Rodent Beta - en to th translation catalogue (168 entries)

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: List files only
th: ดูรายชื่อแฟ้มเท่านั้น

en: Extract All Files
th: คลายแฟ้มทั้งหมด

en: Open in New Window
th: เปิดเป็นหน้าต่างใหม่

en: Open in New Tab
th: เปิดเป็นแท็บใหม่

en: Create a compressed archive with the selected objects
th: สร้างแฟ้มจัดเก็บแบบบีบอัดจากแฟ้มที่เลือก

en: Create a new archive
th: สร้างแฟ้มจัดเก็บใหม่

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Uninstall
th: ถอนการติดตั้ง

en: Information about the program
th: ข้อมูลเกี่ยวกับโปรแกรมนี้

en: Show Information
th: แสดงข้อมูลรายละเอียด

en: Find
th: หา

en: Path
th: ตำแหน่ง

en: Filter:
th: กรอง:

en: Contains the _text
th: _มีข้อความ

en: Apply
th: ปรับใช้

en: Close
th: ปิ_ด

en: Any
th: ใดๆ

en: Regular
th: ตัวธรรมดา

en: Symbolic link
th: ลิงก์สัญลักษณ์

en: Socket
th: ซ็อกเก็ต

en: FIFO
th: มาก่อนได้ก่อน (FIFO)

en: Maximum:
th: ค่าสูงสุด:

en: Select Files...
th: เลือกแฟ้ม...

en: Select folder to search in
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะค้นหา

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Mount Point
th: ตำแหน่งเมานท์

en: Mount point:
th: จุดเมานท์:

en: Partition
th: พาร์ทิชัน

en: Partition type:
th: พาร์ทิชันประเภท:

en: address already in use
th: มีการใช้งานตำแหน่งนี้อยู่แล้ว

en: Properties
th: คุณสมบัติ

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
th[0]: %'u รายการ

en: Cancel
th: ยกเลิก

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
th: รายละเอียด

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: File Type
th: ชนิดแฟ้ม

en: Encoding
th: การเข้ารหัสอักขระ

en: Open with %s
th: เปิดด้วย %s

en: None
th: ไม่มี

en: Size
th: ขนาด

en: Status
th: สถานะ

en: Date Accessed
th: วันที่เข้าถึง

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Apply changes
th: ปรับใช้การเปลี่ยนแปลง

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
th: เจ้าของ:

en: Execute
th: ประมวลผล

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Others:
th: อื่นๆ:

en: Path:
th: พาธ:

en: %5d item | %5d items
th[0]: %5d รายการ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: Preview
th: การแสดงตัวอย่าง

en: Select a folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Icons
th: ไอคอน

note: //////////////// General
en: General
th: ทั่วไป

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
th: ตัวเลือกต่าง ๆ

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
th: _คัดลอก

en: Move
th: ย้าย

en: Symbolic Link
th: แฟ้มเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
th: ลบ

en: Shred
th: ลบแบบทำลายข้อมูล

en: Edit the list of environment variables and associated values
th: แก้ไขรายการของตัวแปรสภาพแวดล้อมและค่าที่เกี่ยวข้อง

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Value
th: ค่า

en: Personal settings
th: ตั้งค่าส่วนบุคคล

note: directory cache
en: Restart
th: เริ่มใหม่

en: Gigabytes
th: กิกะไบต์

en: Megabytes
th: เมกะไบต์

en: Kilobytes
th: กิโลไบต์

en: The location is empty.
th: ตำแหน่งว่างเปล่า

en: Supply a username and password below.
th: ป้อนชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านทางด้านล่าง

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Hidden
th: ซ่อน

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
th: เรียกใช้ด้วย_สองคลิก

en: Path to the desktop directory
th: ตำแหน่งของไดเรกทอรีพื้นที่ทำงาน

en: Background image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Background transparency:
th: ความโปร่งแสงของพื้นหลัง:

en: Exclude other filesystems
th: ไม่รวมระบบแฟ้มอื่น

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
th: ลบแฟ้มต่างๆ

en: Output
th: ค่าส่งออก

en: %'d item selected | %'d items selected
th[0]: เลือก %'d รายการ

en: Terminate (TERM)
th: จบ (TERM)

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: No
th: ไม่ใช่

en: Yes
th: ใช่

en: Kill (KILL)
th: ฆ่า (KILL)

en: Kill
th: ฆ่า

en: Warning
th: คำเตือน

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Duplicate each selected item
th: ทำสำเนาของแต่ละรายการที่เลือก

en: link to %s
th: เชื่อมไปยัง %s

en: Create a symbolic link for each selected item
th: สร้างจุดเชื่อมโยงสำหรับแต่ละรายการที่เลือก

en: Link to %s
th: เชื่อมโยงไปยัง %s

en: Installed Plugins
th: ส่วนเสริมที่ติดตั้งแล้ว

en: Group
th: กลุ่ม

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
th[0]:  (ซึ่งบรรจุ %'d รายการ)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
th: การเลือก

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
th: กำลังโหลดโฟลเดอร์...

en: Preparing
th: กำลังเตรียมการ

en: Reload
th: อ่านใหม่

en: Go back
th: ย้อนกลับ

en: Go To
th: ไปยัง

en: Cut
th: ตัด

en: Execute:
th: เรียกใช้:

en: Run in _Terminal
th: เรียกใช้ในเ_ทอร์มินัล

en: Create New Folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Name
th: ชื่อ

en: Create a new empty file inside this folder
th: สร้างแฟ้มเปล่าข้างในโฟลเดอร์นี้

en: Select _All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: Select Items Matching...
th: เลือกรายการต่าง ๆ ที่เข้าคู่กับ...

en: Go Up
th: ขึ้นหนึ่งระดับ

en: _Go
th: ไ_ป

en: Sort By
th: เรียงลำดับตาม

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Ascending
th: เรียงจากน้อยไปมาก

en: Type
th: ประเภท

en: By Name
th: ตามชื่อ

en: By Size
th: ตามขนาด

en: By Date
th: ตามวันที่

en: By Owner
th: ตามเจ้าของ

en: By Group
th: ตามกลุ่ม

en: By Permissions
th: ตามสิทธิ์อนุญาต

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
th: แสดงแฟ้มที่ซ่อนไว้

en: Show preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Execute Shell Command
th: ประมวลผลคำสั่งเชลล์...

en: Mount the volume associated with this folder
th: เมานท์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

en: Unmount the volume associated with this folder
th: เลิกเมานท์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

en: New
th: สร้างใหม่

en: Create new file in the given directory
th: สร้างแฟ้มใหม่ในโฟลเดอร์ที่กำหนด

en: Create a new empty folder inside this folder
th: สร้างโฟลเดอร์เปล่าข้างในโฟลเดอร์นี้

en: Paste
th: วาง

en: Select
th: เลือก

en: Unselect
th: ไม่เลือก

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ...

en: Execute File?
th: ประมวลผลแฟ้มหรือไม่ ?

en: File Browser
th: โปรแกรมท่องดูแฟ้ม

en: Open Folder W_indow
th: จะเปิดหน้าต่างโ_ฟลเดอร์

en: All
th: ทั้งหมด

en: Error while deleting.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบ

en: Text Completion
th: ทำข้อความให้สมบูรณ์

en: Clear History
th: ล้างประวัติการใช้

en: File
th: แฟ้ม

en: Left
th: ขอบซ้าย

en: Right
th: ขอบขวา

en: Actions
th: ปฏิบัติการ

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Clear
th: ล้าง

note: nerdy part: g_object_class_install_property (object_class, PROP_AUTHORS, g_param_spec_boxed ("authors", _("Authors"), _("List of authors"), G_TYPE_STRV, G_PARAM_READWRITE));
en: Backend:
th: แบ็กเอนด์:

en: Tests
th: การทดสอบ

en: Running
th: ทำงานอยู่

note: _("Directory or file selection")
en: Input
th: อินพุต

en: Output file
th: แฟ้มส่งออก

en: Show in Context
th: แสดงในคอนเท็กซ์

en: Output to File...
th: ส่งผลไปยังแฟ้ม...

en: No files found
th: ไม่พบแฟ้ม

en: Available options
th: ตัวเลือกที่มี

en: Verbose output debugging mode.
th: พิมพ์ข้อมูลรายละเอียดการดีบั๊ก

en: Show version information
th: แสดงข้อมูลของรุ่น

en: Loading data
th: ทำการโหลดข้อมูล

en: Select Custom Icon
th: เลือกไอคอนกำหนดเอง

en: Please drag just one image to set a custom icon.
th: ถ้าจะตั้งรูปไอคอน กรุณาลากรูปมารูปเดียว
