GnomeICU 1.0 - en to nl translation catalogue (522 entries)

en: 
    Reason:
nl: 
    Reden:

en:    to
nl:    tot

en:   Add To List
nl:   Toevoegen aan Lijst

en:   Authorize User
nl:   Gebruiker toelaten

en:   Away
nl:   Weg

en:   Chat Request...
nl:   Chatverzoek...

en:   Contact List...
nl:   Contactenlijst...

en:   Do Not Disturb
nl:   Niet Storen

en:   File Request...
nl:   Bestandsverzoek...

en:   Free for Chat
nl:   Vrij voor Chat

en:   Hide shortcut
nl:   Snelvenster verbergen

en:   History...
nl:   Geschiedenis...

en:   Invisible
nl:   Onzichtbaar

en:   Lists
nl:   Lijsten

en:   Message...
nl:   Bericht...

en:   Not Available
nl:   Niet Beschikbaar

en:   Occupied
nl:   Bezig

en:   Offline
nl:   Uitgelogd

en:   Online
nl:   Ingelogd

en:   Read Away Message
nl:   Lees Berichten bij Weg

en:   Read Do not Disturb Message
nl:   Lees Bericht bij Niet Storen

en:   Read N/A Message
nl:   Lees Bericht bij Bericht

en:   Read Occupied Message
nl:   Lees Bericht bij Bezig

en:   Remove User...
nl:   Verwijder Gebruiker

en:   Rename User...
nl:   Hernoem Gebruiker...

en:   Show shortcut
nl:   Snelvenster

en:   User Info...
nl:   Gebruikers Info...

en: %s has added you to her list
nl: %s heeft u toegevoegd aan haar lijst

en: %s has added you to his list
nl: %s heeft u toegevoegd aan zijn lijst

en: %s has added you to his/her list
nl: %s heeft u toegevoegd aan zijn/haar lijst

en: %s has left the chat session.
nl: %s heeft de chatruimte verlaten.

en: %s is online
nl: %s is ingelogd

en: %s status
nl: %s Status

en: %u: %u Users Online
    %s
nl: %u: %u Gebruikers Ingelogd
    %s

en: %u: 0 Users Online
nl: %u: 0 Gebruikers Ingelogd

en: %u: 0 Users Online
    %s
nl: %u: Niemand Ingelogd
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
nl: %u: 1 Gebruiker Ingelogd
    %s

en: AWAY
nl: WEG

en: About
nl: Info

en: About...
nl: Info...

en: About:
nl: Info:

en: Accept Chat Request from %s?
nl: Accepteer Chatverzoek van %s?

en: Accept file from %s?
nl: Accepteer bestand van %s?

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a contact to your list
nl: Voeg een nieuw contact toe aan de lijst

en: Add all files in directory
nl: Alle bestanden in de map toevoegen

en: Add files...
nl: Bestanden toevoegen...

en: Add selected files
nl: Geselecteerde bestanden toevoegen

en: Add to List
nl: Toevoegen aan Lijst

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
nl: Negeer Lijst wijzigen

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
nl: Onzichtbaar Lijst wijzigen

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
nl: Ingelogd Herinneringlijst wijzigen

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
nl: Zichtbaar Lijst wijzigen

en: Added to Users List
nl: Toegevoegd aan contactenlijst

en: Age
nl: Leeftijd

en: Age:
nl: Leeftijd:

en: Albania
nl: Albanie

en: Algeria
nl: Algerije

en: Allow
nl: Sta Toe

en: Allow others to see me on websites
nl: Anderen mogen mijn status zien via websites

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Applet
nl: Appletje

en: Application will be run with 3 arguments:
    Your current status, contact's UIN, Contact's nickname
nl: Het programma zal gestart worden met 3 argumenten:
    Huidige status, Contact ICQnr, Contact bijnaam.

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
nl: Weet u zeker dat u %s uit
    de contactenlijst wilt halen?

en: Argentina
nl: Argentinie

en: Armenia
nl: Armenie

en: Ascension Island
nl: Ascension Eiland

en: Australia
nl: Australie

en: Australian Antarctic Territory
nl: Australisch Antarctisch Territorium

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Auth Request from %s:
nl: Toestemmingsverzoek van %s:

en: Auth:
nl: Afz:

en: Authorization Request
nl: Verzoek om toestemming

en: Authorization notification received
nl: Toestemming gekregen

en: Authorization request received
nl: Verzoek om toestemming ontvangen

en: Authorized By User
nl: Toestemming gekregen

en: Auto Away
nl: Automatisch weg

en: Auto N/A message:
nl: Auto N/B bericht:

en: Auto N/A time out is
nl: Auto N/B na

en: Auto away message:
nl: Auto Bericht bij Weg:

en: Auto away time out is
nl: Automatisch weg na

en: Automatically Popup Message Windows
nl: Laat automatisch het berichten window zien

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
nl: Toon automatisch het Antwoordvenster

en: Automatically accept file transfers
nl: Bestanden automatisch accepteren

en: Automatically hide main window after
nl: Verberg Hoofdvenster na

en: Automatically reconnect on forced disconnection
nl: Automatisch opnieuw aanmelden bij verbroken verbinding

en: Away
nl: Weg

en: Away Message %d
nl: Bericht bij Weg %d

en: Away Messages
nl: Bericht bij weg

en: Background
nl: Achtergrond

en: Batch
nl: Groep

en: Before you can use this program, you must
    provide some information. You will not need
    to do this again, unless you remove your
    ~/.gnome/GnomeICU file.
nl: Voordat je gebruik kunt maken van dit
    programma moet je eerst wat gegevens
    intikken. Dit hoef je hierna nooit meer te doen
    tenzij je het bestand ~/.gnome/GnomeICU
    van je systeem verwijdert.

en: Belgium
nl: Belgie

en: Belize
nl: Beliza

en: Birthday:
nl: Verjaardag:

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnia Herzegovina

en: Brazil
nl: Brazilie

en: British Virgin Islands
nl: Britse Vigin-Eilanden

en: Browse...
nl: Bladeren...

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: CP1250 <-> ISO-8859-2 translation
nl: CP1250 <-> ISO-8859-2 vertaling

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Can't connect to server
     Adding new user failed
nl: Kan geen verbinding krijgen met server
     Nieuwe gebruiker toevoegen mislukt

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cannot listen to socket, port %u
nl: Kan niet luisteren naar socket, poort %u

en: Cape Verde Islands
nl: Cape Verde Eilanden

en: Cayman Islands
nl: Kaaiman Eilanden

en: Cellular:
nl: Mobiel:

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Change Status
nl: Verander status

en: Change User _Info...
nl: Verander Gebruikers _Info...

en: Change your personal information
nl: Verander uw persoonlijke informatie

en: Chat Request
nl: Chatverzoek

en: Chat Request Refused
nl: Chatverzoek Geweigerd

en: Chat Session terminated
nl: Chat sessie afgebroken:

en: Chat beep sound
nl: Chat piepgeluid

en: Chat request received
nl: Chatverzoek ontvangen

en: Check spelling in messages
nl: Controleer spelling in berichten

en: Chile
nl: Chili

en: Christmas Island
nl: Christmas Eiland

en: City:
nl: Stad

en: Clear
nl: Legen

en: Clear all stored history?
nl: Hele geschiedenis verwijderen?

en: Close
nl: Sluiten

en: Close Chat
nl: Chat sluiten

en: Cocos-Keeling Islands
nl: Cocos Keeling Eilanden

en: Colombia
nl: Columbia

en: Colors
nl: Kleuren

en: Company:
nl: Bedrijf:

en: Completed:
nl: Al gebeurd:

en: Configure GnomeICU
nl: Instellingen van GnomeICU

en: Congo
nl: Kongo

en: Connect to server on startup
nl: Verbind met de server bij opstarten

en: Connected for a session.
nl: Verbinding gelegd voor een sessie.

en: Contact Information
nl: Contact Informatie

en: Contact List
nl: Contactenlijst

en: Contact List Received
nl: Contactenlijst ontvangen

en: Cook Islands
nl: Cook Eilanden

en: Country:
nl: Land:

en: Croatia
nl: Kroatie

en: Current File
nl: Huidig Bestand

en: Current File:
nl: Huidig Bestand:

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
nl: Cyrillic CP1251<->KOI8-U vertaling

en: Czech Republic
nl: Tjechische Republiek

en: DELETED
nl: VERWIJDERD

en: DND
nl: NST

en: Debug
nl: Debuggen

en: Default
nl: Standaard

en: Delete
nl: Verwijder

en: Dem. Rep. of the Congo
nl: Dem. Rep. Congo

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Department:
nl: Afdeling:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Dialog
nl: Dialoog

en: Do Not Disturb
nl: Niet Storen

en: Do not Disturb
nl: Niet Storen

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Download Themes
nl: Meer thema's binnenhalen

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
nl: Sleep de gebruikers die in de Inlog
    Herinneringslijst moeten komen in dit venster.
    Klik dan op de "OK" knop.

en: Drag the users you wish to send
    to %s to this window, and then click the
    "Send" button below.
nl: Sleep de gebruikers die verzonden moeten worden
    naar %s in dit venster en klik dan op de
    "Verzend" knop.

en: Dump Client-Client Packets
nl: Dump Client-Client Pakketten

en: Dump Client-Server Packets
nl: Dump Client-Server Pakketten

en: E-Mail
nl: Email

en: E-Mail Address:
nl: E-mail Adres:

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Enable beeps
nl: PC-speaker piep aan

en: Enable sounds
nl: Geluiden Aan

en: Enable sounds only when online
nl: Geluiden alleen aan wanneer u online bent

en: Enable/Disable Sound
nl: Geluid Aan/Uit

en: Equatorial Guinea
nl: Equitoriaal Guinea

en: Error %x on connection:
     Too many clients from the same IP address
nl: Error %x in de verbinding:
     Te veel mensen verbonden vanaf zelfde IP-adres

en: Error %x on connection: Bad UIN
nl: Fout %x op verbinding: Slecht UIN

en: Error %x on connection: Rate exceeded
nl: Fout %x op verbinding: Hoeveelheid overschreden

en: Error %x on connection: Unknown
nl: Fout %x op verbinding: Onbekend

en: Error %x on connection: Unknown UIN
nl: Fout %x op verbinding: Onbekend UIN

en: Error %x on connection: Wrong password
nl: Fout %x op verbinding: Verkeerd wachtwoord

en: Error %x on connection: please try again
nl: Fout %x op verbinding: Probeer a.u.b. opnieuw

en: Ethiopia
nl: Ethiopie

en: Existing ICQ # - Select this if you already
    have an account which you'd like to use with
    GnomeICU.
nl: Bestaand ICQnummer: Kies deze optie als
    je gebruik wilt maken van je bestaande
    ICQ abonnement. Je moet daarvoor wel je
    ICQnummer (en wachtwoord) uit je hoofd weten.

en: F. Name:
nl: Voornaam:

en: Faeroe Islands
nl: Faeroe Eilanden

en: Falkland Islands
nl: Falkland Eilanden

en: Female
nl: Vrouw

en: Fiji Islands
nl: Fiji Eilanden

en: File Request
nl: Bestandsverzoek

en: File Transfer
nl: Bestandsoverdracht

en: File save error.
nl: Bestand schrijfprobleem.

en: File transfer completed: %s
nl: Bestandsoverdracht voltooid: %s

en: File transfer refused: %s
nl: Bestandsoverdracht Geweigerd: %s

en: File transfer terminated: %s
nl: Bestandsoverdracht afgebroken: %s

en: File transfer timed out.
nl: Bestandsoverdracht duurde te lang.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
nl: Bestandsoverdracht:
    Overdracht van %s met %s voltooid.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
nl: Bestandsoverdracht:
    Overdracht van %s naar %s voltooid.

en: Files recieved successfully
nl: Bestanden binnengehaald

en: Files:
nl: Bestanden:

en: First Name
nl: Voornaam

en: First Name:
nl: Voornaam:

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: France
nl: Frankrijk

en: Free For Chat
nl: Vrij voor Chat

en: Free for Chat
nl: Vrij voor Chat

en: French Antilles
nl: Franse Antillen

en: French Guiana
nl: Frans Guinea

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesie

en: Functions >>
nl: Functies >>

en: General
nl: Algemeen

en: Georgia
nl: Georgie

en: Germany
nl: Duistland

en: Gnome Internet Communication Utility
nl: Gnome ICU Communicatie Programma

en: GnomeICU Home...
nl: GnomeICU WWW...

en: GnomeICU Homepage
nl: GnomeICU Webpagina

en: GnomeICU Updates
nl: Nieuwe versies van GnomeICU?

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
nl: GnomeICU is een kleine, snelle en functionele kloon van Mirabilis' ICQ programma, gemaakt voor Linux en X.
    
    Vertaling door Vincent van Adrighem <V.vanAdrighem@dirck.mine.nu>.

en: GnomeICU: Add Contact
nl: GnomeICU: Contact toevoegen

en: GnomeICU: Authorization Request
nl: GnomeICU: Verzoek om toestemming

en: GnomeICU: Away Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Weg

en: GnomeICU: Away Message
nl: GnomeICU: Bericht bij Weg

en: GnomeICU: Away message
nl: GnomeICU: Bericht bij Weg

en: GnomeICU: Chat Request
nl: GnomeICU: Chatverzoek

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Niet Storen

en: GnomeICU: File Offer
nl: GnomeICU: Bestand Aangeboden

en: GnomeICU: File Transfer
nl: GnomeICU: Bestandsoverdracht

en: GnomeICU: Free for Chat Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Vrij voor Chat

en: GnomeICU: Ignore List
nl: GnomeICU: Negeer Lijst

en: GnomeICU: Invisible Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Onzichtbaar

en: GnomeICU: Invisible List
nl: GnomeICU: Onzichtbaar Lijst

en: GnomeICU: Message History: %s
nl: GnomeICU: Berichten Geschiedenis: %s

en: GnomeICU: Msgs
nl: GnomeICU: Brchtn

en: GnomeICU: New User
nl: GnomeICU: Nieuwe Gebruiker

en: GnomeICU: Not Available Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Niet Beschikbaar

en: GnomeICU: Occupied Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Bezig

en: GnomeICU: Offline Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Uitgelogd

en: GnomeICU: Online Color
nl: GnomeICU: Kleur bij Ingelogd

en: GnomeICU: Online Notify List
nl: GnomeICU: Inlog Herinneringslijst

en: GnomeICU: Preferences
nl: GnomeICU: Voorkeuren

en: GnomeICU: Question
nl: GnomeICU: Een vraagje

en: GnomeICU: Received Contact List
nl: GnomeICU: Contactenlijst ontvangen

en: GnomeICU: Remove Contact
nl: GnomeICU: Verwijder Contact

en: GnomeICU: Rename User
nl: GnomeICU: Hernoem Gebruiker

en: GnomeICU: Save Chat Session
nl: GnomeICU: Bewaar Chat sessie

en: GnomeICU: Send Contact List
nl: GnomeICU: Stuur Contactenlijst

en: GnomeICU: Send File
nl: GnomeICU: Stuur Bestand

en: GnomeICU: Send URL
nl: GnomeICU: Stuur URL

en: GnomeICU: User Info
nl: GnomeICU: Gebruikersinfo

en: GnomeICU: User Information
nl: GnomeICU: Gebruikers Info

en: GnomeICU: Visible List
nl: GnomeICU: Zichtbaar Lijst

en: Go To
nl: Ga Naar

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guantanamo Bay
nl: Guantanomo Bay

en: Hide Email
nl: Verberg Email

en: Hide Main Window
nl: Verberg Hoofdvenster

en: Hide Tooltips
nl: Geen gereedschapstips tonen

en: Hide/Show Main Window
nl: Verberg/Toon Hoofdvenster

en: Home Page:
nl: Homepage:

en: Hungary
nl: Hongarije

en: ICQ No.:
nl: ICQ Nr.:

en: INMARSAT (Indian)
nl: INMARSAT (Indiaas)

en: INV
nl: ONZ

en: Iceland
nl: Ijsland

en: Icon Theme
nl: Icoontjes

en: Incoming
nl: Ontvangen

en: Incoming File
nl: Inkomend bestand

en: Incoming message received
nl: Bericht ontvangen

en: Indonesia
nl: Indonesie

en: International Freephone Service
nl: Internationale Freephone Service

en: Invi_sible List...
nl: _Onzichtbaar Lijst...

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Invite to session:
nl: Uitnodigen:

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Italy
nl: Italie

en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

en: Jordan
nl: Jordanie

en: Kanji Locale<->SJIS translation
nl: Kanji Locale<->SJIS vertaling

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kiribati Republic
nl: Republiek Kiribati

en: Korea (North)
nl: Noord Korea

en: Korea (Republic of)
nl: Koreaanse republiek

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyz Republic
nl: Republiek Kyrgyz

en: L. Name:
nl: Achternaam:

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Last Name:
nl: Achternaam:

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Libya
nl: Libie

en: Local File Name:
nl: Lokale Bestandsnaam:

en: Location
nl: Locatie

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Malaysia
nl: Maleisie

en: Maldives
nl: Malediven

en: Male
nl: Man

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Mayotte Island
nl: Mayotte Eilanden

en: Message windows start in chat mode
nl: Berichtenvensters in chatmodus starten

en: Micronesia, Federated States of
nl: Verenigde Staten van Micronesie

en: Miscellaneous
nl: Algemeen

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Multi-party session:  %s?
nl: Multi-partij sessie: %s?

en: N/A
nl: N/B

en: NA
nl: NB

en: Name:
nl: Naam:

en: Namibia
nl: Namibie

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Caledonia
nl: Nieuw Caledonia

en: New ICQ # - Select this if you've never used
    ICQ before, or if you don't remember your
    UIN or password.
nl: Nieuw ICQnummer: Kies deze optie wanneer
    je nog nooit gebruik hebt gemaakt van ICQ,
    of wanneer je je oude gegevens gewoon niet
    meer weet.

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Next message from %s
nl: Volgend bericht van %s

en: Nick:
nl: Bijnaam:

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Nickname:
nl: Bijnaam:

en: No history to save.
nl: Geen geschiedenis om te bewaren.

en: No matches found.
nl: Niets gevonden.

en: No message history available.
nl: Geen geschiedenis beschikbaar.

en: No messages available.
nl: Geen berichten aanwezig.

en: No more occurrences found.
nl: hij kwam niet voor.

en: No reason given
nl: Geen reden gegeven

en: Norfolk Island
nl: Norfolk Eilanden

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Not Available
nl: Niet Beschikbaar

en: Not In List
nl: Niet in Lijst

en: Not entered
nl: Onbekend

en: Not required
nl: Niet vereist

en: Not specified
nl: Onbekend

en: Notify of being added to foreign contact list
nl: Melding dat je wordt toegevoegd aan iemand anders contactenlijst

en: OCC
nl: BZG

en: OFF
nl: UIT

en: ON
nl: AAN

en: Occupied
nl: Bezig

en: Offline
nl: Uitgelogd

en: Offline
nl: Uitgelogd

en: Old Email:
nl: Oude Email:

en: On Ignore List
nl: Op de Negeer Lijst

en: On Invisible List
nl: Zet in de Onzichtbaarlijst

en: On Notify List
nl: Zet in de Herinneringslijst

en: On Visible List
nl: Zet in de Zichtbaarlijst

en: Online
nl: Ingelogd

en: Online
nl: Ingelogd

en: Online Notify Includes Returning from Away and N/A
nl: Met inlogherinnering bedoel ik ook terugkomen van Weg en N/B.

en: Open File
nl: Open bestand

en: Other Email:
nl: Ander Email:

en: Other emails:
nl: Andere e-mails:

en: Outgoing
nl: Verstuurd

en: Packets
nl: Pakketten

en: Panama
nl: Pananma

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Philippines
nl: Philipijnen

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Please authorize my request and add me to your Contact List. %s (%d).
nl: Geef mij alstublieft toestemming om u toe te voegen aan mijn Contactenlijst %s (d).

en: Please enter a new alias for %s:
nl: Geef een nieuwe bijnaam voor %s:

en: Please enter a password
    for your new account
nl: Geef een wachtwoord
    voor uw nieuwe abonnement

en: Please enter your UIN
nl: Geef uw ICQ Nummer (UIN)

en: Please enter your password
nl: Geef uw wachtwoord

en: Poland
nl: Polen

en: Port Number:
nl: Poort:

en: Port:
nl: Poort:

en: Position:
nl: Positie:

en: Preferences...
nl: Voorkeuren...

en: Protocol Version:
nl: Protocolversie:

en: Range: From
nl: Bereik: van

en: Reason:
nl: Reden:

en: Receive Message
nl: Bericht ontvangen

en: Receive URL
nl: URL ontvangen

en: Received
nl: Ontvangen

en: Received URL from %s:
nl: URL Ontvangen van %s:

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refuse
nl: Weiger

en: Refuse packets from unknown contacts
nl: Weiger pakketten van onbekende contacten

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove User
nl: Verwijder Gebruiker

en: Remove User's History file
nl: Verwijder Geschiedenis van Gebruiker

en: Remove files
nl: Verwijder bestanden

en: Require Auth
nl: Toestemming nodig

en: Required
nl: Vereist

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Reunion Island
nl: Reunion Eiland

en: Romania
nl: Roemenie

en: Rota Island
nl: Rota Eiland

en: Run Program On Event
nl: Start programma bij gebeurtenis

en: Russia
nl: Rusland

en: Saipan Island
nl: Saipan Eiland

en: Saudi Arabia
nl: Saoedie Arabië

en: Save
nl: Bewaar

en: Save As
nl: Bewaar als

en: Save Chat
nl: Bewaar Chat

en: Save History
nl: Geschiedenis bewaren

en: Save files to:
nl: Bestanden bewaren in:

en: Search
nl: Zoek

en: Search Again
nl: Zoek Nogmaals

en: Search complete.
nl: Zoekopdracht voltooid.

en: Select Auto-Accept Directory
nl: Kies Auto-accepteer Map

en: Select destination directory
nl: Kies doelmap

en: Send
nl: Verzend

en: Send "User is Away" Messages
nl: Stuur "Gebruiker is Weg" Berichten

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
nl: Stuur Chatverzoek naar %s:
    
    Reden:

en: Send File to %s:
nl: Stuur Bestand naar %s

en: Send Focus
nl: Stuur Focus

en: Send Through Server
nl: Via server sturen

en: Send URL to: %s
nl: Stuur URL naar: %s

en: Send file(s)
nl: Bestand(en) versturen

en: Senegal Republic
nl: Republiek van Senegal

en: Sent
nl: Verstuurd

en: Server forced disconnect.
nl: Server heeft de verbinding verbroken.

en: Set Away Message:
nl: Verander Bericht bij Weg:

en: Set Background Color
nl: Stel Achtergrond Kleur in

en: Set Foreground Color
nl: Stel Voorgrond Kleur in

en: Set IP address to send to ICQ
nl: IP-adres instellen om naar ICQ te sturen

en: Sex
nl: Geslacht

en: Sex:
nl: Geslacht:

en: Seychelle Islands
nl: Seychelle Eilanden

en: Show Again
nl: Toon Nogmaals

en: Show Border Around Applet
nl: Rand om appletje weergeven

en: Show Main Window on Startup
nl: Toon Hoofdvenster bij starten

en: Size:
nl: Grootte:

en: Slovak Republic
nl: Republiek Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Solomoneilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Sort the online contact list
nl: Sorteer de online contactenlijst

en: Sound
nl: Geluid

en: Sounds
nl: Geluiden

en: South Africa
nl: Zuid Afrika

en: Spain
nl: Spanje

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Split
nl: Splitsen

en: Startup without applet support
nl: Start zonder appletje

en: State:
nl: Staat:

en: Street:
nl: Straat:

en: Sudan
nl: Soedan

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: TCP Port Range
nl: TCP Poort Bereik

en: Taiwan, Republic of China
nl: Taiwan, Chinese Republiek

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
nl: Deze contactenlijst was verstuurd door %s.
    Verwijder de contacten die je niet wenst toe te
    voegen en klik dan op de "Toevoegen aan Lijst"
    knop hieronder.

en: The following files have been successfully retrieved.
nl: De volgende bestanden zijn succesvol binnengehaald.

en: Time Left:
nl: Tijd over:

en: Time Zone:
nl: Tijdzone:

en: Time/Date:
nl: Tijd/Datum:

en: Tinian Island
nl: Tinian Eiland

en: Too many matches, not all have been retrieved
nl: Te veel gevonden, niet alles wordt weergegeven

en: Tunisia
nl: Tunesie

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks and Caicos Eilanden

en: UIN
nl: ICQNR

en: UIN:
nl: ICQnummer:

en: URL received
nl: URL ontvangen

en: USA
nl: Verenigde Staten

en: UTC+0100 (Middle European)
nl: UTC+0100 (Midden Europa/Amsterdam)

en: UTC+0200 (Eastern European)
nl: UTC+0200 (Oost Europa)

en: UTC+0300 (Eastern African)
nl: UTC+0300 (Oost Afrika)

en: UTC+0400 (Yemen/Oman/Armenia)
nl: UTC+0400 (Jemen/Oman/Armenie)

en: UTC+0700 (Cambodia)
nl: UTC+0700 (Cambodja)

en: UTC+1100 (Solomon Islands)
nl: UTC+1100 (Solomon Eilanden)

en: UTC-0200 (Central African)
nl: UTC-0200 (Centraal Afrika)

en: UTC-0300 (Brazil)
nl: UTC-0300 (Brazilië)

en: UTC-1000 (Hawaii/Aleutian Islands)
nl: UTC-1000 (Hawaii/Aleutian Eilanden)

en: UTC-1100 (American Samoa)
nl: UTC-1100 (Amerikaans Samoa)

en: Ukraine
nl: Oekraine

en: Unable to load Add Contact interface!
nl: Kan het dialoogvenster Contacten toevoegen niet laden!

en: Unable to load Authorization Dialog interface (auth_recv)!
nl: Kon toestemmingsdialoogvenster niet laden (auth_recv)!

en: Unable to load Authorization Dialog interface (auth_request)!
nl: Kon toestemmingsdialoogvenster niet laden (auth_request)!

en: Unable to load Message Dialog interface!
nl: Kan Berichten dialoogvenster niet laden!

en: Unable to send a message directly to %s.
nl: Kon bericht niet direct sturen naar %s.

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States Virgin Islands
nl: Amerikaanse Vigin-Eilanden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Use the defined UIN
nl: Gebruik het aangegeven ICQnr

en: User
nl: Gebruiker

en: User %d is requesting authorization. Do you want to grant the authorization so he/she can add you?
nl: Gebruiker %d vraagt om toestemming. Wilt u toestemming geven zodat hij/zij uw status kan zien?

en: User %s (%d) need authorization. GnomeICU is going to send an authorization message to your friend.
nl: Gebruiker %s (%d) heeft toestemming nodig. GnomeICU stuurt een toestemmingsaanvraag naar uw vriend.

en: User %s cannot be disturbed:
nl: Gebruiker %s kan niet gestoord worden:

en: User %s is Away:
nl: Gebruiker %s is Weg:

en: User %s is Free for Chat:
nl: Gebruiker %s is vrij voor Chat:

en: User %s is Not Available:
nl: Gebruiker %s is Niet Beschikbaar:

en: User %s is Occupied:
nl: Gebruiker %s is Bezig:

en: User Information
nl: Gebruikers Informatie

en: User Offline
nl: Gebruiker Uitgelogd

en: User Online
nl: Gebruiker Ingelogd

en: User asked for authorisation:
    %s
nl: Gebruiker vraagt om toestemming:
    %s

en: User is in an unknown mode:
nl: Gebruiker is in een onbekende modus:

en: User logged off
nl: Gebruiker meldt zich af

en: User logged on
nl: Gebruiker meldt zich aan

en: User's Info
nl: Gebruikers Informatie

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Vatican City
nl: Vaticaan Stad

en: View
nl: Bekijk

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Wallis and Futuna Islands
nl: Wallis and Futuna Eilanden

en: Web Message
nl: Web Bericht

en: Welcome to GnomeICU
nl: Welkom bij GnomeICU

en: Western Samoa
nl: Westers Samoa

en: Work
nl: Werk

en: Yemen
nl: Jemen

en: You are authorized to add %s to your list
nl: U mag %s aan uw lijst toevoegen

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavie

en: Zip:
nl: Postcode:

en: _Add Contact...
nl: _Nieuw Contact...

en: _Add User
nl: _Gebruiker toevoegen

en: _Away Messages
nl: Bericht bij weg

en: _Clear
nl: _Legen

en: _Event feedback
nl: _Gebeurtenissen

en: _Hide Main Window
nl: Verberg _Hoofdvenster

en: _Ignore List...
nl: _Negeer Lijst...

en: _Lists
nl: _Lijsten

en: _Miscellaneous
nl: _Algemeen

en: _Networking
nl: _Netwerk

en: _Online Notify List...
nl: _Inlog Herinneringslijst...

en: _Search
nl: _Zoek

en: _Visible List...
nl: _Zichtbaar Lijst...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
nl: gnomeicu: broken pipe (configuratie opgeslagen)

en: minutes
nl: minuten

en: secs
nl: sec
