xchat-1.2.0 - en to da translation catalogue (405 entries)

en: 
    Commands Available:
da: 
    Kommandoer Tilgængelige:

en: 
    No help available on that command.
da: 
    Ingen hjælp tilgængelig om den kommando.

en:   Ignore list is empty.
da:   Ignorer liste er tom.

en:  Apply
da: Anvend

en: $ Number
da: $ Tal

en: (0=Disabled)
da: (0=Deaktiveret)

en: (octal)
da: (oktal)

en: (separate with commas)
da: (seperér med komma)

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
    
    * The default download directory is your
      home dir, you should change this at some stage.
da: * At køre IRC som root er dumt! Du bør oprette
      en almindelig bruger og bruge den til at logge ind.
    
    * Standard download mappen er din hjemme mappe
      du bør ændre dette på et tidspunkt.

en: *NEW*
da: *NY*

en: /PLOAD loads a python script
da: /PLOAD Indlæser Python skript

en: Aborted
da: Afbrudt

en: About X-Chat
da: Om X-Chat...

en: About X-Chat..
da: Om X-Chat...

en: About...
da: Om...

en: Active
da: Aktiv

en: Add
da: Tilføj

en: Address
da: Adresse

en: All Perl Scripts
da: Alle Perl skript

en: All Plugins
da: Alle indstik

en: All Python Scripts
da: Alle Python skript

en: Always apply timestamp to disk logs
da: Anvend altid tids stempel på disk logs

en: Always timestamp logs
da: Anved tids stempel logs

en: Announce your away message to the channel(s) you are in
da: Annoncer dine away beskeder til de kanaler du er på

en: Appearance
da: Udseende

en: Apply
da: Anvend

en: Auto Accept DCC Chat
da: Modtag DCC tjat automatisk

en: Auto Accept DCC Send
da: Modtag DCC send automatisk

en: Auto Indent
da: Autoindryk

en: Auto Open DCC Chat Window
da: Autoåbn DCC Chat Vindue

en: Auto Open DCC Recv Window
da: Autoåbn DCC Recv Vindue

en: Auto Open DCC Send Window
da: Autoåbn DCC Send Vindue

en: Auto Open Dialog Windows
da: Autoåbning af dialogvinduer

en: Auto ReConnect Delay:
da: Autogentilslutningsforsinkelse:

en: Auto ReConnect to Server
da: Automatisk gentilslutning til server

en: Auto ReJoin on Kick
da: Auto ReJoin ved /Kick

en: Auto Rejoin on Kick
da: Auto "rejoin" ved "kick"

en: Auto Save URL list
da: Automatisk lagring af URL-liste

en: Auto save your URL list when exiting from X-Chat
da: Gem din URL-liste automatisk ved afslutning af X-Chat

en: Autoconnect
da: Forbind automatisk

en: Automatically open DCC Chat Window
da: Åben Automatisk DCC Chat Vindue

en: Automatically open DCC Recv Window
da: Åben Automatisk DCC Recv Vindue

en: Automatically open DCC Send Window
da: Åben Automatisk DCC Send Vindue

en: Away
da: Væk

en: Away Reason:
da: Away Grund:

en: Away Settings
da: Væk indstillinger

en: Away reason
da: Away grund

en: Background
da: Baggrund

en: Background Picture:
da: Baggrundsbillede:

en: Background XPM:
da: BaggrundsXPM:

en: Bad arguments for user command.
da: Forkerte argumenter for bruger kommando.

en: Ban List
da: Ban Liste

en: Ban List Window..
da: Ban Liste Vindue..

en: Beep on Channel Messages
da: Bip på kanal beskeder

en: Beep on Private Messages
da: Bip på private beskeder

en: Beep on messages
da: Bip når der kommer beskeder

en: Blue:
da: Blå:

en: Both
da: Begge

en: Bottom
da: Bund

en: Bring new query/channel tabs to front
da: Indsæt nye faneblade forrest

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Buffer Settings
da: Bufferopsætning

en: Built-in Replies
da: Indbyggede svar

en: Buttons
da: Knapper

en: CP
da: CTCP

en: CTCP Replies..
da: CTCP svar..

en: CTCP Settings
da: CTCP opsætning

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot access %s
da: Kunne ikke få adgang %s

en: Cannot create ~/.xchat
da: Kunne ikke oprette ~/.xchat

en: Categories
da: Kategorier

en: Chan
da: Kanal

en: Change in realtime
da: Ændr i realtid

en: Channel
da: Annullér

en: Channel List Window..
da: Kanalliste-vindue..

en: Channel Mode Buttons
da: Kanaltilstandsknapper

en: Channel Name
da: Kanal Navn

en: Channel Tabs
da: Kanalfaneblade

en: Channel Window Settings
da: Kanalvinduesopsætning

en: Channel Windows
da: Kanalvinduer

en: Channel name
da: Kanal navn

en: Channel:
da: Kanal:

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Character Set
da: Tegnsæt

en: Character Set (Translation Tables)
da: Tegnsæt (oversættelsestabeller)

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Clear
da: Ryd

en: Client Exiting
da: Klient afslutter

en: Close
da: Luk

en: Color %d
da: Farve %d

en: Color Paste
da: Farve Kopiering

en: Colored Nicks
da: Farvede brugernavne

en: Command
da: Kommando

en: Complete nicknames when a partial one is entered
da: Udfylder brugernavn når en del af det er indtastet

en: Config dir
da: Konfigurations mappe

en: Connect
da: Forbind

en: Connect Cmd:
da: Forbindelses kommando:

en: Connect New
da: Forbind Ny

en: Connection timed out
da: Forbindelse tidsgrænse udløbet

en: Country: %s
da: Land: %s

en: DCC Chat Window..
da: DCC Chatte Vindue..

en: DCC Send Options
da: DCC Send optioner

en: DCC Settings
da: DCC opsætning

en: DCC String
da: DCC Streng

en: Delete
da: Slet

en: Dialog Buttons..
da: Dialog Knapper..

en: Dialog Window Settings
da: Dialogvinduesopsætning

en: Dialog Windows
da: Dialogvinduer

en: Directory to save to:
da: Mappe at gemme i:

en: Do not reply to CTCP version
da: Besvar ikke CTCP version

en: Don't display the message-of-the-day when logging in
da: Vis ikke message-of-the-day når der logges ind

en: Don't display the server list on X-Chat startup
da: Vis ikke serverlisten ved X-Chat opstart

en: Don't use GNOME Panel
da: Brug ikke GNOME Panel

en: Don't wait for ACKs to send more data
da: Ikke vent på ACKs for at sende mere data

en: Done
da: Færdig

en: Double Click Command:
da: Dobbelklik-kommando:

en: EDIT ME
da: REDIGER MIG

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Event Texts..
da: Redigér hændelsestekster..

en: Edit Events
da: Redigér hændelsestekster..

en: Edit Key Bindings..
da: Redigér tastegenveje..

en: Edit User Menu
da: Redigér brugermenu

en: Edit User Menu..
da: Ændr brugermenu..

en: Enable Character Translation
da: Aktiver Tegnsæt Oversættelse

en: Error Loading file
da: Fejl ved indlæsning af fil

en: Error compiling script
da: Fejl ved oversættelse af script

en: Event
da: Hændelse

en: External Programs
da: Eksterne programmer

en: Failed
da: Fejlede

en: Fast DCC Send
da: Hurtig DCC Send

en: File Permissions:
da: Filrettigheder:

en: File Receive Window..
da: Fil Modtage Vindue..

en: File Send Window..
da: Fil Sende Vindue..

en: File Transfer
da: Filoverførsel

en: File Transfer Settings
da: Filoverførselsindstillinger

en: File names with spaces will be filled with underscore
da: Fil navne med mellemrum vil blive fyldt med underscores

en: Fill Spaces
da: Fyldt Mellemrum

en: Filter out BEEPs
da: Fjern bip

en: First DCC Send Port:
da: Første DCC Sende Port:

en: Flush Buffer
da: Slet buffer

en: Font:
da: Skrift:

en: General
da: Generelt

en: Generic
da: Almen

en: Green:
da: Grøn:

en: Height:
da: Højde:

en: Help
da: Hjælp

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Version
da: Skjul version

en: Highlighting
da: Fremhævning

en: Highlighting Settings
da: Fremhævningsopsætning

en: Host
da: Værtnavn

en: Hostname / IP Number:
da: Værtsnavn / IP-nummer:

en: I need /bin/sh to run!
da: Jeg har brug for /bin/sh for at køre!

en: I'm busy
da: Jeg har travlt

en: IP Address
da: IP-adresse

en: IP Address Settings
da: IP-addresse opsætning

en: IP address
da: IP-adresse

en: IRC Input/Output
da: IRC Inddate/Uddata

en: IRC Input/Output Settings
da: IRC Inddata/Uddata Indstillinger

en: IRC Settings
da: IRC opsætning

en: If Left and Top are set to zero, X-Chat will use
    your window manager defaults.
da: Hvis Venstre og Top er sat til nul, vil X-Chat bruge din window managers standardinstilling.

en: Ignore Mask:
da: Ignorer maske:

en: Ignore Stats:
da: Ignorer Statistikker:

en: Ignore Window..
da: Ignorér-vindue..

en: Info text
da: Info tekst

en: Input Box
da: Inputboks

en: Input Box always in focus
da: Input Box altid i fokus

en: Interface
da: Brugerflade

en: Interface Settings
da: Brugerfladeopsætning

en: Invisible
da: Usynlig

en: Invite
da: Invitér

en: Invite:
da: Invitér:

en: Is Not Tab
da: Er Ikke Tab

en: Is Tab
da: Er Tab

en: Join Channel
da: Join Kanal

en: Kill
da: Dræb

en: Last DCC Send Port:
da: Sidste DCC Sende Port:

en: Last Msg: %s
da: Sidste Besked: %s

en: Last Seen
da: Sidst Set

en: Left
da: Venstre

en: Left:
da: Venstre:

en: Limited Tab Highlighting
da: Begrænset Tab Fremhævelse

en: Load
da: Indlæs

en: Load From
da: Indlæs fra

en: Load Perl Script..
da: Indlæs perl skript..

en: Load Plugin (*.so)..
da: Indlæs indstik (*.so)..

en: Load Python Script..
da: Indlæs Python skript..

en: Log name mask:
da: Log navn maske:

en: Log timestamp format:
da: Tidsstempel format:

en: Logging
da: Log-opsætning

en: Logging Settings
da: Log-opsætning

en: Main Window
da: Hovedvinduer

en: Main Window Settings
da: Hovedvinduesopsætning

en: Make the text box seem see-through
da: Gør tekstboksen gennemsigtig

en: Marked Away
da: Markeret borte

en: Message
da: Besked

en: Move Dn
da: Flyt Ned

en: Move Up
da: Flyt Op

en: NO
da: NEJ

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Never-give-up ReConnect
da: Giv aldrig op ved gentilslutning

en: New Channel Tab..
da: Nyt kanal-faneblad..

en: New Channel Window..
da: Nyt kanal-vindue..

en: New Filename
da: Nyt Filnavn

en: New Server
da: Ny Server

en: New Server Tab..
da: Nyt server-faneblad..

en: New Server Window..
da: Nyt server-vindue..

en: New Shell Tab..
da: Nyt skal-faneblad..

en: New Tabs to front
da: Nye faneblade forrest

en: New nickname
da: Nyt kaldenavn

en: Nick
da: Kaldenavn

en: Nick Name Completion
da: Brugernavnudfyldelse

en: Nick of person who changed the topic
da: Kaldenavnet på personen der ændrede topic

en: Nick of person who invited you
da: Nicket af personen som inviterede dig

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Nickname in use
da: Kaldenavn i brug

en: Nickname:
da: Kaldenavn:

en: Nicknames:
da: Kaldenavne:

en: No Channel
da: Ingen Kanal

en: No Server
da: Ingen Serverl

en: No Server List On Startup
da: Ingen serverliste ved opstart

en: No ServerList on startup
da: Ingen serverliste ved opstart

en: No active DCCs
da: Ingen aktive DCCs

en: No channel joined. Try /join #<channel>
da: Ingen kanal joined. Prøv /join #<kanal>

en: No such command.
da: Ingen kommando der hedder det.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
da: Ikke forbundet. Prøv /server <værtnavn> [<port>]

en: Notification
da: Notifikation

en: Notification Settings
da: Notifikations Indstillinger

en: Notify List Window..
da: Anmeldsliste-vindue..

en: Old Filename
da: Gammelt Filnavn

en: Old nickname
da: Tidligere kaldenavn

en: Online Docs..
da: Online-dokumenter

en: Other Settings
da: Andre indstillinger

en: Output Box
da: Uddataboks

en: Output nicknames in different colors
da: Vis brugernavne i forskellige farver

en: Panel Applet
da: Panel-applet

en: Panel Settings
da: Panelopsætning

en: Perl List
da: Perlliste

en: Perl Script..
da: Perl skript..

en: Perl scripting not available in this compilation.
da: Perl scripts ikke tilgængeligt i denne kompilation.

en: Play Command:
da: Afspil Kommando:

en: Plugin List
da: Indstiksliste

en: Plugin..
da: Indstik..

en: Position
da: Vinduesplacering

en: Prefix all text with the current time stamp
da: Indsæt et tidsstempel før al tekst

en: Print Texts File
da: Print Tekst Fil

en: Private Message Tabs
da: Privat-besked faneblad

en: Put the sender's nickname in incoming filenames
da: Put senderens kaldenavn i indkommende filnavne

en: Python List
da: Pythonliste

en: Python Script..
da: Python skript..

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Message:
da: Afskedsbesked:

en: Raw Log Window..
da: Log-vindue..

en: Realname:
da: Rigtige navn:

en: Realname: %s
da: Rigtigt navn: %s

en: Reason
da: Grund

en: Receive Server Notices
da: Modtag server beskeder

en: Receive Wallops
da: Modtag wallop'er

en: Received files
da: Modtagne filer

en: Receiver
da: Modtager

en: Red:
da: Rød:

en: Refresh the list
da: Genopfrisk listen

en: Registered Scripts:
da: Registrerede Scripts:

en: Reload Settings
da: Genoplæs opsætning

en: Remove
da: Fjern

en: Remove ^G BEEP codes from text before displaying
da: Fjern ^G bip-koder fra teksten før den fjernes

en: Replace Popup..
da: Udskiftpopup..

en: Replace..
da: Udskift..

en: Resume on Auto Accept
da: Resume på Auto Accept

en: Right
da: Højre

en: S_cripts & Plugins
da: S_kript og indstik

en: Save
da: Gem

en: Save As
da: Gem Som

en: Save Buffer..
da: Gem buffer..

en: Save Settings now
da: Gem opsætning nu

en: Save Settings on exit
da: Gem opsætning ved afslut

en: Save file with Nickname
da: Gem fil med kaldenavn

en: Save rawlog
da: Gem rå log

en: Save the list
da: Gem listen

en: Scripts & Plugins
da: Skript og indstik

en: Search Buffer..
da: Søg i buffer..

en: Seconds
da: Sekunder

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select a file to save to
da: Vælg en fil at gemme til

en: Select color
da: Vælg farve

en: Send Block Size:
da: Send Blok Størrelse:

en: Send file to %s
da: Send fil til %s

en: Server List..
da: Server Liste..

en: Server Name
da: Server Navn

en: Servername
da: Servernavn

en: Settings
da: Opsætning

en: Settings saved.
da: Indstillinger gemt.

en: Setup..
da: Opsætning..

en: Show channels
da: Vis kanaler

en: Show the TNSIPMLK buttons
da: Vis TNSIPMLK-knapperne

en: Show the buttons below the user list
da: Vis knapperne under brugerlisten

en: Skip MOTD
da: Spring MOTD over

en: Sort
da: Sortér

en: Sound
da: Lyde

en: Sound Dir:
da: Lydmappe:

en: Sound file:
da: Lydmappe:

en: Startup and Shutdown
da: Start og luk ned

en: Strip MIRC Color
da: Fjern MIRC-farver

en: Strip MIRC color codes from text before displaying
da: Fjern MIRC-farver fra teksten før den vises

en: Tabs
da: Faneblade

en: Test All
da: Test Alle

en: Text
da: Tekst

en: Text Buffer Size:
da: Tekstbufferstørrelse:

en: The CTCP event
da: CTCP hændelelsen

en: The Channel it's going to
da: Kanalen det går til

en: The action
da: Handlingen

en: The channel
da: Kanalen

en: The channel being joined
da: Kanalen der bliver joined

en: The default download directory is your
    home dir, you should change this at some stage.
da: Standard download mappen er din hjemme mappe
    du bør ændre dette på et tidspunkt.

en: The key
da: Key'en

en: The message
da: Beskeden

en: The nick of the joining person
da: Nicket af personen der joiner kanalen

en: The nick of the person
da: Kaldenavnet på personen

en: The nick of the person leaving
da: Kaldenavnet af personen der leaver

en: The nick of the person who set the key
da: Kaldenavnet på personen som satte key'en

en: The nickname of the kicker
da: Kaldenavnet af kickeren

en: The person being kicked
da: Personen der bliver kicked

en: The reason
da: Grunden

en: The sound
da: Lyden

en: The text
da: Teksten

en: The time
da: Tiden

en: The time in x.x format (see below)
da: Tiden i x.x format (se nedenfor)

en: There was an error parsing the string
da: Der var en fejl da strengen skulle fortolkes

en: These can be a filename relative to ~/.xchat/ to be
    used as a list of random quit or part reasons.
da: Disse kan være et filnavn relativt til ~/.xchat for at være
    brugt til en liste af tilfældige quit eller afskedsbeskeder.

en: Time Stamp All Text
da: Tidsstempel på al tekst

en: Time Stamp Format:
da: Tidsstempel Format:

en: Timeouts
da: Tidsudløb

en: Tint Setting
da: Tint-opsætning

en: To
da: Til

en: Too many recursive usercommands, aborting.
da: For mange rekursive bruger kommandoer, afbryder.

en: Translation File:
da: Oversættelses Fil:

en: Transparent Background
da: Gennemsigtig baggrund

en: URL Grabber Window..
da: URL-opsnappervindue..

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Command. Try /help
da: Ukendt Kommando. Prøv /help

en: Unknown arg '%s' ignored.
da: Ukendt argument '%s' ignoreret.

en: Unload All Plugins
da: Aflæs alle indstik

en: Unload All Scripts
da: Aflæs alle skript

en: Use Proxy
da: Brug Proxy

en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Use a ircII style translation file.
da: Brug en ircII oversættelses fil.

en: Use a separate tab/window for notices and server notices
da: Brug separat faneblad/vindue til server-beskeder

en: Use a separate tab/window for server messages
da: Brug separat faneblad/vindue til server-beskeder

en: Use tabs for /query instead of separate windows
da: Brug faneblad til /query istedet for separate vinduer

en: Use tabs for channels instead of separate windows
da: Brug faneblade i stedet for separate vinduer

en: Use_r Menu
da: _Brugermenu

en: User
da: Bruger

en: User Commands..
da: Brugerkommandoer..

en: User Limit
da: Bruger Grænse

en: User List
da: Brugerliste

en: User List Buttons
da: Brugerlisteknapper

en: User Menu
da: Brugermenu

en: User Modes
da: Brugertilstande

en: User _Modes
da: Bruger_tilstande

en: User info:
da: Bruger info:

en: User: %s
da: Bruger: %s

en: Userlist Buttons..
da: Brugerlisteknapper..

en: Userlist Popup..
da: Brugerlistepopup..

en: Userlist icons
da: Brugerliste ikoner

en: Userlist sorted by:
da: Brugerliste sorteret efter:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users
da: Brugerliste

en: Waiting
da: Venter

en: When Auto-Accepting DCC, try to resume.
da: Når der Auto-Accepteres DCC, prøv at resume.

en: Who it's from
da: Hvem er det fra

en: Width:
da: Bredde:

en: Window Layout
da: Vinduesudseende

en: Window Layout Settings
da: Vinduesudseende Indstillinger

en: Window Position
da: Vinduesplacering

en: Window Size
da: Vinduesstørrelse

en: Windows
da: Vinduer

en: Word Wrap
da: Ombrydning

en: Words to Highlight:
da: Ord at fremhæve:

en: X-Chat Homepage..
da: X-Chats hjemmeside..

en: X-Chat Plugins
da: X-Chat Indstik

en: X-Chat: CTCP Replies
da: X-Chat: CTCP svar

en: X-Chat: Dialog buttons
da: X-Chat: Dialog knapper

en: X-Chat: Edit Key Bindings
da: X-Chat: Redigér tastegenveje

en: X-Chat: File Receive List
da: X-Chat: Fil Modtagelses Liste

en: X-Chat: File Send List
da: X-Chat: Fil Sende Liste

en: X-Chat: Ignore list
da: X-Chat: Ignorér liste

en: X-Chat: Preferences
da: X-Chat: Opsætning

en: X-Chat: Rawlog (%s) [alt-s to save]
da: X-Chat: Rå log (%s) [alt-s for at gemme]

en: X-Chat: Replace
da: X-Chat: Opsætning

en: X-Chat: Search
da: X-Chat: Søg

en: X-Chat: Server List
da: X-Chat: Server Liste

en: X-Chat: URL Grabber
da: X-Chat: URL Henter

en: X-Chat: User menu
da: X-Chat: Bruger menu

en: X-Chat: Userlist Popup menu
da: X-Chat: Brugerlistepopup

en: X-Chat: Userlist buttons
da: X-Chat: Brugerliste knapper

en: YES
da: JA

en: Your irc settings
da: Din irc-opsætning

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Settings
da: _Opsætning

en: _Windows
da: _Vinduer

en: lines (0=Unlimited).
da: linier (0=Ubegrænset).

en: seconds (0=Disable).
da: sekunder (0=Deaktiveret).

en: seconds.
da: sekunder.
