Rodent Beta - en to ja translation catalogue (317 entries)

en: File difference and patch visualiser
ja: ファイルの差分およびパッチを視覚的に表示します

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: List files only
ja: 表示のみ

en: Extract All Files
ja: すべてのファイルを展開

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Create a compressed archive with the selected objects
ja: 選択したオブジェクトを含む圧縮された書庫を生成します

en: Create a new archive
ja: 新しい書庫ファイルを生成します

en: Install
ja: インストール

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Information about the program
ja: File Roller についての情報を表示します

en: Show Information
ja: 情報の表示

en:  [Simulation]
ja:  [テスト]

en: Write CD/DVD
ja: CD/DVD書込み

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
ja: * は何もなしもしくはどんな長さでも一致。
    ? はどんな長さでも一文字一致

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
ja: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    メタキャラクタの普通の表現
    ?, +, {, |, (, と ) それらの特別な意味を失う。
    
    ピリオド . は何か一つの文字の一致。
    キャレット ^ ははじめのラインの一致。
    ドル $ は終わりのラインの一致。
    
    [ ]の中のリストはどれか一文字の一致。
    [^ ]の中のリストはどれか一文字*でない*一致。
    [ - ]の中のリストはその範囲内の一致
           （すなわち[0-9]もしくは[a-z]）。
    
    普通の表現は一つのそれぞれの繰り返し
           はたらきをフォローしてよい:
    ?      この文字は任意の一文字の一致
    *      この文字は何もなしもしくはどんな長さでも一致。
    +      この文字は一文字もしくはどんな長さでも一致。
    {n}    この文字は厳密にn回の一致。
    {n,}   この文字はn回かそれ以上の一致。
    {n,m}  この文字は最小のn回もしくはたったm回の一致。
    
    たくさんの文字予約はプレコードと \. 
    
    二つの表現を論理的につなげたい場合は|。
    二つの表現を含む。
    
    これ以上の情報が欲しい場合ははコマンドプロンプトで
            "man grep" とタイプしてみてください。

en: Find
ja: ファイルを検索

en: Path
ja: パス名

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Recursive
ja: 再帰

en: Find hidden files and directories
ja: 隠しファイル/ディレクトリを検索する

en: Stay on single filesystem
ja: 単一のファイルシステム上のみ

en: File type :
ja: ファイルの種類 :

en: Result limit
ja: 表示結果の最大数

en: Contains the _text
ja: 次の文字列を含む(_T)

en: Case sensitive search
ja: 高感度な場合検索

en: Extended regexp
ja: regexp延長

en: Do not look into binary files
ja: バイナリファイルを探さない

en: match :
ja: 次でマッチ :

en: anywhere
ja: いずれか

en: whole words
ja: 単語全体

en: whole lines
ja: 行全体

en: no match
ja: マッチしない

en: Apply
ja: 適用

en: Close
ja: 閉じる

en: Any
ja: 任意

en: Regular
ja: 普通

en: Directory
ja: フォルダ

en: Symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: Socket
ja: ソケット

en: Block device
ja: ブロックデバイス

en: Character device
ja: キャラクタデバイス

en: FIFO
ja: 名前付きパイプ

en: Search Complete
ja: 検索完了

en: Select Files...
ja: ファイルを選択...

en: Select folder to search in
ja: 検索するフォルダの選択

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Search results
ja: 検索結果

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Partition
ja: パーティション(&P)

en: Partition type:
ja: パーティションのタイプ:

en: Failed to execute the mount command
ja: mountコマンドを実行出来ませんでした

en: address already in use
ja: アドレスは既に使用されています

en: Properties
ja: プロパティ

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
ja[0]: %'u個のアイテム

note: ok and cancel buttons
en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: キャンセル

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
ja: 情報

en: Name:
ja: ファイル名:

en: Folder
ja: フォルダ

en: File Type
ja: ファイルの種類

en: MIME Type
ja: MIME 型

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: None
ja: なし

en: Size
ja: 大きさ

en: Status
ja: ステータス

en: Last Modification
ja: 最終更新

en: Date Accessed
ja: アクセス日

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Apply changes
ja: 変更を適用します

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ja: 所有者:

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: Execute
ja: 実行

en: Set UID
ja: UID のセット

en: Group:
ja: グループ

en: Set GID
ja: GID のセット

en: Others:
ja: 他人:

en: Sticky
ja: Sticky(メモリ常駐)

en: Path:
ja: パス:

en: %5d item | %5d items
ja[0]: %5d 個のオブジェクト

en: Owner
ja: 所有者

en: unknown
ja: 不明

en: Preview
ja: プレビュー

en: Select a folder
ja: フォルダの選択

en: Icons
ja: アイコン

note: //////////////// General
en: General
ja: 一般

en: General Options
ja: 一般オプション

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
ja: オプション

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
ja: 削除

note: /////////////////////////
en: Advanced options
ja: 上級オプション設定

en: Edit the list of environment variables and associated values
ja: 環境変数とそれに関連付けられた値のリストを編集します

en: Variable
ja: 変数

en: Value
ja: 値

en: Personal settings
ja: ユーザ向けの設定を変更します

note: directory cache
en: Restart
ja: 再スタート

en: Yes, restart
ja: 再起動

en: bytes
ja: バイト

en: Gigabytes
ja: ギガバイト

en: Megabytes
ja: メガバイト

en: Kilobytes
ja: キロバイト

en: The location is empty.
ja: 場所が空です。

en: Supply a username and password below.
ja: 下にユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
ja: ダブルクリックでアイテムを起動する(_D)

en: Background image
ja: 背景の画像

en: Background color
ja: 背景色

en: Background transparency:
ja: 背景の透明度:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
ja: 詳細

en: Exclude other filesystems
ja: 他のファイルシステムを除く

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
ja: ファイルを削除

en: Output
ja: 出力

en: %'d item selected | %'d items selected
ja[0]: %'d個のアイテムを選択しました

en: %s needs to be recompiled 
    (has obsolete library headers)
ja: %s を再コンパイルする必要があります
    (古いライブラリのヘッダーが使われています)

en: Terminate (TERM)
ja: 終了 (TERM)

en: Confirm
ja: 確認

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Kill (KILL)
ja: 強制終了 (KILL)

en: Kill
ja: 中断

en: Warning
ja: 警告

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Rename
ja: 名前を変更

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: Duplicate each selected item
ja: 選択したアイテムの複製を作成します

en: link to %s
ja: %s へリンク

en: Create a symbolic link for each selected item
ja: 選択した各アイテムのシンボリックリンクを作成します

en: Link to %s
ja: %sへのリンク

en: Installed Plugins
ja: インストール済みのプラグイン

en: Group
ja: グループ

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ja[0]:  (%'d個のアイテムを含む)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
ja: 選択

en: Reading directory:
ja: ディレクトリを読み込み中:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
ja: フォルダを読み込んでいます...

en: Home
ja: ホーム

en: Preparing
ja: 準備中

en: Reload
ja: 再読込み

en: Go back
ja: 戻る

en: Go To
ja: 移動

en: Cut
ja: 切り取り

en: Execute:
ja: 実行:

en: Run in _Terminal
ja: 端末内で実行する(_T)

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダを作成

en: Name
ja: 名前

en: Create a new empty file inside this folder
ja: このフォルダの中に空のファイルを新規に作成します

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select Items Matching...
ja: マッチするアイテムを選択...

en: Go Up
ja: 上へ

en: _Go
ja: ジャンプ(_G)

en: Sort By
ja: ソート基準

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Type
ja: 種類

en: By Name
ja: 名前順

en: By Size
ja: サイズ順

en: By Date
ja: 日付で

en: By Owner
ja: 所有者で

en: By Group
ja: グループで

en: By Permissions
ja: パーミッションで

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Show preview
ja: プレビューを表示する

en: Open terminal
ja: 端末を開く

en: Execute Shell Command
ja: シェルコマンドを実行

en: Search for
ja: 以下を検索:

note: "Find..." "Search"
en: Compare files (diff)
ja: ファイルを比較 (diff)

en: Mount the volume associated with this folder
ja: このフォルダに関連づけられているボリュームをマウントします

en: Unmount the volume associated with this folder
ja: このフォルダに関連づけられているボリュームをアンマウントします

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
ja: シンボリックリンクを作成

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
ja: タイムスタンプを最新にする

en: New
ja: 新規

en: Create new file in the given directory
ja: 新しいファイルを指定したフォルダに作成する

en: Create a new empty folder inside this folder
ja: このフォルダの中に空のフォルダを新規に作成します

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select
ja: 選択

en: Unselect
ja: 選択解除

en: _About
ja: このプログラムについて(_A)

en: Execute File?
ja: ファイルを実行しますか？

en: File Browser
ja: ファイルブラウザ

en: Open Folder W_indow
ja: フォルダウィンドウで開く(_I)

en: All
ja: 全て

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Text Completion
ja: テキスト補完

en: Clear History
ja: 履歴をクリア

en: Compare files line by line.
ja: 2つのファイルを行ごとに比較します。

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
ja: 使用法: %s [OPTION]... FILE1 FILE2

en: --help  Output this help.
ja: --help  この説明を出力。

en: File
ja: ファイル

note: populate file item
en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Select Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select patch file
ja: パッチファイルを選択

en: Create patch file
ja: パッチファイルを作成

en: Switch to patch mode
ja: パッチモードに切替え

en: Switch to diff mode
ja: 差分(diff)モードに切替え

en: Exit
ja: 終了

en: Diff Settings
ja: 差分の設定

en: Highlight text color
ja: テキストのハイライト色

en: Highlight background color
ja: 強調する背景の色

en: Fill polygons
ja: フルポリゴン

en: Show line numbers
ja: 行数の表示

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
ja: -i  --ignore-case  ファイル内容の大文字小文字を無視。

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
ja: -E  --ignore-tab-expansion  タブ展開の差を無視。

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
ja: -b  --ignore-space-change  空白数の差を無視。

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
ja: -w  --ignore-all-space  全空白を無視。

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
ja: -B  --ignore-blank-lines  空白だけの行の差を無視。

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
ja: -d  --minimal  できるだけがんばって、小さい差分を見つける。

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
ja: --speed-large-files  巨大なファイルに分散した変更があると仮定。

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
ja: --strip-trailing-cr  入力から行末キャリッジ・リターンを削除。

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
ja: -t  --expand-tabs  出力のタブを空白に展開。

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
ja: -T  --initial-tab  タブで始まる行は、前にタブを置いて揃える。

en: Patch Settings
ja: パッチの設定

en: Verbose patch diagnostics
ja: verbose パッチの診断

en: Assume patch is reversed
ja: パッチを逆転したと仮定

en: Auto strip level
ja: オートパス除去レベル(strip level)

en: Actions
ja: 動作

en: View differences
ja: 差分を表示

en: View patch created differences
ja: 差分パッチの作成を表示

en: Apply patch to Hard Drive
ja: 実際にパッチを適用する

en: Undo patch to Hard Drive
ja: ハードドライブへのパッチを元に戻す

en: Help
ja: ヘルプ

en: About
ja: このプログラムについて

en: Compare...
ja: 比較...

en: Clear
ja: クリア

en: Next file
ja: 次のファイル

en: Previous file
ja: 前のファイル

en: Select highlight text color
ja: テキストのハイライト色

en: Select highlight background color
ja: 強調表示する背景色を選択して下さい

en: Tests
ja: テスト

en: Number view:
ja: 数値表示:

en: There is no next difference
ja: 次に違いはありません

en: Running
ja: 実行中

en: There is no previous difference
ja: 前に違いはありません

note: _("Directory or file selection")
en: Input
ja: 入力

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
ja: -N  --new-file  存在しないファイルは空とみなす。

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
ja: --unidirectional-new-file  存在しない前者のファイルは空とみなす。

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
ja: -r  --recursive  見つかった下位ディレクトリーを再帰的に比較。

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
ja: -a  --text  すべてテキストとして処理。

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
ja: --ignore-file-name-case  ファイル名の大文字小文字を無視。

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
ja: -s  --report-identical-files  両ファイルが同じときに報告。

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
ja: -x PAT  --exclude=PAT  PATと一致するファイルを除外。

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
ja: -X FILE  --exclude-from=FILE  FILE内の各パターンと一致するファイルを除外。

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
ja: -S FILE  --starting-file=FILE  ディレクトリーを比較する際、FILEから始める。

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
ja: --from-file=FILE1  全オペランドとFILE1を比較。FILE1はディレクトリーも可。

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
ja: --to-file=FILE2  FILE2と全オペランドを比較。FILE2はディレクトリーも可。

en: Output file
ja: 出力ファイル

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
ja: --normal  標準的な差分を出力。

en: Unified diff format
ja: Unifiled形式の差分

en: Lines:
ja: 行:

en: Show in Context
ja: コンテキストに表示

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
ja: -e  --ed  edスクリプトを出力。

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
ja: -n  --rcs  RCS形式の差分を出力。

en: NAME
ja: 名前

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
ja: -D NAME  --ifdef=NAME  差分を「#ifdef NAME」で示す併合ファイルを出力。

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
ja: -q  --brief  ファイルが異なるかどうかだけを出力。

en: Side-by-side merge of file differences.
ja: ファイル差分の2段組併合

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
ja: 次のダイアログでパッチファイルの名前を選択して下さい。

en: standard output
ja: 標準出力

en: Output to File...
ja: ファイルに出力...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
ja: パッチファイルが選択されていません。

en: No directory to apply patch has been selected.
ja: パッチを適用するディレクトリが選択されていません。

en: No left path has been selected.
ja: 左のパッチが選択されていません。

en: No right path has been selected.
ja: 右のパッチが選択されていません。

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
ja: パッチファイルを開いて読み込むことができません！

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
ja: ファイルは同一です。
    （もしくは異なった／異なっていないバイナリファイルかもしれません。）

en: Patch file is not in unified format
ja: パッチファイルは統一されたフォーマットではありません

en: ****Empty file****
ja: ****空のファイル****

en: No files found
ja: ファイルが見つかりません

en: Number of subdirectories:
ja: サブディレクトリ数:

en: Binary comparison
ja: バイナリ比較

en: couldn't allocate color
ja: 色を割当てられませんでした

en:  versus
ja:  対

note: for debugging
en: Different block: -%d,%d +%d,%d
ja: 差分ブロック: -%d,%d +%d,%d

en: [-vVPrMACaiIyLcwxZ] [-fpotkhsmudgeE (option)] [path]
ja: [-vVPrMACaiIyLcwxZ] [-fpotkhsmudgeE (オプション)] パス

en: Find-grep command tool.
ja: Find-grep コマンドツールです。

en: Find time options should be used with either  -M, -C, or -A.
ja: Find の time オプションは -M, -C または -A のいずれかと一緒に使用されます。

en: Grep options will enable piping of find results to GNU grep.
ja: Grep のオプションは find の結果を GNU grep に渡された後に有効になります。

en: Available options
ja: 利用可能な検索条件

en: Verbose output debugging mode.
ja: 冗長出力デバッキングモード

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示

en: = stay on a single filesystem.
ja: = 一つのファイルシステムのみ検索します

en: = print process id (capital P)
ja: = プロセスIDを (大文字のPで) 表示します

en: filter 	= file filter (enclosed in quotes if regexp *,? or [] is used)
ja: フィルター 	= フィルター (正規表現 *, ? または [] が使用されている場合は引用符で閉じます)

en: Apply Recursively
ja: 再帰的に適用

en: +kbytes	= size greater than kbytes KBYTES
ja: +kbytes	= このサイズより大きいファイルを表示します

en: -kbytes	= size less than kbytes KBYTES
ja: -kbytes	= このサイズより小さいファイルを表示します

en: perm		= perm is either suid | exe
ja: perm		= perm は suid か exe になります

en: octal_mode	= octal mode is the file mode in octal notation
ja: ファイルのアクセス権 (8 進数表記)

en: type		=
ja: タイプ	=

en: min		= file time in the previous (int) min minutes (use with either -M, -C or -A)
ja: min		= min 分以内に変更されたファイル (-M, -C または -A のいずれかと一緒に使用されます)

en: hh		= file time in the previous (int) hh hours (use with either -M, -C or -A)
ja: hh		= hh 時間以内に変更されたファイル (-M, -C または -A のいずれかと一緒に使用されます)

en: dd		= file time in the previous (int) dd days (use with either -M, -C or -A)
ja: dd		= dd 日以内に変更されたファイル (-M, -C または -A のいずれかと一緒に使用されます)

en: mm		= file time in the previous (int) mm months (use with either -M, -C or -A)
ja: mm		= mm 月以内に変更されたファイル (-M, -C または -A のいずれかと一緒に使用されます)

en: = use mtime for file (modification time: mknod, truncate, utime,write
ja: = ファイルに mtime (変更日時: mknod, truncate, utime, write) を使用します

en: = use atime for file (access time: exec, mknod, pipe, utime, read)
ja: = ファイルに atime (アクセス日時: exec, mknod, pipe, uime, read) を使用します

en: = use ctime for file (change time: setting inode information i.e., owner, group, link count, mode, etc.)
ja: = ファイルに ctime (変更日時: 所有者,グループ、リンク数、モード他、i-ノード情報をセットした日時) を使用します

en: user-id	= only files matching numeric user-id
ja: user-id	= ユーザーIDの数にのみマッチするファイルです

en: group-id	= only files matching numeric group-id
ja: group-id	= グループIDの数にのみマッチするファイルです

en: = Output  a  zero  byte  (the  ASCII  NULL  character) instead of the character that  normally  follows  a file  name
ja: = 通常はファイル名の後に続く文字の代わりにゼロバイト (ASCII ヌル文字) を出力します

en: *** Grep options:
ja: *** Grep オプション:

en: string	= containing string (if *,? or [], use quotes)
ja: string	= 文字列を含みます (*, ? または [] には引用符を使用して下さい)

en: regexp	= containing regexp: (use quotes).
ja: regexp	= 正規表現を含みます (引用符を使用して下さい)

en: = ignore case (for search string -c)
ja: = 大文字・小文字を無視します (string -c と同じです)

en: = do not search into binary files
ja: = バイナリファイルを検索しません

en: = same as -i (obsolete)
ja: = -i と同じです (廃止)

en: = only print a count of matching lines for each input file.
ja: = それぞれの入力ファイルにマッチする行の数のみ表示します。

en: = Select only those matches that  exactly  match  the whole line.
ja: = 行全体に正確にマッチするもののみを選択します。

en: Enter password
ja: パスワードを入力

en: Loading data
ja: データをロード中

en: Select Custom Icon
ja: アイコンの選択

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ja: 画像を一つだけカスタマイズするアイコンにドラッグしてください。
