gnome-games 1.4.0 - en to fi translation catalogue (783 entries)

en: 
    Game Over.
fi: 
    Peli loppui.

en:              The Rules:
    
    xBill has been painstakingly designed and
    researched in order to make it as easy to use
    for the whole family as it is for little Sally.
    Years - nay - days of beta testing and 
    consulting with the cheapest of human interface
    designers have resulted in a game that is easy
    to use, yet nothing at all like a Macintosh.
    
    I.   Whack the Bills (click)
    II.  Restart the computer (click)
    III. Pick up stolen OSes & return(drag)
         them to their respective computers
    IV.  Drag the bucket to extinguish sparks
    V.   Scoring is based on total uptime,
         with bonuses for killing Bills.
    
    As for the rest, you can probably figure
    it out.  We did, so it can't be too hard.
fi:              Säännöt:
    
    xBill on vaivoja säästämättä suunniteltu ja
    tutkittu jotta sen käyttö on yhtä helppoa koko
    perheelle kuten se on pikku Säteelle. Vuosien
    - khröhöm - päivien beetatestaus ja halvimpien
    käyttöliittymäasiantuntijoiden konsultointi
    on johtanut peliin jota on helppo käyttää,
    ei kuitenkaan mitään sellaista kuin Macintosh.
    
    I.   Mätä Billejä (klikkaa)
    II.  Käynnistä tietokone (klikkaa)
    III. Ota varastettu käyttöjärjestelmä ja
         palauta (vedä) ne haluamiisi tietoko-
         neisiin.
    IV.  Vedä roskakori tyhjentääksesi  
    V.   Pisteytys perustuu järjestelmän ylhäällä-
         oloaikaan, bonuksia Billin tappamisesta.
    
    Loput pystytkin itse päättelemään. Mekin
    tajusimme, joten se ei voi olla hirveän
    vaikeaa.

en:              The Story:
    
    Yet again, the fate of the world rests
    in your hands!  An evil computer hacker,
    known only by his handle 'Bill', has
    created the ultimate computer virus.  A
    virus so powerful that it has the power
    to transmute an ordinary computer into
    a toaster oven.  (oooh!) 'Bill' has
    cloned himself into a billion-jillion
    micro-Bills.  Their sole purpose is to
    deliver the nefarious virus, which has
    been cleverly diguised as a popular
    operating system.
    
    As System Administrator/Exterminator,
    your job is to keep Bill from succeeding
    at his task.
fi:              Tarina:
    
    Jälleen kerran, maailman kohtalo lepää
    hartioillasi! Paha tietokonehäkkeri,
    tunnettu ainoastaan nimestään 'Bill',
    on luonut ylimaallisen tietokoneviruksen.
    Virus on niin tehokas että sillä on kyky
    muuntaa tavallinen tietokone leivänpaahti-
    meksi. (Voi!) 'Bill' on kloonannut itsensä
    biljooniksi-ziljooniksi mikro-Billeiksi.
    Heidän ainoa tehtävänsä on levittää
    hirvittävää virusta, mikä on terävästi
    naamioitu suosituksi käyttöjärjestelmäksi.
    
    Sinun ollessasi järjestelmän ylläpitäjänä
    / -puhdistajana on tehtäväsi estää Billiä
    onnistumasta tehtävässään.

en:  "Game->New game" to begin
fi:  "Peli->Uusi peli" aloittaaksesi

en:  %s wins!
fi:  %s voitti!

en:  Hint: Column %d
fi:  Vihje: Sarake %d

en:  I win!
fi:  Voitin!

en:  It's a draw!
fi:  Tasapeli!

en:  Roll !
fi:  Heitä !

en:  Sorry, full column
fi:  Anteeksi, täysi sarake

en:  Thinking...
fi:  Miettii...

en:  Welcome to Gnect!
fi:  Tervetuloa Gnectiin!

en:  You win!
fi:  Voitit!

en:  Your move...
fi:  Sinun siirto...

en:  and all cards below it
fi:  ja kaikki kortit sen alla

en: "Four In A Row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html
fi: "Neljän suora" GNOME:lle, tietokonepelaaja Giuliano Bertolettin Velena koneen pyörittämänä.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html

en: %s wins the game with %d points
fi: %s voittaa pelin %d pisteellä

en: %s! -- You're up.
fi: %s! -- Sinun vuorosi.

en: %s: no themes available
fi: %s: teemoja ei saatavilla

en: '%s' with safe moves
fi: '%s' turvallisen liikkumisen kanssa

en: '%s' with super-safe moves
fi: '%s' superturvallisen liikkumisen kanssa

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
fi: (C) 1997-1999 Free Software Foundation

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
fi: (C) 1997-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
fi: (C) 1998 Free Software Foundation

en: ... Game paused ...
fi: ... Peli pysäytetty ...

en: 1's [total of 1s]
fi: Ykköset

en: 2's [total of 2s]
fi: Kakkoset

en: 3 of a Kind [total]
fi: Kolme samaa

en: 3's [total of 3s]
fi: Kolmoset

en: 4 of a Kind [total]
fi: Neljä samaa

en: 4's [total of 4s]
fi: Neloset

en: 5's [total of 5s]
fi: Viitoset

en: 6's [total of 6s]
fi: Kuutoset

en: A game.
fi: Peli.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: About
fi: Tietoja

en: After Level %d:     
    Your score: %d
fi: Tason %d jälkeen:     
    Tuloksesi: %d

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
fi: Yritä sijoittaa kortit siten että ne mahtuvat set hetkiseen sijoitteluun parhaiten.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
fi: AisleRiot on sääntöpohjainen pasianssikone, joka mahdollistaa useiden eri pelien pelaamisen.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
fi: Aisleriot ei voi ladata tiedostoa: 
    %s
    
    Tarkista Aisleriotin asennus

en: Allow temporary spots use
fi: Salli väliaikaisten paikkojen käyttö

en: Already used! Where do you want to put that?
fi: Jo käytetty! Mihin haluat laittaa sen?

en: Already used! Where do you want to put that?
fi: Jo käytössä. Mihin haluat laittaa sen?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
fi: Virhe ladattaessa kuvatiedostoa "%s".
    Tarkista, että Gnome-luolat on oikein asennettu.

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation:
fi: Animaatio:

en: Appearance and Behaviour
fi: Ulkonäkö ja käytös

en: Applying this change to Player Selection
    will end the current game
fi: Tämän pelaajavalinnan muutoksen toteutuessa
    loppuu nykyinen peli

en: Ask confirmation when quitting
fi: Varmista lopetettaessa

en: Ask me first
fi: Kysy minulta ensin

en: Auto move to homecell
fi: Siirrä automaattisesti kotipaikkaan

en: Background Pixmap:
fi: Taustakuvio:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Bakers dozen
fi: Leipurien tusina

en: Bakers game
fi: Leipurien peli

en: Base Card:
fi: Peruskortti:

en: Base Card:  10
fi: Peruskortti:  10

en: Base Card:  2
fi: Peruskortti:  2

en: Base Card:  3
fi: Peruskortti:  3

en: Base Card:  4
fi: Peruskortti:  4

en: Base Card:  5
fi: Peruskortti:  5

en: Base Card:  6
fi: Peruskortti:  6

en: Base Card:  7
fi: Peruskortti:  7

en: Base Card:  8
fi: Peruskortti:  8

en: Base Card:  9
fi: Peruskortti:  9

en: Base Card:  Ace
fi: Peruskortti:  Ässä

en: Base Card:  Jack
fi: Peruskortti:  Jätkä

en: Base Card:  King
fi: Peruskortti:  Kuningas

en: Base Card:  Queen
fi: Peruskortti:  Kuningatar

en: Beleaguered castle
fi: Saarrettu linna

en: Between games, too
fi: Myös pelien välissä

en: Biiiig
fi: Iso

en: Bill
fi: Säde

en: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Level: %d Score:%d
fi: Bill:%d/%d  Järjestelmä:%d/%d/%d  Taso: %d Pisteet:%d

en: Black
fi: Musta

en: Block Pixmap:
fi: Palikan kuvio:

en: Block ten
fi: Poista kymppi

en: Blue
fi: Sininen

en: Board size
fi: Kentän koko

en: Boo hoo... I can't play...
fi: Yhyy, en saa pelata...

en: Brown
fi: Ruskea

en: Calculate random die throws (debug)
fi: Laske satunnaisia nopanheittoja (vianmääritystä varten)

en: Can't get at score file.
fi: En voi avata pistetiedostoa.

en: Can't move there!
fi: Ei voi siirtää sinne!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
fi: Korttipelit:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
fi: Kortin tausta:

en: Cards
fi: Kortit

en: Cave:
fi: Luola:

en: Caves
fi: Luolia

en: Chance [total]
fi: Sattuma [yhteensä]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
fi: Huijari! Et pääse listoille.

en: Chessboard
fi: Shakkilauta

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clock
fi: Kello

en: Code: Pista
fi: Koodi: Pista

en: Color:
fi: Väri:

en: Colours
fi: Värit

en: Complete
fi: Täysi

en: Computer Opponents
fi: Tietokonevastustajat

en: Computer playing for %s
fi: Tietokone pelaa %s:aa

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configure Freecell
fi: Vapaakentän asetukset

en: Confirm before quitting game
fi: Varmista ennen kuin peli lopetetaan

en: Congratulations
    
    You Won!!!
fi: Onneksi olkoon
    
    Olet voittanut!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
fi: Onnittelut, voitit robotit!
    Mutta onnistutko siinä uudestaan?

en: Congratulations, you win!
fi: Onnittelut, voitit!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
fi: Onnittelut, voitit!
    Uusi peli?

en: Consider moving something into an empty slot
fi: Harkitse jonkin siirtämistä tyhjään paikkaan

en: Consistency is key
fi: Johdonmukaisuus on avain

en: Continue
fi: Jatka

en: Could not find '%s' pixmap file
fi: Kuvatiedostoa '%s' ei löytynyt

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
fi: Gnome-robotit ei löytänyt kuvatiedostoa '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
fi: Iagno:n kuvatiedostoa '%s' ei löytynyt

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
fi: gataxx:n kuvatiedostoa '%s' ei löytynyt

en: Could not find file %s
fi: En löytänyt tiedostoa %s

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check you Same Gnome instalation
fi: Ei löytänyt teemaa:
    %s
    
    Tarkista Same Gnomen asennus

en: Cover
fi: Peitä

en: Current game will complete with original number of players.
fi: Tämänhetkinen peli pelataan loppuun alkuperäisellä pelaajien määrällä.

en: Custom
fi: Oma

en: Custom size
fi: Oma koko

en: Cyan
fi: Syaani

en: Dark
fi: Musta

en: Dark must pass, Light's move
fi: Mustan täytyy passata, valkoisen siirto

en: Dark player wins!
fi: Musta voitti!

en: Dark's move
fi: Mustan siirto

en: Dark:
fi: Musta:

en: Deal a card
fi: Jaa kortti

en: Deal a card from the deck
fi: Jaa kortti pakasta

en: Deal a new card from the deck
fi: Jaa uusi kortti pakasta

en: Deal a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Deal another card
fi: Jaa vielä yksi kortti

en: Deal another hand
fi: Jaa uudet kortit

en: Deal another round
fi: Jaa vielä yksi kierros

en: Deal more cards
fi: Jaa lisää kortteja

en: Deal the cards
fi: Jaa kortit

en: Dealing game...
fi: Valmistelen peliä...

en: Debugging level (if N is 4, shows the random number seed used)
fi: Viankorjaustaso (jos N on 4, näyttää satunnaisen pelin numeron)

en: Debugging mode
fi: Virheenjäljitystila

en: Delay between rolls
fi: Viive heittojen välillä

en: Delay computer moves
fi: Hidasta tietokoneen siirtoja

en: Density of blocks in a pre-filled row:
fi: Täytetyn rivin vahvuus:

en: Device
fi: Laite

en: Diamond mine
fi: Timanttikaivos

en: Diamonds:
fi: Timantteja:

en: Digital joystick emulation
fi: Digitaalisen joystickin emulaatio

en: Display computer thoughts
fi: Näytä koneen ajatukset

en: Do you really want to end this game?
fi: Haluatko todella lopettaa tämän pelin?

en: Do you really want to quit the game?
fi: Haluatko todella lopettaa pelin?

en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko todella lopettaa?

en: Do you really want to start a new game?
fi: Haluatko todella aloittaa uuden pelin?

en: Doublets
fi: Tuplat

en: Down:
fi: Alas:

en: Draw _grid
fi: Piirrä _ruudukko

en: Drawn
fi: Tasapelit

en: Drop counter
fi: Tyhjennä laskija

en: E
fi: Itä

en: Eagle wing
fi: Kotkan siipi

en: Eight off
fi: Kahdeksan pois

en: Elevator
fi: Hissi

en: Enable _sound
fi: Äänet _päälle

en: Enable or disable sound
fi: Aseta äänet päälle tai pois

en: End the current game?
fi: Lopeta nykyinen peli?

en: Endgame
fi: Loppupeli

en: Enforce Joker Rules
fi: Pakota jokeri-säännöt

en: Error loading theme
fi: Virhe teemaa ladatessa

en: Escalator
fi: Nouseva

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit the program
fi: Lopeta peli

en: Exit this game?
fi: Haluatko lopettaa tämän pelin?

en: Extra Yahtzee Bonus
fi: Ylimääräinen jatsibonus

en: Extra large (920x660)
fi: Erittäin suuri (920x660)

en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

en: Faces: tigert
fi: Kuvat: tigert

en: Fake bonuses
fi: Huijausbonukset

en: Fast moves
fi: Nopeat siirrot

en: Field size
fi: Kentän koko

en: Filename
fi: Tiedosto

en: Fill Screen
fi: Ruutu täynnä

en: Filling game widget...
fi: Täytän peli-ikkunaa...

en: Finger-twitching good
fi: Salamasormi

en: First law
fi: Ensimmäinen laki

en: Fishing wire makes bad dental floss
fi: Kalastussiima on huono hammaslanka

en: Flags:
fi: Liput:

en: Flip final results
fi: Asettele lopputulos siististi

en: Fortress
fi: Linnoitus

en: Fortunes
fi: Sananlaskut

en: Fourteen
fi: Neljätoista

en: Freecell
fi: Vapaakenttä

en: Freecell #%d
fi: Vapaakenttä #%d

en: Freecell Properties
fi: Vapaakentän asetukset

en: Full House [25]
fi: Täyskäsi [25]

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: GNOME sound
fi: GNOME äänet

en: GTali setup
fi: Gnome-jatsin asetukset

en: Game
fi: Peli

en: Game Number:
fi: Pelin numero:

en: Game Over!
fi: Peli loppu!

en: Game Status
fi: Pelitilanne

en: Game Type:
fi: Pelin tyyppi:

en: Game _options...
fi: Pelin _asetukset...

en: Game over!
fi: Peli loppu!

en: Game paused.  Press Continue to continue.
fi: Peli keskeytetty. Paina Jatka jatkaaksesi.

en: Game title
fi: Pelin nimi

en: Game title:
fi: Pelin nimi:

en: Game to play
fi: Pelin nimi

en: Generating
fi: Rakennan

en: Get a hint for your next move
fi: Anna vihje seuraavasta siirrosta

en: Glines couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
fi: Glines ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Glines asennuksesi

en: Gnect Preferences
fi: Gnect-asetukset

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
fi: Gnibbles ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles asennuksesi

en: Gnibbles Preferences
fi: Gnibbles-asetukset

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fi: Gnibbles ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles asennuksesi

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fi: Gnibbles ei voinut ladata tasotiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles asennuksesi

en: Gnobots II
fi: Gnobotit II

en: GnobotsII Preferences
fi: Gnobotit II - asetukset

en: Gnome Mahjongg
fi: Gnome-Mahjongg

en: Gnome Mine Preferences
fi: Gnome-miinojen asetukset

en: Gnome Mines
fi: Gnome-miinat

en: Gnome Robots Game
fi: Gnome-robottipeli
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Gnome Robots II
fi: Gnome-robotit II

en: Gnome Tali
fi: Gnome-jatsi

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
fi: Gnome käännös kerran kuuluisasta Color Lines -pelistä
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Gnome xBill Scores
fi: Gnome xBill pisteet

en: Gnome-Stones
fi: Gnome-luolat

en: Gnome-Stones (c) 1998 Carsten Schaar
fi: Gnome-luolat (C) 1998 Carsten Schaar

en: Gnome-Stones Preferences
fi: Gnome-luolien asetukset

en: Gnometris setup
fi: Gnometris-asetukset

en: Grand Total
fi: Summa

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Graphics:
fi: Grafiikka:

en: Gray
fi: Harmaa

en: Green
fi: Vihreä

en: Grey
fi: Harmaa

en: Gypsy
fi: Mustalainen

en: Have you read the help file?
fi: Oletko lukenut ohjetiedostot?

en: Height of grid
fi: Pelikentän korkeus

en: Help
fi: Ohje

en: Hint
fi: Vinkki

en: Hit Return
fi: Paina Enter

en: Honor pictures:
fi: Kuvakortit:

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: How many computers to play (max of %d) ?
fi: Montako tietokonepelaajaa (maksimi %d)?

en: How many times to you wish to roll?
fi: Montako kertaa haluat heittää?

en: How many wish to play (max of %d)?
fi: Montako pelaajaa (maksimi %d)?

en: Huge (1840x1320)
fi: Valtava (1840x1320)

en: Human
fi: Ihminen

en: Human Players
fi: Ihmispelaajat

en: I could sure use a backrub right about now...
fi: Voisin käyttää selkäraspia juuri nyt...

en: Iagno server to use
fi: Käytettävä Iagno-palvelin

en: If stopping an unfinished game:
fi: Mikäli lopetetaan lopettamaton peli:

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
fi: Jos ikinä eksyt metsään yksinäsi, halaa puuta

en: Increasing Number of Robots per Level
fi: Robottien lisäys tasoa kohden

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
fi: Tyypin 1 robottien lisäys tasoa kohden

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
fi: Tyypin 2 robottien lisäys tasoa koden

en: Initial Number of Robots
fi: Robottien aloitusmäärä

en: Initial Number of Safe Teleports
fi: Turvallisten teleporttien aloitusmäärä

en: Initial Number of Type 1 Robots
fi: Tyypin 1 robottien aloitusmäärä

en: Initial Number of Type 2 Robots
fi: Tyypin 2 robottien aloitusmäärä

en: Initial theme file (excluding path)
fi: Aloitusteema (poislukien polku)

en: Initial window placement (size is ignored)
fi: Ikkunan sijoitus käynnistettäessä (kokoa ei oteta huomioon)

en: Initializing scheme...
fi: Alustan schemeä...

en: Janet
fi: Pentti

en: Joker icon:
fi: Jokeri:

en: Joystick device:
fi: Joystick-laite:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
fi: Vaikka suojatie näyttää ruutuhyppelyruudukolta se ei merkitse sitä että se olisi sellainen

en: Kenneth
fi: Tarja

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard control:
fi: Näppäinohjaus:

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
fi: Turvalliseen teleporttiin vaaditut tapot odottaessa

en: King albert
fi: Kuningas Albert

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
fi: Klotski-klooni
    (Kommentit (englanniksi): Lars.Rydlinge@HIG.SE)
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Labyrinth
fi: Labyrintti

en: Lady jane
fi: Lady Jane

en: Large (736x528)
fi: Suuri (736x528)

en: Large Straight [40]
fi: Suuri suora [40]

en: Left:
fi: Vasemmalle:

en: Level completed. Well done.
fi: Taso ratkaistu, hyvin tehty!

en: Level one
fi: Helppo

en: Level three
fi: Vaikea

en: Level two
fi: Keskitaso

en: Level:
fi: Taso:

en: Level:
fi: Taso:

en: Levels in random order
fi: Sattumanvarainen tasojärjestys

en: Light
fi: Valkoinen

en: Light must pass, Dark's move
fi: Valkoisen täytyy passata, mustan siirto

en: Light player wins!
fi: Valkoinen voitti!

en: Light's move
fi: Valkoisen siirto

en: Light:
fi: Valkoinen:

en: Lines:
fi: Rivejä:

en: Lives:
fi: Elämiä:

en: Loading images...
fi: Lataan kuvia...

en: Look both ways before you cross the street
fi: Katso molempiin suuntiin, ennenkuin ylität tien

en: Lower Total
fi: Alisumma

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
fi: Pääohjelma:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
fi: Tee tästä oletusarvo

en: Make it the default scenario
fi: Aseta oletusskenaarioksi.

en: Maps
fi: Kartat

en: Marked:
fi: Merkitty:

en: Maximum Number of Robots
fi: Robottien maksimimäärä

en: Maximum Number of Safe Teleports
fi: Turvallisten teleporttien maksimimäärä

en: Maximum Number of Type 1 Robots
fi: Tyypin 1 robottien maksimimäärä

en: Maximum Number of Type 2 Robots
fi: Tyypin 2 robottien maksimimäärä

en: Maze
fi: Sokkelo

en: Me
fi: Minä

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: Medium (460x330)
fi: Keskikokoinen (460x330)

en: Mine size:
fi: Miinan koko:

en: Minesweeper clone
fi: Miinaharava-klooni
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Modify the options for this game
fi: Muokkaa tämän pelin asetuksia

en: Module xBill has caused a segmentation fault
    at memory address 097E:F1A0.  Core dumped.
    
        We apologize for the inconvenience.
fi: Moduuli xBill on aiheuttanut muistisuojavirheen
    osoitteessa 097E:F1A0.  Muistivedos tallennettu.
    
        Pahoittelemme häiriötä.

en: Monica
fi: Sami

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
fi: Monitorit eivät anna sinulle D-vitamiinia -- mutta aurinko antaa...

en: Monte carlo
fi: Monte Carlo

en: Move a King on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä kuningas tyhjälle pelipaikalle

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä useampi kortti pöydän tyhjään paikkaan

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
fi: Siirrä kortti varapaikasta pöydän tyhjään paikkaan

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
fi: Siirrä kortteja tai useampi kortti tyhjään paikkaan

en: Move a card to an empty temporary slot
fi: Siirrä kortti tyhjään varapaikkaan

en: Move a card to the Foundation
fi: Siirrä kortteja perustukseen

en: Move card from Waste
fi: Siirrä kortti kasasta

en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move one by one
fi: Siirrä yksi kerrallaan

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Move something into the empty Tableau slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan

en: Move something on to an empty reserve
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan varapaikkaan

en: Move stacks one by one
fi: Siirrä yksi kerrallaan

en: Move the %s %s.
fi: Siirrä %s %s.

en: Move the %s on %s.
fi: Siirrä %s %s:n päälle.

en: Move the %s on the %s.
fi: Siirrä %s %s:n päälle.

en: Move the selected piece down
fi: Liikuta valittua palasta alas

en: Move the selected piece left
fi: Liikuta valittua palasta vasemmalle

en: Move the selected piece right
fi: Liikuta valittua palasta oikealle

en: Move the selected piece up
fi: Liikuta valittua palasta ylös

en: Move waste back to stock
fi: Siirrä kasa takaisin pinoon

en: Move waste on to a reserve slot
fi: Siirrä kasa varapaikkaan

en: Move waste to stock
fi: Siirrä kasa pinoon

en: Moveable Junkheaps
fi: Romukasat siirrettäviä

en: Moves Left:
fi: Siirtoja:

en: Moves:
fi: Siirtoja:

en: My second day
fi: Vähän pelannut

en: N
fi: Pohjoinen

en: NAME
fi: NIMI

en: NE
fi: Koillinen

en: NUMBER
fi: LUKU

en: NW
fi: Luode

en: Neighbor
fi: Naapuri

en: Never blow in a dog's ear
fi: Älä koskaan puhalla koiran korvaan

en: New
fi: Uusi

en: New Game
fi: Uusi peli

en: New Game?
fi: Uusi peli?

en: New _game of...
fi: Uusi peli _säännöillä...

en: New game with _seed...
fi: Uusi peli, _numerolla...

en: New game with seed...
fi: Uusi peli, numerolla...

en: New net_work game
fi: Aloita uusi _verkkopeli

en: Next Balls
fi: Seuraavat pallot

en: Nibbles newbie
fi: Aloittelija

en: No
fi: Ei

en: No good! Where do you want to put that?
fi: Ei kelpaa. Mihin haluat laittaa sen?

en: No hint available
fi: Ei vihjettä saatavilla

en: No more moves
fi: Ei enää siirtoja

en: Non-Velena / Simple
fi: Ei-Velena / Yksinkertainen

en: None
fi: Poissa

en: Not enough lines on the terminal
fi: Päätteessäsi ei ole tarpeeksi rivejä

en: Not too shabby
fi: Ei turhan huono

en: Num Rolls
fi: Heittojen määrä

en: Number of Free Safe Teleports per Level
fi: Tasoa kohti saatavat ilmaiset turvalliset teleportit

en: Number of computer opponents
fi: Konevastustajien määrä

en: Number of human opponents
fi: Ihmispelaajien määrä

en: Number of mines
fi: Miinojen lukumäärä

en: Number of mines:
fi: Miinojen määrä:

en: Number of opponents:
fi: Vastustajien lukumäärä:

en: Number of players:
fi: Pelaajien määrä:

en: Number of players:
fi: Pelaajien määrä:

en: Number of pre-filled rows:
fi: Täytettyjen rivien määrä:

en: Odessa is a better game.  Really.
fi: Odessa on parempi peli. Todella.

en: Optional Rules
fi: Valinnaiset säännöt

en: Options
fi: Valinnat

en: Orange
fi: Oranssi

en: Orest Zborowski - Curses Version (C) 1992
fi: Orest Zborowski - pääteversio (C) 1992

en: Original idea from KDE's same game program.
fi: Alkuperäinen ajatus KDE:n samanlaisesta pelistä.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Partial
fi: Osittainen

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause Game
fi: Keskeytä peli

en: Peek
fi: Tirkistys

en: Pink
fi: Pinkki

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
fi: Siirrä kortit pelipöydälle muodostaaksesi pokerikäsiä

en: Place something on empty slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan

en: Place something on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan

en: Play on a 2x2 board
fi: Pelaa 2x2-laudalla

en: Play on a 3x3 board
fi: Pelaa 3x3-laudalla

en: Play on a 4x4 board
fi: Pelaa 4x4-laudalla

en: Play on a 5x5 board
fi: Pelaa 5x5-laudalla

en: Play on a 6x6 board
fi: Pelaa 6x6-laudalla

en: Player 1
fi: Pelaaja 1

en: Player 1 : %s
fi: Pelaaja 1 : %s

en: Player 2
fi: Pelaaja 2

en: Player 2 : %s
fi: Pelaaja 2 : %s

en: Player Names
fi: Pelaajien nimet

en: Player Selection
fi: Pelaajan valinta

en: Players
fi: Pelaajat

en: Playing %dx%d board
fi: Pelataan %dx%d-laudalla

en: Playing level %s
fi: Aloitustaso %s

en: Please fill in empty pile first.
fi: Täytä tyhjä pino ensin.

en: Poker
fi: Pokeri

en: Ported to GNOME by James Henstridge <james@daa.com.au>
fi: GNOME:lle käänsi James Henstridge <james@daa.com.au>

en: Predefined Set 1
fi: Kirjainsuunnat

en: Predefined Set 2
fi: Numeronäppäimistö

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prefs
fi: Asetukset

en: Preview next block
fi: Seuraavan palikan esikatselu

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Props
fi: Asetukset

en: Purple
fi: Violetti

en: Puzzle solved!
fi: Peli ratkaistu!

en: Puzzle solved! Well done!
fi: Peli ratkaistu, hyvin tehty!

en: Quick Moves
fi: Nopeat siirrot

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
fi: Pikasiirrot (puolita tietokoneen laskenta-aika)

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit Aisleriot
fi: Lopeta Aisleriot

en: Quit Freecell
fi: Lopeta Vapaakenttä

en: Quit Game?
fi: Lopeta peli?

en: Random Teleport:
fi: Sattumanvarainen teleporttaus:

en: Random block colors
fi: Sattumanvarainen palikan väri

en: Random number seed
fi: Satunnainen peli

en: Rank font:
fi: Arvon kirjasin:

en: Really exit Gnome Mahjongg ?
fi: Haluatko todella lopettaa Gnome-Mahjonggin ?

en: Really restart this game ?
fi: Haluatko todella aloittaa pelin alusta ?

en: Really start a new game ?
fi: Aloita uusi peli

en: Red
fi: Punainen

en: Redeals left:
fi: Jakoja jäljellä:

en: Redo
fi: Uudestaan

en: Redo the last move
fi: Tee peruttu siirto uudestaan

en: Reimplement the popular solitaire card game.
fi: Uusi toteutus suositusta pasianssista.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Relative movement
fi: Suhteellinen liike

en: Remaining:
fi: Jäljellä:

en: Remove the
fi: Poista

en: Reserve left:
fi: Varalla:

en: Reshuffle cards
fi: Sekoita kortit

en: Restart
fi: Alkuun

en: Restoring preferences...
fi: Palautan asetuksia...

en: Results
fi: Tulokset

en: Return cards to Stock
fi: Palauta kortit pinoon

en: Right:
fi: Oikealle:

en: Robot Score
fi: Robotista saatava pistemäärä

en: Robot Score When Splatted
fi: Robotin pistemäärä jyrätessä

en: Robot Score When Waiting
fi: Robotin pistemäärä odottaessa

en: Rolling for %s
fi: %s heittää

en: Rotate counterclockwise
fi: Pyöritä vastapäivään

en: Royal east
fi: Kuninkaallinen itä

en: Rules
fi: Säännöt

en: S
fi: Etelä

en: SE
fi: Kaakko

en: SEED
fi: PELI

en: SIZE
fi: KOKO

en: SW
fi: Lounas

en: Safe Moves
fi: Turvalliset liikkeet

en: Safe Teleports:
fi: Turvallisia teleporttauksia:

en: Same Gnome can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same Gnome installation
fi: Same Gnome ei voinut ladata kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Same Gnome asennuksesi

en: Scanning private game directory...
fi: Käyn läpi yksityistä pelihakemistoa...

en: Scanning private object directory...
fi: Käyn läpi yksityistä esinehakemistoa...

en: Scanning public game directory...
fi: Käyn läpi julkista pelihakemistoa...

en: Scanning public object directory...
fi: Käyn läpi julkista esinehakemistoa...

en: Scenario
fi: Skenaario

en: Score
fi: Pisteet

en: Score Required To Get A Safe Teleport
fi: Turvalliseen teleporttiin vaaditut pisteet

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Score: HoraPe
fi: Pisteet: HoraPe

en: Scores
fi: Pisteet

en: Scorpion
fi: Skorpioni

en: Seconds left: %d
fi: Sekunteja jäljellä: %d

en: Seed
fi: Pelinumero

en: Seed value:
fi: Pelinumero:

en: Select
fi: Valitse

en: Select Background Tiles:
fi: Valitse laatan tausta:

en: Select Game
fi: Valitse peli

en: Select Map:
fi: Valitse kartta:

en: Select Tile Background:
fi: Valitse laatat:

en: Select Tiles:
fi: Valitse laatat:

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
fi: Valitse kortti varapaikasta ensimmäiseen perustuspinoon

en: Select a new game
fi: Valitse uudet pelisäännöt

en: Select a new game variation
fi: Valitse uudet pelisäännöt

en: Select background:
fi: Valitse tausta:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
fi: Valitse uudelleen heitettävät nopat, paina 'Heitä!', tai valitse kategoria.

en: Select scenario:
fi: Valitse skenaario:

en: Select theme:
fi: Valitse teema:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
fi: Lähetä kommentit ja virheraportit (englanniksi) osoitteisiin:
            pancho@nuclecu.unam.mx tai
            mmeeks@gnu.org
    
    Laatat ovat GNU GPL:n alaisuudessa.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
fi: Lähetä kommentit ja vikailmoitukset (englanniksi): ipeters@acm.org
    Laatat ovat GPL:n alaisia.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
fi: Lähetä kommentit ja vikailmoitukset (englanniksi): sjm@acm.org, itp@gnu.org
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Serious internal error
fi: Vakava sisäinen virhe

en: Set game configuration
fi: Aseta pelin asetukset

en: Set game scenario
fi: Aseta peliskenaario

en: Set starting level (1-10)
fi: Aloitustaso (1-10)

en: Show _Tool Bar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Show _tool bar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Show grid
fi: Näytä ruudukko

en: Show high scores and exit
fi: Näytä tuloslista ja poistu

en: Show or hide the grid
fi: Näytä tai piilota ruudukko

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piiloita työkalupalkki

en: Show thoughts during turn
fi: Näytä ajatukset vuoron aikana

en: Shu_ffle tiles
fi: _Sekoita laatat

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Shuffle tiles
fi: Sekoita laatat

en: Sir tommy
fi: Herra tommy

en: Size of board (2-6)
fi: Laudan koko (2-6)

en: Size of mines
fi: Miinojen koko

en: Small (368x264)
fi: Pieni (368x264)

en: Small Straight [30]
fi: Pieni suora [30]

en: Sol_ve
fi: _Ratkaise

en: Solve the game
fi: Ratkaise peli

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
fi: Anteeksi, en löydä
    pelattavia asetuksia.

en: Sorry, there are no more valid moves.
fi: Kelvollisia siirtoja ei ole jäljellä.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
fi: Anteeksi, tätä toimintoa ei ole (vielä) toteutettu.

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound type:
fi: Äänen tyyppi:

en: Sounds
fi: Äänet

en: Speaker beep
fi: Kaiuttimen piippaus

en: Speed
fi: Nopeus

en: Spider
fi: Hämähäkki

en: Splats
fi: Jyräys

en: Stagger flips
fi: Nykivät käännöt

en: Standard Robots Keys
fi: Vakio Robotit-ohjaus

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Start a new game giving a seed number...
fi: Aloita uusi peli pelinumerolla...

en: Start a new game of a different variation
fi: Aloita uusi peli uusilla säännöillä

en: Start a new game with a different seed
fi: Aloita uusi peli eri pelinumerolla

en: Start at a different level
fi: Aloita uusi peli eri tasolla

en: Start cave:
fi: Aloitusluola:

en: Start this game over
fi: Aloita peli alusta

en: Starting Level:
fi: Aloitustaso:

en: Starting level:
fi: Aloitustaso:

en: Stock left:
fi: Pinoa jäljellä:

en: Stock left:  0
fi: Pinoa jäljellä: 0

en: Story
fi: Tarina

en: Story of xBill
fi: xBillin tarina

en: Straight up
fi: Suora ylöspäin

en: Streaks
fi: Putket

en: Streets and alleys
fi: Kadut ja kujat

en: Suggest a move
fi: Ehdota siirtoa

en: Suit font (large):
fi: Maan kirjasin (suuret):

en: Suit font (medium):
fi: Maan kirjasin (keskikoko):

en: Suit font (small):
fi: Maan kirjasin (pienet):

en: Super Safe Moves
fi: Superturvalliset liikkeet

en: Surprise me
fi: Yllätä minut

en: Switch level:
fi: Vaadittu taso:

en: Take turns
fi: Ota vuoroja

en: Tali top scores
fi: Jatsin suurimmat pistemäärät

en: Teleport:
fi: Teleporttaus:

en: Template
fi: Lomake

en: Ten across
fi: Kymppi ristiin

en: Testing
fi: Testaus

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
fi: Tetravex-klooni
    (Kommentit (englanniksi): Lars.Rydlinge@HIG.SE)
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: That move is invalid.
fi: Siirtosi on väärä.

en: The Same Gnome
fi: Same Gnome

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
fi: Luolassa oli tuntematon esine.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
fi: Liian suuri luola.

en: The game is over.
    No hints are available
fi: Peli on lopussa.
    Vinkkejä ei enää ole.

en: The game was a draw.
fi: Tasapeli.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme selection:
fi: Teeman valinta:

en: There are no safe locations to teleport to!!
fi: Ei paikkoja, joihin teleportata turvallisesti!

en: There are no teleport locations left!!
fi: Ei paikkoja, joihin teleportata!

en: Thieves
fi: Varkaat

en: Thirteen
fi: Kolmetoista

en: This can be set up using the GNOME Control Center
fi: Tämä voidaan asettaa GNOMEn hallintakeskuksesta

en: This game does not have hint support yet.
fi: Tähän peliin ei vielä ole vinkkitukea.

en: This game is unable to provide a hint.
fi: Peli ei kykene antamaan vinkkiä.

en: This session: %d%%
fi: Tämä kierros: %d%%

en: Three card deals
fi: Kolmen kortin jako

en: Thumb and pouch
fi: Peukalo ja kukkaro

en: Tile Background
fi: Laatan tausta

en: Tile Background:
fi: Laattojen tausta:

en: Tile set:
fi: Laatat:

en: Tiles
fi: Laatat

en: Tiles Left:
fi: Laattoja:

en: Tiles don't match!
fi: Laatat eivät täsmää!

en: Time:
fi: Aika:

en: Time:
fi: Aika:

en: Tiny
fi: Pieni

en: Tiny (184x132)
fi: Pikkuruinen (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
fi: Määrittää, näytetäänkö työkalupalkkia

en: Total
fi: Summa

en: Total: %d%%
fi: Loppusumma: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
fi: Kiristyssiteen käyttöä ei suositella paitsi äärimmäisessä hädässä

en: Try a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Try moving card piles around
fi: Yritä siirtää korttipinoja ympäriinsä

en: Try moving cards down from the foundation
fi: Yritä siirtää kortteja alas perustuksesta

en: Try rearranging the cards
fi: Yritä järjestää kortit toisin

en: Type 1 Robot Score
fi: Tyypin 1 robotista saatava pistemäärä

en: Type 1 Robot Score When Splatted
fi: Tyypin 1 robotin pistemäärä jyrätessä

en: Type 1 Robot Score When Waiting
fi: Tyypin 1 robotin pistemäärä odottaessa

en: Type 2 Robot Score
fi: Tyypin 2 robotista saatava pistemäärä

en: Type 2 Robot Score When Splatted
fi: Tyypin 2 robotin pistemäärä jyrätessä

en: Type 2 Robot Score When Waiting
fi: Tyypin 2 robotin pistemäärä odottaessa

en: Undo
fi: Peru

en: Undo the last move
fi: Peru edellinen siirto

en: Unknown color
fi: Tuntematon väri

en: Unknown suit
fi: Tuntematon maa

en: Unknown value
fi: Tuntematon arvo

en: Up:
fi: Ylös:

en: Upper total
fi: Alisumma

en: Value
fi: Arvo

en: Variation on game rules
fi: Muunnelma pelin säännöistä

en: Velena / Medium
fi: Velena / Keskitaso

en: Velena / Strong
fi: Velena / Vahva

en: Velena / Weak
fi: Velena / Heikko

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: View the scores
fi: Näytä pisteet

en: Violet
fi: Violetti

en: W
fi: Länsi

en: Wait:
fi: Odotus:

en: Warn on invalid moves
fi: Varoita vääristä siirroista

en: Warn when tiles don't match
fi: Varoita kun laatat eivät täsmää

en: Warnings
fi: Varoituksia

en: Warp To Level
fi: Hyppää tasolle

en: Warp to level...
fi: Hyppää tasoon...

en: Warp to level?
fi: Hyppää tasolle?

en: Welcome to Glines!
fi: Tervetuloa Glinesiin!

en: Welcome to Gnome Klotski
fi: Tervetuloa Gnome Klotskiin

en: Welcome to Gnome Mahjongg!
fi: Tervetuloa Gnome-Mahjonggiin!

en: Welcome to Iagno!
fi: Tervetuloa Iagnoon!

en: Welcome to Same Gnome!
fi: Tervetuloa Same Gnomeen!

en: Welcome to gataxx!
fi: Tervetuloa gataxxiin!

en: Welcome to the game of Tali
fi: Tervetuloa Gnome-jatsiin

en: Well, why did you run this anyways???
fi: Höh, miksi ylipäänsä käynnistit tämän?

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
fi: Mitkä nopat haluat heittää uudestaan (Enter = ei mitään)?

en: What is the name of player #%d ?
fi: Anna pelaajan %d nimi:

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
fi: Kun nitojaa ei ole saatavilla, niitti ja viivotin saa kelvata

en: Where do you want to put that?
fi: Mihin haluat laittaa sen?

en: White
fi: Valkoinen

en: Who starts?
fi: Kuka aloittaa?

en: Width of grid
fi: Pelikentän leveys

en: Wilber
fi: Satu

en: Worm %d
fi: Mato %d

en: Worm %d:
fi: Mato %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
fi: Omistettu vaimolleni, Matyldalle
    Lähetä kommentit ja virheraportit (englanniksi): janusz.gorycki@intel.com

en: Yahtzee [50]
fi: Jatsi [50]

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes please!
fi: Kyllä kiitos!

en: You
fi: Sinä

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
fi: Et voi muuttaa pelin tyyppiä pelatessasi

en: You are searching for a %s.
fi: Olet etsimässä korttia %s.

en: You earned a high score.
    Enter your name:
fi: Ansaitsin parhaan tuloksen.
    Anna nimesi:

en: You gained an extra life!
fi: Sait uuden elämän!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
fi: Saat ainoastaan kolme heittoa! Valitse pistelaatikko.

en: Zebra
fi: Seepra

en: _Advanced
fi: _Vaikea

en: _Down
fi: _Alas

en: _Left
fi: _Vasemmalle

en: _Medium
fi: _Keskitaso

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Novice
fi: _Aloittelija

en: _Right
fi: _Oikealle

en: _Select...
fi: Vali_tse peli...

en: _Sound
fi: _Ääni

en: _Up
fi: _Ylös

en: ace
fi: ässä

en: ace of clubs
fi: risti ässä

en: ace of diamonds
fi: ruutu ässä

en: ace of hearts
fi: hertta ässä

en: ace of spades
fi: pata ässä

en: aces
fi: ässiä

en: an empty Foundation
fi: tyhjä perustus

en: an empty Foundation pile
fi: tyhjä perustuspino

en: an empty Tableau
fi: tyhjä pelipino

en: an empty Tableau pile
fi: tyhjä pelipino

en: an empty Tableau slot
fi: Tyhjä pelipaikka

en: an empty bottom slot
fi: tyhjä alapaikka

en: an empty corner slot
fi: tyhjä kulmapaikka

en: an empty foundation
fi: tyhjä perustus

en: an empty foundation pile
fi: tyhjä perustuspino

en: an empty left slot
fi: tyhjä vasen paikka

en: an empty right slot
fi: tyhjä oikea paikka

en: an empty slot
fi: tyhjä paikka

en: an empty slot on tableau
fi: tyhjä kuvaelman paikka

en: an empty tableau pile
fi: tyhjä pelipino

en: an empty tableau slot
fi: Tyhjä pelipaikka

en: an empty top slot
fi: tyhjä yläpaikka

en: appropriate Foundation pile
fi: soveltuva perustuspino

en: black joker
fi: musta jokeri

en: classic robots
fi: Klassiset Robotit

en: clubs
fi: risti

en: cows
fi: Lehmät

en: current: %d losses
fi: nyt: %d häviötä

en: current: %d wins
fi: nyt: %d voittoa

en: dealing face-down to
fi: jaetaan kortit alaspäin

en: dealing face-up to
fi: jaetaan kortit ylöspäin

en: diamonds
fi: ruutu

en: disabled
fi: Pois käytöstä

en: eggs
fi: Munat

en: eight
fi: kasi

en: eight of clubs
fi: risti kasi

en: eight of diamonds
fi: Ruutu kasi

en: eight of hearts
fi: Hertta kasi

en: eight of spades
fi: pata kasi

en: empty foundation
fi: tyhjä perustus

en: empty slot on foundation
fi: tyhjä paikka perustuksessa

en: empty slot(s)
fi: tyhjä paikka

en: empty space on tableau
fi: tyhjä tila kuvaelmassa

en: fields
fi: kenttiä

en: five
fi: vitonen

en: five of clubs
fi: risti vitonen

en: five of diamonds
fi: ruutu vitonen

en: five of hearts
fi: hertta vitonen

en: five of spades
fi: pata vitonen

en: four
fi: nelonen

en: four of clubs
fi: risti nelonen

en: four of diamonds
fi: ruutu nelonen

en: four of hearts
fi: hertta nelonen

en: four of spades
fi: pata nelonen

en: freecells
fi: Vapaakenttä

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
fi: gataxx on Gnome käännös vanhasta ataxx pelistä. Se on jatkokehitetty Ian
    Petersin iagno-koodista.
      Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: gnomes
fi: Tontut

en: hearts
fi: hertta

en: homecells
fi: kotisolut

en: itself
fi: itse

en: jack
fi: jätkä

en: jack of clubs
fi: risti jätkä

en: jack of diamonds
fi: ruutu jätkä

en: jack of hearts
fi: hertta jätkä

en: jack of spades
fi: pata jätkä

en: jacks
fi: jätkät

en: king
fi: kuningas

en: king of clubs
fi: risti kuningas

en: king of diamonds
fi: ruutu kuningas

en: king of hearts
fi: hertta kuningas

en: king of spades
fi: pata kuningas

en: kings
fi: kuninkaat

en: mice
fi: Hiiret

en: nightmare
fi: painajainen

en: nine
fi: yhdeksän

en: nine of clubs
fi: risti ysi

en: nine of diamonds
fi: ruutu ysi

en: nine of hearts
fi: hertta ysi

en: nine of spades
fi: pata ysi

en: obsolete function - delay turned off by default)
fi: vanha funktio - tauko asetettu oletusarvoisesti pois

en: off the board
fi: laudalta

en: on to the empty tableau slot
fi: tyhjälle pelipaikalle

en: queen
fi: kuningatar

en: queen of clubs
fi: risti kuningatar

en: queen of diamonds
fi: ruutu kuningatar

en: queen of hearts
fi: hertta kuningatar

en: queen of spades
fi: pata kuningatar

en: queens
fi: kuningattaret

en: red joker
fi: punainen jokeri

en: robots
fi: Robotit

en: robots with safe teleport
fi: Robotit turvallisella teleportilla

en: robots2
fi: Robotit II

en: robots2 easy
fi: Robotit II - helppo

en: seven
fi: seiska

en: seven of clubs
fi: risti seiska

en: seven of diamonds
fi: ruutu seiska

en: seven of hearts
fi: hertta seiska

en: seven of spades
fi: pata seiska

en: six
fi: kuutonen

en: six of clubs
fi: risti kuutonen

en: six of diamonds
fi: ruutu kuutonen

en: six of hearts
fi: hertta kuutonen

en: six of spades
fi: pata kuutonen

en: something
fi: jotain

en: spades
fi: pata

en: ten
fi: kymppi

en: ten of clubs
fi: risti kuutonen

en: ten of diamonds
fi: ruutu kymppi

en: ten of hearts
fi: hertta kymppi

en: ten of spades
fi: pata kymppi

en: the appropriate Foundation pile
fi: soveltuva perustuspino

en: the foundation pile
fi: perustuspino

en: three
fi: kolmonen

en: three of clubs
fi: risti kolmonen

en: three of diamonds
fi: ruutu kolmonen

en: three of hearts
fi: hertta kolmonen

en: three of spades
fi: pata kolmonen

en: to an empty field
fi: tyhjään perustukseen

en: to an empty foundation
fi: tyhjään perustukseen

en: two
fi: kakkonen

en: two of clubs
fi: risti kakkonen

en: two of diamonds
fi: ruutu kakkonen

en: two of hearts
fi: hertta kakkonen

en: two of spades
fi: pata kakkonen

en: windows
fi: Windows

en: wins: %d, losses: %d
fi: voitot: %d, häviöt: %d

en: won: %d, lost: %d
fi: voitettu: %d, hävitty: %d
