sawfish 0.37 - en to da translation catalogue (764 entries)

en:  to:
da:  til:

en: ** unknown widget **
da: ** ukendt kontrol **

en: 3d hack
da: 3d-hack

en: <none>
da: <ingen>

en: About
da: Om...

en: About GNOME...
da: Om Gnome...

en: About:
da: Om:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
da: Accentfarve for vinduer med fokus (bruger ellers GTK+-baggrundsfarve).

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate viewport
da: Aktivér visningsområde

en: Activate viewport column
da: Aktivér visningsområdekolonne.

en: Activate viewport row
da: Aktivér visningsområderække.

en: Activate workspace
da: Aktivér arbejdsområde

en: Add
da: Tilføj

en: Add...
da: Tilføj...

en: Add:
da: Tilføj:

en: Added frame `%s'
da: Tilføjede ramme `%s'

en: Added frame type `%s'
da: Tilføjede rammetype `%s'

en: Added pattern `%s'
da: Tilføjede mønster `%s'

en: All settings
da: Alle indstillinger

en: Appearance
da: Udseende

en: Append workspace and send
da: Tilføj arbejdsområde til slutningen og send vindue

en: Apropos function
da: Apropos funktion

en: Apropos variable
da: Apropos variabel

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Audio file
da: Lydfil

en: Auto gravity
da: Automatisk tyngde

en: Automatically reload themes when they are updated.
da: Genindlæs automatisk temaer hvis de bliver opdateret.

en: Automatically remember other window attributes.
da: Husk automatisk andre vinduesegenskaber.

en: Automatically remember window positions.
da: Husk automatisk vinduespositioner.

en: Automatically remember window sizes.
da: Husk automatisk vinduesstørrelser.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
da: Vælg automatisk vinduestyngden ud fra skærmpositionen.

en: Avoid
da: Undgå

en: Bar image for clicked parts.
da: Bjælke-billede for klikkede dele.

en: Bar image for focused windows.
da: Bjælke-billede for vinduer med fokus

en: Bar image for highlighted parts.
da: Bjælke-billede for fremhævede dele.

en: Bar image for unfocused windows.
da: Bjælke-billede for vinduer uden fokus

en: Bevel intensity: \wpercent.
da: Kantintensitet: \wprocent.

en: Bindings
da: Genveje

en: Border width of bar images.
da: Bredde af bjælke-billeders kant.

en: Border-only
da: Kun kant

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Buttons shown in configurator: \w
da: Knapper i indstillingsprogrammet: \w

en: Call command
da: Kald kommando

en: Call command with output to screen
da: Kald kommando hvor uddata bliver sendt til skærmen

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
da: Kald kommandoen NAVN; evt. med præfiksparameteren PFX-PAR.

en: Cancel
da: Annullér

en: Class
da: Klasse

en: Clicked
da: Klikket

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
da: Aktive rammers farve (bruger ellers GTK+ baggrundsfarve).

en: Color of active frames in `simple' frame style.
da: Aktive rammers farve i `simpel' rammestil.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
da: Inaktive rammers farve (bruger ellers GTK+-baggrundsfarve).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
da: Inaktive rammers farve i `simpel' rammestil.

en: Color to use when drawing text.
da: Farve til optegning af tekst.

en: Color used for the tooltips background
da: Baggrundsfarve til værktøjstips

en: Color used for the tooltips foreground
da: Forgrundsfarve til værktøjstips

en: Column:
da: Kolonne:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Command
da: Kommando

en: Command sequence
da: Kommandosekvens

en: Command:
da: Kommando:

en: Context:
da: Kontekst:

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy the current window to the N'th workspace.
da: Kopier det aktive vindue til det n'te arbejdsområde.

en: Copy the window to the next workspace.
da: Kopiér vindue til næste arbejdsområde.

en: Copy the window to the previous workspace.
da: Kopiér vindue til forrige arbejdsområde.

en: Copy to next
da: Kopiér til næste

en: Copy to next workspace
da: Kopiér til næste arbejdsområde

en: Copy to previous
da: Kopiér til forrige

en: Copy to previous workspace
da: Kopiér til forrige arbejdsområde

en: Copy to workspace
da: Kopiér til arbejdsområde

en: Copy...
da: Kopiér...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
da: Opret et nyt arbejdsområde i slutningen af listen og flyt vinduet dertil.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
da: Opret et nyt arbejdsområde i starten af listen og flyt vinduet derhen.

en: Create a new workspace before the current workspace.
da: Opret et nyt arbejdsområde lige før det aktive.

en: Create a new workspace following the current workspace.
da: Opret et nyt arbejdsområde lige efter det aktive.

en: Crux Theme
da: Crux-temaet

en: Customize
da: Indstillinger

en: Cycle skip
da: Spring over i gennemgang

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
da: Dekorér meddelelsesvinduer på samme måde som programvinduer.

en: Decrease the size of the current window by one column.
da: Formindsk det aktive vindue med en kolonne.

en: Decrease the size of the current window by one row.
da: Formindsk det aktive vindue med en række.

en: Default
da: Standard

en: Default font: \w
da: Standard-skrifttype: \w

en: Default frame style:
da: Automatisk valgt rammestil:

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
da: Skridtstørrelse for ændring af vinduesstørrelse (når vinduet ikke selv
    angiver den).

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
da: Pause i millisekunder før nedrulning af vinduer.

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
da: Pause i millisekunder inden fokuserede vinduer hæves.

en: Delete
da: Slet

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
da: Fjern alle vinduer i den samme gruppe som det aktive vindue.

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
da: Fjern alle arbejdsområder som ikke indeholder nogen vinduer.

en: Delete empty workspaces
da: Fjern tomme arbejdsområder

en: Delete group
da: Fjern gruppe

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
da: Fjern det aktive arbejdsområde. Dets medlemsvinduer flyttes til forrige
    arbejdsområde.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
da: Fjern det aktive arbejdsområde. Dets medlemsvinduer flyttes til næste
    arbejdsområde.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
da: Fjern vinduet, eller bip hvis vinduet ikke kan lukkes sikkert.

en: Delete the window.
da: Fjern vinduet.

en: Delete window
da: Fjern vindue

en: Delete window instance
da: Fjern vinduesinstans

en: Delete window safely
da: Fjern vindue sikkert

en: Depth
da: Dybde

en: Describe key
da: Beskriv tast

en: Describe symbol
da: Beskriv symbol

en: Destroy window
da: Dræb vindue

en: Details
da: Detaljer

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
da: Meddelelsesvinduer arver fokus fra deres ophav.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
da: Meddelelsesvinduer fremkommer på samme arbejdsområde som deres program.

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
da: Retningen på overgangen i 'gradient'-rammestilen.

en: Directory:
da: Katalog:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
da: Deaktiver auto-hævning mens vinduer midlertidigt vælges under gennemgang.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
da: Vis alle de fejl der er sket på skærmen.

en: Display errors
da: Vis fejl

en: Display key-binding information in menu items.
da: Vis tastaturgenveje i menupunkter.

en: Display only the title bar of the window.
da: Vis kun vinduets titellinje.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
da: Vis Gnome-projektets netsted.

en: Display the applications menu.
da: Vis menuen til at starte programmer fra.

en: Display the documentation of a specified symbol.
da: Vis dokumentationen til et givent symbol.

en: Display the main menu.
da: Vis hovedmenuen.

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
da: Vis menu med alle arbejdsområder.

en: Display the menu listing all window operations.
da: Vis menu med alle vindueoperationer.

en: Display the menu of all managed windows.
da: Vis menu med alle håndterede vinduer.

en: Display the next workspace.
da: Vis næste arbejdsområde.

en: Display the previous workspace.
da: Vis forrige arbejdsområde.

en: Display the window's icon in its menu button.
da: Vis vinduets ikon på dets menuknap.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
da: Vis arbejdsområdet indeholdende vinduet W og giv derefter fokus til W.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
da: Vis arbejds-/visningsområdet indeholdende vinduet W.

en: Display title buttons to mimic: \w
da: Vis titelknapper som efterligner: \w

en: Display tooltips for window frames.
da: Vis værktøjstip til vinduesrammer.

en: Display window
da: Vis vindue

en: Display window icons while cycling through windows.
da: Vis vinduesnavne når der skiftes mellem vinduer.

en: Display window names while cycling through windows.
da: Vis vinduesnavne når der skiftes mellem vinduer.

en: Display window without focusing
da: Vis vindue uden at give det fokus

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
da: Afstand mellem efterfølgende placeringer i 'stagger'-placeringstilstand.

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
da: Videregiver 'klik for fokus'-klikket til vinduet.

en: Don't automatically remember details of transient windows.
da: Husk ikke automatisk detaljer om midlertidige vinduer.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
da: Dæk ikke 'undgåede' vinduer vinduer ved maksimering.

en: E_xit
da: _Afslut

en: Edge Flipping
da: Kantskiftning

en: Edit binding
da: Redigér binding

en: Edit frame style
da: Rediger rammestil

en: Edit theme...
da: Ændr tema...

en: Edit...
da: Redigér...

en: Edit:
da: Redigér:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
da: Udsend en biplyd ved fejl.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
da: Aktivér automatisk nedrulning.
    
    (nedruller vinduer midlertidigt når markøren er over dem)

en: Error Handling
da: Håndtering af fejl

en: Event
da: Hændelse

en: Execute the given shell command.
da: Kør den angivne skalkommando.

en: Focus
da: Fokusopførsel

en: Focus click through
da: Videresend klik

en: Focus mode
da: Fokuseringstilstand

en: Focus on application windows when they first appear.
da: Giv fokus til programvinduer når de vises første gang.

en: Focus on the previous window of the current workspace.
da: Giv fokus til det forrige vindue på det aktive arbejdsområde.

en: Focus when mapped
da: Fokusér når startet

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
da: Fokusér vinduer mens de midlertidigt vælges under gennemgang.

en: Focused
da: Fokuséret

en: Font used to display tooltips.
da: Skrifttype til værktøjstips.

en: Force the current window to have a unique title.
da: Tving det aktive vindue til at have en unik titel.

en: Forget all saved window history.
da: Glem alt gemt vindueshistorie

en: Forget any persistent state associated with the current window.
da: Glem alle overlevende oplysninger om det aktive vindue.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
da: Format for oprettelse af unikke vinduesnavn.
    
    Modtager to parametre (NAVN INDEKS).

en: Frame
da: Ramme

en: Frame Part _Definitions
da: Rammedels_definitioner

en: Frame _Classes
da: Ramme_klasser

en: Frame name
da: Rammenavn

en: Frame style
da: _Rammestil

en: Frame type
da: Rammet_ype

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
da: Rammetypetilbagefald:
    
    Associerer rammetyper med den type som skal prøves hvis temaet ikke implementerer den forespurgte type.

en: Frames
da: Rammer

en: GNOME WWW...
da: Gnomes netsted...

en: Generated theme in directory `%s'
da: Genererede tema i mappen `%s'

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
da: Giv fokus til vinduer også selvom de ikke har spurgt efter det.
    
    Vinduer bør angive 'accepterer tastaturinddata'-hintet i deres WM_HINTS egenskaber for at vise at de vil have fokus.

en: Gnome about
da: Om Gnome...

en: Gnome clear skip tasklist
da: Spring ikke over i opgaveliste

en: Gnome clear skip winlist
da: Spring ikke over i vinduesliste

en: Gnome help browser
da: Gnome-hjælpevejledning

en: Gnome logout
da: Logud

en: Gnome menus update
da: Opdatér Gnome menuer

en: Gnome set skip tasklist
da: Spring over i opgaveliste

en: Gnome set skip winlist
da: Spring over i vinduesliste

en: Gnome toggle skip tasklist
da: Skift mellem at springe over i opgaveliste

en: Gnome toggle skip winlist
da: Skift mellem at springe over i vinduesliste

en: Gnome www page
da: Gnomes hjemmeside

en: Grab...
da: Fang...

en: Gradient Theme
da: Overgangstema

en: Group
da: Gruppe

en: Group transient windows with their parents.
da: Gruppér midlertidige vinduer med deres forældre

en: Grow window down
da: Forstør vindue nedad

en: Grow window left
da: Forstør vindue mod venstre

en: Grow window right
da: Forstør vindue mod højre

en: Grow window up
da: Forstør vindue opad

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
da: Forstørrer vinduet nedad indtil det rammer et andet vindue.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
da: Forstørrer vinduet til venstre indtil det rammer et andet vindue.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
da: Forstørrer vinduet til højre indtil det rammer et andet vindue.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
da: Forstørrer vinduet opad indtil det rammer et andet vindue.

en: Gtkrc reload style
da: Gtkrc-genindlæsningsstil

en: HIghlighted
da: Fremhævet

en: Height of title bar.
da: Højden af titellinjen.

en: Help about
da: Om Sawfish

en: Help show faq
da: Vis OSS

en: Help show homepage
da: Vis hjemmesiden

en: Help show news
da: Vis ændringer

en: Help show programmer manual
da: Vis programmeringsvejledningen

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
da: Når skærmkanten rammes vælges næste: \w

en: Host
da: Vært

en: How to choose window edges when resizing: \w
da: Hvordan vindueskanter vælges ved ændring af størrelse: \w

en: How to snap together window edges: \w
da: Hvordan vindueskanter fæstnes: \w

en: How windows being moved are animated: \w
da: Hvordan vinduerne animeres under flytning: \w

en: How windows being resized are animated: \w
da: Hvordan vinduer animeres ved ændring af størrelse: \w

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: Iconified
da: Minimeret

en: Iconify all windows on the current workspace.
da: Minimér alle vinduer i det aktive arbejdsområde.

en: Iconify group
da: Minimér gruppe

en: Iconify the window.
da: Minimér vindue.

en: Iconify transient group
da: Minimér midlertidig gruppe

en: Iconify window
da: Minimér vindue

en: Iconify workspace windows
da: Minimér arbejdsområdets vinduer

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
da: Minimering af et vindue minimerer også: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
da: Hvis vinduet er på sin øverst mulige position, sænk det til den lavest
    mulige position. Ellers hæv det så meget som tilladt.

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
da: Hvis vinduet er på dets højeste mulige position, så sænk det til dets
    lavest mulige position. Ellers hæv det så langt som tilladt. Ændrer
    også niveauet for alle dets midlertidige vinduer.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
da: Hvis vinduet er oprullet (se 'shade-window'), rul det ned og gendan det.

en: Ignore program position
da: Ignorér programposition

en: Ignore program-specified window placements.
da: Ignorér programangivne vinduesplaceringer.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
da: Ignorér forespørgsler fra programmer om at ændre i vinduesstablingen.

en: Ignore stacking requests
da: Ignorér stablingsforespørgsler

en: Ignore the window.
da: Ignorér vinduet.

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Image Properties
da: Billed-egenskaber

en: In GNOME _task list
da: I o_pgaveliste

en: In _group
da: Tilhører _gruppe

en: In _window list
da: I _vinduesliste

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive-
    Clicked
da: Inaktiv-
    Klikket

en: Inactive-
    Highlighted
da: Inaktiv-
    Fremhævet

en: Include iconified windows when cycling.
da: Medtag minimerede vinduer under gennemgang.

en: Include windows on all viewports when cycling.
da: Medtag vinduer på alle visningsområder under gennemgang.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
da: Medtag vinduer på alle arbejdsområder under gennemgang.

en: Increase the size of the current window by one column.
da: Forstør det aktive vindue med en kolonne.

en: Increase the size of the current window by one row.
da: Forstør det aktive vindue med en række.

en: Insert workspace
da: Indsæt arbejdsområde

en: Insert workspace after
da: Indsæt arbejdsområde efter

en: Insert workspace before
da: Indsæt arbejdsområde før

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
da: Start Gnomes kontrolcenter fra `Indstillinger'-menuen.

en: Invoke the list of commands, one by one.
da: Kør listen af kommandoer, én efter én.

en: Invoke the user-customization system.
da: Start indstillingssystemet.

en: Keep transient windows stacked above: \w
da: Sørg for at midlertidige vinduer er stablet over: \w

en: Key
da: Tast

en: Key:
da: Tast:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder alle steder

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder mens der skiftes mellem vinduer.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder for et klientvindue med fokus.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når der indtastes tekst.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    kanten på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    luk-knappen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    minimeringsknappen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    maksimeringsknappen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    menuknappen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren befinder sig
    i rod-vinduet (eller når ingen vinduer har fokus).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    op-/nedrulningsknappen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
da: Tastekombinationsliste som indeholder bindinger der gælder når markøren er over
    titlen på et vindue (i denne liste bliver kun musebindinger brugt).

en: Kill client
da: Dræb klient

en: Launch the GNOME about dialog.
da: Start 'Om Gnome...'-vinduet

en: Launch the GNOME help browser.
da: Start hjælpevejledningen til Gnome

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
da: Lad ikke-håndterede vinduer overlappe ved fyldning af vinduer.

en: Locale
da: Lokale

en: Lock position and size while windows are maximized.
da: Lås position og størrelse mens vinduer er maksimeret.

en: Logout from the current GNOME session.
da: Log ud af den nuværende Gnome-session.

en: Lower
da: _Sænk

en: Lower group
da: Sænk gruppe

en: Lower group depth
da: Sænk gruppedybde

en: Lower layer
da: Sænk _lag

en: Lower single window
da: Sænk enkelt vindue

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
da: Sænk det nuværende vindue til dets laveste tilladte position i
    stablingsordenen, og sænk også dets midlertidige vinduer.

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
da: Sænk vinduet til den lavest tilladte position i stablingsordenen.

en: Lower window
da: Sænk vindue

en: Lower window and transients
da: Sænk vindue inkl. midlertidige undervinduer

en: Lower window depth
da: Sænk vinduesdybde

en: Make group sticky
da: Gør gruppen klæbrig

en: Make group unsticky
da: Fjern klæbrighed fra gruppe

en: Make window ignored
da: Ignorér vindue

en: Make window not ignored
da: Undlad at ignorere vindue

en: Make window sticky
da: Gør vindue klæbrigt

en: Make window unsticky
da: Fjern vinduets klæbrighed

en: Mapping
da: Sammensætning

en: Match window properties
da: Tilpas vinduesegenskaber

en: Matched Windows
da: Tilpasninger

en: Matchers
da: Indfangere

en: Maximize
da: M_aksimér

en: Maximize fill window
da: Maksimér vinduesudfyldning

en: Maximize fill window horizontally
da: Maksimér vinduesudfyldning vandret

en: Maximize fill window horizontally toggle
da: Skift mellem maksimeret vinduesudfyldningstilstand vandret

en: Maximize fill window toggle
da: Skift mellem maksimeret vinduesudfyldningstilstand

en: Maximize fill window vertically
da: Maksimér vinduesudfyldning lodret

en: Maximize fill window vertically toggle
da: Skift mellem maksimeret vinduesudfyldningstilstand lodret

en: Maximize the dimensions of the window.
da: Maksimér vinduesstørrelsen.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
da: Maksimér den vandrette vinduesstørrelse.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
da: Maksimér den lodrette vinduesstørrelse.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
da: Maksimér vinduet vandret uden at dække andre vinduer.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
da: Maksimér vinduet lodret uden at dække andre vinduer.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
da: Maksimér vinduet uden at dække andre vinduer.

en: Maximize window
da: Maksimér vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimér vindue vandret

en: Maximize window horizontally toggle
da: Skift mellem maksimeret tilstand vandret

en: Maximize window toggle
da: Skift mellem maksimeret tilstand

en: Maximize window vertically
da: Maksimér vindue lodret

en: Maximize window vertically toggle
da: Skift mellem maksimeret tilstand lodret

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Maximizing
da: Maksimering

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
da: Maksimering af et vindue i en dimension skal forøge størrelsen i den dimension.

en: Merge next workspace
da: Indflet næste arbejdsområde

en: Merge previous workspace
da: Indflet forrige arbejdsområde

en: Merge with next
da: Flet med næste

en: Merge with previous
da: Flet med forrige

en: Method of placing dialog windows: \w
da: Metode til placering af meddelelsesvinduer: \w

en: Method of placing windows: \w
da: Metode til placering af vinduer: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
da: Millisekunders ventetid før skift: \w

en: Minimize
da: M_inimér

en: Minimizing
da: Minimering

en: Minimizing/Maximizing
da: Maksimering/minimering

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
da: Modificeringstast(er) til standardgenveje i vindueshåndteringen.

en: Mono Theme
da: Mono-tema

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
da: Bevægelsestærskel for musemarkøren: \wbilledpunkter

en: Move cursor down
da: Flyt markøren nedad

en: Move cursor down fine
da: Flyt markøren lidt til nedad

en: Move cursor left
da: Flyt markøren til venstre

en: Move cursor left fine
da: Flyt markøren lidt til venstre

en: Move cursor right
da: Flyt markøren til højre

en: Move cursor right fine
da: Flyt markøren lidt til højre

en: Move cursor up
da: Flyt markøren opad

en: Move cursor up fine
da: Flyt markøren lidt til opad

en: Move group down
da: Flyt gruppe ned

en: Move group left
da: Flyt gruppe til venstre

en: Move group right
da: Flyt gruppe til højre

en: Move group to current viewport
da: Send gruppe til det aktive visningsområde

en: Move group up
da: Flyt gruppe op

en: Move selected window
da: Flyt valgte vinduer

en: Move the current window to the N'th workspace.
da: Flyt det aktive vindue til det n'te arbejdsområde.

en: Move the current window to the specified viewport.
da: Flyt det aktive vindue til det angivne visningsområde.

en: Move the current workspace one place to the left.
da: Flyt det aktive arbejdsområde en plads til venstre.

en: Move the current workspace one place to the right.
da: Flyt det aktive arbejdsområde en plads til højre.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
da: Flyt markøren ét punkt nedad.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
da: Flyt markøren ét punkt til venstre.

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
da: Flyt markøren ét punkt til højre.

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
da: Flyt markøren ét punkt opad.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
da: Flyt markøren 'move-cursor-increment' punkter nedad.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
da: Flyt markøren 'move-cursor-increment' punkter til venstre.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
da: Flyt markøren 'move-cursor-increment' punkter til højre.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
da: Flyt markøren 'move-cursor-increment' punkter opad.

en: Move the viewport one screen down.
da: Flyt visningsområdet én skærm ned.

en: Move the viewport one screen to the left.
da: Flyt visningsområdet én skærm til venstre.

en: Move the viewport one screen to the right.
da: Flyt visningsområdet én skærm til højre.

en: Move the viewport one screen up.
da: Flyt visningsområdet én skærm op.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
da: Flyt vinduet `slide-window-increment' punkter nedad.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
da: Flyt vinduet `slide-window-increment' punkter til venstre.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
da: Flyt vinduet `slide-window-increment' punkter til højre.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
da: Flyt vinduet `slide-window-increment' punkter opad.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
da: Flyt vinduesgruppen `slide-window-increment' punkter nedad.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
da: Flyt vinduesgruppen `slide-window-increment' punkter til venstre.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
da: Flyt vinduesgruppen `slide-window-increment' punkter til højre.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
da: Flyt vinduesgruppen `slide-window-increment' punkter opad.

en: Move the window interactively using the mouse.
da: Flyt vinduet interaktivt vha. musen.

en: Move the window to the next viewport.
da: Flyt vinduet til det næste visningsområde.

en: Move the window to the next workspace.
da: Flyt vindue til næste arbejdsområde.

en: Move the window to the previous viewport.
da: Flyt vinduet til det forrige visningsområde.

en: Move the window to the previous workspace.
da: Flyt vindue til forrige arbejdsområde.

en: Move the window to the viewport above.
da: Flyt vindue til visningsområdet ovenover.

en: Move the window to the viewport below.
da: Flyt vindue til visningsområdet nedenunder.

en: Move the window to the viewport on the left.
da: Flyt vindue til visningsområdet til venstre.

en: Move the window to the viewport on the right.
da: Flyt vindue til visningsområdet til højre.

en: Move to the next viewport.
da: Flyt til det næste visningsområde.

en: Move to the previous viewport.
da: Flyt til det forrige visningsområde.

en: Move viewport down
da: Flyt visningsområdet ned

en: Move viewport left
da: Flyt visningsområde til venstre

en: Move viewport next
da: Flyt til næste visningsområde

en: Move viewport previous
da: Flyt til forrige visningsområde

en: Move viewport right
da: Flyt visningsområde til højre

en: Move viewport up
da: Flyt visningsområde op

en: Move window down
da: Flyt vindue op

en: Move window interactively
da: Flyt vindue interaktivt

en: Move window left
da: Flyt vindue til venstre

en: Move window next
da: Flyt vindue til næste visningsområde

en: Move window previous
da: Flyt vindue til forrige visningsområde

en: Move window right
da: Flyt vindue til højre

en: Move window to viewport
da: Flyt vindue til visningsområde

en: Move window up
da: Flyt vindue op

en: Move workspace backwards
da: Flyt arbejdsområde tilbage

en: Move workspace forwards
da: Flyt arbejdsområde fremad

en: Move workspace left
da: Flyt arbejdsområde til venstre

en: Move workspace right
da: Flyt arbejdsområde til højre

en: Move/Resize
da: Flytning/størrelsesændring

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
da: Flytter vinduet nedad indtil det rammer et andet vindue.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
da: Flytter vinduet til venstre indtil det rammer et andet vindue.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
da: Flytter vinduet til højre indtil det rammer et andet vindue.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
da: Flyt vinduet opad indtil det rammer et andet vindue.

en: Name
da: Navn

en: Never focus
da: Modtag aldrig fokus

en: New Theme
da: Nyt tema

en: New group
da: Ny gruppe

en: Next window
da: Næste vindue

en: Next workspace
da: Næste arbejdsområde

en: Next workspace window
da: Næste vindue i arbejdsområde

en: No errors.
da: Ingen fejl.

en: No matching item for %S
da: Intet matchende punkt til %S

en: None
da: Ingen

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
da: Antal millisekunder før værktøjstip vises.

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
da: Antal millisekunder før værktøjstip forsvinder.

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
da: Antal billedpunkter markøren flyttes ved 'move-cursor-'-kommandoer.

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
da: Antal punkter vinduet flyttes ved `slide-'-kommandoer.

en: OK
da: O.k.

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
da: Afstand i % fra venstre vindueskant når markøren flyttes automatisk.
    
    Et negativt tal betyder uden for venstre vindueskant.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
da: Afstand i % fra den øverste vindueskant når markøren flyttes automatisk.
    
    Et negativt tal betyder uden for øverste vindueskant.

en: Only flip when interactively moving a window.
da: Skift kun under interaktiv flytning af vinduer.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
da: Opdatér kun vinduesindhold efter vinduet er færdig med at bevæge sig.

en: Open
da: Åbn

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
da: Ekstra parametre til 'xterm'-kommandoen.

en: Other
da: Andre

en: Pack window down
da: Indpas vindue nedad

en: Pack window left
da: Indpas vindue mod venstre

en: Pack window right
da: Indpas vindue mod højre

en: Pack window up
da: Indpas vindue opad

en: Patterns
da: Mønstre

en: Persistent group ids
da: Faste gruppe-id'er

en: Place mode
da: Placeringstilstand

en: Placement
da: Placering

en: Placement weight
da: Placeringstyngde

en: Play sound effects for unmanaged windows.
da: Afspil lydeffekter for ikke-håndterede vinduer.

en: Play sound effects for window events.
da: Afspil lydeffekter ved vindueshændelser

en: Popup apps menu
da: Vis programmenu

en: Popup root menu
da: Vis rodmenu

en: Popup window list
da: Vis vinduesliste

en: Popup window menu
da: Vis vinduesmenu

en: Popup workspace list
da: Vis arbejdsområdeliste

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prepend workspace and send
da: Tilføj arbejdsområde til begyndelsen og send vindue

en: Preserve empty workspaces in pager.
da: Behold tomme arbejdsområder i skrivebordsguiden.

en: Press key...
da: Tryk en tastekombination...

en: Previous window
da: Forrige vindue

en: Previous workspace
da: Forrige arbejdsområde

en: Previous workspace window
da: Forrige vindue i arbejdsområde

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
da: Spørg efter en kommando, udfør den, og udskriv uddata på skærmen.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
da: Spørg efter en tastesekvens og udskriv derefter dets binding.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
da: Spørg efter og skift til arbejdsområde.

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
da: Antal punkter før fæstning til en vindueskant.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
da: Placér vinduet i stablingsniveauet over dets nuværende niveau.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
da: Placér vinduet i stablingsniveauet under dets nuværende niveau.

en: Quit
da: Afslut

en: Quote event
da: Citér hændelse

en: Raise
da: _Hæv

en: Raise and pass through click
da: Hæv og videresend klik

en: Raise and pass through click if focused
da: Hæv og videresend klik hvis har fokus

en: Raise group
da: Hæv gruppe

en: Raise group and pass through click
da: Hæv gruppe og videresend klik

en: Raise group depth
da: Hæv gruppedybde

en: Raise lower group
da: Hæv lavere gruppe

en: Raise lower single window
da: Hæv/sænk enkelt vindue

en: Raise lower window
da: Hæv/sænk vindue

en: Raise lower window and transients
da: Hæv/sænk vindue inkl. midlertidige undervinduer

en: Raise on focus
da: Hæv ved fokusering

en: Raise or pass through click
da: Hæv eller videresend klik

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
da: Hæv valgte vinduer (normalt via vinduesmenuen).

en: Raise single window
da: Hæv enkelt vindue

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
da: Hæv det nuværende vindue til dets højeste tilladte position i
    stablingsordenen, og hæv også alle dets midlertidige vinduer.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
da: Hæv den gruppe af vinduer som modtog den nuværende handling og
    genafspil derefter alle markørhandlinger som startede kommandoen.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
da: Hæv vinduet som modtog den nuværende handling (hvis det har fokus)
    og genafspil derefter alle markørhandlinger som startede kommandoen.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
da: Hæv vinduet som modtog den nuværende handling sammen med dets
    midlertidige vinduer og genafspil derefter alle markørhandlinger som
    startede kommandoen.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
da: Hæv vinduet som modtog den nuværende handling og genafspil derefter
    alle markørhandlinger som startede kommandoen.

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
da: Hæv vinduet til den øverst tilladte position i stabelordenen.

en: Raise transients and pass through click
da: Hæv midlertidige vinduer og videresend klik

en: Raise window
da: Hæv vindue

en: Raise window and pass through click
da: Hæv vindue og videresend klik

en: Raise window and transients
da: Hæv vindue inkl. midlertidige undervinduer

en: Raise window depth
da: Hæv vinduesdybde

en: Raise windows when they are focused.
da: Hæv vinduer når de modtager fokus.

en: Raise windows when they are maximized.
da: Hæv vinduer når de maksimeres.

en: Raise windows when they are moved or resized.
da: Hæv vinduer når de flyttes eller ændrer størrelse.

en: Raise windows when they are unshaded.
da: Hæv vinduer når de bliver rullet ned.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
da: Giv vinduer fokus når de midlertidigt er valgt under gennemgang.

en: Read theme from `%s'
da: Læs tema fra `%s'

en: Reload the gtkrc settings.
da: Genindlæs gtkrc-indstillinger.

en: Reload themes in window manager after saving.
da: Genindlæs temaer i vindueshåndteringen efter gemning.

en: Remember _attributes
da: Husk _egenskaber

en: Remember _dimensions
da: Husk _størrelse

en: Remember _position
da: Husk _position

en: Remember the current attributes of the focused window.
da: Husk egenskaberne for vinduet med fokus.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
da: Husk størrelsen af vinduet med fokus.

en: Remember the current position of the focused window.
da: Husk positionen af vinduet med fokus.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
da: Fjern kopien af vinduet på det aktive arbejdsområde. Hvis dette er den
    sidste instans af vinduet, så fjern det helt.

en: Remove tooltips after a period of time.
da: Skjul værktøjstip efter et stykke tid.

en: Remove unused definitions when saving.
da: Fjern ubrugte definitioner ved gemning.

en: Resize selected window
da: Forstør/formindsk valgte vinduer

en: Resize the window interactively using the mouse.
da: Forstør/formindsk vinduet interaktivt vha. musen.

en: Resize window interactively
da: Forstør/formindsk vindue interaktivt

en: Restart
da: Genstart

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
da: Gendan til vinduets oprindelige ikke-maksimerede størrelse.

en: Return the window from its iconified state.
da: Gendan vinduet fra dets minimerede tilstand.

en: Revert
da: Forkast

en: Role
da: Rolle

en: Row:
da: Række:

en: Rows:
da: Rækker:

en: Run shell command
da: Kør skalkommando.

en: SMaker Theme
da: SMaker-temaet

en: S_haded
da: _Oprullet

en: Save Theme _As...
da: Gem tema _som...

en: Saved as `%s'
da: Gemt som `%s'

en: Sawfish Error
da: Sawfish-fejl

en: Sawfish Theme Builder
da: Sawfish temabygger

en: Sawfish Themer Preview
da: Sawfish tema-demonstration

en: Sawfish configurator
da: Opsætning af Sawfish

en: Sawfish homepage
da: Sawfish's hjemmeside

en: Sawfish manages your windows extensibly.
da: Sawfish håndterer dine vinduer intensivt.

en: Select Icon
da: Vælg ikon

en: Select Image
da: Vælg billede

en: Select color
da: Vælg farve

en: Select file
da: Vælg fil

en: Select font
da: Vælg skrifttype

en: Select next workspace
da: Vælg næste arbejdsområde

en: Select previous workspace
da: Vælg forrige arbejdsområde

en: Select the N'th workspace.
da: Vælg det n'te arbejdsområde.

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
da: Skift til det næste område når markøren rammer skærmkanten.

en: Select the next window of the current workspace.
da: Vælg næste vindue på det aktive arbejdsområde.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
da: Vælg det næste vindue, skiftende gennem alle mulige arbejdsområder.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
da: Vælg det forrige vindue, skiftende gennem alle mulige arbejdsområder.

en: Select the specified viewport column.
da: Vælg den angivne visningsområdekolonne.

en: Select the specified viewport row.
da: Vælg den angivne visningsområderække.

en: Select the specified viewport.
da: Vælg det angivne visningsområde.

en: Select workspace interactively
da: Vælg arbejdsområde interaktivt

en: Send group to current workspace
da: Send gruppe til det aktive arbejdsområde

en: Send group to next workspace
da: Send gruppe til næste arbejdsområde

en: Send group to previous workspace
da: Send gruppe til forrige arbejdsområde

en: Send to next workspace
da: Send til næste arbejdsområde

en: Send to previous workspace
da: Send til forrige arbejdsområde

en: Send to workspace
da: Send til arbejdsområde

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
da: Send den næste tastehændelse direkte til klientvinduet med fokus idet
    enhver vindueshåndteringsbinding til hændelsen ignoreres.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
da: Aktivér Gnome SKIP_TASKLIST-hintet for vinduet.

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
da: Aktivér Gnome SKIP_WINLIST-hintet for vinduet.

en: Set viewport linear
da: Sæt visningsområde ved lineær adressering

en: Set window viewport linear
da: Sæt vinduets visningsområde vha. lineær adressering

en: Shade Hover
da: Smart nedrulning

en: Shade hover
da: Smart nedrulning

en: Shade window
da: Oprul vindue

en: Shaded
da: Oprullet

en: Show current dimensions of windows while resizing.
da: Vis dimensioner for vinduer ved ændring af størrelse.

en: Show current position of windows while moving.
da: Vis positionen for vinduerne ved flytning.

en: Show full documentation in tooltips.
da: Vis fuld dokumentation i værktøjstip.

en: Show options suitable for \w users.
da: Vis indstillinger hvis sværhedsgrad passer til en \w.

en: Show variable names of each customization option.
da: Vis variabelnavnet for hvert indstillingspunkt.

en: Simple Theme
da: Simpelt tema

en: Size window add column
da: Tilføj kolonne for vindue

en: Size window add row
da: Tilføj række for vindue

en: Size window subtract column
da: Fratræk kolonne for vindue

en: Size window subtract row
da: Fratræk række for vindue

en: Slide group down
da: Flyt gruppen nedad

en: Slide group left
da: Flyt gruppen mod venstre

en: Slide group right
da: Flyt gruppen mod højre

en: Slide group up
da: Flyt gruppen opad

en: Slide window down
da: Flyt vindue nedad

en: Slide window left
da: Flyt vindue mod venstre

en: Slide window right
da: Flyt vindue mod højre

en: Slide window up
da: Flyt vindue opad

en: Snap to otherwise-ignored windows.
da: Fæstn til ellers ignorerede vinduer.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
da: Fæstn vinduesposition til kanter fra andre vinduer ved flytning.

en: Sound
da: Lydeffekter

en: Stacking
da: Sta_bling

en: Start a new xterm.
da: Start en ny X-terminal.

en: State
da: Tilstand

en: Sticky
da: Klæbrigt

en: Sticky viewport
da: Klæbrigt visningsområde

en: Text is \w justified in window titles.
da: Tekst i vinduestitler er \w.

en: The default window animation mode: \w
da: Standard-animeringsmåden for vinduer: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
da: Den hierarkiske vinduesmenu fjerner undermenuer med kun ét punkt.

en: The program launched by the `xterm' command.
da: Det program som køres af 'xterm'-kommandoen.

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
da: Program til lydafspilning. Hvis ikke angivet, benyttes indbygget ESD-understøttelse

en: Theme Directory
da: Tema-mappe

en: Theme name:
da: Temanavn:

en: This window previews the current theme.
da: Dette vindue giver en prøve på temaet.

en: Title-only
da: Kun titel

en: Toggle group sticky
da: Skift mellem klæbrighedstilstand for gruppe

en: Toggle single window mode
da: Skift mellem enkeltvinduestilstand

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
da: Slå Gnome SKIP_TASKLIST-hintet til/fra for vinduet

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
da: Slå Gnome SKIP_WINLIST-hintet til/fra for vinduet.

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
da: Aktiverer/deaktiverer vinduets klæbrighed - med andre ord om det er medlem af alle arbejdsområder.

en: Toggle the iconification of window W.
da: Skift mellem minimering af vinduet.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
da: Skift mellem oprullet (kun titellinje ses) og nedrullet tilstand for vinduet.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem vandret maksimeret og gendannet.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem maksimalt udfyldt vandret og gendannet.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem maksimeret og gendannet.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem maksimalt udfyldt og gendannet.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem lodret maksimeret og gendannet.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
da: Skift vinduets tilstand mellem maksimalt udfyldt lodret og gendannet.

en: Toggle whether a window is focusable or not.
da: Skift mellem om vinduet kan fokuseres eller ej.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
da: Skift mellem om vinduet er ignoreret eller ej.

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
da: Skift mellem om vinduet ignoreres når der skiftes mellem vinduer eller ej.

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
da: Skift mellem om vinduet kommer med i vindueslisten eller ej.

en: Toggle window cycle skip
da: Skift mellem overspring ved vinduesgennemgang

en: Toggle window iconified
da: Skift mellem minimeringstilstand

en: Toggle window ignored
da: Skift mellem om vindue er ignoreret

en: Toggle window list skip
da: Skift mellem om vinduet er i vindueslisten

en: Toggle window never focus
da: Skift mellem aldrig at give fokus til vindue

en: Toggle window shaded
da: Skift mellem op-/nedrullet

en: Toggle window sticky
da: Skift mellem om vinduet er klæbrigt

en: Tooltips
da: Værktøjstip

en: Top-border
da: Topkant

en: Transients above
da: Midlertidige vinduer over

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
da: Forsøg at sørge for mindst dette antal punkter mellem vindueskanter i første/bedste-tilpasning.

en: Type
da: type

en: Undocumented
da: Udokumenteret

en: Ungrouped
da: Afgrupperet

en: Uniconify group
da: Afminimér gruppe

en: Uniconify transientgroup
da: Afminimér midlertidig gruppe

en: Uniconify window
da: Afminimér vindue

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
da: Afminimering af et vindue afminimerer også: \w

en: Unignore the window.
da: Undlader at ignorere vinduet.

en: Unique name
da: Unikt navn

en: Uniquify window name
da: Gør vinduets navn unikt

en: Unmanaged windows may be iconified.
da: Ikke-håndterede vinduer kan minimeres.

en: Unmaximize
da: Gend_an

en: Unmaximize window
da: Afmaksimér vindue

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
da: Deaktivér Gnome SKIP_TASKLIST-hintet for vinduet.

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
da: Deaktivér Gnome SKIP_WINLIST-hintet for vinduet.

en: Unshade selected windows.
da: Nedrul valgte vinduer.

en: Unshade window
da: Nedrul vindue

en: Upper layer
da: Hæ_v lag

en: Use black-on-white button images.
da: Brug sort-på-hvid knapbilleder.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
da: Brug mindre hukommelse til oprettelse af overgange (kan påvirke kvaliteten).

en: Value
da: Værdi

en: Viewport
da: Visningsområde

en: Virtual desktop configuration.
da: Opsætning af virtuelt arbejdsområde.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
da: Vent på at der vælges et vindue og flyt det så interaktivt.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
da: Vent på at der vælges et vindue og ændr så størrelsen på det interaktivt.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
da: Flyt mærkør til modsat skærmkant ved skift.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
da: Flyt musemarkøren til vinduer mens de midlertidigt vælges.

en: Warp the pointer to selected windows.
da: Flyt markøren til valgte vinduer.

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
da: Hvornår musemarkøren påvirker tastaturfokuset.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
da: Ved passering af første eller sidste arbejdsområde under flytning af vindue: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
da: Ved passering af første eller sidste arbejdsområde: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
da: Når et vindue hæves, hæves også dets \w

en: Where to display error messages: \w
da: Fejlbeskeder sendes til: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
da: Hvordan og om markøren flyttes når vinduer bliver pakket.
    
    'måske' betyder at markøren bliver flyttet sammmen med vinduet hvis
    markøren var inden for vinduesarealet før pakningen.
    
    'altid' flytter markøren til vinduets centrum hvis den ikke allerede
    er i det, og opfører sig derefter som 'måske'.
    
    'aldrig' betyder at markøren ikke bliver flyttet.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
da: Om forstørrelse af et allerede forstørret vindue får det til at vokse yderligere.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
da: Om forstørrelse opfattes som maksimering. Hvis du slår dette til, kan
    du benytte `unmaximize-window' eller lignende til at gendanne den
    originale størrelse.

en: While changing %s:
da: Under ændring af %s:

en: Width of window border.
da: Bredde af vinduets kant.

en: Window Cycling
da: Vinduesgennemgang

en: Window _Frames
da: Vindues_rammer

en: Window history clear
da: Ryd vindueshistorie

en: Window history forget
da: Glem vindues historie

en: Window history save attributes
da: Gem egenskaber i vindueshistorie

en: Window history save dimensions
da: Gem størrelse i vindueshistorie

en: Window history save position
da: Gem position i vindueshistorie

en: Window list skip
da: Spring over til vinduesliste

en: Window:
da: Vindue:

en: Windows are focused after being uniconified.
da: Vinduer fokuseres efter afminimering.

en: Windows are raised after being uniconified.
da: Vinduer hæves efter afminimering.

en: Windows uniconify to the current viewport.
da: Vinduer afminimeres til det aktive visningsområde.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
da: Vinduer afminimeres til det aktive arbejdsområde når de vælges.

en: Windows uniconify to the current workspace.
da: Vinduer afminimeres til det aktive arbejdsområde.

en: Work_spaces
da: _Arbejdsområder

en: Workspace
da: Arbejdsområde

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace names
da: Navn på arbejdsområde

en: Workspace:
da: Arbejdsområde:

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
da: Arbejdsområder fjernes når deres sidste vindue lukkes.

en: Workspaces:
da: Arbejdsområder:

en: Xterm
da: X-terminal

en: [Quote]
da: [Citat]

en: [about text]
da: [om tekst]

en: [bottom]
da: [bund]

en: [frame-part-table]
da: [rammedelstabel]

en: [left]
da: [venstre]

en: [place holder]
da: [pladsholder]

en: [right]
da: [højre]

en: [title]
da: [titel]

en: _About
da: _Om...

en: _About Sawfish...
da: Om S_awfish...

en: _Close
da: _Luk

en: _Customize
da: _Indstillinger

en: _Cyclable
da: I _gennemgangsliste

en: _Down
da: _Ned

en: _FAQ...
da: _OSS...

en: _File
da: _Filer

en: _Focusable
da: _Fokusérbar

en: _Forget saved state
da: _Glem gemte oplysninger

en: _GNOME Help...
da: _Gnome hjælp...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _History
da: _Historie

en: _Ignored
da: _Ignoreret

en: _Left
da: _Venstre

en: _News...
da: _Nyheder...

en: _Next workspace
da: _Næste arbejdsområde

en: _Open Theme..
da: _Åbn tema...

en: _Preferences...
da: _Opsætning...

en: _Preview
da: _Prøv tema

en: _Previous workspace
da: _Forrige arbejdsområde

en: _Programs
da: _Programmer

en: _Right
da: _Højre

en: _Save Theme
da: _Gem tema

en: _Send window to
da: _Send vindue til

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Sticky
da: _Klæbrig

en: _Themes
da: _Temaer

en: _Toggle
da: Slå _til/fra

en: _Up
da: _Op

en: _WWW page...
da: Net_side...

en: _Windows
da: _Vinduer

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
da: Fra-farve af aktive rammer i 'gradient'-rammestil.

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
da: Fra-farve af inaktive rammer i 'gradient'-rammestil.

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
da: Til-farve af aktive rammer i 'gradient'-rammestil.

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
da: Til-farve af inaktive rammer i 'gradient'-rammestil.

en: all
da: alle

en: always
da: altid

en: and many others...
da: og mange andre...

en: apply/revert/cancel/ok
da: anvend/forkast/annullér/o.k.

en: attraction
da: tiltrækning

en: border
da: kant

en: border-grab
da: kant-fangning

en: border-keymap
da: kant-tastekombinationsliste

en: box
da: boks

en: center
da: centreret

en: close-button-keymap
da: lukknap-tastekombinationsliste

en: cycle-keymap
da: gennemgang-tastekombinationsliste

en: diagonal
da: skråt

en: error while building frame: %S
da: fejl under bygning af ramme: %S

en: expert
da: ekspert

en: global-keymap
da: global-tastekombinationsliste

en: grab
da: fang

en: group
da: gruppen

en: horizontal
da: vandret

en: iconify-button-keymap
da: minimérknap-tastekombinationsliste

en: intermediate
da: øvet

en: keep-going
da: fortsæt

en: left
da: venstrestillet

en: magnetism
da: magnetisme

en: maximize-button-keymap
da: maksimérknap-tastekombinationsliste

en: maybe
da: måske

en: menu-button-keymap
da: menuknap-tastekombinationsliste

en: never
da: aldrig

en: none
da: ingen

en: novice
da: begynder

en: nowhere
da: ingen steder

en: ok
da: o.k.

en: opaque
da: fyldt

en: parents
da: forældre

en: prompt-keymap
da: indtastnings-tastekombinationsliste

en: resistance
da: modstand

en: revert/cancel/ok
da: forkast/annullér/o.k.

en: right
da: højrestillet

en: root-window-keymap
da: rod-vindue-tastekombinationsliste

en: screen
da: skærm

en: shade-button-keymap
da: oprulningsknap-tastekombinationsliste

en: space %d
da: område %d

en: standard-error
da: standard-fejl

en: title-keymap
da: titel-tastekombinationsliste

en: transients
da: midlertidige vinduer

en: vertical
da: lodret

en: viewport
da: visningsområde

en: window-keymap
da: vindue-tastekombinationsliste

en: workspace
da: arbejdsområde

en: wrap-around
da: gå til modsat
