gdm2 2.2.4.2 - en to da translation catalogue (678 entries)

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
da: 
    Kan ikke sætte din brugergruppe, så du vil ikke være i stand til at logge på, kontakt venligst systemadministratoren.

en: 
    Could not delete session %s
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke slette sessionen %s
    
    Fejl: %s

en: 
    Could not find a suitable name for the default session link
da: 
    Kunne ikke finde et passende navn for henvisningen til den automatisk valgte session

en: 
    Could not link new default session
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke oprette en henvisning til den nye automatisk valgte session
    
    Fejl: %s

en: 
    Could not remove session %s
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke fjerne sessionen %s
    
    Fejl: %s

en: 
    Could not unlink old default session
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke fjerne henvisningen til den tidligere automatisk valgte session
    
    Fejl: %s

en: 
    Could not write contents to session %s
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke skrive indholdet til sessionen %s
    
    Fejl: %s

en: 
    Could not write session %s
       Error: %s
da: 
    Kunne ikke skrive sessionen %s
    
    Fejl: %s

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.  Please be sure the Caps Lock key is not enabled
da: 
    Ugyldigt brugernavn eller adgangskode. Der tages hensyn til små/store bogstaver. Tjek at Caps Lock-tasten ikke er aktiveret

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
da: 
    Skift af godkendelsesstafetten mislykkedes. Prøv igen senere eller kontakt systemadministratoren.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporary.
da: 
    Systemadministratoren har deaktiveret adgang til systemet midlertidigt.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
da: 
    Systemadministratoren har deaktiveret din konto.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
da: 
    Systemadministrator kan ikke logge ind fra denne skærm

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
da: (Du kan skifte konsol ved at trykke ctrl-alt plus en funktionstast, så som ctrl-alt-F7 for at gå til konsol 7. X-servere kører normalt på konsol 7 og højere.)

en: %a %b %d, %H:%M
da: %a. %e. %b., kl. %H:%M

en: %a %b %d, %I:%M %p
da: %a. %e. %b., kl. %I:%M %p

en: %s language selected
da: %s sprog valgt

en: %s session selected
da: %s-session valgt

en: %s: %s does not exist but must exist.
da: %s: %s eksisterer ikke, men kræves.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
da: %s: %s er større end systemadministratorens anvisning for den maksimalt tilladte filstørrelse.

en: %s: %s is not a regular file.
da: %s: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
da: %s: %s er ikke ejet af uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
da: %s: %s kan ændres af gruppen.

en: %s: %s is writable by group/other.
da: %s: %s kan ændres af gruppen/andre.

en: %s: %s is writable by other.
da: %s: %s kan ændres af andre.

en: %s: Can't open fifo!
da: %s: Kan ikke åbne FIFO!

en: %s: Cannot find a free display number
da: %s: Kan ikke finde et ledigt skærmnummer

en: %s: Cannot get local addresses!
da: %s: Kan ikke skaffe lokaladresser!

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
da: %s: Vælger ikke fundet eller kan ikke køres af GDM-brugeren

en: %s: Could not bind socket
da: %s: Kunne ikke binde til sokkel

en: %s: Could not get address from hostname!
da: %s: Kunne ikke skaffe adressen fra værtsnavnet!

en: %s: Could not get server hostname: %s!
da: %s: Kunne ikke skaffe serverens værtsnavn: %s!

en: %s: Could not make FIFO
da: %s: Kunne ikke oprette FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
da: %s: Kunne ikke oprette ny infokage i %s

en: %s: Could not make socket
da: %s: Kunne ikke lave sokkel

en: %s: Could not open FIFO
da: %s: Kunne ikke åbne FIFO

en: %s: Could not read address
da: %s: Kunne ikke læse adresse

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
da: %s: Kunne ikke opsætte miljøet for %s. Afbryder.

en: %s: Couldn't set groupid to %d
da: %s: Kunne ikke sætte gruppe-id til %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
da: %s: Kunne ikke sætte gruppe-id til 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
da: %s: Kunne ikke sætte bruger-id til %d

en: %s: Directory %s does not exist.
da: %s: Mappen %s eksisterer ikke.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
da: %s: Skærm %s er optaget. Prøver et andet skærmnummer.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
da: %s: Skærm nummer %d er i brug! Vil bruge %d

en: %s: Empty server command for display %s
da: %s: Tom serverkommando til terminalen %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
da: %s: Tom serverkommando, bruger standard.

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af CHLD-signalhåndtering

en: %s: Error setting up HUP signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af HUP-signalhåndtering

en: %s: Error setting up INT signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af INT-signalhåndtering

en: %s: Error setting up TERM signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af TERM-signalhåndtering

en: %s: Error setting up USR1 signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af USR1-signalhåndtering

en: %s: Error setting up USR2 signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af USR2-signalhåndtering

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
da: %s: Velkomstbyder ikke fundet eller kan ikke køres af GDM-brugeren

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
da: %s: Hjemmemappen til %s: '%s' eksisterer ikke!

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
da: %s: Server skulle være startet af uid %d, men den bruger eksisterer ikke

en: %s: Xdmcp disabled and no local servers defined. Adding /usr/bin/X11/X on :%d to allow configuration!
da: %s: Xdmcp er deaktiveret og ingen lokale servere defineret. Tilføjer /usr/bin/X11/X på :%d for at tillade konfiguration!

en: %s: initgroups() failed for %s
da: %s: initgroups() mislykkedes for %s

en: (C) 2001 Lee Mallabone
da: © 2001 Lee Mallabone

en: (memory buffer
da: (hukommelsesbuffer

en: (memory buffer)
da: (hukommelsesbuffer)

en: A comma separated list of users to exclude from the face browser.
da: En kommasepareret liste af brugere der ikke skal medtages i ansigtsvælgeren.

en: A command line must start with a forward slash ('/')
da: En kommandolinje skal starte med skråstreg ('/')

en: A descriptive server name must be supplied
da: Et beskrivende servernavn skal opgives

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
da: Et grafisk program til at konfigurere logindhåndteringen til Gnome (GDM)

en: A script to run when the X server keeps crashing and the failsafe X server is either empty or also didn't take.  This will run an X setup program defined below.
da: Et program der bliver kørt når X-serveren bliver ved at gå ned, og den fejlsikrede X-server enten ikke eksisterer eller heller ikke virker. Programmet kører et opsætningsprogram til X som angivet nedenfor.

en: A session name must be unique and not empty
da: Et sessionsnavn skal være unikt og ikke tomt

en: A-M|American English
da: A-M|Amerikansk engelsk

en: A-M|Basque
da: A-M|Baskisk

en: A-M|British English
da: A-M|Britisk engelsk

en: A-M|Bulgarian
da: A-M|Bulgarsk

en: A-M|Catalan
da: A-M|Katalansk

en: A-M|Chinese (simplified)
da: A-M|Kinesisk (forenklet)

en: A-M|Chinese (traditional)
da: A-M|Kinesisk (traditionel)

en: A-M|Croatian
da: A-M|Kroatisk

en: A-M|Czech
da: A-M|Tjekkisk

en: A-M|Danish
da: A-M|Dansk

en: A-M|Dutch
da: A-M|Hollandsk

en: A-M|English
da: A-M|Engelsk

en: A-M|Estonian
da: A-M|Estisk

en: A-M|Finnish
da: A-M|Finsk

en: A-M|French
da: A-M|Fransk

en: A-M|Galician
da: A-M|Galisisk

en: A-M|German
da: A-M|Tysk

en: A-M|Greek
da: A-M|Græsk

en: A-M|Hebrew
da: A-M|Hebraisk

en: A-M|Hungarian
da: A-M|Ungarsk

en: A-M|Icelandic
da: A-M|Islandsk

en: A-M|Italian
da: A-M|Italiensk

en: A-M|Japanese
da: A-M|Japansk

en: A-M|Korean
da: A-M|Koreansk

en: A-M|Latvian
da: A-M|Lettisk

en: A-M|Lithuanian
da: A-M|Litauisk

en: ADDRESS
da: ADRESSE

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÆæØøÅå

en: Add server
da: Tilføj server

en: Add session
da: Tilføj session

en: Allow as flexible server
da: Tillad som fleksibel server

en: Allow group writable files and directories
da: Tillad filer og kataloger der kan skrives til af gruppen

en: Allow logging in as root (administrator) user from a remote host using GDM.  This is only relevant if you enable the XDMCP protocol.
da: Tillad logind som administrator fra en fjern vært med GDM. Dette er kun relevant hvis du aktiverer XDMCP-protokollen.

en: Allow logging in as root (administrator) user.
da: Tillad logind som administrator.

en: Allow logging in using the timed from a remote host using GDM.  This is only relevant if you enable the XDMCP protocol.  Note that this is insecure since remote hosts can gain access to this computer without the use of a password, so be careful.
da: Tillad tidsindstillede logind fra en fjernvært med GDM. Dette er kun relevant hvis du slå XDMCP-protokollen til. Bemærk at dette ikke er helt sikkert eftersom fjerne værter kan få adgang til denne maskine uden at bruge en adgangskode så vær forsigtig.

en: Allow remote timed logins
da: Tillad fjerne tidsindstillede logind

en: Allow root to login remotely with GDM
da: Tillad root at logge ind fjernt med GDM

en: Allow root to login with GDM
da: Tillad root at logge ind med GDM

en: Allow users to run the configurator from the system menu
da: Tillad brugere at få adgang til indstillingerne fra systemmenuen

en: Allow world writable files and directories
da: Tillad filer og kataloger der kan skrives til af alle

en: Always restart X servers
da: Genstart altid X-servere

en: Always use 24 hour clock format
da: Brug altid 24-timers format for tid

en: Always use the 24 hour format for the clock in the greeter, even if the norm for the current locale is 12 hour
da: Brug altid 24-timers formatet for velkomstbyderens klokke, selv hvis normen for det aktuelle lokale er 12-timers

en: An X server binary to run if the standard one keeps crashing.  If this fails the script below will be run.
da: En X-server som skal køres hvis standardserver bliver ved med at gå ned. Hvis dette mislykkes, vil programmet nedenfor blive kørt.

en: An error occured while loading the user interface
    element %s%s from file %s.
    CList type widget should have %d columns.
    Possibly the glade interface description was corrupted.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af et element af
    brugergrænsefladen %s%s fra fil %s.
    widget af CList-type skal have %d kolonner.
    En mulig årsag er at glade grænsefladefilen er korrupt.
    %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu.
    Du bør tjekke installationen af %s eller geninstallere %s.

en: An error occured while loading the user interface
    element %s%s from file %s.
    Possibly the glade interface description was corrupted.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af element %s%s af
    brugergrænsefladen fra fil %s.
    En mulig årsag kan være at glade grænsefladebeskrivelsen er korrupt.
    %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu.
    Du bør tjekke installationen af %s eller geninstallere %s.

en: An error occured while loading the user interface
    from file %s.
    Possibly the glade interface description was not found.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af brugergrænseflade
    fra fil %s.
    En mulig årsag er at beskrivelsen af brugergrænsefladen
    ikke kunne findes.
    %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu.
    Du bør tjekke installationen af %s eller installere %s igen.

en: Appearance
da: Udseende

en: Apply
da: Anvend

en: Apply the current changes
da: Anvend de nuværende indstillinger

en: Are you sure you want to reboot the machine?
da: Er du sikker på at du vil genstarte maskinen?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
da: Er du sikker på at du vil lukke maskinen ned?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
da: Er du sikker på at du vil lade maskinen gå i dvale?

en: Are you sure you wish to restart GDM
    now and lose any unsaved data?
da: Er du sikker på at du ønsker at genstarte GDM
    og miste alle ugemte data?

en: Authenticate before running --command
da: Godkend før kørsel af --command

en: Authentication failed
da: Logind ikke godkendt

en: Authentication failure!
da: Godkendelsesfejl!

en: Authentication token change failed for user %s
da: Godkendelsesstafetskift mislykkedes for bruger %s

en: Authorization Details
da: Godkendelsesdetaljer

en: Automatic login
da: Automatisk logind

en: Automatic login:
da: Automatisk logind:

en: Available Sessions
da: Tilgængelige sessioner

en: Background
da: Baggrund

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

en: Background program
da: Baggrundsprogram

en: Background program:
da: Baggrundsprogram:

en: Background type:
da: Baggrundstype:

en: Basic
da: Basal

en: Broadcast query
da: Rundsend forespørgsel

en: Browse
da: Gennemse

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Can't disable xscreensaver display hacks
da: Kan ikke deaktivere xscreensaver-rettelser

en: Can't find /etc/pam.d/%s!
da: Kan ikke finde /etc/pam.d/%s!

en: Can't find PAM configuration file for gdm. I've tried %s, %s, %s and %s
da: Kan ikke finde PAM-konfigurationsfil for GDM; prøvet %s, %s, %s og %s

en: Can't lock screen
da: Kan ikke låse skærm

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
da: Kan ikke åbne standardbillede: %s. Bruger ikke ansigtsvælger!

en: Can't open default host icon: %s
da: Kunne ikke åbne standard-værtsikon: %s

en: Can't open icon file: %s. Suspending iconify feature!
da: Kan ikke åbne ikonfilen: %s. Suspenderer minimeringsfunktionen!

en: Can't set PAM_RHOST=%s
da: Kan ikke sætte PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_RUSER=%s
da: Kan ikke sætte PAM_RUSER=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
da: Kan ikke sætte PAM_TTY=%s

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
da: Kan ikke kommunikere med gdm, måske kører der en gammel version.

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
da: Kan ikke finde 'xterm' til at starte en fejlsikret session.

en: Cannot find the gdmconfigurator widget in
    the glade interface description file
    Please check your installation.
da: Kan ikke finde gdmconfigurator-kontrollen i
    Glade-grænsefladeinfofilen. Tjek venligst
    din installation.

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmchooser.
    Please check your installation and the
    location of the gdmchooser.glade file.
da: Kan ikke finde Glade-grænsefladeinfofilen,
    kan ikke køre gdmchooser. Tjek venligst din
    installation og placeringen af
    gdmchooser.glade-filen.

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmconfig.
    Please check your installation and the
    location of the gdmconfig.glade file.
da: Kan ikke finde Glade-grænsefladeinfofilen,
    kan ikke køre gdmconfig. Tjek venligst din
    installation og placeringen af
    gdmconfig.glade-filen.

en: Cannot get passwd structure for %s
da: Kan ikke skaffe passwd-struktur for %s

en: Cannot set user group for %s
da: Kan ikke sætte brugergruppe for %s

en: Cannot setup pam handle with null login and/or display
da: Kan ikke opsætte PAM-håndtering med nul-logind og/eller terminal

en: Cannot start the chooser program,
    you will not be able to log in.
    Please contact the system administrator.
da: Kan ikke starte vælgerprogrammet,
    så du vil ikke være i stand til at
    logge på. Kontakt venligst
    systemadministratoren.

en: Cannot start the greeter program,
    you will not be able to log in.
    This display will be disabled.
    Try logging in by other means and
    editing the configuration file
da: Kan ikke starte velkomstbyderprogrammet,
    så du vil ikke være i stand til at
    logge på. Denne terminal bliver
    deaktiveret. Prøv at logge ind på en
    anden måde og ret konfigurationsfilen.

en: Cannot start the session, most likely the
    session does not exist.  Please select from
    the list of available sessions in the login
    dialog window.
da: Kan ikke starte sessionen, sandsynligvis
    fordi den ikke eksisterer. Vælg venligst
    én fra listen af tilgængelige sessioner
    i logind-vinduet.

en: Cannot start your shell.  It could be that the
    system administrator has disabled your login.
    It could also indicate an error with your account.
da: Kan ikke starte din kommandoskal. Det kan skyldes
    at systemadministrator har deaktiveret din adgang,
    men kan også indikere ind fejl i den.

en: Choose a host to connect to from the selection below.
da: Vælg en vært fra listen nedenunder.

en: Choose an icon
da: Vælg et ikon

en: Choose server
da: Vælg server

en: Choose the X server to start
da: Vælg X-server som skal startes

en: Choose the directory to search for faces
da: Vælg ansigtsbilledemappen

en: Chooser
da: Vælger

en: Chooser command:
da: Vælger-kommando:

en: Client address to return in response to xdm
da: Klientadresse der skal returneres som svar til XDM

en: Color
da: Farve

en: Comma separated list of hostnames to list in the chooser (in addition to the broadcast above)
da: Komma-adskilt liste over værtsnavne der skal vises i vælgeren (udover fra den ovenstående rundsendte forespørgsel)

en: Command
da: Kommando

en: Command line:
da: Kommandolinje:

en: Configurator command:
da: Indstillingskommando:

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
da: Opsæt GDM (dette logindprogram). Dette kræver administratoradgangskoden.

en: Configure the GNOME Display Manager.
    Please submit any bugs or feature requests at http://bugzilla.gnome.org under the `gdm' product.
da: Indstil logindhåndteringen til Gnome. Send venligst fejlrapporter eller forbedringsforslag på http://bugzilla.gnome.org under produktet 'gdm'.

en: Configure...
da: Indstillinger...

en: Connect
da: Forbind

en: Connection Settings
da: Forbindelsesindstillinger

en: Connection type to return in response to xdm
da: Forbindelsestype der skal returneres som svar til XDM

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
da: Kunne ikke køre opsætningsprogrammet.
    Sikr dig at stien er sat korrekt i
    konfigurationsfilen.

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
    I will attempt to start it from the
    default location.
da: Kunne ikke køre opsætningsprogrammet.
    Sikr dig at stien er sat korrekt i
    konfigurationsfilen. Der forsøges at
    starte det fra standardstedet.

en: Could not find a free display number
da: Kunne ikke finde et ledigt skærmnummer

en: Could not find the GNOME installation,
    will try running the "Failsafe xterm"
    session.
da: Kunne ikke finde Gnome-installationen,
    prøver at køre sessionen 'Fejlsikret
    xterm'.

en: Could not fork a new process!
    
    You likely won't be able to log in either.
da: Kunne ikke fraspalte en ny process!
    
    Du kan sandsynligvis heller ikke logge på.

en: Could not set signal mask!
da: Kunne ikke sætte signalmaske!

en: Could not setgid %d. Aborting.
da: Kunne ikke udføre setgid %d. Afbryder.

en: Couldn't authenticate user
da: Kunne ikke godkende bruger

en: Couldn't open session for %s
da: Kunne ikke åbne session for %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
da: Kunne ikke sætte kontohåndtering for %s

en: Couldn't set credentials for %s
da: Kunne ikke sætte akkreditiver for %s

en: Create new session
da: Opret ny session

en: Custom command line:
da: Egendefineret kommandolinje:

en: Debugging
da: Fejlretning

en: Debugging output
da: Fejlsøgingsinformation

en: Default
da: Standard

en: Default $PATH:
da: Standard-$PATH:

en: Default GNOME session file:
da: Forvalgt Gnome-sessionsfil

en: Default face image:
da: Standard-ansigtsbillede:

en: Default font:
da: Standard-skrifttype:

en: Default host image:
da: Standard-værtsbillede:

en: Default locale:
da: Standard-lokale:

en: Delete server
da: Slet server

en: Denied XDMCP query from host %s
da: Vært %s tillod ikke XDMCP forespørgsel

en: Determines whether GDM should kill X clients started by the init scripts when the user logs in.
da: Afgører om GDM skal dræbe X-klienter der er startet af 'init'-programmer når brugeren logger ind.

en: Directories
da: Mapper

en: Directory for host images:
da: Mappe til værtsbilleder:

en: Disconnect
da: Frakobl

en: Display %s is busy, there is another X server already running
da: Skærm %s er optaget, en anden X-server kører allerede

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
da: Skærm '%s' kan ikke åbnes af Xnest

en: Display initialization directory:
da: Terminalklargøringsmappe:

en: Displays per host:
da: Skærme per vært:

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
da: Foretag direkte forespørgsel i stedet for indirekte (med vælger)

en: Do not lock current screen
da: Lås ikke aktuelle skærm

en: Do note allow the user to drag the login window around
da: Tillad brugeren at flytte rundt på logindvinduet

en: Don't check for running gdm
da: Tjek ikke om GDM allerede kører

en: Doubleclick here to un-iconify the login window, so that you may log in.
da: Dobbeltklik her for at gendanne logindvinduet så du kan logge på.

en: Edit server
da: Redigér server

en: Enable XDMCP
da: Anvend XDMCP

en: Enable XDMCP, a protocol to allow others to log in remotely
da: Aktivér XDMCP, en protokol der tillader fjernbrugere at logge på

en: Enable debugging output
da: Slå fejlfindingsoplysninger til

en: Enable debugging output to be printed into the syslog.  Useful for tracking down problems.  But not so useful for normal usage as it can fill up your logs very quickly.
da: Skriv fejlanalyseinformation i systemets log. Dette er nyttigt til at diagnosticere problemer, men ikke så anvendeligt til normalt brug eftersom det hurtigt kan fylde loggen op.

en: Enter a name for the new session
da: Indtast et navn til den nye session

en: Enter the root password
    to run the configuration.
da: Indtast administratoradgangskoden for at
    få adgang til indstillingerne.

en: Environment
da: Miljø

en: Error reading session script!
da: Fejl ved læsning af sessionsprogram!

en: Error reading this session script
da: Fejl ved læsning af dette sessionsprogram!

en: Exclude these users:
da: Medtag ikke disse brugere:

en: Executables
da: Kørbare

en: Exit the application
da: Afslut programmet

en: Expert
da: Ekspert

en: Extra arguments
da: Ekstra argumenter

en: Extra arguments:
da: Ekstra argumenter:

en: Extra options for Xnest
da: Ekstra tilvalg til Xnest

en: Extras
da: Ekstra

en: Face browser
da: Ansigtsvælger

en: Failed to restart self
da: Genstart af programmet mislykkedes

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
da: Kunne ikke starte X-server adskillige gange inden for en kort tidsperiode; deaktiverer terminalen %s

en: Failed to start the display server several times in a short time period; disabling display %s
da: Kunne ikke starte terminalens server selv med adskillige forsøg inden for en kort tidsperiode; deaktiverer terminalen %s

en: Failsafe
da: Fejlsikret

en: Failsafe Gnome
da: Fejlsikret Gnome

en: Failsafe X server:
da: Fejlsikret X-server

en: Failsafe xterm
da: Fejlsikret xterm

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
da: Filen %s kan ikke åbnes til læsning.
    Fejl: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
da: Filen %s kan ikke åbnes til skrivning.
    Fejl: %s

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Flexible server request denied: Not authenticated
da: Fleksibel serverforespørgsel nægtet: Ikke godkendt

en: GDM Configuration Utility
da: GDM opsætningsværktøj

en: GDM Configurator
da: GDM-indstillinger

en: GDM Host Chooser
da: GDM-værtvælger

en: GDM Login
da: GDM-logind

en: GDM is not running.
    Please ask your system administrator to start it.
da: GDM kører ikke.
    Bed venligst din systemadministrator om at starte det.

en: GDM runs as this group:
da: GDM kører som denne gruppe:

en: GDM runs as this user:
da: GDM kører som denne bruger:

en: GNOME Desktop Manager
da: Gnome logindhåndtering

en: GNOME Display Manager Configurator
da: Opsætning til Gnomes logindhåndtering

en: Gdm restarting ...
da: GDM genstarter...

en: General Appearance
da: Generelt udseende

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
da: Glade filen er på crack! Tjek at korrekt fil er installeret!
    fil: %s widget %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
da: Glade filen er på crack! Tjek at korrekt fil er installeret!
    fil: %s widget: %s forventede antal clist-kolonner: %d

en: Global faces directory:
da: Global ansigtsmappe:

en: Gnome Chooser
da: Med Gnome-sessionsvalg

en: Gnome Failsafe
da: Fejlsikret Gnome

en: Greeter Look and Feel
da: Velkomstbyderudseende

en: Greeter command:
da: Velkomstbyder-kommando:

en: Group writable
da: Kan skrives til af gruppen

en: Gtk+ RC file:
da: Gtk+-opsætningsfil:

en: Halt command:
da: Luk ned-kommando:

en: Help
da: Hjælp

en: Honour indirect requests
da: Tillad indirekte forespørgsler

en: Hosts
da: Værter

en: Hosts to list:
da: Værter at vise:

en: How to use this application
da: Hvordan man bruger dette program

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
da: Kan ikke starte X-serveren (den grafiske grænseflade). Sandsynligvis er den ikke sat rigtigt op. Vil du se udskriften fra X-serveren for at diagnosticere problemet?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
da: X-serveren (den grafisk grænseflade) kan ikke startes op. Sandsynligvis er den ikke indstillet korrekt. Du bliver nødt til at logge ind ved en konsol og køre opsætningsprogrammet til X igen. Genstart derefter GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
da: Kan ikke starte X-serveren (den grafiske grænseflade). Sandsynligvis er pegeredskabet (din mus) ikke sat rigtigt op. Vil du se udskriften fra X-serveren for at diagnosticere problemet?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
da: X-serveren (det grafiske miljø)
    kunne ikke startes pga. en intern
    fejl. Kontakt venligst
    systemadministratoren eller tjek
    systemloggen for at diagnosticere
    problemet. I mellemtiden bliver
    denne terminal deaktiveret.
    Genstart GDM når problemet er løst.

en: I could not start the regular X
    server (your graphical environment)
    and so this is a failsafe X server.
    You should log in and properly
    configure the X server.
da: Det lykkedes ikke at starte den
    almindelige X-server (dit grafiske
    miljø), så dette er en fejlsikret
    X-server. Du bør logge på og sætte
    X-serveren korrekt op.

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
da: Denne X-server bliver indtil videre deaktiveret. Genstart GDM når den er sat korrekt op.

en: I will now try to restart the X server again.
da: X-serveren forsøges nu startet igen.

en: Iconify the login window
da: Minimér logindvinduet

en: Image
da: Billede

en: Indirect XDMCP is not enabled,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
da: Indirekte XDMCP er ikke konfigureret.
    Bed din systemadministrator om dette kan
    aktiveres i GDM konfigurationsprogrammet.

en: Instead of reinitializing running servers when a user logs out.  Always kill and then start the server again.
da: I stedet for at klargøre kørende servere igen når en bruger logger ud, slå altid server ihjel og start dem igen bagefter.

en: Interval in minutes in which to ping the server.  If the server doesn't respond in this many minutes (that is before the next time we ping it) the display will be terminated.
da: Intervallet i minutter mellem pingning af serveren. Hvis serveren ikke svarer før dette antal minutter er gået (dvs. før næste gang den bliver pinget), vil terminal blive deaktiveret.

en: Invalid server command '%s'
da: Ugyldig serverkommando '%s'

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
da: Kør bare Xnest, spørg ikke (ingen vælger)

en: Kill 'init' clients
da: Dræb 'init'-klienter

en: Language
da: Sprog

en: Last
da: Forrige

en: Limits
da: Begrænsninger

en: Listen on UDP port:
da: Lyt på UDP-port:

en: Locale file:
da: Regionaldatafil:

en: Localization
da: Lokalisering

en: Lock position
da: Lås position

en: Log in as another user inside a nested window
da: Log ind som en anden bruger i et nyt vindue

en: Log in as another user without loging out
da: Log ind som en anden bruger uden at logge ud

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
da: Log på med det sprog der blev benyttet ved sidste logind.

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
da: Log ind med den session du brugte sidste gang du loggede på

en: Logging directory:
da: Logmappe:

en: Login a user automatically after a specified number of seconds
da: Log en bruger automatisk på efter det angivne antal sekunder

en: Login a user automatically on first bootup
da: Log en bruger automatisk på ved første opstart

en: Login appearance
da: Logind-udseende

en: Login behaviour
da: Logind-opførsel

en: Login sessions
da: Logindsessioner

en: Make this the default server
da: Gør dette til forvalgt server

en: Manually set position
da: Manuel positionsangivelse

en: Max pending indirect requests:
da: Maks. ventende indirekte forespørgsler:

en: Maximum displays per single host.  You can use this to prevent attacks by hogging all the possible displays.  Does not apply to local connections.
da: Maksimal antal skærme for en enkelt vært. Du kan bruge dette til at undgå angreb med at tage alle de mulige skærme. Gælder ikke for lokale forbindelser.

en: Maximum face height:
da: Maksimal ansigtshøjde:

en: Maximum face width:
da: Maksimal ansigtsbredde:

en: Maximum indirect wait time:
da: Maksimal indirekte ventetid:

en: Maximum number of flexible servers:
da: Maksimalt antal fleksible servere:

en: Maximum pending requests:
da: Maks. ventende forespørgsler:

en: Maximum remote sessions:
da: Maksimalt antal fjernsessioner:

en: Maximum session file length:
da: Maksimal sessionsfillængde:

en: Maximum user file length:
da: Maksimal brugerfillængde:

en: Maximum wait time:
da: Maksimal ventetid:

en: Minimised Icon:
da: Minimeret ikon:

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Most recently queried hosts
da: De seneste tilgåede værter

en: N-Z
da: N-Å

en: N-Z|Brazilian Portuguese
da: N-Z|Brasiliansk portugisisk

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
da: N-Å|Norsk (bokmål)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
da: N-Å|Norsk (nynorsk)

en: N-Z|Polish
da: N-Å|Polsk

en: N-Z|Portuguese
da: N-Å|Portugisisk

en: N-Z|Romanian
da: N-Å|Romansk

en: N-Z|Russian
da: N-Å|Russisk

en: N-Z|Slovak
da: N-Å|Slovakisk

en: N-Z|Slovenian
da: N-Å|Slovensk

en: N-Z|Spanish
da: N-Å|Spansk

en: N-Z|Swedish
da: N-Å|Svensk

en: N-Z|Turkish
da: N-Å|Tyrkisk

en: N-Z|Ukrainian
da: N-Å|Ukrainsk

en: N-Z|Walloon
da: N-Å|Vallonsk

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: New login
da: Ny indlogning

en: New login in a nested window
da: Ny indlogning i et "nested" vindue

en: No
da: Nej

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
da: Ingen XDMCP-understøttelse i programfilen. For at aktivere XDMCP-understøttelse bliver du nødt til at oversætte GDM igen med XDMCP-rutinebibliotekerne.

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
da: Ingen daemon/ServAuthDir angivet i konfigurationsfilen

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
da: Ingen automatisk valgt sessionshenvisning fundet. Bruger fejlsikret Gnome.

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
da: Ingen grænseflade kunne indlæses! (fil: %s)

en: No picture selected.
da: Intet billede valgt.

en: No servers were defined in the
    configuration file and xdmcp was
    disabled.  This can only be a
    configuration error.  So I have started
    a single server for you.  You should
    log in and fix the configuration.
    Note that automatic and timed logins
    are disabled now.
da: Ingen servere er defineret i
    konfigurationsfilen, og xdmcp er
    deaktiveret. Dette kan kun være en
    opsætningsfejl, så der er blevet startet
    en enkelt server til dig. Du bør logge
    på og rette opsætningen. Bemærk at
    automatisk og tidsindstillet logind er
    deaktiveret nu.

en: No serving hosts were found.
da: Ingen betjenende værter fundet.

en: No.
da: Nej.

en: None
da: Ingen

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: On remote login screens only set color to reduce network traffic
da: Sæt kun farven ved fjernlogindskærme for at begrænse netværksbelastningen

en: Only accept user owned files and directories
da: Acceptér kun bruger-ejede filer og kataloger

en: Only color on remote displays
da: Udelukkende farve ved fjerne terminaler

en: Only root wants to run gdm
da: Kun root bør køre GDM

en: Open a session to the selected host
da: Åbn en session hos den valgte vært

en: Options
da: Indstillinger

en: Other
da: Andre

en: Other|POSIX/C English
da: Andre|POSIX/C engelsk

en: PID file:
da: pid-fil:

en: POST session scripts directory:
da: POST sessionsskriptsmappe:

en: PRE session scripts directory:
da: PRE sessionsskriptsmappe:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paths
da: Stier

en: Permissions:
da: Rettigheder

en: Pick a Font
da: Vælg skrift

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Ping interval (minutes):
da: Ping-interval (minutter):

en: Ping to %s failed, whacking display!
da: Pingning af %s mislykkedes, deaktiver terminal!

en: Please enter your username
da: Indtast venligst dit brugernavn

en: Please insert 25 cents to log in.
da: Indsæt venligst 50 øre for at logge på.

en: Please wait: scanning local network for XDMCP-enabled hosts...
da: Vent venligst: skanner lokalnetværket efter XDMCP-værter...

en: Probe the network
da: Søg netværket igennem efter værter

en: Quit
da: Afslut

en: Quiver on failure
da: Skælv ved fiasko

en: Reboot
da: Genstart maskinen

en: Reboot command:
da: Genstart-kommando:

en: Reboot your computer
da: Genstart maskinen

en: Reboot...
da: Genstart...

en: Refresh
da: Opdatér

en: Remember this setting
da: Husk dette valg

en: Remove session
da: Fjern session

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
da: Forespurgt server, %s, er ikke tilladt som fleksibel server. Bruger forvalgt server.

en: Rescan
da: Skan igen

en: Restart
da: Genstart

en: Restart after logout
da: Genstart efter logud

en: Restart now
da: Genstart nu

en: Retry delay:
da: Pause mellem gentagne forsøg:

en: Revert settings
da: Forkast indstillinger

en: Revert to Factory Settings
da: Gå tilbage til fabriksindstillinger

en: Revert to settings in the configuration file
da: Gå tilbage til indstillingerne i konfigurationsfilen

en: Revert to settings that were shipped with your system
da: Gå tilbage de indstillinger der fulgte med systemet

en: Root $PATH:
da: Rod-$PATH:

en: Root login disallowed on display '%s'
da: Root-logind ikke tilladt på terminalen '%s'

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
da: Udfør rundspørge i stedet for indirekte (med vælger)

en: Run in background
da: Kør i baggrunden

en: Running %s for %s on %s
da: Kører %s for %s på %s

en: SOCKET
da: SOKKEL

en: STRING
da: STRENG

en: Scale background image to fit
da: Skalér baggrundsbillede

en: Scale background image to fit the entire screen. If this is not set then the image will be tiled on the background.
da: Skalér baggrundsbilledet så det fylder hele skærmen. Hvis dette ikke er angivet, bliver billedet fliselagt.

en: Scan every 'x' seconds:
da: Skan med mellemrum på (sekunder):

en: Script to run when X is crashing:
da: Program der skal køres når X går ned:

en: Seconds before login:
da: Sekunders pause før logind:

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select GNOME session
da: Vælg Gnome-session

en: Select a GTK+ theme file (gtkrc)
da: Vælg en Gtk+-temafil (gtkrc)

en: Select a directory to be used for system-wide session scripts
da: Vælg en mappe til sessionsprogrammer for hele systemet

en: Select a file containing Locale information
da: Vælg en fil med regionaldata

en: Select a logo to be displayed during login
da: Vælg et logo som skal vises når der logges på

en: Select a photo
da: Vælg et fotografi

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
da: Vælg et fotografi der skal vises i ansigtsvælgeren:

en: Select an image for users with no 'face'
da: Vælg et billede til brugere uden ansigtsbillede

en: Select how relaxed permissions are
da: Vælg hvor afslappede rettighederne skal være

en: Selected session name:
da: Vælg sessionsnavn:

en: Send a query to the local network and list all servers that respond
da: Send en forespørgsel til det lokale netværk og vis alle servere der svarer

en: Send the specified protocol command to gdm
da: Send specificeret protokolkommando til gdm

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of 0750. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men har de forkerte adgangstilladelser, den bør have tilladelserne 0750. Ret venligt tilladelserne eller GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s.  Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men ejes ikke af brugeren %s og gruppen %s. Ret venligt ejerskabet eller GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men denne eksisterer ikke. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men dette er ikke en mappe. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server name '%s' not found, using standard server
da: Servernavn '%s' ikke fundet, bruger forvalgt server

en: Servers
da: Servere

en: Session configuration
da: Sessionsindstillinger

en: Session directory:
da: Sessionsmappe:

en: Set as default
da: Sæt som forvalg

en: Set the initial position of the login window to the values below
da: Sæt logindvinduets startposition til værdierne under

en: Setup my GDM Face
da: Vælg logind-ansigt

en: Setup the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
da: Vælg det billede som bliver vist i logindhåndteringens ansigtsvælger

en: Should GDM print authentication errors in the greeter
da: Afgører om GDM udskriver godkendelsesfejl i velkomstbyderen

en: Show a browser of user face images. The users can put their picture in ~/.gnome/photo
da: Vis en vælger til billeder af brugernes ansigter. Brugerne kan anbringe deres billede i '~/.gnome/photo'.

en: Show choosable user images (enable face browser)
da: Vis valgbare brugerbilleder (slå ansigtsvælger til)

en: Show the "System" menu.  This has the shutdown, reboot and configuration items
da: Vis 'System'-menuen. Denne indeholder nedluknings-, genstarts- og opsætningspunkterne

en: Show the 'system' menu, (for reboot, shutdown etc.)
da: Vis 'system'-menuen (til genstart, nedlukning osv.)

en: Show the Gnome Chooser session, if a session named 'Gnome' is present
da: Vis Gnome-vælger-sessionen hvis en session med navnet 'Gnome' er til stede

en: Show the Gnome failsafe session
da: Vis den fejlsikrede Gnome-session

en: Show the Xterm failsafe session
da: Vis den fejlsikrede X-term-session

en: Show the title bar on the login window.  If this is off the user won't be able to move nor iconify the login window
da: Vis titellinjen på logindvinduet. Hvis denne er slået fra, vil brugeren ikke være i stand til at flytte eller minimere vinduet.

en: Show title bar on login window
da: Vis titellinje på logindvinduet

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
da: Luk maskinen ned så den kan slukkes.

en: Shut down...
da: Luk ned...

en: Socket for xdm communication
da: Sokkel til XDM-kommunikation

en: Standard X server:
da: Forvalgt X-server:

en: Standard server
da: Forvalgt server

en: Static Servers (servers to always run)
da: Statiske servere (servere som altid skal køres)

en: Suspend command:
da: Dvalekommando:

en: Suspend your computer
da: Lad maskinen gå i dvale

en: Suspend...
da: Dvale...

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
da: X-serveren fejlede. Måske er den ikke konfigureret korrekt.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
da: X-serveren er ikke tilgængelig. GDM er sandsynligvis fejlkonfigureret.

en: The Xnest server.  This is a server that can run inside another server, used for the flexible nested login.
da: Xnest server. Dette er en server som kan køres inde i en anden server. Bruges for den fleksible rekursive indlogning.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
da: Tilladt grænse for fleksible X-servere er nået.

en: The applied settings cannot take effect until gdm
    is restarted or your computer is rebooted.
    You can restart GDM when all sessions are
    closed (when all users log out) or you can
    restart GDM now (which will kill all current
    sessions)
da: De anvendte indstillinger vil ikke træde i kraft
    før GDM eller maskinen bliver genstartet. Du kan
    genstarte GDM når alle sessioner er lukket (når
    alle brugere er logget ud) eller du kan genstarte
    GDM nu (hvilket vil dræbe alle nuværende
    sessioner)

en: The background should be a color
da: Baggrunden skal være en farve

en: The background should be an image
da: Baggrunden skal være et billede

en: The background should be the standard background
da: Baggrunden bliver sat til standardbaggrunden

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Vælgerversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen (%s).
    Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst
    enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The color to use on the background
da: Farven som benyttes på baggrunden

en: The configuration file contains an invalid command
    line for the login dialog, and thus I ran the
    default command.  Please fix your configuration.
da: Konfigurationsfilen indeholder en ugyldig
    kommandolinje til logindvinduet af hvilken grund
    standardkommandoen er kørt i stedet. Ret
    venligst opsætningen.

en: The configuration file: %s
    does not exist! Using default values.
da: Konfigurationsfilen '%s'
    eksisterer ikke! Bruger standardværdier.

en: The configuration was not found.  GDM is using
    defaults to run this session.  You should log in
    and create a configuration file with the GDM
    configuration program.
da: Konfigurationsfilen blev ikke fundet. GDM bruger
    standardværdier til at udføre denne session. Du
    bør logge på og oprette en konfigurationsfil med
    opsætningsprogrammet til GDM.

en: The exact script details of a session
    will appear here when you select
    one from the list on the left.
da: Detaljerne for sessionprogrammet
    fremgår af her når du vælger et
    fra listen til venstre.

en: The face browser is not configured,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
da: Ansigtsvælgeren er ikke sat op, bed venligst
    din systemadministrator om at aktivere den
    i GDM-opsætningsprogrammet.

en: The font to use on the welcome message
da: Den skrifttype som velkomstbeskeden skal vises med

en: The gdm group does not exist.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-gruppen eksisterer ikke. Ret venligst GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-gruppen er sat til at være root, men dette er ikke tilladt da det kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm user does not exist.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-brugeren eksisterer ikke. Ret venligst GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-brugeren er sat til at være root, men dette er ikke tilladt da det kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The glade interface description file
    appears to be corrupted.
    Please check your installation.
da: Glade-grænsefladeinfofilen ser ud til
    at være beskadiget. Tjek venligst din
    installation.

en: The glade ui description file doesn't seem to contain the
    widget "%s".  Unfortunately I cannot continue.
    Please check your installation.
da: Glade-grænsefladeinfofilen ser ikke ud til at indeholde
    kontrollen '%s'. Desværre er det umuligt at fortsætte.
    Tjek venligst din installation.

en: The greeter settings will take effect the next time
    it is displayed.  The rest of the settings will not
    take effect until gdm is restarted or the computer is
    rebooted
da: Velkomstindstillingerne vil have effekt næste gang
    den vises. De andre indstillinger træder ikke i kraft
    før GDM eller maskinen bliver genstartet.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen (%s).
    Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst
    enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen.
    Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst
    enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The main area of this application shows the hosts on the local
    network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login
    remotely to other machines as if they were logged on using the
    console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking 'rescan'.
    When you have selected a host click "Connect" to open a session
    to that machine.
da: Hovedarealet i dette program viser værterne på lokalnetværket der
    har XDMCP slået til. Dette tillader fjernbrugere at logge på
    maskinerne som om de sad direkte ved den.
    
    Du kan skanne netværket igen efter nye værter ved at klikke på
    'Skan igen'. Når du har valgt en vært, så klik på 'Forbind' for
    åbne en session på den maskine.

en: The maximum size of a file that gdm will attempt to read.  This is for files that are read into memory and so you don't want users "attacking" gdm by having large files.
da: Den maksimale størrelse af en fil som GDM vil forsøge at indlæse. Dette er for filer som bliver indlæst i hukommelsen hvor det kan være en god idé at forhindre brugere i at angribe GDM ved at vælge abnormt store filer.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
da: Xnest kan ikke koble til din aktive X-server. Du mangler måske en X-godkendelsesfil.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
da: Xnest er ikke tilgængelig, eller gdm er fejlkonfigureret.
    Installér Xnest-pakken for at bruge denne type indlogning.

en: The number of seconds before a login is allowed after an unsuccesful try.
da: Pausen i sekunder før et nyt logindforsøg tillades efter et mislykket ét.

en: The picture is too large and the system administrator
    disallowed pictures larger then %d bytes to
    show in the face browser
da: Billedet er for stort idet systemadministratoren
    har forbudt billeder større end %d byte til
    ansigtsvælgeren.

en: The program to run in the background of the login.
da: Det program som skal køre i baggrunden mens der logges på.

en: The script to run when the server sends a WILLING response to a QUERY.  If this is empty or does not exist, the standard message with the system ID is sent.  Only the first line of output from this script is read.
da: Skriptet der skal køres når serveren sender et VILLIG svar til en FORESPØRGSEL. Hvis dette er tomt eller ikke eksisterer, sendes standard-beskeden med systemets ID. Kun den første linje af uddata fra dette skript læses.

en: The session file is read in a way where a higher limit is still ok.  That is it is never stored in memory.
da: Sessionsfilen bliver gemt på en måde så en højere grænse stadig er i orden - den bliver aldrig gemt i hukommelsen.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
da: Specificeret skærmnummer var optaget så denne server blev startet på skærm %s.

en: The system administrator has
    disabled your account.
da: Systemadministratoren har
    deaktiveret din adgang.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
da: Systemadministratoren har ikke tilladelse til at logge ind fra denne skærm

en: The welcome message displayed on the login window
da: Velkomstbeskeden der bliver vist i logindvinduet

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
da: Det ser ud til at en X-server allerede kører på skærm %s. Vil du forsøge et andet skærmnummer? Hvis du svarer nej vil jeg forsøge at starte serveren på %s igen.%s

en: There were errors trying to start the X server.
da: Der opstod fejl under forsøg på at starte X-serveren.

en: There were errors writing changes to the session files.
    The configuration may not be completely saved.
da: Der opstod fejl i forbindelse med at skrive ændringerne til
    sessionfilerne. Indstillingerne er muligvis ikke gemt helt.

en: This is %n
da: Dette er %n

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
da: Dette er den fejlsikrede session som logger dig på Gnome. Ingen opstartsprogrammer bliver kørt, og session er kun beregnet til når du ellers ikke kan logge på. Gnome vil bruge standardsessionen.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
da: Dette er den fejlsikrede session som logger dig på Gnome. Ingen opstartsprogrammer bliver kørt, og session er kun beregnet til når du ellers ikke kan logge på. For at afslutte terminalen, skriv 'exit'.

en: This is the Failsafe Gnome session.
    You will be logged into the 'Default'
    session of Gnome with no startup scripts
    run.  This is only to fix problems in
    your installation.
da: Dette er den fejlsikrede Gnome-session.
    Du vil blive logget på standardsession i
    Gnome uden at opstartsprogrammerne bliver
    udført. Dette bør kun bruges til at ordne
    problemer i din installation.

en: This is the Failsafe xterm session.
    You will be logged into a terminal
    console so that you may fix your system
    if you cannot log in any other way.
    To exit the terminal emulator, type
    'exit' and an enter into the window.
da: Dette er den fejlsikrede xterm-session.
    Du vil blive logget på en terminalkonsol
    så du kan komme til at ordne systemet
    hvis det ikke er muligt at logge på
    på andre måder. For at afslutte
    terminalemuleringen, indtast 'exit' i
    vinduet og tryk på retur på tastaturet.

en: This is the GTK+ RC file that describes the theme that the login window should use
da: Dette er Gtk+-opsætningsfilen der angiver det tema som logindvinduet skal bruge

en: This is the locale that GDM uses when it cannot find what the system locale is set to.  This should be in the standard format such as "en_US" for American English or "cs_CZ" for Czech
da: Dette er de regionaloplysninger som GDM bruger når programmet ikke kan finde ud af hvad systemets regionalvalg er. Dette skal være i standardformatet som f.eks. 'en_US' for amerikansk engelsk eller 'da_DK' for dansk.

en: This is the standard X server to run when we are not told otherwise.
da: Dette er forvalgte X-server som køres når ingenting andet er specificeret.

en: This panel displays GDM's fundamental system settings.
    
    You should only change these paths if you really know what you are doing, as an incorrect setup could stop your machine from booting properly.
    
    Choose "Basic" if you just want to change your machine's login appearance.
da: Dette panel viser GDM's fundamentale systemindstillinger.
    
    Du bør kun ændre disse stier hvis du virkeligt ved hvad du gør, for en forkert opsætning risikerer at forhindre maskinen i at starte korrekt op.
    
    Vælg "Basal" hvis du blot ønsker at ændre maskinens logind-udseende.

en: This panel displays the basic options for configuring GDM.
    
    If you need finer detail, select 'expert' or 'system setup' from the list above.
    
    This will display some of the more complex options of GDM that rarely need to be changed.
da: Dette panel viser de basale indstillinger for GDM.
    
    For flere detaljer vælg "Ekspert" eller "Systemopsætning" fra ovenstående liste.
    
    Dette viser nogle af de mere komplicerede indstillinger som sjældent behøver at blive ændret.

en: This panel displays the more advanced options of GDM.
    
    Be sure to take care when manipulating the security options, or you could be vulnerable to attackers.
    
    Choose "System" to change fundamental options in GDM.
da: Dette panel viser de mere avancerede indstillinger for GDM.
    
    Vær forsigtig når sikkerhedsindstillingerne ændres, ellers kan maskinen blive sårbar over for angreb.
    
    Vælg "System" for at ændre de fundamentale indstillinger i GDM.

en: This session will log you directly into GNOME, into your current session.
da: Denne session logger dig direkte på Gnome i din nuværende session.

en: This session will log you into GNOME and it will let you choose which one of the GNOME sessions you want to use.
da: Den session logger dig på Gnome og lader dig vælge hvilken en af Gnome-sessionerne du ønsker at benytte.

en: This will destroy any changes made in the configuration.
    Are you sure you want to do this?
da: Det vil ødelægge alle ændringer lavet i konfiguration.
    Er du sikker på at du vil gøre det?

en: This will destroy any changes made in this session.
    Are you sure you want to do this?
da: Det vil ødelægge alle ændringer lavet i denne session.
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Timed login
da: Tidsindstillet logind

en: Timed login:
da: Tidsindstillet logind:

en: TimedLoginDelay was less then 5.  I'll just use 5.
da: Pausen før tidsindstillet logind var mindre end 5, så 5 benyttes i stedet.

en: Too many X sessions running.
da: For mange X-sessioner kører.

en: Unknown error occured.
da: Ukendt fejl opstod.

en: Unknown server type requested, using standard server.
da: Ukendt servertype forespurgt, bruger standardserver.

en: User %s no longer permitted to access the system
da: Brugeren %s har ikke længere tilladelse til at tilgå systemet

en: User %s not allowed to log in
da: Brugeren %s har ikke tilladelse til at logge på

en: User %s not permitted to gain access at this time
da: Brugeren %s har ikke længere tilladelse til at få adgang nu

en: User %s will login in %d seconds
da: Brugeren %s logger på om %d sekunder

en: User 'auth' FB directory:
da: Bruger-'auth'-fb-mappe

en: User 'auth' directory:
da: Bruger-'auth'-mappe

en: User 'auth' file:
da: Bruger-'auth'-fil

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Welcome message:
da: Velkomstbesked:

en: Welcome to %n
da: Velkommen til %n

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Willing script (optional):
da: Villig-skript (valgfrit):

en: World writable
da: Kan skrives til af alle

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
da: Vil du have at jeg skal prøve at køre konfigurationsprogrammet for X? Bemærk at du skal have administratoradgangskoden for at kunne gøre dette.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
da: Vil du have at jeg skal prøve at køre konfigurationsprogrammet til musen? Bemærk at du skal have administratoradgangskoden for at kunne gøre dette.

en: X position:
da: X-position:

en: X-server setup
da: X-serveropsætning

en: Xinerama screen:
da: Xinerama-skærm:

en: Xnest command line
da: Xnest-kommandolinje:

en: Xnest doesn't exist.
    Please ask your system administrator
    to install it.
da: Xnest eksisterer ikke.
    Bed din systemadministrator
    om at installere det.

en: Xnest mode
da: Xnest-modus

en: Xnest server:
da: Xnest-server:

en: Xterm Failsafe
da: Fejlsikret X-term

en: Y position:
da: Y-position:

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
da: Hjælp, intet fundet i sessionsmappen.

en: Yes
da: Ja

en: You do not seem to be logged in on the console.  Starting a new login only works correctly on the console.
da: Du ser ikke ud til at være logget ind på konsollen. Start af en ny indlogning virker kun rigtigt på konsollen.

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
da: Du ser ikke ud til at have bemyndigelsen der er krævet for denne handling. Måske er din .Xauthority-fil ikke sat korrekt op.

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
da: Du har valgt %s for denne session, men den forvalgte indstilling er %s.
    Ønsker du at gøre %s til den automatisk valgte ved fremtidige sessioner?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
da: Du har valgt %s for denne session.
    Hvis du vil gøre %s til standard for fremtidige sessioner,
    kør programmet 'switchdesk'
    (System->Skift skrivebord fra panel-menuen).

en: You have modified the sessions directory.
    Your session changes will still get written
    to the old directory however, until you reload
    the configuration dialog again.
da: Du har ændret sessionsmappen. Din sessionsændringer
    bliver imidlertid stadig skrevet til den gamle
    mappe indtil du lukker og åbner indstillingsvinduet
    igen.

en: You have not defined any local servers.
    Usually this is not a good idea unless you
    are sure you do not want users to be able to
    log in with the graphical interface on the
    local console and only use the xdmcp service.
    
    Are you sure you wish to apply these settings?
da: Du har ikke defineret nogen lokale servere.
    Dette er sædvanligvis ikke en god idé
    medmindre du kun bruger XDMCP-tjenesten, og
    du er sikker på at du ikke ønsker at brugere
    skal kunne logge ind med den grafiske
    grænseflade på den lokale konsol.
    
    Er du sikker på du ønsker at anvende disse
    indstillinger?

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
da: Du skal være administrator for at konfigurere GDM.

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.
    Do you want to log in with the root
    directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless
    you use a failsafe session.
da: Din hjemmemappe bliver angivet til at være
    '%s',
    men ser ikke ud til at eksistere.
    Vil du logge dig på med administratormappen
    som din hjemmemappe?
    
    Sandsynligvis virker intet medmindre du
    kører en fejlsikret session.

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
da: Din foretrukne sessionstype %s er ikke installeret på denne maskine.
    Ønsker du at gøre %s til den automatisk valgte ved fremtidige sessioner?

en: Your session directory is missing or empty!
    
    There are two available sessions you can use, but
    you should log in and correct the gdm configuration.
da: Sessionsmappen mangler eller er tomt!
    
    Der er så to sessioner tilgængelige, men du bør
    logge på og straks rette opsætningen af GDM.

en: _Configuration
da: _Indstillinger

en: basic_settings
da: Basale indstillinger

en: deal_with_x_crashes: Running the XKeepsCrashing script
da: deal_with_x_crashes: Kører XKeepsCrashing-programmet

en: deal_with_x_crashes: Trying failsafe X server %s
da: deal_with_x_crashes: Forsøger den fejlsikrede X-server %s

en: expert
da: ekspert

en: focus_first_x_window: cannot fork
da: focus_first_x_window: kan ikke fraspalte proces

en: focus_first_x_window: cannot open display %s
da: focus_first_x_window: kan ikke åbne terminalen %s

en: gdm already running. Aborting!
da: gdm kører allerede. Afbryder!

en: gdm_auth_user_add: Could not lock cookie file %s
da: gdm_auth_user_add: Kunne ikke låse infokagen %s

en: gdm_auth_user_add: Could not open cookie file %s
da: gdm_auth_user_add: Kunne ikke åbne infokagen %s

en: gdm_auth_user_remove: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
da: gdm_auth_user_remove: Fjerner suspekt udseende infokage %s

en: gdm_child_action: Aborting display %s
da: gdm_child_action: Afbryder terminal %s

en: gdm_child_action: Halt failed: %s
da: gdm_child_action: Stop mislykkedes: %s

en: gdm_child_action: Master halting...
da: gdm_child_action: Maskinen stopper...

en: gdm_child_action: Master rebooting...
da: gdm_child_action: Maskinen genstarter...

en: gdm_child_action: Master suspending...
da: gdm_child_action: Maskinen går i dvale...

en: gdm_child_action: Reboot failed: %s
da: gdm_child_action: Genstart mislykkedes: %s

en: gdm_child_action: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
da: gdm_child_action: Modtog genstarts- eller nedlukningsforespørgsel uden en systemmenu ved terminalen %s

en: gdm_child_action: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
da: gdm_child_action: Genstarts-, maskingenstarts- eller nedlukningsforespørgsel modtaget fra en ikke-lokal terminal %s

en: gdm_child_action: Suspend failed: %s
da: gdm_child_action: Dvale mislykkedes: %s

en: gdm_chooser_parse_config: No configuration file: %s. Aborting.
da: gdm_chooser_parse_config: Ingen konfigurationsfil: %s. Afbryder.

en: gdm_config_parse: Authdir %s does not exist. Aborting.
da: gdm_config_parse: Auth-mappen %s eksisterer ikke. Afbryder.

en: gdm_config_parse: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be 0750. Aborting.
da: gdm_config_parse: Godkendelsesmappen %s har ikke rigtige adgangsrettigheder %o. Skal være 750. Afbryder.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not a directory. Aborting.
da: gdm_config_parse: Auth-mappen %s er ikke en mappe. Afbryder.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
da: gdm_config_parse: Auth-mappen %s er ikke ejet af bruger %s, gruppe %s. Afbryder.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
da: gdm_config_parse: Kan ikke finde gdm-gruppen (%s). Afbryder.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Trying 'nobody'!
da: gdm_config_parse: Kan ikke finde gdm-gruppen (%s). Forsøger med 'nobody'!.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
da: gdm_config_parse: Kan ikke finde gdm-brugeren (%s). Afbryder!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Trying 'nobody'!
da: gdm_config_parse: Kan ikke finde gdm-brugeren (%s). Forsøger med 'nobody'!

en: gdm_config_parse: Invalid server line in config file. Ignoring!
da: gdm_config_parse: Ugyldig serverlinje i konfigurationsfil. Ignorerer!

en: gdm_config_parse: No authdir specified.
da: gdm_config_parse: Ingen auth-mappe angivet.

en: gdm_config_parse: No configuration file: %s. Using defaults.
da: gdm_config_parse: Ingen konfigurationsfil: %s. Bruger standardværdier.

en: gdm_config_parse: No greeter specified.
da: gdm_config_parse: Ingen velkomstbyder angivet.

en: gdm_config_parse: No sessions directory specified.
da: gdm_config_parse: Ingen sessionsmappe angivet.

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
da: gdm_config_parse: Systemadministrator kan ikke blive logget på automatisk, slår automatisk logind fra

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off timed login
da: gdm_config_parse: Systemadministrator kan ikke blive logget på automatisk, slår tidsindstillet logind fra

en: gdm_config_parse: The gdm group should not be root. Aborting!
da: gdm_config_parse: Gdm-gruppen må ikke være root. Afbryder!

en: gdm_config_parse: The gdm user should not be root. Aborting!
da: gdm_config_parse: Gdm-brugeren må ikke være root. Afbryder!

en: gdm_config_parse: TimedLoginDelay less then 5, so I will just use 5.
da: gdm_config_parse: Pausen før tidsindstillet logind er mindre end 5, så 5 benyttes i stedet.

en: gdm_config_parse: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
da: gdm_config_parse: XDMCP var slået til, men der er ingen XDMCP-understøttelse, slår det fra igen

en: gdm_config_parse: Xdmcp disabled and no local servers defined. Aborting!
da: gdm_config_parse: Xdmcp slået fra og ingen lokale servere angivet. Afbryder!

en: gdm_config_parse_most: Invalid server line in config file. Ignoring!
da: gdm_config_parse:most: Ugyldig serverlinje i konfigurationsfil. Ignorerer!

en: gdm_daemonify: fork() failed!
da: gdm_daemonify: fork() fejlede!

en: gdm_daemonify: setsid() failed: %s!
da: gdm_daemonify: setsid() fejlet: %s!

en: gdm_display_manage: Failed forking gdm slave process for %s
da: gdm_display_manage: Fejl under fraspaltning af GDM-slaveproces for %s

en: gdm_error_box: Cannot fork to display error/info box
da: gdm_error_box: Kan ikke fraspalte en process til at vise fejl-/infovindue

en: gdm_error_box: Failed to execute self
da: gdm_error_box: Det mislykkedes at køre programmet selv

en: gdm_failsafe_question: Cannot fork to display error/info box
da: gdm_failsafe_question: Kan ikke fraspalte en process til at vise fejl-/infovindue

en: gdm_failsafe_question: Failed to execute self
da: gdm_failsafe_question: Det mislykkedes at køre programmet selv

en: gdm_login_parse_config: No configuration file: %s. Using defaults.
da: gdm_login_parse_config: Ingen konfigurationsfil: %s. Bruger standardværdier.

en: gdm_login_session_init: Session script directory not found!
da: egdm_login_session_init: Sessionens programmappe ikke fundet!

en: gdm_parse_enriched_login: Can't fork script process!
da: gdm_parse_enriched_login: Kan ikke fraspalte script-proces!

en: gdm_parse_enriched_login: Failed creating pipe
da: gdm_parse_enriched_login: Det mislykkedes at oprette videreledning

en: gdm_parse_enriched_login: Failed executing: %s
da: gdm_parse_enriched_login: Det mislykkedes at køre: %s

en: gdm_parse_enriched_string: String too long!
da: gdm_parse_enriched_string: Strengen er for lang!

en: gdm_server_spawn: Can't fork Xserver process!
da: gdm_server_spawn: Kan ikke splitte X-serverproces!

en: gdm_server_spawn: Could not open logfile for display %s!
da: gdm_server_spawn: Kunne ikke åbne logfil for terminalen %s!

en: gdm_server_spawn: Error setting HUP to SIG_DFL
da: gdm_server_spawn: Det lykkedes ikke at sætte HUP til SIG_DFL

en: gdm_server_spawn: Error setting TERM to SIG_DFL
da: gdm_server_spawn: Det lykkedes ikke at sætte TERM til SIG_DFL

en: gdm_server_spawn: Error setting TTIN to SIG_IGN
da: gdm_server_spawn: Det lykkedes ikke at sætte TTIN til SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting TTOU to SIG_IGN
da: gdm_server_spawn: Det lykkedes ikke at sætte TTOU til SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting USR1 to SIG_IGN
da: gdm_server_spawn: Det lykkedes ikke at sætte USR1 til SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Xserver not found: %s
da: gdm_server_spawn: X-server ikke fundet: %s

en: gdm_server_start: Error setting up ALRM signal handler
da: gdm_server_start: Fejl under opsætning af ALARM-signalhåndtering

en: gdm_server_start: Error setting up CHLD signal handler
da: gdm_server_start: Fejl under opsætning af CHLD-signalhåndtering

en: gdm_server_start: Error setting up USR1 signal handler
da: gdm_server_start: Fejl under opsætning af USR1-signalhåndtering

en: gdm_signals_init: Error setting up HUP signal handler
da: gdm_signals_init: Fejl under opsætning af HUP-signalhåndtering

en: gdm_signals_init: Error setting up INT signal handler
da: gdm_signals_init: Fejl under opsætning af INT-signalhåndtering

en: gdm_signals_init: Error setting up TERM signal handler
da: gdm_signals_init: Fejl under opsætning af TERM-signalhåndtering

en: gdm_slave_chooser: Can't fork gdmchooser process
da: gdm_slave_chooser: Kan ikke fraspalte gdmchooser-proces

en: gdm_slave_chooser: Can't init pipe to gdmchooser
da: gdm_slave_chooser: Kan ikke åbne videreledning til gdmchooser

en: gdm_slave_chooser: Error starting chooser on display %s
da: gdm_slave_chooser: Fejl under opstart af vælger på terminalen %s

en: gdm_slave_exec_script: Can't fork script process!
da: gdm_slave_exec_script: Kan ikke fraspalte skriptproces!

en: gdm_slave_exec_script: Failed starting: %s
da: gdm_slave_exec_script: Fejl under opstart: %s

en: gdm_slave_greeter: Can't fork gdmgreeter process
da: gdm_slave_greeter: Kan ikke fraspalte gdmvelkomstbyder-proces

en: gdm_slave_greeter: Can't init pipe to gdmgreeter
da: gdm_slave_greeter: Kan ikke åbne videreledning til gdm-velkomstbyder

en: gdm_slave_greeter: Cannot start greeter trying default: %s
da: gdm_slave_greeter: Kan ikke starte velkomstbyder, forsøger fabriksindstilling: %s

en: gdm_slave_greeter: Error starting greeter on display %s
da: gdm_slave_greeter: Fejl under opstart af velkomstbyder på terminalen %s

en: gdm_slave_init: Error setting up ALRM signal handler
da: gdm_slave_init: Fejl under opsætning af ALRM-signalhåndtering

en: gdm_slave_init: Error setting up CHLD signal handler
da: gdm_slave_init: Fejl under opsætning af CHLD-signalhåndtering

en: gdm_slave_init: Error setting up TERM/INT signal handler
da: gdm_slave_init: Fejl under opsætning af TERM/INT-signalhåndtering

en: gdm_slave_session_start: Authentication completed. Whacking greeter
da: gdm_slave_session_start: Godkendelsesproces færdig. Slår velkomstbyderen ned.

en: gdm_slave_session_start: Could not become %s. Aborting.
da: gdm_slave_session_start: Kunne ikke blive %s. Afbryder.

en: gdm_slave_session_start: Could not find/run session `%s'
da: gdm_slave_session_start: Kunne ikke finde/starte sessionen '%s'

en: gdm_slave_session_start: Could not start session `%s'
da: gdm_slave_session_start: Kunne ikke starte sessionen '%s'

en: gdm_slave_session_start: Error forking user session
da: gdm_slave_session_start: Fejl under fraspaltning af brugersession

en: gdm_slave_session_start: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
da: gdm_slave_session_start: Udførsel af præsessionsprogram returnerede > 0. Afbryder.

en: gdm_slave_session_start: User not allowed to log in
da: gdm_slave_session_start: Brugeren har ikke tilladelse til at logge på

en: gdm_slave_session_start: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
da: gdm_slave_session_start: Bruger klarede godkendelse, men getpwnam(%s) fejlede!

en: gdm_slave_session_start: gnome-session not found for a failsafe gnome session, trying xterm
da: gdm_slave_session_start: gnome-session ikke fundet til en fejlsikret Gnome-session, prøver xterm

en: gdm_slave_wait_for_login: No login/Bad login
da: gdm_slave_wait_for_login: Ingen logind eller ugyldigt logind

en: gdm_slave_xioerror_handler: Fatal X error - Restarting %s
da: gdm_slave_xioerror_handler: Fatal X-fejl - genstarter %s

en: gdm_xdmcp_close: No XDMCP support
da: gdm_xdmcp_close: Ingen XDMCP-understøttelse

en: gdm_xdmcp_decode: Could not create XDMCP buffer!
da: gdm_xdmcp_decode: Kunne ikke oprette XDMCP-buffer!

en: gdm_xdmcp_decode: Could not read XDMCP header!
da: gdm_xdmcp_decode: Kunne ikke læse XDMCP-hoved!

en: gdm_xdmcp_decode: Incorrect XDMCP version!
da: gdm_xdmcp_decode: Forkert XDMCP version!

en: gdm_xdmcp_decode_packet: Unknown opcode from host %s
da: gdm_xdmcp_decode_packet: Ukendt instruktion/kode fra vært %s

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Bad address
da: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Ugyldig adresse

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not extract authlist from packet
da: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunne ikke skaffe auth-liste fra pakke

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display address
da: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunne ikke læse terminaladresse

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display port number
da: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunne ikke læse terminalportnummer

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Error in checksum
da: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Fejl i tjeksum

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Display Number
da: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Kunne ikke læse terminalnummer

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Session ID
da: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Kunne ikke læse sessions-id

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Got KEEPALIVE from banned host %s
da: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Modtog KEEPALIVE fra bandlyst vært %s

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Class
da: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunne ikke læse terminalklasse

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Number
da: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunne ikke læse terminalnummer

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Session ID
da: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunne ikke læse sessions-id

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Got Manage from banned host %s
da: gdm_xdmcp_handle_manage: Modtog Manage fra bandlyst vært %s

en: gdm_xdmcp_handle_query: Could not extract authlist from packet
da: gdm_xdmcp_query: Kunne ikke skaffe auth-liste fra pakke

en: gdm_xdmcp_handle_query: Error in checksum
da: gdm_xdmcp_handle_query: Fejl i tjeksum

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Data
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse godkendelsedata

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Names
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse godkendelsesnavne

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authorization List
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse autorisationslisten

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Client Address
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse klientadresse

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Connection Type
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse forbindelsestype

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Display Number
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse terminalnummer

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Manufacturer ID
da: gdm_xdmcp_handle_request: Kunne ikke læse producent-id

en: gdm_xdmcp_handle_request: Failed checksum from %s
da: gdm_xdmcp_handle_request: Fejlede tjeksum fra %s

en: gdm_xdmcp_handle_request: Got REQUEST from banned host %s
da: gdm_xdmcp_handle_request: Modtog REQUEST fra bandlyst vært %s

en: gdm_xdmcp_init: Could not bind to XDMCP socket!
da: gdm_xdmcp_init: Kunne ikke binde til XDMCP-sokkel!

en: gdm_xdmcp_init: Could not create socket!
da: gdm_xdmcp_init: Kunne ikke oprette sokkel!

en: gdm_xdmcp_init: Could not get server hostname: %s!
da: gdm_xdmcp_init: Kunne ikke få serverens værtsnavn: %s!

en: gdm_xdmcp_init: No XDMCP support
da: gdm_xdmcp_init: Ingen XDMCP-understøttelse

en: gdm_xdmcp_run: No XDMCP support
da: gdm_xdmcp_run: Ingen XDMCP-understøttelse

en: gdmaskpass only runs as root
da: gdmaskpass kører kun som root

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
da: initgroups() mislykkedes for %s. Afbryder.

en: main: Error setting up CHLD signal handler
da: main: Fejl under opsætning af CHLD-signalhåndtering

en: main: Error setting up HUP signal handler
da: main: Fejl under opsætning af HUP-signalhåndtering

en: main: Error setting up INT signal handler
da: main: Fejl under opsætning af INT-signalhåndtering

en: main: Error setting up TERM signal handler
da: main: Fejl under opsætning af TERM-signalhåndtering

en: system_setup
da: systemopsætning

en: y = Yes or n = No? >
da: y = Ja eller n = Nej? >
