gnome-media 0.99.8.1 - en to hu translation catalogue (246 entries)

en:  untitled.wav
hu: nevenincs.wav

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
hu: '%s' egy könyvtár.
    Kérlek válassz másik fájlnevet.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
hu: '%s' egy könyvtár.
    Kérlek válassz egy hangfájlt megnyitáshoz.

en: (Scanning)
hu: (Keresés)

en: 3D Effect
hu: 3D Effektek

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
hu: Egy sima hangrögzítő és lejátszó GNOME-hoz
    A macskámnak, Malte-nak.

en: About
hu: Névjegy

en: Action
hu: Esemény

en: Add echo
hu: Visszhangosítás

en: Add echo to the current sample
hu: Jel visszhangosítása

en: Adding echo to sample...
hu: Visszhangosítás...

en: Address
hu: Cím

en: Analog Loopback
hu: Analóg visszacsatolás

en: Artist / Title
hu: Művész / Cím

en: Audioformat:
hu: Hangformátum:

en: Audioformat:
hu: Hangformátum

en: Aux
hu: KI

en: Bass
hu: Basszus

en: Bass
hu: Basszus

en: CDDB Data
hu: CDDB adat

en: CDDB Editor
hu: CDDB szerkesztő

en: CDDB Settings
hu: CDDB beállítások

en: CDDB Status
hu: CDDB státusz

en: CDROM device
hu: CDROM eszköz

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
hu: A hang démon nem elérhető
    Futtasd az 'esd' parancsot

en: Category:
hu: Kategória:

en: Center
hu: Közép

en: Center Input
hu: Középső Kimenet

en: Change font
hu: Betűkészlet cseréje

en: Channels:
hu: Csatornák:

en: Clear
hu: Töröl

en: Click here to change (restart required):
hu: Kattint ide a váltáshoz (ujraindítás szükséges)

en: Close tray
hu: Tálca zárása

en: Connect to the esd server on this host.
hu: Kapcsolódás a gép esd szerveréhez.

en: Connecting [%s]
hu: Csatlakozás [%s]

en: Converting file...
hu: File átalakítás...

en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
hu: Copyright (C)  2000 Andreas Hydén

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
hu: Nem találom '%s'-t.
    Állítsd be a rendes útvonalat a sox-nak a beállításokban az útvonalaknál.
    
    Ha nincs sox-od, nem tudsz majd felvenni és semmilyen effektet csinálni.

en: Could not fork child process
hu: Nem tudom a gyermek folyamatot elkészíteni

en: Couldn't remove file: %s
hu: Nem lehet eltávolítani: %s

en: Create a new sample
hu: Új hangminta

en: Create new sample
hu: Új jel készítése

en: DSP Input
hu: DSP Bemenet

en: DSP Output
hu: DSP Bemenet

en: Delete CDDB Entry?
hu: Töröljem a CDDB bejegyzlést?

en: Digital Loopback
hu: Digitális Visszacsatolás

en: Digital1
hu: Digitál1

en: Digital2
hu: Digitális2

en: Digital3
hu: Digitális3

en: Directories
hu: Könyvtárak

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
hu: A %s konyvtár nem létezik.
    Mindenképpen hasznlni akarod?

en: Disc ID
hu: Lemez azonosító

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
hu: CD információ (%02u:%02u perc)

en: Disc Title
hu: Lemez címke

en: Disconnecting [%s]
hu: Szétkapcsolás [%s]

en: Do nothing
hu: Ne csinalj semmit

en: Don't show this message again.
hu: Ne mutasd ezt az üzenetet még egyszer.

en: ESD Server Host
hu: ESD kiszolgáló

en: Echo
hu: Visszhang

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: Effect
hu: Effekt

en: Effects
hu: Effektek

en: Eject
hu: Kiadás

en: Equalizer
hu: Hangszín

en: Error
hu: Hiba

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
hu: Hiba a CD-rom elérésekor.
    Ellenőrizd, hogy a CD-támogatást belefordítottad a 
    rendszermagba, illetve hogy a jogok megfelelően vannak-e
    beállítva
    
    Hiba: %s

en: Error connecting [%s]
hu: Hiba a csatlakozásnál [%s]

en: Error querying [%s]
hu: Hiba a lekérdezésnél [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
hu: Hiba a $HOME/.cddbslave olvasásakor

en: Error reading [%s]
hu: Hiba az olvasásnál [%s]

en: Error saving sound file
hu: Hiba a hangfile mentésénél

en: Exit
hu: Kilép

en: Exit this program
hu: Kilépés a programból

en: Fader
hu: Elhaló

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
hu: %s a 'mixer parancsban' nem létezik.
    Mindenképpen folytatod?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
hu: %s a 'sox utasításban1 nem létezik.
    Mindenképpen ezt akarod használni?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: A '%s' fájl már létezik.
    Felül akarod írni?

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
hu: A '%s' fájl nem létezik.
    Kérlek válassz egy létező hangfájlt betöltésre.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
hu: %s nem létezik; Alapfile használata.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
hu: %s egy nem támogatott hangfile.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
hu: %s nem hangfile.

en: File not saved. Do you want to save it?
hu: Nincs elmentve. ELmented?

en: Filename of the CD device
hu: A CD meghajtóra mutató file

en: Forever
hu: Állandó

en: GEOMETRY
hu: GEOMETRIA

en: GMIX - The Gnome Mixer
hu: GMIX - Gnome keverőpult

en: GNOME Sound recorder
hu: GNOME Hangrögzítő

en: GNOME Soundrecorder:
hu: GNOME Hangrögzítő:

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
hu: a GTCD a Gnome CD lejátszója, CDDB támogatással Több információ a 'Thanks' fileban olvasható.

en: Get CDDB Now
hu: CDDB most

en: Headphone
hu: Fülhallgató

en: Help
hu: Súgó

en: Hide menu on start
hu: Menü elrejtése indításnál

en: Host is %s
hu: A kiszolgáló %s

en: Inactive. %s
hu: Nem aktív. %s

en: Info
hu: Infó

en: Input Gain
hu: Bemeneti Áteresztés

en: Key
hu: Billentyű

en: Keybindings
hu: Billentyűk

en: Line
hu: Vonal

en: Line
hu: Vonal

en: Line1
hu: Vonal1

en: Line2
hu: Vonal2

en: Line3
hu: Vonal3

en: Local Database
hu: Helyi adatbázis

en: Lock
hu: Rögzít

en: Main window
hu: Főablak

en: Master
hu: Mester

en: Master Digital
hu: Mester DigitIn

en: Master Mono
hu: Mester Mono

en: Mic Gain
hu: Mic  Áteresztés

en: Mute
hu: Némít

en: New
hu: Új

en: No Disc
hu: Nincs Lemez

en: No match found for %s
hu: Nincs találat %s-re

en: Nr of times:
hu: Hányszor:

en: On exit
hu: Kilépéskor

en: On startup
hu: Indításnál

en: Open a vertical version of the meter.
hu: Vertikális verzió

en: Open track editor
hu: Sávszerkesző

en: Open tray
hu: Tálca nyitása

en: Output Gain
hu: Kimeneti Áteresztés

en: PC Speaker
hu: Belső Hangszóró

en: Password
hu: Jelszó

en: Path to mixer:
hu: Mixer elérési útja

en: Path to sox:
hu: Sox elérési útja

en: Paths
hu: Elérési utak

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone Output
hu: PhoneOut

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play CD on startup
hu: CD játszása indításkor

en: Play current sample
hu: Minta lejátszása

en: Play-repeating
hu: Folyamatos lejatszás

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

en: Playing
hu: Lejátszás

en: Playing...
hu: Lejátszás...

en: Playlist
hu: Számlista

en: Popup save dialog when recording is finished
hu: Mentés felkínálása, ha véget ért a felvétel

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
hu: Figyelmeztessen, ha a felvétel mérete (MB-ban) nagyobb, mint:

en: Preferences
hu: Tulajdonságok

en: Preferences...
hu: Tulajdonságok...

en: Program files
hu: Program fájlok

en: Querying server [%s]
hu: Kiszolgáló lekérdezése [%s]

en: Quit
hu: Kilépés

en: Radio
hu: Rádió

en: Reading reply [%s]
hu: Válasz olvasása [%s]

en: Ready for command: %s
hu: Kész a parancsra: %s

en: Rec
hu: Felv

en: Rec.
hu: Felv.

en: Record
hu: Felvétel

en: Recording
hu: Felvétel

en: Recording timeout:
hu: Felvétel időtartama

en: Recording...
hu: Felvétel...

en: Refresh List
hu: Listát frissít

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Restore saved mixer levels on startup
hu: Állítsa vissza a mentett értékeket indításnál

en: Run GNOME mixer
hu: GNOMR mixer futtatása

en: Run mixer...
hu: Mixer futtatása...

en: SOCKS Server
hu: SOCKS kiszolgáló

en: Sample rate:
hu: Minta ráta

en: Sample rate:
hu: Minta ráta

en: Save sound file
hu: Hangfile mentése

en: Saving...
hu: Mentés...

en: Select a sound file
hu: Válassz egy hangfilet

en: Server Settings
hu: Kiszolgáló beállításai

en: Show handles (restart required)
hu: Fülek mutatása (újraindítás szükséges)

en: Show sound information
hu: Hang információ mutatása

en: Show soundinfo
hu: Hanginfó mutatása

en: Show time
hu: Idő mutatása

en: Show tooltips
hu: Tippek megjelenítése

en: Size
hu: Méret

en: Skip backwards
hu: Visszalép

en: Skip forwards
hu: Következő

en: Sound
hu: Hang

en: Sound options
hu: Hang beállítások

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
hu: Az eszköz(hang) foglalt! Ellenőrizd, hogy 
    nem használja-e egy másik program!

en: Specify a file to be opened
hu: Megnyitandó file

en: Specify a file to start playing
hu: Lejatszandó file

en: Specify a file to start recording
hu: File a felvételhez

en: Specify the X position of the meter.
hu: X pozíció meghatározása

en: Specify the Y position of the meter.
hu: Y pozíció meghatározása

en: Specify the geometry of the main window
hu: Főablak elrendezése

en: Start playing
hu: Lejátszás megkezdése

en: Start recording
hu: Felvétel megkezdése

en: Stop
hu: Állj

en: Stop playing
hu: Lejátszás megszakítása

en: Stop playing/recording
hu: Lejátszás/felvétel megszakítása

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
hu: Felvétel vége ha a minta mérete nagyobb, mint:

en: Stop recording on timeout
hu: Felvétel vége időtúllépésnél

en: Submit
hu: Elküld

en: Submit Information
hu: Információ küldése

en: Submit information about
    '%s'
hu: Információ feladása
    '%s'-el kapcsolatban

en: Surround
hu: Térhatás

en: Surround Input
hu: Térhangszóró Kimenet

en: TCD - The Gnome CD Player
hu: TCD - Gnome CD lejátszó

en: Temp dir:
hu: Ideiglenes könyvtár:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
hu: Az ideiglenes könyvtár: %s egy fileMindenképpen folytatod?

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
hu: A jelenlegi minta mérete több, mint %i MB!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
hu: Ez egy keverőpult az OSS hangeszközökhöz.

en: Time
hu: Idő

en: Timeout: %s
hu: Időkorlát: %s

en: Title
hu: Cím

en: Track %d
hu: %d. sáv

en: Track Editor
hu: Sávszerkesztő

en: Track Editor...
hu: Sáv szerkesztő...

en: Track Information
hu: Sáv információ

en: Track/title color
hu: Sáv/cím színe

en: Track/title font
hu: Sáv/cím betűtípus

en: Treble
hu: Magas

en: Trk
hu: Sáv

en: Undo all changes
hu: Mindent visszavon

en: Undo all changes made on the current sample
hu: Mindent művelet visszavonása a mostani mintán

en: Undoing all changes...
hu: Az összes változás visszavonása...

en: Unknown / Unknown
hu: Ismeretlen / Ismeretlen

en: Use HTTP
hu: HTTP használat

en: Use SOCKS
hu: SOCKS használata

en: Use alternate method to play CD
hu: CD lejátszása máshogyan

en: Use mixer icons
hu: Mixer ikonok használata

en: Use mixer labels
hu: Mixer cimkék használata

en: Use proxy authentication
hu: Proxy azonosítás

en: Use squared law volume control
hu: Négyszöges hangerőszabályozás

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Video
hu: Videó

en: Volume
hu: Kötet

en: Volume Meter
hu: Hangerő kijelző

en: Waiting for reply [%s]
hu: Várakozás válaszra [%s]

en: Woofer
hu: Mélynyomó

en: Woofer Input
hu: Mélynyomó kimenet

en: X-Position
hu: X pozíció

en: Y-Position
hu: Y Pozíció

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
hu: Nincs meg a megfelelő jogosultságod (írás és olvasás) a %s temp könyvtárhoz.
    Használni akarod mindenképp?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
hu: Nem írtál be mixer utasítást, így nem tudod futtatni a mixert.
    Mindenképpen folytatod?

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
hu: Nem írtál be sox utasítást; nem lehet felvenni.
    Mindenképpen folytatod?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
hu: Nem adtad meg az ideiglenes könyvár elérési útját, így .
    nem tudsz felvenni.Mindenképpen folytatod?

en: _New
hu: _Új

en: don't restore mixer-settings from configuration
hu: ne állítsa vissza a beállított mixer-értékeket

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
hu: ne mentse a módosított mixer-értékeket a beállításokba

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
hu: a mixer beállítja az elmentett értékeket, majd kilép

en: minutes
hu: Perc:

en: mono/stereo
hu: mono/sztereo

en: normal
hu: Sima

en: random
hu: Véletlenszerű

en: restore mixer-settings from configuration
hu: állítsa vissza a beállított mixer-értékeket

en: stereo
hu: sztereo
