xmms 1.0.1 - en to da translation catalogue (645 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
da: 
    Joystick-kontrol: fejl ved læsning

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
da: 
    Segment fejl
    
    Hvis du har fundet en fejl i XMMS, så vær venlig at 
    besøge http://bugs.xmms.org og udfyld
    en fejlmeldings-rapport.

en:  (disabled)
da:  (ikke tilsluttet)

en:  (enabled)
da:  (tilsluttet)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
da: %d rammer
    Filstørrelse: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
da: %d ud af %d filer slettet med succes.

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
da: %s
    Fejlbeskyttelse: %s
    Ophavsret: %s
    Original: %s
    Betoning: %s

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag `%c%s' tillader ingen argumenter

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flag `%s' er tvetydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flag `%s' behøver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag `--%s' tillader ingen argumenter

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flag `-W %s' tillader ikke argumenter

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flag `-W %s' er tvetydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flag kræver et argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag `--%s'

en: (none)
da: (ingen)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: /About XMMS
da: /Om XMMS

en: /Add
da: /Tilføj

en: /Add/Directory
da: /Tilføj/Katalog:

en: /Add/File
da: /Tilføj/Fil

en: /Add/Url
da: /Tilføj/URL

en: /Always On Top
da: /Altid øverste

en: /Analyzer Falloff
da: /Analyse fald-hastighed

en: /Analyzer Falloff/Fast
da: /Analyse fald-hastighed/Hurtig

en: /Analyzer Falloff/Fastest
da: /Analyse fald-hastighed/Meget hurtig

en: /Analyzer Falloff/Medium
da: /Analyse fald-hastighed/Middel

en: /Analyzer Falloff/Slow
da: /Analyse fald-hastighed/Langsom

en: /Analyzer Falloff/Slowest
da: /Analyse fald-hastighed/Meget langsom

en: /Analyzer Mode
da: /Analysetilstand

en: /Analyzer Mode/-
da: /Analysetilstand/-

en: /Analyzer Mode/Bars
da: /Analysetilstand/Bjælker

en: /Analyzer Mode/Fire
da: /Analysetilstand/Ild

en: /Analyzer Mode/Lines
da: /Analysetilstand/Linier

en: /Analyzer Mode/Normal
da: /Analysetilstand/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
da: /Analysetilstand/Toppunkter

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
da: /Analysetilstand/Lodrette linier

en: /Autoscroll Songname
da: /Automatisk rulning af titel

en: /Configure Equalizer
da: /Konfigurér equalizer

en: /Delete
da: /Fjern

en: /Delete/Auto-load preset
da: /Fjern/Auto-hent forudindstilling

en: /Delete/Preset
da: /Fjern/forudindstilling

en: /DoubleSize
da: /Dobbelt størrelse

en: /Easy Move
da: /Nem flytning

en: /Equalizer WindowShade Mode
da: /Equalizer oprullet-vinduestilstand

en: /Exit
da: /Afslut

en: /File Info
da: /Filinfo

en: /Graphical EQ
da: /Grafisk EQ

en: /Import
da: /Importér

en: /Import/WinAMP Presets
da: /Importér/WinAMP forudindstillinger

en: /Jump To File
da: /Gå til fil

en: /Jump To Time
da: /Gå til tid

en: /Load
da: /Indlæs

en: /Load/-
da: /Hent/-

en: /Load/Auto-load preset
da: /Hent/Auto-hent forudindstilling

en: /Load/Default
da: /Hent/Standardindstillinger

en: /Load/From WinAMP EQF file
da: /Hent/Fra WinAMP EQF-fil

en: /Load/From file
da: /Hent/Fra fil

en: /Load/Preset
da: /Hent/forudindstilling

en: /Load/Zero
da: /Hent/Nul

en: /Main Window
da: /Hovedvindue

en: /No Playlist Advance
da: /Gå ikke videre i spillelisten

en: /Options
da: /Funktioner

en: /Peaks Falloff
da: /Toppunkt fald-hastighed

en: /Peaks Falloff/Fast
da: /Toppunkt fald-hastighed/Hurtig

en: /Peaks Falloff/Fastest
da: /Toppunkt fald-hastighed/Meget hurtig

en: /Peaks Falloff/Medium
da: /Toppunkt fald-hastighed/Middel

en: /Peaks Falloff/Slow
da: /Toppunkt fald-hastighed/Langsom

en: /Peaks Falloff/Slowest
da: /Toppunkt fald-hastighed/Meget langsom

en: /Physically Delete Files
da: /Slet filer fysisk

en: /Play Directory
da: /Afspil katalog:

en: /Play File
da: /Afspil fil

en: /Play Location
da: /Afspil adresse

en: /Playback
da: /Afspilning

en: /Playback/-
da: /Afspilning/-

en: /Playback/10 Tracks Back
da: /Afspilning/10 numre tilbage

en: /Playback/10 Tracks Fwd
da: /Afspilning/10 numre frem

en: /Playback/Back 5 Seconds
da: /Afspilning/5 sekunder tilbage

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
da: /Afspilning/5 Sekunder frem

en: /Playback/Jump to File
da: /Afspilning/Gå til fil

en: /Playback/Jump to Time
da: /Afspilning/Gå til tid

en: /Playback/Next
da: /Afspilning/Næste

en: /Playback/Pause
da: /Afspilning/Pause

en: /Playback/Play
da: /Afspilning/Start

en: /Playback/Previous
da: /Afspilning/Forrige

en: /Playback/Start of List
da: /Afspilning/Starten af listen

en: /Playback/Stop
da: /Afspilning/Stop

en: /Playlist
da: /Spilleliste

en: /Playlist Editor
da: /Spilleliste-redigering

en: /Playlist WindowShade Mode
da: /Spilleliste-vinduestilstand

en: /Playlist/Load List
da: /Spilleliste/Indlæs liste

en: /Playlist/New List
da: /Spilleliste/Ny liste

en: /Playlist/Save List
da: /Spilleliste/Gem liste

en: /Preferences
da: /Indstillinger

en: /Randomize List
da: /Bland listen

en: /Refresh Rate
da: /Opdateringsrate

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
da: /Opdateringsrate/ottendedele (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
da: /Opdateringsrate/Fuld (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
da: /Opdateringsrate/Halv (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
da: /Opdateringsrate/En fjerdedel (~13 fps)

en: /Reload skin
da: /Genindlæs skind

en: /Remove
da: /Fjern

en: /Remove Dead Files
da: /Fjern ikke-eksisterende filer

en: /Remove/All
da: /Fjern/Alle

en: /Remove/Crop
da: /Fjern/Beskæring

en: /Remove/Misc
da: /Fjern/Diverse

en: /Remove/Selected
da: /Fjern/Markerede

en: /Repeat
da: /Gentag

en: /Reverse List
da: /Vend listen om

en: /Save
da: /Gem

en: /Save/-
da: /Gem/-

en: /Save/Auto-load preset
da: /Gem/Auto-hent forudindstilling

en: /Save/Default
da: /Gem/Standardindstillinger

en: /Save/Preset
da: /Gem/forudindstilling

en: /Save/To WinAMP EQF file
da: /Gem/I WinAMP EQF-fil

en: /Save/To file
da: /Gem/I fil

en: /Scope Mode
da: /Scopetilstand

en: /Scope Mode/Dot Scope
da: /Scopetilstand/Punkt-scope

en: /Scope Mode/Line Scope
da: /Scopetilstand/Linie-scope

en: /Scope Mode/Solid Scope
da: /Scopetilstand/Solid-scope

en: /Selection
da: /Udvalgte

en: /Selection/Invert Selection
da: /Udvalgte/Omvend markering

en: /Selection/Select All
da: /Udvalgte/Vælg alle

en: /Selection/Select None
da: /Udvalgte/Vælg ingen

en: /Shuffle
da: /Bland

en: /Skin Browser
da: /Skind-vælger

en: /Sort
da: /Sortér

en: /Sort List
da: /Sortér liste

en: /Sort List/By Date
da: /Sortér liste/Efter dato

en: /Sort List/By Filename
da: /Sortér liste/Efter filnavn

en: /Sort List/By Path + Filename
da: /Sortér liste/Efter filsti + filnavn

en: /Sort List/By Title
da: /Sortér liste/Efter titel

en: /Sort Selection
da: /Sortér udvalgte

en: /Sort Selection/By Date
da: /Sortér udvalgte/Efter dato

en: /Sort Selection/By Filename
da: /Sortér udvalgte/Efter filnavn

en: /Sort Selection/By Path + Filename
da: /Sortér udvalgte/Efter filsti + filnavn

en: /Sort Selection/By Title
da: /Sortér udvalgte/Efter titel

en: /Sticky
da: /Klistret

en: /Time Elapsed
da: /Brugt tid

en: /Time Remaining
da: /Resterende tid

en: /View File Info
da: /Vis filinfo

en: /Visualization
da: /Visualisering

en: /Visualization Mode
da: /Visualisieringstilstand

en: /Visualization Mode/Analyzer
da: /Visualisieringstilstand/Analyse

en: /Visualization Mode/Off
da: /Visualisieringstilstand/Fra

en: /Visualization Mode/Scope
da: /Visualisieringstilstand/Scope

en: /Visualization plugins
da: /Visualiserings-indstik

en: /WindowShade Mode
da: /Oprullet-vinduestilstand

en: /WindowShade VU Mode
da: /VU oprullet-tilstand

en: /WindowShade VU Mode/Normal
da: /VU oprullet-tilstand/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
da: /VU oprullet-tilstand/Glat

en: 12KHZ
da: 12kHz

en: 14KHZ
da: 14kHz

en: 16KHZ
da: 16kHz

en: 170HZ
da: 170Hz

en: 1KHZ
da: 1kHz

en: 310HZ
da: 310Hz

en: 3DFX Fullscreen mode
da: 3Dfx fuldskærmstilstand

en: 3KHZ
da: 3kHz

en: 600HZ
da: 600Hz

en: 60HZ
da: 60Hz

en: 6KHZ
da: 6kHz

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
da: En enkel XMMS Gnome-applet af Anders Carlsson.
    En del kode hentet fra wmxmms af Mikael Alm.
    Værktøjs-tips af Hiroshi Takekawa

en: About
da: Om

en: About ESounD Plugin
da: Om ESounD-indstik

en: About Echo Plugin
da: Om Ekko-indstik

en: About Extra Stereo Plugin
da: Om Ekstra stereo-indstikket

en: About Joystick Driver
da: Om Joystick-driveren

en: About OSS Driver
da: Om OSS-driver

en: About Ogg Vorbis Plugin
da: Om Ogg Vorbis-indstik

en: About Solaris Audio Driver
da: Om Solaris lyd-indstik

en: About Tone Generator
da: Om Tonegenerator

en: About Voice Removal Plugin
da: Om stemmefjernings-indstik

en: About XMMS
da: Om XMMS

en: About mikmod plugin
da: Om Mikmod-indstik

en: About...
da: Om...

en: Acid
da: Syre

en: Acid Jazz
da: Syrejazz

en: Acid Punk
da: Syrepunk

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Add all files in directory
da: Tilføj alle filer i kataloget

en: Add selected files
da: Tilføj valgte filer

en: Additional Programming:
da: Anden programmering:

en: Afrikaans:
da: Afrikaan:

en: Allow multiple instances
da: Tillad flere instanser

en: Alternate
da: Alternativ

en: Alternative
da: Alternativ

en: Always show clutterbar
da: Vis altid clutterbjælke

en: Always use AUDIODEV environment variable
da: Brug altid AUDIODEV miljøet

en: An error occured:
    %s
da: Der opstod en fejl:
    %s

en: Anders Carlsson (effect plugins)
da: Anders Carlsson (effekt-indstik)

en: Apply
da: Anvend

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Audio I/O Plugins
da: Lyd-I/O-indstik

en: Audio device:
da: Lydenhed:

en: Azerbaijani:
da: Azerbaijansk:

en: BALANCE: %d%% LEFT
da: BALANCE: %d%% VENSTRE

en: BALANCE: %d%% RIGHT
da: BALANCE: %d%% HØJRE

en: Back 5 tracks
da: Tilbage 5 numre

en: Ballad
da: Ballade

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
da: Bitrate: Variabel,
    Gennemsnit: %d kb/s

en: Black Metal
da: Blackmetal

en: Blur Scope %s
da: Sløret scope %s

en: Blur scope
da: Sløret scope

en: Booty Bass
da: Booty bass

en: Brazilian Portuguese:
da: Brasiliansk Portugesisk:

en: BritPop
da: Britpop

en: Browse
da: Gennemse

en: Buffer size (kb):
da: Bufferstørrelse (Kb):

en: Buffer size (ms):
da: Bufferstørrelse (ms):

en: Buffering
da: Bufring

en: Buffering:
da: Bufring:

en: Bulgarian:
da: Bulgarsk:

en: Button %d:
da: Knap %d:

en: Buttons:
da: Knapper:

en: CD Audio Player %s
da: Cd-afspiller %s

en: CD Audio Player Configuration
da: Cd-afspiller-konfiguration

en: CD Audio Track %02u
da: Cd-lydnummer %02u

en: CD Index server:
da: Cd-indeksserver:

en: CD Index:
da: Cd-indeks:

en: CD Info
da: CD info

en: CDDB server:
da: CDDB-server

en: CDROM drive
da: cdrom-drev

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
da: TILSLUTTET: VENTER PÅ SVAR

en: CONNECTING TO %s:%d
da: TILSLUTTER %s:%d

en: Cabaret
da: Kabaret

en: Cancel
da: Annullér

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
da: Carl van Schaik (pro logic indstik)

en: Catalan:
da: Katalansk:

en: Celtic
da: Keltisk

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Channels: %d
da: Kanaler: %d

en: Charles Sielski (irman plugin)
da: Charles Sielski (irman-indstik)

en: Chinese:
da: Kinesisk:

en: Chorus
da: Kor

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen Gangster Rap

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Christian Rock
da: Kristen Rock

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
da: Chun-Chung Chen (xfont-rettelse)

en: Classic Rock
da: Klassisk rock

en: Classical
da: Klassisk

en: Close
da: Luk

en: Color Entry
da: Farveindgang

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure Echo
da: Konfigurer Ekko

en: Configure Equalizer
da: Konfigurér equalizer

en: Configure Extra Stereo
da: Konfigurer ekstra stereo

en: Configure Solaris driver
da: Konfigurér Solaris driver

en: Contemporary Christian
da: Samtids-kristen

en: Controls:
da: Styring:

en: Convert %20 to space
da: Konverter %20 til mellemrum

en: Convert underscore to space
da: Konverter understregning til mellemrum

en: Copyright (C) 1997-2002 4front Technologies
da: Ophavsret(C) tilhørende 1997-2002 4front Technologies

en: Copyright (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001
da: Ophavsret (C) tilhører Anders Carlsson 1999, Hiroshi Takekawa 2001

en: Copyright:
da: Ophavsret

en: Couldn't connect to host %s
da: Kunne ikke tilslutte værten %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
da: Kunne ikke tilslutte værten %s
    Serveren rapporterede: %s

en: Couldn't load mod
da: Kunne ikke indlæse mod

en: Couldn't look up host %s
da: Kunne ikke finde værten %s

en: Couldn't open audio
da: Kunne ikke åbne lyd

en: Couldn't remove tag!
da: Kunne ikke fjerne mærke!

en: Couldn't write tag!
da: Kunne ikke skrive mærke!

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
da: Lavet af Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Betjen XMMS med TV / Video / Stereo fjernbetjening 
    IRmans hjemmeside - http://www.evation.com/irman/

en: Credits
da: Kredit

en: Croatian:
da: Kroatisk:

en: Cult
da: Kult

en: Czech:
da: Tjekkisk:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
da: Deaktivér ALTID ØVERST

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
da: Deaktivér ALTID ØVERST (I/T)

en: DISABLE DOUBLESIZE
da: Deaktivér DOBBELT STØRRELSE

en: Danish:
da: Dansk

en: Date
da: Dato

en: Date:
da: Dato:

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Decoder
da: Dekoder

en: Decoder:
da: Dekoder:

en: Default
da: Forvalg

en: Default (%s)
da: Forvalgt (%s)

en: Default - %s
da: Forvalgt - %s

en: Default panning separation
da: Standard balancefordeling

en: Delay: (ms)
da: Forsinkelse: (ms)

en: Delete
da: Slet

en: Delete auto-preset
da: Slet auto-forudindstilling

en: Delete preset
da: Slet forudindstilling

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Detect files by content (instead of file extention)
da: Find filer ud fra indhold (i stedet for filtype)

en: Device
da: Enhed

en: Device:
da: Enhed:

en: Device:
da: Enhed:

en: Devices
da: Enheder

en: Devices:
da: Enhed:

en: Dim titlebar when inactive
da: Nedtón titelbjælke når inaktiv

en: Directionals (alternate):
da: Retnings-afhængig (alternativ):

en: Directionals:
da: Retnings-afhængig

en: Directory preset file:
da: Katalog for forudindstillings-filer:

en: Directory:
da: Katalog:

en: Disable ID3V2 tags
da: Deaktiver ID3V2-mærker

en: Disco
da: Disko

en: Disk Writer Configuration
da: Skriv-til-disk-konfiguration

en: Disk Writer Plugin %s
da: Skriv-til-disk indstik %s

en: Do not hide windowmanager decorations
da: Skjul ikke vinduesbehandlingens udsmykninger

en: Down sample:
da: Nedsampling:

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Dual channel
da: Dobbelt kanal

en: Duet
da: Duét

en: Dutch:
da: Hollandsk:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
da: Aktivér ALTID ØVERST

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
da: Aktivér ALTID ØVERST (I/T)

en: ENABLE DOUBLESIZE
da: Aktivér DOBBELT STØRRELSE

en: ERROR: Couldn't find %s
da: FEJL: Kunne ikke finde %s

en: ESD Plugin configuration
da: ESD-indstikskonfiguration

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
da: Ekko-indstik
    
    af Johan Levin 1999.
    
    Surround-ekko af Carl van Schaik 1999

en: Echo Plugin %s
da: Om Ekko-indstik %s

en: Effect Plugins
da: Effekts-indstik

en: Effect intensity:
da: Effektintensitet:

en: Effect/General Plugins
da: Effekt/Generelle indstik

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Enable Automatic detection
da: Slå "find automatisk" til

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
da: Aktiver Icecast Metadata UDP kanal

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
da: Aktivér SHOUT/Icecast titelstrømning

en: Enable plugin
da: Tilslut indstik

en: Enqueue
da: Sæt i kø

en: Enter URL to add:
da: Skriv adresse der skal tilføjes:

en: Enter code or use remote
da: Skriv kode eller brug fjernbetjening

en: Enter location to play:
da: Skriv placering der skal afspilles:

en: Equalizer doublesize linked
da: Dobbelt størrelse for både hovedvindue og equalizer

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
da: Eric L. Hernes (FreeBSD-rettelse)

en: Error
da: Fejl

en: Error opening audio for idcin.
da: Fejl ved åbning af lyd til idcin.

en: Error!
da: Fejl

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Euro-Techno
da: Eurotekno

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
da: Ekstra stereo-indstik
    
    Af Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
da: Om Ekstra-stereo-indstik %s

en: FILE INFO BOX
da: FILINFO-BOKS

en: Failed to delete "%s": %s.
da: Kunne ikke slette '%s': %s.

en: Failed to modify tag
da: Kunne ikke modificer tag

en: Fast-Fusion
da: Fast-fusion

en: Feedback: (%)
da: Tilbagemelding: (%)

en: File Info
da: Filinfo

en: File Info - %s
da: Filinfo - %s

en: File extension
da: Filtype

en: File name
da: Filnavn

en: File path
da: Sti

en: File preset extension:
da: Forudindstillings-filers type:

en: File size: %d B
da: Filstørrelse: %d B

en: Filename:
da: Brugernavn:

en: Files
da: Filer

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Force volume fade at the end of the module
da: Tving lydstyrke til at flade ud ved slutningen af modulet

en: Forward 5s
da: Fremad 5s

en: French:
da: Fransk:

en: Fwd 5 tracks
da: Fremad 5 numre

en: Galician:
da: Gallisk:

en: Gangsta Rap
da: Gangster rap

en: General
da: Generelt

en: General Plugins
da: Generelle indstik

en: General plugins
da: Generelle indstik

en: German:
da: Tysk:

en: Get server list
da: Hent serverliste

en: Gothic
da: Gotisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk Rock

en: Greek:
da: Græsk:

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Heavy Metal
da: Heavymetal

en: Homepage and Graphics:
da: Hjemmeside og grafik:

en: Host:
da: Vært:

en: Huffman decode error.
da: Huffman dekoderfejl.

en: Humour
da: Humor

en: Hungarian:
da: Ungarnsk:

en: ID3 Tag:
da: ID3-tag:

en: ID3 Tags:
da: ID3-mærker:

en: ID3 format:
da: ID3-format:

en: IDCin Play
da: IDCin Start

en: IR code length:
da: IR kodelængde:

en: IRman Control %s
da: IRman-kontrol %s

en: ISRC number:
da: ISCR-nummer:

en: Id Software .cin player %s
da: Id software .cin afspiller %s

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
da: Hvis "Auto" på equalizer er slået til, så vil XMMS forsøge at indlæse forudindstillinger på følgende måde:
    1: Søger efter indstillings-fil i kataloget for den fil som skal afspilles.
    2: Søger efter forudindstillings-fil for kataloger i samme katalog3: Søger efter forudindstilling der er gemt med "auto-indlæsning" flaget.
    4: Forsøger at hente "standard" forudindstillinger.

en: Import equalizer presets
da: Importér equalizer-forudindstilling

en: Indonesian:
da: Indonesisk:

en: Industrial
da: Industriel

en: Input Plugins
da: Inddata-indstik

en: Input plugins
da: Inddata-indstik

en: Instrumental Rock
da: Instrumental rock

en: Internal speaker
da: Intern højtaler

en: Irish:
da: Irsk:

en: Italian:
da: Italiensk

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
da: J. Nick Koston (MikMod-indstik)

en: Japanese:
da: Japansk:

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
da: Johan Levin (ekko + stereo-indstik)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
da: John Riddoch (Solaris-indstik)

en: Joystick Control
da: Joystick-kontrol

en: Joystick Control %s
da: Joystick-kontrol %s

en: Jump
da: Gå

en: Jump to file
da: Gå til fil

en: Jump to time
da: Gå til tid

en: Jump to:
da: Gå til:

en: Korean:
da: Koreansk:

en: LOOKING UP %s
da: LEDER EFTER %s

en: Latvian:
da: Lettisk:

en: Length: %d:%.2d
da: Længde: %d:%.2d

en: Line out
da: Line ud

en: Lithuanian:
da: Litaunsk:

en: Load auto-preset
da: Hent auto-forudindstilling

en: Load equalizer preset
da: Hent equalizer-forudindstilling

en: Load file(s)
da: Indlæs fil(er)

en: Load playlist
da: Hent spilleliste

en: Load preset
da: Hent forudindstilling

en: Location:
da: Beliggenhed:

en: Look for hidden patterns in modules
da: Søg efter skjulte spor i moduler

en: MPEG Info:
da: MPEG-info:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
da: MPEG lag 1/2/3 afspiller %s

en: MPG123 Configuration
da: MPG123-konfiguration

en: Main Programming:
da: Hovedprogrammering:

en: Main Window
da: Hovedvindue

en: Meditative
da: Meditativ

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
da: Michael Hipp og andre (MPG123-motoren)

en: MikMod Configuration
da: Mikmod-konfiguration

en: MikMod Player %s
da: MikMod-afspiller %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
da: Mikmod-indstik
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Porteret til XMMS af J. Nick Koston

en: Mixer Settings:
da: Mixer-indstillinger:

en: Mixer device:
da: Mixer-enhed:

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
da: Musehjul justerer lydstyrke med (%)

en: Name format:
da: Navneformat:

en: National Folk
da: National folk

en: Native American
da: Indiansk

en: New Age
da: Newage

en: New Wave
da: New-wave

en: Next
da: Næste

en: Next Track
da: Næste nummer

en: No
da: Nej

en: No tag to remove!
da: Der er intet mærke at fjerne!

en: Noise
da: Støj

en: Nominal bitrate: %d kbps
da: Nominent bitrate: %d kb/s

en: None
da: Ingen

en: Norwegian:
da: Norsk:

en: Nothing
da: Ingenting

en: OPTIONS MENU
da: INDSTILLINGSMENU

en: OSS Driver %s
da: Om OSS-driver %s

en: OSS Driver configuration
da: OSS-driverkonfiguration

en: OSS Mixer
da: OSS-mikser

en: Ogg Vorbis Configuration
da: Ogg Vorbis konfiguration

en: Ogg Vorbis Player %s
da: Ogg Vorbis afspiller %s

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
da: Ogg Vorbis-indstik af Xiphophorus
    
    Original kode af
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    
    Besøg Xiphophorus her: http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tag:
da: Ogg Vorbis Tag

en: Ogg Vorbis Tags:
da: Ogg Vorbis Tag

en: Oldies
da: Gammeldags

en: Olle Hällnäs (compiling fixes)
da: Olle Hällnäs (kompilerings-rettelser)

en: OpenGL Spectrum analyzer
da: OpenGL Spektrumanalyse

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
da: OpenGL Spektrumanalyse %s

en: OpenGL Spectrum configuration
da: OpenGL Spektrum-konfiguration

en: Options
da: Indstillinger

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Organization:
da: Organisation

en: Other
da: Andet

en: Output Plugin
da: Uddata-indstik

en: Output ports:
da: Udgangs-porte:

en: Override generic titles
da: Tilsidesæt generiske titler

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
da: PRÆBUFRING: %dkb/%dkb

en: PREAMP
da: FOR-FORSTÆRKNING

en: Pablo Saratxaga (i18n)
da: Pablo Saratxaga (i18n - internationalisering)

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Path:
da: Sti:

en: Pause between songs for
da: Pause mellem sange

en: Performer/Artist
da: Kunstner/Forfatter

en: Play
da: Start

en: Play/Pause
da: Start/Pause

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Playlist end
da: Spilleliste slut

en: Playlists:
da: Spillelister:

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
da: Tjek venligst at::
    
    1. Du har valgt det rigtige uddata-indstik
    2. Ingen andre programmer blokerer lydkortet
    3. Dit lydkort er korrekt konfigureret

en: Polish:
da: Polsk:

en: Polsk Punk
da: Polsk punk

en: Porn Groove
da: Porno groove

en: Portuguese:
da: Portugesisk:

en: Power Ballad
da: Power ballade

en: Pre-buffer (percent):
da: Præbuffer (procent):

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Prev
da: Forrige

en: Prev Track
da: Forrige nummer

en: Progressive Rock
da: Progressiv rock

en: Psychedelic
da: Psychedelisk

en: Psychedelic Rock
da: Psychedelisk rock

en: Punk Rock
da: Punkrock

en: Quality
da: Kvalitet

en: Read info on
da: Læs info, til

en: Really delete %d files?
da: Virkelig slet %d filer?

en: Really delete: "%s"?
da: Virkelig slet: '%s'?

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
da: Realtids-prioritet er en måde at sørge for at XMMS altid får så
    meget CPU tid som den behøver, for at afspilningen af
    lydfiler ikke skal lyde "hakket".
    
    Dette kræver at XMMS køres med root-privilegier, og
    kan i meget sjældne tilfælde låse maskinen.
    
    Nu er du advaret.  For at aktivere dette skal du starte
    XMMS igen.

en: Remove ID3
da: Fjern ID3

en: Remove Tag
da: Fjern tag

en: Repeat
da: Gentag

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Reverse file order in fileselector
da: Vend filrækkefølgen i filvælgeren om

en: Rewind 5s
da: Tilbage 5s

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk Soul

en: Rock & Roll
da: Rock & rul

en: Romanian:
da: Romænsk:

en: Russian:
da: Russisk

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
da: Ryan Weaver (RedHat RPM'er og andre ting)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
da: SØG TIL: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Save
da: Gem

en: Save auto-preset
da: Gem auto-forudindstilling

en: Save equalizer preset
da: Gem equalizer-forudindstilling

en: Save playlist
da: Gem spilleliste

en: Save playlist position
da: Gem position i spillelisten

en: Save preset
da: Gem forudindstilling

en: Save stream to disk
da: Gem strøm på disk

en: Save stream to disk:
da: Gem strøm på disk:

en: Save window positions
da: Gem vinduespositioner

en: Search:
da: Søg:

en: Seek +5s
da: Søg +5s

en: Seek -5s
da: Søg -5s

en: Select directory to add:
da: Vælg katalog der skal tilføjes:

en: Select main window font:
da: Vælg skrifttype for hovedvinduet:

en: Select playlist font:
da: Vælg skrifttype for spilleliste:

en: Select random skin on play
da: Vælg tilfældigt skind ved afspilning

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
da: Vælg katalog hvor du vil gemme MPEG-strømmene:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
da: Vælg katalog hvor du vil gemme Ogg Vorbis strømmene:

en: Select the directory where you want to store the output files:
da: Vælg det bibliotek hvor du vil gemme uddata-filerne:

en: Sensitivity (10-32767):
da: Følsomhed (10-32767):

en: Serbian:
da: Serbisk:

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
da: Skal-kommando som skal køres når XMMS skifter til ny sang.  Denne kommando kan også inkludere strengen %%s som vil blive skiftet ud med den nye sangtitel.

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
da: Skal-kommando som skal køres når XMMS når til slutningen af spilleliste.

en: Show network window
da: Vis netværksvindue

en: Show numbers in playlist
da: Vis numre i spillelisten

en: Shuffle
da: Bland

en: Simple spectrum analyzer %s
da: Simpel spektrum-analyse %s

en: Single channel
da: Enkel kanal

en: Sinus tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
da: Sinus tonegenerator af Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Ændret af Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    Anvendes ved at tilføje en URL: tone://frekvens1;frekvens2;frekvens3;...
    fx tone://2000;2005 for at spille en 2000 Hz tone og en 2005 Hz tone

en: Skin selector
da: Skind-vælger

en: Skins
da: Skind

en: Slovak:
da: Slovakisk:

en: Slow Rock
da: Rolig rock

en: Smooth title scroll
da: Udjævn titel-rulning

en: Snap windows at
da: Fastgør vinduer ved

en: Solaris audio plugin %s
da: Solaris lyd-indstik %s

en: Sonata
da: Sonater

en: Song Change %s
da: Skift sang %s

en: Song Change Configuration
da: Skift sang-konfiguration

en: Song change
da: Skift sang

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
da: Beklager, din platform understøtter ikke tråde.
    
    Hvis du har et libc5 baseret Linux system og har installeret GLIB og GTK+ før
    du installerede "Linux Threads" (tråde), bliver du nødt til at rekompilere GLIB og GTK+.

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
da: Beklager, din GTK+ version (%d.%d.%d) virker ikke med XMMS.
    Brug venligst GTK+ %s eller nyere.

en: Sort "Jump to file" alphabetical
da: Sortér "Hop til fil" alfabetisk

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Soundcard #%d - %s
da: Lydkort #%d - %s

en: Soundtrack
da: Lydspor

en: Southern Rock
da: Sydstats-rock

en: Spanish:
da: Spansk:

en: Spectrum analyzer
da: Spektrumanalyse

en: Speech
da: Tale

en: Stereo (if available)
da: Stereo (hvis tilgængelig)

en: Streaming
da: Strømning

en: Support and Docs:
da: Support og dokumenter:

en: Surround echo
da: Surround-ekko

en: Swedish:
da: Svensk:

en: Symphonic Rock
da: Symfoni-Rock

en: Symphony
da: Symfoni

en: Techno
da: Tekno

en: Techno-Industrial
da: Teknoindustriel

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
da: SHA-1 hash-funktionen kunne ikke generere
    en test nøgle. Så XMMS vil ikke være i stand
    til at kontakte cd-indeksserver.

en: Thrash Metal
da: Thrashmetal

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
da: Tim Ferguson (joystick-indstik)

en: Title
da: Titel

en: Title format:
da: Navneformat:

en: Title:
da: Titel:

en: Tone Generator %s
da: Tonegenerator %s

en: Tone Generator:
da: Tonegenerator:

en: Track length:
da: Sanglængde:

en: Track name
da: Sangtitel:

en: Track names:
da: Sangtitel:

en: Track number
da: Sangnummer:

en: Track number:
da: Sangnummer:

en: Translators
da: Oversættere

en: Transparent playlist window
da: Gennemsigtigt spilleliste-vindue

en: Turkish:
da: Tyrkisk:

en: Ukrainian:
da: Ukrainsk:

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
da: Brug: %s [tilvalgsflag]
    
    Tilvalgsflag:
    --------
    
    -h, --help		Vis denne tekst og afslut
    -g, --geometry		Set geometri (f.eks. +20+20)
    -s, --session		Vælg XMMS-session (Standardvalg: 0)
    -c, --command		Kommando til at starte xmms (Standardvalg: xmms)
    -i, --icon		Vælg ikon som skal benyttes når XMMS ikke kører
    -n, --single		Der skal kun et enkelt klik til for at starte XMMS
    -t, --title		Vis sangtitel når musen er over vinduet
    -v, --version		Vis versionsinfo og afslut

en: Use '\' as a directory delimiter
da: Brug '\' som biblioteksadskillelsestegn

en: Use CD Index
da: Benyt cd-indeks

en: Use CDDB
da: Benyt CDDB

en: Use X font
da: Benyt X-skrifttype

en: Use alternate device:
da: Brug en anden enhed:

en: Use authentication
da: Benyt godkendelse

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
da: Brug skrifttype-indstillinger (kun med multi-byte tegnsæts-understøttelse)

en: Use interpolation
da: Benyt interpolation

en: Use plugins
da: Brug indstik

en: Use proxy
da: Benyt proxy

en: Use realtime priority when available
da: Brug realtids-prioritet hvis tilgængelig

en: Use remote host
da: Benyt fjernvært

en: Use surround mixing
da: Benyt surround-mixning

en: Username:
da: Brugernavn:

en: VISUALIZATION MENU
da: VISUALISERINGSMENU

en: VOLUME: %d%%
da: LYDSTYRKE: %d%%

en: Visualization Plugins
da: Visualiserings-indstik

en: Visualization plugins
da: Visualiserings-indstik

en: Vocal
da: Vokal

en: Voice removal plugin %s
da: Om Stemmefjernings-indstik %s

en: Vol +
da: Lyd +

en: Vol -
da: Lyd -

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume controls Master not PCM
da: Lydstyrke-kontrolmester, ikke PCM

en: Volume setting:
da: Lydstyrke-indstilling:

en: Volume: (%)
da: Lydstyrke: (%)

en: Walloon:
da: Vallonsk:

en: Warning
da: Advarsel

en: Wave Player %s
da: Wave-afspiller %s

en: With Additional Help:
da: Med yderligere hjælp fra:

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
da: XMMS %s - Multiplatform medieafspiller

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
da: XMMS ESounD-indstik
    
    Dette program er gratis programmel; du kan redistribuere det og/eller ændre
    det i henhold til betingelserne i GNU General Public Licence, som publiceret af the Free Software Foundation; enten version 2, 
    eller enhver senere udgave af licensen.
    
    Dette program er udgivet i håb om at det vil være anvendligt, men
    UDEN NOGEN GARANTI; heller ikke garanti om
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.
    Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af the GNU General Public License
    sammen med dette program; hvis ikke, skriv til the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS Equalizer
da: XMMS-equalizer

en: XMMS IRman Configuration
da: XMMS IRman-konfiguration

en: XMMS IRman Plugin:
da: XMMS IRman-indstik:

en: XMMS Joystick Configuration
da: XMMS joystick-konfiguration

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
da: XMMS OSS-driver
    
    Dette program er gratis programmel; du kan redistribuere det og/eller ændre
    det i henhold til betingelserne i GNU General Public License, som publiceret af
    Free Software Foundation; enten version 2, eller enhver senere udgave
    af licensen.
    
    Dette program er udgivet i håb om at det vil være anvendligt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI; heller ikke garanti om
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU
    General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af the GNU General Public License
    sammen med dette program; hvis ikke, skriv til the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS Playlist
da: XMMS-spilleliste

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
da: XMMS Solaris lyd-driver
    
    Skrevet af John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    med hjælp fra mange andre.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
da: XMMS Stemmefjernings-indstik
    
    Et enkelt stemmefjernings-indstik af Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: XMMS: Delete files?
da: XMMS: slet filer?

en: XMMS: Files deleted
da: XMMS: Filer slettet

en: Year
da: År:

en: Year:
da: År:

en: Yes
da: Ja

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
da: Du kan ikke bruge skriv-til-disk-indstik
    når du kører i realtids-tilstand.

en: `%s' Button Setup
da: `%s' knap-opsætning

en: demand
da: forespørgsel

en: eSound Output Plugin %s
da: eSound uddata-indstik %s

en: load
da: Hent

en: minutes:seconds
da: minutter:sekunder

en: pixels
da: piksler

en: unable to open port `%s' (%s)
da: kan ikke åbne port `%s' (%s)

en: use 3DNow! optimized decoder
da: Brug 3DNow!-optimeret dekoder

en: use FPU decoder
da: Brug FPU-dekoder

en: xmms applet
da: XMMS-applet
