Rodent Beta - en to da translation catalogue (237 entries)

en: Desktop
da: Skrivebord

en: List files only
da: Vis kun filer

en: Extract All Files
da: Pak alle filer ud

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Create a compressed archive with the selected objects
da: Opret et komprimeret arkiv med de markerede objekter

en: Create a new archive
da: Opret et nyt arkiv

en: Install
da: Installér

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Information about the program
da: Information om programmet

en: Show Information
da: Vis information

en:  [Simulation]
da:  [Simulering]

en: Write CD/DVD
da: Brænd CD/DVD

en: Path
da: Sti

en: Recursive
da: Recursiv

en: Find hidden files and directories
da: Find skjulte filer og mapper

en: Contains the _text
da: Indeholder _teksten

en: Apply
da: Anvend

en: Close
da: Luk

en: Any
da: Enhver

en: Regular
da: Almindelig

en: Directory
da: Mappe

en: Symbolic link
da: Symbolsk henvisning

en: Socket
da: Sokkel

en: Block device
da: Blokenhed

en: Character device
da: Tegnenhed

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: Search Complete
da: Søgning færdig

en: Select Files...
da: Vælg filer...

en: Select folder to search in
da: Vælg mappe at søge i

en: Searching...
da: Søger...

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mount point:
da: Monteringspunkt:

en: Partition type:
da: Partitionstype:

en: Failed to execute the mount command
da: Kunne ikke køre mount-kommandoen

en: address already in use
da: adresse allerede i brug

en: Properties
da: Egenskaber

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
da[0]: %'u objekt
da[1]: %'u objekter

en: Cancel
da: Annullér

en: Name:
da: Navn:

en: Folder
da: Mappe

en: File Type
da: Filtype

en: MIME Type
da: MIME-type

en: Encoding
da: Tegnsæt

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: None
da: Ingen

en: Size
da: Størrelse

en: Last Modification
da: Sidste ændring

en: Date Accessed
da: Dato for tilgang

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Apply changes
da: Anvend ændringer

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
da: Ejer:

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Execute
da: Udfør

en: Set UID
da: Sæt UID

en: Group:
da: Gruppe:

en: Set GID
da: Sæt GID

en: Others:
da: Andre:

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Path:
da: Sti:

en: %5d item | %5d items
da[0]: %5d objekt
da[1]: %5d objekter

en: Owner
da: Ejer

en: unknown
da: ukendt

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Icons
da: Ikoner

note: //////////////// General
en: General
da: Generelt

en: General Options
da: Generelle tilvalg

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
da: Indstillinger

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Symbolic Link
da: Symbolsk link

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
da: Fjern

en: Shred
da: Rens

note: /////////////////////////
en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit the list of environment variables and associated values
da: Redigér listen over miljøvariable og relaterede værdier

en: Variable
da: Variabel

en: Value
da: Værdi

en: Personal settings
da: Personlige indstillinger

note: directory cache
en: Restart
da: Genstart

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
da: %e %b  %Y

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
da: %e %b %H:%M

en: bytes
da: byte

en: Gigabytes
da: Gigabyte

en: Megabytes
da: Megabyte

en: Kilobytes
da: Kilobyte

en: The location is empty.
da: Placeringen er tom.

en: Supply a username and password below.
da: Angiv brugernavn og adgangskode herunder.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Hidden
da: Skjult

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
da: Aktivér objekter med _dobbeltklik

en: Path to the desktop directory
da: Sti til desktop-mappen

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background transparency:
da: Gennemsigtig baggrund:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
da: Udførligt

en: Exclude other filesystems
da: Ekskludér andre filsystemer

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
da: Slet filer

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
da: Overskriv med:

en: Output
da: Uddata

en: %'d item selected | %'d items selected
da[0]: %'d objekt valgt
da[1]: %'d objekter valgt

en: Terminate (TERM)
da: Afslut (TERM)

en: Confirm
da: Bekræft

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Kill (KILL)
da: Dræb (KILL)

en: Kill
da: Dræb

en: Warning
da: Advarsel

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Rename
da: Omdøb

en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

en: Duplicate each selected item
da: Duplikér alle valgte objekter

en: link to %s
da: link til %s

en: Create a symbolic link for each selected item
da: Opret en symbolsk henvisning for hver valgt objekt

en: Link to %s
da: Henvisning til %s

en: Installed Plugins
da: Installerede plugins

en: Group
da: Gruppe

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
da[0]:  (med %'d objekt)
da[1]:  (med %'d objekter)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
da: Markering

en: Reading directory:
da: Læser mappe:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
da: Indlæser mappe...

en: Home
da: Hjem

en: Preparing
da: Forbereder

en: Reload
da: Genindlæs

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Go To
da: Gå til

en: Cut
da: Klip

en: Execute:
da: Udførsel:

en: Run in _Terminal
da: Kør i _terminal

en: Create New Folder
da: Opret ny mappe

en: Name
da: Navn

en: Create a new empty file inside this folder
da: Opret en ny tom fil i denne mappe

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select Items Matching...
da: Markér elementer der matcher...

en: Go Up
da: Gå op

en: _Go
da: _Gå til

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Descending
da: Faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Date
da: Efter dato

en: By Owner
da: Efter ejer

en: By Group
da: Efter gruppe

en: By Permissions
da: Efter rettigheder

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show preview
da: Forhåndsvisning

en: Open terminal
da: Åbn terminal

en: Execute Shell Command
da: Kør skal-kommando

en: Search for
da: Søg efter

note: "Find..." "Search"
en: Compare files (diff)
da: Sammenlign filer (diff)

en: Mount the volume associated with this folder
da: Montér diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Unmount the volume associated with this folder
da: Afmontér diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
da: Opret symbolsk lænke

en: New
da: Ny

en: Create new file in the given directory
da: Opret en ny fil i den givne mappe

en: Create a new empty folder inside this folder
da: Opret en ny tom mappe i denne mappe

en: Paste
da: Indsæt

en: Select
da: Markér

en: Unselect
da: Umarkér

en: _About
da: _Om

en: Execute File?
da: Kør fil?

en: File Browser
da: Filhåndtering

en: Open Folder W_indow
da: Åbn mappev_indue

en: All
da: Alle

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Text Completion
da: Tekstfuldførelse

en: Clear History
da: Ryd historik

en: Compare files line by line.
da: Sammenlign filer linje for linje

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
da: Brug: %s [FLAG]... FIL1 FIL2

en: --help  Output this help.
da: --help  Vis denne hjælp.

en: File
da: Filer

note: populate file item
en: Select File
da: Vælg fil

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Select Directory
da: Vælg katalog

en: Exit
da: Afslut

en: Diff Settings
da: Diff-indstillinger

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
da: -i  --ignore-case  Ignorér versalforskelle i filindholdet

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
da: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore ændringer, der skyldes tabulatoromsætning.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
da: -b  --ignore-space-change  Ignorér ændringer i antallet af mellemrumstegn.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
da: -w  --ignore-all-space  Ignorér alle mellemrums-tegn.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
da: -B  --ignore-blank-lines  Ignorér ændringer med udelukkende tomme linjer.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
da: -d  --minimal  Grundigt forsøg på at finde et mindre antal ændringer.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
da: --speed-large-files  Antag store filer og mange spredte, små ændringer.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
da: --strip-trailing-cr  Fjern afsluttende vognretur (carriage return) i inddata.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
da: -t  --expand-tabs  Lav tabulatorer om til mellemrum i output.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
da: -T --initial-tab  Få tabulatorer på linje ved at forudstille en tabulator.

en: Actions
da: Handlinger

en: Help
da: Hjælp

en: About
da: Om

en: Compare...
da: Sammenlign...

en: Clear
da: Ryd

en: Down
da: Ned

en: Up
da: Op

en: Tests
da: Tester

en: Number view:
da: Nummervisning:

en: Running
da: Kørende

note: _("Directory or file selection")
en: Input
da: Indtastning

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
da: -N  --new-file  Behandl manglende filer som var de tomme.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
da: --unidirectional-new-file  Behandl første manglende filer som var de tomme.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
da: -r  --recursive  Sammenlign alle fundne underkataloger rekursivt.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
da: -a  --text  Behandl alle filer som tekst.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
da: --ignore-file-name-case  Ignorér versalforskelle ved sammenligning af filnavne.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
da: -s  --report-identical-files  Rapportér hvis to filer er ens.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
da: -x MØNSTER  --exclude=MØNSTER  Udelad filer, det matcher MØNSTER.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
da: -X FIL  --exclude-from=FIL  Udelad filer, der matcher ethvert mønster i FIL.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
da: -S FIL  --starting-file=FIL  Star med FIL, når kataloger sammenlignes.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
da: --from-file=FIL1  Sammenlign FIL1 med alle operanter.  FIL1 må godt være et katalog.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
da: --to-file=FIL1  Sammenlign alle operanter med FIL2.  FIL2 må godt være et katalog.

en: Output file
da: Uddata-fil

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
da: --normal  Udlæs en almindelig diff.

en: Unified diff format
da: Forenet diff-format

en: Lines:
da: Linjer:

en: Show in Context
da: Vis i kontekst

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
da: -e  --ed  Udlæs et ed skript.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
da: -n  --rcs  Udlæs en diff i RCS-format.

en: NAME
da: NAVN

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
da: -D NAVN  --ifdef=NAVN  Udlæs flettet fil for at vise '#ifdef NAVN' ændringer.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
da: -q  --brief  Undersøg kun om filerne er ens eller ej.

en: Side-by-side merge of file differences.
da: Ved-siden-af-hinanden-sammenfletning af filforskelle.

en: standard output
da: standard-ud

en: Output to File...
da: Gem output i fil...

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: Number of subdirectories:
da: Antal undermapper:

en: Binary comparison
da: Binær sammenligning

en: Available options
da: Tilgængelige indstillinger

en: Verbose output debugging mode.
da: Fejlretningstilstand med uddybende output.

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: Apply Recursively
da: Anvend rekursivt

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: Loading data
da: Indlæser data

en: Select Custom Icon
da: Vælg eget ikon

en: Please drag just one image to set a custom icon.
da: Træk venligst kun ét billede for at vælge et brugerdefineret ikon.
