

en: Story of xBill
no: Historikk for xBill

en: Streaks
no: På rad

en: Streets and alleys
no: Gater og alléer

en: Suggest a move
no: Foreslå et trekk

en: Suit font (large):
no: Skrifttype for sort (stor):

en: Suit font (medium):
no: Skrifttype for sort (middels):

en: Suit font (small):
no: Skrifttype for sort (liten):

en: Super Safe Moves
no: Super-trygge trekk

en: Surprise me
no: Overrask meg

en: Switch level:
no: Bytt nivå:

en: Take turns
no: Etter tur

en: Tali top scores
no: Tali beste poengsummer

en: Template
no: Mal

en: Ten across
no: Ti på langs

en: Testing
no: Tester

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
no: Tetravex klone
    (Kommetarer til: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
no: Dette trekket er ugyldig.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
no: Hulen du prøver å laste inneholder et objekt som ikke var deklarert.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
no: Hulen du prøver å laste er for stor for dette spillet.

en: The game is over.
    No hints are available
no: Spillet er over.
    Ingen hint tilgjengelig

en: The game was a draw.
no: Spillet endte uavgjort.

en: The remote player disconnected
no: Ekstern spiller koblet fra

en: Theme
no: Tema

en: Theme selection:
no: Temavalg:

en: There are no safe locations to teleport to!!
no: Ingen trygge steder å teleportere til!!

en: There are no teleport locations left!!
no: Ingen steder igjen å teleportere til!!

en: Thieves
no: Tyver

en: Thirteen
no: Tretten

en: This can be set up using the GNOME Control Center
no: Dette kan konfigureres via GNOME kontrollsenter

en: This game does not have hint support yet.
no: Dette spillet støtter ikke hint ennå

en: This game is unable to provide a hint.
no: Dette spillet kan ikke gi deg et hint.

en: This session: %d%%
no: Denne omgangen: %d%%

en: Three card deals
no: Del tre kort om gangen

en: Thumb and pouch
no: Tommel og pung

en: Tile Background
no: Bakgrunn for stein:

en: Tile Background:
no: Bakgrunn for stein:

en: Tile set:
no: Steinsett:

en: Tiles
no: Steiner

en: Tiles Left:
no: Steiner igjen:

en: Tiles don't match!
no: Steinene er ikke like!

en: Time:
no: Tid:

en: Time:
no: Tid:

en: Tiny
no: Smått

en: Tiny (184x132)
no: Lite (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
no: Slå av/på visning av verktøylinjen

en: Total
no: Totalt

en: Total: %d%%
no: Totalt: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
no: Turnikeer er ikke å anbefale foruten i værste nødstilfelle

en: Try a new game
no: Prøv et nytt spill

en: Try moving card piles around
no: Prøv å flytte korthaugene rundt

en: Try moving cards down from the foundation
no: Prøv å flytte kort ned fra fundamentet

en: Try rearranging the cards
no: Prøv å omarrangere kortene

en: Type 1 Robot Score
no: Poengsum for type 1 roboter

en: Type 1 Robot Score When Splatted
no: Poengsum for type 1 robot ved knusing

en: Type 1 Robot Score When Waiting
no: Poengsum for type 1 robot ved venting

en: Type 2 Robot Score
no: Poengsum for type 2 roboter

en: Type 2 Robot Score When Splatted
no: Poengsum for type 2 robot ved knusing

en: Type 2 Robot Score When Waiting
no: Poengsum for type 2 robot ved venting

en: Undo
no: Angre

en: Undo the last move
no: Angre forrige trekk

en: Unknown color
no: Ukjent farge

en: Unknown suit
no: Ukjent stokk

en: Unknown value
no: Ukjent verdi

en: Up:
no: Opp:

en: Upper total
no: Over streken

en: Value
no: Verdi

en: Variation on game rules
no: Variasjon av spillreglene

en: Velena / Medium
no: Velena / Middels

en: Velena / Strong
no: Velena / Sterk

en: Velena / Weak
no: Velena / Svak

en: Vertical:
no: Vertikal:

en: View the scores
no: Vis poengene

en: Violet
no: Fiolett

en: W
no: V

en: Wait:
no: Vent:

en: Warn on invalid moves
no: Informer ved ugyldige trekk

en: Warn when tiles don't match
no: Advar når steinene ikke er like!

en: Warnings
no: Advarsler

en: Warp To Level
no: Gå til nivå

en: Warp to level...
no: Gå til nivå...

en: Warp to level?
no: Gå til nivå?

en: Welcome to Glines!
no: Velkommen til Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
no: Velkommen til Gnome Klotski

en: Welcome to Gnome Mahjongg!
no: Velkommen til GNOME Mahjongg!

en: Welcome to Iagno!
no: Velkommen til Iagno!

en: Welcome to Same Gnome!
no: Velkommen til Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
no: Velkommen til gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
no: Velkommen til et spillet Tali

en: Well, why did you run this anyways???
no: Vel, hvorfor startet du dette i det hele tatt???

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
no: Hvilken terning skal kastes igjen (<LINJESKIFT> for ingen)?

en: What is the name of player #%d ?
no: Hva er navnet på spiller #%d ?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
no: Når du ikke har en stiftemaskin vil en stift og en linjal gjøre nytten

en: Where do you want to put that?
no: Hvor vil du legge den?

en: White
no: Hvit

en: Who starts?
no: Hvem starter?

en: Width of grid
no: Gitterstørrelse

en: Worm %d
no: Orm %d

en: Worm %d:
no: Orm %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
no: Skrevet til min kone, Matylda
    Send kommentarer og feilrapporter til: janusz.gorycki@intel.com

en: Yellow
no: Gul

en: Yes
no: Ja

en: Yes please!
no: Ja takk!

en: You
no: Du

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
no: Du kan ikke skifte spilltype under et spill

en: You are searching for a %s.
no: Du søker etter en %s.

en: You earned a high score.
    Enter your name:
no: Du en av de høyeste poengsummene.
    Skriv inn ditt navn:

en: You gained an extra life!
no: Du fikk et ekstra liv!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
no: Du får bare tre kast! Velg hvor du vil bruke det.

en: Zebra
no: Sebra

en: _Advanced
no: _Avansert

en: _Down
no: Ned

en: _Left
no: Venstre

en: _Medium
no: _Middels

en: _Move
no: Flytt

en: _Novice
no: Begy_nner

en: _Right
no: Høyre

en: _Select...
no: Velg...

en: _Sound
no: Lyd

en: _Up
no: Opp

en: ace
no: ess

en: ace of clubs
no: kløver ess

en: ace of diamonds
no: ruter ess

en: ace of hearts
no: hjerter ess

en: ace of spades
no: spar ess

en: aces
no: ess

en: an empty Foundation
no: et tomt fundament

en: an empty Foundation pile
no: en tom fundamenthaug

en: an empty Tableau
no: et tomt tablå

en: an empty Tableau pile
no: en tom tablåhaug

en: an empty Tableau slot
no: en tom tablåplass

en: an empty bottom slot
no: en tom bunnplass

en: an empty corner slot
no: en tom hjørneplass

en: an empty foundation
no: et tomt fundament

en: an empty foundation pile
no: en tom fundamenthaug

en: an empty left slot
no: en tom venstre plass

en: an empty right slot
no: en tom høyre plass

en: an empty slot
no: en tom plass

en: an empty slot on tableau
no: en tom plass på tablået

en: an empty tableau pile
no: en tom tablåhaug

en: an empty tableau slot
no: en tom tablåplass

en: an empty top slot
no: en tom topp plass

en: appropriate Foundation pile
no: riktig fundamenthaug

en: black joker
no: sort joker

en: classic robots
no: roboter klassisk

en: clubs
no: kløver

en: cows
no: kuer

en: current: %d losses
no: hittil: %d tap

en: current: %d wins
no: hittil: %d seire

en: dealing face-down to
no: deler ut med ansiktet ned til

en: dealing face-up to
no: deler ut med ansiktet opp til

en: diamonds
no: ruter

en: disabled
no: avslått

en: eggs
no: egg

en: eight
no: åtte

en: eight of clubs
no: kløver åtte

en: eight of diamonds
no: ruter åtte

en: eight of hearts
no: hjerter åtte

en: eight of spades
no: spar åtte

en: empty foundation
no: tomt fundament

en: empty slot on foundation
no: tom plass på fundamentet

en: empty slot(s)
no: tom(me) plass(er)

en: empty space on tableau
no: tom plass på tablået

en: fields
no: felt

en: five
no: fem

en: five of clubs
no: kløver fem

en: five of diamonds
no: ruter fem

en: five of hearts
no: hjerter fem

en: five of spades
no: spar fem

en: four
no: fire

en: four of clubs
no: kløver fire

en: four of diamonds
no: ruter fire

en: four of hearts
no: hjerter fire

en: four of spades
no: spar fire

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
no: gataxx er en Gnome versjon av det gamle spillet ataxx. Det er bygget på Ian Petters'  iagno kode.

en: gnomes
no: nisser

en: hearts
no: hjerter

en: homecells
no: hjemmeceller

en: itself
no: selv

en: jack
no: knekt

en: jack of clubs
no: kløver knekt

en: jack of diamonds
no: ruter knekt

en: jack of hearts
no: hjerter knekt

en: jack of spades
no: spar knekt

en: jacks
no: knekter

en: king
no: konge

en: king of clubs
no: kløver konge

en: king of diamonds
no: ruter konge

en: king of hearts
no: hjerter konge

en: king of spades
no: spar konge

en: kings
no: konger

en: mice
no: mus

en: nightmare
no: mareritt

en: nine
no: ni

en: nine of clubs
no: kløver ni

en: nine of diamonds
no: ruter ni

en: nine of hearts
no: hjerter ni

en: nine of spades
no: spar ni

en: obsolete function - delay turned off by default)
no: utgått funksjon - (forsinkelse av som standard)

en: off the board
no: av bordet

en: on to the empty tableau slot
no: til den tomme tablåplassen

en: queen
no: dronning

en: queen of clubs
no: kløver dame

en: queen of diamonds
no: ruter dame

en: queen of hearts
no: hjerter dame

en: queen of spades
no: spar dame

en: queens
no: dronninger

en: red joker
no: rød joker

en: robots
no: roboter

en: robots with safe teleport
no: roboter med trygg teleportering

en: robots2
no: roboter2

en: robots2 easy
no: roboter2 lett

en: seven
no: sju

en: seven of clubs
no: kløver sju

en: seven of diamonds
no: ruter sju

en: seven of hearts
no: hjerter sju

en: seven of spades
no: spar sju

en: six
no: seks

en: six of clubs
no: kløver seks

en: six of diamonds
no: ruter seks

en: six of hearts
no: hjerter seks

en: six of spades
no: spar seks

en: something
no: noe

en: spades
no: spar

en: ten
no: ti

en: ten of clubs
no: kløver ti

en: ten of diamonds
no: ruter ti

en: ten of hearts
no: hjerter ti

en: ten of spades
no: spar ti

en: the appropriate Foundation pile
no: riktig fundamenthaug

en: the foundation pile
no: fundamenthaugen

en: three
no: tre

en: three of clubs
no: kløver trec

en: three of diamonds
no: ruter tre

en: three of hearts
no: hjerter tre

en: three of spades
no: spar tre

en: to an empty field
no: til et tomt felt

en: to an empty foundation
no: til et tomt fundament

en: two
no: to

en: two of clubs
no: kløver to

en: two of diamonds
no: ruter to

en: two of hearts
no: hjerter to

en: two of spades
no: spar to

en: windows
no: vinduer

en: wins: %d, losses: %d
no: seire: %d, tap: %d

en: won: %d, lost: %d
no: vunnet: %d, tapt: %d
