Rodent Beta - en to hr translation catalogue (171 entries)

en: Desktop
hr: Radna površina

en: List files only
hr: Prikaži samo datoteke

en: Extract All Files
hr: Otpakiraj sve datoteke

en: Open in New Window
hr: Otvori u novom prozoru

en: Open in New Tab
hr: Otvori u novoj kartici

en: Create a new archive
hr: Stvori novu arhivu

en: Install
hr: Instaliraj

en: Uninstall
hr: Odinstaliraj

en: Information about the program
hr: Podaci o programu

en: Show Information
hr: Prikaži informacije

en:  [Simulation]
hr:  [Oponašanje]

en: Write CD/DVD
hr: Snimi CD/DVD

en: Find
hr: Traži

en: Path
hr: Putanja

en: Filter:
hr: Filtar:

en: Contains the _text
hr: Sadrži _tekst

en: Apply
hr: Primijeni

en: Close
hr: Zatvori

en: Any
hr: Svaki

en: Regular
hr: Običan

en: Directory
hr: Direktorij

en: Symbolic link
hr: Simbolička veza

en: Block device
hr: Blok uređaj

en: Character device
hr: Znakovni uređaj

en: Maximum:
hr: Maksimum:

en: Select Files...
hr: Odaberi datoteke…

en: Searching...
hr: Tražim...

en: Search results
hr: Rezultati pretrage

en: Mount Point
hr: Mjesto montiranja

en: Mount point:
hr: Točka montiranja:

en: Failed to execute the mount command
hr: Ne mogu izvršiti naredbu za mountanje

en: address already in use
hr: adresa se već koristi

en: Properties
hr: Svojstva

note: ok and cancel buttons
en: Ok
hr: U redu

en: Cancel
hr: Odustani

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
hr: Informacije

en: Name:
hr: Naziv:

en: Folder
hr: Direktorij

en: File Type
hr: Vrsta datoteke

en: MIME Type
hr: MIME tip

en: Encoding
hr: Enkodiranje

en: Open with %s
hr: Otvori pomoću %s

en: None
hr: Nijedan

en: Size
hr: Veličina

en: Status
hr: Stanje

en: Date Accessed
hr: Datum pristupa

en: Permissions
hr: Privilegije

en: Apply changes
hr: Primijeni izmjene

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
hr: Vlasnik:

en: Read
hr: Čitaj

en: Write
hr: Zapisivanje

en: Execute
hr: Izvrši

en: Group:
hr: Grupa:

en: Others:
hr: Drugi:

en: Path:
hr: Putanja:

en: Owner
hr: Vlasnik

en: unknown
hr: nepoznato

en: Preview
hr: Pregled

en: Icons
hr: Ikone

note: //////////////// General
en: General
hr: Općenito

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
hr: Odrednice

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
hr: Kopiraj

en: Move
hr: Pomakni

en: Symbolic Link
hr: Simbolička veza

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
hr: Ukloni

note: /////////////////////////
en: Advanced options
hr: Napredne postavke

en: Edit the list of environment variables and associated values
hr: Uredi listu varijabli okoline i pridruženih im vrijednosti

en: Variable
hr: Varijabla

en: Value
hr: Vrijednost

en: Personal settings
hr: Osobne postavke

note: directory cache
en: Restart
hr: Ponovi

en: Gigabytes
hr: Gigabajta

en: Megabytes
hr: Megabajta

en: Kilobytes
hr: Kilobajta

en: The location is empty.
hr: Lokacija je prazna.

en: Supply a username and password below.
hr: Niže navedite korisničko ime i zaporku.

en: Username:
hr: Korisničko ime:

en: Password:
hr: Lozinka:

en: Hidden
hr: Skriven

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
hr: Pokreni stavke _dvostrukim klikom

en: Path to the desktop directory
hr: Putanja do direktorija radne površine

en: Background image
hr: Pozadinska slika...

en: Background color
hr: Boja pozadine

en: Background transparency:
hr: Pozadinska transparentnost:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
hr: opširna

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
hr: Izbriši datoteke

en: Output
hr: Ispis

en: Terminate (TERM)
hr: Zaustavi (TERM)

en: Confirm
hr: Prihvati

en: No
hr: Ne

en: Yes
hr: Da

en: Kill (KILL)
hr: Uništi (KILL)

en: Kill
hr: Uništi

en: Warning
hr: Upozorenje

en: Overwrite
hr: Prepiši

en: Rename
hr: Promijeni naziv

en: %s (copy)%s
hr: %s (kopija)%s

en: Duplicate each selected item
hr: Udvostruči svaku odabranu stavku

en: link to %s
hr: veza na %s

en: Create a symbolic link for each selected item
hr: Stvaranje simboličkog linka za svaku odabranu stavku

en: Link to %s
hr: Poveznica na %s

en: Installed Plugins
hr: Instalirani dodaci

en: Group
hr: Grupa

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
hr: Odabrano

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
hr: Učitavanje mape…

en: Home
hr: Polazno

en: Reload
hr: Ponovno učitavanje

en: Go back
hr: Idi nazad

en: Go To
hr: Kreni na

en: Cut
hr: Izreži

en: Run in _Terminal
hr: Pokreni u _terminalu

en: Create New Folder
hr: Izradi novu mapu

en: Name
hr: Naziv

en: Create a new empty file inside this folder
hr: Stvaranje prazne datoteke unutar trenutnog direktorija

en: Select _All
hr: Označi _sve

en: Select Items Matching...
hr: Odaberi podudarajuće stavke…

en: Go Up
hr: Kreni gore

en: _Go
hr: _Idi

en: Sort By
hr: Sortiranje po

en: Descending
hr: Silazno

en: Ascending
hr: Uzlazno

en: Type
hr: Tip

en: By Name
hr: Po imenu

en: By Size
hr: Po veličini

en: By Date
hr: Po datumu

en: By Owner
hr: Po vlasniku

en: By Group
hr: Po grupi

en: By Permissions
hr: Po dozvolama

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
hr: Prikaži sakrivene datoteke

en: Show preview
hr: Prikaži pregled

en: Execute Shell Command
hr: Izvrši naredbu ljuske

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
hr: Stvaranje _simboličke veze...

en: New
hr: Nova

en: Create new file in the given directory
hr: Napravi novu datoteku u datom direktoriju

en: Create a new empty folder inside this folder
hr: Stvaranje praznog direktorija unutar trenutnog direktorija

en: Paste
hr: Umetni

en: Select
hr: Odaberi

en: Unselect
hr: Ukloni odabir

en: _About
hr: _O

en: Execute File?
hr: Izvrši datoteku?

en: File Browser
hr: Preglednik datoteka

en: All
hr: Sve

en: Error while deleting.
hr: Greška pri brisanju.

en: Text Completion
hr: Dovršavanje teksta

en: Clear History
hr: Izbriši povijest

en: File
hr: Datoteka

en: Left
hr: Lijevo

en: Right
hr: Desno

en: Select Directory
hr: Izaberite direktorij

en: Exit
hr: Izlaz

en: Actions
hr: Akcije

en: Help
hr: Pomoć

en: Compare...
hr: Usporedi...

en: Clear
hr: Izbriši

en: Down
hr: Dolje

en: Up
hr: Gore

en: Tests
hr: Testovi

en: Number view:
hr: Brojčani pregled:

note: _("Directory or file selection")
en: Input
hr: Unos

en: Output file
hr: Izlazna datoteka

en: Unified diff format
hr: Unificirani diff format

en: Lines:
hr: Redaka:

en: NAME
hr: IME

en: Output to File...
hr: Izlaz u datoteku…

en: No files found
hr: Nisu nađene datoteke

en: Available options
hr: Dostupne opcije

en: Verbose output debugging mode.
hr: Opširan ispis u načinu za ispravljanje pogrešaka.

en: Show version information
hr: Prikaži podatke o verziji

en: Apply Recursively
hr: Primjeni recurzivno

en: Select Custom Icon
hr: Odaberi prilagođenu ikonu

en: Please drag just one image to set a custom icon.
hr: Ispustite samo jednu sliku da biste postavili sličicu.
