galeon 1.0.2 - en to fi translation catalogue (1168 entries)

en: %.2f%% - Downloading
fi: %.2f%% - Hakee

en: %Y-%m-%d
fi: %d.%m.%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
fi: %d kt / %s kt tullut nopeudella %s kt/s

en: %s (%d kB loaded)
fi: %s (%d kt haettu)

en: %s (%d tabs)
fi: %s (%d välilehteä)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
fi: %s (%d%% valmis, %d kt / %d kt haettu%s)

en: %s (1 tab)
fi: %s (1 välilehti)

en: %s = URL, %f = destination folder
fi: %s = URL, %f = kohdehakemisto

en: %s at %s
fi: %s nopeudella %s

en: %s at KB/s
fi: %s nopeudella kt/s

en: %s not found
fi: %s ei löytynyt

en: %s not found
fi: %s ei löytynyt

en: %s of %s
fi: %s / %s

en: , %02d:%02d:%02d remaining
fi: , %02d:%02d:%02d jäljellä

en: ?Subject=Check%20this%20out%21
fi: ?Subject=Katsopa%21

en: A GNOME browser based on Mozilla
fi: Mozillaan pohjautuva GNOME selain

en: A file was selected when a folder was expected.
fi: Tiedosto oli valittuna, vaikka odotti hakemistoa.

en: A folder was selected when a file was expected.
fi: Hakemisto oli valittuna, vaikka odotti tiedostoa.

en: AL_T text
fi: _Toinen teksti

en: A_nimate images
fi: A_nimoi kuvat

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzåÅåÄäÖö

en: Abandon Changes
fi: Hylkää muutokset

en: Abort
fi: Peru

en: About _plugins
fi: Tietoja liit_ännäisistä

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: Accept _from current server only
fi: Hyväksy vain _nykyiseltä palvelimelta

en: Action
fi: Toiminto

en: Add
fi: Lisää

en: Add Galeon bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki Galeoniin

en: Add _bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: Add _bookmark here
fi: Lisää _kirjanmerkki tähän

en: Add _folder here
fi: Lisää ka_nsio tähän

en: Add a bookmark (don't open any window)
fi: Lisää kirjanmerkki (älä avaa ikkunaa)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
fi: Lisää nykyiselle sivulle kirjanmerkki valittuun kansioon

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
fi: Lisää nykyiselle sivulle kirjanmerkki oletuskansioon

en: Add alias for r_oot bookmark
fi: Lisää _juurikirjanmerkin alias

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add bookmark for frame
fi: Lisää kirjanmerkki kehykselle

en: Added:
fi: Lisätty:

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Al_ways use these colors
fi: Käytä aina näitä _värejä

en: Albanian (sq)
fi: Albania (sq)

en: Alias Error
fi: Aliasvirhe

en: All
fi: Kaikki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allow Java code to be executed
fi: Salli Java-koodin suoritus

en: Allow JavaScript code to be executed
fi: Salli JavaScript-koodin suoritus

en: Allow Java_Script
fi: Salli Java_Script

en: Allow _Java
fi: Salli _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
fi: Salli _Java (vaatii liitännäisen)

en: Allow _popups
fi: Salli _uudet ikkunat

en: Allow cookies from this site
fi: Salli tämän sivuston evästeet

en: Allow image source
fi: Salli kuvan lähde

en: Allow images from %s
fi: Salli sivuston %s kuvat

en: Allow images from this site to be loaded
fi: Salli tämän sivuston kuvien lataaminen

en: Allow pages to create popup windows
fi: Anna sivujen luoda uusia ikkunoita

en: Allow statusbar _messages
fi: Salli tila_riviviestit

en: Allowed
fi: Sallittu

en: Alt text
fi: Toinen teksti

en: Always Use
fi: Käytä aina

en: Always _use this helper
fi: _Käytä tätä apuohjelmaa aina

en: Always us_e these fonts
fi: Käytä aina _näitä kirjasimia

en: An error ocurred loading / pasting bookmarks. There was an alias that pointed to an invalid bookmark
fi: Virhe tapahtui ladatessa tai liittäessä kirjanmerkkejä. Jokin alias osoitti virheelliseen kirjanmerkkiin.

en: Animate images continuously
fi: Animoi kuvat jatkuvasti

en: Animate images once through
fi: Animoi kuvat vain kerran

en: Appendix
fi: Liite

en: Apply and Close
fi: Toteuta ja sulje

en: Apply this sheet by default
fi: Käytä tätä tyylisivua oletuksena

en: Arabic
fi: Arabia

en: Arabic (IBM-864)
fi: Arabia (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
fi: Arabia (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fi: Arabia (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fi: Arabia (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fi: Arabia (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
fi: Arabia (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
fi: Arabia (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
fi: Arabia (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
fi: Armenialainen (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
fi: _Kysy hakemistoa joka tiedostolle

en: Ask the user
fi: Kysy

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
fi: Joissakin paikoissa, kuten joidenkin yhtiöiden palomuurien takana,
    Internet-yhteyksissä täytyy käyttää välityspalvelinta.
    
    Jos et tiedä, mitä näihin asetuksiin pitäisi tulla, niin kysy
    järjestelmäsi ylläpitäjältä.
    
    Jos et ole varma, tarvitsetko välityspalvelinta, voit yrittää
    jättää nämä kentät tyhjiksi nyt ja täyttää ne myöhemmin Galeonin
    asetuksista.

en: At the _bottom of each folder
fi: Joka kansion _lopussa

en: At the _top of each folder
fi: Joka kansion _alussa

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
fi: Yritä ladata URL olemassaolevassa Galeonin ikkunassa

en: Author
fi: Tekijä

en: AutoBookmarks
fi: Automaattiset kirjanmerkit

en: AutoFill Anonymous
fi: Täytä nimettömiksi

en: Autoconfigure _URL:
fi: Automaattiasetus-_URL:

en: Autodetec_t
fi: Automaattinen _tunnistus

en: Automatically
fi: Automaattisesti

en: Automatically _wrap around
fi: Siirry sivun lopusta _takaisin alkuun

en: Automatically reload the current site every so often
fi: Päivitä sivu silloin tällöin

en: Autoreload
fi: Päivitä itsestään

en: Available Controls
fi: Mahdolliset säätimet

en: Azerbaijani (az)
fi: Azerbaidzhan (az)

en: Back
fi: Takaisin

en: Back history
fi: Takaisin historiikissa

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Baltic (ISO-8859-13)
fi: Baltian maiden (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fi: Baltian maiden (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fi: Baltian maiden (Windows-1257)

en: Basque (eu)
fi: Baski (eu)

en: Block cookies from this site
fi: Estä tämän sivuston evästeet

en: Block image source
fi: Estä kuvan lähde

en: Block images from %s
fi: Estä sivuston %s kuvat

en: Block images from this site from being loaded
fi: Estä tämän sivuston kuvien lataaminen

en: Blocked
fi: Ei sallittu

en: Bookmark Name
fi: Kirjanmerkin nimi

en: Bookmarklets
fi: Kirjanmerkkiset

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bookmarks _dock
fi: Kirjanmerkki_paneeli

en: Bottom
fi: Alla

en: Broken
fi: Rikki

en: Browsing
fi: Selaaminen

en: Bulgarian (bg)
fi: Bulgaria (bg)

en: Byelorussian (be)
fi: Valkovenäjä (be)

en: Bypass cache
fi: Sivuuta välimuisti

en: Bypass cache and proxy
fi: Sivuuta välimuisti ja välipalvelin

en: Bypass proxy
fi: Sivuuta välipalvelin

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Cancel all pending downloads?
fi: Peru kaikki odottavat tiedostohaut?

en: Cannot find a schema for galeon preferences. 
    Check your gconf setup, look at galeon FAQ for 
    more info
fi: Ei löytänyt Galeonin asetusten kaavainta. Tarkista
    Gconf-asennuksesi ja lue Galeonin FAQ:sta lisätietoja.

en: Catalan (ca)
fi: Katalaani (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fi: Kelttiläinen (ISO-8859-14)

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Central European (IBM-852)
fi: Keskieurooppalainen (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fi: Keskieurooppalainen (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fi: Keskieurooppalainen (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fi: Keskieurooppalainen (Windows-1250)

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: Chapter
fi: Luku

en: Charset Encoding
fi: Merkistö

en: Charsets
fi: Merkistöt

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Chinese (zh)
fi: Kiina (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
fi: Perinteinen kiinalainen (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fi: Perinteinen kiinalainen (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fi: Perinteinen kiinalainen (EUC-TW)

en: Choose Helper App
fi: Valitse apuohjelma

en: Choose Helper Application
fi: Valitse apuohjelma

en: Choose destination folder
fi: Valitse kohdehakemisto

en: Choose helper application
fi: Valitse apuohjelma

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear _Disk Cache
fi: _Tyhjennä välimuisti levyltä

en: Clear _Memory Cache
fi: Tyhjennä v_älimuisti muistista

en: Clear location
fi: Tyhjennä sijainti

en: Clear the console
fi: Tyhjennä konsoli

en: Clear the location entry field
fi: Tyhjennä sijaintilaatikko

en: Click to (un)fold
fi: Napsauta laskostaaksesi tai laajentaaksesi

en: Clone tab
fi: Monista välilehti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close all Galeon windows
fi: Sulje kaikki Galeonin ikkunat

en: Close dock
fi: Sulje sivupaneeli

en: Close other tabs
fi: Sulje muut välilehdet

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close the current tab or window
fi: Sulje nykyinen välilehti tai ikkuna

en: Colors
fi: Värit

en: Completions
fi: Osoitteiden täydennys

en: Configure Proxy Settings
fi: Muuta välipalvelinasetuksia

en: Configure the application
fi: Määrittele ohjelman asetukset

en: Confirm Session Open
fi: Hyväksy istunnon avaaminen

en: Confirm Window Close
fi: Hyväksy ikkunan sulkeminen

en: Contents
fi: Sisältö

en: Control how proxies should be used
fi: Miten välipalvelimia käytetään

en: Control whether images are animated
fi: Ovatko kuvat animoituja

en: Control whether images are displayed
fi: Mitkä kuvat näkyvät

en: Coo_kie Sites
fi: Ev_ästesivustot

en: Cookie Information
fi: Evästetiedot

en: Cookie Name
fi: Evästeen nimi

en: Cookie management
fi: Evästeiden hallinta

en: Cookies
fi: Evästeet

en: Cookies that are being stored
fi: Tallentuvat evästeet

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy destination location
fi: Kopioi kohteen sijainti

en: Copy email address
fi: Kopioi sähköpostiosoite

en: Copy frame location
fi: Kopioi kehyksen sijainti

en: Copy image location
fi: Kopioi kuvan sijainti

en: Copy link location
fi: Kopioi linkin kohde

en: Copy location
fi: Kopioi sijainti

en: Copy source location
fi: Kopioi lähteen sijainti

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Copyright (C) 2000-2002 Marco Pesenti Gritti
fi: Copyright © 2000-2002 Marco Pesenti Gritti

en: Could not create a temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda

en: Could not open file: %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa: %s

en: Couldn't load any bookmark from that file.
    Make sure that it is in the correct file format.
fi: Ei voinut ladata kirjanmerkkejä annetusta tiedostosta.
    Varmista, että tiedostomuoto on oikea.

en: Couldn't load session from "%s"
fi: Ei voinut avata istuntoa tiedostosta "%s"

en: Couldn't save your bookmarks to the specified file!
fi: Ei voinut tallentaa kirjanmerkkejä annettuun tiedostoon!

en: Create a new alias
fi: Luo uusi alias

en: Create a new bookmark
fi: Luo uusi kirjanmerkki

en: Create a new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Create a new separator
fi: Luo uusi erotin

en: Create a new tab
fi: Luo uusi välilehti

en: Create a new window
fi: Luo uusi ikkuna

en: Create bookmarks from previous session
fi: Luo kirjanmerkit edellisen istunnon perusteella

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
fi: Luo ikkuna annettujen mittojen mukaan.
    Katso manuaaleista kohdasta X(1) MITAT (GEOMETRY)-parametrin muodosta.

en: Croatian (MacCroatian)
fi: Kroatialainen (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
fi: Kroatia (hr)

en: Current Controls
fi: Nykyiset säätimet

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic (IBM-855)
fi: Kyrillinen (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fi: Kyrillinen (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fi: Kyrillinen (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fi: Kyrillinen (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fi: Kyrillinen (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fi: Kyrillinen (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
fi: Kyrillinen/Venäläinen (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
fi: Kyrillinen/Ukrainalainen (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
fi: Kyrillinen/Ukrainalainen (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
fi: Tsekki (cs)

en: DYNAMIC
fi: DYNAAMINEN

en: D_ebian Packages
fi: D_ebian-paketit

en: Danish (da)
fi: Tanska (da)

en: Default
fi: Oletus

en: Default (recommended)
fi: Oletus (suositus)

en: Default Dock
fi: Oletuspaneeli

en: Default Layout
fi: Oletusasettelu

en: Delete this session
fi: Poista tämä istunto

en: Destination
fi: Kohde

en: Detach dock
fi: Irrota paneeli

en: Detach tab
fi: Irrota välilehti

en: Detailed proxy configuration
fi: Välipalvelinten yksityiskohtainen asetus

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Details...
fi: Lisätiedot...

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: Dis_k cache
fi: _Levy

en: Disable Galeon's crash recovery dialog
fi: Poista Galeonin kaatumisistapalautumisikkuna käytöstä

en: Discard previous session
fi: Hylkää edellinen istunto

en: Display the latest content of the current page
fi: Näytä nykyisen sivun viimeisin sisältö

en: Displays context menu immediately
fi: Näytä kontekstivalikko heti

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
fi: Älä nosta ikkunaa, kun sivu avautuu olemassaolevassa Galeon-prosessissa.

en: Dock
fi: Paneeli

en: Does nothing
fi: Älä tee mitään

en: Don't Close Window
fi: Älä sulje ikkunaa

en: Don't Open Session
fi: Älä avaa istuntoa

en: Don't Start Galeon
fi: Älä käynnistä Galeonia

en: Don't _ask me confirmation again when removing several bookmarks
fi: Älä _kysy enää hyväksyntää useiden kirjanmerkkien poistolle

en: Don't ask me again
fi: Älä kysy enää

en: Don't load any images
fi: Älä lataa kuvia

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
fi: Älä avaa uusia ikkunoita, vaan toimi palvelimena ja nopeuta uusien Galeon-prosessien käynnistymistä

en: Don't save
fi: Älä tallenna

en: Done.
fi: Valmis.

en: Down
fi: Alas

en: Download Paused
fi: Haku keskeytetty

en: Download link
fi: Tallenna linkki

en: Downloader
fi: Tiedostohain

en: Downloading
fi: Tiedostojen haku

en: Drag handle
fi: Vetokahva

en: Drag page location from here
fi: Vedä sivun sijainti tästä

en: Duplicate Page
fi: Monista sivu

en: Dutch (nl)
fi: Hollanti (nl)

en: E_xit
fi: _Lopeta

en: East asian
fi: Itäaasialainen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Element properties
fi: Osan ominaisuudet

en: Enable SSL Version 2
fi: Käytä SSL-versiota 2

en: Enable SSL Version 3
fi: Käytä SSL-versiota 3

en: Enable TLS
fi: TLS käytössä

en: Enable smart bookmarks _history
fi: Muista _edelliset arvot

en: Enables auto-scrolling
fi: Käytä automaattivieritystä

en: English (US-ASCII)
fi: Englanti (US-ASCII)

en: English (en)
fi: Englanti (en)

en: Enter the URL of the location to open:
fi: Anna avattavan sijainnin URL:

en: Entry width:
fi: Tekstilaatikon leveys:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Errors
fi: Virheet

en: Estonian (et)
fi: Viro (et)

en: Evaluate
fi: Evaluoi

en: Ever
fi: Aina

en: Every time
fi: Joka kerta

en: Example: .gnome.org, .mozilla.org
fi: Esimerkki: .gnome.org, .mozilla.org

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit the program
fi: Lopeta ohjelma

en: Exit the program, saving the current session
fi: Lopeta ohjelma ja tallenna istunto

en: Exit with _session
fi: Lopeta _ja tallenna istunto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: FTP download sites
fi: FTP-hakusivustot

en: Faeroese (fo)
fi: Färsaaret (fo)

en: Failed due to connection timeout.
fi: Epäonnistui yhteyden aikarajan takia.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
fi: Ei voinut viestiä GTM:n kanssa.
    
    Tarkista, että se on kunnolla asennettu. Voit hakea sen
    osoitteesta: http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
fi: Sivustoon yhdistäminen epäonnistui.

en: Failed to execute download command.
fi: Hakukomennon suorittaminen epäonnistui.

en: False
fi: Epätosi

en: Fetch bookmark _icon
fi: Hae kirjanmerkki_kuvake

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
fi: Hae kirjanmerkkikuvake sivustolta (jos saatavilla)

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
fi: Tiedosto %s korvautuu.
    (%li tavua, muokattu %s)
    Jos valitset kyllä, niin sen nykyinen sisältö häviää.
    
    Haluatko jatkaa?

en: File transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filtering
fi: Suodattimet

en: Find
fi: Etsi

en: Find _next
fi: Etsi _seuraava

en: Find bookmarks
fi: Etsi kirjanmerkki

en: Find bookmarks whose
fi: Etsi kirjanmerkki, jonka

en: Find entry
fi: Etsintälaatikko

en: Find in page
fi: Etsi sivulta

en: Find pre_vious
fi: Etsi e_dellinen

en: Find text...
fi: Etsi tekstiä...

en: Find text:
fi: Etsi tekstiä:

en: Find:
fi: Etsi:

en: Finnish (fi)
fi: Suomi (fi)

en: First visited
fi: 1. käyntikerta

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder Name
fi: Kansion nimi

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Fonts/Colors
fi: Kirjasimet ja värit

en: Form action
fi: Lomakkeen toiminto

en: Forms on this page:
fi: Tämän sivun lomakkeet

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Forward history
fi: Eteenpäin historiikissa

en: French (fr)
fi: Ranska (fr)

en: Full screen
fi: Koko ruutu

en: Fullscreen
fi: Koko ruutu

en: Fullscreen mode
fi: Kokoruututila

en: GConf error:
      %s
fi: GConf-virhe:
      %s

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GIF Image
fi: GIF-kuva

en: GNOME Default
fi: Gnomen oletus

en: GNOME Help Index
fi: Gnomen ohjehakemisto

en: GNOME Integration
fi: GNOME-liityntä

en: GNOME User's Guide
fi: Gnomen käyttöopas

en: GNOME default
fi: Gnomen oletus

en: GNOME help
fi: GNOMEn ohje

en: G_NOME Bugzilla
fi: G_NOMEn vikasivustot

en: Galeon Bookmarks Editor
fi: Galeonin kirjanmerkkimuokkain

en: Galeon Crash Recovery
fi: Galeonin kaatumisista palautuminen

en: Galeon Downloader
fi: Galeonin tiedostonhain

en: Galeon Nautilus view
fi: Galeonin Nautilus-näkymä

en: Galeon Nautilus view factory
fi: Galeonin Nautilus-näkymätehdas

en: Galeon New User
fi: Galeonin uusi käyttäjä

en: Galeon Web Browser
fi: Galeon, WWW-selain

en: Galeon _FAQ
fi: Galeonin _UKK (FAQ)

en: Galeon _home page
fi: Galeonin _kotisivu

en: Galeon _manual
fi: _Galeonin käyttöohje

en: Galeon already running, using existing process
fi: Galeon on jo käynnissä: käyttää olemassaolevaa prosessia

en: Galeon appears to have crashed or
    been killed the last time it was run.
fi: Galeon on ilmeisesti kaatunut tai suljettu
    väkisin viime kerralla.

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
fi: Galeonista voi tehdä muiden GNOME-ohjelmien käyttämän
    oletusselaimen.
    
    Mitä protokollia haluaisit Galeonin käsittelevän?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
fi: Galeon voi tuoda kirjanmerkkisi Netscapesta tai Mozillasta.
    Se voi myös hakea joitakin Netscapen asetuksistasi.
    
    Mitä haluaisit tehdä?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
fi: Galeon ei voi käsitellä tätä protokollaa,
    eikä sille ole asetettu GNOMEn oletuskäsittelintä.

en: Galeon content view component
fi: Galeonin sisältönäkymäkomponentti

en: Galeon content view component's factory
fi: Galeonin sisältönäkymäkomponenttitehdas

en: Galeon object already active, server registration failed
fi: Galeon-olio jo käynnissä: palvelimen rekisteröinti epäonnistui

en: Galeon question
fi: Galeonin kysymys

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
fi: Galeonin etäkäynnistys epäonnistui.
    
    Kokeile muiden OAF-ohjelmien, kuten
    Evolution ja Nautilus, sulkemista ja
    aja komento "oaf-slay" komentoriviltä.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
fi: Galeonin asennus on nyt valmis!
    
    
    
    Galeon on hyvin mukautettavissa: asetusvalikosta voi
    muuttaa monia muita Galeonin ominaisuuksia.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
fi: Galeon käyttää "älykirjanmerkkejä" helpottamaan
    internet-hakujen tekemistä.
    
    Nyt voit luoda monia hyödyllisiä hakuja sisältävän työkalupalkin, jota
    voi muuttaa myöhemmin kirjanmerkkimuokkaimella.

en: Galeon's old bookmarks format
fi: Galeonin vanha kirjanmerkkimuoto

en: General
fi: Yleistä

en: Georgian (GEOSTD8)
fi: Georgia (GEOSTD8)

en: German (de)
fi: Saksa (de)

en: Get icon
fi: Hae kuvake

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Go
fi: Siirry

en: Go To In-Page Bookmark
fi: Siirry sivunsisäiseen kirjanmerkkiin

en: Go To Selected URL
fi: Siirry valittuun URL:iin

en: Go back - Right button: History
fi: Palaa - oikea näppäin: historiikki

en: Go back in history
fi: Siirry taaksepäin historiikissa

en: Go back several pages
fi: Siirry useita sivuja takaisin

en: Go forward - Right button: History
fi: Siirry eteenpäin - oikea näppäin: historiikki

en: Go forward in history
fi: Siirry eteenpäin historiikissa

en: Go forward several pages
fi: Siirry useita sivuja eteenpäin

en: Go to specified location
fi: Siirry annettuun sijaintiin

en: Go to the Galeon homepage
fi: Siirry Galeonin kotisivulle

en: Go to your home page
fi: Siirry aloitussivulle

en: Go up a level from the current location
fi: Siirry nykyiseltä tasolta ylemmälle

en: Goes back in history
fi: Siirry taaksepäin historiikissa

en: Google G_roups
fi: Google-_ryhmät

en: Google I_mages
fi: Google-_kuvat

en: Graphic arts:
fi: Grafiikka:

en: Greek
fi: Kreikka

en: Greek (ISO-8859-7)
fi: Kreikkalainen (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fi: Kreikkalainen (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fi: Kreikkalainen (Windows-1253)

en: Greek (el)
fi: Kreikka (el)

en: Group by host
fi: Ryhmittele isännän mukaan

en: HTML Files
fi: HTML-tiedostot

en: HTML GNOME Documents
fi: Gnomen HTML-ohjeet

en: HTTP _version
fi: HTTP-ve_rsio

en: H_ome page
fi: _Aloitussivu

en: Handlers
fi: Tiedostot

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew (IBM-862)
fi: Heprea (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fi: Heprea (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fi: Heprea (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fi: Heprea (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
fi: Heprea (Windows-1253)

en: Hebrew (he)
fi: Heprea (he)

en: Height
fi: Korkeus

en: Help
fi: Ohje

en: Helper
fi: Apuohjelma

en: Helper processes _URL
fi: Apuohjelma käsittelee _URL:eja

en: Hide toolbar
fi: Piilota työkalupalkki

en: High
fi: Korkea

en: History
fi: Historiikki

en: Home
fi: Aloitus

en: Home Page
fi: Aloitussivu

en: Hours
fi: Tuntia

en: Hungarian (hu)
fi: Unkari (hu)

en: I_mage properties
fi: K_uva-asetukset

en: I_nformation
fi: _Tietoja

en: Icelandic (MacIcelandic)
fi: Islantilainen (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
fi: Islanti (is)

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Identif_y as
fi: Väitä selaimen _olevan

en: Ignored
fi: Jää huomiotta

en: Illegal toolbar item type
fi: Väärä työkalupalkin kohdan tyyppi

en: Image Loading
fi: Kuvien lataus

en: Image URL
fi: Kuvan URL

en: Image blocking management
fi: Kuvien eston hallinta

en: Image tit_le
fi: K_uvan otsikko

en: Images on this page:
fi: Tämän sivun kuvat:

en: Import Netscape _preferences
fi: Tuo Netscapen _asetukset

en: Import bookmarks from _Mozilla
fi: Tuo kirjanmerkit _Mozillasta

en: Import bookmarks from _Netscape
fi: Tuo kirjanmerkit _Netscapesta

en: Import from...
fi: Tuo...

en: Index
fi: Hakemisto

en: Indian
fi: Intialainen

en: Indonesian (id)
fi: Indonesia (id)

en: Info Pages
fi: Info-sivut

en: Insecure
fi: Turvaton

en: Insert bookmarks here...
fi: Lisää kirjanmerkkejä tähän...

en: Irish (ga)
fi: Irlanti (ga)

en: Italian (it)
fi: Italia (it)

en: JPEG Image
fi: JPEG-kuva

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Japanese (EUC-JP)
fi: Japanilainen (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fi: Japanilainen (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fi: Japanilainen (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
fi: Japani (ja)

en: Java_Script console...
fi: JavaS_cript-konsoli...

en: Javascript console
fi: JavaScript-konsoli

en: Keep dialog open after all downloads have finished
fi: Säilytä valintaikkuna avoinna vaikka kaikki haut ovat jo valmistuneet

en: Korean
fi: Korealainen

en: Korean (EUC-KR)
fi: Korealainen (EUC_KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fi: Korealainen (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
fi: Korealainen (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fi: Korealainen (UHC)

en: Korean (ko)
fi: Korea (ko)

en: L_ocation
fi: _Sijainti

en: Languages
fi: Kielet

en: Last _modified
fi: Viimeksi _muokattu

en: Last three days
fi: Viimeiset kolme päivää

en: Last two days
fi: Viimeiset kaksi päivää

en: Last visited
fi: Viimeksi käyty

en: Latvian (lv)
fi: Latvia (lv)

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Li_nk text
fi: Li_nkin teksti

en: Link _title
fi: Linkin _otsikko

en: Links
fi: Linkit

en: Links on this page:
fi: Tämän sivun linkit:

en: Lithuanian (lt)
fi: Liettua (lt)

en: Load all images
fi: Lataa kaikki kuvat

en: Load from...
fi: Lataa tiedostosta...

en: Load images from current server only
fi: Lataa kuvat vain nykyiseltä palvelimelta

en: Load pages from the cache instead of over the network
fi: Lataa sivut välimuistista verkon sijaan

en: Load selected bookmark in the browser
fi: Lataa valitut kirjanmerkit selaimeen

en: Load the given session file
fi: Lataa annettu istuntotiedosto

en: Loading site...
fi: Lataa sivustoa...

en: Loading tab text _color
fi: Latautuvan välilehden _tekstin väri

en: Local disk browsing
fi: Paikallisen levyn selaus

en: Local files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Location
fi: Sijainti

en: Location entry
fi: Sijainti

en: Log of visited pages
fi: Luettelo sivuista, joilla olet käynyt

en: Low
fi: Matala

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: MIME Types
fi: MIME-tyypit

en: MIME type: %s
fi: MIME-tyyppi: %s

en: Macedonian (mk)
fi: Makedonia (mk)

en: Mailer
fi: Postiohjelma

en: Malay (ms)
fi: Malaiji (ms)

en: Man
fi: Manuaali

en: Man Pages
fi: Manuaalisivut

en: Manage Certificates ...
fi: Varmenteiden hallinta...

en: Manual _proxy configuration
fi: _Välipalvelinten asetus käsin

en: Match _entire word
fi: _Koko sana

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Memor_y cache
fi: _Muisti

en: Messages
fi: Viestit

en: Method
fi: Metodi

en: Migrate bookmarks and preferences
fi: Tuo kirjanmerkit ja asetukset

en: Min. Size
fi: Pienin koko

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Month
fi: Kuukausi

en: More Bookmarklets
fi: Lisää kirjanmerkkisiä

en: More Info About...
fi: Lisää tietoa aiheesta...

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse Buttons
fi: Hiiren painikkeet

en: Mouse Wheel
fi: Hiiren rulla

en: Move _down
fi: Siirrä _alas

en: Move _up
fi: Siirrä _ylös

en: Move bookmark down
fi: Siirrä alas

en: Move bookmark up
fi: Siirrä ylös

en: Move tab _left / up
fi: Siirrä lehteä _vasemmalle tai ylös

en: Move tab _right / down
fi: Siirrä lehteä _oikealle tai alas

en: Move the current tab left / up
fi: Siirrä nykyistä lehteä vasemmalle tai ylös

en: Move the current tab right / down
fi: Siirrä nykyistä lehteä oikealle tai alas

en: Move the current tab to a different window
fi: Siirrä nykyinen välilehti toiseen ikkunaan

en: Move the current tab to a new window
fi: Siirrä nykyinen välilehti uuteen ikkunaan

en: Mozilla's bookmarks format
fi: Mozillan kirjanmerkkimuoto

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
fi: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; fi) Gecko/25250101

en: My Portal
fi: Oma alkusivu

en: N_icknames:
fi: _Lempinimet:

en: N_o proxy for
fi: E_i välityspalvelinta:

en: N_otes:
fi: _Huomautukset:

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Nautilus theme
fi: Nautiluksen teema

en: Netscape's bookmarks format
fi: Netscapen kirjanmerkkimuoto

en: Network
fi: Verkko

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never animate images
fi: Älä animoi kuvia

en: Never use proxies
fi: Älä käytä välityspalvelimia

en: New
fi: Uusi

en: New _alias
fi: Uusi a_lias

en: New _folder
fi: Uusi _kansio

en: New _item
fi: _Uusi kohta

en: New _separator
fi: Uusi _erotin

en: New _tab
fi: Uusi _välilehti

en: New a_utobookmarks folder
fi: Uusi auto_maattisten kirjanmerkkien kansio

en: New bar
fi: Uusi palkki

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New item
fi: Uusi kohta

en: New mime item
fi: Uusi mime-kohta

en: Next
fi: Seuraava

en: Nicknames:
fi: Lempinimet:

en: No
fi: Ei

en: No document is loaded
fi: Ei ladattua asiakirjaa

en: None
fi: Ei mikään

en: Nordic (ISO-8859-10)
fi: Pohjoismainen (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
fi: Tavalliset www-sivut

en: Norwegian (no)
fi: Norja (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
fi: Norja/Bokmål (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
fi: Norja/nynorsk (nn)

en: Notes:
fi: Huomautukset:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
fi: Ei suljettavaa: avattuja Galeonin ikkunoita ei ole.

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Old versions of this page
fi: Tämän sivun vanhat versiot

en: On New Page
fi: Uusi sivu

en: On Startup
fi: Käynnistyessä

en: Once per session
fi: Kerran istunnossa

en: One _Level (folders first)
fi: Yksi _taso (kansiot ensin)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
fi: Muuta tätä vain jos haluat käyttää Internet-sivuja, joille pääsee vain tietyillä selaimilla. Voit antaa tähän minkä tahansa merkkijonon.

en: Only enable close _button on current tab
fi: Näytä sulkemis_painike vain nykyisessä välilehdessä

en: Only in context _menu
fi: Vain konteksti_valikossa

en: Only show errors
fi: Näytä vain virheet

en: Only show messages
fi: Näytä vain viestit

en: Only show warnings
fi: Näytä vain varoitukset

en: Op_en session...
fi: Avaa ist_unto...

en: Open Session
fi: Avaa istunto

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: Open _URL...
fi: Avaa U_RL...

en: Open _popups in tabs
fi: Avaa _itsestään avautuvat ikkunat välilehtiin

en: Open a URL
fi: Avaa URL

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a new tab in an existing Galeon window
fi: Avaa uusi välilehti olemassaolevassa Galeonin ikkunassa

en: Open a new window in an existing Galeon process
fi: Avaa uusi ikkuna käynnissä olevassa Galeon-prosessissa

en: Open as a panel applet
fi: Avaa paneelisovelmana

en: Open folder in My _Portal
fi: _Avaa kansio omalta alkusivulta

en: Open frame in Galeon
fi: Avaa kehys Galeonissa

en: Open frame in new tab
fi: Avaa kehys uudessa välilehdessä

en: Open frame in new window
fi: Avaa kehys uudessa ikkunassa

en: Open frame in window
fi: Avaa kehys ikkunassa

en: Open image (%s)
fi: Avaa kuva (%s)

en: Open image in Galeon
fi: Avaa kuva Galeonissa

en: Open image in new tab
fi: Avaa kuva uudessa välilehdessä

en: Open image in new window
fi: Avaa kuva uudessa ikkunassa

en: Open in Galeon
fi: Avaa Galeonissa

en: Open in a new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

en: Open in a new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open in new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open new browser
fi: Avaa uusi selain

en: Open new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Open new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Open session...
fi: Avaa istunto...

en: Open the Galeon FAQ (Frequently Asked Questions)
fi: Avaa Galeonin UKK (FAQ, usein kysytyt kysymykset)

en: Open the Galeon manual
fi: Avaa Galeonin ohje

en: Open the Java console
fi: Avaa Java-konsoli

en: Open the JavaScript console
fi: Avaa JavaS_cript-konsoli

en: Open the bookmarks editor
fi: Avaa kirjanmerkkimuokkain

en: Open the find dialog
fi: Avaa etsintäikkuna

en: Open the related links menu
fi: Avaa liittyvien linkkien valikko

en: Open whole folder in _windows
fi: Avaa koko kansio _ikkunoihin

en: Opening a session will close all current windows.
    Are you sure you want to proceed?
fi: Istunnon avaaminen sulkee kaikki nykyiset ikkunat.
    Oletko varma, että haluat tehdä tämän?

en: Options
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: PNG Image
fi: PNG-kuva

en: P_assword Sites
fi: Salasa_nasivustot

en: Page Color...
fi: Sivun väri...

en: Page Freshness?
fi: Onko sivu tuore?

en: Page i_nformation...
fi: Sivu_n tiedot...

en: Page information
fi: Sivun tietoja

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
fi: Paneelitila. Palveluvalitsin jää huomiotta.

en: Password
fi: Salasana

en: Password management
fi: Salasanojen hallinta

en: Passwords
fi: Salasanat

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö asiakirjaan

en: Pastes and loads selection as URL
fi: Liitä ja lataa valinta URL:na

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Performs gestures
fi: Odota elettä

en: Performs gestures, displaying menu on button release
fi: Odota elettä ja näytä valikko painike ylös päästettäessä

en: Persistent Data
fi: Säilyvät tiedot

en: Persistent Data Manager
fi: Säilyvien tietojen hallinta

en: Personal Toolbar Folder
fi: Henkilökohtainen kansio työkalupalkissa

en: Pick a Font
fi: Valitse fontti

en: Pick an image file
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Pick the background color
fi: Valitse taustaväri

en: Pick the color for visited links
fi: Valitse käytyjen linkkien väri

en: Pick the color unvisited links
fi: Valitse käymättömien linkkien väri

en: Pick the text color
fi: Valitse tekstin väri

en: Plain Text
fi: Pelkkä teksti

en: Please name the bookmark.
fi: Anna kirjanmerkille nimi.

en: Please name the folder.
fi: Anna kansiolle nimi.

en: Please see the Galeon Manual for a full listing of available expansion characters.
fi: Galeonin käyttöoppaassa on täydellinen luettelo mahdollisista laajennemerkeistä.

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
fi: Määrittele aloitussivu Asetukset-valintaikkunassa.

en: Polish (pl)
fi: Puola (pl)

en: Port
fi: Portti

en: Portuguese (pt)
fi: Portugali (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
fi: Brasilian portugali (pt-BR)

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Previous
fi: Edellinen

en: Print
fi: Tulosta

en: Print current page
fi: Tulosta nykyinen sivu

en: Print the current file
fi: Tulosta nykyinen tiedosto

en: Print the current page
fi: Tulosta nykyinen sivu

en: Pro_xy
fi: _Välityspalvelin

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Proxies
fi: Välityspalvelimet

en: R_eversed relation
fi: K_äänteinen suhde

en: Read Cookie for Site
fi: Lue sivuston eväste

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Recent sessions
fi: Viimeisimmät istunnot

en: Recursively (_folders first)
fi: Myös _alikansiot (kansiot ensin)

en: Redirecting to site...
fi: Ohjautuu sivustolle...

en: Refresh icon
fi: Päivitä kuvake

en: Regenerate _autobookmarks
fi: Luo _automaattiset kirjanmerkit uudestaan

en: Related _links
fi: Liittyvät _linkit

en: Relation
fi: Suhde

en: Reload
fi: Päivitä

en: Reload all tabs
fi: Päivitä kaikki välilehdet

en: Reload all windows
fi: Päivitä kaikki ikkunat

en: Reload frame
fi: Päivitä kehys

en: Reload page every
fi: Päivitä sivu joka

en: Reload tab
fi: Päivitä välilehti

en: Reload the current page
fi: Lataa nykyinen sivu uudelleen

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove _All Cookies
fi: Poista _kaikki evästeet

en: Remove _All Pairs
fi: Poista _kaikki parit

en: Remove _All Sites
fi: Poista _kaikki sivustot

en: Remove and _Block Cookie
fi: Poista ja _estä eväste

en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Remove entry
fi: Poista kohta

en: Rendering
fi: Näyttö

en: Report a bug in Galeon
fi: Ilmoita Galeonin viasta

en: Reset zoom level to 100%
fi: Palauta suurennos normaaliksi

en: Restore a previous session from a file
fi: Palauta aiempi istunto tiedostosta

en: Restore a recently-opened or -saved session
fi: Palauta viimeksi avattu tai tallennettu istunto

en: Restore previous session
fi: Palauta aiempi istunto

en: Resume
fi: Jatka

en: Resuming...
fi: Jatkaa...

en: Revert
fi: Palauta

en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
fi: Ricardo Fernández Pascual <ric@users.sourceforge.net>

en: Right
fi: Oikealla

en: Romanian (ISO-8859-16)
fi: Romanialainen (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
fi: Romanialainen (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
fi: Romania (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
fi: Käynnistä Galeon koko ruudun tilassa

en: Run in _terminal
fi: Aja _päätteessä

en: Run in a _terminal
fi: Aja _päätteessä

en: Run the first time druid again
fi: Käy käyttöönottovelho uudestaan läpi

en: Run with Helper App
fi: Avaa apuohjelmalla

en: Russian
fi: Venäläinen

en: Russian (ru)
fi: Venäjä (ru)

en: SGML GNOME Documents
fi: Gnomen SGML-ohjeet

en: SSL Protocol versions
fi: SSL-protokollan versiot

en: S_ans serif
fi: Sans s_erif

en: Sa_ve session as...
fi: Tall_enna istunto nimellä...

en: Same as --close, but exits server mode too
fi: Sama kuin --close, mutta sulkee myös palvelutilan

en: Save
fi: Tallenna

en: Save _as...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save as %s failed
fi: Nimellä %s tallentaminen epäonnistui

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save background as...
fi: Tallenna tausta nimellä...

en: Save bookmark as...
fi: Tallenna kirjanmerkki nimellä...

en: Save folder as...
fi: Tallenna kansio nimellä...

en: Save image as...
fi: Tallenna kuva nimellä...

en: Save session as...
fi: Tallenna istunto nimellä...

en: Save the current page
fi: Tallenna nykyinen sivu

en: Save the current session to a file
fi: Tallenna nykyinen istunto tiedostoon

en: Save to disk
fi: Tallenna levylle

en: Save with content
fi: Tallenna sisältöineen

en: Saved as %s
fi: Tallentui nimellä %s

en: Scottish (gd)
fi: Skotti (gd)

en: Scroll Page (fast)
fi: Vieritä sivua (nopeasti)

en: Scroll Page (slow)
fi: Vieritä sivua (hitaasti)

en: Scroll Page (very fast)
fi: Vieritä sivua (hyvin nopeasti)

en: Scroll Page (very slow)
fi: Vieritä sivua (hyvin hitaasti)

en: Scroll Page... (variable)
fi: Vieritä sivua... (vaihtelee)

en: Scrolls by
fi: Vierittää

en: Search
fi: Etsi

en: Search for a string
fi: Etsi tekstiä

en: Search for a word or phrase in the current page
fi: Etsi sanaa tai lausetta nykyiseltä sivulta

en: Search for the next occurrence of a word or phrase in the current page
fi: Etsi sanan tai lauseen seuraava esiintymä nykyiseltä sivulta

en: Search for the previous occurrence of a word or phrase in the current page
fi: Etsi sanan tai lauseen edellinen esiintymä nykyiseltä sivulta

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Section
fi: Kappale

en: Secure web sites
fi: Turvalliset www-sivut

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Security level: %s
fi: Turvallisuustaso: %s

en: Security level: %s
    %s
fi: Turvallisuustaso: %s
    %s

en: Select Animation Folder
fi: Valitse animaatiohakemisto

en: Select Download Folder
fi: Valitse haettavien tiedostojen hakemisto

en: Select a file to add
fi: Valitse lisättävä tiedosto

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select all text in the current page
fi: Valitse nykyisen sivun kaikki teksti

en: Select the destination filename
fi: Valitse kohdetiedostonimi

en: Select the file to open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Send link to...
fi: Postita linkki...

en: Send the current URL by email
fi: Lähetä nykyinen URL sähköpostissa

en: Separator
fi: Erotin

en: Serbian (sr)
fi: Serbia (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
fi: Palvelimet, joiden tunnus-salasanapareja ei tallenneta.

en: Servers from which images will not be loaded
fi: Palvelimet, joiden kuvat eivät lataudu

en: Servers that can and cannot store cookies
fi: Palvelimet, jotka saavat ja eivät saa tallentaa evästeitä

en: Set In-Page Bookmark
fi: Aseta sivunsisäinen kirjanmerkki

en: Set current page as home page
fi: Aseta nykyinen sivu aloitussivuksi

en: Set size of smart bookmark entry
fi: Aseta älykirjanmerkin tekstilaatikon leveys

en: Set to "_My Portal"
fi: "_Oma alkusivu"

en: Set to _Current Page
fi: _Nykyinen sivu

en: Set to default
fi: Aseta oletukseksi

en: Setup Complete
fi: Asennus valmis

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
fi: Lyhennä kaikki nimet jättämällä pois yhteiset et_uliitteet

en: Shorten long names by dropping _vowels
fi: Lyhennä pitkät nimet jättämällä pois v_okaalit

en: Shorten names to fixed _width
fi: Lyhennä ni_met tasapituisiksi

en: Shorten names to target _length
fi: Lyhennä nimet _pituuteen

en: Show Folder Actions
fi: Näytä kansiotoiminnot

en: Show _JavaScript entry
fi: Näytä _JavaScript-komentokenttä

en: Show _all bookmarks
fi: Näytä _kaikki kirjanmerkit

en: Show _blank page
fi: Näytä _tyhjä sivu

en: Show _everything
fi: Näytä _kaikki

en: Show _home page
fi: Näytä _aloitussivu

en: Show _last page
fi: Näytä _viimeisin sivu

en: Show _menubar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show _toolbar
fi: Näytä työkalu_palkki

en: Show blan_k page
fi: Näytä _tyhjä sivu

en: Show bookmarks toolbars
fi: Näytä kirjanmerkkipalkit

en: Show edit bookmarks controls
fi: Näytä kirjanmerkkien muokkaustyökalut

en: Show everything
fi: Näytä kaikki

en: Show hom_e page
fi: Näytä _aloitussivu

en: Show information about the current site
fi: Näytä tietoja nykyisestä sivustosta

en: Show information about the currently installed plugins
fi: Näytä asennettujen liitännäisten tietoja

en: Show las_t page
fi: Näytä _viimeisin sivu

en: Show menu
fi: Näytä valikko

en: Show menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show only _this folder
fi: Näytä vain _tämä kansio

en: Show only _warnings
fi: Näytä vain _varoitukset

en: Show only e_rrors
fi: Näytä vain v_irheet

en: Show only errors
fi: Näytä vain virheet

en: Show only m_essages
fi: Näytä vain vi_estit

en: Show only messages
fi: Näytä vain viestit

en: Show only warnings
fi: Näytä vain varoitukset

en: Show statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Show toolbars
fi: Näytä työkalupalkit

en: Shows bookmarks
fi: Näytä kirjanmerkit

en: Simplified Chinese
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen

en: Site
fi: Sivusto

en: Site not found.
fi: Sivustoa ei löytynyt.

en: Size
fi: Koko

en: Slovak (sk)
fi: Slovakia (sk)

en: Slovenian (sl)
fi: Slovenia (sl)

en: Smart Bookmarks
fi: Älykirjanmerkit

en: Smart Bookmarks Toolbar
fi: Älykirjanmerkkien työkalupalkki

en: Soc_ks host
fi: So_cks-isäntäkone

en: Sort fold_er
fi: _Järjestä kansio

en: Source URL
fi: Lähde-URL

en: South European (ISO-8859-3)
fi: Eteläeurooppalainen (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
fi: Espanja (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
fi: Määritä nykyisen sivun tyylisivuasetukset

en: Speed
fi: Nopeus

en: Spinner
fi: Logo

en: St_ylesheet
fi: _Tyylisivu

en: Start
fi: Aloita

en: Start Galeon
fi: Käynnistä Galeon

en: Starting download...
fi: Käynnistää haun...

en: Status
fi: Tila

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop all tabs
fi: Pysäytä kaikki välilehdet

en: Stop all windows
fi: Pysäytä kaikki ikkunat

en: Stop current data transfer
fi: Pysäytä meneillään oleva tiedonsiirto

en: Stop the loading of the current page
fi: Lopeta nykyisen sivun lataus

en: Stylesheets
fi: Tyylisivut

en: Stylesheets on this page:
fi: Tämän sivun tyylisivut:

en: Subsection
fi: Alikappale

en: Swedish (sv)
fi: Ruotsi (sv)

en: Switch to the next tab
fi: Vaihda seuraavaan välilehteen

en: Switch to the previous tab
fi: Vaihda edelliseen välilehteen

en: TIME
fi: AIKA

en: T_ools
fi: T_yökalut

en: Tab Colors
fi: Välilehtien värit

en: Tab Names
fi: Välilehtien nimet

en: Tabbed Browsing
fi: Välilehdellinen selaaminen

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tamil (ta)
fi: Tamili (ta)

en: Target lan_guage
fi: Kohdekie_li

en: Target t_ype
fi: Kohteen t_yyppi

en: Text _beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden _vierellä

en: Text _under icons
fi: Teksti kuvakkeiden _alla

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Text under icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: The URL %s has MIME type %s
fi: URL:n %s MIME-tyyppi on %s

en: The following bookmarks will be deleted. Please, make sure that no important information will be lost.
fi: Seuraavat kirjanmerkit poistetaan. Tarkista, ettei mitään tärkeää katoa.

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
fi: Annettua protokollaa ei tunnistettu.
    
    Haluatko yrittää GNOMEn oletusta?

en: The specified path does not exist.
fi: Annettu polku ei ole olemassa.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (%s) does not match the detected version (%s).
    
    You may experience segfaults and other oddities.  Please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
fi: Tämä Galeonin versio on käännetty käyttämään Mozillan versiota %s, joka ei ole sama kuin käytössä oleva versio %s.
    
    Galeonin suoritus voi keskeytyä ja se voi toimia omituisesti. On parempi alkaa käyttää sopivaa Mozillan versiota ennen vikailmoitusten tekemistä.
    
    Haluatko jatkaa silti?

en: There are multiple tabs open in this window.
    Are you sure you want to close it?
fi: Tässä ikkunassa on auki useita välilehtiä.
    Haluatko varmasti sulkea sen?

en: There is a file bookmarks.xml but no bookmarks.xbel in your ~/.galeon folder.
    This probably means that this is the first time that you run a post 1.0 version
    of Galeon.
    
    The bookmarks format of Galeon has changed to XBEL for enhanced interoperatibility.
    Your old bookmarks file will be loaded now and it will be left untouched for backup.
    
    Please, report any problems.
fi: Tiedosto bookmarks.xml on ~/.galeon-hakemistossasi, mutta bookmarks.xbel ei.
    Tämä merkitsee ilmeisesti, että käytät nyt ensimmäistä kertaa Galeonin
    versiota, joka on uudempi kuin 1.0.
    
    Galeonin käyttämä kirjanmerkkien tallennusmuoto on vaihdettu XBEL:iksi, jotta
    toimivuus muiden ohjelmien kanssa olisi parempi. Vanha kirjanmerkkitiedostosi
    latautuu nyt, mutta Galeon ei -- varmuuden vuoksi -- poista tai muuta sitä.
    
    Jos ongelmia ilmenee, on hyvä, jos ilmoitatte niistä.

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
fi: Tämä poistaa kaiken historiikkisi sisällön.
    Oletko varma, että haluat tehdä tämän?

en: Time
fi: Aika

en: Time elapsed
fi: Aikaa kulunut

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
fi: Toimeton aika (sekunteina), jonka jälkeen palvelin sulkeutuu. Oletuksena on tunti, ja 0 tarkoittaa ikuisesti.

en: Time remaining
fi: Aikaa jäljellä

en: Times visited
fi: Käyntikertoja

en: Title
fi: Otsikko

en: Today
fi: Tänään

en: Toggle bookmark toolbars visibility
fi: Näytä tai piilota kirjanmerkkipalkit

en: Toggle bookmarks sidebar
fi: Näytä/piilota kirjanmerkkipaneeli

en: Toggle full screen mode
fi: Käynnistä tai lopeta kokoruututila

en: Toggle fullscreen mode
fi: Käynnistä tai lopeta kokoruututila

en: Toggle history sidebar
fi: Näytä/piilota historiikkipaneeli

en: Toggle menubar visibility
fi: Näytä tai piilota valikkopalkki

en: Toggle statusbar visiblity
fi: Näytä tai piilota tilarivi

en: Toggle toolbar visibility
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Toolbar Appearance
fi: Työkalupalkin ulkonäkö

en: Toolbar Contents
fi: Työkalupalkkien sisältö

en: Toolbar Theme
fi: Työkalupalkin ulkonäkö

en: Toolbars
fi: Työkalupalkit

en: Top
fi: Yllä

en: Toussaint Frederic <fred@linuxgraphic.org>
fi: Toussaint Frédéric <fred@linuxgraphic.org>

en: Traditional Chinese
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Transferring data from site...
fi: Tietoja siirtyy sivustolta...

en: Translate to English
fi: Käännä englanniksi

en: Translation:
fi: Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: True
fi: Tosi

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turkish (IBM-857)
fi: Turkkilainen (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fi: Turkkilainen (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fi: Turkkilainen (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fi: Turkkilainen (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
fi: Turkki (tr)

en: Two days ago
fi: Kaksi päivää sitten

en: URL Clicked
fi: URL:ia napsautettu

en: URLs recovered on %Y-%m-%d %X
fi: URL:t palautettu hetkellä %Y-%m-%d %X

en: U_nderline links
fi: _Alleviivaa linkit

en: Ukrainian
fi: Ukrainalainen

en: Ukrainian (uk)
fi: Ukraina (uk)

en: Unable to initialize mozilla libraries
fi: Ei voinut alustaa Mozilla-kirjastoja

en: Unable to save bookmark file.
fi: Ei voinut tallentaa kirjanmerkkitiedostoa.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled folder
fi: Nimetön kansio

en: Up
fi: Ylös

en: Update Settings
fi: Päivitä asetukset

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
fi: Käytä _GNOME-siirtohallintaa (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
fi: Käytä Gnomen _oletus-FTP-käsittelintä

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
fi: Katsele _Gnomen ohjeita Galeonilla

en: Use _built-in downloader
fi: Käytä _sisäistä tiedostohainta

en: Use _command
fi: Käytä ko_mentoa

en: Use a different character encoding
fi: Käytä eri merkistöä

en: Use a different font size
fi: Käytä eri kirjasinkokoa

en: Use automatic proxy configuration
fi: Aseta välipalvelimet automaattisesti

en: Use default colors instead of page-requested colors
fi: Käytä omia värejä asiakirjan määrittelemien sijaan

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
fi: Käytä omia kirjasimia asiakirjan määrittelemien sijaan

en: Use image as background
fi: Käytä kuvaa taustana

en: Use manual proxy configuration
fi: Aseta välipalvelimet käsin

en: Use own _colors
fi: Käytä _omia värejä

en: Use own _fonts
fi: Käytä omia _kirjasimia

en: User Agent Identification
fi: Selaimen tunnistustiedot

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Username
fi: Tunnus

en: Username/password pairs that are being stored
fi: Tallentuvat tunnus-salasanaparit

en: Version mismatch!
fi: Väärä versio!

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Vietnamese (TCVN)
fi: Vietnamilainen (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fi: Vietnamilainen (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fi: Vietnamilainen (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fi: Vietnamilainen (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
fi: Vietnamilainen (vi)

en: View Source
fi: Näytä lähdekoodi

en: View _cookies...
fi: _Näytä evästeet...

en: View _passwords...
fi: Näytä _salasanat...

en: View as Web Page (Galeon)
fi: Näytä WWW-sivuna (Galeon)

en: View cookie _sites...
fi: Näytä e_västesivustot...

en: View page info
fi: Näytä sivun tietoja

en: View password _sites...
fi: _Näytä salasanasivustot...

en: View sites for which images will not be loaded
fi: Näytä sivustot, joiden kuvat eivät lataudu

en: View sites for which passwords will not be stored
fi: Näytä sivustot, joiden salasanat eivät tallennu

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
fi: Näytä sivustot, joiden evästeet hyväksytään tai ei hyväksytä

en: View source
fi: Näytä lähdekoodi

en: View stored cookies
fi: Näytä tallentuneet evästeet...

en: View stored passwords
fi: Näytä tallentuneet salasanat

en: View the source code of the current page
fi: Katsele nykyisen sivun lähdekoodia

en: Visited:
fi: Käyty:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fi: Kuvallinen heprea (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
fi: Odottaa lupaa...

en: Walloon (wa)
fi: Valloni (wa)

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Web Page (Galeon)
fi: WWW-sivu (Galeon)

en: Web Page Viewer (Galeon)
fi: WWW-sivujen katselin (Galeon)

en: Week
fi: Viikko

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
fi: Tervetuloa käyttämään Galeonia!
    
    
    
    Galeon on Mozillaan perustuva GNOME:n internet-selain.
    
    Seuraavat sivut auttavat Galeonin alkuasetuksessa.

en: Western
fi: Läntinen

en: Western (IBM-850)
fi: Läntinen (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fi: Läntinen (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fi: Läntinen (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fi: Läntinen (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fi: Läntinen (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
fi: Mitä haluat tehdä sille?

en: When Adding Bookmarks
fi: Lisätessä kirjanmerkkiä

en: Wi_dth
fi: Leve_ys

en: Width
fi: Leveys

en: Windowed mode
fi: Ikkunatila

en: Windows
fi: Ikkunat

en: XBEL bookmarks format
fi: XBEL-kirjanmerkkimuoto

en: XBEL bookmarks root
fi: XBEL-kirjanmerkkien juuri

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yesterday
fi: Eilen

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
fi: Voit täydentää osoitteen aina painamalla sarkainta.

en: Your current set of bookmarks will be merged with the contents of %s.
    Do you want to continue?
fi: Nykyiset kirjanmerkkisi ja tiedoston "%s" sisältämät yhdistyvät.
    Haluatko jatkaa?

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
fi: Nykyiset kirjanmerkkisi korvautuvat tiedoston %s sisältämillä.
    Haluatko jatkaa?

en: Zoom control
fi: Suurennossäädin

en: Zoom in
fi: Suurenna

en: Zoom on First Image...
fi: Suurenna ensimmäinen kuva...

en: Zoom out
fi: Pienennä

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add bookmark to
fi: Lisää kirjanmerkki kohtaan

en: _Add to context menu
fi: _Lisää kontekstivalikkoon

en: _Address
fi: _Osoite

en: _Allow cookies from this site
fi: _Salli tämän sivuston evästeet

en: _Allow images from this site
fi: _Salli tämän sivuston kuvat

en: _Allow popups
fi: Salli _uudet ikkunat

en: _Always
fi: _Aina

en: _Always accept
fi: Hyväksy _aina

en: _Always do the same with this type of file
fi: Tee _aina sama tämän tyyppisille tiedostoille

en: _Always load
fi: Lataa _aina

en: _Always save session at exit
fi: Tallenna _istunto aina lopetettaessa

en: _Always show tabs
fi: Nä_ytä välilehdet aina

en: _Always use this helper in future
fi: Käytä _vastaisuudessa tätä apuohjelmaa

en: _Appearance
fi: _Ulkonäkö

en: _Ask user
fi: Kysy kä_yttäjältä

en: _Ask user for a title
fi: K_ysy käyttäjältä otsikkoa

en: _Auto
fi: _Automaattinen

en: _Autocompletion enabled
fi: _Itsestään

en: _Automatic proxy configuration
fi: _Automaattinen välipalvelinten asetus

en: _Autoreload enabled
fi: _Itsestään päivitys käytössä

en: _Autoreload...
fi: _Päivitä itsestään...

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Background
fi: Ta_usta

en: _Block cookies from this site
fi: _Estä tämän sivuston evästeet

en: _Block images from this site
fi: _Estä tämän sivuston kuvat

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
fi: _Kirjanmerkkiskokoelma (vaatii Javascriptin)

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Bookmarks toolbars
fi: Kirjan_merkkipalkit

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: _Clear History
fi: Tyhjennä _historiikki

en: _Clear history
fi: Tyhjennä _historiikki

en: _Clear smart bookmarks after use
fi: Tyhjennä älykirjanmerkki käytön _jälkeen

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Collapse all categories
fi: L_askosta kaikki luokat

en: _Compare page
fi: _Vertaa sivua

en: _Continuously
fi: _Jatkuvasti

en: _Cookies
fi: _Evästeet

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
fi: _Luo älykirjanmerkkien työkalupalkki

en: _Cursive
fi: Kursii_vi

en: _Days before expiring history items
fi: Historiikin kohdan _säilymisaika päivinä

en: _Default charset
fi: _Oletusmerkistö

en: _Default font
fi: _Oletuskirjasin

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Detach tab
fi: _Irrota välilehti

en: _Dictionary
fi: _Sanakirja

en: _Disabled
fi: _Ei käytössä

en: _Display close buttons on tabs
fi: _Näytä sulkemispainikkeet välilehdissä

en: _Dock
fi: _Paneeliksi

en: _Don't import bookmarks
fi: Älä _tuo kirjanmerkkejä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit bookmarks...
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä...

en: _Edit toolbar...
fi: _Muokkaa työkalupalkkia...

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _Enable proxy keep-alive
fi: _Pidä yllä välitysyhteyttä

en: _Encoding
fi: Merkist_ö

en: _Expand all categories
fi: _Laajenna kaikki luokat

en: _Expires
fi: _Vanhentuu

en: _External program
fi: Erillinen _ohjelma

en: _FTP proxy
fi: _FTP-välityspalvelin

en: _Fantasy
fi: _Fantasia

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find bookmarks...
fi: _Etsi kirjanmerkkejä...

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: _Fold bookmark
fi: _Laskosta kirjanmerkki

en: _Folder
fi: _Hakemisto

en: _Folder actions
fi: Kansio_toiminnot

en: _Forms
fi: _Lomakkeet

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: _From current server only
fi: _Vain nykyiseltä palvelimelta

en: _Full screen
fi: Koko _ruutu

en: _GNOME helpers
fi: _GNOME-apuohjelmat

en: _General
fi: _Yleistä

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Go to bookmark target
fi: Siirry _kirjanmerkin kohteeseen

en: _Group by host
fi: _Ryhmittele isäntäkoneen mukaan

en: _HTTP proxy
fi: _HTTP-välityspalvelin

en: _Height
fi: _Korkeus

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Helper runs in a terminal
fi: _Apuohjelma toimii päätteessä

en: _History dock
fi: _Historiikkipaneeli

en: _History...
fi: Hist_oriikki...

en: _Host
fi: _Isäntäkone

en: _Icons only
fi: Vain _kuvakkeet

en: _Image
fi: K_uva

en: _Image Sites
fi: K_uvasivustot

en: _Images
fi: K_uvat

en: _Import bookmarks...
fi: _Tuo kirjanmerkkejä...

en: _In
fi: _Sisään

en: _Insert new tabs after current tab
fi: _Lisää uudet välilehdet nykyisen vierelle

en: _Java console...
fi: _Java-konsoli...

en: _Jump to new tabs automatically
fi: _Siirry uusiin välilehtiin automaattisesti

en: _Keep fullscreen window above all other windows
fi: Pi_dä kokoruutuikkuna muiden ikkunoiden päällä

en: _Keep location entry on main toolbar
fi: Näytä si_jaintilaatikko päätyökalupalkissa

en: _Language encoding
fi: K_ielimerkistö

en: _Link properties
fi: _Linkin ominaisuudet

en: _Links
fi: _Linkit

en: _LinuxPackages
fi: _Linux-paketit

en: _Load from current server only
fi: Lataa vain _nykyiseltä palvelimelta

en: _Load images
fi: _Lataa kuvat

en: _MIME type
fi: _MIME-tyyppi

en: _Mail handler
fi: _Postikäsittelin

en: _Manual
fi: _Käsin

en: _Match upper/lower case
fi: _Sama kirjainkoko

en: _Menubar
fi: _Valikkopalkki

en: _Middle button
fi: Keski_painike

en: _Middle-click opens link into new tab
fi: _Keskinapsautus avaa linkin uudessa välilehdessä

en: _Monospace
fi: Ta_savälinen

en: _Move tab to another window
fi: Siirrä välilehti _toiseen ikkunaan

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Never
fi: _Ei koskaan

en: _Never accept
fi: _Älä hyväksy koskaan

en: _Never load
fi: _Älä lataa koskaan

en: _Never show this warning again
fi: _Älä näytä tätä varoitusta enää

en: _New
fi: _Uusi

en: _New window
fi: Uusi _ikkuna

en: _Next tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _No proxies
fi: _Ei välityspalvelimia

en: _None
fi: _Ei mikään

en: _Once
fi: _Kerran

en: _One Level
fi: _Yksi taso

en: _Open whole folder in tabs
fi: Avaa koko kansio _välilehtiin

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: _Other application
fi: _Muu ohjelma

en: _Out
fi: _Ulos

en: _Page source
fi: Sivun _lähdekoodi

en: _Passwords
fi: _Salasanat

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Path
fi: P_olku

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Previous tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Print...
fi: Tul_osta...

en: _Processes URL
fi: Käsittelee _URL:n

en: _RPMFind
fi: _RPM-etsintä

en: _Recursively
fi: _Myös alikansiot

en: _Relation
fi: _Suhde

en: _Reload
fi: Päi_vitä

en: _Remember passwords
fi: _Muista salasanat

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Remove Cookie
fi: _Poista eväste

en: _Remove Pair
fi: _Poista pari

en: _Remove Site
fi: _Poista sivusto

en: _Remove all these bookmarks
fi: _Poista kaikki nämä kirjanmerkit

en: _Remove bookmark
fi: _Poista kirjanmerkki

en: _Remove bookmark folder
fi: _Poista kirjanmerkkikansio

en: _Report a bug
fi: _Ilmoita viasta

en: _Rerun first time druid...
fi: _Käy käyttöönottovelho läpi...

en: _Resize entry...
fi: Muuta _kokoa...

en: _Revert
fi: _Palauta

en: _Right button
fi: _Oikea painike

en: _Run with helper
fi: Avaa _apuohjelmalla

en: _SSL proxy
fi: _SSL-välityspalvelin

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save to disk
fi: _Tallenna levylle

en: _Search in frames
fi: _Etsi kehyksistä

en: _Select all
fi: _Valitse kaikki

en: _Serif
fi: Se_rif

en: _Server secure
fi: Tu_rvallinen palvelin

en: _Set as default folder
fi: Aseta _oletuskansioksi

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Settings...
fi: _Asetukset...

en: _Shorten long names by looking for common separators
fi: Lyhennä pitkät nimet etsimällä yleisiä _erottimia

en: _Show alternatives window as you type
fi: _Näytä vaihtoehtoikkuna kirjoitettaessa

en: _Show as toolbar
fi: Näytä työkalu_palkkina

en: _Show editing controls
fi: _Näytä muokkaustyökalut

en: _Smart URL:
fi: _Äly-URL:

en: _Statusbar
fi: T_ilarivi

en: _Stock Quotes
fi: _Pörssi

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Stylesheets
fi: _Tyylisivut

en: _Tab
fi: _Välilehti

en: _Tabs appear along
fi: _Välilehdet ovat

en: _Text
fi: _Teksti

en: _Text only
fi: Vain tekst_i

en: _Time:
fi: _Aika:

en: _Title
fi: _Otsikko

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: _Unfold bookmark
fi: _Laajenna kirjanmerkki

en: _Unviewed tab text color
fi: _Katsomattoman välilehden tekstin väri

en: _Unvisited link
fi: K_äymätön linkki

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Use built-in FTP handler
fi: Käytä sisäistä _FTP-käsittelintä

en: _Use external program to view source files
fi: _Katsele lähdekoodia erillisellä ohjelmalla

en: _Use page title
fi: Käytä sivun _nimeä

en: _View
fi: _Näytä

en: _View image sites...
fi: _Näytä kuvasivustot...

en: _View long description...
fi: _Näytä pitkä kuvaus...

en: _View with helper application
fi: _Katsele sovelluksella

en: _Visited link
fi: Käyty _linkki

en: _Warn before accepting a cookie
fi: _Varoita ennen evästeen hyväksymistä

en: _Will open in
fi: _Avaa:

en: _Work offline
fi: Toimi _yhteydettä

en: _Zoom
fi: _Suurennos

en: _ftp
fi: _FTP

en: `%s' does not exist or is not a valid image file
fi: "%s" ei ole olemassa tai se ei ole kelvollinen kuvatiedosto

en: aeiouyAEIOUY
fi: aeiouyåäöAEIOUYåäö

en: contains
fi: sisältää

en: disabled
fi: ei käytössä

en: doesn't contain
fi: ei sisällä

en: ends with
fi: loppuu

en: f_ile
fi: _tiedosto

en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

en: kB
fi: kt

en: lines
fi: riviä

en: mozilla summary info
fi: Mozillan yhteenvetotiedot

en: name
fi: nimi

en: name of icon for the mozilla view
fi: Mozilla-näkymän kuvakkeen nimi

en: nicknames
fi: lempinimet

en: notes
fi: huomautukset

en: pages
fi: sivut

en: starts with
fi: alkaa
