XSANE 0.84 - en to ja translation catalogue (526 entries)

en: (none)
ja: （なし）

en: *** PROGRAM ABORTED ***
ja: *** プログラムの異常終了 ***

en: 0x0: 0KB
ja: 0x0: 0キロバイト

en: 10cm x 15cm
ja: 10cm X 15cm

en: 13cm x 18cm
ja: 13cm X 18cm

en: 13cm x 9cm
ja: 13cm X 9cm

en: 15cm x 10cm
ja: 15cm X 10cm

en: 16 bit output formats:
ja: 16ビット出力フォーマット：

en: 18cm x 13cm
ja: 18cm X 13cm

en: 8 bit output formats:
ja: 8ビット出力フォーマット：

en: 9cm x 13cm
ja: 9cm X 13cm

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
ja: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: デバイスダイアログ...

en: About
ja: XSaneについて

en: About XSane
ja: XSaneについて

en: About translation
ja: 翻訳について

en: Accept
ja: はい

en: Access to resource has been denied
ja: リソースへのアクセスが拒否されました

en: Acquire preview
ja: プレビューを取得

en: Acquire preview scan <Alt-p>
ja: スキャンプレビューを取得 <Alt-p>

en: Add area
ja: 領域追加

en: Add printer
ja: プリンタ追加

en: Add selection to list
ja: 選択内容を一覧に追加

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
ja: 焼き増しへの青成分追加ガンマ値

en: Additional gamma value for green component for photocopy
ja: 焼き増しへの緑成分追加ガンマ値

en: Additional gamma value for photocopy
ja: 焼き増しへの追加ガンマ値

en: Additional gamma value for red component for photocopy
ja: 焼き増しへの赤成分追加ガンマ値

en: Advanced options
ja: 詳細オプション

en: Agfa negative
ja: Agfaのネガ

en: Agfa negative XRG 200-4
ja: Agfa XRG 200-4

en: Apply
ja: 了解

en: Attachments:
ja: 添付：

en: Authentificate at POP3 server before sending mail
ja: メール送信前にPOP3サーバで認証

en: Authorization required for
ja: アクセス権限が必要です：

en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Shift-e>
ja: 選択されたスキャン領域に応じて、ガンマ値、明度、コントラストを自動調整 <Shift-e>

en: Autocorrect colors
ja: 色彩の自動補正

en: Autoenhance gamma
ja: 自動強調（ガンマ）

en: Automatic Document Feeder Modus:
ja: ADF関連の設定：

en: Autoselect scanarea
ja: スキャン領域の自動選択

en: Available backends
ja: 利用可能なバックエンド

en: Available devices:
ja: デバイス使用可能：

en: Backend doc
ja: バックエンドの文書

en: Backend requests plain-text password
ja: バックエンドは平文のパスワードを要求しています

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
ja: バックエンドが規定のパラメータを超えた画像を送ってきました

en: Bind scale
ja: 倍率を固定

en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
ja: この出力フォーマットは16ビットカラーをサポートしていません。
    8ビットカラーに減色しますか?

en: Blur
ja: にじみ

en: Blur image
ja: 画像をにじませる

en: Blur radius:
ja: にじみ範囲：

en: Bluring image
ja: 画像をにじませ中

en: Bottom offset
ja: 下オフセット

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
ja: 印刷可能領域の用紙端からの下オフセット

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
ja: PostScriptファイルの使用可能領域の用紙端からの下オフセット

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse for image filename
ja: 画像ファイル名をブラウズ

en: Browse for temporary directory
ja: 一時ディレクトリの参照

en: CCITT 1D Huffman compression
ja: CCITT 1D Huffman 圧縮

en: CCITT Group 3 Fax compression
ja: CCITT Group 3 Fax 圧縮

en: CCITT Group 4 Fax compression
ja: CCITT Group 4 Fax 圧縮

en: Can't handle depth
ja: 深度が取得できません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel preview
ja: プレビューをキャンセル

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
ja: スキャンプレビューをキャンセル <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
ja: スキャンの取消し <ESC>

en: Change directory
ja: ディレクトリ変更

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
ja: 自動強調ボタン押下時にガンマ値を変更

en: Clone
ja: 複製

en: Clone image
ja: 画像を複製

en: Cloning image
ja: 画像を複製中

en: Close
ja: 閉じる

en: Color resolution (dpi):
ja: 色解像度(dpi)：

en: Command:
ja: コマンド：

en: Compression if image is saved as png
ja: 画像がPNGで保存されていれば圧縮

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
ja: 16ビット画像がTIFFで保存されている場合の圧縮タイプ

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
ja: 8ビット画像がTIFFで保存されている場合の圧縮タイプ

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
ja: ラインアート画像がTIFFで保存されている場合の圧縮タイプ

en: Continue at your own risk
ja: 本当に続ける

en: Converting image
ja: 画像を変換中

en: Copy
ja: コピー

en: Copy number option:
ja: 番号オプションをコピー：

en: Could not create faxproject
ja: FAXプロジェクトを作れません

en: Could not create filenames for preview files
ja: 一時プレビューファイル名を作れません

en: Could not create temporary preview files
ja: 一時プレビューファイルを作れません

en: Create project
ja: プロジェクト作成

en: DIN A3 land.
ja: DIN A3 横

en: DIN A3 port.
ja: DIN A3 縦

en: DIN A4 land.
ja: DIN A4 横

en: DIN A4 port.
ja: DIN A4 縦

en: DIN A5 land.
ja: DIN A5 横

en: DIN A5 port.
ja: DIN A5 縦

en: Define a name for the selection of this definition
ja: 選択した解像度の名前を定義

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
ja: XSaneの閾値オプション処理方式を定義

en: Delete active medium
ja: アクティブな触媒を削除

en: Delete definition
ja: 定義を削除

en: Delete image
ja: 画像を削除

en: Delete page
ja: ページ削除

en: Delete preview image cache
ja: プレビュー画像のキャッシュを削除

en: Delete printer
ja: プリンタ削除

en: Delete project
ja: プロジェクト削除

en: Despeckle
ja: しみ取り

en: Despeckle image
ja: 画像のしみ取り

en: Despeckle radius:
ja: しみ取り範囲：

en: Despeckling image
ja: 画像のしみ取り中

en: Device busy
ja: デバイスがビジーです

en: Device:
ja: デバイス：

en: Directory permissions
ja: ディレクトリの許可属性

en: Disable gimp preview gamma
ja: GIMPのガンマプレビューを無効化

en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
ja: XSaneがGIMPプラグインとして動作する時は、ガンマプレビューをオフにする

en: Discard all images
ja: すべての画像を破棄

en: Discard image
ja: 画像を破棄

en: Display
ja: 表示

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
ja: 画素の代わりに線でヒストグラムを表示 <Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
ja: プレビュースキャン終了後に色彩補正を行う

en: Do not close
ja: 閉じない

en: Document feeder jammed
ja: 給紙系統に異常

en: Document feeder out of documents
ja: 用紙が足りません

en: Email
ja: メール

en: Email text:
ja: メールテキスト：

en: Email:
ja: メール：

en: End of file reached
ja: ファイル終端まできました

en: Enhanced image
ja: 拡張イメージ

en: Enhancement
ja: 強調

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
ja: コピーモードでの実行コマンドを入力（例："lpr"）

en: Enter command to be executed in fax mode
ja: FAXモードで実行されるコマンドを入力

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
ja: ヘルプファイル表示時に実行されるコマンド(HTMLビューワです!)を入力

en: Enter command to be executed to view a fax
ja: FAX参照のための実行コマンドを入力

en: Enter command to be executed to view a mail image
ja: メールイメージ表示のための実行コマンドを入力

en: Enter command to start ocr program
ja: OCRプログラムの開始コマンドを入力

en: Enter email address
ja: メールアドレスを入力

en: Enter name of fax project
ja: FAXプロジェクト名を入力

en: Enter name of mail project
ja: メールプロジェクト名を入力

en: Enter new name for faxpage
ja: FAXページにつけるファイル名を入力

en: Enter new name for mail image
ja: 新規メールイメージのファイル名を入力

en: Enter new name for preset area
ja: プリセット領域につける名前を新規入力

en: Enter option for copy numbers
ja: オプション：コピー枚数を入力

en: Enter option of the ocr program to define input file
ja: 入力ファイルを定義するOCRプログラムのオプションを入力

en: Enter option of the ocr program to define output file
ja: 出力ファイルを定義するOCRプログラムのオプションを入力

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
ja: 精細モード（高解像度）識別オプションを入力

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
ja: 標準モード（低解像度）識別オプションを入力

en: Enter option to specify postscript files following
ja: 後続のPostScriptファイル識別オプションを入力

en: Enter option to specify receiver
ja: FAX受信機識別オプションを入力

en: Enter receiver phone number or address
ja: FAX受信機の電話番号かアドレスを入力

en: Enter subject of email
ja: メールの表題を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error during device I/O
ja: デバイスI/Oエラー

en: Error during read:
ja: 読込みエラーです：

en: Error during save:
ja: 保存エラーです：

en: Error obtaining option count
ja: オプションカウントの取得エラーです

en: Error while loading device settings:
ja: デバイス設定読込中のエラーです：

en: Failed to allocate image memory:
ja: 画像メモリの割当てに失敗しました：

en: Failed to change working directory to
ja: 作業ディレクトリの変更に失敗しました

en: Failed to create file:
ja: ファイルの作成に失敗しました：

en: Failed to determine home directory:
ja: ホームディレクトリの確定に失敗しました：

en: Failed to execute documentation viewer:
ja: 文書ビューワの実行に失敗しました：

en: Failed to execute fax command:
ja: FAXコマンドの実行に失敗しました：

en: Failed to execute fax viewer:
ja: FAXビューワの実行に失敗しました：

en: Failed to execute mail image viewer:
ja: メールイメージビューワの実行に失敗しました：

en: Failed to execute netscape!
ja: Netscapeの実行に失敗しました!

en: Failed to execute ocr command:
ja: OCRコマンドの実行に失敗しました：

en: Failed to execute printercommand:
ja: プリンタコマンドの実行に失敗しました：

en: Failed to get parameters:
ja: パラメータの取得に失敗しました：

en: Failed to obtain value of option
ja: オプション値の取得に失敗しました

en: Failed to open
ja: 開けません

en: Failed to open device
ja: デバイスを開けません

en: Failed to open pipe for executing printercommand
ja: プリンタコマンド実行のためのパイプを開けません

en: Failed to set value of option
ja: オプション値のセットに失敗しました

en: Failed to start scanner:
ja: スキャナの開始に失敗しました：

en: Fax
ja: FAX

en: File
ja: ファイル

en: File %s already exists
ja: ファイル %s は既に存在しています

en: File %s does not exist
ja: ファイル %s は存在しません

en: File %s is not a postscript file
ja: ファイル %s はPostScriptファイルではありません

en: File:
ja: ファイル：

en: Filename counter length
ja: ファイル名カウンタの範囲

en: Filename counter underrun
ja: ファイル名カウンタのアンダーランです

en: Filename for scanned image
ja: スキャンした画像のファイル名

en: Filename too long
ja: ファイル名が長すぎます

en: Filters
ja: フィルタ

en: Fine mode
ja: ファインモード

en: Fine mode option:
ja: 精細モードのオプション：

en: From:
ja: 差出人：

en: Front-end to the SANE interface
ja: インターフェイスSANEのフロントエンド

en: Fuji negative
ja: 富士フィルムのネガ

en: Full range
ja: フルレンジ

en: GIMP can't handle depth %d bits/color
ja: GIMPが%dビットカラーを取得できません

en: GIMP support missing
ja: GIMPサポートが見つかりません

en: Gamma correction by:
ja: ガンマコレクション：

en: Gamma curve
ja: ガンマ曲線

en: Gamma input depth:
ja: ガンマ入力深度：

en: Gamma output depth:
ja: ガンマ出力深度：

en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
ja: GIMPは16ビットカラーをサポートしていません。
    8ビットカラーに減色しますか?

en: Grayscale resolution (dpi):
ja: グレースケール解像度(dpi)：

en: HTML mail
ja: HTMLメール

en: Height
ja: 高さ

en: Height of paper for postscript files
ja: PostScriptファイルの用紙高さ

en: Height of printable area
ja: 印刷可能領域高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Helpfile viewer (HTML):
ja: ヘルプファイルビューワ(HTML)：

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Homepage:
ja: ホームページ：

en: IP Address or Domain name of POP3 server
ja: IPアドレスまたはPOP3サーバのドメイン名

en: IP Address or Domain name of SMTP server
ja: IPアドレスまたはSMTPサーバのドメイン名

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
ja: ファイル名のカウンタが自動的に増加する際、使用済みの番号はとばされます

en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
ja: 画像が16ビットカラーでスキャナから送られたら、8ビットで保存

en: Image
ja: 画像

en: Image-file permissions
ja: 画像ファイルの許可属性

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Inputfile option:
ja: 入力ファイルオプション：

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: Invalid argument
ja: 不正な引数です

en: Invalid parameters.
ja: 不正なパラメータです

en: JPEG DCT compression
ja: JPEG DCT 圧縮

en: JPEG image quality
ja: JPEG画像品質

en: Kodak negative
ja: コダックのネガ

en: Konica negative
ja: コニカのネガ

en: Konica negative VX 100
ja: コニカ VX 100

en: LIBPNG reports error
ja: LIBPNGがエラーを返してきました

en: LIBTIFF reports error
ja: LIBTIFFがエラーを返してきました

en: Left offset
ja: 左オフセット

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
ja: 印刷可能領域の用紙端からの左オフセット

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
ja: PostScriptファイルの使用可能領域の用紙端からの左オフセット

en: Length unit
ja: 長さの単位

en: Lineart resolution (dpi):
ja: ラインアート解像度(dpi)：

en: Load device settings
ja: デバイス設定を読込み

en: Loaded backend:
ja: 読込まれたバックエンド：

en: Mail
ja: メール

en: Mail is sent in html mode, images are displayed directly
ja: メールはHTMLモードで送られ、画像は直接表示されます

en: Main window size fixed
ja: メインウィンドウのサイズを固定

en: Medium Name:
ja: 触媒名：

en: Minimum length of counter in filename
ja: ファイル名のカウンタの最小範囲

en: Mirror image at horizontal axis
ja: 水平鏡像

en: Mirror image at vertical axis
ja: 垂直鏡像

en: Mirroring image
ja: 画像を鏡映中

en: Model:
ja: 機種：

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
ja: XSaneとスキャナの閾値範囲を等しくするための乗数

en: Name of grayscale scanmode:
ja: グレースケールのスキャンモード名：

en: Name:
ja: 名前：

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Shift-n>
ja: 裏焼き：色彩を裏焼き状態でスキャン <Shift-n>

en: No output format given
ja: 出力フォーマットがありません

en: Normal mode option:
ja: 標準モードのオプション：

en: Not accept
ja: いいえ

en: OCR Command:
ja: OCRコマンド：

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
ja: XSaneとスキャナの閾値範囲を等しくするためのオフセット

en: Ok
ja: OK

en: Operation not supported
ja: オペレーションはサポートされていません

en: Operation was cancelled
ja: オペレーションは取り消されました

en: Optical Character Recognition
ja: オプション文字の認識

en: Out of memory
ja: オーバーフロー

en: Outputfile option:
ja: 出力ファイルオプション：

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite warning
ja: 上書きの警告

en: PNG image compression
ja: PNG画像圧縮

en: POP3 authentification
ja: POP3認証

en: POP3 password:
ja: POP3パスワード：

en: POP3 port:
ja: POP3ポート：

en: POP3 server:
ja: POP3サーバ：

en: POP3 user:
ja: POP3ユーザー：

en: Packing image
ja: 画像を圧縮中

en: Password :
ja: パスワード：

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
ja: パスワードファイル（%s）は安全ではありません。許可属性x00を適用してください

en: Password transmission is secure
ja: パスワード透過性は安全です

en: Path to temp directory
ja: 一時ディレクトリへのパス

en: Pick black point
ja: 黒点をピック

en: Pick gray point
ja: 灰点をピック

en: Pick white point
ja: 白点をピック

en: Postscriptfile option:
ja: PostScriptファイルのオプション：

en: Preferences
ja: 設定

en: Preselect scanarea
ja: スキャン領域の先行指定

en: Preset area
ja: プリセット領域

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview cannot handle bit depth
ja: プレビューはビット深度を取得できません

en: Preview gamma blue:
ja: ガンマ青をプレビュー：

en: Preview gamma green:
ja: ガンマ緑をプレビュー：

en: Preview gamma red:
ja: ガンマ赤をプレビュー：

en: Preview gamma:
ja: ガンマをプレビュー：

en: Preview oversampling:
ja: オーバーサンプリングをプレビュー：

en: Preview pipette range
ja: ピペット範囲をプレビュー

en: Printer gamma blue:
ja: プリンタガンマ 青：

en: Printer gamma green:
ja: プリンタガンマ 緑：

en: Printer gamma red:
ja: プリンタガンマ 赤：

en: Printer gamma value:
ja: プリンタガンマ値：

en: Printer selection:
ja: プリンタ選択：

en: Problems?
ja: 何か問題?

en: Project status:
ja: プロジェクトの状態：

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
ja: JPEG圧縮で保存されたJPEGまたはTIFF画像の画質(%)

en: Quit
ja: 終了

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Shift-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
ja: RGBデフォルト値：赤・緑・青への強調値のデフォルト値をセット <Shift-b>：
    ガンマ値 = 1.0
    明度 = 0
    コントラスト = 0

en: Raw image
ja: Rawイメージ

en: Receiver option:
ja: 受信オプション：

en: Receiving %s data
ja: データ %s を受信しています

en: Recent values:
ja: 最近の値：

en: Reduce
ja: 縮小

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
ja: 16ビット画像を8ビットに減色

en: Rename definiton
ja: 定義をリネーム

en: Rename image
ja: 画像をリネーム

en: Rename page
ja: ページをリネーム

en: Reply to:
ja: 返信先：

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
ja: カラー画像の解像度はPostScriptで印刷・保存されます

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
ja: グレースケール画像の解像度はPostScriptで印刷・保存されます

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
ja: ラインアート画像の解像度はPostScriptで印刷・保存されます

en: Restore enhancement values from preferences <Shift-r>
ja: 設定した強調値を復元 <Shift-r>

en: Rossmann negative HR 100
ja: Rossmann HR 100

en: Rotate image 180 degree
ja: 画像を180°回転

en: Rotate image 270 degree
ja: 画像を270°回転

en: Rotate image 90 degree
ja: 画像を90°回転

en: Rotate postscript
ja: PostScriptを回転

en: Rotate preview and scan
ja: プレビューを回転してスキャン

en: Rotating image
ja: 画像を回転中

en: SMTP port:
ja: SMTPポート：

en: SMTP server:
ja: SMTPサーバ：

en: Sane major version number mismatch!
ja: Saneのメジャーバージョンの不整合です!

en: Sane version:
ja: Saneのバージョン：

en: Save
ja: 保存

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
ja: XSane終了時にデバイス依存の設定を既定値としてファイル保存

en: Save device preferences at exit
ja: 終了時にデバイス設定を保存

en: Save device settings
ja: デバイス設定を保存

en: Save image
ja: イメージを保存

en: Saving image
ja: 画像を保存中

en: Scale
ja: 倍率

en: Scale image
ja: 画像の拡大縮小

en: Scaling image
ja: 画像をスケーリング中

en: Scanned pages:
ja: スキャンされたページ：

en: Scanner and backend:
ja: スキャナとバックエンド：

en: Scanner cover is open
ja: スキャナのカバーが開いています

en: Scanner output depth:
ja: スキャナ出力深度：

en: Scanning
ja: スキャンしています

en: Scantips
ja: スキャンに関するTips

en: Select definition to change
ja: 変更する解像度の選択

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
ja: グレースケールのスキャンモードを選択してください。

en: Select output filename for OCR text file
ja: 出力OCRテキストファイル名を選択

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
ja: プリンタの解像度を選択 <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
ja: プレビュースキャン終了後のスキャン領域を選択

en: Select scansource for Automatic Document feeder. If this scansource is selected XSane scans until "out of paper" or error.
ja: ADFのためのスキャンソースを選択してください。このスキャンソースが選択されるとXSaneは用紙切れかエラーになるまでスキャンをします

en: Select source medium type
ja: 素材のメディアタイプ選択

en: Select visible area
ja: 可視領域を選択

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
ja: 垂直高解像度（98lpiに代えて196lpiで）モードでFAX送信

en: Send fax: no receiver defined
ja: FAX送信：受信機が定義されていません

en: Send project
ja: プロジェクトを送る

en: Set brightness
ja: 明度をセット

en: Set brightness for blue component
ja: 青成分への明度をセット

en: Set brightness for green component
ja: 緑成分への明度をセット

en: Set brightness for red component
ja: 赤成分への明度をセット

en: Set contrast
ja: コントラストをセット

en: Set contrast for blue component
ja: 青成分へのコントラストをセット

en: Set contrast for green component
ja: 緑成分へのコントラストをセット

en: Set contrast for red component
ja: 赤成分へのコントラストをセット

en: Set default enhancement values <Shift-d>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
ja: デフォルトの強調値をセット <Shift-d>:：
    ガンマ値 = 1.0
    明度 = 0
    コントラスト = 0

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
ja: プレビュー画像の青成分のガンマ補正値をセット

en: Set gamma correction value for green component of preview image
ja: プレビュー画像の緑成分のガンマ補正値をセット

en: Set gamma correction value for preview image
ja: プレビュー画像のガンマ補正値をセット

en: Set gamma correction value for red component of preview image
ja: プレビュー画像の赤成分のガンマ補正値をセット

en: Set gamma value
ja: ガンマ値をセット

en: Set gamma value for blue component
ja: 青ガンマ値をセット

en: Set gamma value for green component
ja: 緑ガンマ値をセット

en: Set gamma value for red component
ja: 赤ガンマ値をセット

en: Set number of copies
ja: コピー枚数をセット

en: Set scan resolution
ja: スキャナの解像度をセット

en: Set scan resolution for x direction
ja: スキャン時のX成分の解像度をセット

en: Set scan resolution for y direction
ja: スキャン時のY成分の解像度をセット

en: Set threshold
ja: 閾値をセット

en: Set zoomfactor
ja: 拡大率をセット

en: Set zoomfactor for x direction
ja: X成分の拡大率をセット

en: Set zoomfactor for y direction
ja: X成分の拡大率をセット

en: Setup
ja: セットアップ

en: Show advanced options
ja: 詳細オプションを表示

en: Show gamma curve
ja: ガンマ曲線を表示

en: Show histogram
ja: ヒストグラムを表示

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
ja: 青成分のヒストグラムを表示 <Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
ja: 緑成分のヒストグラムを表示 <Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
ja: 輝度／白黒階調のヒストグラムを表示 <Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
ja: 赤成分のヒストグラムを表示 <Alt-r>

en: Show image
ja: 画像を表示

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
ja: 画素数を対数で表示 <Alt-l>

en: Show page
ja: ページを表示

en: Show preview
ja: プレビューを表示

en: Show resolution list
ja: 解像度リストを表示

en: Show standard options
ja: 標準オプションを表示

en: Show tooltips
ja: ツールチップを表示

en: Skip existing filenames
ja: 現在のファイル名をスキップ

en: Slide
ja: スライド

en: Standard negative
ja: 標準のネガ

en: Standard options
ja: 標準オプション

en: Standard options window (lineart)
ja: 標準オプションウィンドウ（ラインアート）

en: Start
ja: スタート

en: Start scan <Ctrl-Enter>
ja: スキャン開始 <Ctrl-Enter>

en: Step
ja: ステップ

en: Store active enhancement values to preferences <Shift-m>
ja: 設定した強調値を保存 <Shift-m>

en: Store medium
ja: 触媒を保存

en: Store medium definition
ja: 触媒の定義を保存

en: Success
ja: 成功

en: TIFF 16 bit image compression
ja: TIFF 16ビット画像圧縮

en: TIFF 8 bit image compression
ja: TIFF 8ビット画像圧縮

en: TIFF lineart image compression
ja: TIFF ラインアート画像圧縮

en: Temporary directory
ja: 一時ディレクトリ

en: The scanner's maximum threshold level in %
ja: スキャナの最大閾値レベル（%）

en: The scanner's minimum threshold level in %
ja: スキャナの最小閾値レベル（%）

en: There are %d unsaved images
ja: %d個の画像が未保存です

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
ja: この機能は、インターフェイスSANE(Scanner Access Now Easy)を通じてスキャナをはじめとする画像取込みデバイスへのアクセスを提供します。

en: Threshold maximum:
ja: 閾値の上限：

en: Threshold minimum:
ja: 閾値の下限：

en: Threshold multiplier:
ja: 閾値の乗数：

en: Threshold offset:
ja: 閾値のオフセット：

en: Threshold option:
ja: 閾値オプション：

en: Transfering image
ja: 画像を変換中

en: Translation:
ja: 翻訳：

en: Type
ja: タイプ

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
ja: 画像フォーマットタイプファイル名に自動でつく適切な拡張子

en: Type:
ja: 型名：

en: Undo last zoom
ja: 前回の拡大を元に戻す

en: Unknown file format for saving
ja: 未知の保存フォーマットです

en: Unsupported %d-bit output format: %s
ja: %dビットでサポートされていない出力フォーマットです： %s

en: Update policy
ja: ポリシーを更新

en: Usage:
ja: 書式：

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
ja: ディスプレイ解像度が8ビットなら、プレビューに固有のカラーマップを使う

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
ja: メインウィンドウに固定サイズを使うか、スクロール・リサイズ可能にする

en: Use full scanarea
ja: スキャン領域すべてを使用

en: Use private colormap
ja: プライベートカラーマップを使う

en: Username :
ja: ユーザー名：

en: Value that is added to filenamecounter after scan
ja: スキャン後に加算されるファイル名カウンタ値

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
ja: プレビュー解像度に掛けられた計算値

en: Vendor:
ja: ベンダ：

en: View
ja: 表示

en: Viewer
ja: ビューワ

en: Viewer (Postscript):
ja: ビューワ(PostScript)：

en: Viewer (png):
ja: ビューワ(PNG)：

en: Viewer: select output filename
ja: ビューワ：出力ファイル名を選択

en: Warn before overwriting an existing file
ja: 現在のファイルに上書きする前の警告

en: Warning
ja: 警告

en: Width
ja: 幅

en: Width of paper for postscript files
ja: PostScriptファイルの用紙幅

en: Width of printable area
ja: 印刷可能領域幅

en: X-Scale factor:
ja: X成分の倍率：

en: XSane doc
ja: XSaneの文書

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ja: XSaneは、Free Software Foundationが公表したGNU一般公有使用許諾
    の「バージョン２」或いはそれ以降の各バージョンの中からいずれか
    を選択し、そのバージョンが定める条項に従って本プログラムを再頒
    布または変更することができます。
    本プログラムは有用とは思いますが、頒布にあたっては、市場性及び
    特定目的適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行な
    いません。

en: XSane main window (grayscale->lineart)
ja: XSane メインウィンドウ（グレースケール→ラインアート）

en: XSane main window (lineart)
ja: XSane メインウィンドウ（ラインアート）

en: XSane major version =
ja: XSaneのメジャーバージョンは

en: XSane mode
ja: XSaneのモード

en: XSane options
ja: XSaneのオプション

en: XSane output formats:
ja: XSane出力フォーマット：

en: Y-Scale factor:
ja: Y成分の倍率：

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
ja: ルート権限でXSaneを使うのは、たいへん危険です!
    
    ルート権限でXSaneを動かしているときの問題についてのバグ報告は、
    一切送らないでください
    「あなたは独りなのです」から！

en: Zoom 20% out
ja: 20%縮小

en: Zoom image
ja: 画像を拡大

en: Zoom into selected area
ja: 選択領域を拡大

en: [OPTION]... [DEVICE]
ja: [オプション]...[デバイス]

en: all
ja: すべて

en: authorization
ja: アクセス権限

en: backend major version =
ja: バックエンドのメジャーバージョンは

en: bad frame format
ja: 不正なフレームフォーマットです

en: batch scan
ja: バッチスキャン

en: by ext
ja: 拡張子ごと

en: centimeters
ja: センチメートル

en: change working directory
ja: 作業ディレクトリを変更

en: compiled with GIMP-
ja: コンパイルされています…GIMP-

en: compiled with GTK-
ja: コンパイルされています…GTK-

en: continuous
ja: 連続的

en: delayed
ja: 遅れて

en: device selection
ja: デバイス選択

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
ja: ピペット機能用の標準色に使われる小片の面積

en: discontinuous
ja: 非連続的

en: enter email address for replied emails
ja: 返信先アドレスを入力してください

en: enter your email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: error
ja: エラー

en: execute
ja: 実行

en: fax project
ja: FAXプロジェクト

en: flatbed scanner
ja: フラットベッドスキャナ

en: frame grabber
ja: フレーム取込み

en: full size
ja: フルサイズ

en: group
ja: グループ

en: handheld scanner
ja: ハンドヘルドスキャナ

en: has been created for device
ja: はデバイスに対して作成されています

en: inactive
ja: 非活性

en: inches
ja: インチ

en: info
ja: 情報

en: insert file into mail
ja: ファイルをメールに挿入

en: insert ps-file into fax
ja: PSファイルをFAXに挿入

en: is not a device-rc-file !!!
ja: はデバイス設定ファイルではありません!!!

en: language_dir
ja: 言語ディレクトリ

en: legal land.
ja: リーガルサイズ 横

en: legal port.
ja: リーガルサイズ 縦

en: letter land.
ja: レターサイズ 横

en: letter port.
ja: レターサイズ 縦

en: load device settings
ja: デバイス設定を読込

en: mail project
ja: メールプロジェクト

en: millimeters
ja: ミリメートル

en: no compression
ja: 圧縮しない

en: no devices available
ja: デバイスがありません

en: none
ja: なし

en: out of memory
ja: オーバーフロー

en: pack bits
ja: パックビット

en: package
ja: パッケージ

en: password for POP3 server
ja: POP3サーバのパスワード

en: port to connect to POP3 server
ja: POP3サーバへの接続ポート

en: port to connect to SMTP server
ja: SMTPサーバへの接続ポート

en: read
ja: 読込み

en: rename fax page
ja: FAXページをリネーム

en: rename mail image
ja: メールイメージをリネーム

en: rename preset area
ja: プリセット領域をリネーム

en: save device settings
ja: デバイス設定を保存

en: scanner
ja: スキャナ

en: scanning for devices
ja: デバイスをスキャンしています

en: select output filename
ja: 出力ファイル名を選択

en: select temporary directory
ja: 一時ディレクトリを選択

en: setup
ja: セットアップ

en: software (XSane)
ja: ソフトウェア（XSane）

en: still camera
ja: スチールカメラ

en: this may cause problems!
ja: これは問題の種になるかも!

en: unable to set resolution
ja: 解像度をセットできません

en: unknown
ja: 未知

en: unknown constraint type
ja: 未知の制約条件です

en: unknown type
ja: 未知のタイプです

en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    Email: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
ja: 日本語への翻訳者：
    君塚知一
    メール: sgtom@pluto.dti.ne.jp

en: user
ja: ユーザー

en: user name for POP3 server
ja: POP3サーバのユーザー名

en: version:
ja: バージョン

en: video camera
ja: ビデオカメラ

en: viewer image is not saved
ja: ビューワの画像が保存されていません

en: virtual device
ja: 仮想デバイス

en: warning: option has no value constraint
ja: 警告：オプションは制約条件の値を持っていません

en: with GIMP support
ja: GIMPサポートあり

en: without GIMP support
ja: GIMPサポートなし

en: write
ja: 書込み

en: you want to use it for device
ja: デバイス用に使いたい
