gnome-media 1.2.0 - en to el translation catalogue (266 entries)

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
el: Το '%s' είναι κατάλογος.
    Παρακαλώ επιλέξτε άλλο όνομα αρχείου.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
el: Το '%s' είναι κατάλογος.
    Παρακαλώ επιλέξτε αρχείο ήχου για άνοιγμα.

en: (Scanning)
el: (Σάρρωση)

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-*-100-*-*-p-*-*-*
el: -greek-helvetica-medium-r-normal-*-*-100-*-*-p-*-*-*

en: 3D Effect
el: Εφφέ 3Δ

en: A Volume Unit Meter for ESD
el: Μετρητής ήχου για το ESD

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
el: Ένα απλό πρόγραμμα ηχογράφησης και αναπαραγωγής ήχου για το GNOME.
    Αφιερωμένο στη γάτα μου, τη Μάλτε.

en: About
el: Πέρι

en: Action
el: Ενέργεια

en: Add echo
el: Προσθήκη ηχώς

en: Add echo to the current sample
el: Προσθήκη ηχώς στο τρέχον δείγμα

en: Adding echo to sample...
el: Προσθήκη στο δείγμα ηχώ...

en: Address
el: Τοποθεσία

en: Analog Loopback
el: Αναλογικό Loopback

en: Artist / Title
el: Καλλιτέχνης / Τίτλος

en: Audio Mixer
el: Μίκτης Ήχου

en: Audioformat:
el: Μορφή Ήχου:

en: Audioformat:
el: Μορφή Ήχου:

en: Bass
el: Μπάσα

en: Bass
el: Μπάσα

en: CD Player
el: Αναγνώστης CD

en: CDDB Data
el: Δεδομένα CDDB

en: CDDB Editor
el: Επεξεργαστής CDDB

en: CDDB Settings
el: Ρυθμίσεις CDDB

en: CDDB Status
el: Κατάσταση CDDB

en: CDROM device
el: Συσκευή CDROM

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
el: Σφάλμα στη σύνδεση με διεργασία ήχου.
    Παρακαλώ τρέξτε 'esd' στη γραμμή εντολών.

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Center
el: Κέντρο

en: Center Input
el: Είσοδος Κέντρου

en: Change font
el: Αλλαγή γραμματοσειράς

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Click here to change (restart required):
el: Κάντε κλικ εδώ για να αλλάξετε (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Close tray
el: Κλείσιμο συσκευής CDROM

en: Connect to the esd server on this host.
el: Σύνδεση σε εξυπηρετητή esd σε αυτό το σύστημα.

en: Connecting [%s]
el: Σύνδεση με [%s]

en: Converting file...
el: Μετατροπή αρχείου...

en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
el: Πνευματικά Δικαιώματα (C) 2000 Andreas Hyden

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
el: Δε βρέθηκε το '%s'.
    Ορίστε το σωστό μονοπάτι για το sox στις προτιμίσεις κάτω από την επιλογή 'Προγράμματα'.
    
    Αν δεν έχετε το sox, δε θα μπορέσετε να κάνετε ηχογραφήσεις ή διάφορα εφφέ.

en: Could not fork child process
el: Αδύνατη η διχάλωση θυγατρικής διεργασίάς

en: Couldn't remove file: %s
el: Αδύνατη διαγραφή του: %s

en: Create a new sample
el: Δημιουργία νέου δείγματος

en: Create new sample
el: Δημιουργία νέου δείγματος

en: DSP Input
el: Είσοδος DSP

en: DSP Output
el: Έξοδος DSP

en: Delete CDDB Entry?
el: Διαγραφή καταχώρησης CDDB;

en: Digital Loopback
el: Ψηφιακό Loopback

en: Digital1
el: Ψηφιακό1

en: Digital2
el: Ψηφιακό2

en: Digital3
el: Ψηφιακό3

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
el: Ο κατάλογος %s δεν υπάρχει.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: Disc ID
el: ID Δίσκου

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
el: Πληροφορίες Δίσκου  (%02u:%02u λεπτά)

en: Disc Title
el: Τίτλος Δίσκου

en: Disconnecting [%s]
el: Αποσύνδεση [%s]

en: Do nothing
el: Καμία λειτουργία

en: Don't show this message again.
el: Να μην εμφάνιστει αυτό το μήνυμα ξανά.

en: ESD Server Host
el: Σύστημα Εξυπηρετητή ESD

en: ESD Volume Meter
el: Μετρητής ήχου ESD

en: Echo
el: Ηχώ

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Effect
el: Εφφέ

en: Effects
el: Εφφέ

en: Eject
el: Εκβολή

en: Equalizer
el: Αντισταθμιστής

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
el: Σφάλμα στην πρόσβαση της συσκευής CDROM.
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι έχετε υποστήριξη συσκευής
    CDROM στο πυρήνα και ότι έχετε δικαιώματα πρόσβασης
    στη συσκευή.
    
    Αιτία: %s

en: Error connecting [%s]
el: Σφάλμα σύνδεσης [%s]

en: Error querying [%s]
el: Σφάλμα ερώτησης [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
el: Σφάλμα στην ανάγνωση του $HOME/.cddbslave.

en: Error reading [%s]
el: Σφάλμα ανάγνωσης [%s]

en: Error saving sound file
el: Σφάλμα στην αποθήκευση αρχείου ήχου

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit this program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Fader
el: Μειωτήρας

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
el: Το αρχείο %s στην 'εντολή mixer' δεν υπάρχει.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
el: Το αρχείο %s στην 'εντολή sox' δεν υπάρχει.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο '%s' υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να γράψετε από επάνω;

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
el: Το αρχείου '%s' δεν υπάρχει.
    Παρακαλώ επιλέξτε αρχείο ήχου για άνοιγμα.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
el: Το αρχείο '%s' δεν υπάρχει· χρήση εξ ορισμού.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
el: Το αρχείο ήχου '%s' δεν είναι υποστηριζόμενο.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
el: Το αρχείο '%s' δεν είναι έγκυρο αρχείο ήχου.

en: File not saved. Do you want to save it?
el: Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε. Θέλετε να το αποθηκεύσετε τώρα;

en: Filename of the CD device
el: Όνομα συσκευής CD

en: Forever
el: Για πάντα

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: GMIX - The Gnome Mixer
el: GMIX - Ο Μίκτης του GNOME

en: GNOME Sound recorder
el: Ηχογράφηση Ήχου GNOME

en: GNOME Soundrecorder:
el: Ηχογράφηση ήχου GNOME:

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
el: To GTCD είναι μια εφαρμογή αναπαραγωγής CD του GNOME. Περιλαμβάνει υποστήριξη CDDB. Παρακαλώ δείτε το αρχείο 'Thanks' που περιλαμβάνετε με στη διανομή για περισσότερα ευχαριστήρια.

en: GUI
el: Γραφικό Περιβάλλον Διασύνδεσης

en: Get CDDB Now
el: Λήψη CDDB Τώρα

en: Gnome CD Player
el: Αναγνώστης CD GNOME με υποστήριξη CDDB

en: Headphone
el: Ακουστικά

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide menu on start
el: Απόκρυψη μενού στην εκκίνηση

en: Host is %s
el: Το σύστημα είναι το %s

en: IGain
el: Είσδ+

en: Inactive. %s
el: Ανενεργό. %s

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Input Gain
el: Είσδ+

en: Key
el: Κλειδί

en: Keybindings
el: Συνδέσεις πλήκτρων

en: Line
el: Γραμμή

en: Line
el: Γραμμή

en: Line1
el: Γραμ.1

en: Line2
el: Γραμ.2

en: Line3
el: Γραμ.3

en: Local Database
el: Τοπική Βάση Δεδομένων

en: Lock
el: Κλείδ.

en: Main window
el: Κυρίως παράθυρο

en: Master
el: Πρωτεύων

en: Master Digital
el: Πρωτεύων Ψηφιακό

en: Master Mono
el: Πρωτεύον Μονοφωνικό

en: Mic
el: Μικροφ

en: Mic Gain
el: Μικρφ+

en: Mix
el: Μίκτης

en: Monitor
el: Έλεγχος

en: Mono
el: Μονοφωνικό

en: Mute
el: Σιώπ.

en: New
el: Νέο

en: No Disc
el: Χωρίς Δίσκο

en: No match found for %s
el: Δε βρέθηκε ταίριασμα για %s

en: Nr of times:
el: Αριθμός φορών:

en: OGain
el: Έξοδ+

en: On exit
el: Στην έξοδο

en: On startup
el: Κατά την εκκίνιση

en: Open a vertical version of the meter.
el: Άνοιγμα μιας κάθετης έκδοσης του μετρητή.

en: Open track editor
el: Εκκίνηση επεξεργαστή τροχιάς

en: Open tray
el: Άνοιγμα συσκευής CDROM

en: Output Gain
el: Έξοδ+

en: PC Speaker
el: Μεγάφωνο PC

en: Password
el: Κωδικός

en: Path to mixer:
el: Μονοπάτι για το mixer:

en: Path to sox:
el: Μονοπάτι για το sox:

en: Paths
el: Μονοπάτια

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone Output
el: Έξοδος Τηλεφ.

en: PhoneIn
el: Τηλεφ.Εισ.

en: PhoneOut
el: Τηλεφ.Εξ.

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play CD on startup
el: Αναπαραγωγή CD στην εκκίνηση

en: Play current sample
el: Αναπαραγωγή τρέχοντος δείγματος

en: Play-repeating
el: Αναπαραγωγή με επανάληψη

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playing
el: Σε αναπαραγωγή

en: Playing...
el: Σε αναπαραγωγή...

en: Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής

en: Popup save dialog when recording is finished
el: Εμφάνιση διαλόγου αποθήκευσης μόλις τερματιστεί η ηχογράφηση

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
el: Εμφάνιση προειδ. μηνύματος εάν το μέγεθος (Mb) του δείγματος γίνει μεγ. από:

en: Port
el: Θύρα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Program files
el: Προγράμματα

en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

en: Querying server [%s]
el: Ερώτηση εξυπηρετητή [%s]

en: Quit
el: Έξοδος

en: Radio
el: Ράδιο

en: Reading reply [%s]
el: Ανάγνωση απάντησης [%s]

en: Ready for command: %s
el: Έτοιμο για εντολή: %s

en: Rec
el: Ηχογ.

en: Rec.
el: Ηχογρ.

en: Record
el: Ηχογράφηση

en: Recording
el: Σε ηχογράφηση

en: Recording timeout:
el: Λήξη χρόνου ηχογράφησης:

en: Recording...
el: Σε ηχογράφηση...

en: Refresh List
el: Ενημέρωση Λίστας

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Restore saved mixer levels on startup
el: Ανάκτηση αποθηκευμένων επίπεδων μίκτη στην εκκίνηση

en: Run GNOME mixer
el: Εκτέλεση του μίκτη του GNOME

en: Run mixer...
el: Εκτέλεση μίκτη...

en: SOCKS Server
el: Εξυπηρετητής SOCKS

en: Sample rate:
el: Δειγματοληψία:

en: Sample rate:
el: Δειγματοληψία:

en: Save sound file
el: Αποθήκευση αρχείου ήχου

en: Saving...
el: Σε αποθήκευση...

en: Select a sound file
el: Επιλογή αρχείου ήχου

en: Server Settings
el: Ρυθμίσεις εξυπερητητή

en: Show handles (restart required)
el: Εμφάνιση χειριστών (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Show sound information
el: Εμφάνιση πληροφοριών των χαρακτηριστικών του ήχου

en: Show soundinfo
el: Εμφάνιση πληροφοριών ήχου

en: Show time
el: Εμφάνιση ώρας

en: Show tooltips
el: Εμφάνιση υποδείξεων

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skip backwards
el: Παράκαμψη προς τα πίσω

en: Skip forwards
el: Παράκαμψη προς τα εμπρός

en: Sound
el: Ήχος

en: Sound options
el: Επιλογές ήχου

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
el: Η συσκευή ήχου δεν είναι έτοιμη! Παρακαλώ ελέγξτε ότι
    δεν τρέχει άλλο πρόγραμμα που κάνει χρήση τη συσκευή ήχου.

en: Specify a file to be opened
el: Ορισμός αρχείου προς άνοιγμα

en: Specify a file to start playing
el: Ορισμός αρχείου προς αναπαραγωγή

en: Specify a file to start recording
el: Ορισμός αρχείου προς ηχογράφηση

en: Specify the X position of the meter.
el: Καθορίστε τη θέση X στο μετρητή.

en: Specify the Y position of the meter.
el: Καθορίστε τη θέση Ψ στο μετρητή.

en: Specify the geometry of the main window
el: Καθορίστε τις διαστάσεις του κυρίου παραθύρου

en: Spkr
el: Ηχείο

en: Start playing
el: Εκκίνηση αναπαραγωγής

en: Start recording
el: Εκκίνηση ηχογράφησης

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop playing
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Stop playing/recording
el: Παύση αναπαραγωγής/ηχογράφησης

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
el: Παύση ηχογράφησης εάν το μέγεθος (Mb) του δείγματος γίνει μεγ. από:

en: Stop recording on timeout
el: Παύση ηχογράφησης στη λήξη χρόνου

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Information
el: Υποβολή Πληροφοριών

en: Submit information about
    '%s'
el: Υποβολή πληροφοριών περί
    '%s'

en: Surround
el: Τετρακαναλικό

en: Surround Input
el: Είσοδος Σαράουντ

en: Synth
el: Σύνθ.

en: TCD - The Gnome CD Player
el: TCD - Αναπαραγωγή CD GNOME

en: Temp dir:
el: Προσωρ. καταλ.:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
el: Ο προσωρινός κατάλογος %s είναι αρχείο.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
el: Το μέγεθος του τρέχοντος δείγματος είναι μεγαλύτερο από %i Mb!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
el: Αυτός είναι μίκτης για συσκευές ήχου OSS.

en: Time
el: Χρόνος

en: Timeout: %s
el: Λήξη χρόνου: %s

en: Title
el: Τίτλος

en: To:
el: Στον:

en: Track %d
el: Τροχιά %d

en: Track Editor
el: Επεξεργαστής τροχιών

en: Track Editor...
el: Επεξεργαστής Τροχιών...

en: Track Information
el: Πληροφορίες Τροχιάς

en: Track/title color
el: Χρώμα Τροχιάς/Τίτλου

en: Track/title font
el: Γραμματοσειρά τροχιάς/τίτλου

en: Treble
el: Πρίμα

en: Undo all changes
el: Επαναφορά όλων των τροποποιήσεων

en: Undo all changes made on the current sample
el: Επαναφορά όλων των τροποποιήσεων που έγιναν στο τρέχον δείγμα

en: Undoing all changes...
el: Επαναφορά όλων των αλλαγών...

en: Unknown / Unknown
el: Άγνωστο / Άγνωστο

en: Use HTTP
el: Χρήση HTTP

en: Use SOCKS
el: Χρήση SOCKS

en: Use alternate method to play CD
el: Χρήση ενναλακτικής μεθόδου αναπαραγωγής CDROM

en: Use mixer icons
el: Χρήση εικονιδίων μίκτη

en: Use mixer labels
el: Χρήση ετικέτων μίκτη

en: Use proxy authentication
el: Χρήση ελέγχου αυθεντικότητας διαμεσολαβητή

en: Use squared law volume control
el: Χρήση ελέγχου έντασης ήχου με κανονισμών τετραγώνων

en: User interface
el: Διασύνδεση χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Video
el: Βίντεο

en: Vol
el: Ένταση

en: Volume
el: Ένταση

en: Volume Meter
el: Μετρητής Έντασης Ήχου

en: Waiting for reply [%s]
el: Αναμονή απάντησης [%s]

en: Woofer
el: Γούφερ

en: Woofer Input
el: Είσοδος Γούφερ

en: X-Position
el: Θέση-Χ

en: Y-Position
el: Θέση-Ψ

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
el: Δεν έχετε τα σωστά δικαιώματα (ανάγνωση και εγγραφή) για το προσωρινό κατάλογο %s.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
el: Δεν εισαγάγετε εντολή μίκτη· δε θα μπορέσετε να εκκινήσετε το μίκτη.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
el: Δεν εισαγάγατε εντολή sox· δε θα μπορέσετε να κάνετε ηχογραφήσεις.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλος;

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
el: Δεν εισαγάγατε κατάλογο προσωρινών αρχείων. Δε θα μπορέσετε να ηχογραφήσετε.
    Θέλετε να το χρησιμοποιήσετε ούτως ή άλλως;

en: _New
el: _Νέο

en: don't restore mixer-settings from configuration
el: να μην ανακτηθούν οι ρυθμίσεις μίκτη από τη διαμόρφωση

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
el: να μη αποθηκευθούν οι (τροποποιημένες) ρυθμίσεις μίκτη στη διαμόρφωση

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
el: αρχικοποίηση του μίκτη/μικτών από αποθηκευμένη διαμόρφωση και έξοδος

en: minutes
el: λεπτά

en: mono
el: μονοφωνικό

en: mono/stereo
el: μονοφωνικό/στερεοφωνικό

en: normal
el: κανονικό

en: random
el: τυχαίο

en: restore mixer-settings from configuration
el: ανάκτηση των ρυθμίσεων μίκτη από τη διαμόρφωση

en: stereo
el: στερεοφωνικό
